Massaal protest na moordaanslag op Borsellino Tip (19) LEKKER GOEDKOOP. CcidócSouocmt (Mf A11 B1 B4 B6 Washington wacht explosie aids VN schort vluchten naar Sarajevo op Haagse politie rolt bende inbrekers op Kledingfabriek Van Gils failliet PvdA en WD ontevreden over aanpak Indonesië Ter Veld wil wao-voorstel versoepelen Twee Voorschotenaren komen om door ongeluk gasballon L 14 Dage* Ezxna 18 PAGINA'S in 2 katernen GEESTELIJK LEVEN Vaticaan: Geen gelijkstelling tussen homo's en hetero's LEIDEN OMGEVING ik Zoeterwoudenaren vieren 25- en 50- jarig priesterjubileum Pikante lingerie bezorgt Jochem van Gelder spelshow Chiapucci geeft Tour kleur Weer toptijd voor Van Langen Lansink voltooit trilogie in Westbroekpark GEESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 BINNENLAND A3/A4 BUITENLAND A5/A7 ECONOMIE A6 LEIDEN/REGIO A8/A9 DIENSTVERLENING A8 BEURS AIO KUNST/RTV Al 1 RTV-PROGRAMMA S Al2 WEER/PUZZEL'MENU A12 SPORT 31 XJm B6 Ccidóc SouAcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25394. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en enke le regen- of onweersbuien. Mi nimumtemperatuur ongeveer 18 graden. Middagtemperatuur van 21 graden langs de west kust tot 27 graden in het oosten van het land. Wind draaiend van zuid naar west tot noord west, overwegend matig, kracht 3 a 4. Mogelijk uitschie ters tijdens buien. AMSTERDAM De onderzoekers van het Ameri kaanse kankerinstituut in Washington verwachten de komende jaren in de hoofdstad van de Verenigde Staten een explosie van aids. Dit in tegenstelling tot de prognose dat het aantal aidsgevallen in geheel Amerika zijn hoogtepunt lijkt te hebben bereikt. In het District of Columbia, waarin Washington ligt, werd de afgelopen twaalf jaar bij een op de 57 man nen tussen de 20 en 64 jaar aids geconstateerd. Dit is ruim zes keer zoveel als het gemiddelde in de gehele Verenigde Staten. Voor de komende jaren verwach ten de medewerkers van het kankerinstituut een stijging van het aantal aidsgevallen onder mannen in het district met 34 procent. Pagina A3: „Politiek moet meer doen om aids te be strijden" SARAJEVO - De Verenigde Naties hebben vanochtend de hulpvluchten naar Sarajevo opgeschort wegens be schietingen nabij het vliegveld. Het laatste bestand in Bosnië, dat gister avond om zes uur inging, hield geen stand: alleen al in de eerste drie uur na het staakt-het-vuren kwamen bij de Servische beschietingen vijf mensen om het leven. Zes mensen raakten zwaar gewond. De Kroatische radio meldde dat vooral de oude stad onder artillerievuur lag. Later breidde de strijd zich uit naar meer westelijke wij ken. Ook in de Oostbosnische stad Go- razde gingen de gevechten gewoon door. In Centraal-Bosnië lagen de door Kroatische moslimeenheden gecontro leerde steden Bugojno en Jajce onder vuur. De nieuwe premier van Joego slavië, Milan Panic, kondigde ondanks de schendingen van het bestand aan dat hij overeenstemming had bereikt over de terugtrekking van de artillerie in en rond de belegerde stad Gorazde. De Britse minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, zei na een reis naar de regio dat een blijvende vrede moeilijk te bereiken is. Pagina A6: Sluipschutters Sarajevo rouwen niet om de doden DEN HAAG De Haagse politie heeft de af gelopen maanden een bende van dertien Ha genaars opgerold, die voor naar schatting een miljoen gulden aan cheques, antiek en siera den heeft gestolen. Het geld is voornamelijk aan verdovende middelen opgegaan. De aan houdingen volgden op een onderzoek naar een golf van inbraken in de Haagse wijken Be noordenhout en Bezuidenhout. Hoofdver dachte is een 32-jarige Hagenaar, die de ge stolen cheques naar zijn rekening liet over schrijven en de gestolen waar verhandelde. ANTWERPEN - De rechtbank in Antwerpen heeft vandaag het faillissement uitgesproken over de kledingfabrikant Van Gils Continental te Essen. De 200 werknemers op het hoofdkantoor zijn met onmiddellijke ingang naar huis gestuurd. Wereldwijd werken zo'n 3000 mensen voor Van Gils. In Nederland waren de 25 werknemers in Roosendaal nog niet op de hoogte van het faillisse ment. Van Gils heeft de afgelopen week gepro beerd nieuwe kredieten te verkrijgen bij de ban ken, de ABN AMRO en de Credit Lyonnais Bank. Deze waren echter niet bereid opnieuw geld in het bedrijf te steken. Daarmee was het faillissement onafwendbaar. PALERMO - Minder dan twee maanden na de dood van réchter Giovanni Falco ne, zijn vrouw en drie lijf wachten is ook de tweede man van de Italiaanse maf- fia-bestrijding het slachtof fer geworden van een aan- De gruwelijke moord gisteren op de Palermitaanse openbare aanklager Paolo Borsellino (54) en zijn vijf lijfwachten, onder wie een vrouw, maakt duidelijk dat het maffiose geweld een nieuwe fase is ingegaan: die van het zuivere en nietsontziende terrorisme. Tussen 1967 en nu zijn op Sicilië dertien rechters en officieren van justitie ver moord, van wie vijf sedert 1988. Nog nooit zijn de aanslagen met een zodanig geweld uitgevoerd als die op Falcone en Borsellino, en evenmin waren de doelwit ten ooit zo hoog geplaatst. De auto van Borsellino en andere voertuigen uit zijn escorte wer den gisteren getroffen toen een met dynamiet volgepropte auto ontplofte voor het flatgebouw waar hij zijn moeder en zuster wilde bezoeken. Bij de explosie raakten ook twintig mensen ge wond. Eén lijfwacht overleefde de aanslag. Enkele dagen gele den had Borsellino nog tegen een vriend gezegd een „gevecht tegen de klok te voeren". Poli tiefunctionarissen hebben nu besloten dat zij niet langer ga randeren dat zij maffiabestrij ders zullen escorteren. De poli tieagenten vinden dat de staat eerst in staat moet zijn hen te beschermen. Enkele uren na de moord op Borsellino gingen in Palermo duizenden mensen de straat op om te protesteren te gen de maffia en de onmacht van de regering. Bij de protes ten voor het bureau van politie braken enkele vechtpartijen uit tussen de betogers en de politie. De grote Italiaanse vakbonden hebben voor morgen, de dag waarop Borsellino en zijn vijf omgekomen lijfwachten begra ven worden, een algemene sta king op Sicilië aangekondigd. Afscheid in jeans Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vaclav Havel kondigde dat zou aftreden die vrijdag aan- hij vandaag zou als president van Tsjechoslowakije, is altijd burger onder de burgers gebleven. Niet zijn kleding maar zijn lijfwacht verraadt hier dat er een president door de straten van Praag loopt. DEN HAAG De fracties van PvdA en WD in de Tweede Ka mer zijn niet gelukkig met de manier waarop minister Van den Broek afgelopen week tij dens zijn bezoek aan Indonesië heeft geopereerd. Volgens de kamerleden Van Gijzel (PvdA) en Terpstra (VVD) heeft de minister de in druk gewekt dat de economi sche belangen van Nederland vele malen zwaarder wegen dan de schendingen van de mensen rechten in Indonesië. De beide kamerleden willen zo snel mo gelijk na het zomerreces van het parlement (eind augustus) met Van den Broek over diens besprekingen met president Suharto en andere hoogwaar digheidsbekleders debatteren. Volgens Erica Terpstra (WD) heeft Van den Broek de men senrechten in Indonesië „op nogal nonchalante wijze aan de orde gesteld". De PvdA'er Van Gijzel meent dat de minister er in de eerste plaats op gebrand was de verstoorde relatie met Indonesië (dat sinds het bezoek van minister Pronk in maart verdere Nederlandse ontwikke lingshulp weigert) zodanig te herstellen dat het Nederlandse bedrijfsleven er geen schade meer door ondervindt. De schendingen van de mensen rechten zijn aan dat doel onder geschikt gemaakt, vindt het ka merlid. Pagina A6: Nederlandse bedrij ven in Indonesië kunnen niet meer achterover leunen DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wil de overgangsregeling voor wao'ers onder de vijftig jaar versoepelen. Deze groep wordt straks volgens het huidige kabi netsvoorstel geconfronteerd met een bevriezing van de uit kering binnen drie tot vijf jaar r. aanvaarding van de wet. Ter Veld wil nu de huidige wao'ers langer hun oude uitke ring laten houden alvorens tot verlaging over te gaan. De staatssecretaris zei dit afgelo pen weekeinde voor de AVRO- microfoon. Volgens een woord voerder van het ministerie van sociale zaken wordt de opvat ting van de bewindsvrouw door het kabinet gedeeld. Ter Veld meent dat het overgangsrecht voor de huidige groep arbeids ongeschikten verbeterd kan worden, omdat de groei van het aantal wao'ers sneller afneemt dan werd aangenomen. De staatssecretaris verwacht dat daardoor de beoogde besparing op de wao eerder wordt bereikt Dat geld kan gebruikt worden voor de groep onder de vijftig die reeds een uitkering heeft, maar die straks wordt bevro ren. De staatssecretaris stelt echter wel als voorwaarde dat de wet dan per 1 januari 1993 moet in gaan. Dat betekent dat de Tweede Kamer de wet met spoed moet behandelen. FNV-bestuurder H. Muller rea geert terughoudend op de uitla tingen van Ter veld. „Een eer ste stap maar niet meer dan dat. Wij blijven vinden dat de voorgenomen ingreep in de wao helemaal van tafel moet. Niet aleen voor de huidige gevallen maar ook voor de nieuwe". Pagina A3: „Volledig ontzien huidige wao'ers niet wense lijk" Dodemanssprong Maar liefst 155 mensen waagden gisteren de 'dodenmanssprong' op de Beestenmarkt. Met een elastiek om hun middel sprongen ze vanaf 52 meter hoogte de 'Bungy Jump' naar beneden, een tijdsverdrijf dat met name in Frankrijk populair is. De kick is vooral dat een springer zo'n halve meter boven de grond, vlak voor het te pletter slaan, door het elastiek weer omhoog getrokken wordt. De springers werden voor honderd gulden met een bak omhooggebracht. Wie vervolgens niet durfde te springen was zijn geld kwijt. Dit is gisteren overigens niet voorgekomen, aldus een woordvoerster van het Sassenheimse kraanverhuurbedrijf Verschoor Wel was het angstgeschreeuw niet van de lucht. Vandaag staat de kraan nog bij het Oranjehotel in Noordwijk. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina A9: Lakenfeest organisatie kampt met fors tekort. Ahald neemt Mexicaans bier uit de handel Houden uw kinderen van blikken speelschepen, vijverbootjes, stoombootspellen en legpuzzels van oceaanstomers of hebben ze daar nog nooit van gehoord? In beide gevallen een reden om eens naar het Nederlands Scheepvaartmuseum, Kattenburgerplein 1 in Amsterdam te gaan, want de hele vakantie, tot 13 september, kunnen ze daar terecht om te 'Spelen met schepen'. Aan alle vormen van maritiem kinderspel is gedacht. Bootjes in een echte badkuip, een vijver met modeljachten en klompjes met een zeil. Zelfs zijn er onderzeeërs die echt onder water kunnen varen. Via de Leidse Courant haalt u deze tip voor een dagje uit met de kinderen dan toch maar boven water. De Leidse Courant: een krant om mee in zee te gaan. ZAANDAM Het levensmid delenconcern Ahold in Zaan dam heeft tijdelijk het Mexi caanse bier Corona Extra uit de handel genomen omdat er te grote hoeveelheden dimethylni- trosamine in zouden zitten. Het vrij exclusieve bier werd door Ahold in de Gall Gall winkels verkocht. Een woordvoerder van Ahold bevestigde dit van daag. De maatregel is genomen nadat het bier in enkele Zwitserse kantons is verboden. Het zou drie keer de daar toegestane hoeveelheid dimethylnitrosa- mine bevatten. In grote hoe veelheden zou de stof kanker verwekkend zijn. Zoete kersen, «i qq 500 gram Hollandse sperziebonen, 500 gram Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 juli |s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG Twee inwo ners uit Voorschoten, de 53- jarige Yvonne Van Gulik en de 51-jarige Hugo Den Hol lander, zijn gistermorgen om het leven gekomen in Duit land toen de gasballon waar in ze als passagiers meevoe ren explodeerde. De 26-jarige zoon van Den Hol lander en de 26-jarige dochter van Van Gulik raakten evenals balloncommandant W. Van Katwijk (48) uit Velp zwaarge wond bij het ongeluk en zijn naar een ziekenhuis in Osna- bruck gebracht. Het vijftal was onder leiding van Van Katwijk zaterdagnacht om kwart over twee met een ge huurde ballon vertrokken uit Münster. Precies zes uur later raakte de met waterstof gevul de ballon bij het landen een hoogspanningsmast en explo deerde. Volgens de politie in Minden was de ballon technisch in orde. Met dezelfde ballon was de club uit Münster vorig jaar nog tweede geworden bij de wereld kampioenschappen ballonva ren. „Van Katwijk heeft zijn brevet enkele jaren geleden in Duits land gehaald,", vertelt mevrouw N. Boesman van de Haagsche Ballon Club (HBC). „Net als in Nederland moet iedereen die in Duitsland een brevet wil halen een zeer zware opleiding vol gen. Daaronder vallen twaalf luchtvaarten onder leiding van een instructeur en een pittig examen over luchtvaart- en weerkunde en allerlei andere onderwerpen die betrekking hebben op het ballonvaren". Boesman heeft zelf ongeveer een jaar geleden een vlucht ge maakt met Van Katwijk en daarbij geconstateerd dat de Velpenaar een zeer kundig commandant is. Boesman: „Daarom verbaast het me ook zo dat Van Katwijk de hoog spanningsmast over het hoofd heeft gezien. Misschien dat hij in zijn zicht belemmerd werd door een bos of een ander obsta kel". De vier Voorschotenaren die bij het ongeluk betrokken waren zijn geen lid van een Neder landse luchtballonclub. „Waar schijnlijk hebben ze als kennis sen van de luchtballoncomman dant gewoon eens een tochtje per balllon willen meemaken", aldus Boesman. Nooit eerder zijn er bij een ongeluk van Ne derlandse luchtballonvaarders doden gevallen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bel 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ■i.'ii'U'f.nr EOT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1