Acties Riagg's van de baan Mandela valt De Klerk aan Australië vreest boycot hardhout Russische krant 'Izvestia bedreigd met overname BINNENLAND BUITENLAND Geen groente uit tuinen rond Cindu Het stoere imago van kauwgom n CfiidócSouomit Twee jaar voorwaardelijk voor ex-burgemeester Luik LUIK De rechtbank in Luik heeft de vroegere burge meester van deze Belgische stad, Edouard Close, giste ren wegens omkoping veroordeeld tot 28 maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Close had 55.000 gulden smeergeld aangenomen in ruil voor een order aan een bedrijf dat parkeerautomaten wilde plaatsen in Luik. Ook liet hij zich op snoepreisjes trakteren door fabrikan ten van bushokjes en stadsplattegronden. Behalve Close stonden nog negen politici en ondernemers terecht. Ook zij kregen allemaal voorwaardelijke straffen. De Waalse socialistische partij, waarvan Close lid is, kwam eind vo rige week nog in opspraak na uitlatingen van oud-minis ter Van der Biest. Hij had verklaard dat sommige afde lingen en kopstukken zich door bedrijven lieten betalen in ruil voor overheidsopdrachten. Ook zouden de verkie zingscampagnes van sommige partijleden met smeer geld zijn gefinancierd. Close gaf gisteren toe dat dat met zijn verkiezingscampagne het geval was. Nederland helpt Aruba in hoteldebacle DEN HAAG - De Nederlandse en Arubaanse regering heb ben een oplossing gevonden voor de financiële problemen rond de bouw van drie hotels op Aruba. Nederland zal de Arubaanse regering aan krediet helpen om de bouw af te ma ken. Aruba blijft echter zelf verantwoordelijk voor de kosten en schulden. Dit is gisteren overeengekomen met de rege ring van Aruba. Minister Hirsch Ballin van Antilliaanse en Arubaanse Zaken deelde mee dat de Arubaanse regering zich een 'solide debiteur' zal betonen door de aangegane ver plichtingen na te komen. Die bestaan uit garanties van onge veer vierhonderd miljoen gulden voor de bouw van drie ho tels. De projecten zijn stil komen te liggen na faillissemen ten van aannemers en geldgebrek van projectontwikkelaars. De kredietverschaffer, een Italiaanse exportbank, eist nu geld van de Arubaanse regering die zich garant stelde. Vol gens Hirsch Ballin heeft premier Oduber van Aruba toege zegd dat zijn regering de verplichtingen na zal komen. Ne derland zal daar echter niet financieel aan bijdragen. Nordholt ontdekt 60 kg hasj in bordeel AMSTERDAM Korpschef E. Nordholt is dinsdag betrokken geweest bij een forse hasjvangst in een Amsterdams bordeel. De hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie liep mee tijdens een surveillance van het wijkbureau Balistraat. Eerst werd een illegaal naai-atelier binnengevallen, maar dat leverde niets op. Een controle op een seksclub in de Javastraat leek even min succesvol te eindigen, omdat het bor deel gesloten was. Nordholt nam een kijkje door de brievenbus en rook een sterke hasjlucht. Samen met de agenten klom hij naar een openstaand raam. Eenmaal bin nen trof het team ruim zestig kilo hasj met een straatwaarde van 250.000 gulden aan. Ook werden pers- en weegapparatuur en verpakkingsmateriaal gevonden. De hasj is in beslag genomen en wordt vernietigd. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN HAAG - De Austra lische deelstaatminister Bob Pearce komt volgen de week naar Nederland in een poging de export van hardhout veilig te stellen. Dinsdag zal Pear ce een ontmoeting hebben met ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat. Dit heeft de Australische ambassade in Den Haag gisteren be vestigd. Het bezoek van Pearce, milieu minister in de deelstaat West- Australië, is bedoeld om de ex port van het Australische kar- ri-hout veilig te stellen. Deze houtsoort staat bekend om zijn buitengewone hardheid. Rijkswaterstaat gebruikt he hout om die reden voor be schoeilngen van kanalen en bi de bouw van dijken. Klant kwijt Door het Nederlandse reg< ringsstandpunt over tropisc hardhout dreigt Australië ecl ter een klant kwijt te raker Nederland wil in de toekoms alleen hardhout importerei als er in het land van herkoms sprake is van een duurzaait bosbeheer, waarbij de vernieti ging van bossen wordt voorko men. Voor West-Australië be staan daar twijfels over. Pearc« wil Verkeer en Waterstaat er van overtuigen dat de hout winning in zijn land wel dege lijk op duurzame wijze plaats DONDERDAG 16 JULI 1992 Maij-Weggen op de fiets Ter gelegenheid van de Rijwielvierdaagse peddelde minister Maij-Weggen gisteren op d'r gemak door Drenthe. Zij ging van start in Meppel voor de veertig kilometer lange etappe richting Havelte/Uffelte. Met haar geleende fiets was de minister overigens in overtreding. Wie op een fiets zonder koplamp rijdt ook overdag riskeert een boete van veertig gulden. FOTO: anp Idoor BRUCE CLARK MOSKOU - De Izvestia, de krant die al het goede van de Russische journalistiek beli chaamt, zal hard moeten vech ten voor haar economische en politieke onafhankelijkheid. Een aantal conservatieven pro beert het prestigieuze dagblad, dat zich altijd met kracht heeft verweerd tegen de vloedgolf van Russisch patriottisme en dat vorig jaar waarschuwde voor een conservatiève coup, over te nemen. Het gevecht om de toekomst van de Izvestia is het laatste front in de machtstrijd tussen links en rechts om de controle over de media en, uiteindelijk, het hele land. Deze week ver klaarde het presidium van het Russische parlement, een duister maar machtig instituut dat herhaaldelijk in botsing is gekomen met het hervor mingsgezinde kabinet van pre sident Jeltsin, de huidige staf van de 75-jarige krant de oor log. In de nasleep van de augustus- coup besloten de journalisten van de Izvestia zelf het bestuur van de krant over te nemen. In een resolutie waarover morgen in het parlement zal worden gedebatteerd, noemt het presi- dum dit besluit „illegaal". De Russische wetgevende macht heeft de status overgenomen van het voormalige Sovjetpar- lement, en daarmee ook ook het recht om een persorgaan uit te brengen onder de naam 'Izvestia', zo redeneert het pre sidium. Na een gespannen, drukbe zochte bijeenkomst dinsdag, maakte hoofdredacteur Igor Golemdiovsky zijn kwelgees ten duidelijk maar beleefd het standpunt van de Izvestia ken baar. De 200 journalisten van de krant namen unaniem een resolutie aan waarin zij ver klaarden dat de krant sinds de oprichting in maart 1917 nooit het 'orgaan' is geweest van het parlement of welke andere in stelling ook en ook niet van plan is dat te worden. Stroom De journalisten wezen er ver der op dat het de bedoeling is dat de Izvestia lezers in de hele voormalige Sovjetunie blijft bedienen en niet alleen in Rus land. Dat is echter precies wat veel mensen tegen de krant hebben in een* tijd dat politici en journalisten steeds meer worden beoordeeld op hun be reidheid om met de nationalis tische stroom mee te zwem men. De Izvestia heeft de conserva tieven ernstig ontriefd door beide zijden te belichten van de etnische strijd in Moldavië en Georgië. Veel Moskouse kranten beperkten zichzelf tot emotionele verslagen over de „volkerenmoord" onder de pro-Russische gemeenschap pen in de republieken. In de berichtgeving uit Tblisi oefende de Izvestia ook scher pe kritiek uit op het voorstel van parlementsvoorzitter Rus- lan Khasbulatov dat Rusland de etnische oorlogzone van Zuid-Ossetië simpelweg moet annexeren. Er zijn plannen voor een multi-etnische vre desmacht in het gebied. Ver der besteedde de krant veel aandacht aan de bewering van minister van buitenlandse za ken Andrei Kozyrev dat be paalde krachten een nieuwe coup beramen. De Izvestia heeft zich altijd meer als een westerse krant gevoeld en op een westerse krant geleken dan haar rivalen op het Moskouse perstoneel. De krant streeft een objectieve berichtgeving na en de com mentaren zijn van een hoog kaliber. Het is een van de wei nige Russische kranten die diepgravende onderzoeksjour nalistiek bedrijven in de tradi tie van de Angelsaksische pers. Zo heeft redacteur An drei Illesj het grootste deel van de afgelopen tien jaar onder zoek verricht naar de precieze achtergronden van het neer schieten van de Koreaanse jumbojet in september 1983. In tegenstelling tot de Pravda, de vroegere spreekbuis van de communistische partij van de Sovjetunie die op sterven na dood is nu de staatssubidies zijn weggevallen, heeft de Iz vestia zich goed aangepast aan de nieuwe omstandigheden. De krant werkt succesvol sa men met Hearst Newspapers en heeft een lucratief adver- teerdersbestand. De verslagge vers worden naar Russische maatstaven goed betaald. Een wisseling van de wacht in het bestuur van de Izvestia zou een klap zijn voor de moraal en invloed van het pro-westerse hervormingsgezinde kamp in de Russische regering, dat al terrein heeft verloren bij de kabinetswijzigingen van de af gelopen twee maanden. Otto Latsis, een van de kopstukken van de Izvestia, zegt dat de Russische president Boris Jeltsin hem heeft verzekerd dat hij zal proberen Khasbula tov „over te halen" op te hou den met zijn aanvallen op de krant. De zachte bewoordingen van deze belofte geven echter al aan hoeveel terrein de Russi sche president heeft moeten prijsgeven aan zijn conserva tieve critici. Nog maar twee maanden geleden leek hij er het volste vertrouwen in te hebben dat hij het conservatie ve kamp in het parlement kon neutraliseren door een refe rendum uit te roepen over het wijzigen van de grondwet. Nu lijkt het erop dat hij dat idee heeft laten vallen; impliciet be kent hij daarmee dat de her- vormingsgezinden niet sterk genoeg zijn om zeker te kun nen zijn van een overwinning bij een frontale botsing met hun tegenstanders. AMSTERDAM - De volks tuinders uit het gebied rond de chemische fabriek Cindu in Uithoorn hebben van de Noordhollandse inspectie Volksgezondheid het advies gekregen voorlopig geen groente uit hun tuin te eten. De waarschuwing is een voor lopige maatregel in afwachting van verdere conclusies uit een bodemonderzoek. Bij Cindu explodeerde vorige week woensdag een tank, waardoor een felle brand ont stond en drie mensen het le ven verloren. De bodem en ge wassen rond de fabriek wor den vooral onderzocht op ver ontreiniging door de uitstoo van stoffen door de explosie en de van de branden afkom stige rookgassen. Kunstwerk NEDERLAND ZOETLAND De bekende kauwgompjes. Veel mensen gebruiken de kauwgom als vervanging voor hetpl roken. FOTO: JET BELGRAVEReC UTRECHT - Acties in de am bulante geestelijke gezond heidszorg (Riagg's) zijn van de baan. De werkgevers hebben de vakbonden gisteren laten weten dat ze een aantal cao- voorstellen (die in de ogen van de bonden geen genade kun nen vinden) alsnog inslikken of op de lange baan schuiven. „De druk is daarmee van de ketel", aldus bestuurder P. van Loon van de FNV-vakbond Ab vaKabo. Morgen moeten partijen nog wat detailpuntjes regelen en dan kan de cao voor de zeven duizend werknemers defini tief worden getekend. In mei kwam het al tot een principe- akkoord, dat onder meer voor zag in een loonsverhoging van vier procent, maar de werkge versonderhandelaars werden door hun achterban terugge floten. De werkgevers wilden tot woede van de vakbonden het principe-akkoord openbre ken en alsnog onderhandelen over verlenging van de be drijfstijden en flexibeler belo ning. Volgens de vakbonden zijn de werkgevers er gisteren echter onder druk van dreigende ac ties alsnog mee akkoord ge gaan dat over die zaken pas na de zomervakantie wordt ver der gepraat. Het cao-akkoord kan nu alsnog snel worden on dertekend. Voorstellen om de regeling voor onregelmatige diensten te verslechteren heb ben de werkgevers inmiddels helemaal ingeslikt, aldus vak bondsbestuurder Van Loon. Schrijver en beeldhouwer Jan Wolkers peddelt met enkele gezinsleden op het meertje Bovenwiede in Noordwest- Overijssel. Wolkers verkent deze week dit gebied om een lokatie te vinden voor de Milieu- en Toerismeprijs'92, een door hem vervaardigd kunstwerk. FOTO: anp ei Nederlanders zijn een volk van snoepers en zoetekauwen. Tientallen miljoenen kilo's suikerwaren vinden jaarlijks vanuit fabrieken in binnen- en buitenland hun weg naar de Nederlandse consumenten. Maar wie staat er ooit bij stil hoe al die zoetigheden worden gemaakt? Vijf verslaggevers maakten onlangs een 'snoepreisje' in eigen land en een zesde dook, de gevolgen van onze snoeplust overziend, een in de geheimen van de tandpasta. AMSTERDAM Je treft het aan op vloerkleden, op sta tionsperrons, onder schoen zolen, onder stoelen en eigen lijk relatief weinig in mon den: kauwgom. Schoon maakbedrijven worden er door tot razernij gebracht, maar hele volksstammen ontlenen er hun imago aan. De geprononceerde kaakbe- wegingen die het gevolg zijn van het steeds maar weer met de kiezen platwalsen van dit produkt geven iets stoers aan de kauwers. Zo van: wie doet me wat. En helemaal stoer is het om aan het eind van het ritueel het dan volledig smaakloze stukje met een mooi boogje in een prullenbak te spugen. Of ernaast, zoals uit het voor afgaande blijkt. Maar laten we niet te negatief zijn. Want kauwgom wordt door veel mensen ook ge bruikt als vervanging voor het roken. Bij de drie belang rijkste redenen die worden opgesomd om kauwgom te gebruiken, wordt het verdrij ven van de verveling het meest genoemd. Waar ande ren naar de sigaret grijpen, pakt de doorgewinterde kau- wer een kauwgompje. Schijnt te helpen als je je verveelt. Anderen nemen kauwgom vanwege de frisse adem, en weer anderen zeggen er voor te kiezen omdat het concen tratievermogen er gunstig door beïnvloed wordt. Vooral in de examenperiodes is het een buitengewoon populair produkt, zo meldt de firma Maple Leaf in Amsterdam. Maple Leaf is één van de be langrijkste producenten van kauwgom. De makers van Sportlife, Xylifresh en de kin derkauwgom Donald en Mic key zijn gevestigd in een oud fabrieksgebouw in Amster dam, waar de frisse geur van pepermunt direct bij binnen komst opvalt. Jaarlijks verla ten hier alleen al van het sui kervrije merk Sportlife 120 miljoen pakjes de fabriek. Yvonne Herkemij, produkt- manager van de van oor sprong Nederlandse firma, heeft laten uitrekenen dat er daarmee alleen al van dat merk tweehonderd pakjes per minuut worden verkocht. Canadese bevrijders Meest indrukwekkend in de circa 380 personeelsleden tel lende fabriek is dan ook de enorme berg kauwgombasis. Een grote kneedbare massa, bereid in grote smeltketels en bestaande uit het sap van de Middenamerikaanse sapo- dilla-boom, hars, rubber, was en mineraalstoffen. Eenmaal uit de ketels, waarin de basis nog een siroop-achtige sub stantie is, wordt de afgekoel de stof in grote kneedmachi nes vermengd met onder meer poedersuiker en gluco- se-siroop, die de kauwgom zacht maakt. Daarna worden nog pepermuntolie en krui- zemuntolie toegevoegd, die de kauwgom zijn specifieke smaak geven. De deegmassa wordt door een pers en inge nieuze wals- en snijmachines op grootte gemaakt, waarna in zogenoemde drageerpan- nen een glanslaagje wordt aangebracht, bestaande uit suiker of, bij Sportlife of Xyli fresh, suikervervangers als xylitol en sorbitol. Maple Leaf, vertelt Yvonne Herkemij, is vlak na de Twee de Wereldoorlog opgezet door de twee joodse broers Mar kus. Kauwgom was een tot dat moment vrij onbekend produkt, dat echter door de geallieerden die ons land be vrijdden in grote aantallen onder de bevolking werd ver spreid. De gebroeders Mar kus zagen er wel wat in en startten een fabriekje, dat ze als eerbetoon aan de Canade se bevrijders vernoemden naar de Maple Leaf, het natio nale symbool van Canada. Het bedrijf verkreeg grote be kendheid door de produktie van kauwgom, gewikkeld in filmsterrenplaatjes. Wie het NEW YORK - ANC-lei- der Nelson Mandela heeft de Zuidafrikaanse rege ring er gisteren tijdens een toespraak voor de Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties van beschul digd een terreurcampag- ne te hebben georgani seerd om een einde te ma ken aan het streven naar een multiraciale democra tie in Zuid-Afrika. Voor zijn toespraak schudde Mandela de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken, Pik Botha, de hand maar daarna betrad hij het podium voor een toespraak van een half uur waarin hij de regering in niet mis te verstane bewoor dingen aanviel. Mandela zei dat de regering met de veiligheidsdiensten een „koelbloedige strategie van staatsterrorisme uitvoerde om de omstandigheden te creëren voor het opleggen van haar wil aan een verzwakte democratische beweging". Het is volgens Mandela duidelijk dat „geweld wordt georgani seerd en wordt gericht tegen de democratische beweging". Mandela riep de vijftien leden van de Veiligheidsraad op een speciale vertegenwoordiger aan te stellen die het geweld in Zuid-Afrika moet onderzoe ken en die de Veiligheidsraad moet adviseren over te nemen maatregelen. De vertegen woordiger moet ook proberen de onderhandelingen weer op gang te krijgen. Eerder vroeg Mandela om een VN-vredesmacht in Zuid-Afri ka om daar het geweld in te dammen. Volgens Mandela wordt er in Zuid-Afrika meer bloed vergoten dan in Joego slavië. Mandela zei zich te rea liseren dat de Zuidafrikaanse regering niet met het statione ren van een VN-vredesmacht akkoord zal gaan. Voor een dergelijke operatie is de mede werking van de regering ver eist. In zijn toespraak bezwoer produkt niet kocht om di smaak, deed het wel om dijj plaatjes, waarvan soms enor me verzamelingen werdei a aangelegd. |xv Inmiddels zijn de tijden ver er anderd en wordt er alvoren y een nieuw kauwgompje op d< ,c] markt wordt gebracht eers [e gedegen marktonderzoel s( verricht. De trend om alli| produkten gezonder, lichte: en minder vet te maken heef ook bij Maple Leaf geleid to het verzetten van de bakens De belangrijkste produktei Sportlife en Xylifresh zijn al lebei suikervrij. Doorlopen< marktonderzoek moet aanto nen wat de consument voo ir wensen heeft, vertelt Hei kel mij. Vervolgens wordt de ei O' gen research-afdeling gee vraagd een produkt te maken01 wat aan die wensen tegemoe 1 komt, waarna de nieuw< Z kauwgom wordt aangeboderei aan een selecte groep 'proeft kauwers'. e President de Klerk. FOTO: epa Mandela dat het ANC de on derhandelingen over een non- raciale regering in Zuid-Afrika niet zal hervatten tot het ge weld in de zwarte woonsteden tot staan is gebracht. Het be sluit van de Zuidafrikaanse president F. W. de Klerk om drie legereenheden uit de zwarte townships terug te trek ken een maatregel die tot vermindering van het geweld zou moeten leiden noemde Mandela onvoldoende. Niet meer dan een poging tot het leggen van „een rookgordijn", zei hij. Het ANC brak de onderhande lingen met de regering over een nieuwe grondwet vorige maand af naar aanleiding van het bloedbad dat op 17 juni door bewoners van een arbei- derspension, aanhangers van de Inkatha Vrijheidspartij, werd aangericht in het zwarte woonoord Boipatong. Het ANC zegt dat ook de politie betrok ken was bij de slachting. De afgelopen jaren zijn bij het geweld in de zwarte woonste den ten minste 11.000 mensen gedood, omdat het apartheids regime zijn onderdrukkings- beleid tegen de meerderheid van de bevolking meedogen loos voortzet, aldus Mandela. Kauwgom wordt voorname lijk gebruikt door jongeren de groep die qua leeftijd er gens ligt tussen de tien en vijfentwintig jaar. Vrijwel al^ lemaal hebben ze bij de ken|| nismaking met hun eerstol kauwgompje van hun ouderli gehoord dat ze het wel mochr ten kauwen, maar niet moch-, ten doorslikken. Yvonne Her-f kemij kent het verhaal. „Veer1 mensen denken dat het nar doorslikken ergens in het lif chaam blijft plakken en danp de boel verstopt. Maar ik hefap dat verhaal nog nooit beves-p tigd gekregen. Volgens milt: poep je het gewoon weer uitia Maar aan de andere kant isgi kauwgom ook nooit bedoeld] geweest om door te slikken.) De bedoeling is dat er iets inl je mond zit waarop je lang kunt kauwen. En daarna gooi' je het weg". c Dat weggooien is dus een pro- bleem. Wie kauwgom onder z'n schoenen heeft weet er al- les van. Herkemij: „Binnen j de branche-organisaties is er alle aandacht voor, ook in het kader van de campagne Ne- derland Schoon. Daarbij gaat het niet alleen om kauwgom," maar om zoetwaren in het al gemeen. Momenteel zoekt0 onze research-afdeling naarf' middelen die kauwgom mak-, keiijker verwijderbaar ma-P ken. Er wordt dus aan ge- Doorslikken

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4