'Beschuldiging Eigen Huis is een slag in de lucht' Lord King verlaat British Airways Deutsche Bundesbank jnaakt financiële dienst uit Alleen de 'Opperdoes' maakt kans in Brussel ECONOMIE Britse spoorwegmaatschappij in handen van bedrijfsleven li 'Souoont Miyazawa: Japanse recessie belandt op het dieptepunt TOKYO - De Japanse premier Kiichi Miyazawa heeft gisteren gezegd dat de economische teruggang in zijn land het dieptepunt heeft bereikt en dat het vanaf nu weer bergopwaarts zal gaan. Miyazawa signaleerde als positieve factoren dat Ja pan in vergelijking met Europa een lage werkloosheid kent en over veel kapitaal beschikt. WOENSDAG 15 JULI 1992 De Japanse economie ondervindt nog moeilijkheden van de speculatiehausse aan het eind van de jaren tachtig, maar het ergste is nu achter de rug, zei Miyazawa op een persconferentie. Vanwege de ver wachte verbetering is het volgens de pre mier niet nodig het Japanse disconto, dat 3,75 procent bedraagt, te verlagen. Ook het verlagen van de inkomsten- en loonbe lasting is volgens Miyazawa niet wense lijk, omdat de regering dan te krap in de middelen komt te zitten. De Japanse Kredietbank maakte gisteren bekend dat de geraamde economische groei in het lopende fiscaal jaar, dat tot 31 maart 1993 duurt, zal uitkomen op 2,5 pro cent, in plaats van de eerder geraamde 3,5 procent. Dat is het laagste groeipercenta ge sinds 1974. De Japanse effectenbeurs heeft boetes op gelegd aan drie effectenmakelaars die klanten compensatie betaalden voor ver liezen. Dai-ichi Securities Co., New Japan Securities Co. en Kankaku Securities Co. moeten ieder een boete van vijf miljoen yen (ongeveer 70.000 gulden) betalen. Het ging om een veroordeling voor nieuwe ge vallen van compensatiebetalingen die tus sen april en juni vorig jaar zouden zijn ge pleegd. Eerder waren de drie firma's al tot boetes veroordeeld. Bewindvoerder voor Homburg UTRECHT Bij het vleeswarenconcern Homburg dat uitstel van betaling heeft aangevraagd voor zijn twee bedrijfsonderdelen Homburg Holding NV en Homburg Vleeswaren BV in Cuyk is mr. H. Emmerich benoemd tot bewindvoerder. Dat heeft een woordvoerster van de Voedingsbond FNV vandaag bekendgemaakt. De be windvoerder gaat voor twee weken aan de slag. In die periode krijgt de directie de vrije hand bij het vinden van kopers, maar de financiële afwikkeling berust bij de bewindvoerder. Hij is er in geslaagd voor de komen de vier weken geld los te krijgen voor de gezonde on derdelen van het concern, de twee conservenfabrieken in Epe en Cuyk en de fabriek voor dieetvleeswaren in Vlijmen. Volgens de woordvoerster is er aan ontslag van zo'n 100 medewerkers van de in totaal 290 werknemers niet te ontkomen. Overeengekomen is echter dat er op korte termijn niet wordt gemorreld aan de arbeidsvoorwaar den van de werknemers. Pat-stelling Italiaanse melkkwestie duurt voort BRUSSEL - De nieuwe Italiaanse minister van landbouw, Giovanni Fontana. is er gisteren in Brussel niet in geslaagd zijn Europese ambtgeno ten te overtuigen van de noodzaak van een hoger melkquotum voor zijn land. De Britse voorzitter van de EG-landbouwraad, John Gummer, merkte na afloop van de tweedaagse raad op dat voor som mige problemen gewoonweg geen oplossingen zijn te vinden. Fontana probeerde tijdens de raad nog eens sympathie te wekken voor de problemen waarmee hij thuis te maken heeft. Hij zei van plan te zijn eind juli een „decreet" uit te vaardigen voor het geleidelijk uit de markt nemen van 400.000 melkkoeien, ofwel een reductie van circa 1,6 mil joen ton melk. Om zijn melkboekje op orde te.krij- gen zou hij echter nog eens 900 ton melk moeten inleveren. Fontana wil echter dat de EG het Itali aanse melkquotum met deze hoeveelheid ophoogt. ik sp BRUSSEL - De Internationale Nederlanden Groep (ING) heeft haar aandeel, via het filiaal De |/aderlandsche, in de Belgische ink Brussel Lambert (BBL) rhoogd van 8,86'naar 10,03 cent. De raad van bestuur de BBL heeft vandaag op buitengewone vergadering esproken over een mogelijke imenwerking met ING. ING, [intstaan na een fusie van de 'erzekeringsgigant Nationale DNederlanden en NMB-Post- bank, wil zich graag manifeste en op de Belgische verzeke- ingsmarkt. Neerlands grootste inanciële concern heeft bij de ?'5BL echter te maken met de eta Belgische communautaire be- angen van Franstaligen en Vla- ningen. Al meerdere malen is le hoofdaandeelhouder van BBL, de Groep Brussel Lam- jert van de Waalse zakenman Ubert Freire, dwars gaan lig- ;en wanneer er sprake was van en groter belang van ING of elfs een fusie. De Franstaligen rinden een te grote Nederland- je invloed in de tweede grootste >ank van België niet gewenst, n de fusieperikelen van de BBL spelen persoonlijke belan- ;en langzamerhand een be- angrijkere rol dan strikte eco- ïomische motieven. En die zijn ;r juist wel. Met het oog op de Suropese binnenmarkt willen mmers zowel BBL als ING hun lositie internationaal verster ken. Op een onlangs verspreide )etitie spreekt een deel van de lirectie van BBL zich uit voor NG en tegen een fusie met het ïemeentekrediet, met wie de ÏBL van Albert Freire onlangs ien alliantie is aangegaan. GBL erkocht inmiddels al 5,7 pro- ient van zijn aandelen aan de iUxemburgse dochter van het Jemeentekrediet, de Banque nternationale a Luxembourg. Verzekeraars ontkennen misleiding rond belastingvrij sparen Stal. AMSTERDAM - De Ver eniging Eigen Huis kan niet waarmaken dat assu radeurs cliënten niet goed informeren over het af sluiten van zogenoemde spaarcontracten. Dat zegt W.A. Mooij, secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Levensverzeke raars, in een reactie op de aantijging van Eigen Huis dat banken en verzeke raars de consument „mis leiden" door gebrekkige voorlichting te geven over belastingvrij sparen. Sinds 1 januari geldt, na af spraken in het kader van de 'Brede Herwaardering', bij het afsluiten van een spaarverze- kering of een spaarhypotheek over 20 jaar een belastingvrij maximum van 220.000 per persoon of 440.000 voor echt paren en samenwonenden. Volgens Eigen Huis is veel klanten van banken en verze keraars niet duidelijk dat er een maximum is en komt het voor dat mensen na het aan gaan van een spaarhypotheek ergens een spaarverzekering afsluiten die hen boven het toegestane, belastingvrije maximum uittilt. Dergelijke mensen zullen, al dus Eigen Huis, over 20 jaar, of bij vervroegde afslossing van de hypotheek, lelijk op hun neus kijken, want dan moeten ze alsnog belasting betalen over de verkregen uitkering. „Veel mensen weten niet datje dat maximum van 220.000 maar één keer in je leven kunt gebruiken", zegt Edith Boe- schoten van de Vereniging Ei gen Huis. „Dat wordt hun meestal niet verteld door ban ken, assuradeurs of tussenper sonen". Niet lichtzinnig Secretaris Mooij van de Vere niging van Levensverzeke raars noemt de beschuldigin gen van Eigen Huis „een slag in de lucht". „Een spaarcon- tract of een levenhypotheek sluit je niet lichtzinnig af. Daar praat je goed over met je bank of verzekeraar. En dan komt uiteraard expliciet de vraag aan de orde of er al eerder een dergelijk contract is afgeslo ten. Ook over de maximale vrijstelling van 220.000 per persoon wordt iedere betrok kene ingelicht. Dat spreekt vanzelf'. Mooij vermoedt overigens dat de meeste klanten niet gauw aan het maximum komen. „Een alleenstaande kan tot 220.000 gaan, een echtpaar tot 440.000 gulden. Wie haalt dat? Bovendien is het zo dat ze voor dat bedrag bij wijze van spreken wel negen verzekerin gen van elk 50 mille zouden kunnen afsluiten, als ze zou den willen. De Vereniging Ei gen Huis doet net alsof men sen maar één verzekering kun nen nemen. Die vat de rege ling kennelijk verkeerd op". Volgens Mooij blijkt ook uit brochures van de verzekeraars voldoende waar het precies bij belastingvrij sparen om gaat. Nieuwe prospectussen die er aan komen zullen die voorlich ting alleen nog maar verbete ren, verzekert hij. Bij de Vereniging voor Banken in Amsterdam wil men niet re ageren op de beschuldigingen van Eigen Huis, omdat hypo theken afsluiten „een kwestie is van individuele banken". Bij de Vereniging van Hypotheek banken in Den Haag wil evene neens niemand reageren „om dat we de aantijgingen van Ei gen Huis niet kennen". Woordvoerder S.W. Winnik van de Direktbank zegt desge vraagd geen klachten te ken nen over de maxima van spaar contracten. „Wij zetten altijd precies op onze offertes dat er maxima zijn. Ik ga er vanuit dat de tussenpersonen de klanten precies op de hoogte brengen van de feiten. De rol van adviseurs ter plekke is na tuurlijk heel belangrijk, want de gevolgen van de afspraken in het kader van de Brede Her waardering zijn heel ingrij pend". Goede informatie B.J. Veldpape van het gelijk namige assurantiekantoor in Deventer, dat veel zaken doet rond belastinvrij sparen, zegt „met stomheid geslagen" te zijn door de beschuldigingen van Eigen Huis. „Iedereen in deze branche is uit den treure geïnformeerd over de gevol gen van de Brede Herwaarde ring. Ik kan me niet me niet voorstellen dat er ook maar één adviseur is die zich kan permitteren een klant niet goed voor te lichten". Veldpape beklemtoont dat goede voorlichting vooral wordt gegeven tijdens het per soonlijke gesprek dat volgt op een offerte. „Dan komt altijd op tafel of er al eerder een spaarverzekering of spaarhy potheek is afgesloten. Dat is zo logisch, dat je er niet eens apart bij stilstaat". Juist daar om snapt hij niet waarom de Vereniging Eigen Huis met haar beschuldigingen is geko men. „Ze heeft kreten geuit die nergens op slaan". Edith Boeschot van de Vereni ging Eigen Huis blijft even goed bij haar bezwaren. „In folders die wij hebben opge vraagd komt het gevaar van dubbele contracten die boven het maximum uitgaan niet naar voren. Een ook tijdens ge sprekken met tussenpersonen is ons niet gebleken dat die daar voorlichting over geven". Dat mensen niet gauw boven het maximum uitkomen, be strijdt ze. „Als je als alleen staande in Amsterdam een huis koopt zitje zo aan je maxi mum van 220.000". Hoeveel mensen bij Eigen Huis nou eigenlijk hebben ge klaagd over de slechte voor lichting over belastingvrij spa ren? Boeschot: „Er zijn enkele concrete klachten geweest". Hoeveel dat is, 'enkele klach ten"? „Ik zou het niet precies weten. Niet boven de tien, denk ik. Maar dat is niet zo gek, want de meest mensen weten gewoon niet dat dit speelt. Wat wij doen is preven tieve voorlichting geven". British Rail, de verlieslijdende nationale spoorwegmaatschappij in Groot-Brittannië zal voor een groot deel worden geprivatiseerd. fotoepa LONDEN - De Britse rege ring wil de verlieslijdende na tionale spoorwegmaatschap pij, British Rail, voor een groot deel privatiseren. Daarmee hoopt de conservatieve rege ring de efficiëncy van het spoorwegverkeer radicaal te verbeteren en op termijn een eind te maken aan de subsidie stroom. Dit is gisteren bekend geworden tijdens de publika- tie van het zogenoemde wit boek. British Rail, waarvan de voorloper ooit de industriële revolutie in de negentiende eeuw mede mogelijk maakte, wordt volgens het plan opge splitst. Ondernemers mogen delen van het railbedrijf kopen en de overgebleven staatsbe drijven moeten zich concurre rend opstellen. Toch heeft de regering onder leiding van premier Major haar plannen enigszins bijgesteld. Eerder was de conservatieve leiding nog van plan British Rail in zijn geheel te verkopen. Sommige ondernemers heb ben intussen hun interesse la ten blijken voor delen van het treinennet. De flamboyante Richard Branson, die onlangs zijn platenmaatschappij Vir gin Records verkocht en nu nog de luchtvaartmaatschapij Virgin Atlantic controleert, is in de markt voor British Rail. Volgens de succesvolle verte genwoordiger van het Britse kapitalisme worden de door de staat gesubsidieerde spoorlij nen beter beheerd door het bedrijfsleven. De Britse spoorwegmaat schappij heeft in het afgelopen boekjaar 1991/92 een verlies geleden van 144,7 miljoen pond sterling 463 miljoen). Het kantorencomplex van de Deutsches Bundesbank in Frankfurt. FOTO: SP aten. Xdoor 5koe? SI FRANS WIJNANDS loogsted. I 30NN/FRANKFURT - De Deutsche Bundesbank maakt n de Bondsrepubliek de finan- piële dienst uit. Het kapitaal F waar de Bundesbank mee >n bieden werkt behoort weliswaar aan de Bond, maar voor de dage- ijkse gang van zaken hebben de zeven leden van het directo- "ium de handen vrij. Hun wil is 0 40 wet> en in Bonn heeft men in 1.20 de loop van tientallen jaren ge beerd om zich bij de feiten uit Frankfurt - waar de hoofdzetel van de bank gevestigd is - neer 6(jób te leggen. Soms tandenknar send. Want hoewel nadrukke lijk is vastgelegd dat de Bun desbank in grote lijnen de eco nomische politiek van de rege ring ondersteunt, wil dat nog 490 lang niet altijd zeggen dat de bank precies die maatregelen neemt of niet neemt die men in politiek Bonn het liefste zou hebben. Positie, taak en werk wijze van de Bundesbank zijn wettelijk geregeld, en in para graaf 12 van de betreffende wet staat nadrukkelijk dat de bank „met inachtneming van haar taak verplicht is de alge mene economische politiek van de regering te steunen, maar bij de uitoefening van haar wettelijke bevoegdheden onafhankelijk is van instruc ties van de regering". Al in de tijd van Adenauer heeft dat re gelmatig spanningen tussen kabinet en bankdirectie opge leverd; en dat is in de huidige periode-Kohl niet anders. De Bundesbank is nog een van de weinige nationale banken in de wereld die volstrekt auto noom is. Dat blijkt ook regel matig, bijvoorbeeld als 'Frank furt' de regering weer eens de les leest over de financiële koers van het kabinet. Zo heeft de bank de laatste tijd knorrig gereageerd op onderdelen van de financiering van de econo mische opbouw van de ex- DDR. De hoge staatsschuld, de te hoge nieuwe cao-afspraken en de onvoldoende in de greep gehouden inflatie zijn de laat ste tijd openlijk en fors bekriti seerd. De prijsstabiliteit in de Bondsrepubliek is voor de Bundesbank een zeer belang rijke doelstelling. Internatio naal wil de bank de hardheid van de mark garanderen, ook al botst dat wel eens met de be langen van buurlanden of an dere handelspartners. LONDEN - Lord King, de machtige president van British Airways, heeft aangekondigd terug te treden. Op de jaarlijkse BA-aandeelhoudersverga- dering in Londen beves tigde King gisteren alge- meen-direkteur Sir Colin Marshall als zijn onmid dellijke plaatsvervanger. De 74-jarige Lord King zal offi cieel in juli 1993 met pensioen gaan, maar bij BA betrokken blijven als ere-president. Met King verdwijnt een geduchte ondernemer van het Britse za- kentoneel. De van bescheiden komaf opgeklommen manager was een man naar het hart van Margareth Thatcher, die hem in 1987 belastte met de privati sering van British Airways. Door een rigoureuze sanering wist hij van een verlieslijdend en kwakkelend staatsbedrijf binnen een paar jaar een winstgevende onderneming te maken. Ruim 4000 mensen werden onder zijn bewind ont slagen. BA, 's werelds grootste reguliere vluchtoperator, boekte vorig jaar een winst van bijna een miljard gulden ter wijl de gezamenlijke verliezen van alle andere luchtvaart maatschappijen tot ver boven de zes miljard stegen. Luchtgevechten De zeer autoritaire Lord King duldde geen enkele concur rentie op Britse bodem en voerde legendarische luchtge vechten met Freddy Laker en, onlangs, met nieuwkomer Ri chard Branson van Virgin. Toen de Britse regering hem onvoldoende ter wille was met extra landingsrechten op Heathrow schrapte de notoire Tory King prompt zijn miljoe nengift voor het verkiezings fonds van de Conservatieve Partij. Als hartstochtelijk jager zou hij het kabinet eens onder druk hebben gezet toen over wogen werd de hem dierbare vossejacht te verbieden. Mislukte onderhandelingen om BA mondiaal uit te bouwen door overname van United Air lines en later KLM worden door insiders mede op Kings onbuigzame karakter geschre ven. De machtige president van Bri tish Airways Lord King (rechts) gaat het bedrijf verlaten. FOTO: SP Opvolger Sir Colin Marshall (59) is eveneens een self-made man. Hij begon zijn carrière als purser bij de Orient Steam Navigation Company. Daarna stapte hij over naar huurauto's en werd in 1964 algemeen-di- rekteur van Avis voor Enge land, Nederland en België. Sinds 1983 werkte Marshall bij BA. Verwacht wordt dat de Amerika-bewonderaar, Sir Co lin, de noodzakelijke expansie van British Airways aan de overzijde van de Atlantische Oceaan zal zoeken met een bod op USAir. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN Prijzen slacht- runderen per kg geslacht gewicht zon der nier en slotvet. inklusief BTW (Vol gens PW): Aanvoer slachtrunderen 50 waarvan mannelijk 10. Mannelijk 2e kwal 6,50-7,25. Mannelijk 3e kwal. 5.75- 6.50. Handel goed en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 5,70-6.30, 3e kwal. 5.25-5,70 en.worstkwal. 4,50-5,20. Han del redelijk en prijzen gelijk. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW- Aanvoer gebruiksrunderen 58. waarvan 4 graskalveren. Melk- en kalf- koeien 1e soort 1900-2250, 2e soort 1550-1900. Handel rustig en prijzen ge lijk. Melkvaarzen 1e soort 1800-2100 en 2e soort 1400-1800. Handel slecht en prijzen lager. Kalfvaarzen 1 e soort 1900-2300 en 2e soort 1450-1900. Han del rustig en prijzen gelijk. Guste koei en 1e soort 1600-2000 en 2e soort* 1150-1600. Handel redelijk en prijzen gelijk. Enterstieren 1100-1900. Handel redelijk en prijzen gelijk. Pinken 800- 1250. Handel redelijk en prijzen gelijk. Graskalveren 625-1100. Handel redelijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, in klusief BTW' Aanvoer roodbont 850. Stierkalveren extra kwaliteit 775-875,1 e kwaliteit 575-725 en 2e kwaliteit 375- 550. Handel goed en prijzen hoger. Vaarskalveren extra kwaliteit 500-640, 1 e kwaliteit 375-450 en 2e kwaliteit 260- 360. Handel goed en prijzen hoger. Aanvoer zwartbont 1150. Stierkalveren extra kwaliteit 625-660.1 e kwaliteit 460- 600, 2e kwaliteit 260-410. Handel goed en prijzen hoger. Vaarskalveren extra kwaliteit 310-410, 1e kwaliteit 250-300 en 2e kwaliteit 200-240. Handel redelijk - en prijzen iets hoger. Aanvoer vleesras sen 199. Vleesrassen 1e kwaliteit 490- 775 en 2e kwaliteit 275-475. Handel re delijk en prijzen hoger. Varkens per kg levend gewicht. Geen aanvoer slachtvarkens. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW Aan voer 1100 waarvan lammeren 1000. Slachtschapen 2.75-3.75. Handel rede lijk en prijzen gelijk Ooien tot 20 kg geen notering. Ooien boven 20 kg geen notering. Rammen tot 22 kg geen note ring. Rammen 22-25 kg geen notering Rammen boven 25 kg geen notering. Zuiglammeren 7.50-8.75. Handel rede lijk en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 90-125 Ooien tot 20 kg geen notering. Ooien boven 20 kg geen notering. Rammen tot 22 kg geen notering. Rammen 22-25 kg geen notering en rammen boven 25 kg geen notering. Zuiglammeren 125- 165. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 114. Wei- delammeren 100-145. Handel redelijk en prijzen gelijk Schaap met 2 lamme ren geen notering, schaap met 1 lam geen notering. Aanvoer geiten en bokken 95. Prijzen per stuk 10-70. Handel rustig en prijzen iets lager. Totale aanvoer: 3616. Nerveuze rust op wisselmarkt AMSTERDAM Op de wisselmarkt is vanmorgen sprake ge weest van nerveuze rust. Handelaren achtten het onwaarschijn lijk dat de dollar steun vindt van nieuwe baissedekkingen, zelfs als het bestuur van de Duitse centrale bank morgen zijn geldbe- leid ongewijzigd laat. De dollar noteerde op de Amsterdamse va lutamarkt omstreeks 10.00 uur 1,6760, onveranderd ten opzich te van het slot van gisteren en een fractie hoger dan de slotnote- ring in New York. It 1 Russische werknemers mogen in dollars worden betaald MOSKOU - Het Russische parlement heeft gisteren het betalen van werknemers in dollars legaal verklaard. De na tionale bank bracht een nieuw biljet van 5.000 roebel in om loop, waarvan alle Sovjet-sym bolen, inclusief de beeltenis van Lenin, verdwenen zijn. Het parlement wijzigde de wet uit het Sovjet-tijdperk die be paalde dat werknemers alleen in roebels betaald mochten worden. In de praktijk werden de salarissen van sommigen al in dollars uitbetaald. President Boris Jeltsin wilde de omloop van buitenlands geld aanvan kelijk indammen, maar vol gens zijn adviseurs zouden de dollars dan verdwijnen naar de zwarte markt en de positie van de roebel ondermijnen. De roe bel zou juist bezig zijn aan een licht herstel als gevolg van de vaste wisselkoers, waaraan de munt per 1 juli is gebonden. DEN HAAG/BRUSSEL - „Onnodige, niet te contro leren administratieve rompslomp". Met deze kwalicaties hebben de producenten van vis, vlees en zuivel de nieuwe EG-wetgeving rond de na men van handelsmerken ontvangen. Nederland kent nauwelijks lokale cu linaire specialiteiten en maakt die van de buur man niet na. Op aandrang van Zuideurope- se landen hebben de EG-mi- nisters van landbouw de zoge noemde 'appellation d'orgine' aanvaard. Culinaire waren die volgens traditioneel, regionaal recept worden bereid, kunnen in de toekomst bescherming krijgen van de Europese Ge meenschap. Zo zullen de Grie ken vragen om bescherming van hun fèta-kaas ten koste van de Denen die de oorspron kelijke Griekse geitekaas na maken met koeiemelk. Vol gens minister Bukman komen de Zeeuwse mosselen en oes ters in aanmerking voor een 'appellation d'origine', maar het produktschap voor Vis en Visprodukten wil van geen be scherming weten. Voorzitter D. Langstraat: „De origine van vis is heel moeilijk te controle ren. Hoe kun je nu aan een mossel zien dat deze uit Neder land komt? Veel IJsselmeer- vissers willen de IJsselmeer- paling beschermen. Maar hoe controleer je dat? Alleen al in Nederland worden grote hoe veelheden IJsselmeerpaling verkocht die niet uit het I Jssel- meer komen. De mogelijkhe den van ontduiking zijn legio. Voor ons hoeft de papierwin kel van een appellation niet. Wij hechten veel meer waarde aan een keurmerk van kwali teit". Franse deken Typisch Zuideuropees vindt het produktschap voor Vlees de idee van een appellation. Frans van Dongen: „Frankrijk is ervan vergeven. En nu wordt die Franse deken over de EG gelegd. Door bescherming aan te vragen van hun produkt kunnen producenten zich on derscheiden van anderen. De consument wordt er niet echt beter van. Hij weet straks dat Parma-ham ook daadwerkelijk in Parma is gemaakt en dat het puntje Roquefort-kaas uit Ro quefort komt. Zuideuropese consumenten zijn hier blij mee, zij benaderen kwaliteit vanuit emotie. Een worst, ge maakt door een rimpelig oud vrouwtje in een uithoek van Italië moet in hun ogen goed zijn. Maar de Noordeuropeaan, en zeker de Nederlander, be nadert kwaliteit vanuit de ra tio: leuk zo'n oud vrouwtje, maar wat voor vlees verwerkt ze en hoe?" Volgens Van Dongen kent Ne derland geen enkel vleespro- dukt dat zijn karakteristiek ontleent aan een bepaalde streek of een zeer specifiek produktieproces. De Gelderse rookworst heet wel Gelders, maar wordt overal gemaakt. Hetzelfde geldt voor de Goud se en Edammer kazen. Geen enkel Nederlandse vlees- of zuivelprodukt komt volgens de produktschappen in aan merking voor een appellation. 'Opperdoes' Alleen de Noordhollandse Op perdoes-aardappel maakt vol gens Van Dongen een kansje, omdat de lokale aardappel zijn smaak ontleent aan de zwavel houdende gronden waarop hij wordt geteeld. Maar die aard appel. het stukje Griekse kaas of de Italiaanse ham kunnen ook beschermd worden door ze een merknaam mee te geven. „Zoals de Leerdammer. Die merknaam is wettig gedepo neerd. Wij hebben geen enkele behoefte aan een extra instru ment", aldus F. Beekman van het produktschap Zuivel. Omdat in Nederland ook nau welijks buitenlandse speciali teiten worden nagemaakt, heeft de nieuwe Europese wet geving geen gevolgen voor de producenten. „We hebben een hele tijd Cheddar en fèta ge maakt. maar die produktie is zo goed als voorbij", weet Beekman. Ook de fabrikanten van vleeswaren maken geen specialiteiten na. Het is alleen nog de vraag of er straks nog Nederlandse varkens mogen worden verwerkt in de ham die in het Italiaanse Parma wordt gemaakt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7