Televisie moet botsingen vluchtelingen voorkomen Blauwhelmen Joegoslavië hebben aan alles gebrek Aids-virus HIV is te snel voor wetenschappers 'Aidscongres heeft wetenschappelijk te weinig gehalte' CaictaeGomxmt BINNENLAND Steun voor onderwijs in Tsjechië en Slowakije REIZEN IN DIENST Velen denken nog steeds dat zo'n tocht maar een makkie is" Nederlander vrijgelaten Coppola op aidscongres DINSDAG 21 JULI 1992 A4 DEN HAAG De Nederlandse regering stelt in totaal 3,5 mil joen gulden beschikbaar voor een verbetering van het hoger onderwijs in Tsjechië en Slowa kije. Van dit bedrag gaat 1,2 miljoen naar de HBO-Raad en de Hogeschool Katholieke Leer gangen in Tilburg om in Slowa kije het hoger beroepsonderwijs verder te introduceren. Ruim één miljoen is beschikbaar voor het Tsjechisch ministerie van onderwijs. Met een deel van dit geld zal een aantal departe mentsambtenaren worden ge schoold in nieuwe concepten en vormen van financieel manage ment. Het'zogeheten Asser In stituut ontvangt van de over-, heid 2,6 ton om nu ook in Tsje chië en Slowakije juristen te gaan trainen in internationaal privaat- en handelsrecht. Voor vernieuwing van de lerarenop leidingen in Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije komt ruim zes ton beschikbaar. DEN HAAG Twee kazer nes in Den Bosch en Roer mond kunnen vanaf volgen de week vluchtelingen uit het uiteengevallen Joegosla vië opvangen. Om te voorko men dat de vluchtelingen el kaar in de haren vliegen zul len veel televisietoestellen worden geplaatst. De laatste maanden zoeken we kelijks driehonderd vluchtelin gen uit het voormalige Joego slavië een veilig onderko.nen in Nederland. Een deel verblijft bij familie of kennissen, een an der deel redt zichzelf met eigen geld en de rest heeft politiek asiel aangevraagd en wacht af in opvangcentra voor asielzoe kers. De stroom vluchtelingen is zó groot dat het ministerie van defensie en het Rode Kruis in versneld tempo twee kazer nes operationeel hebben ge maakt voor de opvang van dui zend vluchtelingen. Als het aan het Rode Kruis ligt kunnen de vluchtelingen eind volgende week hun intrek nemen in de Ernst Kasimir-kazerne in Roer mond en de Willem Il-kazerne in Den Bosch. Het wachten is op de gemeentebesturen die met de rijksoverheid overeen stemming moeten bereiken over de registratie van de vluch telingen, de extra inspanningen en dus de extra kosten die met de opvang gemoeid zijn. Per 1 september zou ook de Adolf van Nassau-kazerne in Zuidlaren in gebruik kunnen worden geno men als opvangcentrum. Tot die tijd hoopt WVC het militaire kamp Heumesoord bij Nijme gen te mogen gebruiken als tij delijk opvangcentrum. Op dit moment verblijven nog zesdui zend wandelaars (Nijmeegse Vierdaagse) in het kamp. Die grote groep mensen is al zó be lastend voor het waterwinge bied Heumesoord dat de ge meente niet een maandlang zeshonderd vluchtelingen in het kamp wil onderbrengen. „Bovendien achten wij de ac commodatie niet voldoende voor vluchtelingen. Door de dunne wandjes ontbreekt elke vorm van privacy, bij één flinke regenbui verandert het terrein in een modderpoel en het prik keldraad eromheen biedt be paald geen prettige aanblik", aldus een woordvoerder van de gemeente Nijmegen. Het ge meentebestuur is inmiddels in onderhandeling met de eige naar van een alternatieve loka- tie waarvan de naam nog niet bekend is. Vrijwilligers De kazernes in Roermond, Den Bosch en Zuidlaren bieden plaats aan respectievelijk vier honderd, zeshonderd en nog eens vierhonderd vluchtelingen voor de duur van zes maanden. Het aantal opvangplaatsen in Roermond en Den Bosch zal worden uitgebreid door plaat sing van caravans. Het Rode Kruis heeft zeshonderd vrijwil ligers nodig om de opvang gedu rende een half jaar te kunnen begeleiden. Veel vrijwilligers zijn op vakantie, maar toch is het aantal van zeshonderd vol gens het Rode Kruis haalbaar. Bij de verdeling over de diverse kazernes zal het ministerie van WVC rekening houden met de herkomst van de vluchtelingen. „Geen Serviërs dus bij Kroa- ten", aldus een woordvoerder van WVC. Althans, dat is het streven. Wanneer de diverse volkeren toch onder één dak moeten leven, moet de televisie sussend werken. „Uit ervaring in andere landen weten we dat televisie de mensen afleiding biedt. Niet één toestel in een zaal met honderd mensen maar vele tv's verspreid over ruimtes in de kazernes", aldus een woordvoerder van het Roide Kruis. Pagina A5: Alle EG-landen ne men Joegoslaven op AMSTERDAM - Het aids-vi- rus HIV lijkt net zo snel van aard te veranderen als de mate waarin de epidemie zich verder over de wereld verspreidt. De gedaanteverandering van het virus verloopt zo snel dat het telkens dreigt te ontsnappen aan de beschikbare opsporings technieken, nieuwe medica menten en de vaccins die nu ontwikkeld worden. Dr. G. Myers van het Los Ala- mos-laboratorium in Nieuw Mexico (VS) beschreef het aids- virus gisteren op het internatio nale aids-congres in Amster dam als „een bewegend doel waarop het moeilijk schieten is". Doordat het HIV-virus zich telkens weet te 'vermommen', is het voor de wetenschap moei lijk grijpbaar. Na de ontdekking van de ziekte aids, ruim tien jaar geleden, trof men HIV aan als veroorza ker van de dodelijke ziekte. En kele jaren daarna bleek er een tweede HIV te bestaan dat wel iswaar minder aggressief is, maar uiteindelijk ook tot aids leidt. Alleen het HIV-1, zo stel de Myers vast, kent al vijf ver schillende stambomen met de nodige variaties. De vraag is of het hierbij blijft. De onderzoe ker houdt er rekening mee dat de komende jaren nog meer subtypen van dit aids-virus zul len worden ontdekt. Er zullen dan ook verschillende soorten van een preventiemiddel ge maakt moeten worden om de infectieziekte doelmatig aan te pakken. De strijd tegen het zich veran derende virus wordt nog moei lijker doordat mensen met meerdere variantenvan het HIV besmet worden. Het komt zelfs voor dat mensen zowel met HIV-1 als HIV-2, die in be langrijke mate van elkaar ver schillen, tegelijkertijd worden besmet. Er zijn verder sterke aanwijzin gen dat het aids-virus en-ge slachtsziekten elkaar verster ken. Het is daarom van groot belang de behandeling van aids niet te isoleren van de bestrij ding van andere seksueel over draagbare infecties, aldus we tenschappers. Diverse studies duiden erop dat mensen met ge slachtsziekten vatbaarder zijn voor het aids-virus dan mensen zonder deze aandoeningen. An dersom geldt dat de aanwijzi- ging van het aids-virus HIV het verloop van geslachtsziekten verergert. Nieuwe onderzoeken hebben aangetoond dat een combinatie van verschillende anti-virale geneesmiddelen bij de behande ling van aids in veel gevallen duidelijk meer effect heeft dan de toediening van bijvoorbeeld alleen het bekende AZT. De stu dies laten zien dat aids-patiën- ten langer blijven leven. Het is volgens dr. J. Lange van het na tionaal aids-therapeutisch eva luatiecentrum in Amsterdam waarschijnlijk dat in de toe komst drie of vier anti-virale middelen tegelijkertijd zullen worden toegediend. Elk van deze medicamenten zal het vi rus op verschillende punten aanvallen om verdere versprei ding in het lichaam tegen te AMSTERDAM Zonder ojS te vallen bevindt de Amerikaanse filmregisseur Francis Ford Coppola zich onder de bezoe kers van het achtste wereld- aidscongres in Amsterdam. Coppola, onder meer bekend geworden met zijn films 'Apo calypse Now' en 'The Godfa ther', is bezig met de voorberei ding van een film over aids. Hij is voor dit doel met zijn produc tieteam in Amsterdam neerge streken. Volgens een woord voerster van de organisatie heeft Coppola zich als persver tegenwoordiger laten inschrij ven. De zwaar bebaarde Coppo la hield zich tot dusver onge stoord op tussen de weten schappers. Zijn uiterlijk is de laatste tijd nogal veranderd, de voorheen zeer gezette regisseur is flink afgevallen. Bij de pro gramma-onderdelen die hij be zoekt, ligt het accent op de rol van de aids-activisten en de far maceutische industrie. AMSTERDAM - Het aids- congres in Amsterdam heeft te weinig wetenschappelijk gehalte. De wetenschappers op het congres worden te veel 'lastig gevallen' door con gresdeelnemers van andere disciplines. Die mening heeft de Nederland se wetenschapper J. Lange, vice-voorzitter van het onder deel 'klinische wetenschap en verpleging' op het congres. Lange: „Voor echte weten schappers is dit een shit-mee- ting. Er is te veel politiek. Dat gedoe over solidariteit die dit congres zou moeten opleveren bijvoorbeeld. Wat een onzin! Het is een goedkoop woord en het kost niets. Denken ze nou echt op dit congres een sociale verandering in de wereld te be reiken? Naïef vind ik dat". Lan ge benadrukt dat volgens hem het congres er vooral moet zijn om te zoeken naar goede ge neesmiddelen en behandelwij zen in de strijd tegen aids. „De wetenschappers moeten hier door de knieën om voor een te breed forum alles uit te leggen. Op andere plaatsen dan het aidscongres worden, verdeeld over het "jaar, de echt belangrij ke bijeenkomsten gehouden". M. Esssex van de Harvard Uni versity in Boston, verantwoor delijk voor de wetenschappelij ke inhoud van het congres is het voor een deel eens met de kri tiek. „Er is tijdens dit congres ruimte voor de laboratorium- Geholpen door de Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn knipt de Amerikaanse filmster Liz Taylor, als voorzitter van de American Foundation For Aids Research, een slang door. Ze opende daarmee gister avond in de Beurs van Berlage een tentoonstelling van 400 quilts uit alle delen van de wereld. Quilts zijn grote doeken ter nagedachtenis aan mensen die aan aids zijn overleden. FOTO: EPA wetenschap ingeleverd voor an- moeten uitkijken daarmee niet dere onderdelen van het con- te ver te gaan, want de weten- gres. En politiek activisme schap die overal ter wereld neemt toe ten koste van de we- wordt verzameld, moet hier tenschap. Dat is niet goed. We worden doorgegeven, vooral Honderdduizend kopieën per dag AMSTERDAM Het aidscongres in Amsterdam vreet papier. Om alle congresgangers en journalisten tijdens op de hoogte te hou den, worden per dag om en nabij de 100.000 kopieën gemaakt van lezingen, onderzoeken en andere mededelingen. Het bedrijf Rank Xerox heeft zijn op een na grootste kopieermachine in de RAI ge plaatst, maar die kan de 'eetlust' van congresgangers maar net aan. Volgens een woordvoerder wordt geprobeerd deze week nog zo'n machine naar Amsterdam over te brengen. Het bewuste ap paraat maakt 35 kopieën per minuut en draait de hele dag op volle toeren. „Wat wil je; vijftien minuten nadat een spreker klaar is, staan er alleen al duizend journalisten klaar voor een kopie van de lezing", aldus het hoofd van de kopieerploeg in Amsterdam. Ver spreid in het RAI-complex staan overigens nog zeven kleinere ko pieermachines te zwoegen. aan mensen uit ontwikkelings landen". Vice-voorzitter van het congres E. Roscam Abbing vindt de kri tiek van zijn collega Lange jam mer. Volgens Roscam Abbing is het juist de taak van de weten schap zich te verstaan met an dere disciplines die zich met aidsbestrijding bezighouden. „Bovendien bestaan er ook pure sociaal-wetenschappelijke vragen die beantwoord moeten worden. Als er iets te bereiken valt, dan is dat in het gedrag van de mensen. Misschien heeft collega Lange het gevoel dat de medisch-biologische hoek pro portioneel minder aandacht heeft, maar de heer Lange is uitgebreid bij de voorbereidin gen betrokken geweest. Ik snap zijn kritiek niet zo". Nico Bakker, Wadloopgids: Nico Bakker: „Mensen zijn zo gewend dat alles in de maatschappij voor ze is geregeld, dat ze ver baasd staan dat ze hier ook zelf nog wat moeten doen". FOTO: PERS UNIE Reizigers zijn grofweg te verdelen in-twee categorieën: zij die zich vanwege hun beroep of functie op reis begeven en degenen die louter voor hun plezier reizen en doorgaans als 'toerist' worden aangeduid. Vooral in de vakantieperiodes komt het herhaaldelijk voor dat personen van beide categorieën dezelfde wegen bewandelen, gewoon omdat ze elkaar nodig hebben. Daarover gaat deze serie. Zes gesprekken met beroepsreizigers in dienst vanplezierreizigers. dat ze hier ook zelf nog wat moeten doen. Ze gaan er bijna van uit dat wij ze wel over het wad zullen dragen. Maar zo werkt het dus niet", aldus Bakker. PIETERBUREN - Er zijn grenzen aan de stupiditeit van mensen, vindt Nico Bakker, wadloopgids te Pieterburen. Vandaar dat hij de drie Duitse dames op naaldhakken en in minirok, die dachten aldus uitgedost de 27 kilometer lan ge waddentocht naar Schier monnikoog te kunnen lopen, niet eens onmiddellijk terug stuurde. Met bijna satanisch genoegen liet hij ze eerst zo'n tweehonderd meter door de prut strompelen. Pas toen het drietal wanhopig „Es geht nicht!" riep, gaf hij de vrou wen volmondig gelijk en stuurde ze linea recta terug. Bakker, tevens voorzitter van de Stichting Wadloopcentrum Pieterburen, kan er af en toe wel eens moe van worden, van al die mensen die denken flie- refluitend het wad te kunnen oversteken. Van die mensen die zich bij het ochtendkrie ken met een wolk alcohol damp rond hun hoofd aanmel den, vaak zonder ook maar een uurtje slaap te hebben ge noten. Of van die personeels verenigingen die ook Tante Sjaan van de kantine mee wil len hebben, ondanks het feit dat Sjaan 130 kilo weegt en in het normale leven al moeite heeft het ene been voor het an dere te zetten. Of, en dat vindt hij nog erger, van die macho's van vijfen twintig, die allersportiefst ge kleed na tien kilometer ploete ren volledig uitgeput weige ren verder te lopen, terwijl het wad langzaam volstroomt. „Je móet lopen!", zegt hij dan, want een andere keus is er niet. Bakker wil het nog maar eens benadrukken: het lopen van een waddentocht als die naar Schiermonnikoog is zwaar. Zo staat het ook in de folder. Maar de ervaring leert dat mensen slecht lezen. „Velen beginnen slecht voorbereid aan zo'n tocht en denken dat het een makkie is. Ik heb het idee dat dat de laatste tijd al leen maar erger wordt. Men sen zijn zo gewend dat alles in de maatschappij voor ze is ge regeld, dat ze verbaasd staan Kleine stappen Daarbij komt, vult de wad loopgids aan, dat het lopen naar Schiermonnikoog door de jaren heen steeds moeilij ker is geworden. Een gevolg van de afsluiting van het Lau wersmeer, waardoor de geu len en zandbanken op het wad zich hebben verlegd. Bakker prijst zich dan ook gelukkig dat het gidsen niet zijn hoofd beroep is. „Ik moet er niet aan denken dat ik dit elke dag zou moeten doen. Het is een enor me aanslag op je conditie. En dan weet ik nog uit ervaring welke looptechniek je moet toepassen", aldus Bakker, die het gidsen combineert met een functie bij het waterschap Ommelanderzeedijk. Kleine stappen, dat is het ge heim van de ervaren wadlo per. Veel mensen die voor het eerst het wad op gaan begin nen met zevenmijls-passen en zakken tot aan hun kuiten in het slik. Of ze blijven even staan uitrusten, ook niet goed, want de eerstvolgende passen zijn dubbel vermoeiend. „Doorlopen, vooral niet blij ven staan", luidt dan ook het devies. Jaarlijks organiseert de stich ting zo'n honderd wadloop tochten, niet alleen naar Schiermonnikoog maar ook naar makkelijker bereikbare lokaties als het Robbengat, de Engelsmanplaat, Rottume- roog, Simonszand en Ame land. Sinds de oprichting van de stichting in 1964 zijn zo'n 700.000 mensen het wad lo pend opgegaan, voornamelijk afkomstig uit de Randstad. Velen laten het niet bij één keer en komen elke zomer te rug. Sommigen worden zelfs gids, zoals dat echtpaar uit 's- Gravenzande, dat elk week einde ten minste zeven uur in de auto zit om heen en weer naar Pieterburen te rijden. Veiligheid staat voorop bij de wadlooptochten, waaraan meestal zo'n honderd mensen per keer deelnemen. Het in een oude kerk ondergebrachte kantoor van de stichting wordt dan ook gedomineerd door een computer, fax, wand kaarten van het wad en een grote hoeveelheid portofoons. De computer staat in verbin ding met Rijkswaterstaat, waar van uur tot uur keurig de waterstanden worden bij gehouden. Verder is er inten sief contact met het KNMI. De portofoons zijn voor de verbin ding met de gidsen. Vooral onweer wordt door de gidsen gevreesd, vertelt Bak ker. „Ik heb het twee keer meegemaakt dat er tijdens een tocht onverwacht onweer kwam. Je schrikt je dan echt rot. Je kunt geen kant op, maar intussen ben je op die enorme vlakte wel het hoogste punt. Levensgevaarlijk is dat. Gelukkig kan het KNMI vrij nauwkeurig voorspellen of er op korte termijn onweer bo ven het wad te verwachten valt. Is dat het geval, dan gaat de tocht gewoon niet door". Maar ook de windrichting en de windkracht kunnen rede nen zijn om een tocht af te ge lasten, al gebeurt dat vrij zel den. Een forse westenwind bijvoorbeeld doet de water stand aardig stijgen en als de wind dan plotseling naar het noorden draait wordt het nog erger. Bovendien gaat dan ook de kou een rol spelen en ligt onderkoeling op de loer. Wat ziet Bakker nou zoal op het wad, naast de zon, wolken, •zandbanken, vogels en zee honden? „Soms zien we men sen die op eigen houtje het wad zijn opgegaan. Daar stu ren we dan de politie op af. Het wad is eigenlijk verboden gebied, maar daar gaat het dan niet eens om. Het is ge woon te gevaarlijk. We hebben ook eens een Duitse Starfigh- ter aangetroffen die al enige tijd werd vermist en waarnaar de Duitse luchtmacht op zoek was. De piloot was er al boven Borkum uitgesprongen. We hebben eerst wat souvenirs verzameld en toen gemeld waar het lag. Was dat al een hele vondst, toen we daarna nog verbijsterd verder liepen kwamen we bij Rottum een jacht tegen dat al een week muurvast bleek te liggen. Nie mand wist dat het er lag en de opvarenden waren dan ook héél blij ons te zien, want ze hadden vuurpijlen noch radio aan boord. We hebben ze be voorraad en pas weken later is dat jacht, tijdens springtij, los getrokken. Maar dat je zoiets meemaakt, op één dag, ge- beurtje maar eens in je leven, Voor de rest overheerst op het wad de rust". Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Veel soldaten van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië, onder wie ook Nederlanders, leven onder ellendige om standigheden. Dit blijkt uit een vertrouwelijke brief die de Nederlandse kapi tein-arts A. van der Krans op 2 juli heeft geschreven aan de commandant van de VN-troe- pen, de Indiase generaal Nam- biar. Van der Krans heeft de volgen de kritiek: de onderkomens van veel VN- militairen zijn slecht en veel te klein; vers voedsel ontbreekt vaak, zodat de manschappen te wei nigvitaminen krijgen; stromend water is er niet of is onbruikbaar; aan ander water is ook een groot tekort; mede als gevolg daarvan laat de hygiëne zeer veel te wensen over, waardoor epidemische ziekten of diarree dreigen uit te breken. Kapitein Van der Krans is arts van het Nederlandse verbin dingsbataljon in Joegoslavië, maar fungeert ook als zodanig voor de militairen op het VN- hoofdkwartier. Hij heeft zijn brief aan generaal Nambiar ge schreven in zijn functie van me disch adviseur van UNPRO- FOR, zoals de vredesmacht offi cieel heet. Volgens Van der Krans zijn de problemen van de blauwhelmen vooral te wijten aan bureaucratisch gedrag van het burgerpersoneel van de VN- vredesmacht. Het Tweede-Kamerlid Van Heemskerck Pillis-Duvekot wil Hat defensieminister Ter Beek samen met zijn collega Van den Broek (buitenlandse zaken) de slechte omstandigheden van de blauwhelmen in de Verenigde Naties aan de kaak stelt. De li berale parlementariër heeft over de kwestie schriftelijke vragen gesteld. Zij is vooral be nieuwd of Van der Krans' op merkingen eveneens van toe passing zijn op de Nederlandse VN-militairen. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Den Haag verklaarde gisteren des gevraagd dat de Nederlandse militairen over grote delen van het voormalige Joegoslavië ver spreid zitten, waardoor de pro blemen voor hen verschillen. In Belgrado en de VN-sector-Oost in Kroatië zou de toestand goed zijn, terwijl in een ander deel van Kroatië, Krajina, water noch elektriciteit beschikbaar is. Ook ten aanzien van de hy giëne zijn er verschillen. Het ministerie onderschrijft de kri tiek van kapitein Van der Krans op de voedselsituatie van de Nederlandse blauwhelmen. AMSTERDAM - De Neder landse consulent van het Am sterdam Centrum Buitenlan ders (ACB), Ahmet Soylu, is gis termiddag uit een gevangenis in Istanbul vrijgelaten. Zijn vrijlating volgde na een gesprek van het Amsterdamse gemeen teraadslid voor Groen Links, mevrouw Oedayraj Singh Var- ma, met de Turkse minister van justitie. Varma is momenteel op werkbezoek in Turkije. Soylu is Nederlands staatsburger van Turkse afkomst en woont sinds 1980 in Nederland. Vorige week dinsdag werd hij direct na aankomst op het vliegveld van Istanbul, waar hij zijn vakantie wilde doorbrengen, gearres teerd door de Turkse veilig heidspolitie. Het is nog steeds niet duidelijk waarom de consu lent is opgepakt. De gouverneur van Istanbul heeft toegezegd een onderzoek in te stellen. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Idoor HANS LEBER

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4