De andere kant van hetzelfde Expositie: Boeddha en Shiva in Volkenkunde Film: Wayne's world, een dwaze komedie Evenement: 'De Dagvan het paard'in Voorschoten De verstilling zit meer in mijn schrijven: een zoeken naar ultieme helderheid. Nog nooit heb ik zoveel grote uitspraken en kleine grappen weggegooid als nu. Surfen voor de titel WÊ eindredactie riaschuurhdizen vormgeving kltty stljnman UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 23 JULI 1992 door Renée de Haan raten is zijn tweede natuur. Zo als hij de as van een sigaret af- tipt, vanzelfsprekend maar nooit morsig, zo trekt Paul van Vliet aan de plooien van zijn le ven tijdens een warm gesprek. Over wat er door 55 jaar be staan, 28 seizoenen optreden en twee huwelijken verschuift: de jongen is rijper geworden, de naderende grijsaard in hem springt nog naïef rond. ,,Ik mis de brutaliteit van dingen doen die niet kunnen. Vroeger stond ik vooraan als ze zeiden 'Doe eens wat'. Dan vulde ik het deel na de pauze wel effetjes. Tegenwoordig zou ik het liefst weglopen. Als ik naar een microfoon loop ben ik me terdege bewust: Ik ben Paul van Vliet geworden". Dat remt, knippert hij bevestigend met de ogen. Anderzijds is de last van 'je moeten bewijzen' weggevallen. „In 1978 zong ik nog: 'Moeder hoe vind je mijn witte pak?'. Pas later besefte ik wat daaraan ten grondslag lag. Ik wilde aan haar eisen voldoen. En die waren verdomd hoog! Die blik van 'papa, kijk eens', herken ik feilloos bij anderen, ook leeftijdgenoten. Heerlijk dat ik dat niet meer hoef'. „Daarnaast hebben de kinderen iets opengebro ken. Kinderen rammen overal doorheen. Die hebben geen tijd voor geduld en mooie dingen. Zij zijn het centrum van de wereld. De mijne hebben me minder voorzichtig gemaakt, minder egocentrisch ook". MINDER GÊNE „Je kunt dus stellen dat ik minder gêne voel. Of dat in het nieuwe programma te zien is, weet ik niet. Ik weet wel wat flauwekul is en wat veel waard". Termen als 'kwetsbaar' en 'persoonlijk' han teert hij niet. Dat schept verwachtingen bij zijn publiek, die hij nooit kan waarmaken. „Wantje blijft dezelfde mens. Ik ben niet aange raakt door een sekte, heb mijn haar niet geverfd of een shocktherapie ondergaan. Dus het blijft Paul van Vliet, die vanuit dat vertrouwde hoofd- pad zichzelf en het publiek wil verrassen". Voor het eerst heeft hij zich wel laten regisseren. Eddy Habbema nam een last van zijn schouders, hakte knopen door waar muzikanten en enter tainer van mening verschilden en stuurde waar nodig. „Het gaf me zekerheid, zo'n coach. Tegelijk liet hij me in mijn waarde. Kijk, wie zegt dat hij zich zelf is op het toneel, liegt. Je doet overal een schepje bovenop, zodat het publiek zegt: 'Wat stelt 'ie zich aan'. Daar zijn ze voor gekomen. Mijn gebaren zijn echter, in alle overdrijving, wel van mij. Iets minder heftig en onrustig dan voorheen". Bij de gedachte dat hij zoals veel artiesten naar versobering streeft, twinkelt zijn hele lijf. „Mooi hoor, de meeste artiesten bedoelen dat ze te oud geworden zijn voor al die heftigheid. Ik ga die vergrijzing in mezelf tegen door de jongens van de muziek. Met hun jongheid brengen ze van alles in. Ze zijn een deel van mijn leven en emoties geworden. Dus, nee, ik eindig niet be jaard bij een eenzame piano". „De verstilling zit meer in mijn schrijven: een Je blijft dezelfde mens. Ik ben niet aangeraakt door een sekte, heb mijn haar niet geverfd of een shocktherapie ondergaan. zoeken naar ultieme helderheid. Nog nooit heb ik zoveel grote uitspraken en kleine grappen weggegooid als nu. De last drukt zwaarder. Met het spelen spoel je schoon, althans als het een goed program is". Spijt en hoop, tussen die twee uitersten beweegt de nieuwe theatershow zich. Het thema vormde zich vanzelf. Omdat met het ouder worden de relativering komt, 'wat stelt het allemaal voor' en tegelijk het genieten van niet-materiële za ken versterkt. ZWART „Nooit zou ik alleen vanuit cynisme kunnen werken. Dat zwart zwart is weten we wel. Die herkenning slaat dood. Dwars door alles blijf ik optimist, strooi ik met kleur. Van mij mag ne gentig procent in de wereld mislukken; toch zijn er nog een paar plekken of mensen waar dingen wel slagen". „Wel heb ik last van mijn zesde zintuig. Door dit vak zie ik veel van wat fout gaat. Dan ontstaat er grote somberheid en woede. Of het nu Joegosla vië is of de buurman. Het is vaak geen sadisme, maar dat kleine stapje dat ze niet durven ma ken. De angst voor gezichtsverlies. Het 'Papa, kijk dan' in het groot". Sinds hij dat zelf kwijtraakte - zijn vader over leed bijna symbolisch een paar dagen na de pre mière van de Jubileumshow - merkt Paul van Vliet meer afstand tot het verleden. Vroeger hing hij aan dingetjes, herinneringen, tegen woordig steunt hij op vrienden en familie. Met als verwachtingspatroon vooral het allersimpel ste: vertrouwen. „Ik verwacht dat ze mij mijn zachte chaos verge ven. Vanuit de hoop dat ze me kennen. Dat maakt me naïef. Omdat ik nog teveel denk dat een ander reageert zoals ik zou doen. Ik ver wacht evenmin dat iemand me een streek levert. Als het gebeurt - heel weinig - schrik ik". Kringen van een 55-jarige die in cirkels gelooft, worden kleiner, beaamt hij met een tikje wee moed. Kleiner, maar intenser. Ook met het publiek. „Vroeger was het gissen wat ze von den. Ze zeiden het nooit. Ze schreven wel. Steeds meer. Nu denk ik ze te kennen. Ik voel meer mededogen. Als ik ze zie zitten, gaat het door me heen: wat zijn we toch een tobbers met z'n allen, mezelf incluis. Ik ben ook een klungel die soms nog aan zijn moeder zou wil len vragen: Hoe doe je dat nou?". „Ik zeg dat allemaal niet rechtstreeks. Ik laat één stuntel zien. Daarin mogen ze alles her kennen. Ook mijn kinderlijke hoop. Dat ik ooit het allermooiste programma schrijf, waarvan ik niet wist dat ik dat in huis had. Verder zijn alle dromen uitgekomen: Pepijn, Carré, Broadway. Met als uitkomst de wens om stilletjes en elegant te verdwijnen, als een Haags kopje koffie. Zodat als ik later beken den zie, we naar elkaar kunnen glimlachen met die glimlach van dat het goed was, toen". foto Frans Rombout Ook dit weekeinde zullen spectaculaire beelden te zien zijn tijdens de surfwedstrijden in Scheveningen. Zaterdag en zondag wordt voor de kust van Scheveningen de tweede wedstrijd gehouden die meetelt voor het Nederlands Kampioenschap Funboardsurfen. Een eer dere wedstrijd vond geen doorgang vanwege te weinig wind. De surfers zullen dit weekeinde dan ook extra gemotiveerd aan de start verschijnen, omdat het de eerste keer is dat de gehele Nederlandse windsurftop zich met elkaar kan meten dit seizoen. Er zal gestreden worden door zo'n 80 surfers onder wie de vaderlandse toppers Stephan van den Berg, Hans Knip- scheer, Ron Ruiter, Marcel van der Zwart, Herma de Jong en Luciënne Ernst. Een van de kanshebbers is de 18-jarige Huub van Etten. Drie weken geleden prolongeerde hij in Noordwijk zijn titel als Nederlands jeugdkampioen. De westrijden worden gehouden bij het Jump Team ter hoogte van golfbreker 42 en 43. De eerste start zal om streeks 10.30 uur zijn. Afhankelijk van de weers- en win domstandigheden wordt er course race, slalom of wave per formance gevaren. Hopenlijk is het weer van dien aard, dat het meest spectaculaire onderdeel de wave performance kan worden gehouden. Om dit mogelijk te maken zijn speciale golfcondities en windomstandigheden nodig, die maar enke le malen per jaar voorkomen. 'Boeddha en Shiva' op Java, een expositie in Volkenkunde. 'De dag van het paard'in Voorschoten duurt twee dagen Verder op deze pagina De muziek- en theateragenda voor Leiden en omgeving. Alsmede de uitgebreide popagenda. Rebbecca DeMornay als engel der wrake in 'Hand that rocks the cradle'. Verder op deze pagina Het bioscopen overzicht voor de Leidse en Haagse regio en de exposities.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13