Hollandse gezelligheid komt uit de ruimte Allez-hop en tralalala met Les Charmeurs t. Museum-directeuren bij elkaar te rade EaidaeGoutani KUNST 7 RTV DONDERDAG 23 JULI 1992 John Bratby, pionier 'Gootsteenschool', overleden Liberale Olijfje brengt tekenaar in problemen RTL4 krijgt aandeel in FilmNet ROTTERDAM - Eigenlijk was er geen behoefte aan nóg een nieuw commercieel radiostation. Want er waren er al genoeg. Toch ontbrak er één. Een echte Hollandse zender, met de gemoedelijk heid van een ouderwetse pi raat, en open voor de luiste raars. De radio weer als vriend. „Het is weer een beetje net als vroeger met Radio Veronica, de zendschiptijd", vertelt Ger Lammens van Holland FM. De marketing en public relations manager en tevens een der pre sentatoren van het tien maan den jonge radiostation is vol en thousiasme over de zender die, zoals hij het zelf noemt 'een gat in markt' is. In 1990 gaf Northsea Media, een mediabedrijf dat opereert vanuit het Noorse industries tadje Halden, ex-piraat Nico Volker de opdracht Nederland stalige programma's te maken. Het Noorse bedrijf, dat radio zenders in Halden en Fredriks- stad exploiteert, wilde een deel van Europa bestrijken. Een pri ma manier om Holland FM via een legale omweg in Nederland in de lucht te krijgen. Het sta tion heeft inmiddels zo'n drie miljoen kabelaansluitingen in Nederland, en is daarmee één der snelst groeiende satelliet zenders in ons land. Onder het motto 'radio maak je voor de luisteraars' zit Lammens zelf elke zondag acher de micro foon. Iedereen die iets te vertel len heeft, kan hem tijdens de uitzending bellen. Zijn twee 'studiohonden' Gompie en Gab ber vergezellen hem en zijn al grote favorieten bij de luiste raars. Dat blijkt niet alleen uit het aantal bellers, maar ook uit de talloze schrijvende luiste raars. Stapels brieven liggen op het bureau van Lammens. De predikantszoon ziet zijn pro gramma op de zondagochtend als een 'surrogaatkerkje'. ,,In mijn programma sta ik klaar voor de mensen, ze kunnen ver tellen wat ze willen. Ik zie het als liefde voor de medemens". Holland FM wil er heel duide lijk zijn voor de mensen zelf. „Wij denken dat het heel be langrijk is om een band te scheppen en aan ons succes kun je afleiden dat er vreselijk veel behoefte aan is". Op dit moment is de studio van Holland FM gevestigd in een oud winkelpand tussen wat seksshops. „Het huiselijke dat we uitstralen, komt waar schijnlijk ook door de kleine ruimte waar we het mee moeten doen", denkt Lam mens. Het in populariteit groei ende radiostation is op zoek naar een nieuw, groter onder komen. „Maar die gemoedelijk heid blijven we behouden", voegt hij er aan toe. Het bedrijf heeft nu vijftig me dewerkers in dienst, onder wie oude bekenden zoals Bert van Rheenen (Chiel Montagne), Krijn Torringa en Pierre Kart- ner (Vader Abraham). Door de week is 65 procent van de ge draaide muziek nationaal, in het weekend is honderd procent van de platen van Nederlandse bodem. „Het valt op dat er heel veel belangstelling is voor Ne derlandse muziek. Luisteraars die Holland FM hebben gevon den, zeggen weieens dat ze nooit meer wat anders willen horen", vertelt Lammens glun derend. De radiomakers krijgen ook veel reacties uit het buiten land, van vakantiegangers en geëmigreerde Nederlanders. „Laatst kregen we een telefoon tje van een Nederlandse man die in Moskou woont, hij luis terde liever naar ons dan naar de Wereldomroep". APELDOORN - J.-P. Ba- belon van Chateau de Ver sailles en R. Palman van het Zweedse Drottningholm Pa lace en A. Vliegenthart van het Apeldoornse Rijksmu seum Paleis Het Loo steken de koppen bij elkaar. „Houd ik de binnenkort geplande tentoonstelling nu klein van omvang, of pak ik wat groot ser uit", zo vraagt de een zich af. „Welke ervaringen heeft mijn collega met sponsoring opge daan", peinst de ander. Babe- lon en Palman maken deel uit van een gezelschap van veer tien paleismusea-directeuren uit negen Europese landen die gistermiddag op Paleis Het Loo zijn neergestreken. Doel van het driedaagse symposium is een uitwisseling van gedachten over beheersvorm, conserver ing, presentatie, bezoekerswer ving en afwijkende gebruiks- vormen van de paleismusea. Het is voor het eerst dat op Pa leis Het Loo een symposium wordt gehouden. Het idee voor de Europese bijeenkomst is uit gedacht op de burelen van Pa leis Het Loo. Vertegenwoordi gers uit Denemarken, Duits land, Engeland, Frankrijk, Oos tenrijk, Zweden, Rusland en ui teraard Nederland zijn aanwe zig. Directeur dr. A. Vliegent hart van Paleis Het Loo ver meldt dat de gedachte van het symposium niet is ingegeven door een gebrek aan geld. „Eu ropese paleizen die als museum voor het publiek toegankelijk zijn, hebben alle te maken met eenzelfde werkwijze. Het is juist de bedoeling dat we van el kaar wat kunnen opsteken". Vliegenthart heeft met name belangstelling voor de mogelijk heden van sponsoring en mani festaties, de benadering van de bezoekersmarkt, de beveiliging van de collectie tegen aanraken en presentatiesystemen voor voorwerpen. Per 1 januari 1994 wordt rijks museum Paleis Het Loo zelf standig, maar blijft overheids steun ontvangen voor onder houd en beheer van de rijksver zamelingen. Door de verzelf standiging zal de staf meer be slissingsbevoegdheid krijgen over personeel en materieel van Het Loo. Tevens ontstaat er on der andere grotere vrijheid om met sponsors en donateurs in zee te gaan. Directeur dr. A. Vliegenthart van Paleis Het Loo weet niet van ophouden. Opmerkelijke ideeën voor intensief en alter natief gebruik van het rijksmu seum heeft hij in overvloed. „Ik kan mij zo voorstellen dat we bepaalde voor het publiek toe gankelijke ruimten van het pa leis, die niet te kwestbaar zijn, in de avonden voor sponsorrela ties beschikbaar stellen. Of dat we dit doen voor ontvangsten pen in het huis laten we achter wege". Paleis Het Loo zal meer reclame voor zichzelf gaan ma ken om mensen op alle tijden van de dag naar het museum te lokken. Het onmogelijke wordt mogelijk geacht. „Groepsbezoe ken van honderd rolstoelers te gelijk sluiten we niet uit, mits we de groep opsplitsen in klei nere eenheden en op diverse plaatsen beginnen. Het is vaak een kwestie van organisatie", aldus de directeur. 'Paleis Het Loo zal een deel van de boven ste verdieping van het paleis openstellen voor bezichtiging. Ook zal de entreeprijs worden verhoogd. DEN HAAG De commerciële zender RTL4 heeft tien procent van de aandelen van FilmNet verworven. Het tweetal wil gaan samenwerken op commer cieel, technisch en programma tisch gebied. RTL4 en FilmNet hebben dat gisteren bekendge maakt. Beide partijen willen niet zeggen hoeveel RTL4 voor de aandelen heeft betaald. Hoe de samenwerking er pre cies gaat uitzien, moet de ko mende maanden duidelijk wor den. FilmNet gaat vanaf okto ber elke dag een uur commer ciële televisie in Nederland ver zorgen. Die uitzendingen zijn voor iedereen te ontvangen dus niet alleen voor de abonnees, die een speciale decoder heb ben. FilmNet zendt nu voorna melijk films uit, maar wil in het 'open uur' bredere program ma's brengen. „We willen daar bij profiteren van de kennis die RTL4 heeft", aldus een woord voerster van FilmNet. Volgen de week stelt de zender een pro grammadirecteur aan. Voor RTL4 is de drang tot uitbrei ding van de media-activiteiten reden geweest om tien procent van de aandelen van FilmNet te verwerven, aldus een woord voerder. .Abonneetelevisie is in opmars en RTL4 wil daar graag in meedoen". Bovendien heeft FilmNet abonnees in Scandina vië, een deel van Europa waar RTL4 en de belangrijkste aan deelhouder CTL zich nog niet roerden. hje Bijzonder concert Herman van Veen Anne van Egmond stopt DEN HAAG Herman van Veen en platenmaatschap pij Polydor werken 25 jaar samen. Om dit feit te vieren, brengt Van Veen onder de titel 'You take my breath away' op 10,11 en 12 september een een malige concertreeks in de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag. Begeleid door het symfonisch orkest II Novecento, onder leiding van Robert Groslot, zal Van Veen niet alleen ei gen repertoire zingen maar ook een ode brengen aan an dere auteurs. Aan het concert werken verder mee: Erik van der Wurff, Nard Reijnders, het Amsterdams Gitaar Trio, Peter Weekers, Emmy Verhey en andere muzikale vrienden. De arrangementen zijn geschreven door Erik van der Wurff, Nard Reijnders, Jurre Haanstra en Robert Gros- lot. Het concert wordt door de VARA in de nieuwe HDTV-norm (breedbeeld en sterk verbeterde beeld- en geluidskwaliteit) opgenomen en in november in twee de len uitgezonden via Nederland 3. HILVERSUM Anne van Egmond stopt per 1 oktober met haar radio programma 'Met Anne' bij de TROS. „We krijgen vanaf die datum minder zendtijd, maar dat betekent niet dat we hebben gedacht: wie gaan we er nu eens uitgooien. Zwaar heeft echter gewogen dat Anne nooit een echte TROS-pro- grammamaakster is geworden", al dus de TROS. „We zagen haar ook bijna nooit, alleen op de dag van uit zending. Dat is geen verwijt, maar een consta tering. Ze heeft ongetwijfeld kwali teiten". Van Egmond werkte eerder voor de KRO-radio, voor welke om roep ze onder meer 'Ratel' en 'Adres onbekend' presenteerde. rakter heeft. Zaken als: bij wie ligt de verantwoordelijkheid voor de collecties, welke dien sten worden uitbesteed, in hoe verre moet een paleismuseum concessies doen voor de pu- blieksopvang komen aan de orde. Directeur Vliegenthart verneemt graag van een van ■zijn collega's hoe Paleis Het Loo het aandeel buitenlandse be zoekers kan vergroten. Dat ligt gemiddeld op ongeveer acht procent van het jaarlijkse be zoekersaantal, zo'n 350.000. Het streven is twintig procent. „Waarschijnlijk zullen we meer met tijdelijke, bescheiden ten toonstellingen werken. Ingre NEW YORK De tekenaar van de strip Popeye, Bobby London, heeft zijn congé ge kregen omdat hij van Olijfje een mondige vrouw wilde maken die zich bezighoudt met de Amerikaanse abor tuswetgeving. Tegen de Newyorkse krant Dai ly News zei London dat zijn op drachtgever King Features,, die de strip dagelijks aan tientallen kranten in de Verenigde Staten levert, hem ontslag heeft aan gezegd omdat hij Olijfje in een aflevering liet zeggen zelf te willen beslissen over wat ze wil, omdat het haar leven is. In de aflevering krijgen Popeye en Olijfje een gestuurd met pop. Ze zeggen: „Laten baby terugsturen naar zijn ker". Twee priesters horen d en denken dat de zeeman e zijn vriendin een discussie vo< 0 ren over abortus. „Het is leven en de beslissing is dus mij", zegt Olijfje, aldus Dat is precies de slogan van voorstanders van een abortuswetgeving in de nigde Staten. King wilde geen commentaar geve Aft. op de uitlatingen van Londoi *r maar stuurde maandag aan d 0 kranten een brief waarin me ust het betreurt dat de afleverin jet- van de strip „niet past in ee voor de hele familie bestemt mooiste resultaten komen. D Als gebeurde ook bij Les Cha 15 meurs. Van Jan O. valt te me jrK( den dat over het meest gruizig us en dus wellicht sexy stemgelui per: van Nederland beschikt, alsmt J' de het feit dat hij het liefst het Frans zingt. Een combinatie die tot succi l86 gedoemd lijkt. „In het FranR kan ik mijn gevoelens het bes! hop uitspreken. Mijn teksten zije p voor elke brave huismoeder vo Kk strekt acceptabel, maar na ee LOI-cursus Frans blijken ze vr Q dubbelzinnig. Het zijn eigenlij e|' vaak nogal vieze teksten. Ze zi ten vol met contrasten, maar zitten ook niemendalletjes tu 0 n sen. Ik probeer het verdriet 0 in een vrolijke manier te verto ken. Er zit ook flink wat cyni me in". G Gitarist Alain Labrie lijkt ei t)®r op zijn plaats in de groep: h k heeft een cursus van veertie -Fii grootmeester flamenco, en is naar eigen zeérmi gen verliefd op de warmbloed Ab ge muziek van het Iberisc^ schiereiland. Joodse volksmuziek Accordeonist Geert Verhai houdt het meest van klezmej joodse volksmuziek. Vandal ook dat de groep het melancho lieke 'Die Mama ist gegangen op het live-repertoire heep staan. En Arie van Duyveif voorde, de goedmoedige bassisf is afkomstig uit de free-jaz<2 hoek. „Ja, wat valt daar nu ova te zeggen? Het was een hoop gs piel, een hoop herrie en ee*VEI hoop subsidie". Dit opmerkelijke amalgaaèfj van stijlen en liefhebberijef heeft uiteindelijk geleid tot L#"e Charmeurs, waar naast alf muzikale invloeden eigen kf^1 één element de boventocL voert, en dat is plezier in h£ns maken van muziek en pleziftg op het podium. Jan O.: „Waéid. we ook staan, tijdens grote o|bci tredens op het Museumplein f1ui- op de Uitmarkt, of in een kroefee je met veertig man publiek, h"0r is allemaal erg leuk. En bijna al tijd slaat de sfeer over, en da!)PI heb je een band met je publiekge Daarom proberen we de ceedthof ook zo live mogelijk op te ni^r men. De studiotechnicus zegtfn' en toe wel dat een nummer wc[. sneller eindigde dan dat het bt- gon, maar dan was het: 'Ma* k ga het conservatorium afmi ken'. Dat een nummer in temfto oploopt, is mooi, het gaat naSGE een climax. Dat hoort zo". (VIN LONDEN John Bratby, de Engelse maker van schilderijen waarop bierfles sen, blikken en andere alledaagse zaken worden afgebeeld, is op 64-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hastings overleden. Dat heeft zijn familie gisteren bekendge maakt. De doodsoorzaak werd niet ver meld. Bratby's werk werd aanvankelijk beschouwd als een bedreiging van de be zadigde en nette kunstnormen in de jaren vijftig. Later werd hij de voorloper van wat wel de 'Gootsteenschool' binnen de schilderkunst werd genoemd. Onder zijn enorme produktie - Bradby maakte in sommige periodes drie schilde rijen per dag - bevinden zich meer dan duizend portretten van beroemdheden zoals de Britse koningin-moeder, de ac teur Sir Alec Guinness en Beatle Paul McCartney. Bratby studeerde aan het Londense Roy al College of Art. Bij zijn afstuderen in 1954 ontving hij drie belangrijke prijzen. In datzelfde jaar hield hij zijn eerste ten toonstelling in Londen. Zijn werk had on middellijk veel succes onder kunstcritici door de plastische kwaliteit van zijn olie verfschilderijen, zijn opvallende kleurge bruik, zijn superieure tekenkunst, het harde realisme van zijn werk en een uit dagende individualiteit. Het Londense dagblad The Times merkte in de jaren vijftig op dat, geconfronteerd met het werk van Bratby, men zich kon voorstellen „hoe het zou zijn om voor de eerste maal een van Gogh te aanschou- Op sommige schilderijen bracht Bratby de verf rechtstreeks uit de tube op het doek aan, waarop een criticus zijn werk doopte met de naam 'tubisme'. Zijn werk werd beschouwd als onderdeel van de be weging van de 'Angry young men', een in de jaren vijftig opgekomen stroming, aan gezwengeld door toneelschrijver John Osborne, die een protest was tegen het als saai beschouwde naoorlogse Britse kunstklimaat. Een van zijn beroemdste werken is 'Jean en Stilleven voor het Raam'. Het werk toont zijn eerste vrouw Jean naakt achter een tafel die opgehoopt is met bierglazen, overvolle asbakken, dozen cornflakes en andere alledaagse zaken. In de jaren zeJtig nam de interesst Bratby af door de populariteit van de stracte kunst. Critici veroordeelden werk als opzichtig. In 1991 werd hij rontdekt. Er werd een grote tentoonstelling georganiseerd in de tional Portrait Gallery in Londen er deed mee aan een groepstentoonste genaamd de 'Gootsteenschool'. De bebaarde, pijprokende, Bratby gaf regelmatig uiting aan angst dat het individu een ucuiciw soort is en had een intense hekel aan hij de 'gelijkvormige r„ noemde. In 1959 werd hij verkozen alsa W pirant-lid van de prestigieuze demy of Arts; in 1971 werd hij lid. Museum directeur dr. A. Vliegenthart .opmerkelijke ideeën voor intensief en alternatief gebruik van het rijksmuseum... FOTO: PERS UNIE van overheden, zoals gemeen ten, provincies, of iemand van het koningshuis". Paleis Het Loo gaat meer aan evenementen doen en meer contact zoeken met sponsors en donateurs voor ondersteuning bij aankoop van museumstuk ken bij voorbeeld. Een naam plaat met sponsorvermelding bij een tentoonstelling behoort tot de mogelijkheden. Welke stappen moet een paleis museum nemen om de komen de jaren een (groter) publiek (blijvend) voor zich te winnen? Dat is de hamvraag die centraal staat gedurende het symposi um, dat een discussie-achtig ka AMSTERDAM - Over Jan O., zanger van de groep Les Charmeurs, doen merkwaar dige verhalen de ronde. Niet zo vreemd, want vroeger speelde O. (van Obbeek) in groepen met namen als Jan O. en de Zeven Dwergen, Gratis Bier en Histoire d'O. Niet bepaald namen waar je mee voor de dag komt als je serieus wilt worden geno men. Pópeye-tekenaar Bobby London in problemen omdat Olijfje zelf beslissen over wat ze wil. r. FOTO: A Een ander gerucht wil dat O. tijdens een interview aller minst een blad voor de mond neemt en menige pittige uit spraak voor zijn rekening neemt. Onzin. Wat volgt is dan ook geen aaneenschakeling van woeste uitspraken, sneren je gens collega's en de verrotte va derlandse muziekindustrie. Het is meer een klein kijkje in de keuken van Les Charmeurs, één van de aardigste en meest originele popgroepen die Ne derland op dit moment rijk is. Les Charmeurs zitten op het moment in de studio, waar wordt gewerkt aan het debuut van de groep. Titel: 'Allez-hop et Tralala'. Dat geeft al aardig aan hoe de muziek van Les Charmeurs klinkt. Warmbloe dig, Franstalig, contrastrijk, swingend en met veel, erg veel flamenco-invloeden De groep was uitgenodigd om te komen play-backen in een tele visieshow van Carl Huij- brechts, maar heeft de invitatie daarvoor beleefd doch beslist afgeslagen. „Nee, daar hadden we geen zin in. Het is niet goed voor onze naam om in dat soort programma's te komen. Ik weet ook niet zo goed in welke uit zending we wel zouden passen, maar zo'n afzegging wordt in elk geval wel gerespecteerd. Onze platenmaatschappij, Ariola, dwingt ons gelukkig ook niet om in bepaalde program ma's, waar je vaak nog moet betalen om te mogen spelen ook, op te draven. Wat dat be treft hebben we het getroffen", aldus Jan O. Aanbod Niet alleen daarom is de groep tevreden met het aanbod van de platenmaatschappij om een Les Charmeurs ..opmerkelijke verzameling instrumenten. plaat met Les Charmeurs op te nemen. „Het werd zo langza merhand een frustratie. Nie mand wilde met ons een plaat maken", zucht Alain Labrie, de gitarist van de groep, die heel zijn hart heeft verpand aan de flamenco-muziek. O. vervolgt: „Daarom zijn we maar geld gaan sparen van onze optre dens. Om met deze groep, die nu twee jaar optreedt, op een hoger plan te komen, moesten we toch eens iets gaan maken". Waarop Arie van Duyvenvoor- de (basgitaar) meldt: „Ja, en nu hebben we ons toch beet laten nemen voor weinig...! Geintje!" De maatschappij geeft Les Charmeurs in elk geval volop creatieve vrijheid. Labrie: „We konden er terecht omdat we veel optreden en een vast pu bliek hebben. Ariola ziet ons niet als een eendagsvlieg en dat zijn we ook niet. Bovendien hoeft deze eersteling niet zo ge weldig goed te verkopen. Van de t\yeede wordt dat wel verwacht. Maar het is erg fijn om dat ver trouwen te krijgen. Ze zijn ook niet in de studio komen kij ken". Hoewel voor de produktie van 'Allez hop et Tralala' namen circuleerden als Jean-Marie Aerts (ex-TC Matic) en George Kooymans (Golden Earring) hebben de heren die klus zelf ter hand genomen. „Aerts was te duur en Kooymans wist niet wat hij er mee aan moest. Hij kon er niks mee. Maar wij wis ten heel goed hoe de plaat moest gaan klinken. Daarom doen wij het zelf?', klinkt het eenstemmig. Kroegjes Twee jaar zijn Les Charmeurs nu in binnen- en buitenland aan het optreden. In kroegjes met vijftig man en op festivals met 20.000 man publiek. Om toe te komen aan de voor de langspeler zo broodnodige repe tities heeft de groep het aantal optredens gereduceerd tot maximaal tien per maand. Nog steeds aanzienlijk. En het te kent de energie van de groep en de grote belangstelling van het publiek voor Les Charmeurs. Dat was bij Jan O's vorige groep Histoire d'O wel anders. O.: „Die groep bloedde echt dood. We traden niet meer op, kwa men niet meer in de oefenruim te. En optreden is toch belang rijk voor mij en voor een groep als Histoire d'O". O. wachtte de definitieve onder gang van Histoire d'O niet af en begon met Van Duyvenvoorde, Labrie, accordeonist Geert Ver haar en drummer Antal Steix- ner aan het Les Charmeurs- avontuur. Niet met een voorop gezette marketing-strategie, maar meer wij wijze van uitda ging- O.: „De bezetting van de groep is al erg uitdagend. Het blijft een akoestische eenheid, van wege de accordeon, de contra bas en de akoestische gitaar. Dat willen we ook zo houden; FOTO: ARIOLA we willen ondanks de verster king de klankkleur van die ver schillende instrumenten bewa- Muziekstijl Deze opmerkelijke verzameling instrumenten bracht de groep tot een heel eigen muziekstijl: een mengeling van Zuideurope- se klanken als flamenco met in vloeden van de moderne wes terse rock, die in de uitvoering van bij voorbeeld Les Negresses Vertes onder de naam petchan- ka door het leven gaat. Met de Parijse hoempa, doorspekt met flamenco, wals, zigeunermu- ziek en punk van voornoemde groep is Les Charmeurs dan ook het best te vergelijken. Het wekt geen verwondering dat de groep in het voorpro gramma van Les Negresses Vertes stond in de hoofdstede lijke poptempel Paradiso. Les Charmeurs waren toen zo slim om allerhande platenmaat schappijen per fax van deze ge beurtenis op de hoogte te stel len, zodat het na afloop van het optreden een geroezemoes van jewelste was in de Paradiso-ge- welven. Het huidige contract met Ariola, dat wel meer vader landse popacts roem heeft ge bracht, is uiteindelijk daartoe te herleiden. Het is vreemd, maar artiesten en instrumentalisten die op het eerste oog niets bij elkaar te zoeken hebben, kunnen door de juiste chemie uiteindelijk tot de

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16