Vertrouwen in economie stijgt I „Veiligheidsraad denkt aan luchtaanval op Irak" fieidócSomont Kamer zal akkoord Fokker vrijwel zeker steunen 11 I 1 11 Tip (20) A2 B3 Windhoos treft Westland Kelderende dollar kost exporteurs half miljard Voorschoten ligt wakker van feestend Stompwijk 114 Dagen Gratis CeüLcSou^atit GEESTELIJK LEVEN MIVA wil image aanpassen Geen brood in zee op Borsellino LEIDEN OMGEVING Feyenoord produktief, Mike Obiku nog niet tijd Boom doodt e Nederlanders ihf3l Chapman laat muziek voor haar spreken GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND BEURS ECONOMIE LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING KUNST/RTV SPORT RTV-PROGRAMMA S WEER/PUZZEL/MENU BEAUGENCY - Twee Neder- a landse toeristen zijn vannacht camping in Frankrijk verpletterd door een omvallen- le boom. De boom werd geveld loor een hevig onweer en kwam terecht op de tent waarin het "tweetal sliep. De slachtoffers zijn een 29-jarige man uit Goir- le en een 28-jarige vrouw uit op Zand. De twee waren gisteravond aangekomen op de camping van het plaatsje Beau- [ency aan de Loire, ten zuïdoos- Parijs. Kort nadat ze iun tent hadden opgezet brak het onweer los. Pitbull bijt jongetje dood AMERSFOORT Een zesjari ge jongen uit Nijkerk is gister- ti middag in de tuin van zijn oma in Amersfoort door een pitbull terriër doodgebeten. De hond )eet het kind in zijn hoofd en weigerde los te laten. De vader probeerde het kind te bevrijden door met stokken te slaan. De pitbull liet het kind pas los na- een emmer water over hem heen was gegooid. In het zie kenhuis bleek het jongetje aan hals- en hoofdverwondingen en j bloedverlies te zijn overleden. j De hond is door de politie afge- _l maakt. De politie verricht nog ,een nader onderzoek naar de toedracht. In Amersfoort geldt [een muilkorfgebod voor pit- lulls, zoals dat in een aantal an- lere Nederlandse gemeenten wel het geval is. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25395 Losse nummers 1,50. Morgen perioden met zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Wind uit west tot zuid west. afnemend tot zwak of ma tig. De vooruitzichten voor don derdag tot en met zondag: over wegend zonnig zomerweer en op vrijdag mogelijk een regen- of onweersbui MONSTER - Een windhoos heeft vanmor gen in Poeldijk en Monster de nodige schade veroorzaakt. Zowel kassen als gewassen wer den beschadigd. De Hagelunie was de schade vanmorgen, bij het ter perse gaan van deze editie, nog aan het inventariseren. In Den Haag moesten twee omgewaaide bomen door de brandweer worden verwijderd. Eén boom kwam terecht op een bovenleiding van de HTM. Het noodweer veroorzaakte ook elders in het land overlast. In de omgeving van Eind hoven en Noord-Limburg vielen grote hagel stenen en werden verschillende blikseminsla gen gemeld. Ook de NS had veel last van blik seminslagen, er ontstonden vertragingen doordat seinen niet goed meer werkten. door DICK HOFLAND EN DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG De Tweede Ka mer zal vrijwel zeker akkoord gaan met de te verwachten over neming van Fokker door Dasa, ook als het Duitse concern4 de meerderheid van de aandelen (51%) van het Nederlandse be drijf in bezit krijgt. Een absolute voorwaarde van de Kamer is wel dat Fokker in Neder land vliegtuigen kan blijven ont werpen en produceren. Dasa lijkt daar geen problemen meer mee te hebben, hoewel de Duitsers weige ren spijkerharde garanties te geven voor de toekomst. Vandaag heeft minister Andriessen van economische zaken de vakbon den over de onderhandelingen geïn formeerd die hij gisteren met verte genwoordigers van Fokker en Dasa voerde. Morgen spreekt hij met de vaste kamercommissie voor econo mische zaken over het akkoord dat moet worden gesloten. De kamerleden die in dez^commis- sie zitting hebben, onderbreken voor deze speciale gelegenheid hun zomerreces. Het ziet er naar uit dat Dasa bereid is enkele concessies te doen waardoor het oorspronkelijke akkoord in een voor Nederland wat gunstiger zin wordt bijgesteld. Naar verwachting zullen deze toezeggin gen voor de Kamer voldoende zijn om Andriessen te steunen. De minister zei gisteren de opvat ting van de Kamer uiterst belang rijk te vinden. Hij wil niet eerder toestemming geven voor de overne ming van Fokker dan nadat hij daarvoor het groene licht van de volksvertegenwoordiging heeft ge kregen. „Nogal logisch, Andriessen wil gewoon rugdekking voor zijn handelen", zegt kamerlid Tommei van D66. Hij is één van de weinige commissieleden die voor het overleg van morgen niet van vakantie terug hoeven te komen omdat hij thuis zit. „Andriessen heeft steeds in gro te lijnen de steun van de Kamer ge had. De commissie heeft immers ge zegd in te stemmen met de trans actie op voorwaarde dat er nog wel iets van het bedrijf Fokker in Ne derland overblijft", aldus Tommei. Gezien de optimistische uitlatingen die Andriessen gisteren na afloop van de acht uur durende onderhan delingen deed, mag worden aange nomen dat hij de Kamer morgen die zekerheid zal kunnen geven. WD- kamerlid mevrouw Rempt is daar overigens nog niet helemaal van overtuigd, maar de PvdA'er Vos die gisteravond ijlings terugkeerde van zijn vakantie-adres in Zweden, kan zich niet voorstellen dat Dasa zich volstrekt onbuigzaam blijft tonen. Aankopen en investeringen nemen toe DEN HAAG Het vertrou wen in de Nederlandse eco nomie neemt weer toe. Dat blijkt uit enquêtes die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gehouden onder consumenten en producen ten. De zogeheten CBS-index van het consumentenvertrouwen steeg deze maand met vier pun ten ten opzichte van juni. De in dex staat nu op 94. Als de index 100 is, zijn er precies evenveel optimisten als pessimisten. In oktober vorig jaar stond de wij zer nog slechts op 78. Als men kijkt naar de koopbereidheid, dan is de situatie nog gunstiger. Deze index staat nu op 104. Ook de (industriële) onderne mers hebben weer vertrouwen in de economie, althans op kor te termijn. De investeringen in gebouwen, voertuigen en ande re zogeheten vaste activa zullen dit jaar vier procent hoger uit vallen dan in 1991. Voor vol gend jaar verwachten dezelfde ondernemers echter een daling met vier procent. In geld uitgedrukt stijgen de in dustriële investeringen van 15,9 naar 16,5 miljard gulden. De stijging is te danken aan de voedings- en genotmiddelenin dustrie (investeert 3,5 miljard dit jaar), de metalektro-indus- trie (5,1 miljard) en de aardolie industrie (700 miljoen). In de laatste twee sectoren is sprake van herstel, na een daling in 1991. In de chemie (3,6 miljard) en andere sectoren wordt iets minder geïnvesteerd dan vorig jaar. Het handelsoverschot (verschil tussen export en import) van ons land groeide in de eerste vijf maanden van dit jaar van 5,5 miljard naar 7,1 miljard gulden. De uitvoer naar Duitsland, onze grootste handelspartner, daalde met drie procent tot 30,9 miljard gulden. Maar dit werd meer dan gecompenseerd door dat de export naar andere lan den toenam: bijvoorbeeld naar de Verenigde Staten met zes procent tot 3,6 miljard gulden en naar Spanje met elf procent tot 2,8 miljard. In de energiesector was over de eerste vijf maanden sprake van een forse in- en uitvoerdaling. De invoer lag met 7,9 miljard gulden twintig procent lager dan vorig jaar. Maar ook de uit voer van energie was met 10 miljard gulden zo'n negentien procent lager dan in de eerste vijf maanden van 1991. De ver koop van aardgas, ons belang rijkste exportprodukt, nam weliswaar in hoeveelheden toe (met elf procent) maar vermin derde in waarde, met ruim acht procent, en kwam daardoor uit op 3,3 miljard gulden. K iV '7-"" 'M Mk M WÊr t Geslagen Rolf Ekeus, hoofd van het VN-team dat toeziet op de vernietiging van Iraakse wapens, geeft in Baghdad de stand van zaken weer. Nog steeds weigeren Iraakse autoriteiten VN-onderzoekers de toegang tot het ministerie van landbouw. foto epa NEW YORK - Een diplo maat die aanwezig is bij be raad van de VN-Veiligheids- raad in New York heeft giste ren gezegd dat een luchtaan val op Irak in de ogen van de leden van de Veiligheidsraad onvermijdelijk is geworden. Baghdad weigert zich te hou den aan de voorwaarden van het bestand dat een einde maakte aan de Golfoorlog. De leden van de Veiligheids raad vinden dat ze geen andere keuze hebben dan het laten uit voeren van een korte luchtaan val op Irak om te laten zien dat de VN niet met zich laten sol len, zei de diplomaat. Een der gelijke aanval zou binnen tien dagen worden uitgevoerd. Het zou gaan om een gezamenlijke actie van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Saudi-Arabië. Tot een bombar dement zou volgens de diplo maat alleen worden besloten als de Iraakse leider Saddam Husayn blijft volharden in zijn weigering een VN-inspectie- team toe te laten tot het minis terie van landbouw in Baghdad. De inspecteurs vermoeden dat daar documenten liggen met in formatie over raketten. Irak moet volgens het wapenstil standsakkoord al zijn massa vernietigingswapens en lange- afstandsraketten vernietigen. Ook de Britse ambassadeur bij de VN, David Hannay, ver klaarde in het openbaar dat een militaire actie tegen Irak niet wordt uitgesloten. Blijmoedig gingen vanmorgen de ruim 37.000 wandelaars deel nemers aan de 76e Vierdaagse van start in Nijmegen. De wande laars kregen al snel de eerste be proeving te verwerken in de vorm van noodweer dat losbrak Slagregens bemoeilijkten het wandelen op het parcours. Buurtbewoners langs de route boden wandelaars spontaan een schuilplaats in hun huis aan. Vol gens de rijkspolitie Nijmegen leidde het noodweer nergens tot paniek of ongelukken. De deelname aan de Vierdaagse is, afgezien van de jubileum-Vier daagse van vorig jaar, nog nooit zo groot geweest Gisteravond moest de inschrijvingstermijn worden verlengd. foto: anp SOEST De Nederlandse export naar de Verenigde Staten daalt dit jaar zeker met een half miljard gulden. Dat verwacht de Nederland se Exportcombinatie (NEC) in Soest na de val van de dol lar in dé afgelopen twee we ken. De Amerikaanse munt was gis termiddag 0,1 cent verwijderd van het naoorlogse dieptepunt, 1,632 gulden, maar eindigde gisteren door interventies van centrale banken toch nog drie cent hoger op 1,665 gulden. Verontruste ondernemers heb ben de NEC de afgelopen dagen herhaaldelijk om advies ge vraagd, nu hun offertes in ver gelijking met vooral Ameri kaanse concurrenten peper duur uitvallen. De NEC, een or ganisatie van ruim 500 ver schillende branches, adviseert de ondernemers hun produkten en diensten tijdelijk in prijs te verlagen om te voorkomen dat klanten (blijvend) weglopen. Directeur T. Middelkoop van de NEC: „We merken aan de reac ties van de leden dat het een stuk moeilijker wordt om met de VS zaken te doen". Vorig jaar bedroeg de export van Ne derland naar de VS ruim 9,5 miljard gulden. De NEC becij fert dat aan het eind van het jaar voor 9 miljard is omgezet. Middelkoop: „Wij verwachten de komende maahden, hangen de de presidentsverkiezingen, geen plotselinge opleving van de dollar. Er is nu geen politie ke moed om maatregelen te ne men. Pas na november kan an der economisch beleid mis schien nieuw vertrouwen geven in de dollar". Pagina A7: Dalende dollar kie telt Nederlandse bedrijfsleven Geen krant ontvangen? Bel tussen |8.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen '4.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- '22248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd VOORSCHOTEN/STOMPWIJK - Een flink aantal Voorschote naren heeft vannacht wakker gelegen van de slotfeestelijkheden van de Stompwijkse kermis. Volgens de Voorschotense politie kwamen er tot half vier vanmorgen enige tientallen klachten bin nen. De meeste klachten van getergde Voorschotenaren kwamen rond drie uur. Dat er klachten over de Stompwijkse kermis komen is hoogst ongebruikelijk, zo merkte een woordvoerder van de Voor schotense politie op. „We krijgen wel eens klachten over activitei ten in de Vlietlanden, maar dat is veel dichterbij. Stompwijk ligt hemelsbreed toch op zes kilometer afstand". Hij houdt het er op dat de oorzaak voor de overlast moet worden gezocht in de wind richting. Dat concludeert ook een woordvoerder in Leidschendam. „De klachten kwamen toen de feestelijkheden afliepen, lang na het vuurwerk. Zelf woon ik 500 meter van de feesttent af en ik heb niets gehoord". Pannekoeken eten kun je overal, maar in de vakantietijd is Gelderland toch wel bij uitstek de provincie van de pannekoek. In Gelderland zelf denken ze er zeker zo over, want alweer voor de veertiende keer hebben ze er het gidsje 'Pannekoeken eten in Gelderland' samengesteld. Elk pannekoekhuis heeft zijn eigen sfeer en specialiteit en er zijn wel honderd verschillende soorten pannekoeken, variërend van één met stroop tot één met geflambeerd wild. Overal in de 23 Gelderse pannekoekhuizen is de prijs voor een driegangenmenu 13,50 gulden. Haal even het gidsje bij de VVV en ga de pannekoeken proeven. Neem tegelijk een proefabonnement pp de Leidse Courant. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: I maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) Rabin en Baker De nieuwe Israëlische premier, Yitzhak Rabin (links), en de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, James Baker, gaan ieder hun eigen weg na hun derde ontmoeting in Jeruzalem binnen 48 uur. foto: epa Pagina A5: VS willen Israël helpen met opvang - i071-313677 I Of deze bon opsturen in een Iopen envelop - zonder postzegel - 'naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag venn^y g 7ng4g 003000 lilMIHfillWllil'HiMlilTiHll

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1