'uitse minister trekt issel op railvervoer enteverhoging oor Bundesbank nverwaeht groot TELEC Tolheffing Antwerpse Kennedytunnel Wall Street stijgt na opgeven Ross Perot li ECONOMIE Philips ontkent mislukken HDTV Dasa wil geen controle Nederlandse overheid fcidóeSoina/nt veraël ïll B u VRIJDAG 17 JULI 1992 ijhandelsakkoord en EVA-landen yEVE Israël en de zeven lidstaten van de Euro- e Vrijhandelsassociatie (EVA) hebben gisteren een oord gesloten dat erop gericht is 1 januari aan- jide alle onderlinge handelsbarrières en tarieven lechten. Het akkoord, dat getekend werd in het t-hoofdkwartier in Geneve, beslaat handel in in to trieproducten, voedselproducten en vis. Over ruwe [bouwproducten sloten de landen afzonderlijke oorden met Israël. Volgens de Israëlische onder- delaar Yaacov Cohen is het akkoord gesloten om 'i' ;VA voorwaarden te bieden die reeds voor de Euro- 'n «Gemeenschap en de Verenigde Staten gelden, die teui|975 en 1985 gelijksoortige afspraken met Israël ten. De EVA-staten, Oostenrijk, Finland, IJsland, ihtenstein, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, ien 11 procent van de Israëlische import voor hun ieing en zij kopen ongeveer drie procent van de it, elische export. Vervoersbond FNV niet akkoord met overname Spido ROTTERDAM - De vervoersbond FNV gaat niet akkoord met de voorwaarden waaronder Smit Internationale het rondvaartbe- drijf Spido wil verkopen aan Holland International. De bond eist voor het personeel een werkgelegenheidsgarantie voor vijfjaar, omdat zowel Smit Internationale als Holland International wei geren inzicht te geven in de financiële en economische vooruit zichten van het bedrijf. De bond overweegt een klacht in te die nen bij de Sociaal Economische Raad. Volgens de bedrijven hoeven ze de bond geen opening van zaken te geven, omdat Holland International als VOF (vennootschap onder firma) de bedrijfsresultaten niet hoeft te publiceren. De bond wil spijkerharde garanties dat het, na inlijving bij Holland International, goed zal gaan met het bedrijf. Bij Spido werken veertig mensen in vaste dienst. Daarnaast zijn er nog enkèle tientallen tijdelijke- en oproepkrachten werk zaam. De bond houdt er rekening mee, dat de rondvaartboten de komende weken niet zullen varen als gevolg van acties van het personeel. Aanstaande maandag worden de leden van de bond hierover geraadpleegd. EINDHOVEN - Er is absoluut geen sprake van dat de HDTV-standaard in Europa niet wordt aanvaard. Dat meldt Philips naar aan leiding van kranteberichten dat HDTV op een mislukking dreigt uit te lopen. „HD-Mac is al aanvaard als Europese standaard en zowel Philips als Thomson gaan gewoon door met de introductié van nieuwe breedbeeldtelevi sies", aldus woordvoerder P. Eibers. Hij gaf wel toe dat de beeldkwaliteit van de eerste ge neratie breedbeeldtelevisies te wensen over liet, maar dat probleem is inmiddels verhol pen. „Vanaf 1994 staan de HDTVs in de win kels". Het vertrek van HDTV topman P. Groe nenboom bij consumentenelektronica moet volgens hem los worden gezien van eventuele moeilijkheden. Minimale winst groei voor AT&T NEW YORK - HetAmeri- kaanse telecommunicatie- en computerconcern AT&T heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een iets hogere winst geboekt. Het resultaat inclusief bui tengewone baten en lasten kwam uit op 961 miljoen dollar tegen 928 miljoen dollar in dezelfde periode in 1991. De omzet groeide licht: van 15,7 miljard dol lar in het tweede kwartaal van 1991 tot 15,8 miljard in de maanden april, mei en juni van dit jaar. Bellen naar buitenland blijft duur BRUSSEL - Wie over een afstand van honderd kilometer belt van het ene EG-land naar het andere, betaalt voor dat gesprek gemiddeld drie keer zoveel als wanneer hij over dezelfde afstand binnenlands belt. Op tijden waarin een verlaagd tarief geldt zelfs vijf tot zes keer zoveel. Dat constateert de Europese Commissie in een gisteren vastge steld rapport over telecommunicatie in Europa. Bovendien kan er een groot prijsverschil zitten in gesprekskosten binnen de Ge meenschap op een en dezelfde verbinding. Een gesprek in de ene richting kan wel twee keer zo duur zijn als in de andere rich ting. Bellen of gebeld worden, dat is de kwestie. De Commissie constateert verder dat in het internationaal telefoneren niet of veel minder een verlaagd tarief buiten de piekuren wordt gebo den. Binnen de EG bestaan nacht- en weekendreducties tot maximaal 69 procent. De hoogste reductie voor het buiten de spits bellen naar een ander EG-land bedraagt 33 procent. De Commissie liet het gisteren echter bij de constateringen, met de opmerking dat de tariefsverschillen een nadelig effect kunnen hebben op de eenwording van de Europese markt en de concur rentiepositie van het bedrijfsleven. IANS WIJNANDS MN Alles in Euro- verband en in over- is het motto van de astende Duitse ver- •sminister, Günther use (CDU). Dat geldt \e\ voor de invoering Autobahn-vignetten andere tolgeldheffin- als voor de aanslui ten op internationale jorwegverbindingen, (eventuele Betuwelijn pgrepen. jen het internationale be- Ivan deze speciale goede- pjn zullen de treinen bij Ze- lar niet op dood spoor ko- „maar internationale Sluitingen moeten ingebed I in het Europese railcon- aldus minister Krause. I Bondsrepublliek is, hoe look, zeer geïnteresseerd in ■ebaat bij snelle aanvoerlij- vanuit de wereldhaven terdam. :ijn even ambitieuze, als fcbrekend totaal verkeers- 1 dat een dezer dagen de in stemming van het Duitse kabi net kreeg, staat het spoorweg traject vanuit het Ruhrgebied via Emmerich richting Neder land, nadrukkelijk geprogram meerd als 'Ausbaustrecke', als een traject dat snel meer capa citeit moet gaan krijgen. Bonn en Den Haag zijn op ambtelijk niveau in overleg over deze aansluiting. Mocht de Betuwe lijn er op welk tracé dan ook komen, dan mag gerekend worden op naadloze aanslui tingen op het Duitse spoorweg net. Temeer, omdat minister Krause voor de toekomst een wissel trekt op het railvervoer. En minder op het wegverkeer. Combinatie De Bondsrepubliek raakt lang zamerhand vol. Onbeperkte uitbreiding van het wegennet is even ongewenst als onbe taalbaar. Krause propageert sinds zijn aantreden een over wogen combinatie van alle be schikbare vervoersmogelijk heden. Rails en waterwegen zullen volgens hem in de toe komst aantrekkelijker ver- voersalternatieven worden voor het nog steeds favoriete wegtransport. De toekomstige hoge-snelheidstreinen ziet hij bijvoorbeeld als een uitsteken de vervanging voor het dure binnenlandse luchtvrachtver- keer. De trein is bij uitstek ge schikt voor de lange trajecten, het wegvervoer zal zich moeten specialiseren op en be perken tot het regionale ver voer. Vandaar ook zijn plan ook voor de integratie, modernisering en uitbouw van het totale Duit se spoorwegnet, in oost en west. Bovendien moeten de spoorwegen, om beter te con curreren de beschikking krij gen over betere tele-communi- catietechnieken. „Bedrijven moeten van de ene dag op de andere bij het spoor terecht kunnen", meent Krause. Duitse en buitenlandse expe diteurs zweren nog bij de vrachtwagen: goedkoper, on danks de files betrekkelijk snel en soepel van huis tot huis. Maar waar zijn de gren zen van de groei? Nu al neemt Nederland meer dan een kwart van het goederenvervoer in de Efc voor zijn rekening. Neder landse vrachtauto's rijden in kolonne door de Bondsrepu bliek. De onstuitbare groei lijkt catastrofaal te worden. Toch denkt Krause er in zijn verkeersplannen niet over om aan de ongebreidelde vraag van het wegtransport tege moet te komen door een even ongebreidelde aanleg van nieuwe wegen. Uit louter milieu-overwegin gen is minister Krause een groot voorstander van vervoer over water, zelfs voor de wat uit de gratie geraakte kust vaart. Milieulobby In Duitsland bestaat een ster ke milieulobby die de oorlog aan de (vracht)auto heeft ver klaard. Ook de overheid moet zich sinds enkele jaren aan zeer strenge milieu- en antila- waaivoorschriften houden. De kortste en goedkoopste tracés zijn zelden nog haalbaar. De regels dwingen doorgaans tot kostbare omwegen. Overigens is de Bondsrepubliek toch al een duur land om een goede verkeersinfrastructuur te bou wen. Heuvels en bergruggen dwingen tot de bouw van on telbare en dure bruggen en tunnels. Of spoorwegtrajecten het beste ondertunneld kun nen worden, hangt af van de plaatselijke situatie, de land- schaps- en milieu-eisen. Met zijn verkeersplan heeft minister Krause in het kabinet nog een historische doorbraak bereikt: een half dozijn belang rijke wegenprojecten zullen door private wegenbouwers gerealiseerd worden. Zij slui ten langlopende contracten met de overheid en zullen de kosten niet rechtstreeks op de weggebruikers verhalen, zoals bijvoorbeeld in Frankrijk ge bruikelijk is. Over tolgeld is minister Krau se kort en duidelijk: dat moet en zal er komen. Voor het vrachtverkeer staat dat al vast. Midden volgend jaar, uiterlijk begin '94 moeten vrachtrijders gaan betalen om over Duitse wegen te rijden. Hoeveel en hoe moet nog worden uitge maakt, maar het gaat voor een doorsnee vrachtwagen om en kele duizenden guldens op jaarbasis. Het zal vrijwel zeker geen jaarvignet worden zoals de Zwitsers dat kennen. Mis schien een bedrag gekoppeld aan de frequentie waarmee vrachtrijders van de Duitse wegen gebruik maken; mis schien zelfs wel dagkaarten. Dat binnen een paar jaar ook de personenauto's moeten gaan betelen, staat op het Bon ner verkeersministerie als een paal boven water. Duitsland herinnert zich nog de tik die het van het Europese Hof in 1990 kreeg uitgedeeld. Dat oordeelde toen dat de toen malige Duitse tolgeldplannen niet door de Europese beugel konden, omdat iedereen tol moest gaan betalen, maar de Duitsers zelf zouden profite ren van een belastingverlich ting. Met hulp van de EG-com- missaris voor transport, Van Voor vrachtauto's die over de Duitse autosnelweg rijden, komt er volgens minister Krause zeker een tolheffing. foto: epa Miert, gaan de Duitsers nu op zoek naar maatregelen die niet strijdig zijn met de EG-afspra- ken en bepalingen. „En dat zou ook de Nederlandse minis ter van Verkeer aardig kunnen helpen om ook in uw land tol geld in te voeren", aldus een woordvoerder van het Duitse departement. Hij is er vast van overtuigd, dat er tezijnertijd in de Bondsdag een grote meer derheid te vinden zal zijn voor Europese afgestemde tolmaat- regelen, of welke vorm van Strai3enbenutzingsgebühr dan ook. .Tvolg van de voorpagina) N HAAG De verho- g van de rente door de udesbank kwam niet een verrassing, maar wel onverwacht groot, itsland verhoogde de :ontorente met drie- art procent. discontorente is bepalend de vergoedingen die de ken betalen voor leningen de Bundesbank. Deze cen- bank liet de Lombardren- venwel ongemoeid. Dat is lelangrijkste officiële Duit- ïnte. Als die was verhoogd, ook Nederland die verho- hebben moeten volgen. Lombardrente is van toe- iing op leningen waartegen ken kunnen lenen met rdepapier (effecten) als on Duitse renteverhoging d al enige tijd verwacht op financiële markten, reden rom de dollar de afgelopen en steeds meer terrein ver ten opzichte van de gul den en de mark. De Ameri kaanse munt kwam door de verhoging van de discontoren te aanvankelijk verder onder druk te staan, maar sloot giste ren in Amsterdam uiteindelijk nog geen 0,2 cent lager. De Bundesbank neemt zijn be slissingen onafhankelijk van het ministerie van financiën. Maar de centrale bank heeft zich vermoedelijk toch wel iets aangetrokken van, het pleidooi van de EG-ministers, onder wie Wim Kok, om de belang rijkste rente niet verder te ver hogen. De andere landen van Europa menen dat een verdere rentestijging slecht is voor de stagnerende economie in Eu ropa. Het verhogen van de ren te maakt investeringen duur der, terwijl er momenteel al niet zo veel door bedrijven wordt geïnvesteerd. Ook de uitgaven van consumenten worden beperkt door een hoge re rente. De Duitse bankpresi- dent Helmut Schlesinger ver klaarde gisteren dat de inflatie in zijn land te hoog is om hele maal niets te doen. lag het ietsje meer zijn! ertek en;X? (oersiOI 'ALlid: K laat lén i 13 er manager support, Novell specialisten, vier technisch medewerkers, drie iupport medewerkers. Is service voor U belangrijk? Da's Typisch Telec Y P I S C H distributors FNV dwars bij reorganisatie Campina Melkunie UTRECHT - De Voedings bond FNV gaat als enige vak bond niet akkoord met de reor ganisatieplannen van het zui velconcern Campina Melk unie. De andere drie vakbon den zullen hun achterban wel adviseren om akkoord te gaan met de reorganisatieplannen. Die komen er op neer dat in drie jaar tijd in totaal tien van de 27 vestigingen worden ge sloten en 800 banen moeten verdwijnen. Bonden en directie lagen al lange tijd met elkaar in de clinch over de reorganisatie. Gisteren bereikte de directie uiteindelijk een principe-over eenkomst met de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP en met de VHP (hoger personeel). De FNV-bond, de grootste bond bij het zuivel concern, zal zijn leden volgen de week adviseren de plannen af te wijzen. De bond vindt dat Campina te diep het mes zet in het concern. De plannen zijn onvoldoende onderbouwd. Ook het sociaal plan gaat de bond niet ver genoeg. Verkoop NEW YORK - De „terug tocht" van presidentskandi daat Ross Perot en de sterker dan verwachte stijging van het Duitse disconto hebben Wall Street gisteren sterk beïn vloed. De Dów Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen sloot met een plus van 16,22 punten op 3361,64. Daarmee werd het verlies van woensdag geheel weggewerkt. Wall Street werd beïnvloed door twee tegenstrijdige be richten. De verhoging van het Duitse disconto had in eerste instantie een negatieve in vloed op de koersontwikke ling. De Dow Jones zakte naar een verlies van tien punten on der meer door de mineurstem ming op de obligatiemarkt. Volgens sommige functiona rissen van het Witte Huis heeft het aantrekken van de Duitse rentetarieven een slechte in vloed op de Amerikaanse ex port naar Europa. Een lagere uitvoer treft de Verenigde Sta ten relatief hard gezien de re cessie in dat land. Door het nieuws dat de miljar dair Perot zich niet zal mengen in de presidentsverkiezingen schoot de index echter bijna 18 (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM - Bij Dasa wordt negatief gereageerd op de eisen van EZ. De eis van een overheidscommissaris met vetorecht wil Dasa wel in willigen, maar dat veto zou dan maar voor een periode van 3 jaar mogen gelden. Daarna, zo is de afspraak, zal de overheid al haar aandelen in Fokker hebben overgedragen aan Dasa. Dan moet het meekijken van de Nederlandse overheid afgelopen zijn. Meer moeite hebben de Duit sers met de keiharde werkge- legenheidsgaranties. Volgens Dasa-onderhandelaar Bis- schoff eist de staat meer van Dasa dan van een onderne ming verwacht kan worden. „Zolang Fokker in Nederland tegen concurrerende prijzen vliegtuigen kan blijven ont wikkelen en bouwen blijft al les bij het oude". Bischoff be nadrukt echter dat de interna tionale omstandigheden snel kunnen veranderen. Bedrijfse conomisch is het dan mis schien niet meer rendabel om vliegtuigen in Nederland te maken. Daarom wil Dasa zich Uiterlijk verandert er niets aan de AMC. Unicon winkel in Oranjestad op Curagao. Gisteren werd bekend dat Ceteco, dat deze winkelketen bezit, door Van Ommeren is verkocht aan Borsumey-Wehry. foto- anp punten omhoog. Door het „af treden" van Perot verbeterde de stemming op de obligatie- markt onmiddellijk. Door de daling van de dollar hadden de obligaties bijna een punt inge leverd. Op de valutamarkt van New York moest de dollar ach teruit en noteerde het aan het eind van de handel 1,6680. In Amsterdam sloot de „green back" op 1,6630. BRUSSEL De Vlaamse minister van verkeer Kelchtermans overweegt de invoering van tol voor de Antwerpse Kennedy tunnel. Het tolsysteem moet vooral de verliezen opvangen die wor den geleden met de exploitatie van de vorig jaar geopende Liefkenshoektunnel, waarvoor al tol moet worden betaald. Deze tunnel in het noorden van Antwerpen wordt nauwe lijks gebruikt. De Kennedytunnel op de El7, de weg Antwerpen-Gent, is al jaren overbelast. Deze oever verbinding onder de Schelde wordt druk gebruikt door het vracht- en personenverkeer richting Nederland en Frank rijk. Minister Kelchtermans had gehoopt dat vooral het vrachtverkeer meer zou kie zen voor de Liefkenshoektun nel, de nieuwe verbinding on der de Schelde die op 10 juli 1991 in gebruik werd geno- Deze tunnel in het havenge bied van Antwerpen is ge bouwd door een consortium van bedrijven, die in ruil daar voor gedurende achttien jaar een concessie kregen van de overheid om de toltunnel te ex ploiteren. Maar na een jaar blijkt dat het verkeer de Lief kenshoektunnel links laat lig gen en moet de Vlaamse over heid een fors bedrag bijleggen om de verbinding open te hou den. De tolheffing (26 gulden voor vrachtwagens en 5,50 gulden voor personenauto's) vormt blijkbaar een bezwaar, maar de niet vastleggen op garanties voor de lange toekomst. Maandag komen de belang rijkste spelers, Schrempp Ne- derkoorn en Andriessen, bij een voor topoverleg. De kans dat er dan een akkoord komt lijkt steeds kleiner, nu geen van de partijen meer water bij de wijn wil doen. Bij Fokker is men ondertussen hoogst onge lukkig met de gang van zaken. Het bedrijf houdt vol dat de originele overeenkomst met Dasa goede garanties biedt. Doordat de onderhandelingen nu slepend dreigen te worden, wordt de positie van Fokker steeds moeilijker. Klanten gaan aarzelen, want krijgen ze de Fokkers nog ooit geleverd die ze nu bestellen? Daarnaast is Dasa gewoon de ideale part ner voor Fokker en als EZ de Duitsers in de gordijnen jaagt, is Fokker de verliezer. Fokker heeft een kapitaalkrachtige partner nodig voor de ontwik keling van nieuwe vliegtuigen. EZ is niet in staat de nodige miljarden op te hoesten, het geen de positie van Fokker op lange termijn alleen maar ver zwakt. MINISTERIE VAN DEFENSIE EENMALIGE UITKERING VOOR LANGDURIGE MILITAIRE DIENST Ex-dienstplichtige militairen en reservisten maken onder bepaalde voor waarden aanspraak op een eenmalige pensioenvervangende uitkering van ƒ7.500,-. Men moet in de periode van 1 januari 1936 tot en met 31 december 1962 in totaal tenminste 5 jaren (zonder dubbeltelling) in werkelijke dienst zijn geweest. Deze periode hoeft niet aanééngesloten te zijn. De aanspraak vervalt als men over deze periode of een deel daarvan al een (overheids)pensioen ont vangt of gaat ontvangen. Indien de ex-militair reeds is overleden, kan de weduwe in sommige gevallen aanspraak maken op (een deel van) deze uitkering. Militairen die uitsluitend bij het KNIL hebben gediend, komen voor de eenmalige uitkering niet in aanmer- MINISTERIE VAN DEFENSIE DIENST ZORG POSTAKTIEVE MILITAIREN (DZPM) BUREAU DU/PROJECT 7.500,- MAATREGEL POSTBUS 4490 6401 CZ HEERLEN 5 een aanvraag heeft ingediend, hoeft u deze coupon niet te sturen. tunnel is ook weinig populair omdat een rechtstreekse ver binding met de E17 ontbreekt. De exploitanten verwijten de Vlaamse overheid dat zij de af spraken, een verbindingsweg met de El7 aan te leggen, niet is nagekomen. Sommige ver- keersdeskundigen vinden dat de Liefkenshoektunnel op de verkeerde plaats is gebouwd. Indien tol zal worden geheven voor de Kennedytunnel, ver wacht de Vlaamse minister Kelchtermans dat het verkeer automatisch zal worden ge spreid over beide oeververbin dingen. Aanvraag eenmalige uitkering langdurige militaire dienst Naam: Voorletters: Indien weduwe aanvraagt, meisjesnaam: Adres: Postcode/woonplaats: Geboortedatum militair: Geboorteplaats militair: Registratie- of marinenummer (indien bekend):

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7