De Klerk n ontbindt omstreden legereenheid Huiszoekingen bij Waalse socialisten ftzidócGomcwt BINNENLAND BUITENLAND Frankrijk dreigt met kernproeven Bezoek aan Zuid-Afrika nog niet van de baan België heeft te veel artsen Particuliere bewakers profiteren van groeiende misdaad in Rusland Duits monument voor joodse slachtoffers NEDERLAND ZOETLAND Een muisje met een staartje i MAAK EEN THUIS VAN i" HUN TEHUIS WOENSDAG 15 JULI 1992 PARIJS - Frankrijk zal in 1993 zijn kernproeven hervatten, na een pauze van een jaar, als de andere kernwapenmogendhe- den zich niet bij het Franse mo ratorium aansluiten. President Francois Mitterrand zei giste ren in een vraaggesprek voor de Franse televisie dat Parijs de plicht heeft opnieuw te begin nen met atoomproeven als Rus land zijn proeven hervat en de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hun kernwapentests voortzetten. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Het opnieuw niet doorgaan van het bezoek van een Nederlandse rege ringsdelegatie aan Zuid-Afrika, betekent niet dat dit bezoek helemaal van de baan is. Wanneer ANC-leider Mandela en de Zuidafrikaanse president De Klerk beiden de tijd wel rijp achten, hoopt de Neder landse regering een nieuwe afspraak te kunnen maken. Ook is er nog een kans dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken alleen naar Zuid-Afrika gaat. Van den Broek schrijft dit in een brief aan de Tweede Kameer. Het voor 10 en 11 au gustus geplande bezoek van hemzelf, pre mier Lubbers en minister Kok van Finan ciën aan Pretoria kan niet doorgaan, om dat de opschorting van de Codesa-onder- handelingen over een democratisch Zuid- Afrika en de verheviging van het geweld in dat land de volle aandacht vragen van de betrokken partijen. Afgelopen vrijdag heeft Van den Broek in een uitvoerig telefoongesprek met zijn Zuidafrikaanse collega JPik' Botha over het afgelasten van het bezoek gesproken. Volgens Van den Broeks woordvoerder waren beide ministers het erover eens dat het bezoek thans niet passend is. Premier Lubbers heeft over de kwestie contact ge had met de Zuidafrikaanse president De Klerk. Het ANC is via diplomatieke kana len over het uitstel geïnformeerd. De reeds lang voorgenomen reis van de EG-troika naar Zuid-Afrika vindt nu waar schijnlijk in september plaats, aldus Van den Broeks woordvoerder. In de troika zit ten de Britse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd (de huidige EG-voor- zitter), de Portugees Joa de Deus Pinheiro (vorige voorzitter) en de Deense bewinds man Uffe Ellemann-Jensen, de komende EG-voorzitter. Nederland blijft bereid eventueel politie deskundigheid te leveren in verband met een verbetering van de geweldssituatie in Zuid-Afrika. De EG-troika moet uitvinden of vanuit de EG of EG-landen een bijdrage kan worden geleverd. Na het bloedbad in Boipatong heeft president De Klerk de bereidheid uitgesproken internationale waarnemers en politie-deskundigen inzage te geven in de bevindingen van de commissie die de gebeurtenissen in Boipatong onderzoekt. Geen uitleg Vergeefs wachten werknemers van Fokker Special Products in Hoogeveen op de raad van bestuur. De werknemers van de vestiging in Drenthe hielden gisteren een werkonderbreking. Ze wilden de raad vra gen in de kantine tekst en uitleg te geven over de toekomst. Ze vragen zich af of er voor hun vestiging, die bijdraagt aan de concernwinst, wel een toekomst is na de fusie met vliegtuigbouwer Dasa foto: anp JOHANNESBURG - Aan de vooravond van een ver gadering van de VN-Vei- ligheidsraad over Zuid- Afrika heeft de Zuidafri kaanse president F. W. de Klerk aangekondigd dat hij een omstreden leger eenheid zal ontbinden. De eenheid is herhaaldelijk beschuldigd van het aan wakkeren van geweld in de zwarte woonoorden. Het omstreden Bataljon-32, een door blanken geleide een heid van zwarte soldaten die voor het merendeel uit Angola komen, is per vandaag terug getrokken uit alle zwarte woonoorden. Deze concessie, plus de belofte om een politie-eenheid met de naam „Koevoet" op te heffen, komt tegemoet aan een van de belangrijkste voorwaarden die het ANC heeft gesteld aan het hervatten van het CODESA- overleg over een nieuw non-ra ciaal Zuid-Afrika. Koevoet en Bataljon-32 waren belangrijke eenheden van de regeringstroepen van Zuid- Afrika in de grensoorlog in Na mibia en het zuiden van Ango la tegen de SWAPO, de Organi satie van het Zuidwestafri- kaanse Volk die nu de regering vormt van Namibia. De Klerk stelde ook een ver bod in het vooruitzicht op het dragen van gevaarlijke wapens in de onrustige gebieden. Daarmee komt hij waarschijn lijk tegemoet aan de door. het ANC gestelde eis, dat het Zu lu's, aanhangers van de Inkat- ha Vrijheidspartij, wordt ver boden tijdens demonstraties hun traditionele knuppels en speren bij zich te dragen. Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL - België heeft, op Italië na, de meeste artsen in de Europese Gemeenschap. Eind vorig jaar telde België 35.199 artsen, onder wie ruim 17.000 huisartsen. Het aantal artsen bij onze zuiderburen is in vijftien jaar tijd verdubbeld. België is dan ook het enige land in Europa waar voor de opleiding geneeskunde geen beperkingen bestaan. Het tijd schrift 'De Huisarts' schrijft dat de statistieken aantonen dat een numerus clausus voor geneeskunde noodzakelijk is. Alleen Vlaanderen al heeft evenveel artsen als Nederland, dat ruim twee zoveel inwoners heeft. De vakorganisaties heb ben bij de Belgische minister van sociale zaken aangedron gen op maatregelen om de uni versitaire opleiding genees kunde moeilijker toegankelijk te maken. Heel wat Nederland se studenten zijn door de nu merus clausus die op Neder landse faculteiten geldt uitge weken naar België. Volgens 'De Huisarts' is het overschot aan artsen in België een van de oorzaken van de wantoestan den in de gezondheidszorg, dat voortdurend door geldgebrek wordt geplaagd. Onlangs staakte het verplegend perso neel in de gezondheidszorg voor uitvoering van een eerder gesloten cao-akkoord. Ook de artsen in de ziekenhuizen leg den het werk neer, omdat ze meer geld willen. Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU Valentin Kosja- kov is zijn leven in Moskou niet zeker. Waarom anders houdt hij zijn pistool omge gespt terwijl hij op kantoor be zoekers ontvangt? „Er zijn hier heel wat boeven die mij om zeep willen hel pen", lacht Kosjakov, uiterlijk een dertig jaar jongere versie van prins Bernhard. „Onze fir ma verhindert hen immers al lerlei kraakjes te zetten". De oud-rechercheur van de Moskouse politie leidt tegen woordig de firma Alex, een van de eerste particuliere bewa kingsdiensten in Rusland. Het bedrijf voorziet in een enorme behoefte, want onder de huidi ge crisis in het land heeft de misdaad nagenoeg vrij spel. Alex boert goed. Sinds kort houdt Kosjakov kantoor in een voormalig 'paleisje' van de Communistische Partij. Bij de ingang en in de donkere gan gen bij de lift houden in ca mouflagepak gestoken jonge lui met zwarte wapenstok aan de riem de wacht. Zij vervelen zich zichtbaar te pletter. Het kantoor van de chef is uitge rust met dure, geïmporteerde telefoontoestellen, een fotoko pieerapparaat, walkie-talkies. een intercom-systeem; kort om, voldoende apparatuur om het gezicht van een onderbe taalde Moskouse politiechef groen te doen zien van af gunst. Kosjakov steekt met het elegante gebaar van een gedis tingeerd zakenman een Ca melsigaret op. Dan begint hij, wijzend op een Engelstalig krantje voor de buitenlandse gemeenschap in Moskou, te foeteren op Anatoli Goerzin van Binnenlandse Zaken." De burgerbevolking mag geen wa pens dragen en Alex zou geen vuurwapenvergunning heb ben", vertelt Goerzin in die krant. „Hier!", de oud-politie man duwt me een document onder de neus waarop zijn foto prijkt. Inderdaad, het is een vergunning. „Bij onze over heid weet de linkerhand ge woon niet wat de rechterhand doet", zegt d'e chef van Alex, kloppend op zijn 9mm-pistool van het merk Makarov. Zijn assistent, een lange man met een donker ringbaardje, duwt me zijn vergunning ook onder de neus en grijpt naar een half automatisch machinegeweer. „Een Remington", zegt hij, liefkozend over de loop strij kend. „Weet je wat dat is, een Remington"? Alex beschermt politici, zaken lieden en hun gezinnen, am bassadeurs, rocksterren, res taurants en particuliere bedrij ven. Russische ondernemin gen hebben nogal eens te lij den van afpersing. Dat zal Kos jakov en zijn mensen niet snel overkomen. „Ons pakken ze niet", zegt de veiligheidsman, een snelle blik werpend op zijn Makarov. „Sterker nog. De discotheek Night'Flight is de enige die niet wordt afgeperst door de maffia, enkel en alleen omdat wij dat bedrijf onder bewaking hebben. Linke boel daar, bij Night Flight. We pakken daar vaak misdadigers met messen en vuurwapens". Night Flight is een Zweeds-Russische joint venture aan de voormalige Gorkistraat in Moskou waar je met dollars moet betalen en waar het wemelt van Russin netjes die tegen betaling in harde deviezen hun ongelimi teerde diensten aanbieden. Gedurende de drie jaar dat Kosjakovs firma bestaat, heeft nog geen medewerker tijdens de dienst het leven verloren. Slechts tweemaal zijn er op door Alex bewaakte objecten gewapende overvallen ge pleegd. Kosjakov beseft dat er zwaardere tijden voor de deur staan. Gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar is de misdaad in Rusland over de hele linie met 35,2 procent toe genomen. Wandelvierdaagse Paraplu's en regenkleding bepaalden gisteren het beeld tijdens de eerste dag van de Apeldoornse wandelvierdaagse. Ongeveer 2000 wandelaars verkennen dit jaar de bos- en heidepaden rond Apel doorn. De vierdaagse wordt voor de 39e keer gehouden.foto: anp BERLIJN In Berlijn wordt volgd worden met het monu- woordvoerder van het ministe- een gedenkteken opgericht ment niet herdacht. Bij de her- rie van binnenlandse zaken zei voor de joodse slachtoffers van eniging in 1990 barstte de dis- dat de regering een apart mo de holocaust. Zigeuners en an- cussie los over een monument nument voor de zigeuners niet dere bevolkingsgroepen die voor de slachtoffers van de ho- afwijst. Het gedenkteken komt tijdens de Tweede Wereldoor- locaust in de nieuwe rege- tussen de Potsdamer Platz en log door de nazi's werden ver- ringswijk in Berlijn. Een de Brandenburger Tor. Directeur De Ries (rechts) en een medewerker bij de koperen 'glanstrommels' waarin de haqelties van een flinterdun suikerlaagje worden voorzien. foto: Ronald kersten Nederlanders zijn een volk van snoepers en zoete kauwen. Tientallen miljoenen kilo's suikerwaren vinden jaarlijks vanuit fabrieken in binnen- en bui tenland hun weg naar de Nederlandse consumenten. Maar wie staat er ooit bij stil hoe al die zoetigheden worden gemaakt? Vijf verslaggevers maakten on langs een 'snoepreisje' in eigen land en een zesde dook, de gevolgen van onze snoeplust overziend, in de geheimen van de tandpasta. BAARN - Dat muisjes staar tjes hebben is algemeen be kend. Ook bij broodversier der De Ruijter kunnen ze er over meepraten. Met een piepklein muisje en dito staartje begon het allemaal, 132 jaar geleden. In een boerenvoorhuis te Baarn schudde banketbak ker Cornelis Rutgerus de Ruijter boven een mild vuur tje een handvol anijszaadjes en een suikermelange door elkaar. Door het schudden en branden ontstonden kleine suikerbolletjes, waar het anijssteeltje nog uitstak. 'Muisjes!' moet Cornelis ge dacht hebben. Cornelis heeft het niet meer mee mogen maken, maar de kleine versnapering werkte zich in de loop der jaren op tot oer-Nerderlands hoofd ingrediënt bij het ritueel rondom de geboorte. En de combinatie van kloeke on dernemingsgeest en het muisje zorgde voor succes volle nazaten: het gestampte muisje, een muisje van sui ker (de vruchtenhagel) en van chocola (de chocoladeha- gel) en uiteindelijk als kroon op de evolutie het platgewal ste hagelslagje: de vlok. De heer P. de Ries, algemeen directeur van De Ruijter, ver telt het niet zonder trots: „Voordat Cornelis Rutgerus de muisjes uitvond, bestond er in ons land nog niet zoiets als een 'beschuit met muis jes' voor bij de geboorte. Dat de muisjes van Cornelis lan delijk ingang vonden, is ei genlijk louter aan toeval te danken". Een winkeltje in Utrecht, waaraan Cornelis zijn muis jes verkocht, verpakte de kor reltjes in fraaie flacons. In de stad ontstond het gebruik die leuke flesjes met muisjes bij geboorten cadeau te geven. Anijs was immers goed voor de vorming van moedermelk. Deze Utrechtse traditie breid de zich geleidelijk uit over heel Nederland. Zo rukte on geveer gelijk met de uitbrei ding van ons spoorwegnet ook het muisje op als feestbe- leg bij goede tijdingen. De Ries: „De produktie van het hedendaagse muisje be rust nog steeds op hetzelfde principe dat Cornelis han teerde: anijszaad, suiker, be weging en warmte. Alleen worden de koperen drageer- ketels nu machinaal in bewe ging gehouden en de ingre diënten automatisch toege voegd. Doordat de muisjes in de ketel langs elkaar wrijven, gaan ze vanzelf glanzen". Gekleurd deeg In de fabriek van De Ruijter, sinds 1928 gevestigd in een voormalig meisjesinternaat in Baarn, ruikt het afwisse lend naar anijs, zoet en cho colade. Een beetje smulpa- penkind moet bij het betre den van de fabriek onmiddel lijk het water in de mond lo pen. Zachtjes snorren de trommels waarin het deeg (chocola- of suikerdeeg) ge kneed wordt, zoemen de lo pende banden waarover het broodbeleg getransporteerd wordt en klik-klakken de in- pakmachines. Het eerst komen we langs de vruchtenhagel, die door een kleurrijk en verrassend een voudig produktieproces ont staat. Op drie lopende band jes marcheert het gele, oranje en rose deeg naar drie trom mels die aan de onderkant met een geperforeerde staal plaat zijn afgedekt. Daar wordt de pasta doorheen ge perst en ontstaan dunne slierten beslag. Op de lopen de band gaat het spul de 'droogstraat' in waar het van zelf bros wordt en in kleine stukjes breekt. Na de Tweede Wereldoorlog, het moet in 1950 zijn geweest, kwamen de nazaten van Cor nelis de Ruijter op het idee ook broodbeleg van chocola te gaan maken. Een logische gedachte eigenlijk, omdat chocola na de oorlog gezien werd als een zeer luxe, maar gewild consumptieartikel. Met het produktieproces was De Ruijter al vrij vertrouwd: ook de chocola wordt ge kneed, gaat door een gaatjes- zeef en wordt gedroogd. Hun glans krijgen de hageltjes in een koperen 'glanstrommel', een soort betonmolen waarin de hagel van een flinterdun suikerlaagje wordt voorzien. De dikke brokken die in de zeven achterblijven zijn een gewild artikel onder de buurtkinderen. Mokkahagel De laatste jaren is het assorti ment van De Ruijter, inmid dels geen familiebedrijf meer maar onderdeel van het CSM-concern, stormachtig uitgebreid. Van een leien dakje is dat niet altijd ge gaan, onthult De Ries. „Om bijvoorbeeld vijf nieuwe sma ken hagel te kunnen introdu ceren, onze 'De Ruijter Origi nals', hebben we er eerst zo'n veertig getest. Mokkahagel maken, één van die smaken, lijkt misschien eenvoudig. Maar welke koffiesoort ge bruik je ervoor? Die kun je niet bij Albert Heijn uit het rek plukken. Zoiets moet uit gebreid worden getest. Een nieuw produkt uit het labora torium smaakte onlangs voortreffelijk, maar produk tie op de grotere machines bleek afbreuk te doen aan de kwaliteit. Waar het aan lag weten we nog niet, maar het was gewoon minder lekker". De groeimogelijkheden van De Ruijter zijn letterlijk be grensd doordat de artikelen - vruchtenhagel, muisjes, strooichocolade - vrijwel uit sluitend in Nederland gege ten worden. Bij Fransen, Ita lianen, Denen, laat staan Ja panners hoef je echt niet met Nederlandse broodversiering aan te komen. De Ries is er niet rouwig om. „Behalve naar België, de grensstreek met Duitsland en de heim- weegebieden, zoals Australië •en Canada, exporteren we nauwelijks. Een grote export markt zit er voor ons ook niet in. Om bijvoorbeeld de Fran sen massaal aan de hagelslag te krijgen zou je voor miljoe nen guldens aan marketing en reclame moeten verspijke ren, geld dat je nooit terug verdient. En dan nog blijft hagelslag nu eenmaal niet goed op stokbrood liggen". SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten interna ten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Nationaal Fonds Kinderbescherming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbe scherming. NATIONAAL FONDS KINDERBESCHERMING Standaard Uitgeverij/Wavery Producti 4 0 4 0 4 0 BRUSSEL - De Luikse offi cier van justitie en medewer kers van de Belgische gerech telijke politie hebben gisteren huiszoekingen verricht bij af delingen van de Parti Socialis- te in Luik en omgeving. Aan leiding daarvoor waren de uit latingen van oud-minister Van der Biest dat de Waalse socia listen een systeem hanteerden waarbij ondernemingen in ruil voor smeergeld konden reke nen op overheidsopdrachten. Merkwaardig is dat het Luikse gerecht pas gisteren een on derzoek is gestart naar de af faire en niet vorig jaar al, toen Van der Biest op eigen verzoek met dit verhaal naar de officier van justitie stapte. De kritiek op de Luikse magistratuur wordt dan ook steeds luider. De rechterlijke macht en leden

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4