)ok in Leiden grotere druk op goedkope huizen Vrijspraak verdachte van Bosrode-moord 5annen parallelweg Rijksstraatweg gereed LEIDEN OMGEVING Uitnodiging fieldde Sou/to/nt I Sleutelpunt geopend op verjaardag Rembrandt Zon breekt door bij eerste Lakenfeest-braderie 19fl!^icl6c(3omant DONDERDAG 16 JULI 1992 Vrouwen stelen 5ÖÖÖ pilden LEIDEN - Een groep vrouwen heeft gis termiddag een verkoper in een meubel zaak aan de Hoge Rijndijk 5.000 gulden af handig gemaakt. De ongeveer tien vrou wen stapten rond half vijf de zaak binnen. Enkelen van hen wilden achter in de zaak informatie over meubels. De anderen lie pen rond door de winkel. Toen één van hen een kreet slaakte ver in het hele gezelschap spoorslags naar buiten en stapte-jn gereedstaande auto's en Scheurde weg, een verbijsterde verkoper achterlatend. Die kwam er even later ach ter dat zijn koffertje dat achter de toon bank stond was opengemaakt. Daaruit was ook de portefeuille met 5000 gulden ver dwenen. Lama breekt beton Vluchtheuvels op Haagweg om snelheid te beperken WASSENAAR Op het Wassenaarse landgoed Duindigt heeft gisteren een lama voor de nodige opschudding ge zorgd. Het dier kreeg het op een gege ven moment op de heupen en maakte de omheining kapot, waarachter het opge sloten zat. Dit zou niet zo vreemd zijn, als de omheining niet van dikke beton blokken was, van ongeveer twintig cen timeter dik. De lama brieste na zijn be vrijding rond in de stal. De inmiddels gewaarschuwde politie en dierenambu lance waren snel ter plaatse, evenals de bereden politie uit Den Haag. Met een verdovingsgeweer werd het dier buiten gevecht gesteld. De schade aan de stal en de betonblokken valt mee. LEIDEN Op de Haagweg worden vandaag twee vluchtheuvels aangebracht om het hard rijden te beper ken. Een aantal bewoners van de Haagweg had opge roepen tot verkeersmaatre gelen omdat ze gevaarlijke taferelen vreesden, sinds de Haagweg is aangesloten op de Stevenshof. De eilandjes in het midden van de weg komen op het gedeelte van de Haagweg tussen de Doctor Lelylaan en de Stevenshof. Juist dit gedeelte werd aanmer kelijk drukker sinds de tunnel onder het spoor bij de Vink is opengesteld voor auto's. De vluchtheuvels moeten voorko men dat op de Haagweg te vaak wordt ingehaald. Ook zou de weg versmalling automobilisten ertoe bewegen wat langzamer te rijden. Bovendien wordt het oversteken voor voetgangers wat gemakke lijker. De bewoners van de Haagweg re ageren voorlopig afwachtend. „Ik heb geen idee of deze maatregel genoeg zal zijn", zegt Haagweg- bewoner J. Martens. De bewoners zullen de effecten van de maatre gelen blijven volgen en eventueel daarna opnieuw actie voeren. De omwonenden zijn in ieder ge val tevreden over de snelle actie die de gemeente heeft onderno men. „De gemeente blijkt in ie der geval onze klachten serieus te nemen", aldus Martens. „Daar door zijn we wat minder wantrou wend geworden". Inbreker gepakt met 30.000 gulden LEIDEN De vreugde van een 19-jarige inbre ker die vannacht een grote slag dacht te slaan bij een supermarkt in winkelcentrum De Ko permolen is maar van korte duur geweest. De Lei denaar was binnengedrongen nadat hij een ruit had ingegooid. Binnen vond hij in een kast in het kantoortje de sleutel van de kluis. Hij was juist bezig 30.000 gulden uit die kluis in een plastic tasje te doen, toen de politie binnen stapte. De man probeerde nog te vluchten met dat geld onder zijn trui maar werd buiten door andere agenten alsnog opgevangen. De politie was op het spoor van de inbraa k gekomen om dat de ingeslagen ruit opviel bij surveillerende agenten. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- OMNIVERSUM beelden di* geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt i een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratia fTloteer als nieuwe abonnee ingaande: Vnnrl I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon. (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - haar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ 1 ■nnmnw.iiiimHiHiiTM fVL WIL BEWONERS VERLEIDEN TE VERHUIZEN e |IDEN Terwijl steeds le Ier mensen aangewezen (i op goedkope huizen, u tmt de voorraad van [gelijke huizen de ko- m >nde jaren geleidelijk ;n !„Er is een gigantische uk op de markt voor w edkope woningen", it voorzitter J. Duives- )n van de Federatie van jdse Woningcorpora- den heeft in verhouding tot (ere plaatsen nog een be- plijke voorraad woningen [huren tot zo'n 425 gulden, hmt Duivesteijn. „Maar jr renovatie en groot onder- |d stijgen de huren extra, [endien is er de forse huur- fioging van 5,5 proceht dit Bij de goedkope wonin- i gaat het met name om jnere flats in Leiden Zuid- ft. Door woningverbete- zoals isolatie stijgen de en ook daar nogal eens bo de 425 gulden". (vesteijn stelt daar tegen- t dat onder andere door de 1 (erking van de huursubsi- tot maximaal 275 gulden maand (tot 1 juli was dat gulden) ook steeds meer lixensen op juist de goedkope Hansen zijn aangewezen. Nu »ut ot het daarbij om grofweg luis. 0 van de ruim 10.000 wo- jzoekenden in Leiden, goedkope nieuwbouwwo- ?en komen er niet meer. Nieuwe een'sgezinswoningen in de sociale sector hebben in Leiden huren tussen de 650 en 690 gulden, voor flats ligt dat op minimaal 550 gulden. Daar komen dan nog servicekosten bovenop. Duivesteijn schaart zich dan ook achter de noodkreet van de Nationale Woningraad die deze week een rapport presen teerde waarin werd gepleit voor de bouw van meer goed kope huizen. Een oproep waar staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting op rea geerde door te stellen dat de doorstroming moet worden be vorderd van goedkope naar duurdere huizen. Doorstroming Maar volgens Duivesteijn wordt daar al jaren het nodige aan gedaan. In het verleden bestonden er zelfs doorstro mingssubsidies. „Maar die zijn niet voor niets afgeschaft. Als mensen naar hun zin wonen in een wijk terwijl hun woning in verhouding tot hun inkomen te goedkoop is, is het niet zo vreemd als ze niet willen ver huizen". Duivesteijn heeft wel enige hoop dat daar wat veran dering in komt bij de introduc tie van het nieuwe systeem voor woonruimteverdeling, volgend jaar. Dan worden vrij komende woningen aangebo den in een woonkrantje. En daardoor kunnen mensen wei eens op het idee komen van huis te veranderen. Directeur J. Boggia van de Wo ningbouwvereniging Leiden, de grootste corporatie, wil daarop inspelen met een actief beleid. De WVL wil mensen die relatief goedkoop wonen actief weliswaar duurdere maar ook betere woningen aan te bie den. Bewoners zouden zo in de verleiding moeten komen te verhuizen. „Een tweede toilet, een grotere studeerkamer of extra slaapkamer, daar moetje dan aan denken". Binnen de WVL worden de ideeën daar voor nu verder uitgewerkt. Boggia: „Je moet creativiteit aan de dag leggen om mensen te laten doorstromen". Hij merkt op dat het zich wreekt dat het nieuwe toewijzingssys teem zo lang op zich heeft la ten wachten. „Je moet de markt leren kennen, om op de behoeften in te spelen. Ook dat kost tijd". Noodkreet Ook Boggia onderschrijft ove rigens de noodkreet van de Na tionale Woningraad. Hoewel hij ook constateert dat er in Leiden nog relatief veel goed kope woningen zijn. „Daar door gaat de ontwikkeling wat langzamer dan in andere ste den. Maar de druk op goedko pe woningen is groot. De wachttijden zijn lang, ander half tot twee jaar is heel nor maal. Het is hier bepaald niet zoals in Friesland waar in som mige gemeenten sprake is van leegstand". Volgens Boggia vallen 6.000 van de 9.000 wo ningen van de WVL in de cate gorie goedkoop. Wethouder S. de Vreeze luistert naar de mededelingen van de stadsomroeper. Busreizigers vonden de omroeper wel een welkome afwisseling. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Met een reu zesleutel opende wethou der S. de Vreeze gisteren het zogenaamde Sleutel- punt, dat voornamelijk als bijkantoor van de VW dienst zal doen. Dit op de hoek van het stadhuis aan de Koornbrugsteeg gele gen punt kan verder wor den gebruikt door elke in stelling die aan promotie van Leiden doet. De openingsdatum was niet willekeurig gekozen, het was namelijk gisteren de geboorte datum van Rembrandt. Om een beetje in vroegere sferen te blijven, was er ook een stad somroeper aanwezig. Deze in traditionele kledij gestoken man informeerde de passan ten over van alles en nog wat. Het Sleutelpunt is voorlopig een experiment dat tot 3 okto ber duurt. Dit experiment is op initiatief van de gemeente tot stand gekomen. Tijdens grote activiteiten in Leiden, zoals dd introductieweek voor eerste-: jaars studenten, kunnen in stellingen dit als hun centrale punt gebruiken. Op de dagen dat er geen grote activiteiten zijn, wordt het pand door de VW beheerd. Bezoekers van Leiden kunnen, dan-op het Sleutelpunt terecht voor informatie over Leiden. Zo zijn er zeer veel folders en, souvenirs verkrijgbaar. Moge lijk gaan ook de door gidsen geleide toeristische routes vanaf dit punt starten. Voor de kaartverkoop voor theater en concerten moet men nog naar het VW-kantoor aan het Sta tionsplein gaan. a Het pand is eigendom van de gemeente, maar mag geduren de het experiment door de VW gratis worden gebruikt. Bij een eventuele voortzetting zal de VW waarschijnlijk wel huur moeten betalen. Relschopper bij bezoek Kosto vrijgelaten LEIDEN - De demonstrant die aangehouden is bij het be zoek van staatssecretaris Kos to aan Leiden, is dinsdagmid dag vrijgelaten. Het gerechts hof stelde dat er geen gronden zijn om zijn voorlopige hechte nis te laten voortduren. De demonstrant wordt ver dacht van openlijke geweld pleging en zware mishande ling van een politieagent bij het bezoek van Kosto Jan Lei den op 17 juni. Kosto zou daar het congres 'Jurist en werk' openen. De demonstranten wilden met een lawaaiprotest hun ongenoegen kenbaar ma ken over het vluchtelingenbe leid van de staatssecretaris.De staatssecretaris liep regelrecht in de armen van de demon stranten. Er werd met verf- bommen gegooid, terwijl ge poogd werd hem te slaan. Kos to raakte zelf niet gewond, maar een agente moest naar het AZL worden vervoerd om dat ze verf in haar oog kreeg. De politie voerde een charge uit, waarbij de demonstrant opgepakt werd. De arrestant, 'mr. X' omdat hij zijn naam nooit heeft willen zeggen, ging tegen de recht bankbeslissing tot voorlopige hechtenis, in hoger beroep. Het gerechtshof verwierp alle drie de gronden. Er is volgens het hof geen sprake van vluchtgevaar. of van gevaar voor herhaling. Ook is het niet in het belang van het onder zoek dat de verdachte nog lan ger vastgehouden wordt. Het openbaar ministerie wacht nu op de resultaten van het ge rechtelijk vooronderzoek, voordat ze besluit de verdachte alsnog te vervolgen. RUZIE DADER EN SLACHTOFFER NIET BEWEZEN Cornelisse zou de verdachte hebben uitgescholden vanwe ge zijn kleine postuur en don kere uiterlijk. Volgens de ver dachte ontstond er een vecht partij, waarin hij uit verdedi ging Cornelisse met zijn zak mes zou hebben gestoken. De rechtbank acht het echter on voldoende aannemelijk dat de verdachte de dodelijke steek heeft toegebracht. De verdach te verklaarde zelf ter zitting dat hij zich niet kan herinne ren dat hij Cornelisse geraakt heeft. Cornelisse zat bij de vechtpartij namelijk op zijn rug en hij had blindelings ge stoken, zonder te kijken naar het resultaat. Gevecht De rechtbank is vooral tot vrij spraak gekomen op grond van niet-kloppende tijdstippen. Cornelisse zou volgens getui gen in de nacht van 11 op 12 oktober een café aan de Nieu we Beestenmarkt na kwart over twaalf 's nachts hebben verlaten. De verdachte verliet die nacht ai voor miüdernacnt een shoarmazaak aan de Mus- schenbroekstraat en fietste naar de woning van zijn ouders in de Sperwerhorst. Deze af stand zou in tien minuten zijn af te leggen. Getuigenverkla ringen spreken van een gevecht op de Gooimeerlaan rond middernacht. Bovendien is de verdachte in geen enkele getuigenverklaring onomsto telijk herkend als nachtelijk gezelschap van Cornelisse. Het openbaar ministerie had zes jaar tegen de man geëist. Ze kan de verdachte niet nóg een keer voor dezelfde zaak dagvaarden. Wèl kan ze bin nen twee weken hoger beroep instellen tegen het vonnis. Het openbaar ministerie beraadt zich of het dat inderdaad zal doen. De politie is na de steekpartij maandenlang bezig geweest met een recherche-team, dat uit 25 man bestond. Ze loofde een beloning van 25.000 gul den uit voor de gouden tip. Te vens werd er een brochure in het Turks en Marokkaans in de Merenwijk verspreid. Eind vorig jaar werden er na ruim 450 tips en een kleine 100 ver horen twee Lei denaren aange houden. Ze bleken echter niets met de ruzie met Cornelisse te maken te hebben. DEN HAAG-LEIDEN - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 29- jarige Leidse verdachte in de Bosrode-moordzaak vrijgesproken van dood slag. Het is volgens de rechtbank onvoldoende bewezen dat er een con frontatie tussen het slachtoffer, Willem Corne lisse, en verdachte heeft plaatsgevonden. De Leidenaar werd er van ver dacht in oktober vorig jaar op zettelijk de 35-jarige W. Corne lisse ('Zwarte Willem') met en kele messteken om het leven te hebben gebracht. Naast doodslag werd hem sub sidiair tenlastegelegd dat hij Cornelisse zwaar had mishan deld, hetgeen de dood tot ge volg had. De rechtbank acht in beide tenlastegelegde feiten niet bewezen dat de verdachte de feiten gepleegd heeft. De Leidenaar is gisteren onmid dellijk in vrijheid gesteld. Het tweetal kreeg in de nacht van 11 op J12 oktober op de Gooimeerlaan in Leiden ruzie. LEIDEN Voor de Leid se middenstand ging de zon precies op tijd schij nen. Na zes regenachtige of bewolkte Lakenfeest- dagen brak gisteren ein delijk de zon door toen die hard nodig was: bij de eer ste Lakenfeest-braderie in de binnenstad. Op de Haarlemmerstraat, Bree- straat en Aalmarkt was het twaalf uur lang (van 9 tot 9) een nog grotere drukte dan normaal. Vooral op de Haarlemmer straat was nog slechts schuife len mogelijk, ook omdat de vele kraampjes het voetpad aanmerkelijk versmalden. De vrolijke klanken van de Indi aanse groep 'Las nuevas rai- ces' (de nieuwe wortels) uit Peru zotgden voor een opper beste stemming. Ook de steel band-muziek viel in de smaak. Velen lieten zich portretteren door een sneltekenaar. Kenne lijk had Leiden voornaam be zoek, want ook de portretten van de Britse premier John Major en koningin Beatrix sierden de Haarlemmerstraat. Wie er op de tekening goed uit wilde zien liet zich op straat knippen bij de kappersdemon stratie van Cosmo-hair. Met house-muziek op de achter grond werd belangstellenden een coup aangemeten waar voor niemand zich hoeft te schamen op een house-party. 15e braderie werd live versla gen door Radio Freewave, dat Op de Breestraat was het aanmerkelijk drukker dan op een normale doordeweekse dag. Even verderop in de Haarlemmerstraat was het pas echt druk. FOTO: WIM VAN NOORT haar hoofdkwartier voor de Hartebrugkerk had opgesla gen. Kennelijk zat deze lokale omroep ruim in de prijzen, want iedereen die zei wel eens naar Freewave te luisteren kreeg een cadeau. Voorbijgan gers die ook nog eens een vraag goed beantwoordden, kregen nog een extra prijs. Temidden van deze feestelijke drukte vond op het. stadhuis nog een huwelijk plaats. Het paar dat in de echt verbonden zou worden, zal de dag niet vlug meer vergeten, al was het alleen maar vanwege de grote politie-escorte. De politie moest eraan te pas komen om toch een paar auto's van de trouwstoet door de Breestraat te loodsen, zodat iedereen nog op tijd aanwezig was voor het ja-woord. De bruiloft trok in ie der geval veel bekijks en de bruid werd door wildvreemden gelukgewenst. Koopjespikkers Mensen die het goede doel wil len dienen, konden hun hart ophalen aan de Breestraat. Hier stonden namelijk infor matiestands van instellingen als Amnesty International, Terre des Hommes en de Hart stichting. Kinderen vermaak ten zich prima op het immense luchtkussen dat midden op de Breestraat lag. Voor de iets grotere kinderen was er de mini-playbackshow, die zich op de hoek met het Rapenburg afspeelde. De jongere versies van Gloria Estefan en René Froger dansten en playback ten de sterren van de hemel. Het leek wel alsof de volledige Leidse middenstand actie voerde om vaste klanten te trekken. Alles was goedkoper of in extra hoeveelheid, ten minste dat stond op de borden. Niet alleen de cultuur- of bier liefhebbers, maar ook de koop jespikkers komen dus aan hun trekken bij de Lakenfeesten. flessehals bij Oud-Deylzicht verdwijnt door de sloop van een aantal panden, waaronder Oud-Deyl- bovditen slagerij Van Leeuwen. FOTO: MILAN KONVALINKA nijRANS MICKLINGHOFF ASSENAAR - De on- rhandelingen tussen de hieente Wassenaar en (kswaterstaat over het prtrekken van de paral- weg aan de westzijde de Rijksstraatweg in tesenaar zijn deze week gerond. voor een gedeelte reeds be ende parallelweg wordt brgetrokken tot de Van Zuy- J van Nijeveltstraat. Volgens (gemeente is door het inge- fursbureau Haskoning bere nd dat daardoor veertig pro cent minder auto's op de Van Zuylen van Nijeveltstraat en 55 procent minder auto's over de parallelweg zal rijden. Het reeds bestaande stukje pa rallelweg wordt versmald tot een breedte van vijf meter, de zelfde breedte als het nog door te trekken gedeelte. Tussen de parallelweg en de hoofdrijbaan komt een vangrail. Ook de hoofdrijbaan van de Rijksstraatweg ondergaat een aantal wijzigingen. Alle rijba nen worden ongeveer een me ter meter in oostelijke richting opgeschoven. Beide linker stroken worden circa veertig centimeter versmald tot 2,4 meter. De huidige doorgetrok ken streep wordt vervangen door een middenberm met be planting. Zowel de Rijksstraat weg als de parallelweg worden voorzien van geluiddempend asfaltbeton. De flessehals bij Oud-Deyl zicht verdwijnt door de sloop van een aantal panden, waar onder Oud-Deylzicht en slage rij Van Leeuwen. Met de sloop wordt waarschijnlijk in sep tember begonnen. Voor een klein gedeelte van dit plan zal voor de uitvoering een artikel-19-procedure worden gestart, vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan. De plannen worden op 25 augus tus uitgebreid besproken tij dens een informatieavond van de gémeente voor bewoners en belanghebbenden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9