m LEIDEN OMGEVING Jl Deens verkeersbureau van Den Haag naar kantoor Schipholweg Progressief Warmond komt met eigen plan Endepoel III Nieuw onderzoek nodig in Leidse incestaffaire Persoonlijk cadeau £eidóe(Eou/ta*it ALLERLEI(DS) Rexpositie De tweede 'Rexpositie' in het sociaal-cultureel cen trum 'de X' wordt morgen vanaf 12.00 uur gehouden. De hele dag door zullen beel dende kunstenaars, muzi kanten en dichters hun kun sten vertonen. Op deze mul- ti-culturéle dag zal tevens de filmclub van de X het licht zijn. Eén en ander gebeurt aan de Haarlemmerstraat 52. Lokhorstkerk In het kader van 'Langs Leidse Kerken' wordt mor gen in de Lokhorstkerk een concert gegeven door de vas te organist Anton Door nhein. Samen met de sop raan Caroline van Oyen worden werken van o.a. Bach, Handel en Sweelinck te gehore gebracht. Het con cert begint om 15.00 uur en is vrij toegankelijk. Letterkunde De openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat verzorgt vanaf 1 oktober een cursus moderne letterkunde na 1945. De cursus omvat 12 les sen van twee uur. Opgeven kost 210 gulden en moet zo snel mogelijk gebeuren bij het inlichtingenbureau van de bibliotheek (tel. 149943). Ouderenactiviteiten De Ouderen Activiteiten commissie Binnenstad (Ho- gewoerd 65) start in septem ber weer enkele cursussen. Onder begeleiding van erva ren docenten kunt u leren naaien, bridgen en zingen. De kosten bedragen f3,50 per maand per cursus. U kunt zich opgeven op de Ho- gewoerd bij Ans Laman (dinsdag) of bij Ellen Ku iper (overige dagen). Telefoon: 143503. Frans Bij voldoende belangstelling start in september een weke lijkse cursus Frans voor be ginners. De cursus wordt ge organiseerd door de Oude ren Activiteitencommissie en is bedoeld voor 55-plus- sers. Kosten: 3,50. Inschrij ven: dienstencentrum Zuid- West, Bevrijdingsplein 60 Leiden, 071-768.711 (9-12 ph L de 2 de si vord! «vape ïbber haar iaidóeOouna^it VRIJDAG 17 JULI 1992 Pieterskérkplein weer openluchtrestaurant LEIDEN - Het Pieterskerkplein is vanaf van avond tot en met zondag weer veranderd in een groot openluchtrestaurant. Dan wordt voor de zesde keer Leiden Culinair gehouden. Een ma nifestatie waarbij twintig restaurants uit Leiden en omgeving hun specialiteiten presenteren in de vorm van kleine gerechten. Door verschil lende stands af te gaan kan de bezoekende lek kerbek een complete maaltijd bijeen sprokke len. Betalen met guldens is daarbij uit den boze. Er moet worden afgerekend met de Leidse Pegel, een betaalmiddel dat aan de rand van het plein kan worden aangeschaft. Om de deelnemende restaurants tot toppresta ties aan te sporen is een prijs ingesteld: het zil veren dienblad. Een jury onder voorzitterschap van Niek Welchen, chefkok van het Rotterdam se Zuiderpark Hotel bepaald welk restaurant zich het best heeft gepresenteerd. Deze prijs wordt zaterdagavond om zes uur uitgereikt. Lei den Culinair, traditioneel één van de sluitstuk ken van de Lakenfeesten, wordt vanavond mu zikaal opgeluisterd door de big band van Hans Dubbelaar, zaterdagmiddag is er Egelander muziek en een optreden van Jean Compain met Franse accordeonmuziek, 's avonds gevolgd door Caraïbische swing, zondag staat klassieke muziek op het programma, evenals optredens van deelnemers van het straatmuziekfestival De Gouden Pet, terwijl de band Swing '91 voor de afsluiting zorgt. Leiden Culinair begint van daag om 17.00 uur en is tot 22.00 uur open, mor gen van 12.00 tot 22.00 uur en zondag van 12.00 tot 20.00 uur. DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft nog geen definitief von nis uitgesproken over de 60-jarige Leidenaar die vijf van zijn zeven dochters heeft misbruikt. Er komt eerst een onderzoek of de man in staat is een therapie te ondergaan. De man moest zich twee weken geleden bij de rechtbank verantwoorden voor de incest met twee dochters. De anderen hadden geen aangifte willen doen. Officier van justitie mr M. Renckens eiste toen drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Zij noemde de feiten te ernstig voor een thera pie. De incest had gedurende een lange reeks van jaren plaatsge vonden. Bij de oudste dochter verwekte de Leidenaar een kind. Dat meisje was op haar beurt ook weer misbruikt. De rechter-commisaris zal nu opdracht geven tot een persoonlijk heidsonderzoek. Daaruit moet blijken of een zware therapie voor de Leidenaar zin heeft. In het najaar komt er een nieuwe zitting. Daar na spreekt de rechtbank een definitief vonnis uit. Krakers moeten pand Hooigracht verlaten LEIDEN De krakers van het kantoorpand Hooigracht 40 moeten er binnen enkele dagen uit. Dat heeft rechter J. de Groot gisteren besloten, naar aanleiding van het kort geding dat de eige naar van het pand, J. Platteel, tegen de kra kers heeft aangespan nen. Als de krakers hun bie zen niet binnen de ge stelde termijn pakken, mag Platteel het pand la ten ontruimen met hulp van de sterke arm. Plat teel beweert dat hij al contact had opgenomen met een aannemersbe drijf om het pand tot een studentenwoning om te bouwen. Deze plannen zouden door de bewo ners worden gedwars boomd, waardoor Plat teel een spoedeisend be lang heeft in het vertrek van de krakers. Het waarheidsgehalte van de plannen van Platteel werd door de advocate van de krakers in twijfel getrokken. Bovendien zouden de krakers vernielingen in het pand hebben aange bracht. Ook dit werd krachtig tegengespro ken door de raadsvrouw van de krakers. Platteel zegt dat hij nergens een brandverzekering voor het pand kan afsluiten, omdat het pand ge kraakt is. Daarom zou hij bij een eventuele brand met een enorme schadepost, zo'n 400.000 gulden, komen te zitten. LEIDEN Het Deens Verkeersbureau verhuist /olgende week van Den Haag naar de Leidse Schipholweg. De betere bereikbaarheid, de nabij- IS ïeid van Schiphol en de agere huurprijzen zijn de voornaamste reden voor le verkassing. [et verkeersbureau is de afge- open elf jaar aan de Piet Hein itraat in Den Haag gevestigd jeweest. De laatste paar jaar legon deze lokatie echter een lantal nadelen te vertonen, idjunct-directeur D. de Wit: ,De noodzaak van een vesti- ;ing in Den Haag of Amster- ïam, de twee traditionele ste len van de verkeersbureaus, is "Onderwijsplan elLeidse Ei vertraagd LEIDEN - Het opstellen van een convenant waarin het on derwijsplan 'het Leidse Ei' con- reet wordt ingevuld, neemt neer tijd dan verwacht. Aan- rankelijk had het volledige Jlan al zo'n drie weken geleden laar moeten zijn, maar dit zal pas rond oktober het geval zijn. nture Het Leidse Ei is het plan voor Lei den-Noord en de Kooi om al lochtone kinderen met een taal achterstand vier jaar apart on- derwijs te geven. Zij zouden daar intensief taalonderwijs Porti volgen, zodat ze daarna makke- erwe ijker het gewone basisonder- 35 H ivijs kunnen instromen. „De materie bleek toch wat in gewikkelder dan we dachten", verklaart gemeentelijk onder- sf ivijsambtenaar L. de Jonge de 3arall vertraging. „De uitwerkingen van het rijksbeleid, zoals de Spek ;chaalvergroting, bleken nog liet helemaal duidelijk. Toch noeten we daar rekening mee c ïouden met het uitwerken van het Leidse Ei'. Bovendien had- len veel bestuurders die zich 992 lezighouden met 'het Leidse II, Ei' het ook erg druk met ande- Qt e, landelijke onderwijsplan- torsp len- zoaL 'weer samen naar 50 Ba: 'Chool. De vertraging komt ove- kel 0! igens volstrekt niet omdat er neningsverschillen zouden Clas rijn, de gesprekken gaan in een 30 O >rima harmonie". Het is niet wit seker of de vertraging in het op- ies, itellen van een convenant ook ot een latere invoering van het )lan zal leiden. „We zeiden al- jd dat het plan ergens in 1993 smknoet worden ingevoerd. Dat can nog steeds worden ge laaid, al zal het misschien het ;ind van het jaar zijn. Het plan loeft namelijk niet per sé bij iet begin van het schooljaar te vorden ingevoerd. Desnoods toeren we het gefaseerd in". Zandwagen zakt door het asfalt LEIDEN - Een zandwagen is gistermiddag op de Sumatra- straat door het asfalt gezakt en jevallen in een gat van één meter diep. De zandwagen, be stuurd door een 45-jarige man it Hillegom, reed af en aan aar een bouwterrein aan de iumatrastraat. Waarschijnlijk is het gat in het asfalt ontstaan door een lek in de riolering. Het gat, van één meter lang en één meter breed, moest wor den afgezet en wordt vandaag gedicht. Themamarkten LEIDEN - In de maanden au gustus en september worden er rond het Leidse stadhuis diver se themamarkten gehouden. Op het programma staan onder meer een boekenmarkt (10 au gustus, 14 september), een .computermarkt (31 augustus), dra9j een Pasar Malam (15 augustus) en een midzomeravondmarkt .(20 augustus). Na de voorjaars- plantenmarkt, in het begin van ^dit jaar, is gebleken dat er bij kooplieden en publiek een gro te belangstelling bestaat voor themamarkten. WARMOND - Progres sief Warmond (PW) heeft gisteravond in de laatste extra vergadering over Endepoel III een eigen bouwplan gelanceerd. Daarin is tegemoetgeko men aan vele bezwaren die toekomstige wijkbe woners hebben opgewor pen. Zo zou de sportac commodatie achter het tuincentrum moeten ko men. Het alternatieve plan dat PW gisteravond presenteerde, gaat ervan uit, dat er niet minder woningen worden gebouwd. Daartoe moet de sportaccomo- datie achter het tuincentrum worden neergezet en niet in de hoek bij de begraafplaats. Op die plek en op het aangrenzen de trapveldje moeiten de hui zen komen die gepland waren op de plaats waar PW aanvan kelijk de sporthal wilde neer zetten. Volgens PW heeft deze ommezwaai een aantal voorde len. De sporthal valt vanaf de Herenweg gezien weg achter de kassen van het tuincentrum zodat de bestaande zichtlijnen gehandhaafd worden. Het be stemmingsverkeer voor de sporthal hoeft niet door de nieuwe woonwijk. Bovendien is er minder gevaar voor sluip- verkeer op de Oude Dam. Daarnaast onstaat de moge lijkheid de groengordel langs de begraafplaats uit te breiden, zodat die meer in de luwte komt te liggen. Dat het trap veldje verdwijnt is jammer, maar de geluiden die er van daan komen terwijl een begra fenis aan de gang is, zijn nog veel storender. Meer centraal in de wijk kan een langwerpig speelterrein worden ontwik keld dat een goed alternatief biedt voor het trapveldje. Bo vendien is de centrale ligging bevordelijk voor de sociale controle en komt meer tege moet aan de wensen van de be woners van de Vlietwei. Verlies In een informeel overleg heeft PW haar plannen besproken met de CDA-fractie. Die heeft nog een aantal bezwaren opge worpen tegen het plan van PW. Het CDA vraagt zich bijvoor beeld af of de plannen van PW inderdaad de bouw van een zelfde aantal woningen moge lijk maken. Bovendien kun nen de toekomstige wijkbewo ners grote bezwaren hebben tegen de wijzigingen. Het ver lies van het trapveldje bete kent volgens het CDA niet al leen het verlies van een voor ziening die is toegezegd aan de buurt, het is ook een verlies aan ruimtelijke kwaliteit. „Deze ruimte houdt het zicht open op de hoge bomen van het bos bij de begraafplaats," aldus de christendemocraten. Het PW-voorstel maakt ook een eventuele ontsluiting langs het Vroenhof naar de He renweg onmogelijk. Het CDA wil deze optie open houden. Speelruimte tussen de wonin gen levert meer overlast op dan het trapveldje meent het CDA. Al met al ziet het er niet naar uit dat PW een meerder heid van de Gemeenteraad achter haar plannen krijgt. De inspraakprocedures zijn ech ter nog niet begonnen. Tot zo lang houdt PW haar kruit nog even droog. Eindeloos PW ging gisteravond wel ak koord met de exploitatieove reenkomst tussen de gemeen te en Eurowoningen. Daarbij eiste de partij wel dat alle in spraakprocedures zullen wor den gevolgd. Slechts onder die voorwaarde gaf zij haar fiat aan wethouder J. Wassenaar. PW vreesde dat de overeenkomst het plan volledig vastlegde, zo dat niet meer zou kunnen wor den gereageerd op bezwaren. Vooral de lokatie van de sport hal en de hoogbouw van appar tementen riepen nogal wat weerstanden op. Toch zou ook PW het vervelend vinden wan neer de vele Warmondse wo ningzoekenden nog veel lan ger op een onderkomen zou den moeten wachten door ein deloos gerekte bezwaarproce dures. niet meer zo aanwezig. Bezoe kers worden de laatste jaren nauwelijks meer aan het bu reau ontvangen. De correspon dentie gaat tegenwoordig voor namelijk per telefoon of post". Bovendien is de parkeergele genheid bij de huidige vesti ging beperkt en ligt het bureau behoorlijk ver van het station. Er is nog wel uitgekeken naar een lokatie in de Haagse en Amsterdamse stationsbuur ten, maar het bureau stuitte op de hoge huurprijzen. „In Lei den liggen de prijzen toch be duidend lager", aldus de Wit. De nieuwe vestiging aan de Schipholweg 96a gaat waar schijnlijk pas in september open, vanwege de evenemen ten die op stapel staan in de zo mermaanden. Groei Overigens zit het Deens ver keersbureau op dit moment in een topdrukte. Vorig jaar was er al sprake van een groei van dertig procent, en dit jaar wordt hier nog eens twintig procent overheen verwacht. De Wit: „We hebben nog nooit zo'n goed toeristisch jaar ge had. Uit heel Europa groeit de groep toeristen naar Denemar ken". Ze denkt dat dit vooral komt door de keren, dat Dene marken de afgelopen tijd in het nieuws is geweest. „Het be gon met het referendum waar in Denemarken 'nee' zei tegen Europa. Mensen worden dan toch nieuwsgierig naar zo'n land en willen er wel eens naar toe. Verder merkten we na een enorme piek na het Deense succes in het Europees Kampi oenschap voetbal. En ook de Franse wegblokkades hebben meegespeeld. Als alternatief voor een zuidelijk land kwam Denemarken naar boven". Vluchtheuvels Op de Haagweg zijn gisteren tussen de Doctor Lelylaan en de Stevenshof twee vluchtheuvels op het wegdek aangebracht. De gemeente heeft hiertoe besloten na de oproep van Haagwegbewoners om hier snelheidsbeperkende maatregelen te nemen Sinds de tunnel onder het spoor bij De Vink opengesteld is voor auto's, vormt de Haagweg volgens de omwonenden 'een snelweg' naar de Stevenshof, waar veel har der gereden wordt dan de toegestane 50 kilometer per uur. Door de vluchtheuvels wordt het inhalen belemmerd, wordt de automobilist ge dwongen zijn snelheid te matigen en kunnen voetgangers via'etappes'oversteken. foto: wim van noort Slechts samenwerking waterbedrijf en EWR LEIDEN - Het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland wil slechts een beperkte samenwerking aangaan met de Energie en Water voorziening Rijnland (EWR). Dat gaat aanzien lijk minder ver dan de wensen van de EWR. „In het verleden was zelfs sprake van een fusie", aldus plaatsvervangend directeur J. Scheenstra van het waterbe drijf. Over de mate van samen werking wordt nog onderhan deld. De Raad van State bepaalde vorig jaar mei dat de EWR die ontstond na fusies van ener giebedrijven en de Leidse Duinwater Maatschappij de waterproduktie en -voorzie ning moest overdragen aan het Duinwaterbedrijf, zoals was bepaald in het provinciaal drinkwaterplan. Per 1 januari 1993 moet dat het geval zijn. Gisteren maakte het Duinwa terbedrijf bekend dat met voorrang te willen uitvoeren. Daarnaast wil het bedrijf af spraken maken met de EWR over de distributie van het wa ter en over administratieve sa menwerking. Dat zou moeten gebeuren via samenwerkings overeenkomsten of via de op richting van een nieuw geza menlijk dochterbedrijf, een joint venture. Het waterbedrijf wil voor zover dat mogelijk is soortgelijke afspraken maken met het GEB Zuid-Holland West. De EWR wilde gisteren nog niet reageren op de mede delingen van het Duinwaterbe drijf omdat ze daar nog geen kennis van had genomen. Tuinmannen lichten opnieuw bejaarde op LEIDEN - Twee mannen die zich voordeden als tuinmannen hebben gistermiddag een 72-jarige man opgelicht. Ze belden aan bij zijn woning aan de Louise de Colignylaan en boden aan zijn tuin voor 150 gulden volledig op te knappen. De man ging op het aanbod in en betaalde met een girobetaalkaart. Daarna zeiden de mannen even weg te moeten om spullen te halen. Ze kwamen daarna nooit meer opdagen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. iSc-1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.. Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor conirolc be/urging! Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: Postcode/plaats:- I Op de pen moet staan: Noordwijkerhoutse slachtoffer van tasjesroof NOORDWIJKERHOUT - Een 42-jarige vrouw uit Noordwijker- hout is gistermorgen door drie mannen met geweld beroofd van haar handtas. De diefstal vond plaats in het fietstunneltje tussen de Parallelweg en de Koninginneweg in haar woonplaats. De drie in de leeftijd van 18 tot 20 jaar liepen achter de vrouw aan het tunneltje in, grepen haar vast en rukten haar tasje waarin een be hoorlijk geldbedrag zat los. De lege tas werd later aan de Heren weg terug gevonden. Eremedaille Wethouder S. de Vreeze reikte gisteren een eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit aan H. Heijn, chef van de cen trale tekendienst van de Leidse subfaculteit biologie. Heijn is hier veertig jaar in dienst geweest en nam gisteren tevens afscheid. Als veertien jarige jongen ging Heijn werken als vrijwilliger bij de biologie-subfaculteit. Later betaalde hoogleraar Bosma zijn salaris uit eigen zak. Het werk bestond vooral uit het maken van illustraties die werden gebruikt bij college's en lezingen. Voor deze gelegenheid mocht De Vreeze zich tooi en met de ambtsketen van de burgemeester, omdat hij momenteel loco-burgemeester is. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9