helderende dollar kietelt Nederlandse bedrijfsleven Overneming van Fokker stuk dichterbij Philips doet gebouwen in uitverkoop Stemming effectenbeurzen VS en West-Europa gedrukt 92idóeOowiarit ECONOMIE Uitermate nerveuze stemming op Europese wisselmarkten Zoon van Maxwell moet 1,3 miljard betalen DINSDAG 21 JULI 1992 A? ieid sverhin Ibaar k n op De sbuh; vo Ïgt n ijk bh 'ai rdeel f haderegeling BCCI haalt het niet IMBURG Een omstreden voorstel tot gedeeltelijke scha vers jrgoeding voor gedupeerde crediteuren van de roemruchte kof Credit and Commerce International (BCCI) heeft het gis- voor een rechtbank in Luxemburg niet gehaald. De recht- van het district Luxemburg heeft haar goedkeuring aan het onthouden omdat zij eraan twijfelde of de crediteuren wel hadden van het voorgestelde compensatieplan. De kanto- BCCI zijn in juli vorig jaar bij een internationale actie van ire autoriteiten gesloten naar aanleiding van beschuldigin- tegen de bank van fraude over de gehele wereld. Aan het licht i dat er onder meer op grote schaal drugsgelden waren witge- jn. Door deze kwestie zijn grote verliezen geleden zowel bij de g jeelhouders als bij de spaarders. Het bedrag aan claims be naar schatting 9,25 miljard dollar. BCCI had zijn hoofdkan- Luxemburg. De rechter daar heeft nu besloten dat er een ye hoorzitting moet komen voor 7 oktober en dat alle credi- (ii van BCCI in Luxemburg moeten worden geraadpleegd door uratoren van de bank vóór 1 oktober. Vezeno praat weer over overneming Staten Bank DEN HAAG De verzekeringsmaatschap pij Vezeno in Zaandam praat weer met de investeringsmaatschappij Modalfa in Am sterdam over'de mogelijke overneming van de Staten Bank Holland in Den Haag. Het hernieuwde overleg is mogelijk geworden doordat een belangrijk deel van de zakelijke belemmeringen, die een eerdere overeen stemming in de weg stonden, nu zijn wegge nomen. Welke belemmeringen dat waren, is nu evenmin als bij de eerdere besprekin gen gezegd. Vezeno en Modalfa streven er naar in het derde kwartaal van dit jaar tot een definitieve overeenkomst te komen. Vezeno werkt ook via tussenpersonen en heeft banden met de Avéro Centraal Be heer Groep (AVCB). AMSTERDAM Op de wisselmarkten van Europa was de stemming vanmorgen uiter mate nerveus na de grootscheepse interven ties van centrale banken onder aanvoering van de Amerikaanse 'Fed' op maandag. Tegen het eind van de middag resulteerde dat op treden in een stijging van de dollarkoers met vier cent tot 1,6745 in Amsterdam en later op de dag met vijf cent tot 1,6845 in New York. De Am sterdamse markt opende vanmorgen een fractie hoger dan haar slot van gisteren en dus bijna een cent lager dan New York. Vervolgens sprokkelde de Amerikaanse munt er iets bij en om 10.00 uur werd een prijs van 1,6785 afgemaakt. De markt was zwanger van geruchten over aanhoudende ondersteuning van de dollar door de centrale banken van de Verenigde Staten en Duitsland, waarvan geen bevestiging dan wel tegenspraak viel te verkrijgen. Alleen het feit al dat er van ge zamenlijk monetair optreden sprake is geweest, weerhield veel valutahandelaren van optreden op de markt. Overigens blijft de grondstemming voor de dollar flauw omdat de Amerikaanse economie het er niet best vanaf brengt. Mogelijk zakt de koers in de loop van de week weer, wanneer de handel de vastberadenheid van de centrale banken om de dollar te steunen op de proef stelt. Kinderarbeid groeit explosief WASHINGTON In de afgelopen vijfjaar is er sprake van een explosieve groei van kinderarbeid in de wereld, vooral in ontwikkelingslanden, zo blijkt uit een rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), dat gisteren verscheen. Het gaat om honderden miljoenen kinderen. Sommigen van hen zijn net vijfjaar oud en in sommige delen van de wereld werkt naar schatting een kwart van alle kinderen tussen de 10 en de 14 jaar. Toe nemende aantallen komen in de prostitutie of de han del in verdovende middelen terecht. In Azië komt kin derarbeid het meeste voor. In sommige landen maken kinderen elf procent van de arbeidende bevolking uit. In West-Europa staan Italië en Spanje boven aan. Zo werken in Spanje naar schatting 100.000 kinderen in familiebedrijven in de landbouw. In de VS is illegale kinderarbeid in de periode van 1983 tot 1990 met 250 procent toegenomen en doet zich het verschijnsel ook voornamelijk voor in de landbouw. 5TERDAM - De Neder- Ise Esso-medewerkers in di- Arabië vindt volgende kvoor zijn gevoel opeens paar honderd gulden der in zijn loonzakje. De van de dollar tot bijna het .orlogse dieptepunt, laat uddels bij kleine expor ts en Nederlanders 'in vreemde' flinke sporen Het zijn vooralsnog de e direkte slachtoffers de dramatische koersda- de recente opwinding op ollarmarkt laat de grote irlandse bedrijven betrek- koud. Met name multina- ils als Philips en Shell zijn ct en gemazeld in het af- an valuta-risico's. Ze en specialisten in dienst, ia ingewikkelde construc ts 'valuta-swaps', 'put- of ipties' of een 'forward ex- ige contract' de schade stal weten te beperken. zo'n vangnet is de optie- lel. Een bedrijf verschaft het recht om de dollar over >aar maanden 'om te wisse- ■Bvoor.bij voorbeeld een dub- ^Beméér dan de 1,665 gulden j^He Amerikaanse munt giste- interventie van de cen- banken noteerde. dat recht op zekerheid, vaste koers van 1,75 gul- wordt flink betaald. Het is niet zonder risico's: want 4^" de koers in korte tijd bij beeld 1,85 gulden wordt, [t het bedrijf toch niet meer de afgesproken 1,75 gul- Maar de methode werkt gaans beter dan niets doen. een onrustige dollar valt ook te leven vanwege de 'hef boomwerking' voor een concern dat een mondiale markt be strijkt. Hefboom Sterk versimpeld: een Neder landse gloeilamp van Philips kostte tot voor kort nog maar één dollar in de VS. Vandaag betaalt de Amerikaan voor de lamp ruim tien procent meer, gelijk aan het percentage dat de dollar de afgelopen weken op de gulden heeft verloren. Dat is op termijn natuurlijk slecht voor de omzet van Philips; de lam pen worden te duur en de winst komt in het gedrang. Maar de compactdisc-fabriek van Polygram in Kings Moun tain (North Carolina), óók on derdeel van Philips, kan voor dezelfde baas juist goedkoper produceren voor de Europese markt. Pech en mazzel vallen tegen elkaar weg. De praktijk is natuurlijk veel ingewikkelder. Ook moet reke ning worden gehouden met het 'na-ijleffect': de voorraden eri grondstoffen zijn meestal ver van te voren ingekocht. De gloeilamp stijgt in de VS daar om niet onmiddellijk in prijs en de cd wordt niet meteen goed koper. Daarnaast spelen zaken mee als de valutapolitiek van een onderneming, de kwaliteit van het produkt, de prijsgevoe ligheid ervan of de mondiale spreiding van de bedrijfsactivi teiten. Overhaast De ruim 500 kleinere expor teurs, die bij de Nederlandse Export Combinatie (NEC) in Soest zijn aangesloten, beschik ken niet over een staf van fi nanciële experts of wereldwijde vestigingen. Zij krijgen daarom de eerste klappen. Eén van de getroffen firma's is het ventila- torenbedrijf A. Vostermans in Venlo, die flink op de VS leunt. Directeur Henk Vostermans becijfert de schade van de afge lopen dagen op enkele tonnen omdat de Amerikaanse reke ningen in de vrijwel dagelijks verzwakkende dollars worden afgerekend.,, We hebben on langs wel eens iets geprobeerd om de risico's af te dekken via de optiemarkt, maar dat was niet zo'n succes". De ruim 1100 Amerikaanse be drijven in ons land zouden heel blij moeten zijn met een lage dollarkoers. Op papier kunnen zij hun produkten goedkoper aanbieden dan Nederlandse concurrenten. Maar de meeste firma's zijn onderdeel van mul tinationals en 'worden daarom niet warm of koud van de dalen de dollar', zegt directeur J.J. van Steenbergen van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel in Den Haag, verwijzend naar dezelfde mechanismen die gel den voor Nederlandse multina tionals. „Kijk eens naar Philip Morris in Bergen op Zoom die per dag 180 miljard sigaretten produceert. Het gros van de produktie is voor de rest van de wereld. Het effect op de Neder landse markt is nihil". De Kamer schat overigens dat enige tienduizenden Nederlan ders raar zullen opkijken wan neer ze hun eerstvolgende sala risstrookje zien. Het gaat om Nederlanders die bij voorbeeld voor Esso in Saudi-Arabië wer ken en hun salaris in dollars uitbetaald krijgen. Van Steen bergen: „De Nederlander in den vreemde kan nu wel klagen dat hij met loon opeens flink achteruit gaat of dat zijn spaar centjes worden opgegeten, maar we zeggen in Amerika dat je zoet met zuur moet eten. Ik' heb geen Nederlander horen klagen toen de dollar heel hoog genoteerd stond". KLM De transatlantische vluchten vanuit Nederland op de Vere nigde Staten ondervinden geen enkel effect van de koersval. De tickets worden in Nederland besteld en met Nederlands geld betaald. Het is vanzelfsprekend wel van invloed op het verblijf in de Verenigde Staten, dat daardoor veel goedkoper is ge worden, aldus een woordvoer der van de afdeling reserverin gen van de KLM. Op de langere termijn zal de val van de dollar zeker van invloed op de benzineprijs aan de pomp zijn, maar wanneer, dat is moei lijk te voorspellen, vindt een woordvoerder van de Bovag. In gewijden in de wereld van de grote olieleveranciers zijn al even voorzichtig. De oliemarkt is op dit moment sterk en sta biel, waardoor de koersval van de afgelopen weken nog niet tot aanzienlijke prijsverlagingen voor de consument heeft geleid. Dat de effecten de afgelopen weken relatief gering waren, heeft onder meer te maken met de grote vraag in verband met de vakantieperiode. Daarbij kent de ruwe olie ook nog eens een eigen markt, die mede be palend is voor de uiteindelijke consumptieprijs. De dollar is wel belangrijk, maar niet de enige prijsbepalende factor op de markt. AMSTERDAM De stem ming op de effectenbeurzen in de VS en West-Europa was gisteren flink gedrukt. Lang zaam begint op de handels- vloeren de overtuiging post te vatten dat de discontover hoging door de Bundesbank van afgelopen donderdag de ontwikkelingen in de toch al sukkelende economieën van West-Europa negatief zal be ïnvloeden. Op de effectenbeurs van New York kwam de Dow Jones-index van dertig toonaangevende fondsen 28,64 punten lager uit op 3.303,00. Vrijdag zakte de beursbarometer al 29,99 pun ten. Anderhalf uur na opening stond de Dow al op een verlies van meer dan veertig punten. Aan het slot van de handel was het aantal dalers twee maal zo groot als het aantal stijgers. De ellende begon gisteren in Ja pan waar de Nikkei-index van 225 aandelen 663,59 punten of wel vier procent omlaag ging tot 15.884,48. In Frankfurt zakte de belangrijkste index, de Dax, met 53 punten ofwel 3,1 procent tot 1.649,6 punten. In Londen gleed de FTSE-index Een bezorgde handelaar gisteren op de effectenbeurs van New York, waar de Dow Jones-index een ver lies van veertig punten moest incasseren. FOTO AP van honderd toonaangevende fondsen circa zestig punten om laag. De markt herstelde zich en de „foetsjie" sloot uiteinde lijk ruim 28 punten lager op 2403,7. In Parijs eindigde de CAC-index van veertig fondsen 33,88 punten lager op 1.767,90, een verlies van 1,9 procent. De effectenbeurs in Madrid gaf 4,1 procent prijs. In Amsterdam daalde de CBS-koersindex alge meen met 2,5 punt tot 198,7. De stemmingsindex raakte 2,4 punten kwijt op 116,6. In de loop van de middag noteerde de index zelfs 115,0 punten. LONDEN - Het Hoogge rechtshof in Groot-Brittannië heeft Kevin Maxwell, de jongste zoon van wijlen mediamagnaat Robert Maxwell, opgedragen 406,5 miljoen pond sterling 1,3 miljard) te betalen als vergoeding voor het verdwijnen van aandelen uit de pensioen fondsen van het Maxwell-impe rium. Kevin Maxwell heeft vol gens rechter Sir John Mumme ry zijn functie van directeur van de investeringsmaatschap pij Bishopsgate Investment misbruikt door „in te stem men" met de greep in de kas van de pensioenfondsen, die Bishopsgate beheert. De civiele procedure was aangespannen door het accountantskantoor Robson Rhodes, dat als curator voor de afwikkeling van de za ken bij Bishopsgate optreedt. Sir Mummery verklaarde zich door de aangeleverde bewijzen overtuigd en achtte verdediging tegen de eis onmogelijk. Na Ro bert Maxwells dood in novem ber 1991 is gebleken dat deze voor een bedrag van 450 mil joen pond 1,44 miljard) aan effecten uit de pensioenkassen had genomen, om de beurs koers van enkele van zijn be drijven te ondersteunen. Die aandelen dienden als waarborg voor bankleningen, maar wa ren sterk in koers gedaald met als gevolg dat de banken meer garanties eisten. Daarbij heeft Robert Maxwell nauw samen gewerkt met Kevin en zijn ou dere zoon Ian. Ook Ian was di recteurbij Bishopsgate. DEN HAAG De overne ming van Fokker door Dasa is een stuk dichterbij geko men. Donderdag praten de partijen verder en worden er conclusies getrokken. Alle partijen zijn overtuigd van de goede afloop van de bespre kingen, hoewel er nog een hele agenda afgewerkt moet worden. korte verklaring na ruim vijf uur onderhandelen. Andries- sen benadrukte de goede sfeer van de onderhandelingen en de wil van alle partijen tot een goed einde te komen. Over de inhoud van de besprekingen wilde Andriessen alleen zeggen dat „de verantwoordelijkheden die de overheid heeft, uitge breid zijn besproken". Dat be treft dan het punt van het be houd van werkgelegenheid en kennis en het vetorecht dat eco nomische zaken wil hebben bij belangrijke beslissingen. Over de inhoud van de bespre- Vandaag heeft Andriessen de R.F. Hendriksen wandelt door de ondergrondse gangen van het ministerie yan buitenlandse zaken 'eg naar de onderhandelingstafel waaraan ook vertegenwoordigers van Dasa en minister Andriessen zaten. kingen zijn geen verdere mede delingen gedaan. De Duitse vliegtuigfabrikant Dasa ver klaarde te verwachten dat er maandag een definitief akkoord over samenwerking met de Ne derlandse producent Fokker wordt bereikt. Beide partijen hebben „niet eeuwig de tijd" om te onderhandelen, zo ver klaarde en woordvoerder van Minister Andriessen van econo mische zaken gaf gisteren een vakbonden op de hoogte gesteld van de besprekingen en morgen wordt de vaste kamercommis sie voor economische zaken in gelicht. Donderdag komen Fok ker, Dasa en economische za ken opnieuw bijeen om de on derhandelingen af te ronden. Het lijkt er dus op dat Dasa flink wat water in de wijn heeft gedaan. Uit de woorden van An driessen viel op te maken dat de positie van de overheid op veel begrip van de Duitsers kon re kenen. Vandaar dat Andriessen ook optimistisch is voor donder dag. Meerderheidsaandeel Dasa blijft wel vasthouden aan een meerderheidsaandeel van minimaal 51 procent. Andries sen vindt dit geen probleem, mits er maar harde garantie ge geven worden over de continuï teit van Fokker op de langere termijn. Donderdag moet blij ken hoe ver Dasa wil gaan bij het afgeven van die garanties. Al eerder liet het bedrijf weten dat er voor de lange termijn geen garanties te geven zijn. De vliegtuigmarkt verandert voortdurend, zodat het onmo gelijk is nu al te voorspellen wat er over tien jaar gebeurt. Er kan een vraagteken gezet worden bij wat de garanties die Andriessen nu eist in de toe komst waard zijn. Fokker zit hoe dan ook in de knel. Waar schijnlijk krijgt Fokker wel het leiderschap voor de ontwikke ling en produktie van de Fokker 70. Fokker kan dit vliegtuig binnen twee jaar op de markt brengen en heeft de markt al verkend op potentiële belang stelling. Fokker 130 Moeilijker wordt het al voor de Fokker 130. Daarvoor moeten nieuwe motoren en een nieuwe vleugel ontwikkeld worden, wat veel tijd en geld gaat kos ten. Dasa heeft inmiddels al 200 miljoen mark gestoken in de ontwikkeling van een concurre rend toestel, de zogenaamde re- gioliner. Bovendien zit Dasa ook nog in het Airbusproject, dat eveneens al werkt aan een vliegtuig met 130 zitplaatsen. De Amerikaanse concurrentie, Boeing en McDonnel Douglas, zit ondertussen ook niet stil. Vandaar dat Neder koor n al eerder verkondigde dat „de Fokker 130 er snel moet ko men, anders wordt het dringen in dit marktsegment". De Fokker 50 zit ook al in de problemen. De overige Europe se vliegtuigindustrie heeft de krachten gebundeld in het ATR consortium en brengt een con currerend vliegtuig met propel- lormotoren op de markt. Dat heeft Fokker al de nodige klan ten gekost. Waarschijnlijk we ten Andriessen en Fokker bij de Duitsers gedaan te krijgen dat de Fokker 100 en de Fokker 70 zoveel mogelijk Nederlands fa brikaat worden. Daarnaast kunnen de technici van Fokker en de aanverwante onderzoeks instituten nog research gaan doen aan de Fokker 130, of hoe dat vliegtuig in de toekomst ook moge gaan heten. Harde garan ties daarover zal Dasa echter niet kunnen en willen geven. Donderdag moet blijken in hoe verre de partijen bereid zijn hun posities te verlaten en tot een acceptabel akkoord willen komen. Hoe hard de garanties ook zijn, Dasa zal met 51 pro cent van de aandelen altijd de baas zijn binnen Fokker en het dus uiteindelijk voor het zeggen hebben. 1DHOVEN - Philips les in de strijd gooien overleven. Afgelopen idag maakte topman J.J. Dmer bekend dat Philips uim in haar jasje is komen itten en dat er daarom ge- i» iwen en terreinen ver- [760 ht gaan worden en dat de rraden verder terug eten. In totaal kan dit ilips tussen de 300 en 550 Ijoen gulden besparen. afgelopen twee jaar heeft de i9 26 fatie Centurion geleid tot 92<L i personeelsreductie van 000 mensen tot 230.000 •sen, ongeveer 16 procent, gens Philipswoordvoerder 9 26 Srts is die reductie gelijk ver- ld over de divisies en landen, is zit dus wereldwijd te m in haar jasje. Philips heeft Ï.31J r ruim 6,3 miljard gulden aan onroerend goed op de ba lans staan, waarvan voor ruim 1 miljard gulden zondermeer verkocht kan worden. De be doeling is dan ook om wereld wijd grond en gebouwen te ver kopen. „Een deel van de ver kochte gebouwen zal Philips weer terughuren van de koper, een zogenoemde sales lease back constructie". Zo'n con structie maakt het voor Philips gemakkelijker het onroerend goed te slijten dan alleen ver koop. De koper heeft immers een gegarandeerde huurder voor de komende 20 tot 30 jaar. Het risico dat men iets koopt en er vervolgens mee blijft zitten is dan minimaal. Overbodig „Alleen die gebouwen en terrei nen die echt overbodig zijn wor den verkocht", aldus de woord voerder. Dat betekent dus dat Philips voor 1 miljard gulden kan verkopen, zonder dat ie mand hoeft te verhuizen van zijn werkplek. Waarschijnlijk loopt dat bedrag nog wel op. De oorspronkelijke waarde van de gebouwen en terreinen be draagt 12 miljard gulden. Phi lips schrijft jaarlijks een be paald bedrag af op het onroe rend goed, maar in de praktijk is onroerend goed zeer waarde vast. Gebouwen en terreinen die volgens de balans dus 1 mil jard gulden waard zijn, kunnen in de praktijk wel het dubbele opbrengen. Die extra opbrengst kan dan als boekwinst meege nomen worden, hetgeen de re sultaten van Philips behoorlijk opkalefatert. De sales lease back-constructie is voor Philips ook een aantrek kelijke optie. De verkoop van de gebouwen levert meteen een flinke pot geld op, mogelijk hon derden miljoenen guldens. De kosten voor het terughuren worden over 20 tot 30 jaar ge spreid, dus Philips wint tijd en geld voor de gezondmaking van het concern. Vooral geld kan Philips momenteel goed gebrui ken. Het bedrijf heeft voor 28 miljard aan schulden en betaalt zich blauw aan rente. In 1991 werd alleen al 1,9 miljard gul den rente betaald. Terugdrin ging van die schuld is dus een eerste voorwaarde van herstel van de winstgevendheid. Via de verkoop en terughuur kan Phi lips nog eens honderden miljoe nen in het laatje krijgen. Meer besparingen Qe woordvoerder benadrukt dat de verkoop van het onroe rend goed nog wel enige tijd in beslag zal nemen. „De situatie op de vastgoedmarkten in de VS en delen van Europa is niet gunstig. Als we de prijs te laag vinden wachten we nog met verkoop. De sales lease back is eenvoudiger te realiseren". Daarnaast wil Philips besparen op het werkkapitaal, de voorra den en debiteuren. Dat kan door de voorraden te verminde ren en door klanten sneller te laten betalen. Philips had eind 1991 voor 10,4 miljard gulden goederen en grondstoffen in voorraad. Aan vorderingen op klanten en bedrijven had Phi lips nog eens 14,5 miljard uit staan, bij elkaar dus een slordi ge 25 miljard. Elke procent ver mindering levert Philips 250 miljoen gulden op die ze elders voor kunnen gebruiken. Aan rente scheelt dat 25 miljoen gul den. Volgens de woordvoerder van Philips kan er „substan tieel" op het werkkapitaal be zuinigd worden. Dat betekent in de praktijk dat er een paar miljard gulden bezuiniging mo gelijk is. Deze bezuinigingen moeten uit eindelijk resulteren in een be sparing op de rentelasten. Op elk miljard dat Philips aan schulden af kan lossen, be spaart het concern zich 68 mil joen gulden aan rente. De totale operatie kan tot een besparing van 5 tot 8 miljard gulden lei den, dus tot een rentebesparing van 340 tot 540 miljoen gulden per jaar. Het hoofdkantoor van Philips Nederland in Eindhoven, dat zeker niet in de verkoop zal gaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7