Onenigheid op redactie: lichzeif NCRV schrapt 'Spiegels' De erfenis van John Coltrane KUNST/RTV v;5 Maximale boetes van twee ton voor AVRO en NCRV FilmNet Iblijft Aanhouding in zaak vervalste Altink-doeken Coltrane op cd VRIJDAG 17 JULI 1992 11 Jasperina de Jong in KRO-comedyserie HILVERSUM Jasperina de Jong en Wim van den Heuvel spelen de hoofdrollen in de nieuwe comedy serie 'Alle kinderen de deur uit', die 02 de KRO-televisie volgend jaar op Nederland 1 gaat uitzenden. j®^j De tiendelige reeks, waarvan de opnamen is th ft september beginnen in de Hilversum- Fred se NOB-studio's, is geschreven door Eli (16) Asser. Alle afleveringen bestaan uit een alysii op zichzelf staand, afgerond verhaal. „Ne- gentig procent van de serie is fantasie", iegt Asser. „Tien procent is gebaseerd op ïigen ervaringen, maar in mijn werk heb HOCi'k vaker uit mijn gezinservaringen ge- iei put". Asser (69) is ingenomen met zijn te- (I2|rugkeer bij de KRO. „Oude liefde roest 6-45 yet. Met de KRO heb ik grote successen s (al) g( gehad als 'Het schaep met de vijf pooten' en 'Citroentje met suiker'. 'Alle kinderen de deur uit' is een volgens de KRO 'vrij serieuze comedyserie'. Tobi as (Wim van den Heuvel) en Caroline (Jas perina de Jong) vormen een wat ouder echtpaar. Ze hebben twee dochters en een zoon. Santje en Lilo zijn getrouwd, Lilo zelfs met de beroemde popzanger Tom Famer. Mark is nog alleen. Nu de kinde ren niet meer thuiswonen denkt Tobias, een succesvolle schrijver, eindelijk aan zichzelf toe te komen. De kinderen vin den echter dat hun ouders eindelijk van hun oude dag moeten genieten en zich als echte bejaarden moeten gaan gedragen. De comedy wordt geregisseerd door Zde- nek Kraus, die onder meer ook verant woordelijk voor de serie 'Vreemde prak tijken'. Dode bij opera repetitie in Sevilla SEVILLA Bij het instorten van een deel van het decor op het toneel van het The ater van de Maestranza in Sevilla is een lid van het koor van de Franse groep Opéra de la Bastille om het leven gekomen. 32 anderen raakten gewond, van wie twee ernstig, zo is officieel bekendgemaakt. Ongeveer 60 acteurs namen deel aan de repetitie van het eerste deel van 'Othello' van Verdi, waarvan de eerste voorstelling zaterdag zou plaatshebben, toen een stuk decor naar beneden viel. De Spaanse tenor Placido Domingo, de belangrijkste ster van de voorstelling, was niet op het toneel op het moment van het ongeluk. 'Othello' is een van de 57.000 voorstellingen die worden gegeven in het kader van de We reldtentoonstelling van Sevilla. HILVERSUM - Het Commissari aat voor de Media heeft zowel de AVRO als de NCRV de hoogst moge lijke boete, namelijk 200.000 gul den, opgelegd wegens het overtre den van de Mediawet. De overtre dingen hebben betrekking op de manier waarop de NCRV-serie 'Na tuurlijk Genezen' en de AVRO-serie 'Een andere wijze' zijn gefinancierd. Uit een onderzoek van het Commissariaat voor de Media blijkt dat de AVRO en de NCRV de programma's hebben laten pro duceren door een onafhankelijke produ cent. Daarbij hebben beide omroepen in contract vastgelegd dat ze de producer de vrijheid geven aanvullende financiering (sponsors) te zoeken. De AVRO en de NCRV deelden het Commissariaat vervol gens mee niet te weten of de programma's echt zijn gesponsord. De omroepen von den dat ze niet verplicht waren deze infor matie te achterhalen. Zorgplicht Het Commissariaat meent dat de omroe pen in strijd hebben gehandeld met de zo geheten zorgplicht die de Mediawet oplegt aan omroepinstellingen die voor een pro gramma een overeenkomst met een pro ducent aangaan. De Mediawet bepaalt dat een omroep ervoor moet zorgen dat een onafhankelijk producent geen geldelijk voordeel verkrijgt dat direct of indirect verband houdt met de produktie van het programma. De twee omroepen hebben de program ma's aangekocht voor een relatief miniem bedrag. Het Commissariaat vindt dat de AVRO en de NCRV de wettelijke bepalin gen op gebied van sponsoring hebben om zeild en willens en wetens geld hebben uitgespaard door de producent voor de rest van de benodigde financiën te laten zorgen. Het Commissariaat acht dit niet alleen in strijd met de Mediawet, maar vindt dit ook voor een publieke omroep dermate onaan vaardbaar dat de maximale boete is ge rechtvaardigd. Ze wijst hierbij op het fi nancieel voordeel dat de AVRO en de NCRV zelf hebben genoten. De AVRO gaat in beroep tegen de uit spraak, aldus juridisch medewerker W. Rombach. De NCRV heeft nog niet gerea geerd. sTsNIEUWEGEIN - Film- 8 45 Net is niet van plan zijn vandaag verkregen ver- lABY (unning voor commercië- e televisie te gebruiken IJom een tweede RTL 4 te eriki worden. Integendeel. 3.15 Lov< Het station blijft wat het is: een ^^5 abonnee-televisiezender die ilms zonder reclame-onder- irekingen uitzendt voor men- (aTjfeen die daarvoor extra willen 6.00 letalen. In het najaar wil de or- Fina ganisatie voorlopig één uur per op prime time ongeco- leerd gaan uitzenden. ,Dat uur zal door iedere kabel- Stop ibonnee kunnen worden ont- 4 oo vangen. Voor onze abonnees 6.00 >etekent het dat ze wat extra's IC,I [rijgen. Niet-abonnees kun- len op deze wijze met ons ken- N 2 lismaken. In het buitenland 0 za >lijkt dat deze zogenaamde ipen-vensterprogramma's de 8 45 )este manier zijn om nieuwe *5 abonnees voor het hoofdpro- 3Q jramma te werven. Klanten voor televisie moet je via de te- evisie binnenhalen en niet via verhaaltjes en foto's is ons ge- Zaa deken. Daarom was onze ad vertentie-campagne via RTL 4 succesvol", aldus een voordvoerster. 3elei0pen-vensterprogram- MEma Het nieuwe open-vensterpro- framma vervangt de drie on- ecodeerde kwartiertjes die nu '0 15 lagelijks op FilmNet zijn te tien. Die korte uitzendingen lijken nauwelijks effect te ebben. De woordvoerster: We beginnen overigens pas in het najaar, ook omdat we met luxe-probleem zitten. Onze voorraad FilmNet-deco- ders, de kastjes die abonnees irijgen om het gecodeerde sig naal zichtbaar te kunnen ma- is vrijwel uitgeput. In sep- ,ei' tember zal de nieuwe genera tie beschikbaar zijn en dan kunnen we weer beginnen met verven". j-j'Binnenkort stelt FilmNet ie- lof mand aan om de ongecodeerde programmering in te vullen, ifolgens de woordvoerster zul- in bij voorbeeld series worden ïitgezonden en vooruitblik ten op de speelfilms die alleen door abonnees kunnen worden ..gezien. Verder is er volgens haar nog niets bekend. Hoe reclame wordt ingepast, is ook nog een kwestie van over- „In elk geval zullen er rond de films geen reclame- dokken worden uitgezonden, ./eel mensen zijn juist abon- '™oe nee geworden omdat er bij ons geen reclame is". iief e Restricties De' bi ling len" (ADVERTENTIE) Campagne HILVERSUM - De NCRV heeft met onmid dellijke ingang de talk show 'Spiegels' uit de pro grammering geschrapt. Een verschil van inzicht binnen de redactie over de te volgen koers is daarvan de reden. Er stonden nog vijf afleverin gen gepland, twee in juli en drie in augustus. In plaats van 'Spiegels' komt er vanavond (Ned. 1, 22.12 uur) een herha ling van 'Rondom Tien' op het scherm. Voor zover NCRV-woordvoer- der Brian Ruyg kan nagaan, is het de tweede keer in de ge schiedenis dat deze omroep een programma om deze reden moet schrappen. Vorig jaar sneuvelde het praatprogram ma van de inmiddels naar RTL4 overgestapte Ursul de Geer eveneens vanwege een verschil van inzicht op de re dactie. Waar het verschil van inzicht ten aanzien van 'Spiegels' over handelt, wil de NCRV-woord- voerder niet kwijt. „Het is een interne zaak. We vinden niet dat we meer uitleg zijn ver schuldigd". 'Spiegels', gepresenteerd door Joël Batenburg en Karin de Groot, keerde dit zomersei zoen terug bij de NCRV. Vorig jaar werd begonnen met het praatprogramma. Dit seizoen zijn er inmiddels vijf afleverin gen uitgezonden. De edities van vandaag en volgende week vrijdag zijn inmiddels ge schrapt. Bij de NCRV is nog niet bekend, of de drie in au gustus geplande afleveringen wel zullen doorgaan. „Die beslissing nemen we te zijner tijd. Mogelijk zijn er in augustus nieuwe ontwikkelin gen, is het meningsverschil op de redactie misschien wel uit gepraat". In de aflevering van 'Rondom Tien', eerder te zien op 3 april van dit jaar, staat het werk van een aids-buddy centraal. Pre sentatrice Violet Falkenburg praat met aids-patiënten en hun vrijwillige begeleiders, de buddy's. Omdat 'Rondom Tien' zo'n tien minuten langer duurt dan de geplande uitzen ding van 'Spiegels', beginnen de daaropvolgende program ma's tien minuten later dan in de bladen staat aangekondigd. Wat de NCRV volgende week vrijdag in plaats van 'Spiegels' gaat uitzenden, is nog niet be kend. Karin de Groot en Joël Batenburg ...geen uitleg aan de kijker verschuldigd.. Jazzgigant overleed 25 jaar geleden 'Koopvrouw op landweg', een van de echte Altinks uit 1925. FOTO De woordvoerster verwacht dat de zendtijd voor de open- ,ee vensterprogrammering over e. enige tijd kan worden uitge- breid. „Maar we zitten, ook nu we een commerciële licentie hebben, nog aan allerlei re ikis strict'es vast". Die beperkingen komen niet alleen door de regels voor abonnee-televisie die in de Me diawet staan. „Wanneer ze ook commercieel gaan uitzenden, zullen ze opnieuw moeten on- (derhandelen met kabelnetten, die wellicht een andere vergoe dingsregeling willen. Wanneer ze de ongecodeerde uren uit breiden zal er meer moeten Worden betaald. Daar komt nog eens bij dat FilmNet als commerciële omroep ook aan WVC een bijdrage moet beta- BEILEN Ruim een jaar na de aanbieding van twaalf mogelijk vervalste schilderijen, is er een ar restatie verricht in de Al- tink-zaak. De Beilenaar C.v.L. (50) is eerder deze week aangehouden op verdenking van handel in vervalst werk van de schil der Jan Altink. Bij de ar restatie zijn zo'n dertig schilderijen in beslag ge nomen, waaronder de twaalf die een jaar gele den op vijf veilingen wer den ingebracht. Van L. zit nog vast. Vandaag beslist Justitie of ze hem lan ger in voor-arrest houdt. De Beilenaar blijft bij zijn eerdere uitspraak dat het wel degelijk om echte kunstwerken gaat. De twaalf werken (die gemak kelijk een bedrag van vierdui zend gulden per stuk kunnen opbrengen) werden vorig jaar mei aangeboden aan verschil lende veilinghuizen. De echt heid werd echter al snel in twij fel getrokken omdat het om zo'n groot aantal onbekende doeken ging. De schilderijen leken boven dien op elkaar en waren van slechte kwaliteit. Verder wer den de doeken namens ver schillende mensen aangebo den. Maar onderzoek door de recherche wees uit dat de Al tinks steeds door dezelfde man, Van L. uit Beilen, werden ingebracht. De Ploeg Aanvankelijk was sprake van een stroom vervalsingen van werk van de Groningse kun stenaarsgroep De Ploeg, waar toe Altink behoorde. De Ploeg was een school van schilders, die van 1920 tot ongeveer 1970 heeft bestaan. Hoeveel schilderijen inder daad zijn vervalst, is onbe kend. Echte deskundigen van de Ploeg-groep zijn er eigen lijk niet in Nederland, wat ver moedelijk een van de redenen is dat de aanhouding zo lang op zich heeft laten wachten. Wel hebben vijf kenners vorig jaar een stichting opgericht die De Ploeg-schilderijen zouden beoordelen. De werken die het veilinghuis Sotheby's in Am sterdam in mei 1991 weigerde, werden door hen als 'vervalst' aangemerkt. 'Echt' Van L. heeft steeds ontkend iets met de vervalsingen te ma ken te hebben. Hij heeft echter nooit kunnen aantonen waar hij de schilderijen heeft ge kocht. Zijn echtgenote ver klaarde gisteren nogmaals dat de schilderijen zijn gekocht van mensen die er zelf mee aankwamen. Van L. heeft ze toen beoordeeld als 'echt'. „Aanvankelijk was men ook bij de veilingen onder de in druk en overtuigd van de echt heid. Nu eenmaal twijfel is ge rezen, durft niemand het meer voor ons op te nemen. Ook een deskundige galeriehouder "niet, omdat hij belang heeft bij goede contacten met veilin gen", zegt mevrouw van L. Namen Dat er verschillende namen werden gebruikt bij het aan bieden van de schilderijen, vindt zij een heel normale werkwijze. „Wij hebben werk aangeboden onder de naam van vrienden. Wanneer er na melijk verschillende aanbie ders zijn, lijkt het werk meer exclusief, dan wanneer één persoon een grote hoeveelheid bij één veilinghuis inbrengt". Van L. is zelf schilder en expo seert in de stad Groningen. Hij is geïnspireerd door het werk van de Ploeg-groep. Hij geeft zelf aan dat zijn schilderijen overeenkomsten hebben met het werk van de Groningse Kunstenaarsgroep. Voor de veilinghuizen is dat des te meer een reden om aan te ne men dat de aangeboden doe ken vervalsingen zijn. DEN HAAG - Hoe kan het dat Jules Deelder nog kort geleden in een inter view stelde: „John Coltra ne heeft de jazz verziekt". Terwijl er jarenlang geen tenorsaxofonist van een conservatorium kwam of hij móest z'n Coltrane-so- lo's kennen, speelde Col trane na, klonk als Coltra ne. Vandaag is het exact 25 jaar geleden dat John William Coltrane stierf aan leverkanker. Op 17 juli 1967. Een man die een enorme en tegenstrijdige erfenis naliet in de twaalf jaar dat hij (vanaf zijn ver bintenis bij Miles Davis in '55) aan het muzikale front stond. Over saxofonist John Coltrane zijn grote stapels onzin neerge schreven in de loop der jaren. Ene bisschop Hagg van de One Mind Evolutionary Church of Christ noemde hem „het woord van God, de incarnatie van de waarheid". In zijn bio grafie 'Chasin' The Trane' ver gelijkt J.C. Thomas Coltrane met Boeddha. De Nederlandse jazzcriticus en schrijver Pé Ha- winkels verhief hem vele re censies lang (in het vroegere Jazzwereld) tot zijn persoonlij ke goeroe. De Franse criticus Bruno Vincent (in Jazz Hot) murmelde over Coltrane's mu ziek „in zijn wildheid het ge baar van de moord die een op bloeien is welke slechts be grijpbaar is in de Nacht...". Wie het begrijpt mag het zeggen. Reacties die niet los zijn te ma ken van de tijd waarin ze zijn ontstaan. En evenmin van de grote veranderingen bij de fas cinerende figuur van Coltrane zelf. Psalmodiërend De tijd was die van maatschap pelijke veranderingen, de nieuwe generaties die zich te gen de vaders afzetten. Van Amerika in Vietnam, flower power en protesten. In die tijd was John Coltrane steeds meer een muzikaal buitenbeentje. Volgens sommige critici ma ker van 'anti-jazz'. Daarna ge fêteerd als vernieuwer, en uit eindelijk volkomen vergeeste lijkt. In zijn laatste periode be geleidde hij zijn composities met religieuze teksten ('A love supreme'), bracht hij psalmo diërende improvisaties. Het Opperwezen, de Kosmos en het Hiernamaals werden sleu telwoorden. Volgens intimi had het te maken met de pij nen waar hij aan leed en het besef van zijn naderende dood. In het begin van zijn carrière was Coltrane, zoals zoveel col lega's. aan de drugs gegaan ge combineerd met drank. Hij had die problemen zelf over wonnen en veranderde in een asceet die puur en alleen voor zijn muziek leefde. Maar het had hem lichamelijk wel aan getast. Jazzcriticus Ruud Kuyper (toen NRC) schreef bij zijn eer- Ter gelegenheid van de 25e sterfdag van de Ameri kaanse tenorsaxofonist John Coltrane worden er vandaag op diverse radiostations programma's aan hem gewijd. Het meest valt te beluisteren via de ka bel op Eurojazz waar Coltrane's muziek de hele dag aan bod komt. Met tussen 's avonds acht en tien uur via Jaap Lüdeke in 'New Releases' aandacht voor nieuw uitgebrachte opnamen. En daarna tus sen 23.00 en 01.00 uur Bert Vuysje, die „alle misver standen over Coltrane uit de weg ruimt". ste kennismaking met Coltra ne: „Een fel gevecht tussen hemzelf, strevend naar het on bereikbare, en zijn instrument dat hem beperkingen oplegt". Een strijd die dan nog door het instrument wordt gewonnen. Coltrane zou blijven verken nen, strijd blijven leveren. Eerst in verticale improvisa ties waarin hij - gesteund door een ongelooflijke techniek - op zijn tenorsax akkoorden uit breidde, daar nieuwe akkoor den op stapelde. Razendsnelle speurtochten in zestiende no ten en kwarten-triolen. Zo snel soms dat het leek of hij meer dere noten tegelijk speelde. Wie de transcripties van die so lo's op papier ziet, wordt al tu reluurs van het pure noten beeld alleen. In die steeds lan ger wordende soli hield hij een ongelooflijk 'overzicht': hij zet te een gebouw van noten neer, waarin de uitbouwsels toch weer op de herkenbare pijlers terechtkwamen. Modaal Bij Miles Davis ('Kind of blue') maakte Coltrane kennis met het 'modale improviseren'. Im proviseren op enkele akkoor den, of op toonreeksen, meer horizontaal. Coltrane ging erop door, verliet Miles, en zocht verder. In Afrikaanse muziek, Indiase muziek. Zijn solo's kregen iets hypnotisch. Hij had de sopraansax en de fluit (die hij minder goed be heerste) erbij genomen als uit breiding van de mogelijkhe den van de tenor, en hij zocht het steeds meer in groepsim- provisaties. Hij sterft op z'n 42e. Een man die het onmoge lijk wilde vinden, de noten uit zijn instrument gorgelde, schreeuwde, spoot. Die zocht, niet vond, vond, afhaakte, doorging. Miles Davis had het, lang daarvoor, wel eens moei lijk met die solo's. „Waarom speel je zo lang?" vroeg hij. „Omdat ik er alles in probeer kwijt te raken" antwoordde Coltrane. Veel interviews zijn er niet met de maker van die uitzonder ij- ke muziek. Hij was beschei den, zachtaardig. Privé nauwe lijks kleurrijk. Maar met zijn muziek verdeelde hij de jazz liefhebbers in kampen. In het juni-nummer van Jazz Nu komt een aantal Nederlandse musici over Coltrane aan het woord. Hans Dulfer: „Toch missen al zijn epigonen dat 'iets' dat Coltrane had, name lijk een muzikaal doel. De meeste saxofonisten hebben Coltranes techniek als doel, en dat heb ik er op tegen". Ben van den Dungen: „Elke mo derne tenorsaxofonist is beïn vloed door Coltrane. Ik ook. Sinds Coltrane is de klank van de tenorsax geheel verande rend". Saxofonist en jazz-do- cent Dick Vennik: „Aan Coltra ne in zijn laatste jaren vind ik niets. Zo'n beetje tot en met 'A love supreme' is het mooi, daarna mist het iets". Rinus Groeneveld zegt: „Die combi natie van dat religieuze en die agressie vond ik prachtig". In Amerika zei Lew Tabackin: „Ik moest bewust proberen me niet door hem te laten beïn vloeden". Saxofonist en band leider (Count Basie's band) Frank Foster: „Ik was vooral onder de indruk van zijn more le houding. Zijn spel had daar veel mee te maken. Hij wilde een zo perfect mogelijk mens zijn". Karakteristieken van enkele (nieuw uitgebrachte, alle 'mid- price') cd's van John Coltrane: Giant steps (7567-81337-2. Atlantic). Een klassieker uit 1959. Hier zijn componist en improvisator Coltrane perfect met elkaar in balans. De ze ven eigen nummers blijken kleine ju weeltjes, haarscherp en loepzuiver neergezet. Het beroemde 'Giant steps', genoemd naar de baslijn in het stuk, 'Mr P.C., opgedragen aan bas sist Paul Chambers, het prachtige 'Shyeeda's song', geïnspireerd door een kinderliedje van Coltrane's doch ter, het naar zijn vrouw genoemde 'Naima' en het aan een volkse nicht van Coltrane refererende 'Cousin Mary'. Het lijken nu bijna 'genre stukjes' van de jazz. Je moet al die honderden latere versies van ande ren vergeten om weer de puurheid van Coltrane's originelen te kunnen genieten. De cd is extra belangrijk door de vijf 'alternate takes' van de Optimisme De laatste zin van een artikel van Coltrane zelf voor het blad Down Beat luidt: „Ik denk dat we alle reden hebben de toe komst met optimisme tege moet te zien". Een artikel dat geen enkele pakkende slogan, geen uitgesproken 'statement' bevat. Eén zin eruit lichten lukt nauwelijks. Wil je hem ci teren dan moet dat in lange brokstukken proza waarin hij serieus op zijn muzikale en menselijke motivering ingaat. Typerend voor John William Coltrane. De man die ooit mid den in een solo van het toneel verdween, in de kleedkamer verder ging zitten oefenen en daarna terug kwam op de plan ken om verder te spelen. Geca noniseerd na zijn dood. Een dood die een ontwikkeling stopte. Hij legde de brug van de bop naar de free jazz. Maar welke weg had hij verder ge gaan? Iedereen heeft zo z'n vermoedens. A Love supreme (MCD 01648, Impul se, 1964). „AH praise to God" eindigt Coltrane zijn hoestekst voor de cd-versie van een van de befaamdste opnamen uit zijn latere periode. Door sommigen beschouwd als de meest overgewaar deerde plaat in de jazzgeschiedenis, door anderen op een voetstuk gezet. Ondanks mindere gedeeltes, blijft deze hymnische uitdrukking van een persoonlijke geloofsbelijdenis fasci nerend. De muziek is geestelijk, in z'n legato doorzoeken naar iets dat ontstijgt aan die muziek. Ingedeeld in vier delen: 'Acknowledgement'. 'Resolution', 'Persuance' en 'Psalm' Met in het eerste deel de beroemde (beruchte) herhaalde vier tonen en de muzikanten die daarop de woorden 'A love supreme', de allerhoogste lief de, declameren. Negentien maal. Lush life (OJCCD-131-2. Prestige, 1957-58). Genoemd naar Billy Strayhorns com positie, is dit een opname van een Coltrane voordat hij definitief de hard-bop de rug toekeert. De opna men dateren van vlak voor en vlak na zijn optreden bij de formatie van pia nist Thelonious Monk, en diens in vloed is in een aantal stukken merk baar via de strakkere bouw van de improvisaties. Er is een tamelijk on opvallende 'Trane's blues', er zijn met donkere tederheid klinkende nummers als 'Violets for your furs' en 'Like someone in love' Maar het top- nummer is 'Lush Life' zelf, prachtig en subtiel opgezet door Coltrane en verder gedragen door trompettist Do nald Byrd. Een mooie brug naar de latere Coltrane. The gentle side of John Coltrane '(GRP 11072, Impulse). Een door Michael Cuscuna samenge stelde compilatie die een ideale intro ductie biedt tot de 'midden-Coltrane' op weg naar de latere, vergeestelijk- ste periode. Het is Coltrane met McCoy Tyner, Elvin Jones en Jim Garrison. Het is Coltrane met vocalist Johnny Hartman ('Lush life' op nieuw) en het is Coltrane met Duke Ellington. Fans keken raar op van die twee samen. De 'zachte' Coltrane had overigens veel te maken met mond stukproblemen die hij in de tijd had. Er staat een juweeltje van een versie van 'In a sentimental mood' op deze cd. Met Ellington aan de piano John ny Hodges vond het later de mooiste versie die hij ooit had gehoord. Hier niet de naarstig zoekende, maar een verademend mooie lyrische Coltrane Major works of John Coltrane (GRP 21132, Impulse. 1965) Een dubbel-cd met de beroemde late re stukken- 'Ascension' (de twee ver sies). 'Om', 'Kulu sè mama' en 'Self lessness'. Hier de Coltrane die de 'free jazz'-kant opging: Voor 'Ascen sion' verzamelde hij elf man in de studio (onder meer Archie Shepp. Pharaoh Sanders, John Tchicai en Freddie Hubbard). Het is een 'bevrij de' Coltrane, op zoek naar een nieu we muzikale intensiteit. Bassist Gar rison vertelde dat Coltrane alleen de toonsoort vastlegde, waarna ieder z'n gang ging. 'Om', een Hindoe-woord, wordt geincanteerd door de muzikan ten. Op Juno Lewis' compositie 'Kule sè mam' de Afrikaanse invloeden (di verse drums). Dit is de Coltrane van de schreeuw, aan het begin van een ontwikkeling in de muziek. Van adembenemend tot eentonig, van on macht tot kunde, van kunst tot

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11