Swingende ontmoeting op Plein ii. Expositie: Oog in oog' in Museum Boerhaave Theater: Circus Sarrasani doet Leiden aan Film: Nieuwste versie van Lethal Weapon 'Den Haag kan dè stad worden waar migranten in Europa elkaar ontmoeten. De mogelijkheden om contacten te leggen zijn hier volop'. W Juweeltjes van kant UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 16 JULI 1992 door Liesbeth Lindenhovius et leukste aan Colored Exoti- cal vindt Fred Fitz-James dat het zoveel verschillende men sen bij elkaar brengt. Hij is bedenker en organisator van dit inmiddels tien jaar oude festival op het Plein. Van 16 tot en met 19 juli spettert het daar weer: felle kleuren, exo tische muziek en eten van ver over de grens. Maar ook windmolens en frites. „Toch is deze manifestatie meer dan alleen eten, drinken en vrolijk zijn" zegt Fitz-James een week voordat het zover is. „Het moet een sociaal contactpunt zijn waar mensen elkaar ontmoe ten". Om dit aspect vorm te geven is dit jaar voor het eerst een Date Business Point inge richt. „Dat is een muur waar iedereen gratis ad vertenties kan plaatsen", legt hij uit. „Of je nu een lampekap te koop hebt of reisgezelschap zoekt: plaats maar een oproep. Het zou leuk zijn als daar langdurige contacten uit voortkomen. Zodat mensen later zeggen: weetje nog, dat was op het Colored Exotical!" MARIA-BEELDJES De telefoon bij hem thuis staat roodgloeidend. Zo wordt hij benaderd door mensen die ook wel willen meedoen aan 'die braderie'. „Dat is het dus niet, een braderie. De vele kramen en stalle tjes die op het Plein worden uitgezet, vormen met elkaar een kunst-, nijverheids en cultuur- markt. Er wordt een enkele commerciële stand toegelaten, maar de sfeer moet die van een smeltkroes van culturen zijn". Fitz-James ziet het in gedachten al voor zich: „Een kraam met Maria-beeldjes en daarnaast één met afbeeldin gen van Boeddha. Houtsnijwerk uit Indonisië en Afrika. En we hebben dit jaar een heel bijzonder bedrijfje uit Suriname. Dat presenteert zich op het plein met vormen uit klei. Ze hopen via het Colored Exotical een ingang te krijgen in Euro pa". Fitz-James vindt dat Den Haag z'n internatio nale karakter veel meer zou moeten uitbuiten dan nu gebeurt. „We zitten hier met al die am bassades. De internationale contacten blijven te veel achter de gevels. Het speelt zich af op hoog niveau, op recepties. Dan dank ik: wacht 'es effe. Den Haag zou z'n best moeten doen om die con tacten op straat te brengen. Het kan dè stad worden waar migranten in Europa elkaar ont moeten. De mogelijkheden om contacten te leg gen zijn hier volop". Nog zo'n verrassend programmapunt dat hele maal gericht is op het bij elkaar brengen van mensen: Windmill Night A Holland Affair. „Ik heb zelf ook nog nauwelijks een idee wat dat gaat worden. Iedereen die daar zin in heeft kan op donderdagavond het podium beklimmen en iets ten gehore brengen. Ik heb al wat mensen ontmoet van wie ik me afvraag waarom die niet meer met hun muzikale talenten doen. Die zijn die avond te horen. Verder kan iedereen z'n gi taar, z'n trommel of wat dan ook meenemen. Laat maar horen! Als het aan Fitz-James ligt heeft de feesttent op het Plein die avond de sfeer van een gezellig groot café waar af en toe iemand uit het publiek l# i - Circus Sarrasani de komende week in Leiden Tracy Chapman binnenkort in Ahoy. Verder op deze pagina Een rexpositie in cultureel centrum de X en de theateragenda voor Leiden en omgeving. Richard Gere nog te zien in Final Analysis. Verder op deze pagina: Het bioscopen overzicht voor de Leidse en Haagse regio en de exposities. foto Jacques Zorgman Uitbundige kleuren horen bij Colored Exotical én het is een familiegebeuren, jong en oud, bruin, zwart, geel en paars. opstaat voor een kort optreden. Wroko de Fudu. Dit is een tien man sterke for- Intussen maakt de organisator ook duidelijk hoe matie uit Suriname. „Paulus Damenie brengt hij het slagen van het festival niet helemaal aan het toeval overlaat. Daarom staat een groot aan tal professionele optredens op het programma. Veel verwacht hij van Paulus Damenie Band bewerkte arrangementen in de stijl van de nako melingen van de negerslaven". De zondagmid dag is van 13 tot 15 uur al bijna traditioneel ge reserveerd voor de oudere bezoekers. Maar als die dat willen zijn ze ook van harte welkom bij de reggae, rock en salsa optredens. „Dat doet me zö goed. Colored Exotical is zo zoetjesaan een echt familiegebeuren geworden. Jong en oud, bruin, zwart, geel en paars: iedereen vindt er wel iets". doorRia Schuurhuizen Kanten schoen van Elsje Rappard-Broese van Groenou uit de museumcollectie. Ter gelegenheid van het 5e Internationale kant congres, georganiseerd door de Organisation de la Dentelle aux Fuseaux et a l'Aiguille, dat van 21 tot 23 augustus in Nederland wordt gehou den, zijn in ons land deze zomer diverse tentoon stellingen over kant te zien. Zo toont het Neder lands Kostuummuseum in de Scharmhartvleu- gel van het Haags Gemeentemuseum een ge deelte van de kostuums en accessoires uit de ei gen collectie, waarin authentieke klos- en naald kant is toegepast. Daarbij enkele stuks haute couture kleding die geheel of gedeeltelijk zijn vervaardigd van machinale kant. Naast fraaie kleine mode-accessoires als handschoenen, waaiers, kragen en schoenen zijn er grote sjaals en haute couture-kostuums te zien. De geëxposeerde ontwerpen van Elsje Rappard- Broese van Groenou (1881-1968) tonen aan dat in de twintigste eeuw in Nederland zeer per soonlijke ontwerpen in kloskant werden ont worpen en uitgevoerd. De opgestelde ontwerpen van Chanel, Callot Soeurs en Dior laten zien dat machinale kant een inspirerend materiaal is voor de belangrijke couturiers van deze eeuw. In de presentatie zijn verschillende nooit eerder opgestelde stukken uit de museum collectie opgenomen, waaronder een vrou wencape uit de 18e eeuw van zijden da mast, afgezet met zijden kloskant en twee nieuwe aanwinsten, een schitterend ont werp van Callot Soeurs uit omstreeks 1925 en een kraag van rubber van The Tolsma (1992). Bijzonder mooi zijn een paar unie ke schoenen van kloskant van Elsje Rap pard-Broese van Groenou, aangevuld met wat kledingstukken uit naar nalaten schap, waaronder een prachtige waaier van kloskant en een 184 cm lange sjaal van zijden kloskant in twee kleuren. De tentoonstelling in het Gemeentemu seum duurt tot en met 6 september en is open van dinsdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur. In het Katwijks Museum wordt op 17 juli de expositie 'Een.andere kant van kant' tuleborduurwerk in Nederlandse kleder dracht, geopend. Deze expositie duurt tot 19 september. De openingstijden zijn daar van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. eindredactie Ria Schuurhuizen vormgeving Kim Stijnman hih

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15