Schiedam krijgt jenever-museum Onbekend Denemarken is een vakantie waard LEVEN WELZIJN Tessin ontneemt Zwitserland oubollig imago üeidóaQowuvnt WOENSDAG 15 JULI 1992 Lego wil meer pretparken De Deense speelgoedfabriek Lego wil naast het al sinds 1968 be staande Legoland in Kopenhagen - meer pretparken aanleggen. Daarvoor komen zes plaatsen in Europa en de Verenigde Staten in aanmerking. Lego heeft het oog laten vallen op Zuid-Duits- land. op de dichtbevolkte grensstreek van Nederland, België en Duitsland en op Londen. Voorde VS wordt gedacht aan Zuid-Ca- lifornië, de omgeving van de stad Washington en de staat Maine. Nog niet duidelijk is of de parken een kopie worden van het 'oude' Legoland, waar de waar de attracties met de speelgoedsteentjes zijn gebouwd. De parken worden aangepast aan de landstreek. De grootst bekende-vikingbegraafplaats ligt in de Lindholm heuvels bij Norresundby, Noord-Jutland. Er zijn bijna zevenhonderd graven, die bego denkt dat elk van de themaparken jaarlijks 1.4 miljoen be ult rotsen bestaan. zoekers zal trekken. Legoland in Kopenhagen werd in 1991 door FOTO'S: DEENS VERKEERSBUREAU 1 -2 miljoen mensen bezocht. SCHIEDAM Schiedam krijgt een heus jenever-museum. Het gaat pas over drie jaar open, maar met de voorbereidingen is inmiddels begonnen. Dat meldt de initia tiefnemer, de stichting 'De Gekroonde Brandersketel' uit Schiedam. Het 'Museum van het Nederlands Gedistilleerd' komt aan de Lange Haven in het in 1985 door brand beschadigde pand van distilleerderij 'De Locomo tief van de firma Melchers. De Europese Commissie was zo enthousiast over de museum-plannen, dat zij er de onderscheiding voor het teruggeven van een zinvolle betekenis aan monumenten van bedrijf en techniek aan gaf. Be halve uit twee EG-regelingen is geld verworven uit de subsidiepot van Rijksmonumenten. Ook ver schillende distillateurs, het Productschap van ge distilleerde dranken en de gemeente Schiedam hebben inmiddels bijgedragen. Er is nu 3,7 miljoen gulden in kas, er is nog 1,8 miljoen gulden nodig. Kelder Schiedam heeft op dit ogenblik al wel een jenever- museumpje. Dat is te vinden in de kelder van het Schiedams Stedelijk Museum. Het gaat hier om een wat verstopte en statische tentoonstelling. Het nieuwe en zelfstandige jenever-museum moet een modern museum worden: zeer toegankelijk zijn, actief en alles over de jeneverproduktie vertellen. De produktie van vroeger, de produktie van nu en de ontwikkeling daartoe worden belicht. Volgens woordvoerder J. Gunneweg van 'De Gekroonde Brandersketel' zal ook worden ingegaan op de waardering voor en de bezwaren tegen de borrel. Behalve voor de collectie werktuigen uit de mu seum-kelder, de produktie van jenever en de maat schappelijke reactie op drankgebruik, zal er in het nieuwe museum aandacht zijn voor nevenambach ten in de kuiperij en de glasindustrie. Bovendien is er een collectie van 10.000 miniatuurflesjes te zien, volgens Gunneweg 'een atlas van al het gedistil leerd'. Verder komen er een proeflokaal, een win kel en, als pronkstuk, een kleine maar werkende negentiende eeuwse moutwijnbranderij. Kwaliteit De stichting rekent op 60.000 tot 75.000 bezoekers per jaar. Volgens Gunneweg zal het een mengeling zijn van mensen die geïnteresseerd zijn in de pro duktie en liefhebbers van het resultaat. De jonge jenever is volgens hem nog altijd nummer één van het Nederlands gedistilleerd. De producenten zijn wel druk bezig met kwaliteitsverbetering om het hoofd te bieden aan de concurrentie uit het buiten land De jeneverproduktie is allang niet meer geconcen treerd in Schiedam. Er wordt op diverse plaatsen jenever vervaardigd, maar merken als Vlek, Flo rijn, Ketel I en De Kuyper komen nog wel uit Schie dam. Idoor MARIA GELUK Zwitserland komt maar niet van haar oubollige imago af. Het wordt nog steeds gezien als het land van de alpenhoorns, kaas fondue en vakwerkhuis jes: niet bepaald een va kantie-oord dat tot de ver beelding spreekt. Jonge ren hoor je er al helemaal niet over. Ze worden weer houden door de gevreesde truttigheid, het conserva tisme en de beruchte hoge prijzen. De provincie Tessin in het zui den van Zwisterland zucht zwaar onder het juk van deze vooroordelen. Dit kanton met zijn duidelijk Italiaanse in vloeden distantieert zich uit drukkelijk van de overige ge bieden. Een andere natuur, een 'eigen' keuken en een af wijkende mentaliteit. Enige bekendheid geniet het meren gebied met de plaatsen Locar no en Lugano, maar ook hier blijven de toeristen al jaren weg vanwege het zwaar ver vuilde water. Tessin heeft inmiddels de handschoen opgepakt, de pro vincie wil zich weer populair maken onder de Europese va kantiegangers. Tonnen geld worden uitgegeven voor reno vatie van karakteristieke ge bouwen, de verbetering van doorgaanswegen en de organi satie van culturele evenemen ten. Een reis langs verschillen de kleine en minder kleine plaatsen leert dat het Italiaans aandoende kanton meer te bie den heeft dan pasta en espres so. Wie graag met het openbaar vervoer reist, kan in Zwitser land uitstekend uit de voeten. Ook het zuidelijke Tessin is vanaf de vluchthaven Zürich makkelijk en comfortabel per trein bereikbaar. De zitplaat sen bieden volop ruimte voor lange benen. En het uitzicht staat garant voor weinig verve ling. Een Swiss Pass is ideaal voor toeristen die veel willen trekken. Hiermee kunnen ze, na de eenmalige aanschaf, vrij reizen op bijna alle trein-.boot en bustrajecten. De tocht per spoor van Zürich naar Tessin duurt ongeveer twee uur en gaat via de plaat sen Arth-Goldau, Altdorf en Airoio. Vanaf Airoio is het nog een half uurtje met de bus naar het pittoreske Rortiaanse dorp je Giornico. Een ware oase voor liefhebbers van oude ker ken, want de plaats telt drie van dergelijke geestelijke bol werken. Giornico Op een berghelling ligt Santa Maria del Costello, een kerkje uit de twaalfde eeuw met in drukwekkende muurschilde ringen. Beneden in het dal staan de twee andere heilig dommen: San Nicolao (12e eeuw) en San Michele (13e eeuw). Beide kerken tonen de zelfde robuuste bouwstijl, maar tussen de interieurs is een wereld van verschil. San Nicolao staat op de monu mentenlijst. Bij zijn restaura tie in 1945 is het oorspronkelij ke Romaanse interieur be waard gebleven. Dit in schril contrast met San Michele. Deze kerk is drastisch gemo derniseerd. De kitsch straalt ervan af, met als dieptepunt een ronde keukenklok vastge pind aan de preekstoel. Verder afzakkend naar het zui den bevindt zich Bellinzona. Deze stad heeft geen drie ker ken, maar drie Middeleeuwse kastelen. Het meest opvallend van dit trio is het Castelgran- de, een op moderne wijze gere noveerde vesting: de trots van Bellinzona. Op 27 maart van dit jaar werd het kasteel hero pend, na restauratiewerk zaamheden die tien jaar in be- De Tessiner architect Aurelio Galfetti heeft getracht heden en verleden harmonisch sa men te laten vallen. Het resul taat is spectaculair. Zo heeft hij onder meer in de rots waar het kasteel op staat, een lift ge bouwd. Castelgrande bezit een restaurant en speciale ruimten voor tentoonstellingen en con certen. Een half uur treinen zuid waarts van Bellinzona ligt de exotische plaats Lugano aan het Lago Maggiore. Het deel van Tessin waar je Italië bijna kunt ruiken. De alpen met sneeuwtoppen hebben plaats gemaakt voor een subtropisch landschap met palmen en cy- pressen. Aantrekkelijk voor zwemliefhebbers en water sporters. Zeker nu het meer grotendeels is schoongemaakt - een project van tien jaar - en bijna overal weer gezwom men mag worden. Kabelbaan Maar ook voor wandelaars en natuurgenieters biedt Lugano mogelijkheden. De kabelbaan Monte San Salvatore kan het beginpunt zijn van een avon tuurlijke bergtocht. Dit 'trein tje' stijgt tot een hoogte van 912 meter. Op de top van de berg is van alles mogelijk. Pas- Tessin is het meest exotische deel van Zwitserland. Een van de plaatsen die de moeite waard zijn om te bezoeken is Locarno aan het Lago Maggiore. Op de voorgrond het klooster Madonna del Sasso.. FOTO: PR sagiers kunnen even genieten van het uitzicht en weer terug met de kabel, maar ook te voet afdalen en naar plaatsen wan delen als Carona, Morcote, Fi- gino en Melide. De wandeling naar Carona neemt ongeveer drie kwartier in beslag en vereist scherpe ogen en schoenen met een goed profiel. Bordjes aan bo men moeten de weg wijzen, maar de meesten zijn in de loop der jaren verdwenen: waarschijnlijk meegenomen door al te enthousiaste wande laars. Wie nog energie over heeft, kan in Carona een be zoek brengen aan de botani sche tuin van Monte S. Grato, gelegen op een berghelling. De veelheid aan kleuren valt van verre op. Even ten oosten van Carona ligt Melide. Vanuit dit plaatsje leunnen boottochten worden gemaakt naar Brusino, Luga no en Morcote. Bij de Zwitsers staat Morcote bekend als één van de mooiste Tessiner dor pen. Het ligt in de meest zuide lijke punt van Zwitserland. De historische en bijzondere in druk die de plaats vanaf een boot geeft, valt echter bij een nadere verkenning tegen. De toeristische industrie is te pro minent aanwezig. Ascona Lieflijker, gezelliger en cultu- reler is Ascona met haar vele galeries. De plaats ligt aan het andere grote meer van Tessin: het Lago Maggiore. Het meer is geschikt voor zwemmers, maar herbergt ook een intere- sant botanisch eiland, het Isola di Brissago. Het is een must voor alle bloemen- en planten liefhebbers. Oppertuinier Hansjürg Albrecht vertelt graag, zo nu en dan met een paar woorden Nederlands, al les over de bijzondere vegeta tie. Meer informatie over het kan ton Tessin is aan te vragen bij het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam, tel. 020-6222033. Onbekend maakt onbemind. Daardoor kiest slechts twee procent van de Nederlandse va kantiegangers Denemarken als vakantiebestemming. De mensen die gaan, kiezen meestal Jutland als hoofdbestemming, maar er zijn nog veel meer interessantere bestemmingen. Met oude èn nieuwe attracties probeert het Deens Verkeersbureau de groeiende schare toe risten te lokken. En die groei zit erin. Vorig jaar steeg het aantal Nederlanders dat een hotel in Denemarken boekte zelfs met 41 procent. „We hebben de trend mee" zegt Bodil de Wit van het Deens Verkeersbureau tevreden. Idoor HENK VERKERK Maar liefst 7500 kilometer kustlijn omgeeft het zui delijkste koninkrijk van Scandinavië. De stranden zijn meestal zeer schoon, rustig en het water is zui ver. Wanneer je als toerist via Jut land van Fünen naar Sjaelland (met de hoofdstad Kopenha gen) rijdt, stuitje bij Knudsho- ved op de Grote Belt. Nu nog onderhouden zeeschepen de verbinding tussen Fünen en Sjaelland. In 1997 vormen bruggen en een spoorwegtun nel de verbinding. Maar de boottocht geeft nu al een prima impressie van de Deense vari ant op het Kanaaltunnelpro ject. Zelfs met Deltawerken verwende Nederlanders zullen hier verbaasd zijn over de tech nologische hoogstandjes die worden bereikt. Overigens is onze bouwmaat schappij Ballast Nedam een van de bouwers aan dit project. De nieuwe oostelijke hang brug zal een lengte halen van 6,8 kilometer en is daarmee de langste ter wereld. De hoogte bedraagt 254 meter. De weste lijke brug is al voor een deel klaar en wordt 6,8 kilometer lang. De trein gaat onder het oostelijk deel van de Grote Belt via een acht kilometer lange tunnel op 80 meter diep te Al bij de bouw heeft Dene marken er een nieuwe attrac- Via het zachtgolvende zuidelij ke deel van Sjaelland bereikt de toerist de oude huzarenstad Naestved, waar de garde die in Kopenhagen bij het paleis de wacht houdt haar thuisbasis heeft. Iedere woensdagmiddag houden de huzaren een parade in het stadje. Vlakbij Naestved liggen twee andere attracties: de 170 jaar oude Holmegaard Kopenhagen glasfabriek en het spiksplinternieuwe Bon- Bon land in Holme-Olstrup. De oude glasfabriek haalde in 1825 Boheemse glasmakers naar dit deel van Denemarken. Nu wordt nog steeds op de oor- pronkelijke wijze dit ambacht uitgeoefend. Iedere ochtend (behalve de eerste drie weken van juli) is de fabriek te bezich tigen. Niet ver hier vandaan ligt Bon- Bonland, een uit de hand gelo pen marketinggrap van de tweede snoepjesfabriek van het land. De fabriek brengt vanaf 1985 31 varianten snoep op de markt met als kenmerk 'leuke namen als 'rotte vis', 'oorsmeer' en 'hondescheten'. In het najaar zal de Nederland se markt met dit in Denemar ken zeer populaire fenomeen kennis maken. Om te laten zien hoe de snoep gemaakt wordt heeft de fabriek een at tractiepark gemaakt met le vensgrote beesten, zoals die op de verpakking staan afge beeld. Daarnaast is op het 72000 m groot terrin een cir custent, een bioscoop met te kenfilms, een snoepjesfabriek en natuurlijk, een immense snoepwinkel. Het park is dit jaar geopend en men verwacht 100.000 bezoekers. Kinderen schijnen het leuk te vinden, al is het park nog lang niet klaar. Middeleeuws Veel meer de moeite waard is een andere attractie die nog zuidelijker op het eiland Fal- ster in Nykobing is geopend. Aan de hand van oude schilde ringen heeft men hier een mid deleeuws technologiepark aangelegd. Hier kun je zelf de katapulten spannen waarmee vroeger de kastelen werden bekogeld. De oude smidse, de tredmolen, de botenbouwer en middeleeuwse tenten geven een indruk van de technische vaardigheden van vijfhonderd jaar geleden. Ooit bedoeld als werklozenproject lijkt dit 'Mid- delaldercentret' uit te groeien tot een zeer attractieve vrije tijdsbesteding. Een half uurtje rijden van dit park ligt het schitterende ei landje Mon. Hier liggen hele maal aan het eind van de heu velrug, in het oosten, de be roemde krijtrotsen van Mpns Klint. Een stijle trap voert naar de rotsen aan het helderblau we zeewater. 75 miljoen jaar geleden werd dit krijt ge vormd. 20.000 jaar geleden heeft het landijs de krijtlagen omhooggeperst. Anderhalf uur rijden van M0n ligt de hoofdstad Kopenhagen. Wij laten de stad met het pa leis, de zeemeermin en Tivoli achter en gaan naar drie attrac ties noordelijk van de stad. De oude chic van Denemarken woont hier van oudsher aan de Deense riviera. Een van hen Het pittoreske plaatsje Aeroskobing op het eiland Aero, ten zuiden van het veel grotere Deense eiland Fü nen. Zo moet een Deens plaatsje in de zeventiende of achttiende eeuw er uit hebben gezien. Het Deens Verkeersbureau on derzoekt momenteel waarom de twee procent Nederlanders naar Denemarken gaan. Het zacht glooiend landschap, de vriendelijkheid van de bewo ners en de schoonheid van het milieu scoren waarschijnlijk hoog. Bodil de Wit van het Ver keersbureau, geboren en geto gen Deense, vertelt enthou siast hoe het aantal campings vorig jaar 21 procent, de huis jes 36 procent en de hotels 41 procent meer gasten ontvin gen. „Wij hebben de trend mee. Denemarken biedt ruim te zonder files. Na de oorlog aan de Golf en in Joegoslavië zoeken veel mensen een be stemming dichter bij huis. En dat biedt Denemarken: alle be stemmingen zijn in driekwart dag te bereiken. Een huisje in Denemarken kost in het hoogseizoen 700 a 800 gulden. Voor een gezin kost een kampeerplaats rond dertig gulden. Hotels echter zijn voor onze begrippen ui terst prijzig, door een btw-toe- slag van 25 procent. Zelfs in speciale arrangementen, of met coupons die bij Neder landse reisbureau's te koop zijn, kost een kamer minimaal 150 gulden per nacht. En, zoals in heel Scandinavië, alcohol houdende drank is zwaar be last. Een biertje kost al gauw 20 kronen (zeven gulden). Waarbij voor Sjaelland nog als extra handicap geldt, dat het prijspeil 1,6 maal hoger ligt dan. op de andere (schier-)ei- landen. was Karen Blixen, de schrijf ster die door de verfilming van haar boek en leven 'Out of Afri ca' beroemd werd. Vorig jaar besloot men de boerderij met zestien hectare park open te stellen voor het publiek. Het huis van een van Denemar- ken's grootste schrijvers is nog steeds in de authentieke staat te bezichtigen. Moderne kunst Iets noordelijker ligt één van de meest spraakmakende Deense musea, Louisiana. Het museum ligt op het landgoed, dat in de vorige eeuw bewoond werd door Alexander Brun. De man huwde drie maal een meisje met de naam Louise. Nu is Louisiana een museum, waar op 8.500 vierkant meter moderne kunst staat opge steld. Deze zomer heeft het museum een bijzondere ten toonstelling met werk van Spaanse fotografen tusen 1970- en 1990. Het museurn probeert een eenheid te vor men met het omgevende land schap van Noord-Sjaelland. Langs de kust rijdend naar hel zuiden vindt u onze laatste suggestie, het park Bakken bij Klampenborg. Kopenhagen is beroemd vanwege Tivoli, het amusementspark dat volgend jaar 150 jaar bestaat. Het at tractiepark. dat al meer dar vierhonderd jaar bestaat, ligt op de oude jachtterrein van de Deense koning. Het uitge strekte park rond Bakken biedt vele mogelijkheden tot wandelen, een picknic of een tochtje met paard en wagen. Midden in het woud vindt U Bakken, een gemoedelijk soort Tivoli met 109 attracties en negen plaatsen met levende muziek. Ruim 2 miljoen men sen, voornamelijk Denen, be zoeken Bakken in de vijf maanden, dat het open is. Bak ken is daarmee na Tivoli de meest bezochte attractie van Denemarken. Voor mensen die de gemoedelijkheid van de de Denen tijdens een dagje uit wil meebeleven, zeer aanbevo len.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15