Haas hekelt instelling coureurs Buschauffeur Jan Coenraads strijdt om de mooiste plek Zülle voorspelt sterke terugkeer |log niets fan te SPORT 13 eggen Indianen verhalen jj)wdócSoma«t_ ,ob Harmeling skent bij U5 - Rob Harmeling heeft zijn tract met TVM verlengd. De rit- naar in Bordeaux blijft nog eei e jaar bij Cees Priem. Ook Jo- Capiot, die woensdag op weg Mulhouse afstapte, tekende Ad Wijnands, Jan Siemons, Al- Vandenbossche en Jesper "i~30 bby kwamen een verbintenis -enj een jaar overeen met directeur Bos. Nationaal kampioen Tris- Hoffman kreeg een verbeterde wj bieding. De verrassende win- -*r van de Nederlandse titel had een contract voor een jaar. Met llenftopmannen Theunisse, Konis- ge en Millar wordt na de Ronde 00| Frankrijk gepraat. biet1 ILE Met een fikse gooide Jan Raas jder deze week na de ikomst in Mulhouse de .hariir van zijn auto dicht en ak vervolgens de irden: „Zo, weer een voorbij". De ploeglei- lachte toen hij dit zei. ar wel als de spreek- Drdelijke boer met de tanden. Jan Raas ht de laatste tijd veel op manier. En zijn orden zijn meestal irdrenkt met cynisme, en wonder. Zeeuw baalt. Hij zit on- ks ongekend speurwerk een jaar nog steeds zonder gge- OON ?idse VRIJDAG 17 JULI 1992 Geld Halverwege de 79ste Ronde van Frankrijk heeft Carrera de leiding in het geldklassement. De ploeg van Chi- appucci nadert de honderdduizend gulden. Om precies te zijn: 99.327,50. Tweede is het Belgische Lotto met 70 mille. ONCE heeft dank zij Zülle bijna 65.000 gulden bij elkaar gepedaleerd. De Nederlandse ploegen moeten het met minder doen. TVM en Panasonic fietsen ieder ongeveer zestigduizend gulden bij elkaar. Buckler 32.000 en PDM 32.000. Het minste verdiende de Colombianen van Ryalcao; bijna 3000 gulden. Koffer Geld weg, koffer terug. Henk Arts, kwartiermaker van PDM, was sinds maandag een koffertje met ongeveer OP DE LOSSE TOUR drieduizend gulden en al zijn papie ren kwijt. Het was van zijn kamer in het Parkhotel in Luxemburg gestolen. Gisteren kreeg hij het bericht dat het koffer terug was gevonden. „Het geld was echter verdwenen, maar volgens de politie zaten mijn persoonlijke pa pieren en bescheiden van de ploeg er nog in. Ik zal blij zijn als ik die terug heb. De laatste dagen was ik serieus gehandicapt." aldus Arts. Populair Claudio Chiappucci is immens popu lair bij de supporters, zowel in eigen land als daarbuiten. De Italiaan is niet te beroerd om zelfs na een inspan nende etappe alle tijd voor zijn talloze bewonderaars te nemen. Zoals afgelo pen woensdag in Mulhouse, waar hij na talloze interviews voor radio en te levisie uitgebreid en blijmoedig hand tekeningjagers tevreden stelde. Een Nederlandse verslaggever turfde dat de publiekslieveling in een kwartier tijd 220 keer zijn handtekening zette. En niet plichtmatig, maar met over gave. De journalist stopte met tellen na vijftien minuten. „Het was niet meer bij te houden". Schoenen Rob Harmeling heeft problemen met zijn schoenen. Zijn linkervoet is 3 1/2 centimeter langer dan zijn rechter. De Nijverdaller heeft in de Ronde van Frankrijk al zijn koersschoenen ver sleten. Hij heeft inmiddels de goede maat kunnen lenen bij Clas, want in zijn eigen ploeg is niemand met zulke extreme afwijkingen aan de voeten. Skibby legt conflict bij DOLE - Het conflict tussen Skibby en Theunisse is uitgepraat. De vrede is gete kend. Althans dat beweerden de betrok kenen gisteren tijdens de rustdag in ho tel Primivere te Dóle. Volgens Skibby was de affaire vreselijk opgeblazen door de media. „Ik ben verkeerd begrepen", zei de Deen aanvankelijk. Later gaf hij schoorvoetend toe wel degelijk woens dag in Mulhouse Theunisse alle slechts te hebben toegewenst en zijn kopman tot in de grond van zijn hart te hebben ge haat. „Ik heb te overhit gereageerd, maar ik was direct na binnenkomst diep ont goocheld, boos op mezelf. Ziedend dat ik de derde plaats was kwijt geraakt. In de eerste emotionele reacties ben ik te ver Het conflict is uit de wereld". NE BANIERINK nieuwe sponsor. Daarnaast maakt zijn ploeg dit seizoen niet al niet veel klaar en lijkt nu, bij de hoofdschotel Tour de France, helemaal de eetlust kwijt te zijn. En dat stoort hem nog wel het meest. In de namiddag van de enige rustdag in de Tour van de rust dag in de Tour heeft Raas al vele interviews achter de rug en stelt daarom zelf de eerste vraag: „Heb je nog nieuwe vra gen, anders heb ik nog wel een bandje hier liggen". Raas lacht weer en nog harder als hij moet zeggen of hij de schooi en volksfeesten in 's Heeren- hoek heeft gemist toen hij voor een spoedbezoek in de Ronde van Luxemburg was eerder dit jaar. „In 's Heerenhoek is het elke dag feest. Maar die vraag is me inderdaad nog niet ge steld". Om vervolgens zelf zijn ver haal maar te beginnen. „De si- iljoejEN HAAG - Vandaag na rustdag publiceert de af van „Eigen-Tour" een jebreid algemeen klas- ment. Zo op de helft van Tour en de Alpen in het joruitzicht, waarbij de printers even niet aan bod valt dan ook helemaal niets jn te zeggen. Nr. 1in onder- !ideniand klassement, dhr. H. ifbe-)Stdam Ult Hazerswoude met )p de3 Pnt en nr- 200 met 221 Pnt- n in één etappe zijn punten- - He- rlies ongedaan maken! Daar- ia42 ior blijft „Eigen-Tour" span- )n nd tot de finish in Parijs! 10 jemeen klassement „Eigen- jr"na de 11e etappe: 263 pnt. H. Oostdam. Hazerswou- 2 262 pnt. A Vermolen, 's-Gra- izande; 3. 258 pnt. A.A Rabouw, Juda: 4 255 pnt. R. Bolleboom, 5. 252 pnt. R. Francke, ^U'P dschendam; 6 t/m 8.250 pnt. W A. Wissen, Stolwijk; A Rodenburg- ^istert, Pijnacker; M. Gouw, Den g; 9/10 249 pnt. H M. van Oos- Leidschendam; D.A M. vd Heu- Voorschoten; 11/12. 248 pnt. K. P t0' tten, Den Haag; P de Regt, Gou- 13 247 pnt. S. Bisschop, Delft; 246 pnt. S. Bokop, Den Haag, '16. 245 pnt. M. Taal, Den Haag; Kooter, Pijnacker; 17 244 pnt. van Oudenaarde, Leidschen- 18/19 243 pnt. J.J. Terpstra, inhuizen; J.F.L. Marsalis, Voor- jhoten; 20 t/m 23. 242 pnt. R Zwier, d°|etermeer; D Ouweneel, Den Haag; ran der Hoeven, Naaldwijk; J. Fon- Den Haag; 24 t/m 26. 241 pnt. A. Istar, De Lier; Schoorl-Verhart, assenaar; E van Houwelingen, tel Ift; 27. 240 pnt. J. H. Roest, Pijnac- r; 28 t/m 32. 239 pnt. F.M.v.d. Zalm, _9®"ietermeer; R. Moor, Zoetermeer; J ints sjer Naaldwijk; B. Eerhard, Rijs- R.E. Berrety, Haastrecht; 33/34. pnt. K. Hoogenboom, Roelof- andsveen; P.A.M. van Diepenbrug- Delft; 35 t/m 38. 237 pnt. M. augdenhil, Maasdijk; A. Hoogen- - m, Voorburg; E. Crama, Nieuw '?e nneP' A ®os' P'Jnacker; 39 t/m 43. •6pnt. S. v.d. Werf, Den Haag; T. Mi- Bls, Zoetermeer; Y van Lochem, n Haag; M. Jense, Naaldwijk; M. J. nsdorp, Nootdorp; 44 t/m 50. 235 L H. Wigchert, Den Haag, J. Was- d. Zwan, Den Haag; A Vollen- Gouda; M. Schraven, Rijswijk; Noya, Den Haag. W. Noordermeer, aldwijk, L. Boesveld-Koster, Rijs- k; 51 t/m 56 234 pnt. C.M. Westra, n Haag; J J P. Schaareman, Delft. Rooyakkers, Delft; E.R de Lan- Leidschendam; W J Brusse, Den lag; J Bloemink. Den Haag, 57 t/m 233 pnt. A van Zijl, Zoetermeer; Jan Wijk, Pijnacker; W Vollebregt, '9e unster; J. van Riet, Leiden, P.N. van torn. Den Haag; 62 t/m 67. 232 pnt. Ruygrok. Den Haag; A. Ploeg, Den aag; W. van Leeuwen. Wassenaar; de Jong, 's-Gravenzande; H. Bseldorp, Stompwijk; R.C. Brouwer. Hoorn; 68 t/m 77. 231 pnt. A.P onfii n w'jk. Zoetermeer; C. Westgeest, nn.Potourg; M Welters, Den Haag; P Zoetermeer; T M. Verschuur, jrek ^0d)ur9; Q- Stempher, Den Haag; 0T 18.30 M Pronk, Den Haag; M. Cloos, Zoe termeer; dhr. Braun, 's-Gravenzande; H.W.J. van Baarle, Delft; 78 t/m 84. 230 pnt. P. Wildschut, Voorschoten, A. H Stoekenbroek, Zoetermeer; G. Sikkes, Den Haag; G. Planken, Den Haag; R de Nut, Den Haag; W Kuy- per, Rijswijk; N. van der Kruk, Delft; 85 t/m 91. 229 pnt. G. Vreugdenhil, Maasdijk; M. Scholtes, Den Haag; W. Miltenburg, Schoonhoven; W. Meijer, Den Haag; MMC. van Leeuwen, Delft; P. V. Kauffmann, Den Haag; R. Crama, Nieuw Vennep; J.J.G. Bouw meester, Oude Wetering; 92 t/m 98. 228 pnt. A C.A Zouwer, Zoetermeer; M.W.N. v.d. Velden, Den Haag; P.J. Tavecchio, Rijswijk; R Leddy, Zoeter meer; T Koopman, Delft; B. Elzenaar, Den Haag; X van Dorp, Zoetermeer; 99 t/m 109 227 pnt. A. Meijer, Zoeter meer; H. van Lis, Zoetermeer; J.A. Kraan, Nootdorp; W.A. Koet, Voor burg; H. Kloosterman, Leidschen- dam; H. Jalhay, Zoetermeer; J B v.d Hoogenband, Den Haag; G.C. Hes- kes, Poeldijk; A Haak, Moerkapelle; J. Dubendorffer, Zoetermeer; L.C. den Boer, Gouda; 110 t/m 123 226 pnt. J.A. Steenvoorden, Noordwijk; M. Schwirtz, Zoetermeer, F Schef- fers. Leidschendam; B Ruehueles- sin, Zoetermeer; R. Roerade, Den Haag; R Peters, Zoetermeer, A. Kap- petein, Den Haag; M. Jansen, Gouda; PC. Hymans, Den Haag; M. v.d. Hulst, Den Haag; E J Hammega, Ze venhuizen; M A. Groenendijk, Reeu- wijk; T Gerritsen, Rijswijk; C van Dijk, Pijnacker; 124 t/m 137 225 pnt. dhr. Verbeeck, Den Haag; R E Spaans. Den Haag; I. Schilt, Den Haag; D Roopram, Zoetermeer; H P. Meijers, Gouda; A de Koning, Monster; K. Jansen, Den Haag; P Hoogenboom, Zoeterwoude, L. Hart, 's-Gravenzan de; M Burger. Den Haag; F v.d. Burg, Zoetermeer; R A Borghols, Den Haag; T Bol, Schipluiden; G. Balzer, Den Haag; 138 t/m 156. 224 pnt. M de Zoete, Honselersdijk* C. v.d. Zande, Kwintsheul; J.AJ van Winden. Kwintsheul; T. Turk, Zoeter woude, W C. van Surksum, Zoeter meer; W O. Sierksma, Den Haag; P A van Schaik, Honselersdijk, G C S Onderwater, Noordwijkerhout; J. Nie- meijer, Voorburg; dhr Lamsvelt, Was senaar, J Lammers, Zoetermeer; J. Kropf, Zoetermeer; D. de Knegt, Zoe termeer; P. Kerlen, Den Haag; C.E. van Graafeiland, Nieuw Vennep; A. Fuchs, Den Haag; J. Davis, Den Haag; E. van de Breukel, Den Haag, M. Bellinck, Rijswijk; 157 t/m 165. 223 pnt. A. van Voorthuizen, Rijswijk; T C Scholtes, Den Haag; J Onderwater, Leiden, J.W, Kuyt, Katwijk; dhr. Jac kie, Den Haag; D.C.A. Hageman, Delft, L. Forcella, Den Haag; P. Fop pen, Zoetermeer; O A.J. Bayn, Den Haag; 166 t/m 184. 222 pnt. N Zwin- kels, Naaldwijk; R. Zetz, Rijswijk; L. Wubben, Honselersdijk, H. Wijnsouw, Benthuizen, A D de Wal, Delft, E. Vis sers, Zoetermeer; J. Smits, Delft; A. van Mil, Zoetermeer; A. N Loomans, Zoetermeer; T. Korporaal, Den Haag; H Klippus, Den Haag; J. Jansen, Naaldwijk; I. Fuit, Den Haag; J.C. Er- kens, Zoetermeer; H.G. Durville, Maasland; G van Dam, Gouda; J.F Berting, Den Haag; W. van den Berg, Den Haag; T Bakker, Pijnacker; 185 t/m 205 221 pnt. W Zweekhorst, Rijs wijk; A. C. van Vliet. Den Haag; R. P. Verstrate, Berkel Rodenrijs. W. Ter louw-Koopman, Zoetermeer; J.C. Straathof, Rijpwetering; S Rutten, Den Haag; PT.M. Meijers, Gouda, A C. Marselis, Zoetermeer; B. v.d. Lecq, Rijswijk; J.J. Kuyvenhoven, Honse lersdijk; M Kemp, Gouda; J.C. Jan sen, Zoeterwoude; S Hylkema, Gou da; J.F de Hoogh, Den Haag; P B. de Groot. Den Haag; J H Gorel, Den Haag; P S. F Gimberg, Voorburg; A. van Es, Den Haag; H. Borsboom, Voorburg; E. Bloemendaal, Waterin gen; C L. Berwers, Zoetermeer. tuatie is somber. Vooral als je bedenkt dat ik nog maar tot 6 september de tijd heb om mijn renners een gelijkwaardige aanbieding als die van een an dere ploeg te doen. Dat is kort dag, ook al omdat een hoop kandidaat-sponsors op vakan tie zijn". Maar hij heeft er, in samenwerking met het moe derbedrijf Heineken van zijn huidige geldschieter Buckler, al heel wat op niets uitgelopen gesprekken opzitten. „Het is in feite heel jammer dat een bedrijf die kans laat liggen. Zware tijden dus voor de ploegleider. Raas, met de be nen op een andere stoel, onder uitgezakt: „Nee, hoor. Dat valt toch best mee als je me zo ziet zitten, niet". Het cynisme druipt er weer vanaf. Heeft hij daar niet een beetje teveel last van de laatste tijd? „Dat lijkt misschien zo. Maar zo is het heus niet. Kijk, na het NK schreven ze ook dat ik steeds verder onderuit zakte in de auto. Maar jullie moeten ook wat te schrijven hebben. Echt, ik vind dit nog steeds leuk werk, wil het ook nog graag een tijdje blijven doen en werk er ook hard voor. Dat is de waarheid en niet anders. Pas als er op 6 september geen geld is, gaat Raas zich bezinnen op de toekomst. Nu gaan we eerst de zaak op een correcte manier afwerken voor Buckler. Dat is een fantastische sponsor ge weest". Successen Die verwend was met succes sen en daar volgens Raas nog steeds recht op heeft. Dat die vooralsnog uitblijven zint de eeïzuchtige Zeeuw allerminst. Hij heeft zich meerdere malen laatdunkend uitgelaten over zijn coureurs. „Hoho, een aan tal van hen, niet allemaal. Je moet niet vergeten dat de ren ners ook ongerust zijn over hun toekomst en dat er van alle kanten aan hen wordt ge trokken. Maar je hebt gelijk, ik erger me vreselijk aan de in stelling van een aantal cou reurs. Raas heeft geen spon sor, de coureur geen zeker heid. Waarom vliegen ze er dan nog niet meer in, waarom doen dreven dus. „JNee, wei door de instelling van sommige ren ners. Die is door de jaren heen steeds slechter geworden. En dat heeft te maken met geld. Renners zijn meer gaan ver dienen. Sommigen, en die heb ben we gelukkig ook nog, kun nen die weelde wel aan en gaan nog harder werken om iets terug te doen voor hun sponsor. Anderen kunnen dat niet verdragen. Die renners vallen me tegen. Ja, dan kun je zeggen, daar werk je zelf aan mee door ze zoveel te betalen. Maar dat is het FICP-punten systeem. Ik moet wel om ge noeg renners met punten te hebben om met mijn ploeg bij de eerste zestien te staan. Al leen dan is het interessant. Dat is het nadeel van het FICP- punten systeem. Aan de ande re kant blijkt nu ook het voor deel. Er gaan klappen vallen en dat is terecht want een hele hoop coureurs is het niet waard om beroepsrenner te zijn. Dat hebben we op het af gelopen NK wel gezien. Dus is het helemaal niet zo slecht dat er volgend jaar pakweg 150 profrenners minder zijn in de wereld. Maar dan zitje nog met die salarissen. Gelukkig zitten er goeie tussen. Maar, hele maal goed is het ook niet, dat FICP-puntensysteem. Het houdt bijvoorbeeld ook de doorstroming van jongeren te gen". Toch zal het een verdere ver andering teweeg brengen in het mondiale wielrennen, meent Raas. „Volgend jaar krijg je vijf of zes hele goede ploegen, met grote sponsors en renners met pakweg 5000 pun ten totaal. Daaronder kun je met renners met 1000 punten en dus heel wat minder centen dan nu terecht en toch mee doen aan de wereldbeker-cy clus. In die laatste ploegen zul len heel wat renners zitten die heel wat minder verdienen dan nu. Terecht, want we pra ten dan over de huidige mid dengroep die absoluut zijn sa laris niet waarmaakt. Ze kun nen de weelde niet aan. Gaan aan andere dingen denken en verwaarlozen de training. Ge makkelijk gezegd? Ik zie het 2 dan niet nog meer voor hun toch alle dagen, bij alle ploe- Jan Rc profwielrennerij. GERT-JAN THEUNISSE Zal ik jullie vertellen dat ik blij ben dat de rustdag erop zit? Het is zoiets als datje weet een verre vermoeiende reis te moeten maken, waarvan wordt gezegd dat-ie een dag wordt uitgesteld. Je bent daar toch in gedachten al mee bezig. Echt ontspannen is er niet bij. Daar zorgen ook de media voor. Daar heb ik geen moeite mme, begrijp me goed, maar het liefst zou je de dag slapend door willen brengen. Dat had trouwens niet gekund, want het was drukkend benauwd. Zelfs het omdraaien van linker- op de rechterzij was vermoeiend. Bij het minste geringste loopt het zweet je tappelings langs het hoofd. We zijn een stukje wezen trainen. Losjes uit de pols, met een tandje minder dan normaal, zodat je tijd hebt voor een kleine conversatie. Praten met dit broeierige weer is op zich al iets inspannends. De radiojongens hebben de gehele dag uitzending vanuit ons hotel gemaakt. Het valt voor hen ook niet mee om de uren vol te praten. En de kolommen van de kranten moeten ook vol. Je hebt renners als Rob Harmeling die het liefst alleen worden gelaten. Tot die categorie behoor ik zelf ook. Anderen zoals Skibby en Meinert mengen zich meer tussen de menigte. Die twee Denen hebben ook houvast aan elkaar moet je rekenen. Er zijn denk ik wat indianenverhalen in de kranten gekomen over geruzie tussen Skibby en mij over de etappe naar Mulhouse. Skibby was chagrijnig omdat-ie zijn derde plaats had verloren. Maar hij begrijpt achteraf ook best dat ik niets tegen hem heb ondernomen. Met Millar en Konisjev in het eerste blad van het klassement, zoals wij een positie bij de eerste tachtig noemen, kunnen we ook in de bergen een woordje mee spreken. En uiteraard houd ik dan mijn mond ook niet stil. Er zijn op die rustdag heel wat gesprekken over contractverlenging gevoerd. Nee, daar ben ik van bespaard gebleven. Pas na de Tour ga ik met de directie om de tafel. Dan zet ik ook het aanbod uit andere kringen op een rijtje en maak in alle rust mijn keuze. Harmeling heeft zich voor nog een jaar aan TVM verbonden. Mag de ploeg blij mee zijn. Van dat soort renners bestaan er niet zoveel. Knapen waarop je altijd kunt rekenen, die niet zelfzuchtig zijn en de accu schoon leeg rijden wanneer de situatie erom vraagt. De 'Bossen' van TVM zijn Zeeuwen van origine en die houden van dit soort werkers. Ze zeggen dat ze zelf ook op die manier vooruit zijn gekomen en daar twijfel ik geen moment aan. beroep. Dat snap ik dan niet. Onbegrijpelijk". Voor de Tour resulteerde die ergernis in een donderpreek. Presteren of anders nietszeg gende koersjes in België of an- gen. Ze doen zelfs niet meer wat ze deden toen ze een klei ner salaris hadden. En dat is helemaal fout. Ze gaan al den ken, over een paar jaar ga ik dit dat doen met mijn geld. Dat dere landen in plaats van lu- kan niet, dat is funest. Je moet cratieve criteria in Nederland, alleen met Fietsen bezig zijn. Het leek een beetje op een Fietsen is het enige wat telt", sprong van een kat in het „Nu hoor ik ook wel mensen nauw. Van een ploegbaas die roepen dat die Raas opeens zo geen grip meer op het zaakje heeft en naar de noodrem grijpt. „Ik heb er wel greep op. Ik kan nog steeds bepalen waar ze wel of niet mogen rij den. En als ik in de koers din gen aan staan zullen er nog veel er gere dingen gebeuren. Dus ja, ik heb er nog wel greep op". Hij is niet door wanhoop ge- punt uit". negatief bezig is. Maar het staat er toch ook slecht voor. En dat heeft niks te maken met het feit dat ik nog geen sponsor heb. Als ik nu nog zou blijven roepen dat het allemaal gebeuren die mij niet zo goed gaat, dan steek ik toch mijn kop in de grond. De in stelling van veel coureurs deugt niet. En dat kan niet, DOLE - Jan Coenraads moest twee weken geleden net als vrijwel alle andere deelnemers en volgers van de Tour de France via een alternatieve route door Frankrijk de ver trekplaats San Sebastian zien te bereiken. „Maar echt veel onbekend terrein ben ik niet tegengekomen. De meeste plekjes kende ik al wel". Jan Coenraads (51) is chauf feur van de bus van de Buc- kler-wielerploeg. Dit luxueuze gevaarte (waarde volgens Jan 'pakweg acht ton') brengt de renners van Raas overal waar ze willen zijn en dient na af loop weer als veilige haven in het immense circus van de Tour maar ook bij alle andere wedstrijden van de ploeg. Coenraads is inmiddels aan zijn negende Tour toe en het is de derde met de bus. „Die is er pas sedert Buckler sponsor is". Daarvoor was hij manusje van alles. 'Loopjongen' noemt hij het zelf. Altijd bij Jan Raas. Coenraads was altijd al gek van wielrennen, hetgeen ook haast niet anders kan omdat de Acht van Chaam, in zijn woonplaats, één van de be kendste profcriteria van het land is. „Toch' ben ik daar niet met hem in contact gekomen. Dat was bij mijn vorige baas, CHV-mengvoeders in Veghel. Ik was daar vrachtwagen chauffeur en Jan zat halve da gen op een kantoortje van de CHV in 's Heerenhoek. Op een gegeven moment werd ik zijn persoonlijke chauffeur. Ik reed hem door het hele land naar koersen. En iedere keer 'op en neer naar 's Heerenhoek, ja. Het is precies honderd kilo meter vanuit Chaam". Toen Raas ploegleider werd van de Superconfex-ploeg, kwam hij het tweede jaar in vaste dienst. „Auto's wassen, mechaniekers en soigneurs helpen, tanken. Je kunt het zo gek niet bedenken". De Tour is een wedstrijd apart, ook voor de chauffeur van de bus. „Het is zoveel groter, er zijn zoveel mensen, zoveel journalisten die langskomen. Ik vind het echt mooi". Het vinden van een mooie plek voor het meterslange gevaarte onder zijn achterwerk is een strijd op zich. „Het is vaak wel een wedstrijd om ergens als eerste te komen. Er zijn inmid dels meer ploegen met zo'n bus en iedereen wil toch een mooi plekkie. Nee, over het parcours rijden we meestal niet. Toch is dat wel mooi, al die mensen langs de kant die allemaal zwaaien en klappen". Naast chauffeur is Coenraads ook een soort gastheer. In de bus schenkt hij koffie en drank voor gasten en journa listen en natuurlijk jongens van de ploeg. Soms ook moet hij de pennelikkers buiten de deur houden. „Als de renners net gefinished zijn moeten ze even rust hebben. Daar moeten de journalisten maar begrip voor hebben". Het con tact met de renners ervaart hij als prettig. „Ik ben ook een beetje praatpaal, ja. Ze kunnen uren tegen me aanpraten. Al zeggen ze vaak meer tegen mijn vrouw, als die er bij is". Die ziet hem niet vaak thuis. Enerzijds is dat jammer, aan de andere kant: „Ik heb na tuurlijk een ontzettend vrij le ven. Niets moet, alles mag". Raas, een persoonlijke vriend van Coenraads, heeft nog géén nieuwe sponsor. En dat zou Coenraads weieens zijn baan kunnen kosten. „Dan zou ik voor het eerst in mijn leven in de WW komen. Ik heb vanaf mijn vijftiende gewerkt. Wat ik dan ga doen? Eerst een half jaar niets. Ik ben al die jaren nooit op vakantie geweest. Kan ik dat mooi eerst even in halen". DOLE - Alex Zülle zit dit weekeinde met samengeknepen tenen thuis in Sankt Gallen voor de televisie. De openbaring en smaakmaker tijdens de 79ste Ronde van Frankrijk is naar huis. Woensdag in Mulhouse pakte hij zijn koffers. Volgens afspraak reisde hij af naar Zwitserland. Hij had zijn plicht vervuld, meer dan dat zelfs. „Het valt me zwaar te vertrekken. Maar ik wist het voor de Tour dat ik Parijs niet zou bereiken. Ploegleider Saiz wil geen roof bouw op me plegen, toch had ik graag willen weten welke moge lijkheden ik in de Alpen heb. Anderzijds had ik me wellicht over de kop gereden". De bijna perfect Nederlands sprekende Zwit ser stal deze Ronde van Frankrijk de harten van de wielerlief- hebbers. Onbevangen en spontaan zocht hij de aanval, sprong soms onverantwoord met zijn krachten om, maar dat leverde hem op na de eerste etappe in San Sebastian de gele trui op. Die hij een dag later weer diende in te leveren. „Ik kom terug naar de Tour. Ooit zal ik de ronde winnen. Ik zeg niet binnen drie jaar. mogelijk is het wel. Ik was tamelijk onbe kend, volgend jaar zal ik moeten bevestigen dat ik een potentieel Tourwinnaar ben". Kenners spreken vol bewondering over de 24-jarige Zwitser die dit jaar bij ONCE debuteerde en inmiddels als nieuweling in het profmilieu 600 FICP-punten heeft vergaard. Als neo-prof kan hij een imposante erelijst overleggen. Hij won de Catalaanse Week en de Ronde van Asturië plus een tijdrit en zegevierde in de tweede rit van de Siciliaans Wielerweek, een tijdrit in de Ruta del Sol. Twee jaar geleden bood Zülle zich via een Nederlandse oom aan bij Jan Gisbers. De ploegleider van PDM zat op dat moment aan het maximale aantal renners van 21. „Budgettair was niets meer mogelijk. Als ik hem had genomen, had ik bovendien, om de reglementaire verhouding Nederlanders/buitenlanders op peil te brengen, nog twee Nederlanders moeten aantrekken. Doocjjammer. Het is een klasbak, een jongen van wie nog veel gaan horen". Voorlopig is het even rustig rond de man die per toeval in de Ronde van Frankrijk terecht kwam omdat ONCE al zijn kopmannen verloor. Lejarreta voorgoed, Mauri en Bruyneel tijdelijk. Zülle was een waardig vervanger, en hij zal ongetwij feld nog van zich laten horen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13