loan Sabau ziet niet om in wrok Jubileum-aflevering van het Melkhuisje in de anonimiteit SPORT Conflict oi over de openings ceremonie V Ceidae Goutcwii DINSDAG 21 JULI 1992 Jük Geen uitstel voor RKC-PSV Zeist De KNVB houdt vast aan 23 augustus als speeldatum voor RKC-PSV. De burgemees ter van Waalwijk had het duel eerder verboden. Een woord voerder van de voetbalbond meldde dat in de ogen van de KNVB geen duidelijke reden voor het uitstel is gegeven. UEFA deelt al een EK-voorschot uit Genève De acht deelnemen de landen aan het EK voetbal in Zweden .kregen van de UEFA alvast een voorschot van ruim tweeënhalf miljoen gulden uit de inkomsten van het evene ment. Nederland, Denemar ken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Schotland en Zwe den krijgen het geld onmiddel lijk overgemaakt. Het GOS moet eerst duidelijk maken hoe het denkt het voorschot te ver delen over meerdere nationale bonden, onstaan na het uiteen vallen van de Sovjetunie. Joego slavië, op het laatste moment vanwege een sportboycot van de deelnemerslijst geschrapt, krijgt ondanks de afwezigheid toch ongeveer een miljoen gul den. Als tegemoetkoming in de kosten, gemaakt in de voorbe reiding. Opnieuw volleyballers naar Italië Barcelona Marko Klok en Olof van der Meulen hebben het aantal Nederlandse volley ballers dat volgend seizoen in de Italiaanse competitie uit komt op acht gebracht. Het tweetal, thans in Barcelona, gaat voor de A2-club Com Cavi Napels spelen. Atlete Zola Budd meldt zich af Barcelona Zola Budd heeft zich terug getrekken voor de Olympische atletiekwedstrij den en zal waarschijnlijk direct haar sportloopbaan beëindigen. De 26-jarige Zuidafrikaanse heeft in Groot-Brittannië geel zucht opgelopen. Afrikaan Said Aouita is geblesseerd Barcelona De deelneming van Afrikaanse atleet Said Aouita aan de Olympische Spe len is onzeker. De Olympische kampioen van 1984 over 5000 meter heeft in zijn trainings kamp in Frankrijk een blessure opgelopen. De 32-jarige Marok kaan neemt komend weekeinde in overleg met zijn dokter een beslissing. Bird doorstaat zijn proef glansrijk Monte Carlo Larry Bird, bij na hersteld van een rugblessu re, heeft gisteren een zwaar trainingsprogramma bij het Amerikaanse basketbalteam in Monaco goed doorstaan. „Ik voel me lekker", sprak de 35-ja- rige topspeler opgelucht. „Het was mijn beste dag sinds vorige week. Ik mis nog ritme en ben nog een beetje gespannen, maar dat zal door het spelen van wed strijden snel verdwijnen". Bird hoopt tegen Frankrijk enige speeltijd te krijgen. Lopez de oudste, Cheromei de jongste Barcelona Luis Lopez uit Costa Rica is met 43 jaar de oudste deelnemer aan de atle tiekwedstrijden in Barcelona. Hij loopt de marathon. Jongste van allemaal op de atletiekbaan is Lydia Cheromei uit Kenya. Als vijftien-jarige loopt zij de 10.000 meter. Aussies laten niets aan het toeval over Barcelona Het Australische vrouwen-hockeyteam laat in Barcelona niets aan het toeval over. De ploegleiding confron teerde de speelsters met ter- reur-acties, politie-interven- ties, loeiende sirenes, vertra gingen en bommeldingen. „We willen, dat iedereen bestand is tegen welke druk dan ook", ver klaarde coach Bryan Glencross. De grote afwezigen in Barcelona Barcelona - In Barcelona komt niet de totale sportelite bijeen voor de 23ste Olympi sche Spelen. Thuis "blijven on der rpeer: Andre Agassi, John McEnroe, Gaby Sabatini en Monica Seles (tennis), Steve Cram, Belayneh Densimo, Elly van Hulst, Katrin Krabbe, Butch Reynolds, Edwin Moses, Daley Thompson (atletiek) en Mike Barrowman (zwemmen). De vlag wordt morgen gehesen Barcelona - De Nederlandse vlag wordt morgen gehesen in het Olympisch dorp, nadat de meeste sporters zijn gearri veerd. Tal van landen hebben de ceremoniële gebeurtenis al achter de rug. TENNIS Hilversum Ingeklemd tus sen veel grote sportevenemen ten startte gisteren het Inter nationale Tenniskampioen schap van Nederland, beter be kend als het Melkhuisje, bijna in anonimiteit. - Voor de vijfendertigste keer meldde de internationale tenni- selite zich aan de Bussummer Grintweg. Toernooidirecteur Piet van Eysden ondervond evenwel bij het zoeken naar sponsorgelden te veel concurrentie van andere topevenementen om de jubile um-editie van een extra sterk deelnemersveld te voorzien. Voor matig bezette tribunes ging de Nederlandse inbreng op de openingsdag desondanks voortvarender van start dan ooit te voren. Jacco Eltingh, Tom Nijssen en Jan Siemerink plaatsten zich voor de tweede ronde. Bijna had Tom Kempers het feestje com pleet gemaakt door de als vier de geplaatste GOS-speler An drei Tsjesnokov te verslaan. In de tiebreak van de derde set brak gebrek aan ervaring hem op. Jacco Eltingh won tijdens zijn professionele loopbaan in eigen land nog nooit een partij van belang. Hij werd in de eer ste ronde gekoppeld aan de Au straliër Carl Limberger. Van hem werden evenmin wonde ren verwacht. Bij zes optredens op het Melkhuisje won hij slechts één partij. De partij leek aanvankelijk veel op een foutenfestival. Met name Eltingh veroorloofde zich met de backhand nogal wat slordigheden. Eltingh bekocht zijn zwakke start met verlies (3- 6) in de eerste set. Vooral dank zij een betere opslag herstelde hij zich echter met 6-3 en 6-1. De zege van Jan Siemerink op de Fransman Tarik Benhabiles, drie jaar terug nog een top 30- speler, was ook vrij verrassend. Het was nogal een tijdje geleden dat de Rijnsburger op gravel won. Siemerink was na de zege in twee sets (7-5 6-3) zo blij, dat hij direct riep zich nu ook op deze ondergrond thuis te voe- De linkshander, het laatste jaar matig op dreef, droeg meerdere redenen voor de overwinning aan. „Eerst heb ik me in twee weken vakantie mentaal opge laden. Daarna heb ik met trai ner Frits Don mijn taktiek op gravel aangepast. Ik speel fiu meer service-volley". Een dergelijke vorm van aan vallend tennis was wel het laat ste, waarop Arraya te betrap pen viel tegen Tom Nijssen. De Spanjaard liet voortdurend pro jectielen los, die qua hoogte we dijverden met de belendende Hilversumse zendmast. Maar Nijssen liet zich dit keer niet gek maken. Ook niet door de fratsen van Arraya, die met zijn kilo's over gewicht mismoedig over het steengruis sjokte en verkeerde grappen maakte. Toen Nijssen na 7-5,4-1 en 40-0 alsnog 4-4 toestond, leek hij weer zijn rol van geboren ver liezer aan te nemen. De Lim burger vermande zich dit keer echter op tijd. Tom Kempers behoorde met zijn 470ste plaats op de ATP- ranglijst kansloos te zijn tegen de nummer 30 van de wereld, Andrej Tsjesnokov. Kempers sloopte echter de Russische af- weerlinie in de eerste set met 6- 3. Na de tweede met gelijke cij fers te hebben ingeleverd, bleek in de beslissende fase Kempers' onervarenheid. De eigen service behield hij met overmacht, maar de kansen die Tsjesnokov bood op zijn matige opslag, waren aan de 23-jarige Puttenaar nauwelijks besteed. Uiteindelijk verloor Kempers de tiebreak met 2-7. Bevestiging Kempers zag in de eervolle ne derlaag een bevestiging van zijn voornemen om zich de komen de tijd meer op het enkelspel toe te leggen. De afgelopen jaren ontwikkelde hij zich vooral in het dubbel spel. „Dat heb ik gedaan om fi nanciële redenen. Ik had schul den bij mijn vader. Nu dat is op gelost moet ik mijn werkelijke talent uitbuiten". Jan Siemerink was zo blij met zijn zege op de Fransman Benhabiles, dat hij direct uitriep zich ook op gravel thuis te voelen. door Marcel van der Kraan Steenbergen In de topsport, zegt men, is geen plaats voor sentimenten. Maar ook een profvoetballer met een driedub bel ministersalaris kert ver driet. Het afscheid van Feyenoord doet loan Sabau pijn. Tranen vloeien niet, later misschien. Zou ook niet bij hem passen om nu zijn emoties te tonen. Hij, de introverte, de (voor zichzelf) spijkerharde Roemeen. Het vertrek is met stille trom. In de Kuip is er niemand om hem uit te zwaaien. Geen trai ner, geen bestuurslid, geen speler. Triest. Of toch? Gastor^ Taument én Arnold Scholten, toevallig op de vrije dag even in het stadion, schudden hem de hand. Veel te zeggen is er niet. Met een brok in de keel rijdt hij naar huis. De laatste rit naar het Brabantse Steenbergen, - waar de verhuisdozen in de schitterende, al die tijd door Feyenoord gehuurde villa wachten op de reis naar Italië. Sabau, stilletjes ronddwalend door zijn woning: „Weg uit het mooiste land dat er bestaat. Dit was voor mij en mijn gezin het paradijs. Ik weet dat het niet anders kon. Ik blijf het vreselijk vinden..." De bakker in het dorp zal hem missen, verklapt hij zelf.. Elke week kocht hij voor ziénzelf, Dana en de kinderen een grote slagroomtaart. Was hier te koop, in Roemenie niet. „Von den we prachtig. Het was ge woon elke week feest. Zette ik dat ding op tafel en sneden we hem aan. Ook dat zal ik mis sen". Zijn huwelijk met Feyenoord is dus op niets uitgelopen. Vooraf leek het te mooi om waar te zijn. Het Roemeense, pas 22-jarige 'supertalent' dat door Gunder Bengtsson, Pim Verbeek en Ger Lagendijk op het WK in Italië was ontdekt. Voor nog geen twee miljoen gulden haalde de Stadionclub een ster in wording binnen. Vier, hooguit vijf jaar zou het duren, dan zou hij het veelvoudige van dat bedrag waard zijn. Ach, dat zijn salaris wat aan de hoge kant was, daar hoorde je Martin Snoeck de toenmalige directeur niet over zeuren. Het legioen had er al helemaal geen boodschap aan. Dat droeg hem op handen en bleef tot de laatste wedstrijd toe zijn naam scanderen. Gekibbeld Maar vanaf de eerste dag werd er gekibbeld in het huwelijk. Gediscussieerd over en gestre den om geld. Geld dat er niet kwam. Sabau: „Ik voelde me een idioot. Ik stond voor joker in Roemenië, tegenover al mijn collega-internationals. Na het WK was er een ware uittocht van Roemeense topspelers. Hagi ging miljoenen verdienen bij Real Madrid, Popescu sloot een geweldig contract af bij PSV, Raducoiu verdiende kapi- loan Sabau werd twee jaar geleden in de Kuip als 'super-talent' binnengehaald. Die kwalificatie heeft hij nooit kunnen waarmaken omdat hij niet het team paste. Toch neemt Sabau met pijn in het hart afscheid. talen in Italië. En ik? Ik, zei de gek, zat bij een club die het ver domde om zijn verplichtingen na te komen". Het vrat aan hem. Geestelijk raakte hij in de knoop. Hij had het gevoel dat hem een koè met gouden horens was beloofd. Naarmate de tijd verstreek, vreesde hij dat hij nooit meer het geld zou ontvangen dat hem door de leiding van Feyenoord en sponsor HCS was voorge houden. Het werd een lijdens weg. Al na een half jaar zag hij dat van een sprookjeshuwelijk nooit sprake kon zijn. Een scheiding was het enige waarop dit kon uitdraaien. Hetgeen zijn advocaat en adviseur Theo van Seggelen (van de WCS) la ter ook als oplossing zou aan dragen. Niettemin deed hij alle moeite om zich door de problemen heen te slaan. De club heeft hem nooit kunnen betrappen op onbezonnen uitspraken. De vuile was wenste hij niet buiten te hangen. Er kwam geen on vertogen woord over zijn lip pen. „Ik heb alles gegeven wat ik had voor Feyenoord. Ik ging ervan uit dat ik de problemen naar de achtergrond kon ver dringen als ik heel goed zou spe- len. Aan werkweigering heb ik geen seconde gedacht. Daar voor ben ik als Roemeen te loyaal opgevoed". In plaats daarvan haalde hij dus alles uit de kast om zich te be wijzen, beulde hij het reeds ge spierde lichaam verder af om als voetballer de top te berei ken. „Ik heb als een bezetene getraind. Voor mijzelf en voor Feyenoord. De andere spelers trainden twee keer per dag, ik vier keer. Als we om half elf moesten trainen, had ik om ze ven uur al een duurloop achter de rug. In m'n eentje door de bossen bij Steenbergen. Twee jaar lang, elke ochtend. In de Kuip bleef ik vaak achter voor extra trainingen en oefeningen. Ik wilde mijzelf voordurend verbeteren. Als ik 's middags naar huis ging at ik wat en dan dook ik meteen weer het krachthonk in. Hier in mijn ga rage. Heeft Feyenoord nog in gericht voor me". Ellende Met de komst van Wim Jansen stond Feyenoord op uit zijn graf. Resultaten kwamen, prij zen volgden. Alleen voor loan Sabau betekende de wisseling van de wacht een nog ellendiger bestaan. Wim Jansen was voor dat hij een voet in de Kuip zette al geen fan van het type voet baller Sabau. Eenmaal op de hoogte van het exorbitante sa laris van de Roemeen, kwam de kleine technisch directeur snel tot de conclusie dat voor derge lijke jongens geen plaats is in Rotterdam-Zuid loan Sabau bestrijdt het laat ste. Volgens de middenvelder heeft Wim Jansen hem als mens nooit gemogen. „Hij is al tijd koud en hard tegen mij ge weest. We hebben nooit een normaal gesprek kunnen voe ren. Zijn anti-pathie jegens mij kwam op de eerste plaats, daar na speelde pas mijn hoge salaris een rol". We kunnen het ons nauwelijks voorstellen. Maar Sabau vol hardt. „Met Dorjee klikte' het toch wel? Dat was een trainer naar mijn hart. Een vakman en vooral een goed mens, bij wie ook plaats was voor sentimen ten. Ja, ik kon heel goed met hem opschieten. Ik was er ka pot van dat hij wegging. Ik wist het al heel lang van tevoren. Hij had mij in vertrouwen verteld wat er ging gebeuren". Sabau's zware blessure (een pas laat ontdekte scheur in het scheen been) maakte zijn situatie het afgelopen seizoen zo mogelijk nog chaotischer. Hij keek vaker toe dan dat hij meespeelde. „Nee, gefrustreerd heb ik me vanwege de taal nooit gevoeld. Mijn Nederlands is inderdaad niet geweldig, maar met de spe lers heb ik altijd goed kunnen communiceren. Ze hebben me ook geweldig opgevangen, zich altijd om mij bekommerd. Johnny Metgod en Arnold Scholten hebben veel voor mij betekend. Die zal ik ook nooit meer vergeten". Sores Het ergste was evenwel dat zijn financiële 'sores' onopgelost bleven. „Theo van Seggelen heeft me uiteindelijk uit het dal gehaald. Ik stond werkelijk op instorten toen ik hem tijdens een bijeenkomst bij Lotto tegen het lijf liep. Hij heeft zich op mijn zaak gestort en wenste niet te rusten voordat alles was uitgezocht". Van Seggelen wist na maanden van touwtrekkerij en juridische steekspelletjes te bedingen dat alle achterstallige betalingen zouden worden verrekend bij een transfer naar het buiten land. Aldus geschiedde. Brescia, pro movendus in de Italiaanse serie A, diende 3,5 miljoen gulden op tafel te leggen voor loan Sabau. Een aanzienlijk deel van dat be drag is terechtgekomen bij de speler zelf. Sabau: „Theo van Seggelen beschouw ik als de beste zaakwaarnemer in het be taalde voetbal. Ik zal hem nooit meer loslaten. Hij mag voor mij alles doen en regelen. Ik ver trouw hem volledig en durf hem alle volmachten te geven. Als ik in de toekomst nog een keer van club verander in Italië of elders een klapper kan maken, dan bel ik hem midden in de nacht op en vraag ik hem meteen te ko men. Geen Italianen of Roeme nen aan mijn lijf, Van Seggelen is voor mij de enige echte. Ik ge loof ook dat ik in hem een echte vriend heb gevonden, die ik na mijn carrière zal houden". In Italië wacht Sabau ongetwij feld nog een mooie voetbaltoe komst. Hij zal er wellicht ook beter tot zijn recht gekomen. Voor het werkvoetbal van Feye noord was hij met zijn fluwelen techniek en het moet gezegd balverliefdheid in feite niet geschapen. Hij weet dat hij in Nederland beter bij Ajax zou hebben gepast. Of er nooit een poging is onder nomen naar die club over te stappen? Sabau: „Jazeker. Ik hoopte diep in mijn hart dat ik daar volgend seizoen kon spe len. Theo van Seggelen heeft een keer een gesprek gevoerd met Ajax. Maar het is niets ge worden. Dan moet je daar niet om treuren, vind ik. Het zou leuk zijn geweest. Ook omdat ik met mijn gezin hier zo graag wilde blijven wonen. Maar toen Ajax niet haalbaar bleek, heb ik meteen de blik op Italië gericht. Theo heeft nog een keer met de voorzitter van Arsenal gespro ken, maar dat zag ik zelf niet zitten. In het Engelse voetbal zou ik helemaal niet passen. Bij mij hoort de bal in mijn voét en moet-ie niet over m'n hoofd vliegen. Ongeacht of ik hier ooit weer kan spelen, zie ik mij met m'n gezin nog een keer naar N ederland terugkeren Wrok loan Sabau ziet niet om in wrok. Hij hoopt slechts dat ze in de Kuip spijt zullen hebben dat ze hem hebben laten gaan. „Maar ik weet dat dat niet zal gebeuren zolang Wim Jansen en Jorien van den Herik de baas zijn. Die zijn opgelucht, dolblij dat ze van mij verlost zijn". Buiten, op de oprijlaan voor zijn huis, zegt hij lachend: „Met" Kerstmis krijgen ze beiden een kaart van me. Nee, daar zit niets cynisch achter. Ik ben ook niet boos op Jansen of Van den Herik. Ik heb hun beslissing ge accepteerd. Ik ben te duur en moet weg. Omdat ik geen kans heb gehad om ze gedag te zeg gen en om te laten merken dat we niet als vijanden uit elkaar zijn gegaan, zal ik ze een kaar tje sturen. Maar ze moeten wel tot het eind van het jaar wach ten". „De spelers zal ik binnenkort al een briefje schrijven, net als Ge rard Meijer en Ruud Daniels, de fysiotherapeut. Allemaal fijne kerels. Hebben veel voor me ge daan. Ik hoop dat Feyenoord kampioen wordt dit seizoen". loan Sabau wordt door zijn ploeggenoten gefeliciteerd. Bij zijn afscheid waren alleen Gaston Taument en Arnold Scholten aanwezig om hem de hand te schudden. Usse «les Barcelona Het aantal deel nemers aan de openingscere monie op zaterdag 25 juli is in zet van een conflict tussen een twintigtal landen en het organi satiecomité. Volgens de laatste richtlijnen van COOB mogen aan de plechtigheid slechts zes officials per Olympische ploeg deelnemen, naast alle in Barce lona al aanwezige atleten. De protesterende landen maken ernstig bezwaar tegen de voor- nf genomen beperking van het If i Vroeger mochten de officials, onder wie trainers, artsen en bestuurders, de plaatsen inne men van de sporters, die geenncj trek hadden in de openings mars of nog niet in het Olym pisch dorp waren aangekomen. De COOB heeft die traditionele toewijzing ingetrokken, omdat anders de ceremonie voor de toeschouwers en de televisiekij kers te langdradig zou worden, Het opganisatiecomité heef) een maximum-aantal van 10.600 deelnemers vastgesteld 9 op een ongekend totaal van OU ruim 15.000 sporters en offici- fou Twintig landen, waaronder e toonaangevende naties Duitsland, Verenigde Staten, n Australië, Canada, Frankrijk, Italië en Zuid-Korea, hebben^ een petitie bij COOB ingediend Ze hebben IÖC-directeur Fran- x cois Carrard gevraagd in deze kwestie te bemiddelen. De voorn<1 zitter hoopt met alle betrokkeivö® partijen binnen twee dagen tolgg een vergelijk te kunnen komen, l 'y nt UITSLAGEN Voetbal Duitsland, eindron de EK onder 18 jaar, kwartfina les: Portugal - Duitsland 4-0 (1- 0), Engeland - Polen 6-1 (2-1 Turkije - Hongarije 3-0 (1-0) Noorwegen - GOS 4-4 (1-2) Noorwegen wint na strafschop pen (3-1). Halve finales (22/7): Portugal |t i Engeland, Turkije - Noorwe gen. Plaats 5 t/m 8: Duitsland Polen, Hongarije - GOS. 9< kn de Neede. Sportclub Neede (4i klasse zondag) - Feyenoord 1-! (0-5). Doelpunten Feyenoord Scholten 3, Fraser 2, Blinker 2, Witschge, Ten Hoopen (eiger doel). Lunteren. Lunteren (le klasse m. zaterdag) - Vitesse 0-12 (0-7). Doelpunten Vitesse: Van Arum (4), Cocu (3), Latuheru (2), Roe- lofsen, Van den Brom, Eijer. Winschoten. WW (3e klasse^ zaterdag) - MVV 2-4 (1-4). Doel punten MVV: Franssen (2) Meijer (2). Odoorn. Valthermond le klas se zondag) - Den Bosch 3-8 (0 jjj 3). Smeets 2, Van Schijndel 2, Derksen 2, Laisina, Netten. Rio de Janeiro. Finale playoff; Braziliaans kampioenschap, re turn. Botafogo - Flamengo 2-2 (0-1) Junior 0-1, Julio Cesar 0-! (strafschop), Prichetti 1-2, Val- deir 2-2 (strafschop). Toeschou wers: 150.000. Rode kaart Rene (Botafogo), Bottardo (Fla mengo). Eerste wedstrijd 3-0 voor Fla mengo. Flamengo kampioen. Tennis Hilversum, Melk huisje (500.000 gulden): man nen, eerste ronde: Eltingh (Ned) - Limberger (Aus) 3-6 6-3^ 6-1, Champion (Fra) - Kodes,^, (Tsj) 6-1 6-2, Furlan (Ita) - Con de (Spa) 6-1 4-6 6-3, Perez-Rol- dan (Arg/8) - Fetterlein (Den) 6 0 6-3, Siemerink (Ned) - Benha biles (Fra) 7-5 6-3, Nijssen - Ar raya (Per) 7-5 6-4, Tsjesnokov (Rus/4) - Kempers (Ned) 3-6 64 7-6. Dubbelspel eerste ronde Haarhuis/Koevermans (Ned) Conde/Winnink (Spa/Ned) 7-f^ 6-1, Champion/Pioline (Fra) Van den Berg/Wijnhoud (Ned 4-6 6-2 7-6. Wereldranglijst mannen: Courier (VSt) 3848 punten, 2 jg, Edberg (Zwe) 3172, 3. Sampras (VSt) 3028, 4. Ivanisevic (Krol 2319, 5. Korda (Tsj) 2271, 6 Becker (Dui) 2114, 7. Chang (VSt) 2078, 8. Forget (Fra) 1797, 9. Stich (Dui) 1699, 10 Costa (Spa) 1663, 11. Agassi (VSt) 1612, 12. Lendl (VSt! 1564, 13. Ferreira (ZAf) 1555, 14. Krickstein (VSt) 1352, 15 Krajicek (Ned) 1333, 16. Gil bert (VSt) 1323, 17. Mustei (Oos) 1247, 18. John McEnroe jj (VSt) 1246, 19. Bruguera (Spa! 1223,20. Volkov Gos) 1194,34 Haarhuis 953, 42. Medvedei (Oek) 779, 52. Siemerink 650 70. Schapers 525, 93. Eltingh 452,117. Koevermans 334,191 Nijssen 155. Lotto Lotto 29: eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: winnaars, brutto 14.874,00 derde prijs: 102 winnaars |je 874,90, vierde prijs: 4.825 win naars, 18,40, vijfde prijs: 68.40! rt winnaars, 5,00. ibi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12