)elft Instruments i Loopt boycot VS af Vertragingen Europese luchtverkeer aangepakt Aanval EG op verpakkingsafval IlidaeSoiyia/nt ECONOMIE jlgend jaar nger winkelen Beperking gebruik van ringnetten Cao-lonen meer gestegen dan niet-cao-lonen BLenING Deviezenreserves Hongkong bedragen 51 miljard gulden Andriessen wil vetorecht bij Fokker DONDERDAG 16 JULI 1992 HAAG - De winkels mogen vanaf 1 ari 1993 van maandag tot en met vrij- tot half zeven 's avonds open blijven, loopavonden blijft 21.00 uur het slui- jtijdstip. Op zaterdag moeten de win- uiterlijk om 18.00 dicht. Het maxima- jntal openingsuren wordt 55 uur per l. Dat is nu 52 uur. Dit blijkt uit een Ikatie in het Staatsblad, waarin de jjzigde winkelsluitingswet staat afge- |t. Andere wijzigingen, zoals de ver- ling van het aantal zon- en feestda- waarop winkels open mogen zijn, de felijkheid van avondwinkels in elke feente en de vrijstellingen voor toeris- grensgemeenten, worden in de van 1993 ingevoerd. Overpelt weet niets van komst vuurwerkfabriek OVERPELT - Burgemeester Karei Pinxten van de gemeente Overpelt in Belgisch-Limburg heeft nog geen aanvraag gekregen van de Nederlandse vuurwerkfabriek MS Vuurwerk uit Culem- borg om zich in de gemeente te mogen vestigen. De directie van MS Vuurwerk, de fabriek die vorig jaar in Culem- borg ontplofte en grote materiële schade aanrichtte in de omge ving, kondigde deze week aan naar België te verhuizen. De fa briek heeft door de publiciteit rond de ontploffing, waarbij ook een dode te betreuren viel, nauwelijks mogelijkheden om in Ne derland een nieuwe fabriek te bouwen. In Culemborg stuitten bouwplannen op hevig verzet van buurtbewoners en gemeentebe stuur. MS Vuurwerk heeft het oog latën vallen op de vroegere mu nitiefabriek van PRB in Kaulille, vlak over de Nederlands-Belgi sche grens in de gemeente Overpelt. Maar volgens burgemeester Pinxten van Overpelt kan er geen sprake zijn van opslag van mu nitie in zijn gemeente, als dat de veiligheid van de buurtbewoners zou bedreigen. Duitsland gaat spoorwegen verzelfstandigen BONN - De verlieslijdende Duitse spoorwegen moeten over tien jaar in drie zelfstandige, winstgevende bedrij ven zijn omgevormd. De eerste stap daartoe wordt in 1994 gezet door de samenvoeging van de Westduitse Bundesbahn en de Oostduitse Reichsbahn in een naam loze vennootschap, zo maakte tfansportminister Gün- ther Krause gisteren bekend. De Duitse overheid neemt de schulden van beide spoorwegmaatschappijen, 55 mil jard mark, over. De benodigde marken wil de regering halen uit tolheffing op de autowegen, uit de verwachte winst van de spoorwegen van 4,8 miljard mark in de eer ste tien jaar en uit de verkoop en verhuur van grond en gebouwen van de spoorwegen. Na 2002 moet de verzelf standiging de Duitse staat een besparing van 100 miljard mark in de volgende twintig jaar opleveren. De plannen betekenen een verlies van 116.000 banen. Vakbonden en regering verwachten echter dat de zelfstandige bedrij ven nieuwe arbeidsplaatsen zullen opleveren. Salarisgroei Nationale Nederlanden ingedamd DEN HAAG - Het salarisgebouw van Natio nale Nederlanden gaat op de helling. De ver- zekeringstak van de Internationale Nederlan den Groep wil de salarisgroei van het hoger- en middenkader indammen. Uit onderzoek is gebleken dat de werknemers gemiddeld zo'n tien- tot vijftienduizend gulden per jaar meer verdienen dan de werknemers bij concurre rende maatschappijen. Een van de wijzigin gen die vanaf 1 januari worden doorgevoerd, is het invoeren van kortere salarisschalen met een maximum dat gemiddeld tien pro cent lager ligt dan de huidige schalen. Struc tureel goed presterende medewerkers krijgen echter een uitloop die overeenkomt met het maximum van de oude schalen. Het salaris van medewerkers tot dertig jaar en de aan- vangsalarissen worden verhoogd. Borsumij Wehry wordt eigenaar Ceteeo Holding DEN HAAG/ROTTERDAM - Koninklijke Borsumij Wehry wordt eigenaar van de han delmaatschappij Ceteeo Holding, thans nog eigendom van Van Ommeren. Om te begin nen zal Borsumij 51 procent van de aandelen Ceteeo verwerven. De rest van 49 procent zal in vier gelijke porties aan Borsumij worden overgedragen. Dit heeft Borsumij Wehry van daag bekendgemaakt. De waarde van Ceteeo ligt tussen vijftig en vijfenvijftig miljoen gul den. Van Ommeren ontvangt over de periode van overdracht een van de winst afhankelijke goodwill. Gedurende de eerste twee jaar van de overgangsperiode zullen Borsumij en Van Ommeren samen de zeggenschap en de be leidscontrole uitoefenen. De transactie zal naar verwachting geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. jFT De Nederland handelsonderneming [t Instruments heeft de Amerikaanse over- l een schikking getrof- en zo de boycot tegen Nederlandse onderne- g opgeheven. Ook de strafvervolging te- vier medewerkers van Belgische dochteron- lerneming van Delft ruments van de baan. ïngekomen is dat de hol- namens haar Belgische ;ronderneming 3,3 mil- |dollar zal betalen, aldus ld van bestuur van Delft ...laments gisteravond. De J tking is het resultaat van ?kken tussen Delft In- Jnents, de Nederlandse re- %g en de Amerikaanse mi nisteries van justitie, staat en handel. De strafvervolging tegen de medewerkers dreigde nadat Delft Instruments, kort voor dat in 1990 de Golfoorlog uit brak, via België twee warmte- beeldcamera's had geëxpor teerd naar Irak, en in 1990 een naar Jordanië. Zonder de be nodigde vergunningen en volgens de Raad van Be stuur tegen de interne voor schriften in, waren de warmte- beeldcamera's verhandeld, ter wijl onderdelen ervan onder toezicht van het Amerikaanse State Departement vielen. Daarmee zou Delft Instru ments zich schuldig hebben gemaakt aan de verkoop van strategische goederen. De Raad van Bestuur van Delft Instruments heeft namens haar Belgische dochteronder neming schuld bekend, zoals de Amerikaanse wet vereist bij het treffen van een schikking. Behalve de 3,3 miljoen dollar geven de Verenigde Staten aan de defensiebedrijven van Delft Instuments een jaar lang geen nieuwe exportvergunningen af (plus een proeftijd van twee jaar). In sommige gevallen zul len uitzonderingen mogelijk zijn en eerder opgeschorte ex portvergunning worden weer geldig, meldt de raad van be stuur. Volgens de persverklaring heeft. Delft Instruments in 1991 vijftig miljoen gulden verlies geleden als gevolg van de Amerikaanse sancties. De holding, die uit dertig actieve dochterondernemingen be staat, verwacht in september de halfjaarscijfers te kunnen publiceren. na 'constante' tenreis >1^ [YO - Een leidende func- r ejiris van een groot Japans lujlelsconcern, die vorig jaar na dagen voor zijn nj| op zakenreis te zijn ge- al$t, is overleden door te werken. Het Japanse In- ftiebureau voor Arbeids- bepaalde dat dijren. Elk jaar wordt in Ja- 3 ;van ongeveer 30 sterfge- in officieel erkend dat zij (veroorzaakt door te hard ;en, waardoor de familie >raak kan maken op com- 27 (atie van de overheid. De ite gevallen van overlij- loor-te-hard-werken, aan- id als „karoshi", betreffen iders; karoshi onder kan- Tsoneel komt weinig De Nationale Raad voor ischerming van Slachtof- 'an Karoshi schat dat zich kpan jaarlijks 10.000 men- poodwerken. BRUSSEL - De Europese Commissie gaat het gebruik van ring netten voor de vangst op tonijn in de Stille Oceaan verbieden. De netten worden als bedreigend ervaren voor het voortbestaan van de dolfijn, die met name in deze wateren vaak in combinatie met tonijn voorkomen. Volgens Europees commissaris Manuel Ma rin (visserij) gaat het in dit gebied jaarlijks om tienduizenden dolfijnen die onnodig sneuvelen door de ringnetten. Het voorstel van de Commissie beoogt het gebruik van deze netten te verbie den daar waar zij een gevaar opleveren voor „zeezoogdieren". Eind vorig jaar werd door de commissie al het gebruik van drijf netten verboden, omdat bij deze vangtechniek geen enkel onder scheid naar vissoort wordt gemaakt. Binnen de EG wordt door ongeveer 80 schepen, voornamelijk afkomstig uit Spanje en Frankrijk, gebruik gemaakt van ringnetten. Volgens Marin ope reren deze schepen echter voornamelijk in de Atlantische en In dische oceaan, waar de combinatie van tonijn met dolfijn niet voorkomt. Roebel-ingang Moskovieten staan gelijk Britten in een 'queue' voor de 'roebel'-ingang van het restaurant Pizza Hut Voor de deur voor klanten die harde valu ta te besteden hebben staat een toevallige passant. Veel drukker zal bij de laatste deur niet worden. Deze week nam het Russische parlement een wet aan met een verbod op lonen in harde valkuta voor Russen. foto: epa DEN HAAG - De loonstijging voor mensen die niet onder een cao vallen kwam in 1990 voor het eerst in elf jaar gemid deld lager uit dan die van cao werknemers. De cao-lonen stegen dat jaar met gemiddeld 4,4 procent, de niet-cao-lonen met 4,2 procent. Dat blijkt uit gisteren bekend gemaakt onderzoek van het ministerie van sociale zaken. De stijging van de cao-lonen was voor 2,2 procent het gevolg van prijscompensatie en voor ieder geldende verhogingen (initieel). De overige 2,2 pro cent waren incidentele loons verhogingen. De niet-cao'ers kregen gemiddeld 1,1 procent prijscompensatie en initiële loonsverhogingen, terwijl hun incidentele loonsverhoging ge middeld 3,1 procent was. Voor zowel cao-werknemers als niet-cao'ers waren inciden tele loonsverhogingen vooral het gevolg van prestaties en beoordelingen. Ongeveer 49 procent van de cao-werkne mers kreeg in 1990 een extra uitkering, van gemiddeld 2.700 gulden. Zo'n uitkering kreeg 53 procent van de niet-cao'ers. Zij ontvingen echter gemid deld 7.745 gulden. De in 1990 doorgevoerde belas tingherziening 'Oort' heeft in 1990 een loonstijging van 0,3 procent tot gevolg gehaald. Daar stond tegenover dat tien procent van de werknemers hun netto onkostenvergoeding meer dan gehalveerd zag door het verdwijnen van aftrekpos- Itkoord over menwerking FT SCHAMPERS [SSEL De raad van be- jr van de Belgische Bank sel Lambert (BBL) heeft icht op groen gezet voor sa- werking met de Internatio- Nederlanden Groep (ING), de toekomst van de Bank sel Lambert, de tweede tste bank van België, wordt aanden onderhandeld. De tste aandeelhouder, de p Brussel Lambert van de se zakenman Albert Frei- ïeeft de Nederlandse in- met vernuftig financieel trspél proberen te verhin- n. Zo wilde Freire ING bui- pel zetten door een allian- lan te gaan met het. Ge ntekrediet, de Belgische heidsspaarbank. Maar zeer nt bleek dat met name de ;re kaderleden van de BBL stander zijn van samen- cing met ING, dat ontstaan een fusie van de verzeke- Nationale Nederlanden en igslet 1-Postbank. Een monster- lond met het Gemeentekre- >noiei zou, zo vrezen de directeu- Jek van de BBL en ook de vak- d wien, onherroepelijk leiden banenverlies. De Groep bièdèfjssel Lambert heeft, zo lijkt zijn verzet tegen de Neder- >e deelname min of meer egeven. GBL heeft 1 mil- aandelen verkocht aan een emburgse dochter van het ïeentekrediet. Het is niet enkbaar dat BBL de ban- met zowel ING als het Ge ntekrediet zal aanhalen, heeft via haar Belgische hter De Vaderlandsche nu en aandeel van 10.03 in de ik Brussel Lambert. R TE ri HONGKONG - De Britse kroonkolonie Hongkong heeft het geheim van haar deviezen reserves geopenbaard. Eind vorig jaar bedroegen die 51 miljard gulden. De bekendmaking is van groot belang gezien de stagnatie in de onderhandelingen met Chi na over de financiering van de nieuwe luchthaven van Hong kong. China, dat krachtens een vorig jaar gesloten ak koord instemming moet betui gen met de financieringsrege lingen voor het vliegveld, vindt de kosten te hoog en meent dat zij een te groot be slag op de reserves leggen vóór de overdracht van Hongkong aan China in 1997. Het valutafonds van Hong kong, dat opereert als een soort centrale bank en tot taak heeft de stabiliteit van de Hongkong-dollar op de wissel markt te waarborgen, heeft sinds het eind van de. Tweede Wereldoorlog geen mededelin gen gedaan over de omvang van de reserves. Zij bestaan uit vrij inwisselbare vreemde va luta's in de vorm van rentedra gende bankdeposito's, obliga ties en schatkistpapier van sta ten met een hoge kredietwaar digheid. Het is altijd de vraag geweest waarom Hongkong de reserves al die tijd geheim heeft gehou den en van verscheidene kan ten is dan ook steeds sterk aan gedrongen op openbaarma king teneinde de doorzichtig heid van de markt te vergro ten. Het Internationale Mone taire Fonds (IMF) heeft Hong kong geadviseerd zijn reserves te openbaren, omdat dat de praktijk is in economisch be langrijke landen. In de wetgevende vergadering van Hongkong is meegedeeld dat de omvang van de reserves voortaan elk jaar zal worden gemeld. In het afgelopen jaar zijn zij met vijf miljard dollar uitgebreid. Volgens de nieuwe gouverneur van de kroonkolo nie, Chris Patten, is de bekend making belangrijk omdat Hongkong daarmee tegenover de hele wereld en dus ook aan de Volksrepubliek China zijn zeer krachtige, stabiele econo mie bevestigt. De reserves zijn de op elf na omvangrijkste ter wereld en komen per hoofd van de bevolking uit op 5000 -Amerikaanse dollar, zeven maal zoveel als het gemiddel de van de 24 industrielanden van de Organisatie voor Eco nomische Samepwerking en Ontwikkeling (Oeso). Idoor PEET VOGELS DEN HAAG - De besprekin gen over samenwerking tussen Fokker en Dasa zijn in een kri tieke fase beland. Het overleg dat dinsdag op het ministerie van economische zaken (EZ) werd gevoerd door beide bedrij ven en de Nederlandse over heid heeft niet tot concreet re sultaat geleid. Aanstaande maandag komen de topmannen Schrempp, Ne- derkoorn en Andriessen bij el kaar om te proberen tot een op lossing te komen. Andriessen wil greep houden op Fokker, zodat de Duitsers niet met de buit gaan lopen zodra het con tract ondertekend is. Volgens woordvoerder Van Die pen van EZ is er dinsdag „in een goede sfeer onderhandeld, maar veel concreets heeft het niet opgeleverd. Minister An driessen blijft zijn bezwaren houden tegen de huidige over eenkomst". Die liggen vooral op het vlak van de garantie dat Fokker „als zelfscheppende vliegtuigfabriek" voor Neder land behouden blijft. Dat bete kent dat zowel de ontwikkeling en produktie van nieuwe toe stellen in Nederland moet blij ven plaatsvinden. De garanties van Dasa voor het behoud van Fokker zijn niet hard genoeg in de ogen van EZ. „Dan praat je dus over behoud van de werk gelegenheid en de kennis in Nederland", aldus Van Diepen. „Het is echt niet zo dat de par tijen nu een spelletje blufpoker aan het spelen zijn en volgende week snel tot een akkoord ko men. De verschillen van inzicht zijn zeer wezenlijk". Andries sen dringt aan op een extra commissariszetel voor de staat. Daarmee krijgt de overheid zo veel invloed, dat belangrijke besluiten altijd geblokkeerd kunnen worden. Op die manier kan de ontwikkeling en pro duktie van vliegtuigen voor Ne derland behouden blijven. Een tweede drukmiddel dat de staat heeft, is het fonds voor de ont wikkeling van nieuwe vliegtui gen. Fokker heeft een miljard gulden van de staat gekregen voor de ontwikkeling van vlieg tuigen en daarnaast staat de staat garant voor 500 miljoen gulden aan bankkredieten. Bij elke verkochte Fokker betaalt het bedrijf een deel van de schuld terug. Er staat nu nog ongeveer 700 miljoen gulden schuld open. In principe blijft dit geld be schikbaar voor de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. Dasa is dan ook erg geïnteresseerd in deze bruidsschat van Fokker. Mochten de Duitsers geen har de garanties geven voor het be houd van kennis en werkgele genheid in Nederland, dan zal de staat dat geld gewoon zelf houden. De overheid gaat na tuurlijk niet de Duitsers subsi diëren voor de bouw van vlieg tuigen in Duitsland met Neder lands geld. Watertoerist De nieuwe Herculeskaart lijkt speciaal te zijn gemaakt voor de echte waterratten onder de toeristen, zoals een zwemmer in Zürich laat zien. Hij vraagt de weg aan iemand op het droge zonder zijn 'topografische rechterhand' te degraderen tot een disposable; zijn kaart is namelijk water- en winddicht. foto: anp AMSTERDAM - De Associa tion of European Airlines (AEA) gaat een campagne starten te gen de vertragingen in het Eu ropese luchtverkeer. Per jaar lopen de leden van de AEA meer dan 100.000 uur vertra ging op, wat veel ongemak voor reizigers en miljarden guldens schade veroorzaakt. De AEA, waarvan 20 Europese luchtvaartmaatschappijen lid zijn, ergert zich al jaren aan de vertragingen. Doordat er veel verschillende centra zijn die de vliegtuigen begeleiden op hun vlucht door het luchtruim, is de coördinatie vaak gebrekkig. Dat leidt tot oplopende vertra gingen in het vliegverkeer. Nu het steeds drukker wordt in de lucht wordt de situatie alleen maar ernstiger. De AEA vraagt passagiers sinds gisteren een briefkaart te on dertekenen waarin wordt aan gedrongen op één systeem voor luchtverkeersbegeleiding in heel Europa. De stem van de consument wordt gebruikt om de druk op de EG op te voeren. De toenemende vertragingen zijn erg kwalijk voor de lucht vaartmaatschappijen. De laat ste jaren zijn de schema's steeds meer op elkaar afge stemd. Een groot deel van de vluchten sluit namelijk op el kaar aan. De KLM vervoert bij voorbeeld vanuit heel Europa reizigers naar Schiphol die ver volgens met een aansluitende vlucht doorgaan naar andere werelddelen. Als een vlucht vertraging heeft werkt dat als een inktvlek door op alle aan sluitende vluchten. In mei 1992 bijvoorbeeld had 19,2 procent van alle uitgaande vluchten al een vertraging van meer dan 15 minuten. Dat leidt tot grote er gernis onder de passagiers, om dat het in de praktijk betekent dat er bij aankomst gehold en gevlogen moet worden om het volgende toestel te halen. De laatkomers kunnen dan bij bin nenkomst ook nog rekenen op de boze blikken van de andere passagiers die al die tijd heb ben zitten wachten in de cabi ne. De AEA pleit daarom al ja ren voor een luchtverkeersge leidingssysteem binnen Euro pa. Nu is het zo dat vliegtuigen boven Nederland door een dienst begeleid worden, die het vliegtuig dan vervolgens weer overgeeft aan de volgende dienst als er over de landsgren zen heen gevlogen wordt. Dat leidt tot verwarring en miscoör- dinatie. Met een systeem kan de vlucht van begm tot einde gepland worden. Het is dan steeds duidelijk welk vliegtuig waar is en hoe het het beste naar zijn eindbestemming ge bracht kan worden. Door het publiek in te schakelen bij de actie hoopt de AEA de druk op Brussel verder op te voeren, zo dat de slepende kwestie snel tot een oplossing komt. BRUSSEL - De EG wil dat over tien jaar 90 pro cent van alle verpakkings afval wordt ingezameld en opnieuw verwerkt. Brus sel geeft daarbij sterk de voorkeur aan hergebruik. De zeer ver gevorderde wetgeving van landen als Denemarken, Nederland en Duitsland komt door de gisteren door milieu commissaris Van Miert gepresenteerde ontwerp richtlijn op de tocht te staan. Afvalverbranding en storting op belten mag slechts als een soort laatste middel worden toegepast. Op die manier kan 60 procent van het gebruikte verpakkingsmateriaal on geacht of het om plastic, blik, papier, folie of karton gaat opnieuw worden benut, aldus de ontwerp-richtlijn die nu ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de Europese milieu-minis ters. Brussel schat dat de twaalf EG-landen jaarlijks 50 miljoen ton verpakkingafvaU produceren. Daarvan wordt nog geen vijfde deel (18 pro cent) hergebruikt. Van Miert, die twee weken geleden de mi lieu-portefeuille van de kleur rijke Italiaal Ripa de Meana overnam, zei gisteren dat hij de doelstellingen van de EG als haalbaar beschouwt. Overi gens betekent een en ander dat vooral de zuidelijke EG- landen „de pas zullen moeten verdubbelen". Niettemin is Van Miert er zich van bewust dat hij met zijn nieuwe milieu richtlijn beklemd kan raken tussen het blok van zuidelijke EG-landen, dat nog hoege naamd geen regelingen voor de inzameling en verwerking van verpakkingsafval kent, en een groep noordelijke landen (waaronder Nederland) die in feite al veel verder is dan de nieuwe richtlijn nu aangeeft. Vrije verkeer Weliswaar zei Van Miert dat de EG-lidstaten zelf moeten bepa len welke systemen ze voor het hergebruik van verpakkings afval gaan hanteren, maar hij voegde daar meteen aan toe dat „het vrije verkeer in de "Eu ropese eenheidsmarkt niet in gevaar mag worden gebracht". Juist dat laatste zal het aanne men van de nieuwe EG-richt- lijn tot een politiek uiterst moeilijke en zelfs riskante zaak maken. In feite de zeer ver gevorderde wetgeving van landen als De nemarken, Nederland en Duitsland op de tocht te staan. Zo is in Denemarken de ver koop van bier en andere dran ken in blik niet toegestaan. De Denen moeten die wet moge lijk ongedaan maken, omdat de zwaarder tellende Europese richtlijn wel het gebruik van blik toestaat, als dat maar apart wordt verzameld voor hergebruik. Duitsland wil een verbod op het gebruik van plastic flessen om aldus mi lieu-onvriendelijke verbran ding van dat materiaal te voor komen. Ook dat gaat verder dari de gisteren door Van Miert gepresenteerde richtlijn. Daar entegen zullen landen als Por tugal, Griekenland en Spanje tegenwerpen dat de plannen van Brussel veel te ambitieus zijn en door hen dan ook niet binnen tien jaar kunnen wor den gerealiseerd. Commissaris Van Miert staat op het standpunt dat het ver bod op bijvoorbeeld blik of plastic flessen in feite in strijd is met de principes van de vrije markt. „De lidstaten kunnen niet alles regelen zoals ze dat zelf willen", aldus de milieu commissaris die overigens vindt dat „Brussel de verst voortgeschreden landen niet in de wielen mag rijden". Van Miert wil met zijn richtlijn lan den als Denemarken, Duits land en Nederland juist een steuntje in de rug geven en de zuidelijke landen tegelijker tijd de gelegenheid geven hun achterstand in te lopen. Het is overigens twijfelachtig of de milieu-ministers van de EG-landen die mening delen. De Eurocommissaris beloofde wel dat een aparte studie zal worden uitgevoerd om vast te stellen in hoeverre de wetge ving van de noordelijke landen in botsing komt met de Brus selse richtlijn en die landen mogelijk zelfs iets van hun be staande wetgeving moeten te rugnemen. Zo liet Van Miert er geen twijfel over bestaan dat het Duitse systeem, waarbij groene punten aan milieu vriendelijke en voor herge bruik geschikte verpakkingen worden gegeven, door de nieu we EG-richtlijn overbodig wordt. Brussel wil namelijk alle verpakkingen in geheel Europa van een merk voorzien dat aangeeft in hoeverre be paald materiaal kan worden verwerkt en voor hergebruik in aanmerking komt. Dat merk geeft ook de aard van het materiaal aan, zodat scheiding voor het tijdens het inzamelen volgens een in de gehele EG uniform systeem kan geschie den.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7