'Azzie Borden is mgeloofwaardig fe Laurel Hardy van de actiefilm udi 80 Avant: een toonbeeld van goede smaak uitse auto-industrie somber xm* dreigende ontslagen in twee jidócQouAxvnt FILM/KUNST/AUTOvrijdag n JULI 1992 15 'Flodder 2': meer dan half miljoen bezoekers versies :ter fokker t lijkt bij Audi niet op te nnen: terwijl men er elk nieuw model be- in slaagt zich tot het lusieve niveau van tW en Mercedes te ver- 'fen, lukt het ook nog steeds meer auto's te kopen en een record ist te behalen over 1. Het kan beschouwd rden als een terechte oning, dat Audi's hoog- man Ferdinand Piëch het najaar Carl Hahn g opvolgen als baas van hele VAG-groep iVAudi/Seat/Skoda). is ongelooflijk dat Audi zo d scoort, met welbe- ouwd maar twee modelse- die nog sterk op elkaar lij- ook. Aan de andere kant die 80- en 100-reeksen wel Audi noemt de 80 Avant 'sportief-elegant', het woord stationcar is niet van toepassing uitgebreider dan ooit. Dat geldt nog het meest voor de 80. De keus tussen sedan, coupé of cabriolet wordt in oktober uit gebreid met een vijfdeurs Avant-versie, in dezelfde stijl als de 100 Avant. Marketing- expert Hans-Jurgen Sauer van Audi verklaart: „De combi wordt steeds populairder, vooral in de middenklasse. Daarin loopt Duitsland voorop, in de middenklasse heeft een kwart van de verkochte auto's een combivorm. Het combi-pu bliek is jonger dan de gemid delde middenklasse-koper, er zitten veel vrouwen bij, het zijn meestal mensen met kin deren en veelal beoefenaren van een zelfstandig beroep". Zeg dus maar de groep van modebepalende yuppies, om een standaardkreet te gebrui ken. Ed Servaas, persvoorlich ter van importeur Pon, ver wacht in Nederland eerder een nog groter aandeel voor de Avant in de 80-verkopen dan de twintig procent die voor de Duitse markt werd voorspeld. Perfekte afwerking Van buiten heeft de 80 Avant precies hetzelfde formaat als de gewone 80. Ook de gewone 80 heeft tegenwoordig al een variabele bagageruimte met in ongelijke delen neerklapbare achterbank. Sterker nog, de gewone 80 kan meer bagage opnemen dan de Avant wan neer niet hoger dan tot de raamlijn gestapeld wordt. De cijfers zijn voor de gewone 80 (standaard/met omgeklapte achterbank) 430/712 liter en voor de Avant 370/650 liter. Al leen kan de Avant nog tot 1200 liter ruimte bieden wanneer tot het dak gestouwd wordt. Kortom, het gaat bij de Avant meer om de stijl dan om extra beladingsmogelijkheden. Ontegenzeglijk toont de 80 Avant als een exclusieve, dure auto. Daaraan draagt de per fekte afwerking tot in het kleinste detail bij, al verschilt hij ook daarin niet wezenüjk van andere Audi's. De bagage ruimte van de Avant heeft kostbare bekleding. In de vier hoeken zitten degelijke ver chroomde ogen, netjes in een vakje verzonken, om zware la ding vast te sjorren. Wanneer de (evenals de leuning gedeel de) achterbankzitting wordt opgeklapt kunnen de achter ste hoofdsteunen in de om- hoogstaande zitting gestoken worden. Werkelijk aan alles is gedacht. Ook aan een heel praktische handgreep om de achterklep te openen bijvoor beeld, in plaats van de drukk nop die een sedan heeft. De exclusiviteit waar de 80 Avant op richt wordt onder streept door het motorengam ma. Begrijpelijk en terecht ontbreekt een 1,6 liter, die veel te bescheiden zou zijn voor deze wat zwaardere auto. Doch ook twee van de drie diesels uit het 80-gamma ontbreken, al leen de direkt ingespoten TDI turbodiesel is leverbaar. Ver der zijn er twee tweeliter vier- cilinders, een 2,3 vijfcilinder en de nieuwste 2,6 liter V6. Men zag af van de grotere 2,8 liter. „De seriegrootte zou te klein worden als we beide zes cilinders boden, we kozen voor de goedkopere kleinste V6 die al sterk genoeg is. Andere mo torvarianten dan wat nu in de Avant geboden wordt zijn vooralsnog niet gepland". Daarop valt wel iets af te din gen, want de 110 kW/150 pk sterke 2,6 liter zescilinder overtuigt bepaald niet door zijn trekkracht bij laag toeren tal. Pas als de motor boven zo'n 4000 toeren wordt gehouden gaat hij er goed tegenaan. Het variabele inlaattrajekt, dat al leen de 2.8E heeft, doet kenne lijk toch veel goed voor het mo torkarakter. Natuurlijk loopt de 2.6E nog wel heel mooi rus tig. Datzelfde geldt echter voor de 1.9 TDI, die alleen stationair lopend nog enigzins verraadt dat het om een diesel gaat. Hoewel de maximale presta ties van de 66 kW/90 pk sterke TDI natuurlijk achterblijven heeft hij- een veel gelijkmati ger trekkracht te bieden dan de 2.6E. Afgaande op de meerprijs in Duitsland voor een Avant te genover een 80 sedan (3500 Mark) zal in ons land de Avant circa zes mille duurder zijn. Het prijsgamma van de Avant komt dan tussen ruim vijftig en ongeveer tachtig mille uit. De levering begint vanaf 23 ok tober. Als men aan de vraag kan voldoen tenminste, want er wordt al overgewerkt om voldoende gewone 80's te kun nen bouwen. <^roene*\j 'Flodder in Amerika' heeft in twee weken tijds meer dan een half miljoen bezoekers getrok ken. Max van Praag, directeur van distributeur United Inter national Pictures: „Tot en met donderdag komen we op zo'n 550.000 bezoekers. En er is een stijging in het bezoek van te gen de tien procent". Regisseur Dick Maas liet vlak na de première weten datje ei genlijk pas na het tweede weekend weet of een film 'doorzet'. Dat lijkt nu zeker het geval voor 'Flodder in Ameri ka'. „Ongelooflijk" noemt Van Praag het resultaat van Dick Maas' film tot nu toe. „In de eerste week sloeg het bezoek dat voor 'Flodder 1' met vlag en wimpel. We zullen nu iets onder het resultaat blijven dat het eerste deel in z'n tweede speelweek had, maar die viel destijds exact in de feestweek na Kerst tijdens andere weers omstandigheden. Gezien de stijgende tendens in de bezoe kersaantallen vermoed ik dat we 'Flodder 1' op den duur ze ker voorbij gaan". Lloyd Webber ligt dwars Steven Spielberg en Andrew Lloyd Webber hebben moei lijkheden over de tekenfilm- produktie van de musical 'Cats'. Lloyd Webber vindt het filmscript dat naar zijn musi cal is gemaakt niet goed, en de tekenaars die Spielberg in Londen al aan het werk had ge zet zijn voorlopig op non-ac tief. Lloyd Webber heeft de FILMBLIK naam behalve succesvol nogal lastig te zijn. Ook de filmpro- duktie van zijn andere hit-mu sical 'Phantom of the Opera' dreigt te blijven steken bij Warner Bros. Allerlei namen hebben de ronde gedaan, maar een definitieve regisseur is. nog niet benoemd. Lloyd Web ber wil controle houden over zijn eigenTireaties. Zijn Really Useful-organisatie stelt: „Wat 'Cats' betreft willen we abso luut dat de erven van dichter T.S. Eliot, die ons toestonden 'zijn 'Old Possum's Book of Practical Cats' te bewerken, ook nu tevreden blijven. Dat is eep morele verplichting". Een andere bron stelt: „'Cats' heeft over de hele wereld ruim twee miljard dollar opgebracht, dat is meer dan enige Hollywood- film, Spielbergs 'E.T.' incluis. 'Phantom of the Opera' kan dat succes zelfs gaan overtref fen. En waarom zou Lloyd Webber die successen uit han den geven aan Hollywood zo lang hij niet tevreden is met de creatieve kant vand e zaak daar?" Whitney Houston uitgefloten De eerste grote filmrol van popzangeres Whitney Hous ton, samen met Kevin Costner in 'The bodyguard', lijkt voor lopig geen succes. Een testver toning van de film voor een bi- socoppubliek, leverde vooral boe-geroep en fluitconcerten op voor de prestaties van de zangeres. Producent Warner Bros is snel met de film terug gegaan naar de montagekamer om er iets aan te doen. De film stond op de lijst om in de loop van dit jaar officieel te worden uitgebracht. begint ook in Amerika) fabrie ken. Het zijn - afgaande op de uitla tingen van de diverse directies - stuk voor stuk juweeltjes van bedrijven, ver buiten de woon kernen gebouwd, zowel in de oude als de nieuwe, oostelijke deelstaten en met een geraffi neerde, moderne technologie. Maar er zijn steeds minder mensen nodig in dit door ro botten en automatisering be heerste produktieproces. Aan gezien de Duitse loonkosten torenhoog boven die in de meeste andere industrielan den uitsteken, moeten de werkgevers voornamelijk op de factor menselijke arbeid be zuinigen. Tegenvaller Het toekomstperspectief van de meeste autofabrikanten is vooral een zware tegenvaller voor de werknemers in de voormalige DDR. Weliswaar verrijzen ook daar nieuwe au- tofabrieken, maar het aantal arbeidsplaatsen wordt met bij na tweederde gereduceerd tot een totaal van 40.000 vaste ba nen. Duitse auto's zijn in het bui tenland nog steeds erg in trek. De eerste maanden van dit jaar hebben een sterk stijgende ex port te zien gegeven. En hoe wel ook de produktie stijgt, blijven de netto winsten in ver houding achter. In autokrin gen wordt daarom gewaar schuwd dat snel en fors bezui nigd moet worden, anders treft de Europeanen hetzelfde lot als de Amerikaanse autocolle ga's de afgelopen jaren. De Duitse fabrikanten maken er geen geheim van de concur rentie van de Japanners zeer te vrezen. BMW heeft onlangs nogmaals ontkend gerichte onderhande lingen te voeren over de even tuele overname van het presti gieuze Engelse Rolls Royce. Idoor peter fokker Begin dit jaar presenteer de Rover tegelijk, in de 200- en 800-serie sportieve topmodellen, respectieve lijk een cabriolet en een coupé. Op de 800 coupé wachten we nog, de 200 Cabrio is nu nog net in het zomerseizoen leverbaar geworden. Aanvankelijk zou in ons land alleen de open 216 geleverd worden, doch daarop is men te ruggekomen. Niet alleen is er toch ook een open 214, daar naast koos de importeur voor een stuk luxueuzer uitrusting dan eerst was voorspeld. De ombouw tot open vierper- soons auto staat de Rover 200 goed, als je tenminste geen grote bezwaren hebt tegen een cabrio met rolbeugel. Het is Vooral de Rover 216 Cabrio is zee met name esthetisch gezien een goed idee dat men de ca- briokap niet helemaal achter op de auto laat beginnen, wat bij neergeklapt dak altijd een enigszins onelegant rugzak idee geeft. Aan de exclusieve ambiance van de open Rover draagt de fraaie interieuraf werking bij, met standaard hoofdsteunen achterin en stukjes wortelnotenhout ver siering voorin. De beide ca- brio-versies hebben tevens uxueus, met zijn elektrische dakbe< stuurbekrachtiging, maar waarlijk exclusief is pas de 216. Die heeft ook nog lichtmetalen velgen, elektrisch bediende voorportierruiten en - uniek in deze klasse - elektrische bedie ning voor de kap. Dit in aan merking genomen is de 216 Cabrio eigenlijk voordeliger dan de 214, die zonder deze ac cessoires slechts een kleine negen mille goedkoper uitvalt. Men zal wel besloten hebben toch de 214 te leveren omdat FOTO:PR dit 66 kW/90 pk sterke model met 46.950 nog een beetje in de buurt blijft van de goed koopste cabrio-aanbiedingen. De 90 kW/122 pk sterke 216 voor 55.350 behoort eerder tot de duurdere open midden klassers. Vooral zijn handige elektrische kapbediening maakt hem niettemin een aan trekkelijke aanbieding in de inmiddels aardig dichtbevolk te cabriomarkt. Schitterend verzorgd dashboard, met Audi's nieuwe sportief aan doende vierspaaks-stuurwiel FOTO'S: PR door de concurrentie met de goedkoper werkende Japan ners aan te kunnen, moeten ei genlijk minstens 250.000 ar beidsplaatsen vervallen. Op Ford en Audi na hebben alle andere Duitse autofabrikanten de afgelopen weken en maan den al aangekondigd perso- neelsbezuinigingen door te zullen voeren; variërend per bedrijf gaat het om enkele dui zenden tot tienduizenden ba nen. Het meest ingrijpend zijn de maatregelen bij Porsche, welke fabriek een uiterst moei lijke tijd doormaakt. Investeringen Voor de werknemers en de vakbonden zijn de onont koombare ontslagen en het niet opvullen van de vele weg vallende arbeidsplaatsen des te zuurder, omdat de meeste autofabrikanten enorm inves teren in' nieuwe binnenlandse en zelfs buitenlandse (BMW owe Crimes' 'Love Crimes', met Sean g en Patrick Bergin. Scenario: Moyule. Regie: Lizzie Borden. DT Spoi F zich haar 'Working Girls' - nnert, met zijn realistische op het saaie en tegelijker- gevaarlijke bestaan van New Yorkse prostituées, met belangstelling uitkij- naar de nieuwe film van de feministe bestempelde re- dei'eur Lizzie Borden. Borden etj ijst met 'Love Crimes' op- w dat ze kan filmen, maar scenario (van Allan Moy- Mui||waarmee ze werkt wil maar geloofwaardig worden. ,ove Crimes' neemt officier justitie Dana Greenaway n Young) het op tegen een verkrachter, die zich voordoet als een bekende fotograaf. Hij gaat als volgt te werk: Hij zet een fotosessie op met zijn slachtoffer, gaat met haar naar bed en verdwijnt met meene ming van haar geld, auto of iets anders. Het probleem voor Greenaway is dat de slachtof fers zich door de fotograaf/o plichter gevleid voelen en geen aangifte willen doen. On danks dat hij ook geweld ge bruikt. In wat daarna gebeurt ont spoort 'Love Crimes' hevig. De vrouwelijke officier besluit zelf'undercover'Je gaan om de verdachte op te sporen, maar verzuimt haar ware identiteit te verbergen. Door een domme fout valt zij in z'n handen. Van af dat moment loopt 'Love cri mes' in het honderd. Scenarist Moyles geeft mevrouw Gree naway nog wel een psycholo gisch achtergrondje mee, maar verzuimt de meest simpele lo gica in de handeling te verwer ken. Laat een officier van justi tie een verkrachter alleen ach ter in eep auto niet draaiende motor? In 'Love Crimes' ge beurt dat en nog meer onwaar schijnlijks. Lizzie Bordens thriller degra deert daardoor tot het type film dat men in Amerika tot het 'exploitation'-genre zou re kenen: met veel (bijna) bloot, o.m. van actrice Sean Young, vastgebonden, zwetend, vrij end en in het bad. Patrick ('Ro bin Hood') Bergin is de geobse deerde verleider. Regisseur Lizzie Borden heeft te veel aan de commercie gedacht. Ook een knappe bijrol van Arnetia Walker als politieagente maakt dat niet goed. -ithal Weapon 3' 'Lethal weapon 3' met Mel Gibson, Danny Glover en Joe Pesci. Regie: Richard Donner. Idoor bert jansma Iedere regisseur die een actiefilm a la Hollywood wil maken, heeft aan 'Let hal weapon 3' ideaal stu diemateriaal: een brok filmamusement met het tempo van een tijdrit, met bonificatiesprintjes van de ene stunt naar de vol gende achtervolging. Tussendoor zorgen slimme porties humor voor de verlich ting en zowaar nog figuren in de hoofdrollen waarmee je iets kunt 'hebben'. Topamusement in z'n soort. Wat die soort inhoudt, mag be kend worden geacht na de nummers 1 en 2 uit de serie. Twee politie-agenten uit Los Angeles vormen een koppel- apart: Mel Gibson als de wilde bras die het een zorg zal zijn als er iets met hem gebeurt; Danny Glover als de zwarte, zorgelijke familieman, die aan vrouw, kinderen en z'n pen sioen denkt en ongeschonden het eind van z'n loopbaan hoopt te halen. In deel drie is dat pensioen nog zeven dagen van hem verwijderd. Een kwestie van de race kalm uitlo pen. Maar collega Gibson moet zo nodig ergens een bom on schadelijk maken en Verwoest daarbij een gebouw dat aan het Spui als stadhuis niet had mis staan. Gevolg: het tweetal wordt gedegradeerd en mag een rang lager verder dienst- kloppen-in-uniform op straat. Mel Gibson heeft niettemin geroken aan iets verdachts en móet - ondanks tegenwerking van een vrouwelijke recher cheur van de interne controle - de aap uit de mouw krijgen. Gibson en de vrouwelijke col lega (René Russo) gooien het - uiteraard - liefderijk op een akkoordje. Danny Glover doet uiteindelijk met ze mee. Een morele keus ditmaal. Want hij schiet uit zelfverdediging een vriend van zijn zoon dood, die iets met de duistere zaak te maken heeft. Glover treurt, twij feit, maar besluit dat wraak op de leveranciers van wapens en drugs die de jeugd verpes ten belangrijker is dan dat on geschonden pensioen. In wezen is het alledaagse thrillerkost. Ware het niet dat regisseur Richard Donner en zijn mensen alles op actiege bied uit de kast hebben ge haald. Het brandt, ploft, schiet, knalt en botst een hele film lang. Los Angeles als het pret park van de misdaad. En het gekke is dat 't je absoluut niet verveelt, omdat Gibson en Glo ver tussendoor alle ruimte krij gen om hun merkwaardige verhouding uit te spelen. Hun vlees en bloed houdt de boel overeind, want vooral de zwar te Glover is een prima acteur. En de lange scène waarin hij dronken wordt en het niet meer zitten is pure winst voor dit soort film. Bovendien zijn hun onderlinge strapatsen en de daarbij behorende dialogen zó gehaaid uitgewerkt, dat je voortdurend in de lach schiet. Gibson en Glover als de Laurel Hardy van de actiefilm. 'Lethal weapon' heeft de kroon in dit genre allang van de Ja mes Bond-films overgenomen. winsten, recordom en fraaie exportcij- in de Duitse niet vrolijke gezichten. cijfers zelf geven welis- ir aanleiding tot tevre- ïheid, maar de toe ristverwachtingen mmen uiterst somber. uilen de komende jaren in Duitse auto-industrie hon- Iduizend tot misschien wel honderdduizend arbeids- itsen geschrapt moeten den. In totaal zijn in deze rijfstak bijna 800.000 men- werkzaam. 20 procent van de produk- osten te drukken en daar- Glover en Mel Gibson leggen Joe Pesci het zwijgen op in een van de komische intermezzi.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15