Nieuwe premier Joegoslavië jelooft einde aan oorlog bannen Clinton niet revolutionair BUITENLAND 2QMDER UW STEUN HALEN 2IJ DE FINISH NIET. Miljoenenroof op luchthaven Ibiza Hoorzittingen CPSU verdaagd Dode bij aanslag in Griekenland ^jgidAeSouttwl WOENSDAG 15 JULI 1992 )ud-minister Italië erdacht van corruptie Socialistische Partij, wordt verdacht van betrok- Inheid bij een corruptieschandaal in Venetië. De id-minister zit nog in het parlement en zou pas in aat van beschuldiging kunnen worden gesteld als jn parlementaire onschendbaarheid is opgehe- n. ,rige week zijn de voorzitter van de Christende- ocratische partij in Venetie en vier andere func- inarissen gearresteerd op beschuldiging smeer- ld te hebben geïnd bij de toewijzing van contrac- n voor openbare werken ter waarde van honder- >n miljoenen guldens. Volgens persberichten is it onderzoek naar De Michelis geopend omdat hij ileider is van de Venetiaanse socialisten, die van edeplichtigheid aan de corruptie worden ver- cht. China executeert drugshandelaren PEKING - Zeker 277 drugs handelaren zijn in de eerste zes maanden van dit jaar ge ëxecuteerd in de Zuidwestchi- nese provincie Yunnan. Yun nan ligt aan de grens met Bur ma en vlak bij de opiumvelden van de zogeheten Gouden Driehoek. China voert in het hele land een campagne tegen de „Zes Zonden" - prostitu tie, drughshandel, gokken, fe odaal bijgeloof, vrouwen- en kinderhandel en pornografie. Niet allen die schuldig bevon den worden krijgen de dood straf, maar drugshandelaren en slavenhandelaren vaak wel. IBIZA - Een zevental gemaskerde rovers heeft gisteren op de luchthaven van Ibiza miljoenen guldens buitgemaakt door luchthavenpersoneel en geldlopers die zakken bankbiljetten naar een vliegtuig droegen met behulp van traangas uit te schakelen. Politiefunctionarissen schatten de vangst van de rovers op 780 miljoen peseta, ongeveer 13,5 miljoen gulden. Een functionaris van de luchthaven zei dat het geld afkomstig was van plaatselijke banken en elke dag om dezelfde tijd werd vervoerd. Het exacte bedrag was moeilijk te bepalen omdat de zakken verschillende munteenheden bevatten. Ooggetuigen zeiden dat de rovers waren ontkomen in een vluchtauto na traangas te hebben afgeschoten in de terminal van de luchthaven. De auto werd later in de buurt teruggevonden. Ibiza, een van de drie Balearen, leeft vrijwel uitsluitend van toerisme. Doden bij crash GOS MOSKOU - In het roerige Nachitsje- van in de uiteengevallen Sovjetunie is gisteren een passagiersvliegtuig met gezinnen van militairen bij het opstijgen neergestort. Het ongeluk heeft aan negenentwintig mensen het leven gekost. Vijf van de 34 inzit tenden overleefden het ongeluk, waarvan de oorzaak niet onmiddellijk bekend was. Het militaire vliegtuig was op weg van Nachitsjevan, dat om sloten wordt door Armenië, Iran en Turkije, naar Rostov in Zuid-Rus- land. Het was niet duidelijk of de fa milieleden van de militairen uit het gebied werden geëvacueerd. Rusland heeft eerder dit jaar zijn strijdkrach ten uit Nagorno-Karabach wegge haald, maar in Nachitsjevan zijn nog Russische grenswachten gelegerd. MOSKOU - Het Constitutionele Hof van Rusland, dat nagaat of het verbie den in 1991 van de Communistische Par tij (CPSU) door president Boris Jeltsin grondwettig was, heeft zijn hoorzittin gen gisteren voor een week geschorst. De getuigenverklaringen gaan op 21 juli verder. Het Constitutionele Hof onder zoekt twee verzoeken; het ene is inge diend door de communisten en zet een vraagteken bij de grondwettigheid van het verbod dat president Boris Jeltsin na de staatsgreep van augustus 1991 opleg de aan de Communistische Partij. Het andere, dat gedaan is door de hervor- mingsgezinden, gaat over de wettigheid van de Communistische Partij zelf. „Geen nieuwe nederzettingen Jordaanoever enGazastrook" Duizenden mensen kunnen door sport hun handicap overwin nen. Maar zo n overwinning kost geld. veel geld. Want het aan passen van bijvoorbeeld sportmiddelen en -accommodaties is zeer kostbaar. Zonder uw hulp haalt menige gehandicapte sporter de finish niet. Dus als u straks de collecte- bus ziet dan weet u wat u moet doen. Uw gift is ook welkom op bank- of postrekening. Hartelijk dank! SPORT HELPT DUI2ENDEN OEHANDICAPTEN OVERWINNEN. CEEF GUL! Postrekening 5855. Bank ABN 51.95.30 896. t.n.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten te Den Haag JERUZALEM - De Israë lische regering zal geen geld uittrekken voor de bouw van nieuwe joodse nederzettingen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook. Dat heeft de nieuwe mi nister van huisvesting, Benyamin Ben-Eliezer, gisteren gezegd. Hij volg de Ariel Sharon op. Tijdens het bewind van Sha ron, een havik uit de conserva tieve Likud-partij, zijn duizen den woningen voor joden ge bouwd in de bezette gebieden, waar momenteel 100.000 joden en 1,75 miljoen Palestijnen wo nen. Rabin, de nieuwe Israëlische premier is voorstander van be vriezing van de bouw van ne derzettingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, maar wil wel doorgaan met bouwen rond Oost-Jeruza- lem en langs de grens met Jor danië en Syrië. De laatste ge bieden zijn volgens Rabin van vitaal belang voor Israëls vei ligheid. Gematigd Palestijnse leiders uit zowel de bezette gebieden als daarbui ten hebben gematigd positief gereageerd op de voorstellen die de nieuwe Israëlische pre mier Yitschak Rabin tijdens zijn benoeming maandag deed. Rabin nodigde tijdens zijn inauguratietoespraak de leiders van Syrië, Jordanië en Libanon uit naar Jeruzalem te komen om over een versnel ling van het vredesproces te praten. De adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, Bassam Abu Sharif, meldde zelfs dat „PLO- functionarissen bereid zijn naar de Knesset (het Israëli sche parlement) te gaan om de Knesset rechtstreeks toe te spreken". Volgens Sharif zou den de andere Arabische lei ders dan volgen. Land De Jordaanse en Egyptische regering hebben echter laten blijken de gaande onderhan delingen over vrede in het Midden-Oosten, die binnen kort in Rome vervolgd moeten worden, niet in te ruilen voor versnelde onderhandelingen in Jeruzalem. In Cairo werd de uitnodiging in regeringskringen afgedaan als een publiciteitsmanoeuvre „om de publieke opinie in Eu ropa en de Verenigde Staten te beïnvloeden". De Egyptische minister van buitenlandse za ken, Amr Moussa, zei dat Is raël eerst het principe van land-voor-vrede moet accepte ren. Een Jordaanse woordvoerder zei „geen reden te zien voor een uitnodiging naar Jeruza lem te komen voordat er voor uitgang is geboekt in de offi ciële onderhandelingen. De Libanese en de Syrische re gering onthielden zich offi ciéél van elk commentaar. (APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Vlaams Blok bemoeit zich met Nederland ANTWERPEN - Tijdens een tweetal bijeenkomsten in het Belgische Antwerpen, eerder dit jaar, heeft het Waams Blok van Filip Dewinter tevergeefs getracht de extreem-rechtse partijen in Nederland óp één lijn te krijgen. Vertegenwoor digers van de Centrumdemo craten, de Centrumpartij '86, Realisten Nederland en over gebleven 'splinters' van de Boerenpartij togen hiervoor naar de Belgische haven plaats. De bijeenkomsten vonden plaats onder voorzitterschap van Dewinter zelf. De voorman van het Vlaams Blok, die een grote aanhang heeft in Vlaan deren, wilde vooral bereiken dat de Nederlanders een rol gaan spelen bij het groter wor den van de Europese fractie van extreem rechts. Samen met de Duitse Republikaner, het Franse Front National, het Italiaanse MSI en het Belgisch Vlaams' Blok zouden Neder landse afgevaardigden de ex treem rechtse fractie in Brus sel boven het huidige aantal van 17 leden kunnen brengen. Onderlinge verdeeldheid van de Nederlandse partijen ver hindert dit echter tot nu toe. Tijdens de laatste bijeenkomst op 13 juni in Antwerpen haak ten de leden van de Centrum partij '86 af. Dit ging gepaard met veel gescheld, waarbij de CP-ers vooral hun gal spuwden naar de afgevaardigden van de Centrumdemocraten. Tussen beide partijen botert het al ja ren niet. Voor Dewinter was dit aanlei ding te zeggen dat wat hem be treft de maat vol was met de, volgens hem „dissidente, niet tot een compromis bereidwilli ge" CP-ers. ELGRADO De nieu- e premier van Joegosla- Milan Panic, heeft gis- ren in een toespraak na jn beëdiging bezworen jn eind te zullen maken de oorlog in Bosnië- ercegovina. ïverwacht stelde hij het par- ment de volledige demilitari- ring voor van deze voormali- Joegoslavische republiek. He gewapende groepen. Ser- érs, Kroaten en moslims, oeten volgens hem worden itwapend onder toezicht van Verenigde Naties, mie zei „te erkennen dat üsnië-Hercegovina een onaf- inkelijke staat is en lid van Verenigde Naties". Hij on- rstreepte dat „aan het einde de twintigste eeuw geen ikel idee op de wereld vereist at er voor wordt gedood' anic, een 62-jarige Joegosla- ische zakenman die in de Ver.- ligde Staten fortuin heeft ge laakt, wil een regering die zal achten de vrede te herstellen issen de vroegere Joegoslavi- :he republieken. Hij zei zich te zetten voor het vervullen enerzijds en Serviërs ander zijds. Ook deelde hij het parlement, dat voornamelijk uit oud-com munisten bestaat, mee dat het nieuwe kabinet de resten van het oude communistische sy steem zal ontmantelen. „De re gering zal alle maatregelen ne men om werkelijke democrati sering van het politieke leven te verzekeren", aldus Panic. De Servische president, Slobo dan Milosevic, die wijdver breid de schuld krijgt van het bloedige conflict dat het land al een jaar lang verscheurt, luisterde in het parlement naar de oproep van Panic om het nieuwe Joegoslavië te ver anderen in een democratie naar westers model. De strijd in Bosnië ging onver minderd door. De Serviërs rond het belegerde Sarajevo bestookten de stad opnieuw met mortieren, enkele uren nadat de Veiligheidsraad be paalde dat de vredesbewaren- de taken in de hoofdstad zou den worden opgevoerd. Onge veer twintig mortiergranaten kwamen neer bij het hoofd kwartier van de VN-vredes- macht UNPROFOR en dood den twee mensen. len in al hun relativiteit zowat aangeduid. Het Democratisch verkiezingsprogram, door Clinton „revolutionair" ge noemd, is twintig pagina's van algemene intenties en uiterst bescheiden concrete voorne mens. Een kleine bloemlezing: - „We moeten niet-produktieve overheidsactiviteiten beëindi gen". - „We zullen banen scheppen met omvangrijke investerin gen, te beginnen met een initi atief voor zomerbanen en bij scholing voor de binnenstads- jeugd". - „We zullen bedrijven vragen te investeren in opleidingen voor alle werknemers, niet al leen het management". - „Wij maken de beëindiging van de epidemie in borstkan ker tot een van onze hoogste prioriteiten". - „Niemand die in staat is te werken, kan duurzame sociale bijstand verwachten". - „Wij steunen een redelijke wachttijd bij de aankoop van vuurwapens, opdat de politie de identiteit en de achtergrond van de koper kan natrekken". - „Wij zullen onze economie herstellen door een partner schap van overheid, werkne mers en ondernemers". - „De Amerikaanse regering moet in de wereldhandel vech ten voor haar eigen belangen én eisen dat andere landen zich eerlijk gedragen". - „Wij zullen het aantal Ameri kaanse troepen in Europa ver minderen". Dat veel van zulke algemeen heden uit de mond van gema tigd Republikein George Bush niet verrassend zouden klin ken, doet deze week op de De mocratische Conventie niet af aan de hartstocht waarmee Bill Clinton en Al Gore hun revolu tie prediken. Een dergelijke hartstocht zal ook nodig zijn om sceptische Amerikanen er van te overtuigen dat in het grote Amerika met zulke om vangrijke problemen de klein ste koerswijziging al naar een heel nieuwe bestemming kan leiden. ATHENE - De Griekse minis ter van financiën is gisteren in Athene ternauwernood ont snapt aan een aanslag met een anti-tankgranaat. De granaat, die vanuit een nabijgelegen gebouw werd afgevuurd, schoot rakelings over de auto van minister Yannis Paleok- rassas heen en trof een gepar keerde auto, waarbij een voor bijganger werd gedood en vijf anderen gewond raakten. Pale- okrassas staat op de nominatie om volgend jaar voor Grieken land zitting te nemen in de Eu ropese Commissie. De aanslag is opgeëist door November 17, de linkse terreurgroep die zich verzet tegen het Griekse lid maatschap van de NAVO en de aannwezigheid van Ameri kaanse militaire bases in Grie kenland. Milan Panic, nadat hij gekozen is tot premier van Joegoslavië. FOTO: EPA van alle eisen van de Verenig de Naties, om te komen tot op heffing van het internationale embargo tegen zijn land. Een van de stappen daarvoor is het herstel van de betrekkingen tussen de voormalige Joego slavische republieken op het gebied van verkeer, handel, post en energie. De nieuwe premier, die tevens het ministerie van defensie on der zijn hoede neemt, zei dat vergaande hervormingen no dig zijn om de VN ervan te overtuigen de sancties op te heffen. De maatregelen wer den getroffen nadat de VN hadden vastgesteld dat Servië en Montenegro verantwoorde lijk zijn voor de strijd in Bos nië tussen Moslims en Kroaten (Vervolg van de voorpagina) IEW YORK - Verdwe en zijn de zinsneden in roegere Democratische eleidsprogramma's die ikbonden, actiegroepen burgerrechten-organi- ities het hof plachten te laken. Vervlogen zijn de agen van Hubert Hump- rey en Walter Mondale, campagne voerden Dor armen en arbeiders voor hogere belastin- ;n om de regering in aat te stellen de proble- ïen van het land op te los- et woord liberal (progressief) erd nog maar luttele jaren ge- den met trots uitgesproken aor Democraten, die de term u mijden als.de pest. Mensen ie nog geloven in het heil van en omvangrijk regeringsap- araat als redder in de maat- .'happelijke nood en herver- eling van rijkdom, zijn excen- iekelingen geworden. Hun i machtige lobby's bin- en de Democratische Partij, oals 'Americans for Democra- c Action", zijn totaal gemargi- aliseerd. De Democraten heb- s van de afgelopen ze- presidentsverkiezingen erloren en de les lijkt anno 992 definitief geleerd. uppie-duo HU Clinton en Al Gore zijn als et blanke yuppie-duo niet nevallig de leiders geworden an de eigentijdse oppositie- artij. De afstand die ze heb- en genomen van de vakbon en, zwarte groeperingen en aditionele vooruitstrevende lealen is beloond door een chterban die de afgelopen ja- dramatisch van samenstel- j is veranderd. De onverbid- elijke cijfers van de demogra- e laten zien dat de zwaarte- unten van het electoraat niet 196 - Taaie Toon zet onmiddellijk zijn jetmachine in werking en wst de gangen door om Lupardi de nadering der schepen te mel- 'en. Direct komt de geleerde in actie. "Yoto", commandeert hij, houd alle potvissen gereed; er nadert een sterke vloot. Oorlogs kepen zijn het niet, maar je weet, dat ik pottenkijkers hier niet kan lebruiken. Doe je plicht. Je weet, wat je te doen staat". - Ondertussen nadert Rob in de motorsloep van de 'Willem Barendsz' het eiland. Dank zij zijn kennis van de kust en het gevaar van de potvissen, slaagt hij er in zonder ongelukken het eiland te bereiken. Hij heeft in samenwerking met de kapitein van de 'Willem Barendsz' een plan uitgedacht. Als het nu maar lukt.... want hij onderschat Lupardi aller minst. Een inwoner van Athene staat machteloos bij het slachtoffer. Niemand in Amerika kan een gehoor zo doeltreffend in vervoering brengen als Jesse Jackson, de voormalige adjudant van ds. Martin Luther King. Als een boksende poëet slaat hij de tranen in de ogen van de duizenden Democratische partijgangers in Madison Square meer liggen in de binnenste den en het boerenland, maar verschoven zijn naar voorste den en groeigemeenten. Nog maar zestien procent van Amerika's werknemers is bij een vakbond aangesloten. In de jaren vijftig was dat nog 35 procent. En wie nu nog wel lid is, is onderwijzer of ambtenaar en lang niet altijd meer fa brieksarbeider. Er zijn wel echte armen, verbij sterend veel zelfs in het mo derne Amerika, maar mochten die al gaan stemmen, dan doen ze dat toch wel op de Democra tische Partij. Om een meerder heid, om het Witte Huis te ver werven, daarvoor moet Bill Clinton het burgerlijke mid den opzoeken. Niet dat er geen afwijkingen zijn van het beleid van de Re publikeinen. De Democraten zijn vóór het recht op abortus en de Republikeinen zijn daar officieel tegen, maar zijn daar in de praktijk diep over ver deeld. De Democraten zijn vóór meer kinderopvang ten bate van vooral de werkende moeders en de Republikeinen vinden dat niet nodig. En de Democraten zijn, in tegenstel ling tot de Republikeinen, voor belastingverhoging op jaarin komens boven de 200.000 dol lar. Bloemlezing Maar daarmee zijn de verschil-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5