erviërs rukken op h Kroatië en Bosnië AVO-vloot op post in Adriatische Zee ELSEVIER ƒ540,- HN d0ENE BINNENLAND BUITENLAND Pools parlement wil perscensuur ior zelfde klok in Brezi luiden! Democraten houden 'geheim' beraad runswijk: amnestie Desi Bouterse zelden? jammer eigenlijk UIT DE WEEKBLADEN Monsieur Caravan lidóeSotruitit DONDERDAG 16 JULI 1992 a lamgelegd door staking (V - Het verkeer in de Bulgaarse hoofdstad is volledig lamgelegd door een staking van ïemers bij het openbaar vervoer die hoger jjisen. Duizenden burgers konden gisteren Jaar hun werk. Premier Filip Dimitrov he iligde de vakbonden van politieke manipula- regering, die zich ervan bewust is dat er ooit met haar verbonden vakbonden een T is ontstaan, kondigde aan stappen te zullen •nemen om de „poging de stad lam te leggen" fcpen. De premier zei dat de autoriteiten meer jeertig bussen en veertig bestelautos zullen [en om het openbaar vervoer te normaliseren. kils richten bloedbad aan BMBO Tamil-rebellen hebben gisteren in listen van Sri Lanka een aanval uitgevoerd op pssagiersbus en minstens 18 inzittenden, al- Toslims, in koelen bloede doodgeschoten. On- e slachtoffers waren vijf vrouwen. Donna McGuire in Duitsland aangeklaagd wegens moord BERLIJN - De door Nederland uitgeleverde Noord- ierse Donna McGuire is door het Duits openbaar mi nisterie aangeklaagd wegens een door de IRA opge ëiste moordaanslag op een majoor van het Britse le ger. Voor de aanslag in Dortmund op 2 juni 1990 moet de 25-jarige secretaresse voor het gerechtshof in Duesseldorf verschijnen. Zij zal zich daar tevens moeten verantwoorden voor poging tot moord. De cel van het Iers Republikeins Leger waartoe zij zou beho ren, schoot na de moordaanslag tevens op de Duitse politie en pleegde in mei 1990 een bomaanslag op een Britse kazerne in Hannover. Er loopt ook nog een on derzoek tegen McGuire in verband met een bomaan slag in juni 1989 op een kazerne in Osnabrueck. McGuire werd samen met twee andere IRA-leden aan Duitsland uitgeleverd nadat zij in Nederland waren vrijgesproken van de moord in Roermond op twee Au stralische toeristen. WARSCHAU Een meerderheid van Poolse parlementariërs is voor het be straffen van de pers voor artikelen die als „buitengewoon onverantwoorde lijk" worden beschouwd. Uit een opi niepeiling, waarvan de uitslag gisteren werd vrijgegeven, blijkt dat 53 procent van de 200 ondervraagde parlements leden voor het benoemen van een spe ciale parlementscommissie of rege ringsinstelling voor toezicht op de pers is. Vierenveertig procent is hier tegen en 3 procent heeft geen mening. In het parlement zijn geen voorstellen ge daan wat dit aangaat. De opiniepeiling werd verricht door het onderzoeksbu reau Promedia in opdracht van de krant Zycie Warszawy Irak eist intrekking alle VN-resoluties Golfoorlog NEW YORK - Irak heeft gistere* geëist dat de VN-veiligheidsraad alle resoluties tegen Irak intrekt die naar aanleiding van de Iraakse in vasie van Kuwayt werden aangenomen. De Iraakse minister van buitenlandse zaken Ah med Hussayn heeft dit VN-secretaris-generaal Boutros Ghali in een brief laten weten. Volgens hem heeft zijn land voldaan aan de eisen van de VN. De Iraakse eis is een nieuwe stap in een reeks confrontaties met de veiligheidsraad. Bij het Iraakse ministerie van landbouw in Bagh dad staan al elf dagen lang Iraakse veiligheids functionarissen tegenover VN-wapeninspec- teurs, die het gebouw binnen willen. Dinsdag verwierp Irak een VN-plan voor de verkoop van Iraakse olie en weigerde het een bijeenkomst in New York bij te wonen waar gepraat wordt over de vaststelling van de grens met Kuwayt. yolg van de voorpagina) hetpRADO Ondanks WERjedesbesprekingen in len zetten de Servi- I troepen hun offen- Kroatië en Bosnië dVl. allf Kroatische stad Bosank- l, op 180 km ten noorden Sarajevo, staan de Ser- ,aan de poorten". Enkele iwijken van de stad zijn enomen, aldus het pers- Tanjug in Belgrado. De iche televisie in Belgrado dat Bosanski Brod sch omsingeld is en dat van de stad „spoedig" rke 1 wordt verwacht. De Servische troepen voerden gisteren een aanval uit op een kamp met vluchtelingen uit Bosnië-Hercegovina in Sla- vonski Brod. Daarbij zijn vol gens de Kroatische televisie zeker vier mensen gedood en zestig gewond. In het kamp le ven drieduizend Bosnische vluchtelingen. Ten oosten van de stad zijn de Servische troepen doorgedron gen tot de rivier de Save, de na tuurlijke grens tussen Bosnië- Hercegovina en Kroatië, ter hoogte van de dorpen Velika Brusnica, Donji Klakar en Lij- esce, aldus Tanjug. De Servische troepen zetten ook hun offensief in het noor den van Bosnië voort en na men de steden Modrica, Od- zak, Gradacac in, waarbij ze de Kroaten tot de rivier de Save terugdrongen. Hierdoor zou een verbinding tot stand zijn gebracht tussen gebieden die zij in handen hebben in het westen en het oosten van Bos nië-Hercegovina. Rond Gorazde in het oosten van Bosnië werd zwaar ge vochten. De stad van 70.000 in woners, overwegend door mos lims bewoond, is al weken in gesloten door Servische troe pen. Radio-amateurs uit de stad meldden wanhopig dat „Gorazde zal ophouden te be staan". Een echtpaar uit Bosanksi Brod staat verslagen voor hun verwoeste huis. FOTO: EPA De gecombineer- ,£ritieme operatie van de en de" Westeuropese (WEU) om te controleren embargo's tegen Servië ijontenegro worden nage- ag van start ge- Zoals de NAVO-lidstaten en in Brussel besloten, vanaf acht uur vanmor- e schepen van de NAVO Zowel de NAVO als de WEU le vert een eskader van zes sche pen, elk met een eigen com mandant. De WEU neemt mor gen in Rome (Italië is momen teel voorzitter) het definitieve besluit om de schepen snel in te zetten. Het NAVO-smaldeel moet het noordelijk, dat van de WEU het zuidelijk deel van de Adriatische Zee gaan controle ren. Naast de schepen zal de NAVO een viertal patrouille-vliegtui gen en vier AWACS-vliegtui- gen voor radarverkenning in zetten. De schepen maken deel uit van de permanente NAVO- vloot in de Middellandse Zee. Nederland levert het fregat Pieter Florisz, dat deel uit maakt van de vloot en zich al in de Middellandse Zee be vindt. Naar verwachting wordt mor gen besloten de twee Orion-pa- trouillevliegtuigen van de Ma rineluchtvaartdienst die mi nister Ter Beek van defensie eerder voor de operatie heeft aangeboden, in WEU-verband in te zetten. Dan moet ook wor den besloten hoe lang deze toe stellen worden ingezet en waar zij in Italië worden gestatio neerd. De nieuwe premier van Joego slavië Milan Panic gaat mor gen naar New York om daar over de Joegoslavische burger oorlog overleg te voeren met Boutros Boutros Ghali, de se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties. Daaraan vooraf gaand zal de dinsdag aangetre den Panic ook een gesprek hebben met de Franse presi dent Francois Mitterrand. De Joegoslavische premier wil de oorlog in Bosnië-Hercegovina zo snel mogelijk beëindigen. S1JTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 rwT^ i u meegedaan aan de actie 'Klok voor Brezi' of wilt u gewoon uit fggïigstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het n je in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt t ijlf aanwezig zijn bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk danfeis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 hebistus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder /es-twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan mijltateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is uitjacht uit solidariteit met de mensen daar. Wie dat wil kan boeken voor ;edenreis naar: Praag eindelijk het Witte Huis her overd worden, met behulp van die miljoenen conservatieve Amerikanen die naar het ande- NEW YORK Terwijl re net zitten te kijken. Zij, zo >eld Globale verkoopprijs: heel Amerika aan de tele visie zit gekluisterd om de meest sensationele honk balwedstrijd van het jaar, de 'All-Star Game' tussen de topspelers van 's lands westelijke en oostelijke divisie mee te maken, houdt de massale conven tie van de Democratische vermoeden het partijbestuur en de lui van de Clinton-cam- pagne, herkennen zich niet in de schreeuw van de negerlei der om aandacht voor Ameri- ka's daklozen en niet in de doodstrijd van de jongeman die riskant heeft geleefd. Het vuur van Jesse Jackson is er niet minder om. Niemand in Amerika kan een gehoor zo doeltreffend in vervoering :hoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En _ht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door der|htige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot j^frwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Ier beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke in en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met ^(veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. ag 1-persoonskamer 100.- isief vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis rtelijf in middenklasse hotel «basis half-pension a.0ek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis «afscheidsdiner dichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur. MBO De Surinaamse legerleider Dési Bouterse en militairen die mensenrechten zouden hebben geschon- moeten in aanmerking komen voor amnestie. Dat vindt y Brunswijk, leider van het junglecommando. Hij heeft dit gezegd in een vraaggesprek vanuit Nederland met de [naamse televisie. Amnestie is volgens Brunswijk de enige echte vrede te bereiken. „Als we praten over vrede en Irikkeling, terwijl zaken als de moorden van december 1982 poeten worden onderzocht, zal er nooit rust komen", zegt de [lecommando-leider. Brunswijk meent dat zijn opstelling j iedereen in de smaak zal vallen. „Het klinkt misschien I, maar we moeten realistisch zijn; er zijn zaken die niet meer tëgedraaid kunnen worden". Stichting LEZEN Keizersgracht 391 iPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Als torpedojagers scheren de vangboten rondom de 'Willem idsz'. De harpoeniers staan op hun posten en iedereen kijkt erBrP uit. Ja, daar zien ze al drie potvissen naderen. En ginds utpmen er nog twee. Lupardi dirigeert blijkbaar zijn hele 'vloot' gef.de 'invasieschepen', vast besloten deze te vernietigen, voordat its|chterbij kunnen komen. Maar de harpoeniers zijn hem vóór. De harpoen na de andere suist door de lucht en met daverende knallen ontploffen de potvissen. Woedend ziet Lupardi, hoe zijn plan nen worden gedwarsboomd. Als het hem nu maar zou lukken dat grote schip tot zinken te brengen. - Inmiddels is Rob met zijn mo torsloep de fjord binnen gevaren en dan slaakt hij een zucht van ver lichting. Want kijk, daar ligt nog altijd zijn eigen schip, de 'Vrijheid', gemeerd. partij in Madison Square brengen als deze voormalige Garden in New York haar adjudant van Martin Luther 'geheim' beraad. King. Als een boksende poëet slaat hij de tranen in de ogen van de duizenden partijgan gers in dit vermaarde New- yorkse sportpaleis. „Die kinde ren kunnen zich niet eens voorstellen wat een gezin is. Die kinderen kunnen zich niet eens voorstellen ooit een baan te zullen hebbben. Zij leven in gebroken huizen, tussen ge broken glas, op gebroken trot toirs. In hun muziek, hun rap, hun video's klinken hun ge broken levens, hun gebroken dromen, hun gebroken harten. Voor hen is de gevangenis een stap omhoog. De gevangenis is een dak, een maaltijd, warmte in de winter, geen schietpartij en meer. Dit zijn onze kinde ren!" Ook Jimmy Carter, een minder begenadigd spreker maar in drukwekkend idealist, schil dert het hardvochtige leven voor de arme"n op de straten van zijn geliefde Atlanta. Hij veroordeelt de nieuwe desin teresse van de middenklasse voor de kanslozen als onver valst racisme en vindt dat George Bush „grootheid" had moeten zoeken in het stichten van vrede in zijn eigen land in plaats van ten oorlog te trek ken tegen Irak. Met een oor verdovend „Jimmy, Jimmy, Jimmy" dienen de Democra ten hem dankbaar van repliek. Dit is een besloten avond vol ouderwetse strijdbaarheid. Maar het is ook de avond waar op in alle rumoer van de geest drift het onheilspellend ge fluister van de twijfel is te ho ren. En de twijfel heet nog steeds Bill Clinton. Doel van de conventie en van de hele choreografie van het vierdaag se partijfeest is immers om vanavond tijdens de grote fina le de man te bejubelen die het moet gaan doen. De man die deze partij na twaalf jaren op positie weer aan de macht moet brengen om iets te ver wezenlijken van de aspiraties die hier zo emotioneel zijn ver woord. Er zijn wel tv-camera's en overal in het land is de politie ke bijeenkomst rechtstreeks te volgen, maar met naar verhou ding zo weinig kijkers is deze tweede conventie-avond de ideale voor het ouderwets soort Democratisch vertoon dat maar beter geen al te groot publiek kan hebben. Natuurlijk, de stem van de tra ditionele linkse Democraten moet binnen de partij nog al tijd mogen klinken. En klinkt vanavond uit de monden van Jesse Jackson en Patricia Schroder. En het geluid van het vroegere falen dient te wor den gehoord. Het wordt ten ge hore gebracht door ex-presi- dent Jimmy Carter, die in 1980 werd verslagen door Ronald Reagan. En homo's en lesbien nes en feministen moeten te horen en te zien zijn op de con ventie. En ze zijn te horen als aids-patiënt Bob Hattoy het podium krijgt en als er honder den borden boven de massa zwaaien met 'Vrije abortus' en 'Gelijke rechten voor Gays' erop. 'Ook dat is nog altijd de Demo cratische Partij. Dit jaar moet Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Rabin heeft haast met 'vredescreatie' TEL AVTV - Zo langzaam en niets betekenend als het vre desproces voor het Midden- Oosten tot nu toe is verlopen, zo groot is de haast nu om al binnen de komende maanden of zelfs weken een doorbraak te bereiken. Als zondag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, James Baker, in Jeruza lem arriveert, liggen er voor stellen op tafel. De voorstellen moeten het vredesproces om zetten in een „vredescreatie", zoals de nieuwe Israëlische premier Yitschak Rabin het noemt. In geheime diplomatieke con tacten tussen Washington, Je ruzalem en een aantal Arabi sche hoofdsteden is bijvoor beeld het idee geoppperd om de eerste, belangrijke stap te zetten op weg naar zelfbestuur voor de Palestijnen. Tijdens de Palestijnse verkiezingen zou het Israëlische leger, zo is het voorstel, zich zelfs terugtrek ken uit Palestijnse bevolkings centra op de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook. Israël zou daarbij ook een ge deeltelijk halt toeroepen aan de bouw van Joodse nederzet tingen in bezet gebied, in ruil voor de langverwachte Ameri kaanse kredietgaranties. In hoeverre Baker deze ideeën met zijn nieuwe Israëlische gesprekspartners in concrete plannen kan omzetten, moet worden afgewacht. Maar even interessant is de vraag hoe de Palestijnen zich tegenover Ba ker tzullen opstellen. Ze waren, begin deze week voor het oog van de televisiecamera's welis waar niet al te enthousiast over de vredesboodschap van pre mier Rabin, maar achter de schermen lieten leden van de Palestijnse onderhandelings delegatie veel optimistischer geluiden horen. Baker blijft drie dagen in Jeru zalem en pas daarna bezoekt hij Jordanië, Egypte, Syrië en Saudi-Arabië. Beroep De VS hebben gisteren een beroep op Israël en de Palestij nen gedaan om zelfbeheersing in acht te nemen bij het oplos sen van de gespannen sfeer die is ontstaan rond de An Najah- universiteit in Nablus op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. De universiteit is sinds dinsdagavond door een grote Israëlische troepenmacht om singeld, omdat de Israëliërs de indruk hebben dat gezochte personen zich op het terein van de campus bevinden. Zo'n 4000 studenten en profes soren zitten sindsdien op het terrein van de campus gevan gen, aldus Palestijnse bron nen. Er zou een groot tekort aan voedsel zijn ontstaan. Idoor ROB EDENS 'De macht van het kind' is de titel van het themanummer van HP/De Tijd. Kinderen ontwikkelen zich steeds meer tot machtige monsters. Anne Frank is enorm populair in de VS, signaleert Vrij Neder land, alleen het echte verhaal kent de Amerikaan niet. Else vier zet de Nederlandse va kantieganger typerend, her kenbaar en schaamteopwek- kend neer. Aids is een opge blazen zaak, als we Hervormd Nederland mogen geloven. En door de in Nederland heersen de overgevoeligheid rond ra cisme en discriminatie doet 'de' journalist zijn werk niet goed, vindt de Groene Amster dammer. Israël heeft schoon genoeg van de Arabische boycot. Het moet snel afgelopen zijn met de Arabische dreigementen tegen landen die goederen van Israël afnemen. Israël heeft er weliswaar nooit erg veel last van gehad, het land is immers een meester in het omzeilen van boycots. Maar het joodse zelfrespect gaat knagen. Toen kwam de Golf oorlog en het einde van de Koude Oorlog. En nu is daar de nieuwe regering-Rabin. De wereld, en met name de EG, moet zo langzamerhand maar eens kiezen, vindt Is raël. In Nederland wordt steeds meer gefraudeerd. Het stelsel van sociale zekerheid wordt hierdoor bedreigd. Op sporingsorganisaties gaan uit van en vervolgen individuele gevallen. Die aanpak is uiter mate ineffectief. Pleidooi voor fraudecarrière-analyse, dader-analyse en situatie analyse. Hele groepen kun nen hierdoor in één keer wor den gepakt. Na de tijdrit in Luxemburg is het vrijwel zeker dat de Bask Miguel Indurain in Parijs als winnaar van de Tour de Fran ce op het podium staat. Het enige dat in deze Tour telt is het enorme atletische over wicht van Indurain, en dat is jammer, vindt VN. Anne Frank is immens popu lair in de Verenigde Staten. Maar er is een grote schaduw zijde: haar gruwelijke lot werd omgezet in een positief verhaal over innerlijke over tuigingskracht en menselijke levenskracht in tijden van vervolging, onderdrukking en moord. Veel Amerikanen weten niet eens dat Anne in de gaskamer haar dood vond. Amerikanen houden nu eenmaal niet van films die geen happy end hebben". Op campings zie je mede-Eu ropeanen verbaasd toekijken hoe de Nederlanders plotse ling allemaal tegelijkertijd hun avondeten prepareren. Alsof er een onhoorbaar sein is gegeven. Vakantie is voor Nederlanders geen avontuur, en al helemaal niet voor de mensen die er met de caravan op uit trekken. Het leven moet herkenbaar blijven, en dus moeten hagelslag, stroop, ontbijtkoek, aardap pelen, tv, schotelantenne en noem maar op allemaal mee. 'Monsieur Caravan', zeggen Fransen meesmuilend. Schaamrood op de kaken tij dens het lezen. Juist die burgerlijkheid is voor Youp van 't Hek vaak het aanknopingspunt in zijn cabaretprogramma's. Een uitgebreid portret waarin zo wel Youp zelf als anderen aan het woord komen. Hij is een merkwaardig fenomeen. Het succes kwam pas toen hij te gen de veertig liep, en juist de mensen die hij altijd verrot scheldt zitten vooraan. Wanneer de ministerraad op vrijdag is afgelopen gaan de ministers naar huis. De mi- nister-president moet dan echter nog urenlang de con frontatie aan met de pers. Lubbers beschouwt het als een corvee, net als Van Agt overigens. Lubbers wordt de laatste tijd steeds ongeduldi ger. Laatst was Ferry Minge len tijdens 'het wekelijkse ge sprek met de minister-presi dent' nog aan het praten, ter wijl je hoorde hoe de premier buiten beeld de studio uitliep en met een enorme klap de deur achter zich dicht sloeg. De traditionele landbouw huisdieren sterven uit. Vee houders zijn, door de econo mie gedwongen, slechts geïn teresseerd in produktiecij- fers. Sinds 1976 is er de Stich ting Zeldzame Huisdierras sen die zich bekommert om het lot van deze dieren. Naast een misdaad van de mens heid zitten er ook gevaarlijke aspecten aan het uitsterven. Een enorme verarming van de genetische rijkdom en het gevaar van erfelijk over draagbare ziekten. Er zijn al topstieren die honderddui zenden nakomelingen heb ben. H^DE TIJD HP/De Tijd pakt, in verband met het niet verschijnen vol gende week, uit met een dub beldik themanummer: 'De macht van het kind'. Er is nogal wat veranderd. Waar de kinderen vroeger ('toen was geluk heel ge woon', zong Gerard Cox) braaf om zes uur aan tafel za ten en zwegen als vader sprak, beslissen ze nu over de nieuwe auto en spreken ze een woordje mee over de ei gen opvoeding. Het kind is onmiskenbaar machtiger ge worden. Gevolg: grauwe ge zichten en wallen onder de ogen bij de ouders. Anders is dat in het bedrijfs leven, dat de jeugd heeft ont dekt. Jongeren hebben steeds meer te besteden. Elke twee maanden spreekt het 'Nationaal Jongeren Trend Panel', bestaande uit 'leiders' onder leerlingen, zich uit over wat wel en wat niet kan. Zo maakte een bureau eens een spot voor Seven Up, waarin een fractie van een se conde iemand te zien was met 'verkeerde gympen'. Re clamespot waardeloos en exit. Nergens ter wereld worden vrouwen zo laat moeder als in Nederland. Een merkwaardig verschijnsel, waarvoor nie mand een verklaring heeft. Goed is het in ieder geval niet, want twijfelen is schip peren, is koehandel drijven met het lot, en kan de maat schappij nooit ten goede ko men. Toch heeft bijna iedere vrouw een verlangen naar voortplanting. Met aids valt het best wel mee. Een opgeblazen zaak, vindt HN. In het Westen is het niet de epidemie gewor den die was voorspeld, en in Afrika is niet aids, maar de armoede het grote probleem. Ook wordt door HN betwij feld of er wel zo'n gigantische en samenhangende strijd ge leverd wordt tegen het hiv-vi- rus. Net als in HP/De Tijd ook in HN aandacht voor het kind. In samenhang met een baan en een partner. In de praktijk nog steeds een moei zame combinatie, trapt HN een open deur in. De bal ligt bij de mannen, vindt de au teur. „Zij moeten nu laten zien wat ze waard zijn, laten zien hoe serieus de gelijke rechten van de vrouwen wor den genomen. Dus niet aller hande verlofregelingen (mis gebruiken voor studie of hobby, maar waarvoor ze wer kelijk bedoeld zijn". Tijdens de Franse Vichy-re- gering in de Tweede Wereld oorlog werden 76.000 Franse joden gedeporteerd. Vorige maand deden 200 Intellectue len een beroep op president Mitterrand om mede-verant woordelijkheid te erkennen. Conclusie: Frankrijk is nog lang niet klaar met het verle den. Philomena Essed promoveer de twee jaar geleden cum lau- de op het proefschrift 'Inzicht in alledaags racisme'. Het werk werd juichend door de pers ontvangen. Racisme is een structureel probleem in Nederland, concludeerde zij, en de pers met haar. Maar al heel snel bleek dat het proef schrift kwalitatief een aan fluiting was ('Dit werk is zó slecht'). Maar waarom werd het dan zo positief ontvan gen? Door de heersende over gevoeligheid rond racisme en discriminatie gaan journalis ten zich beperkingen opleg gen, luidt het antwoord. „Je wilt je vingers daar niet aan branden". Buitenlanders in de voorma lige DDR kunnen maar beter binnen blijven, want moleste ringen door nazi-skins zijn aan de orde van de dag. De schuld hiervoor wordt ge makshalve bij het Honecker- regime gelegd. 'Slachtoffers van het systeem', zijn de nazi skins. Deze verklaring is po pulair bij politici. Maar vol gens de Groene klopt dit niet. Wat de oorzaak wél is wordt overigens niet helemaal dui delijk. De twee al veelbespro ken flats in de Bijlmer gaan tegen de grond. „Niets min der dan een poging om de Bijlmer voor de zoveelste keer in haar roerige geschie denis van de zwartjes te ont doen", meent een uit Surina me afkomstig raadslid. Hij is bezig een strategie te ontwik kelen om de flats te laten staan. Gaan ze toch omver, dan gaan er heel wat koppen rollen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5