£cid&e (Bowva/nt Baker treedt af om campagne Bush te leiden ij I Bij Elk Bril "n Gratis Zonnebril Bonden somber over akkoord Fokker en Dasa Pearle Kroatië en Bosnië bundelen krachten Tip (21) NS verkijkt zich op reis lust student Pearle Is Kijkplezier. HELP HELPEN 14 Dagen Gratrif fceidóeSowuvnt iuf.ni»u:ui»n,if,TOa WOENSDAG 22 JULI 1992 18 PAGINA'S in twee katernen Mozeshuis vol ervaringen aidspatiënten A2 LEIDEN OMGEVING Directeur Sarrasani: 'Kiezen voor het circus is een gekte' A11 LEVEN WELZIJN Vrij en blij tennissen op zand B1 Ontdekkingsreis voor rockfanaten B4 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLAND A3/A4 BUITENLAND A5/A6 BEURSA6 ECONOMIE A7 SPORT A8/A9 LEIDEN/REGIO A10/A11 DIENSTVERLENING A11 LEVEN WELZIJN B1/B2/B3 KUNST/RTV B4 RTV-PROGRAMMA SB5 WEER/PUZZEL/MENUB5 MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex- porlorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen: prachtige ei ken eethoek. bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790 - voor 895,-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398- voor 199,-. Originele eiken toog- kasten van 2390- voor 1195,-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken. Chesterfield model, van 1195,- voor 595,-. Heerlijk zitten de leather look bankstellen. 3+2- zits van 1718,- voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen, 3+2-zitsbank kompleet van 4199,- voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht. Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reljer. Kievitsweg 124,Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur Vrijdags koop avond Ruime parkeergelegen heid. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25396. Losse nummers 1,50. Morgen zonnig. Middagtempe- ratuur ongeveer 25 graden. Zwakke tot matige zuidoosten wind, kracht 2 a 3. De vooruit zichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnig. Middagtem- peratuur rond 26 graden. Moeder haalt zoon van Duits fregat WILHELMSHAVEN - De Duitse ma rine heeft toegegeven aan de wens van een moeder en haar dienstplichtige zoon toegestaan een Duits fregat te verlaten dat morgen op weg gaat naar de Adriatische Zee. De 'Niedersach- sen' gaat daar deelnemen aan de zee macht die de naleving van het VN-em bargo tegen Joegoslavië moet controle ren. Volgens een marine-voorlichter wilde de 22-jarige zeeman zelf wel meedoen aan de VN-missie, maar oe fende zijn moeder zoveel druk op hem uit dat hij er van afzag. Om problemen te voorkomen heeft de Bundeswehr aan de moeder toegegeven. Noordwijkse kaalgeknipt NOORDWIJK Een 25-jarige vrouw uit Noordwijk is vannacht door twee onbekende mannen volledig kaalgeknipt. Rond twee uur was zij in de buurt van haar zomerhuisje aan het Westeinde, toen ze door twee gemaskerde mannen werd weggetrokken. Zij knipten haar onder bedreiging van een mes com pleet kaal. De vrouw heeft nog geprobeerd zich te verzetten, waarbij ze snijwonden aan haar vingers en letsel aan haar rug opliep. De mannen zeiden dit in opdracht te doen en er geld voor te krijgen. Nadat de vrouw onder handen was genomen, meldde ze zich ontdaan bij het politiebureau. Ze is meteen on der doktersbehandeling gesteld, niet alleen voor het lichamelijk maar ook voor het geestelijk letsel. De Noordwijkse politie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Volgens een woordvoerder is een dergelij ke zaak in Noord- of Zuid-Holland nog niet eerder voorgekomen. Oud-wethouder nieuwe voorzitter Postcodeloterij DEN HAAG De Amsterdamse oud-wethouder Walter Etty is van daag benoemd tot de nieuwe voorzit ter van de in opspraak gekomen Stichting Nationale Postcodeloterij. De besturen van de drie deelnemers in de loterij, de Stichting Vluchtelin genwerk, de Stichting Natuurmonu menten en Novib, hebben verheugd op de aanstelling gereageerd. Etty krijgt zes maanden de tijd om het ge schonden vertrouwen in de loterij te herstellen. Na het verstrijken van die periode wordt het interim-manage ment vervangen door een permanent bestuur. Het vorige bestuur kwam in opspraak vanwege de hoge salarissen die de leden zichzelf toekenden. Gulpen geschokt over verdenking tegen burgemeester GULPEN De wethouders en ambtenaren van het Zuid limburgse Gulpen hebben zich gisteren zeer geschokt getoond over de verdenkin gen tegen een volgens hen volkomen integere burge meester. Tegen burgemeester W. Vossen (55) is gisteren een gerechtelijk vooronderzoek gestart naar mogelijke belastingdelicten en het aannemen van giften. Op een aantal plaatsen in Gulpen zijn huiszoekingen verricht, on der meer in de woning van bur gemeester en in het raadhuis. De Fiscale Inlichtingen en Op- sporings Dienst (FIOD), die sa men met de rijksrecherche het onderzoek verricht, heeft stuk ken opgevraagd en in beslag ge nomen die verband houden met diverse toeristische projecten in Gulpen die de laatste jaren tot stand zijn gekomen, en met be trekking tot het nog in aan bouw zijnde nieuwe winkelcen trum. Met deze voorzieningen is een bedrag gemoeid van in to taal ruim vijftig miljoen gulden. noemt de verdenkingen volledig onge grond en zegt er alle vertrou wen in te hebben dat het onder zoek dit zal bevestigen. Hoe lang het gerechtelijk vooron derzoek gaat duren kon Justitie nog niet zeggen. Hangende de uitkomsten van het gerechtelijk vooronderzoek blijft burgemeester Vossen in functie. Van een schorsing is derhalve geen sprake. Om emo tionele redenen, zo deelde een woordvoerder van de gemeente mee, zal burgemeester Vossen morgen de raadsvergadering niet voorzitten. WASHINGTON - De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken James Ba ker zal half augustus zijn functie neerleggen. Hij gaat op het Witte Huis werken als belangrijkste politiek advi seur van president Bush en leider van diens herverkie zingscampagne. Dat heeft de gezaghebbende krant The New York Times vandaag gemeld. Volgens The New York Times zal Baker af treden kort na het bezoek van de Israëlische premier Yitschak Shamir aan de Verenigde Sta ten. De krant baseert zich op functionarissen uit de regering en de Republikeinse partij. Het Witte Huis zou een officiële me dedeling over het aftreden van Baker hebben achtergehouden om hem eerst zijn diplomatieke rondreis door het Midden-Oos ten te laten voltooien. Voortij dig uitlekken van zijn aftreden zou zijn gezag als minister aan tasten. Israëlische kranten meldden gisteren dat premier Rabin er bij de Egyptische president Mu barak op heeft aangedrongen een top bijeen te roepen, waar aan ook de Jordaanse koning Husayn, de Syrische president Assad en de Libanese president Harawi zouden deelnemen. Ja mes Baker is zeer geïnteres seerd in een dergelijke topcon ferentie. Een mediafestijn zou de presidentiële verkiezings campagne van George Bush niet onwelgevallig zijn. De Amerikaanse vredesbemidde- laar vloog gisteren van Jeruza lem naar de Jordaanse hoofd stad Amman, waar hij niet meer dan enkele uren bleef. Volgens berichten uit Israël heeft Baker op gezag van Rabin aan de Syrische president As sad gemeld dat over de Hoog vlakte van Golan „valt te pra ten". Israël veroverde het fel omstreden gebied tijdens de Pagina A5: Plotseling succes Clinton ontreddert Republikei- Pagina A5: President Egypte voor eerst sinds tien jaar naar Israël UTRECHT - De ruim 600.000 studenten met een OV-studen- tenjaarkaart maken veel vaker gebruik van het openbaar ver voer dan de NS anderhalf jaar geleden had voorzien. Voor het nieuwe vervoerscontract dat de vervoerder per 1 september 1994 met de overheid willen af sluiten, zal dan ook een hogere prijs moeten worden betaald, zo heeft de NS aangekondigd. Volgens NS-woordvoerder Wim Binnendijk ontwikkelt het reis patroon van de studenten zich „dramatisch anders" dan eerder was voorzien. „Met name in de weekeinden reizen de studenten zich te pletter". In september wordt duidelijk hoeveel reizigerskilometers de studenten precies hebben afge legd. Deze gegevens vormen de basis voor de onderhandelingen over het nieuwe vervoerscon tract met de overheid. Volgens Binnendijk staat het bedrag dat het ministerie van onderwijs tot medio 1994 voor de studen tenkaart neertelt niet ter dis cussie. „Het feit dat er nu meer wordt gereisd voor hetzelfde geld is ons ondernemersrisico. Waarbij het nog een geluk is dat de extra reizigersvraag zich vooral in de daluren voordoet". Autogas een cent goedkoper ROTTERDAM Autogas (lpg) is vandaag één cent per liter goedkoper geworden. De adviesprijs is 53,9 cent. Dit heeft marktleider BK Gas giste ren bekendgemaakt. De verla ging is het gevolg van prijsda lingen op de internationale pro- duktenmarkt, aldus BK Gas. Bij de Novok, de organisatie van zelfstandige oliehandela ren, is de literprijs voor autogas met 1,5 cent omlaag gegaan. Zij houdt door deze verlaging even eens de adviesprijs van 53,9 cent aan. (Beide Brillen Zijn Op Sterkte.) Wie nu 'n complete bril bij Pearle koopt, krijgt een zonnebril op sterkte ca deau. Maar wel graag even deze adver tentie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Neder land. Daar informeert men over de exacte voorwaarden. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) li RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 DEN HAAG De bonden zijn aanmerkelijk somberder over een mogelijk akkoord tussen Fokker en Dasa dan gisteren. In een twee uur du rend gesprek met de minister is duidelijk geworden dat er nog veel hobbels genomen moeten worden. „Het zal er aan liggen hoeveel ruimte Schrempp, de topman van Dasa, krijgt van zijn ba zen", aldus J. Huis in het Veld van de bond voor hoger perso neel VHP Metalelektro. „De zorgen van de bonden om trent het behoud van de werk gelegenheid zijn nog niet weg genomen", aldus P. van Bers van de industriebond FNV. Mo gelijk komt er een akkoord, maar eenvoudig zal het niet zijn. Er moeten nog veel hob bels genomen worden". Zijn collega W. Nattekaas van de In dustriebond CNV liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. De bonden verwachten wel dat er morgen conclusies getrokken worden. „Positief of negatief, dat is nog onzeker, maar er komt naar alle waarschijnlijk heid wel duidelijkheid", aldus Van Bers. Duidelijk is wel dat de bal nu bij Dasa ligt. Minister Andriessen heeft duidelijk aangegeven waar de grenzen liggen en het is nu aan de Duitsers om te bepa len of ze daarmee akkoord gaan. Schrempp is terug naar München gevlogen om bij de baas van Daimler te bespreken hoever Dasa mag gaan in haar toezeggingen. Andriessen is zich bezig in te dekken via een rondje consultaties met de vak bonden en de politiek. De bon den staan achter het standpunt van de minister en de politiek zal waarschijnlijk ook het groe ne licht aan Andriessen geven. Daarmee weet hij zich dan ge- ruggesteund voor de onderhan delingen van morgen. Pagina A7: „Fokker mist nu man van het kaliber Swart- touw" Kinderen doen graag na wat volwassenen doen. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo betekent dat soldaatje spelen. FOTO: ZAGREB/SARAJEVO Kroatië en Bosnië-Hercego- vina gaan militair samen werken tegen de Serviërs, als internationale pogingen om een einde te maken aan het bloedvergieten falen. Een verdrag hierover werd gister avond ondertekend. zware duels uit van artillerie-, mortier en machinegeweer vuur. Na een paar uur luwde de strijd weer, maar in meer dan drie weken was er 's nachts niet zo zwaar gevochten rond Sara jevo. Dr. W. van Eekelen, secre taris-generaal van de Westeu- ropese Unie (WEU), wil de mili taire capaciteit van de Europe se Gemeenschap in het voorma lige Joegoslavië zo snel moge lijk uitbreiden. Het geringe suc ces van de huidige VN-vredes macht in dat gebied is volgens hem te wijten aan een te gerin ge hoeveelheid mensen en ma terieel. „Dat is niet geloofwaar dig. Op die manier nemen de strijdende partijen ons niet se rieus", zei Van Eekelen gister avond in een tv-programma van de VARA. Om de hulpkonvooi en naar Bosnië-Hercegovina daadwerkelijk te kunnen be schermen is volgens Van Eeke len niet eens zoveel extra mili tair personeel nodig. „Ik denk aan enkele honderden, maxi maal duizend man. Met goed materieel natuurlijk". De eer ste twee Lockheed Orion pa trouillevliegtuigen van de Ko ninklijke Marine zijn vanmid dag met elk 22 man aan boord van Valkenburg vertrokken naar Sicilië om te helpen de na leving van het VN-embargo te gen Servië te controleren. „Japanse excuses voor misbruik Nederlandse vrouwen op Java" TOKYO/DEN HAAG - Japan moet Nederland excuses maken als vaststaat dat Nederlandse vrouwen in de Tweede Wereld oorlog door Japanse soldaten seksueel zijn misbruikt. Dat heeft de Japanse regeringsver tegenwoordiger Koichi Kato gisteren in Tokyo gezegd naar aanleiding van publikaties in de Japanse krant Asahi Shimbun. De krant besteedde aandacht aan processtukken uit 1948, waaruit blijkt dat twaalf Japan se soldaten in dat jaar werden veroordeeld voor het misbrui ken van 35 Nederlandse vrou wen op Java. De slachtoffers werden een maand lang in vier bordelen „te werk gesteld" ten behoeve van het keizerlijke le ger, totdat de legerleiding het verbood. Onwilligen werden be dreigd met de dood en wraak op hun familie. Het artikel volgt op de berichten over de Kore aanse lotgenotes van de vrou wen. Koreaanse vrouwen zijn op grote schaal misbruikt, maar hebben onlangs een proces om schadevergoeding 'verloren we gens gebrek aan bewijs voor de dwang. De Japanse premier Miyazwa heeft in januari in Seoul wel zijn excuses aangebo den. Volgens oprichter Stolk van de Stichting Japanse Ere schulden is het verhaal over de 35 Nederlandse vrouwen maar een klein deel van het hele „veel ergere" verhaal. Gewoon in Nederland blijven en toch een blik op Mexico werpen. Dat kan in deze vakantie en nog langer want tot en met 27 september in het Tropenmuseum, Linnaeusstraat 2 in Amsterdam. Door middel van foto's, want het gaat om Memoria del Tiempo.een overzichtstentoonstellngvan de Mexicaanse fotografie van 1900-1990. Ruim 200 foto's geven een indrukwekkend overzicht van de omvang en kwaliteit van de Mexicaanse fotografie van deze eeuw. Zo zijn er zowel dramatische foto's te zien van de Mexicaanse Revolutie van 1910 als van het hedendaagse leven in de moderne stad. Open op werkdagen van tien tot vijf uur, zaterdag en zondag van twaalf tot vijf. Een fijne dag en vergeet na thuiskomst vooral niet de Leidse Courant-bon in te vullen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, d een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. d direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Id maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. I 1 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: Brand op jachtwerf Brandweerlieden bezig met het blussen van een brand op een scheepswerf voor polyesterboten in het Gelderse Aalst. Een van de hallen van de werf brandde volledig uit. De schade loopt in de ton nen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. FOTO:ANP I (Indien daartoe aanleiding bestaat, kan ei Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, |^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1