Niet alleen RAI druk door aidscongres Joegoslaven opgevangen in leegstaande kazernes VERDER NOG WENSEN? Pitloze kersen op siroop BINNENLAND CcidaeGougg/ni VRIJDAG 17 JULI 1992 4 Zoals u ziet is de Fiat Tempra Skyline 31.750,-) naast hiervoor slechts 1.000,-in plaats van 5.500,-. Kom dus snel standaard stuurbekrachtiging en een ruim interieur, voorzien een proefrit maken. Dan ontdekt u 't zelf, de Fiat Tempra van alle denkbare accessoires. En het mooiste is: u betaalt Skyline laat niets te wensen over. ÉÉN BROK TEMPERAMENT Verdachte steekpartij in tram aangehouden AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft een 28-jarige man ge arresteerd die ervan wordt verdacht op 23 november vorig jaar een 53-ja- rige Amsterdammer te hebben doodgestoken in een tram in Am sterdam. De steekpartij had plaats na een ruzie tussen het slachtoffer en twee andere passagiers van de tram. De Amsterdammer overleed later in een ziekenhuis. Zijn 54-jari- ge echtgenote werd eveneens ge stoken. maar overleefde de steek partij. De verdachte is maandag al aangehouden. Gisteren pas bracht de politie het bericht naar buiten. De verdachte heeft nog geen be kentenis afgelegd. Bezoek aan casino's met 10 procent gestegen DEN HAAG Het aantal bezoekers aan casi no's is vorig jaar opnieuw gestegen. In 1991 is het totaal aantal bezoeken toegenomen met 10 procent in vergelijking met het jaar daarvoor. In Scheveningen daalde het aantal bezoekers. Dit staat in het jaarverslag van de Raad voor de Casinospelen, dat vandaag is verschenen. Het aantal bezoeken nam met 320.590 toe tot 3.520.327. Aan deze toename hebben vooral de casino's van Valkenburg, Rotterdam, Breda, Nijmegen en in mindere mate Groningen bijge dragen. Bovendien is de opening van het Lido in Amsterdam een belangrijke oorzaak geweest voor stijging. Bij enkele casino's daalde het be zoek. In Zand voort nam het aantal bezoekers iets af, in Scheveningen zelfs met 15.202, aldus de raad. Ook in 1990 kwamen er al minder men sen in het Scheveningse casino. Directeuren Gantelhaven aangehouden en weer vrij ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft gisteren twee directeu ren van het opslagbedrijf Gantelha ven aangehouden en even later weer in vrijheid gesteld. De aanhoudingen vloeien voort uit het onderzoek naar de vondst van tweehonderd ondeug delijke vaten met chemicaliën op 26 mei. Uit onderzoek bleek dat in 91 poreuze vaten de brandgevaarlijke en giftige stof ethylbenzylchloride was verpakt. Deze stof is een bijpro- dukt van bestrijdingsmiddelen. Gan telhaven zou niet over de benodigde vergunningen voor de opslag van de chemicaliën beschien. De officier van justitie, mr. Moraal, weet nog niet of de directeuren verder worden vervolgd. Nederlanders zijn zonnebaders DEN HAAG Van de Nederlandse bevolking mag 73 procent gerekend worden tot de zonnebaders. In de EG scoort alleen Denemarken hoger met 74 procent. Het Europees gemiddelde is 68 procent. Het EG-onderzoek, ge publiceerd door de Nederlandse Kan kerbestrijding, vond plaats in het ka der van de actie „Europa tegen Kan ker". De kankerbestrijders zitten de zonaanbidders op de huid met de waarschuwing om verstandig te zon nen: niet te lang. niet op het heetst van de dag en altijd crème gebruiken. Jaarlijks komen er in ons land circa 20.000 nieuwe gevallen van huidkan ker bij, die voor het overgrote deel worden veroorzaakt door zonlicht. Van den Broek zei dat hij met Alatas heeft gesproken over Oost-Timor, waar het Indone sische leger in november ii hoofdstad Dili tientallen de monstranten doodschoot. Den Haag leverde destijds hevige kritiek op het optreden van het leger, waarop Indonesië in maart aankondigde geen prijs meer te stellen op Nederlandse I ontwikkelingshulp. Het ziet er overigens naar uit dat de vier Nederlandse particuliere ont wikkelingsorganisaties (No- vib, Cebemo, ICCO en Hivos) in de toekomst hulpgelden kunnen blijven sluizen naar i Indonesische niet-gouverne- mentele organisaties. In de Nederlandse delegatie die mo menteel in Jakarta besprekin gen voert met Indonesische bewindslieden is het optimis me hierover gisteren toegeno men na een onderhoud met minister Rudini van binnen landse zaken. NEDERLAND ZOETLAND SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Humana organiseert grootste vlooienmarkt AMSTERDAM De vereniging Humana organiseert van 31 juli tot 2 augustus de grootste vlooienmarkt ter wereld. De markt vindt gelijktijdig plaats in Amsterdam, Londen en Stockholm. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor nood- en ontwik kelingsprojecten van Humana in de Derde Wereld. Voor de markt worden al enkele maanden spullen ingezameld op 12.000 adressen. Van den Broek praat over mensenrechten in Indonesië he 'hi JAKARTA - Minister van buitenlandse zaken Hans Ir van den Broek heeft giste- r< ren met zijn Indonesische 1< collega Ali Alatas een ge- i sprek gehad over mensen- 111 rechten en het verbeteren je van de onderlinge samen werking. ten en nieuws over produkten kenbaar te maken. Vele tien tallen bijeenkomsten worden buiten het RAI-complex ge houden, terwijl de congresgan gers van zondag tot en met donderdag al continu moeten oppassen niets te missen. Een frivool programma-onderdeel is door Key en de haren dan ook niet ingelast. „Er moet zo veel gebeuren, we hebben geen recreatieve zaken voor de bezoekers op de agenda gezet. Het nadeel van al die randge- beurtenissen, of in ieder geval een deel ervan, is dat het wel licht de concentratie bij het congres weghaalt". Randgebeuren Er valt in het randgebeuren heel wat te beleven. Zo heeft een aantal hotels voor zondag een diner op de Dam georgani seerd waarvan de opbrengst bestemd is voor aids-onder- zoek. En woensdag zal in het Concertgebouw een benefiet concert worden gegeven waar sterren als Roberta Alexander en Carmen Linares hun op wachting maken. Kaartjes voor het concert kosten 100 tot 250 gulden, de opbrengst is be stemd voor aidsprojecten. In de Beurs van Berlage hangen 'quilts' van over de hele we reld, veelkleurige doeken van vrienden en familieleden die ze maakten ter ere van gestor ven aidspatienten. Key zal van het randgebeuren niet veel meemaken. Zij zal met haar mensen dagelijks moeten bijsturen in de RAI. En dat is niet altijd gemakkelijk. Zo heeft Key onder meer al moeten ondervinden dat we tenschappers doorgaans niet al te veel begrip hebben voor logistieke problemen („ze dern ken datje zomaar 5000 mensen van de ene naar de andere hal krijgt"). Maar er zijn ook ande re ervaringen. Een van de be langrijkste daarvan is voor Key de dagelijkse omgang met aidspatienten, die ook aan de organisatie hebben bijgedra gen. „Voordat ik dit congres organiseerde, behoorde ik ge woon tot de grote groep Neder landers die weet wat aids is. Nu heb ik eigenlijk vooral bewon dering voor jonge mensen die ernstig ziek zijn en toch mee helpen de ziekte te bestrijden. Zoveel energie en enthousias me als ze hebben, verbazing wekkend. Mensen voor wie het einde nadert en die weten dat hier volgende week de oplos sing ook niet wordt gevon den... en die toch niet op een wereldreis gaan, maar hier staan te werken. Fantastisch. Terwijl je hun verdriet en hun eenzaamheid ziet". Als minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking zon dag het congres opent, met in zijn nabijheid aids-activiste Liz Taylor, begint voor Key een week van bijstellen en bij schaven. En dan te bedenken dat vorig jaar zomer, vlak voor de contacten met Harvard be gonnen, op het ministerie van WVC een notitie werd gemaakt om het wereld-aidscongres van 1995 of 1996 naar Nederland te halen. Het kan verkeren. AMSTERDAM - „Namen worden personen", zegt Jet Key, directeur van de stichting Aidscongres Ne derland. Maandenlang ontving zij telefoontjes en fax-berichten van mensen uit alle delen van de we reld, dezer dagen ontmoet zij ze daadwerkelijk. Aardbeien, één van de produkten die jaarlijks door Jonker Fris in 40 a 50 miljoen blikken en potten worden verwerkt. FOTO JET BELGRAVER Nederlanders zijn een volk van snoepers en zoetekauwen. Tientallen miljoenen kilo's suikerwaren vinden jaarlijks vanuit fabrieken in binnen- en buitenland hun weg naar de Nederlandse consumenten. Maar wie staat er ooit bij stil hoe al die zoetigheden worden gemaakt? Vijf verslaggevers maakten onlangs een 'snoepreisje' in eigen land en een zesde dook, de gevolgen van onze snoeplust overziend, in de geheimen van de tandpasta. halve verantwoordelijk voor de kwaliteit van alle 40 'a 50 miljoen blikken en potten met vruchten en groenten die de fabriek elk jaar weer pro duceert. HEUSDEN Een zoetpro- dukt dat mij van kindsbeen het meest heeft geïntri geerd is de geconserveerde kers. De pitloze variëteit wel te verstaan. U kent ze wel: van die 'kersen op lichte si roop' in glazen weckpotten. Hoe krijgen ze de pitten uit de kersen zonder deze vruch ten ernstig te beschadigen? Zo jong als ik was begreep ik dat dit niet met de hand ge daan kon worden. Niet dat ik kon worden be stempeld als een wonderkind op economisch gebied, dat zonder enige studie alles be greep van de noodzaak tot minimalisatie van produktie- kosten. Maar wel drong het toen al vroeg tot me door dat in één pot van bijvoorbeeld het merk 'Jonker Fris' al gauw zo'n tweehonderd ker sen zaten en dat het dus vrij wel onmogelijk was dat de in houd van al die tientallen pot ten in de winkel het resultaat waren van handarbeid. Die pitten waren natuurlijk met een machine verwijderd. Maar welke machine kan uit zoiets kleins als een kers een nog veel kleiner ding als een pit verwijderen? De fabriek van Jonker Fris zou me dat %vast wel kunnen en willen vertellen. Zou die nog be staan? Wis en waarachtig. Even buiten het prachtige Noordbrabantse vestingstad je Heusden blijkt al zo'n veer tig jaar een fabriekscomplex van die naam te staan. „Mag ik 'ns komen kijken?", vraag ik per telefoon. „U komt maar gerust", luidt het antwoord van de heer J.M. Ruiter. Hij is levensmiddelentechnoloog van Jonker Fris BV en der- Cupjes Eenmaal in Heusden blijk ik helaas een maand te vroeg te zijn. Het 'wecken' van de ker sen begint pas midden juli, nadat de vruchtjes gerijpt en geoogst zijn. Maar levens middelentechnoloog Ruiter acht zich heel goed in staat mij ook zonder aanschouwe lijk voorbeeld duidelijk te maken hoe in zijn bedrijf de pitten machinaal uit de ker sen gehaald worden. De kersen, vooral afkomstig uit Hongarije, het vroegere Joegoslavië en België (onze eigen Betuwe levert nog maar heel weinig), worden aangeleverd met de steeltjes er nog aan en de pitten er nog in. Ruiter: „Nadat de steeltjes er machinaal afgehakt zijn worden de kersen op grote ta bleaus geschud waarin zich honderden kuiltjes bevin den. Die cupjes - zoals wij ze hier noemen - zijn met rub ber gevoerd". „Zodra de kersen in hun cup jes zijn gerold, worden ze van bovenaf doorboord door flin ke 5-kantige naalden. Ja, een klein soort appelboortje, zou je kunnen zeggen. De rubbe ren voering zorgt ervoor dat de kersen vast liggen en dat de naalden niet beschadigd worden. Zo kunnen de naal den de pitten als het ware uit de kersen ponsen. Daarna worden de kersen weer van de plateaus afgeschud en via een lopende band verder ver voerd voor de volgende be werkingen". „Ja maar...", sputter ik tegen, „in enkele van die geconser veerde kersen, zelfs in die van Jonker Fris, zit tóch nog een pit, zoals men soms tot schade van zijn gebit be merkt. Hoe kan dat dan?" Ruiter schiet in de lach. „Dat komt doordat de pit niet al tijd precies in het midden van de kers zit. Bevindt hij zich een beetje aan de zij kant, dan gaat de naald er ge heel of gedeeltelijk langs en blijft de pit dus in de kers. Maar op een pot van 250 ker sen, waarvan wij er straks ge durende twee weken weer zo'n 80.000 per dag zullen ma ken, is het hooguit 1 kers die nog een pit bevat. Als u re kent dat u voor zo'n pot maar een paar gulden betaalt, vin den wij dat een heel aan vaardbaar resultaat". Ik kom de fabriek niet uit zonder een rondgang te heb ben gemaakt door de vele produktie- en voorraadhal- len. Vandaag worden er on der meer heerlijk geurende diepgevroren aardbeien ver werkt. De zomerkoninkjes worden razendsnel ontdooid, van hun kroontjes ontdaan, gewassen en dan geweckt of ingeblikt en in potten of blik ken gesteriliseerd, dan wel gepasteuriseerd. En dat alle maal met knap ontworpen machines. In de magazijnen, die de af metingen hebben van vlieg tuighangars, staan miljoenen en nog eens miljoenen blik ken en potten te wachten om per truck naar de winkels van Albert Heijn en andere super marktketens, ook in het bui tenland, vervoerd te worden. Ook 'mijn' pitloze-kersen-op- lichte-siroop blijken goed vertegenwoordigd. Het water loopt me uit de mond bij het zien van de onvoorstelbare hoeveelheden heerlijk-sappi-, ge vruchtjes. Een gratis pot kersen, al was het alleen maar om even te proeven, kan er bij Jonker Fris echter niet af. Zouden ze bang zijn dat ik dat zou opvatten als een poging tot omkopen? Duizenden tasjes worden in de Europahal van de RAI opgestapeld. Ze zijn bestemd voor de deelnemers aan het internationale aidscongres dat zondag in Amsterdam van start gaat. FOTO:ANP „Tot nu toe heb ik die mensen alleen telefonisch gesproken en hebben we ons best gedaan ze hiernaar toe te krijgen. Vooral voor mensen uit ont wikkelingslanden was dat moeilijk; daar waren subsidies voor nodig. Nu kan ik ze de hand schudden, dat is toch mooi?", zegt Key, die vanaf september vorig jaar werkt aan de organisatie van het wereld- aidscongres dat zondag in Am sterdam begint. Normaal gesproken vergt de organisatie van zo'n congres jaren. Maar pas in september vorig jaar werd definitief dat het congres van 1992 in Am sterdam zou worden gehou den. Aanvankelijk zou dit in Amerika gebeuren, maar het werd de organisatoren van de Harvard University in Boston duidelijk dat hun regering niet van zins was het Amerikaanse toegangsverbod voor HIV- geïnfecteerden op te heffen. Daarop werd uitgekeken naar een partnerland waar het con gres zou kunnen worden ge houden. Want, vinden de orga nisatoren, een belangrijke voorwaarde voor een aidscon gres is dat juist zij die aan de ziekte lijden, de bijeenkom sten kunnen bezoeken. Tienduizend congresmappen zijn de laatste dagen in Am sterdam door werkstudenten in elkaar gelegd, bijna hon derdduizend speciale punaises liggen klaar om 'posters' met wetenschappelijke bijdragen aan de wand te houden, 300 mensen in het congrescen trum RAI zullen dagelijks in Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - De vluch telingen uit het voormali ge Joegoslavië zullen wor den opgevangen in onder meer leegstaande kazer nes in Zuid-Laren, Den Bosch en Roermond. Het Nederlandse Rode Kruis roept vrijwilligers op om daarbij te helpen. „Het voordeel daarvan is dat mensen die uit deze toch ellen dige situatie komen met gewo ne Nederlanders kennis ma ken en dat yinde*1 wij een groot goed in het kader van de humanitaire hulpverlening", aldus woordvoerder J. Cenze van het Rode Kruis. De stroom vluchtelingen uit vooral Kroatië en Bosnië zwelt de weer zijn voor de 9000 con gresgangers en 800 journalis ten uit de hele wereld. Alle gro te Amerikaanse televisiesta tions zijn aanwezig. De inhoudelijke opzet van het congres kon, met kleine aan passingen, van Harvard wor den overgenomen, maar voor de logistiek moest in korte tijd een reuzenklus worden ge klaard. Voor de 39-jarige Jet Key, organisatrice van het Am sterdamse Sail '90 en verant woordelijk voor de logistiek tij dens het aidscongres, was het sinds september een race te gen de klok. nog steeds aan. De visum plicht waarmee de Nederland se regering de komst van deze mensen wilde indammen, wordt volstrekt genegeerd. Kroatiërs en Bosniërs die aan het oorlogsgeweld willen ont snappen en tijdelijk in Neder land onderdak hopen te krij gen, zijn formeel verplicht eerst door de linies van de Ser vische milities heen te breken, om vervolgens in Belgrado op de Nederlandse ambassade een visum aan te vragen. Maar nu komen er al een kleine vier honderd van deze mensen per week onze grens over en vrij wel niemand van hen heeft een visum. Ambtenaar K. Rooze van het ministerie van justitie geeft dat ook toe: „U weet zelf wel dat er allerlei mogelijkheden zijn om zonder zo'n document binnen te komen en daar wordt - gezien de enorme in- Vannacht liep ze door een op getuigde, maar nog lege RAI. De grote borden met de naam van het congres hingen al op de buitenzijde van het com plex. „Toen dacht ik: daar heb ben we nou zo hard voor ge werkt, en het ziet er naar uit dat alles gaat lukken". Meer dan 5000 hotelkamers werden voor bezoekers geboekt. De doorgaans rustige zomer voor de duurdere Amsterdamse ho tels wordt aldus een weekje on derbroken. Het tijdstip van het congres, hartje zomer, is overi gens gekozen'omdat de enige plaats waar een congres van stroom - ook grootscheeps ge bruik van gemaakt. Het is in elk geval zo dat wij (van het de partement van justitie) de mensen als zij eenmaal in Ne derland zijn, hen het ontbre ken van een visum niet tegen werpen. Het gaat om een hu manitair probleem en dat zul len wij op een goede en waardi ge manier oplossen". Vluchtelingenwerk Nederland is niet zo blij met die houding van Justitie. Woordvoerder J. Hoekstra: „Dat is dubbelzin nig. Wat wij op dit moment no dig hebben is een duidelijk antwoord op de grote uitda ging die dit vluchtelingenpro bleem biedt. Dus geen visum plicht, maar gezamenlijk in EG-verband dit probleem op lossen. Tot de vrede in Joego slavië is hersteld en de mensen naar huis terug kunnen. Want dat zullen de meesten van hen ongetwijfeld willen". een dergelijke omvang in Ne derland kan worden gehou den, de RAI, slechts in deze week nog vrij was. Het wereld-aidscongres speelt jaarlijks een voorname rol in de strijd tegen het HIV-virus dat de dodelijke ziekte aids veroorzaakt. Wereldwijd lijken de onderzoeksinspanningen te verminderen; in Amsterdam moet deze ontwikkeling omge bogen worden. En niet voor niets zijn er met zware subsi dies van de wereldgezond heidsorganisatie WHO. de mi nisteries van WVC en ontwik kelingssamenwerking, de EG en andere instellingen veel congresgangers uit Afrika en Derde-Wereldlanden van an dere continenten gehaald. Want juist daar zorgen gebrek kige medische zorg, onwetend heid en culturele gebruiken voor een ongekend hoog aan tal HlV-besmettingen. Als over enkele jaren de HIV-infecties, zoals wordt verwacht, in die gebieden tot massale sterfte leiden, is het te laat om daar nog iets aan te doen. De ziekte zal zich, zoveel is nu al bekend, sowieso als een golf over deze landen verspreiden. Een po ging de schade te beperken zal in Amsterdam moeten begin nen; tijdens het achtste we reldcongres is de situatie in ontwikkelingslanden dan ook een van de hoofdthema's. Aan de zijlijn van het congres verkeren actiegroepen en far maceutische bedrijven, die van de wereldwijde belangstel ling in Amsterdam gebruik maken door er hun standpun-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4