X iÉA Campagne-plannen moeten rug naar tekentafel Toedracht moord op rijkswachters is onduidelijk peciale VN-gezant naar Zuid-Afrika mrc#' ƒ540,- BUITENLAND Havel noemt namen van aanstichters invasie 1968 - Hoor zelf de klok in Brezi luiden! 4 idócOowvant VRIJDAG 17 JULI 1992 ikwil schuilplaats ellen droogleggen )SIA - De Iraakse president Sad- Hussayn heeft gisteren met zijn be- ijkste militaire commandanten egd over plannen om de zuidelijke assen droog te leggen die door shi- ie rebellen als schuilplaats worden likt. De rebellen hebben daar hun icht gezocht nadat de opstand te- addam, die na de Golfoorlog werd et, neer werd geslagen. Er zijn zo'n I) rebellen en 200.000 vluchtelingen 15.500 vierkante kilometer grote as. De overheid probeert de moe- woners er al enkele jaren van te uigen het gebied te verlaten zodat rooggelegd kan worden en de olie- ves die daar vermoed worden ont- en kunnen worden. 'Moordaanslag op adviseur Jeltsin' MOSKOU - Sergei Sjachrai, de be langrijkste advocaat van de Russi sche regering in het proces waarin be slist wordt over het lot van de voorma lige Communistische Partij van de Sovjetunie, is gisteren gewond ge raakt bij een verdacht verkeersonge luk. Het ongeluk, dat door een collega van de advocaat werd omschreven als een moordaanslag, gebeurde toen een kleine auto de wagen van Sjach rai inhaalde en uit de middelste baan van de snelweg, die gereserveerd is voor officieel verkeer, drukte, waar door de wagen over de kop sloeg. De chauffeur en Sjachrai raakten slechts licht gewond, maar zijn lijfwacht brak beide benen. PRAAG President Vaclav Havel van Tsjechoslowakije heeft het bestaan van een brief bekendgemaakt waarin de Sovjet-autoritei ten wordt gevraagd een einde te maken aan de hervormingsbewe ging van 1968 die bekend staat als de „Praagse Lente" en de na men onthuld van de communistische leiders die de brief hebben ondertekend. De „uitnodigingsbrief', waarover jaren is gespecu leerd, is kortgeleden in Moskou opgedoken. De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft Havel woensdag van het bestaan van de brief op de hoogte gesteld en de brief zelf werd gisteren per specia le koerier bij de Tsjechoslowaakse president afgeleverd. De toen malige Sovjetleider, Leonid Brezjnev, heeft de invasie van 1968 door het Warschau Pact altijd gerechtvaardigd door te verwijzen naar een uitnodigingsbrief. Omdat de brief nooit was gevonden werd echter betwijfeld of hij wel bestaan had. Van de vijf onderte kenaars is alleen Bilak nog in leven. Aanklager Vladimir Necha- nicky verklaarde gisteren dat hij overweegt alsnog vervolging in te stellen als de brief voldoende feiten bevat. Sharma nieuwe president India NEW DELH - De Indiase vice-president, Shankar Dayal Sharma, 74 jaar, een doorge winterde politicus en geleerde, is gisteren met ruime meerder heid tot negende president van India gekozen als opvolger van de 80-jarige Vekatamaran wiens ambtstermijn van vijf jaar erop zat. De keuze van de president vond plaats door het parlement en een college waar in de gemeenteraden zijn ver tegenwoordigd. De verkiezing van Sharma kan een goede steun in de rug zijn van pre mier Narasimha Rao, die net zoals de nieuwe president lid is van de Congrespartij. /olg van de voorpagina) YORK - We moeten onze campagne-plan- 'terug naar de teken- zo heette het een- htig in de top van bei- artijen. Bush, herkiesbaar op 3 inber aanstaande als Re- keins president, als de ocratische kandidaat on grepen meteen na het imen van het nieuws de >on om Perot te bellen en zijn ideeën en zijn aan- ers te prijzen. „Ik heb gezegd dat ik nu graag iteun zou krijgen en dat ik nabije toekomst opnieuw hem wil praten", aldus dent Bush, die vakantie iet houden is in Wyoming ranch van zijn vriend en ster van buitenlandse za- lames Baker. Clinton, die in New York leef voor de nationale con- le van de Democratische I, liet prompt vanuit zijn kamer op Manhattan we- dat hij Perot persoonlijk 'bedankt voor diens bij- aan politieke vernieu- in de Verenigde Staten' ior het 'wakker schudden de Democratische Partij', lopen nacht tijdens de De- atische conventie in New zei Clinton in zijn slot- iraak (die door alle be- ijke televisiestations in rika rechtstreeks werd izonden): „Tegen de mil joenen Amerikanen die voor Ross Perot hebben gewerkt, wil ik zeggen, ik weet dat jullie patriotten willen zijn een een leger dat vecht voor verande ring. Sluit je bij ons aan, sa men kunnen we Amerika weer aan het werk krijgen". Baat De Democratische campagne- top maakte gisteren dankbaar gebruik van de aanwezigheid van duizenden journalisten bij de partijconventie om de Pe- rot-aanhang via de media toe te spreken. Bush kon vanuit zijn afgelegen vakantieoord veel moeilijker communiceren met de kiezers tijdens de be langrijke eerste uren na het af haken van Perot. De grote vraag in Amerika is nu wie. Bush of Clinton, het meest zal profiteren van het uitvallen van Perot. De 'con ventionele wijsheid' van ver kiezingsdeskundigen is dat Clinton het meeste baat heeft gehad bij de kandidatuur van Perot. Omdat Perot meer kie zers leek te gaan wegtrekken bij Republikeinen dan bij De mocraten, zou oppositieleider Clinton in een driemans-com petitie meer kansen maken op het Witte Huis dan wanneer hij in zijn eentje zittend Republi keins president Bush tegen over zich weet. De 'Perot-factor' lijkt in het Amerikaanse electoraat echter duurzame verschuivingen te hebben aangebracht, die nu alsnog gunstig voor Clinton kunnen uitpakken. Volgens de meest recente opiniepeilingen zou 42 procent van de Perot- aanhang eerder voor Clinton dan voor Bush stemmen en maar 30 procent Bush boven Clinton verkiezen. Ook Ross Perot zelf leek giste ren zijn aanhangers aan te ra den om Democratisch te gaan stemmen. Hij zei dat zijn be sluit om geen kandidaat meer te zijn, was ingegeven door de 'opleving' van de Democrati sche Partij, 'waardoor ik tot de slotsom ben gekomen dat ik in november niet kan winnen'. Volgens Perot, doelend op de sterk gestegen populariteit van Bill Clionton, 'hebben de Democraten een fantastische prestatie geleverd'. Een on dubbelzinnig stemadvies gaf Perot echter niet. Het leek bo vendien de vraag of zo'n advies aan boze ex-supporters niet averechts zou kunnen uitpak ken. De 62-jarige zakenman verde digde zijn vertrek uit de stem busrace onder meer met het argument dat zijn kandidatuur het politieke proces in de VS dreigde te blokkeren. Als hij de verkiezingen niet zou win nen maar wel enkele deelsta ten op zijn naam zou brengen, zou geen van de drie presi dentsgegadigden een meer derheid krijgen in het college van kiesmannen, waarna een slepende constitutionele crisis in Washington kan ontstaan. Waarnemers zijn ervan over tuigd dat Perot werkelijke be weegreden diens ontdekking is hoe 'psychologisch geweld dadig' een Amerikaanse presi dentscampagne is geworden. 'Fascist' 'De man is geen professioneel politicus. Hij had geen idee wat hem aan aanvallen in de pers, aan smerige trucs van de andere partijen en aan ver krachting van zijn privacy te wachten stond. Hij is als za kenman in Texas veel gewend, maar hier had hij niet van te rug', aldus David Gergen, voormalig stafmedewerker van Republikeins president Ronald Reagan. Perot is in de Amerikaanse media onder meer beticht van dictatoriale neigingen, die zou den blijken uit allerlei daden en uitspraken die uit zijn ver leden zijn opgediept. Republi keinse voorlieden noemden hem 'een Hitier' en 'een fas cist', die zijn voornemens met het land geheimhoudt en de al gehele onvrede van het volk exploiteert om aan de macht te komen. Pas toen hij gisteren definitief verslagen was, kon Perot van president Bush' campagneleider Bob Teeter vernemen dat hij, Perot, 'de beste bedoelingen had en het hart op de juiste plaats heeft, zoals ook degenenen die in hem geloofden het hart op de juiste plaats hebben'. Ross Pe rot's aanhang in het land was de afgelopen weken razensnel geslonken. Vorige maand had 4' Bill Clinton (rechts) en Al Gore nemen na hun officiële nominatie op de Democratische Conventie het ap plaus in ontvangst. FOTO: AP hij volgens de opiniepeilingen nog een grotere kans dan Bush en Clinton op het president schap. Maar in de laatste en quêtes bleek dat nog maar twintig procent van de kiezers op de 'indringer' wilde gaan stemmen. Bush krijgt nu de steun van 33 procent van de bevolking en Clinton gehol pen als hij is door alle publici teit rond de Democratische Conventie - geniet het ver trouwen van 56 procent. Alarmerend Over vier weken houden de Republikeinen hun nationale conventie in Houston, waar ze George Bush en vice-president Dan Quayle (tenzij Bush als nog besluit zijn weinig ontzag genietende tweede man te ver vangen) zullen nomineren voor een tweede termijn in het Witte Huis. Daarna zal de stembusstrijd tussen Republi keinen en Democraten pas in volle hevigheid op gang ko- Een belangwekkende vraag is hoeveel mensen die op Perot hadden willen gaan stemmen, nu thuis zullen blijven op 3 no vember. De kiezersopkomst in de VS pleegt maar net boven de vijftig procent te liggen. In dien straks minder dan vijftig procent zou gaan stemmen, roept dat vragen op over de po litieke legitimiteit van de win naar. Dan zou de crisis van wat velen de 'failliete' Amerikaan se democratie noemen, nog dieper kunnen blijken dan het Perot-fenomeen al duidelijk heeft gemaakt. 'Met onvoor spelbare gevolgen voor Ameri ka en voor de wereld', aldus gisteren een alarmerend com mentaar in de New York Ti mes. Idoor BERT SCHAMPERS Vrijwilligers helpen in Seal Rocks, ten noorden van 7 Sydney, een orka richting zee. Om onduidelijke redenen kwam deze week een groep van ongeveer vijftig orka's richting strand. 37 zijn er gered. FOTO EPA (YORK - De Veiligheids- van de Verenigde Naties gisteren besloten een iale gezant naar Zuid-Afri- e sturen om te onderzoe hoe de VN zou kunnen bij en aan een beëindiging het geweld in dat land. [ezant zal ook moeten kij- hoe de in het slop geraakte trekken tussen de partijen op gang gebracht kunnen ien. In de resolutie waarin i gezegd dat de V-raad een int zal sturen werd ook het lemende geweld in het veroordeeld en -de rege- opgeroepen de verant- rdelijken voor de slachting et zwarte woonoord Boipa- te straffen. De stemming in de V-raad kwam nadat de Zuidafrikaan- se minister van buitenlandse zaken R.F. „Pik" Botha had la ten doorschemeren dat hij een VN-waarnemersteam in Zuid- Afrika wil tolereren, maar het inzetten van een VN-vredes macht in zijn land zonder meer afwijst. Beschuldigingen van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) dat de Zuidafri- kaanse regering het geweld in Zuid-Afrika aanwakkert noemde Botha „een beledi ging". Woensdag had Nelson Mandela, de leider van het ANC, gezegd dat de regering gewelddadigheden tegen de pro-democratische beweging in het land steunde. Mandela had tevens opgeroepen tot het sturen van een VN-vredes- macht. „Het beschuldigen van de regering van het steunen van geweld is een belediging. Dat zou ingaan tegen alles wat mijn regering voorstaat", zei Botha in zijn toespraak. Op de spoedzitting van-de Vei ligheidsraad over het escale rende geweld in Zuid-Afrika riep Botha het ANC opnieuw op de afgebroken onderhande lingen over het invoeren van een non-raciale democratie te hervatten. Het ANC brak vori ge maand de besprekingen met de regering af nadat zeker 42 mensen omkwamen bij ge welddadigheden in Boipatong, een woonoord voor zwarten bij Johannesburg. Het ANC gaf de schuld voor het bloedbad aan zwarten die door de regering werden gesteund en zei dat blanke politiemannen bij het geweld waren betrokken. Bot ha haalde echter de onafhan kelijke commissie Goldstone aan, die geen bewijs had ge vonden voor de door het ANC veronderstelde steun van de regering aan het geweld. Zulu- leider Mangosuthu Buthelezi ontkende in zijn toespraak tot de Veiligheidsraad de beschul digingen van Mandela dat zijn partij, de Inkatha Vrijheid spartij, een verlengstuk is van de regering en verantwoorde lijk is voor het meeste geweld. BRUSSEL De juiste toe dracht van de moord op twee Belgische rijkswachters, woensdagavond op een par keerplaats langs de snelweg Luik-Hoei, blijft onduidelijk. Belgische kranten meldden gisteren dat de Volkswagen Jetta van de rijkswachters werd klemgereden door een witte Opel Manta. De twee in zittenden openden volgens de krant het vuur op de rijks wachters en maakten zo de ontsnapping mogelijk van de gedetineerde die zich in de Jet ta bevond. De generale staf van de rijks wacht in Brussel wil deze ver sie niet bevestigen, maar ook niet ontkennen. Volgens woordvoerder Van den Broek van de rijkswacht zijp er nau welijks getuigen geweest. Wel is woensdag op de plaats van moord, een parkeerplaats in Villers-Le-Bouillet, de witte Opel Manta gesignaleerd. Verder is vast komen te staan dat de moord niet is gepleegd met het dienstwapen van de rijkswachters. Wel kon uit het onderzoek worden vastgesteld dat de twee van dichtbij in de rug en de zij zijn geschoten. Zij waren op slag dood. Volgens woordvoerder Van Den Broek is het mogelijk dat de ontsnapte gedetineerde, de 29-jarige Italiaan Alphonso D'Anna, die in juni werd aan gehouden na een reeks roofo vervallen in de buurt van Luik, eerder al een wapen heeft we ten te bemachtigen en dat op zijn lichaam verborgen hield. In de gevangenis van Hoei, waar de rijkswachters met hun passagier naartoe reden, ging het gerucht dat D'Anna een ontsnapping beraamde. Hij e* Alfonso d'Anna FOTO: EPA had laten doorschemeren tij dens het transport zijn slag te slaan. Dat verhaal is inmiddels bevestigd door de echtgenote van D'Anna, die woensdaga vond werd aangehouden. In België bestond gisteren nogal verbazing dat de als ge vaarlijk bekend staande gede tineerde met een gewone per sonenauto werd vervoerd. Maar volgens minister Tob back van binnenlandse zaken, onder wiens bevoegdheid de rijkswacht valt, is deze wijze van transport niet ongewoon. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 iPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI f V üL 'lY Hebt u meegedaan aan de actie 'Klok voor Brezi' of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u zelf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar: Praag Globale verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief •vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur. Egypte: goede sfeer voor top met Israël CAIRO Israëls besluit de bouw van nieuwe ne derzettingen in de bezette gebieden te staken, zal een goede atmosfeer creëren voor een topont moeting tussen de Egypti sche president Hosni Mu barak en de Israëlische premier Yitschak Rabin. Dat heeft een woordvoerder van de Egyptische regering in Cairo meegedeeld. Een woord voerder van Rabin zei spoedig een officiële uitnodiging te verwachten voor een bezoek van Rabin aan Cairo. Mubarak heeft Rabins ultra- nationalistische voorganger Yitschak Shamir nooit ont moet gedurende diens regeer periode. Mubaraks woordvoer der zei dat de president altijd bereid was geweest Shamir te ontmoeten als dat tot „positie ve resultaten" zou kunnen lei den. Maar Shamir heeft van zijn kant nooit aangegeven hiertoe bereid te zijn. De woordvoerder zei verder dat Rabin al heeft laten blijken serieus te willen werken aan een vredesoplossing in het Midden-Oosten. Egypte is het enige Arabische land dat in 1979 een vredesverdrag met Is raël tekende. De Jordaanse koning Husayn is in de Syrische hoofdstad Da mascus aangekomen waar hij met president Hafez Al-Assad het Arabisch-Israëlische vre desproces bespreekt. Israël biedt bezetters van universiteit verbanning aan JERUZALEM - De Israëli sche militaire autoriteiten heb ben de bezetters van de Pale stijnse universiteit in Nablus op de bezette Westelijke Jor- daanoever een driejarige vrij willige verbanning aangebo den, wanneer zij zich overge ven aan het leger. Ongeveer 200 Palestijnse lei ders en familieleden van de studenten waren gisteren in hongerstaking uit protest te gen de omsingeling door het leger. Ongeveer 2500 mensen zitten vast op het terrein. De problemen bij de Al Najah universiteit begonnen dinsdag toen duizenden studenten zich op de campus verzamelden om een nieuwe studentenraad te kiezen. Terwijl de stemming aan de gang was, werd in de buurt van de campus een stu dent door de para-militaire po litie gearresteerd. Volgens het leger was hij gewapend en werd hij gezocht wegens anti- Israelische activiteiten. Ver volgens omsingelden militai ren de universiteit en kregen de aanwezigen op het terrein te horen dat iedereen bij ver trek zou worden gefouilleerd. Het leger vermoedt dat gewa pende Palestijnse activisten zich schuil houden op het ter rein. De studenten en docenten rea geerden woedend op de omsin geling. Zij lieten weten op de campus te zullen blijven totdat de soldaten zich zouden terug trekken. De Israëlische pers berichtte dat het leger en de Palestijnen een compromisoplossing pro beren te vinden. Faisal Hussei- ni, de belangrijkste adviseur van de Palestijnse delegatie naar het vredesoverleg, is in Nablus om te bemiddelen. Hij stelde dat „degene die beslo ten heeft tot de omsingeling van de universiteit geen poli tiek inzicht heeft". Parlement Albanië verbiedt partijen TIRANA Het Albanese par lement is gisteren akkoord ge gaan met een verbod op alle to talitaire partijen. Het verbod, dat werd ingesteld op voorstel van de fractie van de regeren de Democratische Partij, heeft betrekking op communisti sche, fascistische, racistische, stalinistsche en marxistisch- leninistische partijen, maar lijkt speciaal bedoeld om de huidige Communistische Par tij van Albanië uit te schake len. Deze partij werd vorig jaar opgericht uit onvrede met het besluit van de destijds rege rende Communistische Partij om de macht te delen met an dere partijen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5