Bill Clinton neemt voorsprong, Perot in moeilijkheden Spaargeld inleveren bij langdurige ziekte SM Serviërs, moslims en Kroaten praten verder over vrede Tip (16) VN: extra hulp.aan Hoorn van Afrika CcidócSouocuit 13 Voorstel staatssecretaris Simons: Jongen verdronken !~14 Dagen Gratis i J Bel 071-313 677 DONDERDAG 16 JUL11992 18 PAGINA'S in twee katernen £cld6c Soinmit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25391Losse nummers 1,50. Vannacht enkele mistbanken. Morgen zonnige perioden, met later kans op een regenbui. Mid- dagtemperatuur van 21 tot 27 graden. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. De vooruitzich ten voor zaterdag tot en met dinsdag: warm en overwegend zonnig Christelijke studentenclubs groeien ondanks taboe op geloof 2 PTT ontkent mogelijk gebruik telefoon als verborgen microfoon LEIDEN OMGEVING Ook in Leiden grotere druk op goedkope liuizen Enge beestjes op en om je lijf BIJLAGE GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE BEURS LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING SPORT KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEUMENU UIT15 Vrouw twee keer gepakt na stelen uit volkstuinen LEIDEN - Een 50-ja- rige Leidse is twee keer in twee dagen door de politie aange houden nadat ze groenten had wegge haald uit volkstuinen aan de Nachtegaal laan. De vrouw werd dinsdag avond rond elf uur betrapt toen ze met volle fietstas sen vertrok bij het com plex. Gisteravond sloeg een andere tuinder alarm bij de politie omdat toen hij de vrouw in gezelschap van haar eveneens 50-jari- ge vriend zag aankomen bij het complex en vervol gens groenten uit de grond trok bij de eerste de beste tuin. Het tweetal werd daarna op de Wassenaarse- weg aangehouden. Tegen over de politie verklaarde de vrouw dat ze eerder een krop sla had aangeboden gekregen van een tuinder. Die zou daarna hebben ge zegd dat ze best wel vaker wat groenten kon krijgen. Stoeprandje fataal voor Bollegraf DEN HAAG - Een wat krap geparkeer de auto heeft uiteindelijk een vette streep gehaald door de deelname van Manon Bollegraf aan de Olympische Spelen in Barcelona. De tennisster uit Ermelo verstapte zich gisteren in Frank furt, waar de Nederlandse ploeg even la ter uit de Federation Cup werd gemept door Duitsland, op een minimaal stoe prandje. „Heel stom", reageerde ze van ochtend. „Ik moest me tussen de auto's wringen, met m'n tas over de schouder. Op een opstapje van een paar centime ter knakte de enkel al om". Morgen wordt de definitieve schade opgemaakt in het Rotterdamse Dijkzicht zieken huis. Bollegraf denkt, dat zeker twee en kelbanden zijn afgeknapt. Zwaardere sancties bij weigeren baan door werklozen DEN HAAG - Werklozen met een RWW-uitkering zullen in de toekomst zwaarder gestraft worden als ze weigeren actief mee te werken aan het zoeken naar een nieuwe baan. De uitkeringsin stanties kunnen gedurende vier maanden maximaal twintig pro cent op de uitkering inhouden, tegen maximaal negen procent nu. In zeer ernstige gevallen van werkweigering kan de uitke ring drie maanden geheel worden ingetrokken. De nieuwe sanctiebepalingen staan in een besluit van staatsse cretaris Ter Veld van sociale zaken. In haar toelichting op het be sluit schrijft ze dat de gemeentelijke sociale diensten en arbeids bureaus zich extra inspannen om met name langdurig werklo zen aan betaald werk te helpen. Als daar niet aan wordt meege werkt, is het gerechtvaardigd dat dit gevolgen heeft voor de uit kering, aldus Ter Veld. Ter Veld draagt de uitkeringsinstanties op een 'lik op stuk-be- leid' te voeren, waarbij de sancties meteen worden toegepast na een weigering gangbaar werk te aanvaarden. De hoogte van de korting is afhankelijk van het verwijtbaar gedrag. Twee rijkswachters vermoord in België BRUSSEL - Langs de snelweg tussen Hoei en Luik zijn gisteren twee leden ver moord van de Bijzondere Opsporings Bri gade (BOB), een onderdeel van de Belgi sche rijkswacht. Van de dader ontbreekt elk spoor. Hij is vermoedelijk naar Neder land gevlucht. De BOB'ers waren met een 29-jarige gedetineerde onderweg naar de gevangenis van Hoei, toen ze op een par keerplaats ter hoogte van Villers-Le- Bouillet door de gevangene onder vuur werden genomen. De gedetineerde, een man van Italiaanse afkomst, was enkele weken geleden opgepakt voor een reeks roofovervallen. Hij stond bekend als zeer gevaarlijk. De dader is er met het dienst- wapen en de auto van de BOB'ers van door gegaan. Bereiding soft-ijs vaak onhygiënisch DEN HAAG - Bij bereiding van soft-ijs wordt nogal eens onhygiënisch gewerkt. Dat blijkt uit een onderzoek van Konsu- menten Kontakt, die 20 soft-ijsjes liet bekijken op onder meer aanwezigheid van bacteriën. Elf van de 20 ijsjes waren niet in orde. Ze voldeden niet aan de ei sen van de Warenwet omdat ^e teveel bacteriën bevatten of bacteriën die diar ree of misselijkheid kunnen veroorza ken. Ook werden resten van ontsmet tingsmiddel gevonden. KK ging op twee zomerse dagen in mei twintig cafetari a's, snackbars en lunchrooms af in het westen en het midden van het land. Hoewel dit niet veel is, geven de uitkom sten toch aan in hoeverre er hygiënisch wordt gewerkt, aldus KK. Twaalf jaar cel voor leiders FIS ALGIERS - Een militaire recht bank in de Algerijnse stad Blida heeft de belangrijkste leiders van het fundamentalistische Front van Islamitische Redding (FIS), Abassi Madani en Ali Belhadj, gisteren veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf. Vijf andere verdachten kregen lichtere straffen. De open bare aanklager had tegen Madani (61) en Belhadj (35) levenslang ge ëist en tegen de andere beklaagden twintig en vijftien jaar wegens hun aandeel in onlusten in juni 1991 dié tenminste 55 .levens eisten. Aan vankelijk was verwacht dat de aam klager tegen Madani en Belhadj de doodstraf zou eisen. NEW YORK - Bill Clin ton, die de wind meeheeft door alle publiciteit rond de Democratische Con ventie in New York, heeft een flinke voorsprong ge boekt op zijn tegenstre vers in de race om het pre sidentschap. Volgens een ABC-News-Was- hington Post peiling, die tus sen vrijdag en dinsdag werd gemeten, heeft Clinton de steun van 48 procent van het electoraat, slechts 28 procent steunt de Republikein George Bush en 20 procent kiest voor de onafhankelijke kandidaat Ross Perot. Tegen de gewoonte in heeft Clinton gisteravond, net als John F. Kennedy in 1960 deed, een bezoek gebracht aan de conventie, die hem kort tevo ren officiéél had aangewezen als kandidaat van de partij bij de presidentsverkiezingen in november. Ed Rollins, een van de meest gezaghebbende verkiezings deskundigen in de VS, heeft gisteren ontslag genomen als naaste adviseur van de onaf hankelijke presidentskandi daat Ross Perot. Rollins was pas zes weken geleden door de Texaanse miljardair inge huurd om diens stembuscam pagne op te zetten. Rollins zou zijn opgestapt uit boosheid over de eigenzinnigheid van Perot, die regelmatig raadge vingen van zijn staf in de wind zou slaan. Het ontslag van de topadviseur versterkte vannacht de specu latie dat ook Perot zelf zou overwegen de race om het pre sidentschap te staken. De za kenman is in enkele weken tijd van de meest populaire van de drie Amerikaanse Wit- te-Huisgegadigden tot de minst geliefde geworden. Op de vraag naar de moeilijk heden waarmee de campagne van Ross Perot te maken heeft zei Clinton dat de presidents verkiezingen heel goed tussen drie mannen beslist kunnen worden. Komende nacht zal het massale en feestelijke con gres van de Democraten wor den bekroond met de 'aanvaar- dingsspeech' door Clinton. Pagina A5: Democraten hou den 'geheim' beraad Pagina 5: Democraten hou den 'geheim' beraad Bill Clinton baant zich een weg door de menigte op de Democratische conventie in New York. Volkomen onverwacht en tegen de gewoonte in bezocht hij afgelopen nacht het spektakel, dat vannacht wordt afge sloten met Clintons 'aanvaardingsspeech'. FOTO: AFP DEN HAAG - Iedereen boven de achttien jaar met spaargeld op de bank of ander eigen ver mogen (huis, aandelen) die op langdurige verpleging of ver zorging is aangewezen, zal in de toekomst een deel van de kosten zelf moeten gaan beta len. Met dit voorstel heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid vandaag de coalitiepartner CDA in de gor dijnen gejaagd. Simons vindt het billijk als niet alleen voor de bewoners van bejaardenoorden een zo geheten 'vermogenstoets' geldt, maar ook voor de gebrui kers van alle andere AWBZ- voorzieningen. Dit houdt in dat patiënten in verpleeghui zen, verzorgingstehuizen en psychiatrische inrichtingen, alsmede mensen die op lang durige thuiszorg zijn aangewe zen, eerst hun eigen vermogen moeten 'opeten' alvorens de verblijfskosten uit de AWBZ worden betaald. Een echtpaar mag maximaal zo'n vijftien duizend gulden spaargeld overhouden. De maatregel, die de overheid met ingang van 1 juli 1993 jaar- Staassecretaris Simons FOTO: DIJKSTRA lijks 140 miljoen gulden zal op leveren, stuit op fel verzet van een kamermeerderheid van CDA en WD. CDA-kamerlid Klaas Tuinstra noemde de ver mogenstoets vanmorgen een 'uitkleedvariant', die het ver zekeringskarakter van de AWBZ ondergraaft. Tuinstra: ,Als je een spaar zaam leven hebt geleid komt de ABWZ niet tot uitkering, want dan kun je de verpleeg- kosten zelf ophoesten. Op die manier worden deze mensen twee keer gepakt, omdat ze wel een inkomensafhankelijke premie hebben betaald". Als staatssecretaris Simons vasthoudt aan de vermogen stoets, een plan dat al tijdens de discussies over de Tussen balans in 1991 werd geboren, dreigt het CDA samen met de WD de verdere invoering van het plan-Simons voor een nieuw verzekeringsstelsel te torpederen. Tuinstra: „Dit legt een nog zwaardere last op de discussie over de stelselwijzi ging. Wij willen precies de an dere kant op als de staatssecre taris: een volksverzekering met voor iedereen gelijke uit keringsrechten". De strijdigheid met het verze keringskarakter van de AWBZ was eerder voor de Raad van State en de Ziekenfondsraad aanleiding om een inkomens afhankelijke bijdragenrege- ling en inkomenstoets voor verpleegtehuizen af te wijzen. De Ziekenfondsraad werkte een alternatief uit, waarbij ie dereen dip intramuraal wordt opgenomen een maandbij dra- ge van 1750 gulden betaalt, on geacht de hoogte van het inko men. Momenteel bedraagt de maximale bijdrage nóg 2200 gulden. Zomerzon ^en mensen- Tussen de ijscoman en de curiosa lieten jonge moe- ders hun kinderen graag portretteren door deze sneltekenaar, die Nadat de regen dagenlang met bakken uit de hemel was gekomen met vaardige hand een neusje nog extra liet opwippen, een bovenlip en op die manier het programma van de Leidse Lakenfeesten be- evon wat meer liet omkrullen en wat extra sproetjes aanbracht, hoorlijk in de war had gestuurd, brak gisteren eindelijk een stralende zomerzon door. De braderie in de binnenstad trok daardoor duizen- foto: wim VAN nooftt LONDEN - De vredesbe sprekingen over Bosnië- Hercegovina worden, hoe wel ze gisteren weinig op leverden, voortgezet. Daartoe hebben de Ser viërs, moslims en de Kroa ten zich in Londen ver plicht. Voor het eerst sinds zes weken waren de drie partijen onder leiding van de Brit Lord Carring- ton bijeen om met elkaar de situatie in de voormali ge Joegoslavische repu bliek te bespreken. Concrete resultaten werden in Londen niet geboekt. Carring- ton zei niet te geloven in een spoedig staakt-het-vuren in Bosnië-Hercegovina en de Bosnische minister van bui tenlandse zaken, Haris Silajd- zic, wees een voorstel van de Serviërs om corridors in te stellen voor humanitaire hulp honend af. „Dergelijke voor stellen hebben in het verleden alleen maar tot meer moorden geleid", zei hij. De onderhan delaar van de moslims wilde niet met de Servische leidér Radovan Karadzic, die hij een kindermoordenaar noemde, om de tafel zitten. Het Bosnische ministerie van binnenlandse zaken zei giste ren radio-opnamen te bezitten van een gesprek tussen de lei ders van de Serviërs en de Kroaten'in Bosnië. Beide poli tici zouden definitieve afspra ken hebben gemaakt over de verdeling van Bosnië-Herce govina tussen Servië en Kroa tië. De Serviërs zouden gebie den in het noorden van Bosnië krijgen, terwijl de Kroaten het gebied rond Mostér zouden kunnen behouden. De Kroaten riepen daar onlangs een eigen onafhankelijke republiek uit (Herzeg-Bosnië). Volgens het persbureau Tan- jug is Panic van plan om de be legerde Bosnische hoofdstad Sarajevo te bezoeken, zodra de leiders van de drie strijdende partijen terugkeren van vre desbesprekingen met Lord Carrington in Londen. Pagina 5: Serviërs rukken op in Kroatië en Bosnië KATWIJK In de Katwijkse Rijn is gistermiddag een 15-jarige jongen uit Katwijk verdronken. Hij was ter hoogte van de opslag plaats van de provinciale waterstaat met twee vriendjes aan het zwemmen. Waarschijnlijk kreeg hij toen kramp, waarna hij zich aan een vriendje vastklampte. Die kon hem niet houden, waarna hij onder water verdween. Omdat het water zo troebel is, waren de eerste duikpogingen zonder resultaat. Pas enkele uren later is het levenloze lichaam door duikers gevonden. Man overleeft val van honderd meter BREGENZ Een 65-jarige Duitser heeft gisteren in het Oosten rijkse Vorarlberg een val van honderd meter overleefd. Volgens het Oostenrijkse persbureau APA was de man op rotsachtig ter rein uitgegleden. Hij raakte zwaar gewond en had onder meer een schedelbreuk. Het slachtoffer is met een reddingshelikopter naar het ziekenhuis overgebracht. 71 MuseumladdeR zie pag.,2 Overmorgen is het weer zover. Dan drommen op zaterdag 18 juli dus weer tal van toeristen en dagjesmensen onder wie wellicht ook u naar Voorthuizen. Daar wordt een jaarmarkt gehouden, die een lengte heeft van één kilometer. In meer dan tweehonderd kramen vinden de bezoekers daar dan een bonte mengeling van antiek, curiosa, verzamelingen, snuffelkramen, van alles uit de 'fifties' en 'sixties', uit grootmoeders tijd, maar ook kunst, boeken en poppen. Het gaat om een woonwijkmarkt waar geen gewone waren te koop worden aangeboden. In de voorafgaande jaren trok de markt dertig- tot vijftigduizend bezoekers. Niet allemaal abonnees van de Leidse Courant natuurlijk, maar nu wellicht toch wel wat meer. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. t 1 Dhr/Mevr: Voorl: GENEVE - De VN heb ben gisteren opgeroepen tot 541 miljoen dollar ex tra hulp aan de Hoorn van Afrika, waar 23 miljoen mensen door honger wor den bedreigd. Charles Lameunière, chef van de humanitaire sectie van de VN in Genève, zei dat dage lijks 500 tot 1000 mensen ster ven in de getroffen regio. Etio- pië, Sudan, Somalia, Djibouti en Kenya hebben dringend hulp nodig. In januari vroegen de VN de internationale ge meenschap al om 621 miljoen dollar, waarvan inmiddels 576 dollar is toegezegd. Daarnaast is verzocht om 854 dollar voor door droogte getroffen landen in zuidelijk Afrika. 'In een gisteren vrijgegeven rapport constateren de VN dat uitbarstingen van etnisch ge weld het vluchtelingenpro bleem en de hongersnood in de Hoorn van Afrika hebben ver ergerd. Volgens de VN kampt Djibouti, traditioneel een van de stabielste landen in de re gio, nu ook met politieke on rust en een vluchtelingenpro bleem. Pagina 6: Einde aan drama Somalia nog lang niet in zicht Straat: I I Postcode/Plaats: I Telefoon: I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) I 8 ril 848 UU5UUU J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1