LEIDEN EN OMGEVING Rembrandt jaar maakte g Leiden vooral bekend li tijd Goed op H Economische gevolgen niet berekend HISTORIE(S) Het Bethaniën- en Jeruzalemshofje: roomser dan de paus li K O maakt muziekseries goedkoper voor jongeren Onzorgvuldige voorlichting over vergistingsinstallatie £eidócSomcmt CcidócSomxmt DINSDAG 21 JULI 1992 IN NAAM DE WET Luie stoel Zijn dochter had hem nog ge adviseerd gewoon de boete te betalen, maar hij wilde het ju ridische spel meespelen. Gis teren stond een Leidenaar voor kantonrechter Sprey, die werd overvallen door een lang en goed verhaal. De ver dachte bekroonde dit met een heuse schadevergoeding, on der het mom 'laten we de za ken eens omdraaien'. De man had vorig jaar april zijn auto geparkeerd aan de Leiderdorpse Eikenlaan. Het was donderdagochtend en er was markt. Hij had bij het parkeren het parkeerver bodsbord wel gezien, maar dat was wat hem betreft niet van toepassing. „Dat bord is er alleen om een markt op te laten bouwen. Als de markt er eenmaal staat, heeft het bord geen functie meer", zo verklaarde hij gisteren. Het bord is volgens hem vooral bedoeld om plaats te reser veren bij een marktuitbrei- ding, maar de markt wordt juist steeds kleiner. Dat oor deel deelde Sprey, die goed op de hoogte bleek met de plaat selijke verkeerssituatie. Naast het bord had de Leide naar nog meer grieven. De be keuringen waren volgens hem willekeurig, omdat an dere geparkeerde auto's niet (bekeurd werden. „Er werden die dag ongenuanceerd vijf politiestagiaires op de markt josgelaten. En dat terwijl er zes jaar niet meer op de markt is bekeurd". De dag had de Leidenaar zelfs een gesprek met de stage-be- geleidster gehad omdat hij een klacht had ingediend bij de politie. De gedaagde: „Echt meneer de rechter, dat was er zo'n eentje met een koude hand bij het handen schudden. Zo iemand van 'be- fehl ist befehl'. Officier van justitie Keltjens vond echter dat de politie netjes had gere door een gesprek aan te gaan. „Het is over het alge meen niet de gewoonte om te komen praten over een bon". Uiteindelijk beloonde de rechter het verhaal alsnog: de man werd weliswaar schuldig ^bevonden, want parkeren mocht er niet, maar hij kreeg geen straf opgelegd. De beker was voor de man echter nog niet helemaal leeg: hij wilde nog een onkostenvergoeding ontvangen voor de uren, die hij had besteed aan politie en justitie. „Zal ik u mijn giro nummer geven? Voor het ge val dat u vanavond in uw luie stoel zit, en denkt dat die man van de markt eigenlijk toch wel gelijk had?". Daar ging de rechter niet echt op in en dat was voor de man het teken de zaal te verlaten. 30194 IJ] Een Leidse student had sa men met een vriend vorig jaar onenigheid met een treincon ducteur gehad. Ze waren na een lange strandwandeling op het Scheveningse strand doodmoe in de trein naar Lei den gestapt. In de tweede ';lasse was geen plaats meer, dus ploften ze neer in de eer ste klasse. Toen kwam de controleur. „Er is toen iets fout gegaan tussen ons twee ën en de controleur. We wa ren allemaal bekaf en hadden het dus gewoon gehad. Het draaide uit op een discussie, waarbij onze OV-j aar kaarten in beslag werden genomen. Dat was een flinke straf voor zo'n ritje van Den Haag naar Leiden. Het heeft mij een hoop geld gekost". Officier Keltjens vroeg vooral om be grip voor de conducteur. „Sommige mensen in de trein zijn de hele dag lastig en heb ben soms zelfs een goede re den om dwars te liggen. Dat vergt echt veel begrip van ie mand. Dat het niet klikte tus sen de gedaagde en de con ducteur is een verklaring, maar geen excuus". Ze hield rekening met de 'al ternatieve straf van de spoorwegen, de inbeslaggeno- men jaarkaarten en vroeg daarom slechts 70 gulden boete, het bedrag van de transactie. De student vond die boete echter nog te hoog en sputterde tegen. „Dat kan ik niet betalen". Dat wekte de interesse van rechter Sprey en hij vroeg dan ook hoe dat kwam. De student vertelde daarom alle ins en outs van het fenomeen 'de studie beurs'. Op het moment dat hij vertelde dat hij rechten stu deerde, was de rechter opeens vol begrip en dacht aan zijn eigen jeugd. Hij verlaagde de boete naar 50 gulden. „Dan heb je vandaag nog wat ver diend ook". Inbraken gebouwen van universiteit LEIDEN Inbrekers hebben het afgelo pen weekeinde een nog onbekend geldbe drag gestolen uit twee universiteitsge bouwen. Zondagochtend ontdekte het personeel van het Gravensteen aan het Pieterskerkhof dat een ruit aan de ach terzijde was vernield. Een telefoon bleek van de muur gerukt te zijn en het geld erin was verdwenen. Maandagochtend bleken in de universitaire mensa dat twee biljartklokken waren opengebroken. Hier was eveneens een ruit aan de achter zijde vernield. Ook hier was het geld ver dwenen. Snorfietser rijdt tegen auto LEIDEN Een 35-jarige Leide naar is vanochtend vroeg gewond geraakt toen hij tegen een gepar keerde auto aanreed. De man reed met zijn snorfiets rond half twee door de Langegracht en verloor, vermoedelijk door alcoholgebruik, zijn evenwicht. Hierdoor botste hij tegen een auto, die in een parkeer vak geparkeerd stond. Hij moest naar het AZL vervoerd worden met een zware kneuzing aan de rechteronderarm. Tevens had hij bloeduitstortingen. De auto liep slechts lichte schade op. Vrouw aangerand LEIDEN Een 30-jarige Leidse vrouw is gistermid dag in de Kuiperssteeg aan gerand door een nog onbe kende jongeman. Ze fietste rond twaalf uur richting Oude Rijn, toen ze werd in gehaald door de man, die eveneens op de fiets was. Hij reed haar klem tegen de muur en betastte haar on zedelijk. Vervolgens reed hij weg in de richting van de Oude Rijn. Volgens de vrouw was de jongen niet ouder dan 15 jaar. Schoenen weer compleet LEIDEN Een nog onbe kende man heeft zich wel op een heel aparte wijzè schoe nen aangeschaft. Zaterdag ochtend paste hij in een schoenenzaak in de Donker- steeg een zwart paar schoe nen met de maat 40. Op een onbewaakt ogenblik ging hij er met de rechterschoen van door. De dag daarvoor was uit de etalage van de zaak een zelfde type linkerschoen ge stolen, eveneens zwart en maat 40. Illegale bouwactiviteiten VOORSCHOTEN Op last van burgemeester en wethouders van Voorschoten is het bouwterrein van motel-restaurant Van der Valk (De Gouden Leeuw) verzegeld door de politie. In februari van dit jaar is aan het concern vergunning verleend voor de bouw van een garage. Bij controle tijdens de werkzaamheden is door een ambtenaar geconstateerd dat afwijkend van deze vergunning werd gebouwd. Onder andere werd er gebouwd op een heel ander grondvlak. Op 14 juli heeft het gemeentebestuur van Voorschoten de eigenaar van motel-restaurant Van der Valk schriftelijk op dracht gegeven deze bouwactiviteiten onmiddellijk te stoppen. De activiteiten komen naar het zich laat aanzien overeen met de uit breiding van het motel. Aangezien voor de uitbreiding nog een zo genoemde artikel 19-procedure moet worden gevoerd, is het op korte termijn onmogelijk daarvoor bouwvergunning te verlenen. Nadat bleek dat Van der Valk geen gehoor gaf aan het bevel van de gemeente is door de politie het bouwterrein verzegeld. LEIDEN De activiteiten die Leiden ontplooide in het kader van het Rembrandt- jaar, hebben vooral gratis pu bliciteit voor Leiden opgele verd. De naam 'Leiden' werd in relatie tot de schilder Rembrandt tot in Japan genoemd en daar was het de stichting Rembrandt in Beeld ook om te doen. Dat blijkt uit de evaluatienoti tie 'Rembrandt Leiden', waarin de belans wordt opge maakt van de Leidse activitei ten rond de grote tentoonstel ling in het Amsterdamse Rijks museum. Leiden zag in deze ex positie een mooie aanleiding om aan te haken omdat Rembrandt tenslotte in Leiden werd gebo ren. De schilder werkte daar naast samen met zijn tijdgenoot Lievens in hetzelfde atelier in Leiden, waar zij wedijverden in de schilderkunst. Aan deze pe riode was de tentoonstelling in stedelijk museum De Lakenhal, 'Rembrandt en Lievens, een jong en edel schildersduo', ge wijd. De Lakenhal heeft met 40.216 betalende bezoekers nipt zijn streefcijfer van 40.000 bezoe kers gehaald. De helft daarvan kwam uit het buitenland. Voor al veel Spanjaarden en Fransen bezochten de expositie. Een week voor sluiting van de expo sitie leek het er niet naar uit te zien dat De Lakenhal het streefgetal zou halen. Voor de overige activiteiten was geen minimum gesteld. In het Rembrandt-atelier aan het Gal gewater kwamen tot nu toe 3100 bezoekers. In het kielzog van de Lakenhalexpositie trok Molen de Valk zo'n 5000 bezoe kers. Hier liep een tentoonstel ling over 'Rembrandt, zoon van een molenaar'. De tentoonstel ling 'Door Rembrandt geleid' in Ars Aemula Naturae, waarop werken te zien waren die door Rembrandt waren geïnspi reerd, werd door naar schatting 1400 mensen bezocht. De lezin gen over Rembrandt en zijn re latie tot Leiden aan de rijksuni versiteit trokken 160 deelne- Winkels Leiden heeft niet kunnen ach terhalen wat de economische gevolgen zijn geweest van het extra bezoek aan de Leidse Rembrandt-activiteiten. Door de VW Leiden was geen enquê te gepland naar de economische impuls. Bovendien is een derge lijk onderzoek duur. Wel is het aan te bevelen om de economi sche impulsen voor het lokale bedrijfsleven een volgende keer wel te onderzoeken, zij het een malig. De grote Rembrandt-ex- positie in het Rijksmuseum le verde Amsterdam in elk geval 75 miljoen gulden aan extra in komsten. LTitgaande van de Amsterdamse normen 77,- extra bestedingen door buiten landse en 150,- door Neder landse bezoekers hebben de bezoekers in Leiden voor bijna zes miljoen gulden extra be steed. Hierbij wordt echter wel aangetekend dat het geld in Amsterdam gemakkelijker kan worden uitgegeven in leuke winkels. Schreeuwerig Belangrijkste conclusie is ech ter dat de promotie rond de Rembrandt-activiteiten goed is aangepakt. De opening van de expositie door kroonprins Wil- lem-Alexander en de afstamme lingen van Rembrandt, de Leid se familie De Goeij, hebben vrij wel alle Nederlandse dagbladen gehaald. In totaal leverden deze onderdelen vijftig krantearti kels op. De gezamenlijke oplage van deze kanten was drie mil joen: Kranten en tijdschriften uit binnen- en buitenland heb ben aandacht besteed aan de dubbeltentoonstelling in Am sterdam en Leiden. De Japanse en Belgische televisie hebben in Leiden opnamen gemaakt, naast de Avro, de KRO en de VPRO. „De free publicity heeft gunstig gewerkt voo een kwali tatief en cultureel imago van Leiden. Er waren geen com merciële of schreeuwerige ui tingen", aldus de opsteller van de notitie. Voor de directie kunst en cul tuur van de gemeente was het een 'testcase'. „We kunnen te vreden terugkijken", aldus A. van de Ree, adjunct-hoofd van de directie. „Maar voor een volgende keer is het toch beter om de promotie en de organisa tie rondom een tentoonstelling veel eerder op te pakken. Nu hebben we het maar net gered. Met de glazen overkapping voor de Lakenhal was het ook maar net de vraag of de politiek op tijd haar fiat zou geven". De vraag of Leiden binnen afzien bare tijd weer aanhaakt op een grote tentoonstelling, ant woordt hij bevestigend. „Er zijn ideeën om aan te sluiten op de tentoonstelling over Mondri aan en De Stijl, die in 1994 in het Haags Gemeentemuseum wordt gehouden. Theo van Doesburg heeft tenslotte in Lei den aan het Kort Rapenburg gewoond en gewerkt. Maar die plannen zijn nog in een heel pril stadium". Regisseur Berend Boudewijn instrueert aan de Hogewoerd actrice Trudy Labij. I FOTO WIM VAN NOORT NCRV neemt TV-serie op in Leiden en Oegstgeest LEIDEN Leiden en Oegst geest kregen gistermiddag bezoek van een filmploeg van de NCRV-serie 'Zonder Ernst'. Er werden korte op names gemaakt bij de winkel in tweedehands goederen 'Lambers' aan de Hogewoerd en bij het sportcentrum 'The Champ' aan de Herengracht. Ook het bejaardencentrum 'Hofwijck' aan de Hazenbos- laan in Oegstgeest en een huis in het Wilhelminapark komen op televisie. De serie wordt ge regisseerd door Berend Boude wijn en Marianne van Wijnkoop is de uitvoerend producent. El len Vogel en Trudy Labij heb ben de hoofdrollen. De comedy serie 'Zonder Ernst' is vanaf 28 september op het tv-scherm te zien. In Leiden en Oegstgeest werden voor verschillende afle veringen opnames gemaakt. Het ging om vier redelijk korte fragmenten. De ouders van winkelier F. Lambers maakten hun ac- teer-debuut a?s figurant. Ver scheidene acteurs en crew-le den waren geïnteresseerd in de spullen die in de winkel te koop waren en kochten wat. De op names aan de Hogewoerd lie pen enige vertraging op omdat opeens vanuit alle kanten ra dio's hard werden gezet. De se rie gaat over een vrouw (ge speeld door Trudy Labij) die on langs weduwe is geworden. Zij woont in één huis met haar moeder (Ellen Vogel) en haar dochter. De comedy-serie is ge baseerd op de Engelse serie 'Af ter Henry'. Diep verscholen liggen ze in de binnenstad. Op de binnenplaats is het enige hoorbare het ruisen van de bomen en het getwinke- leer van de merels. Een poes koestert zich in de zon. Hofjes, de kleine oases van rust in het drukke stadsleven. Leiden telt er niet minder dan 35, elk met een eigen geschiedenis. Gedurende de zomer maken wij een wandeling langs een aantal van deze stille plekjes, kleine stukjes verstilde schoonheid in een levendi- LEIDEN Het Bethaniën hofje en Jeruzalemshofje wa ren vroeger twee aparte hof jes. Sinds de scheidingsmuur tussen deze aan de Kaiser- straat gelegen hofjes echter in 1907 "is gesloopt, genieten de bewoners echter van één gezamenlijke grote binnen plaats. Een overeenkomst tussen de twee hofjes is de vroomheid van de stichter. Ook worden beide hofjes bestuurd door regenten van de diaconie van de Her vormde Gemeente. Verder is de historie echter zeer verschil lend. Het Bethaniënhofje werd in 1563 gesticht door Vrouwe Agatha van Alckemade. Van Alckemade was vastberaden om in de hemel te komen en re geerde het hofje met streng- christelijke hand. Mensen die in het Bethaniënhofje wilde wo nen moesten een bewijs van goed gedrag inleveren dat was ondertekend door de pastoor en de vroegere buren. Van de bewoners werd geëist dat ze als heilige en kluizenaar leefden. Bedelaars, kreupelen of blindên, noch degenen met „eeniger merckelycke lichame- lyck gebreck" wilde Vrouwe Agatha in haar hofje hebben. Ook 'dronckers ofte ontvreet- saeme menschen ofte die met kinderen belast zyn, of met schulden' kwamen er niet-in. Hertrouwen na de dood van de echtgenoot was al helemaal uit den boze. Alleen rust en vrede was ge wenst in het hofje. Ruziema kers werden direct verwijderd, evenals degene die de buren had horen schelden maar dit niet aan de regent had gemeld. Wie na het sluiten van de poort binnenkwam, kreeg drie dagen geen bier. Jeruzalemshofje Het Jeruzalemshofje werd in 1462 gesticht en is daarmee het oudste hofje van Leiden. De LEIDEN - Het K O wil jongeren stimuleren om naar één van de muziekseries te komen en geeft hen daarom een fikse korting op de abon nementsprijzen. Een abon nement op de negen concer ten van de meesterserie gaat voor jongeren onder de 25 jaar 100 gulden kosten. Nor maal kost dat 190 gulden. Ook een abonnement op de vele kamermuziekseries wordt voor jeugdige muziek liefhebbers goedkoper. Het K O kreeg de laatste tijd veel ongeruste telefoontjes van mensen die vreesden dat de meesterserie niet door zou gaan. Door financiële proble men is het voortbestaan van de meesterserie namelijk onzeker. Dat de serie het komende sei-| zoen doorgaat, staat echter als een paal boven water. Aan de meesterserie van dit jaar ne men het Residentie Orkest, het Brabants Kamerorkest en het forum Philharmonisch Orkest deel. Ook gerenommeerde solis ten als de fluitist Jacques Zoon,, de pianist Oxana Yablonskaya en de sopraan Margaret Mars hall doen mee. De concerten vinden plaats in de Leidse; stadsgehoorzaal. Met de reduc tie voor jongeren hoopt het' K O te voorkomen dat jonge- ren voor muziekconcerten naar Den Haag en Amsterdam gaan. De korting zou zichzelf terug' kunnen verdienen omdat er mee vaste klanten voor de toe komst worden gekweekt. stichter, Wouter Ijsbrantszoon Comans, bouwde een kapel en huizen voor 'dertien arme man nen, die eerlyc zijn ende van goeden syn vergaen'. Comans was zeer royaal voor de bewoners: hij gaf ze vlees, bo ter, kaas, turf, een paar schoe nen en met kerstmis een nieuw hemd. Gehuwde mannen moch ten hun vrouw meenemen, die echter direct moest verhuizen als de man overleed. Toen Comans zijn testament ging opmaken, moest hij over de toekomst van de kapel on derhandelen met de kerk. De kerk was namelijk bang dat de kapel oneerlijke concurrentie zou worden. Daarom werden er allerlei regeltjes gesteld: zo mocht de kerkklok niet zwaar der zijn dan 23 pond en er mochten geen vreemden in de kapel komen. Tegen de wil van een een groot aantal bewoners werd de kapel in 1887 afgebroken. Ook de rest van het hofje is ingrijpend ver nieuwd. In de huidige achter tuin van het hofje, alleen be reikbaar via de brandgang, staan echter nog twee oude huisjes uit de 15e eeuw. Ze wor den niet meer bewoond, omdat ze nogal bouwvallig zijn. Res tauratie is echter ook niet meer te betalen. Enkele maanden geleden kwa men het Bethaniënhofje en het Jeruzalemshofje in het nieuws. Vlak naast de hofjes zou name- FOTO:WIM VAN NOORT lijk een flatgebouw van vijf ver diepingen hoog verrijzen. De hofjesbewoners kwamen hier tegen in opstand omdat ze vreesden dat de flatbewoners zo het hofje in kunnen kijken. Dit zou een aantasting van de pri vacy zijn. Na een hevig protest is de geplande bebouwing te ruggebracht tot vier verdiepin gen. Gelukkig maar, want het gevoel terug in de tijd te gaan bij het binnentreden van het hofje, zou natuurlijk niet meer bestaan met een flatgebouw op de achtergrond. Bron: Hofjes van Leiden; H. Kleibrink, R. Spruit; Leiden 1979. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een -groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. hipteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./I Straat: I JOrl.: I •oio bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: n maand (automatische hetalino) f97 00 Telefoon: LEIDEN De Gevulei ver spreidt onzorgvuldige infor matie over de plannen een scheidings- en vergistingsin stallatie (SVI) te bouwen aan de Voorschoterweg. Dat schrijft de stichting 'stop vuilverwerking Voorschoter weg Leiden' (SWL) in een kritisch commentaar op deze plannen. De door de Gevulei verspreide informatie is volgens de SWL niet alleen onzorgvuldig, maar ook onvolledig en soms onjuist. Zo zou het lang niet zeker zijn dat een SVI goed is voor het mi lieu of een geldbesparing ople vert. Sommige berekeningen of scheikundige conclusies klop pen niet helemaal, zo stelt de SWL. De stichting heeft een chemicus in de arm genomen die alle informatie van de Gevu lei heeft nagetrokken. De grootste vrees van de SWL is stankoverlast. Scheidings- en vergistingsinstallaties in Frankrijk en Denemarken blij ken namelijk wel te stinken, in tegenstelling tot de bevindin gen van de Leidse milieuwet houder H. de la Mar. Bovendien zijn die installaties buiten een woongebied gebouwd. Daar naast zijn de resultaten van het chemisch proces in een SVI nog zo onduidelijk, dat men niet kan garanderen dat er geen stank vrijkomt. Sowieso is het nog volstrekt .onduidelijk hoe een SVI werkt, omdat het in Leiden om een experiment Milieuwethouder De la Mar heeft gezegd dat de SVI zal wor den afgebroken als er stank overlast is. Toch is B. Hospers, secretaris van de SWL, niet ge rustgesteld door deze belofte. „Een panel moet dan gaan uit maken of het stinkt in de buurt", meent hij. „Maar dat panel woont er niet en kan dat dus moeilijk uitmaken. Boven dien: hoeveel mensen moeten in de stank zitten voordat de ge meente toegeeft dat er overlast is? Daar komt bij dat De la Mar misschien geen wethouder meer is als dé fabriek er een maal staat". De SWL is momenteel geld in de buurt aan het inzamelen om er eventuele juridische proce dures van te betalen. „Dat gaat redelijk goed", zegt Hospers. „De hele buurt is bezorgd en sommigen komen zelfs het geld naar ons toe brengen". Straat: Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per d maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ ■iiiiiniiaiiiHinniii» Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9