'Lichtmessen' ideaal chirurgisch instrument Op tijd inentingen halen voor vakantie Zwemmers-eczeem kan behandeld worden EeidaeSotytani LEVEN WELZIJN Naam WOENSDAG 15 JULI 1992 Deze week is de zomervakantie is voor vele Nederlanders be gonnen. Velen zoeken de zon op in tropische landen. Maar nog onvoldoende mensen realiseren zich dat de kans op ziektes in die landen groot is: malaria, geelzucht en voedsel vergiftiging komen veelvuldig voor. Voorzorgsmaatregelen zijn daarom geboden. De eerste stap daarvoor begint bij de huisarts of bij de Gewestelijke Gezondheidsdiensten. Openbare gelegenheden als zwembaden, gymzalen en douches zijn ware versprei dingshaarden voor zwemmerseczeem. FOTO: SP GERRIT JAN VAN OCHTEN, apotheker Vraag: In de zomermaanden heb ik veel last van eczeem tussen de tenen. Wat kan ik hieraan doen? Antwoord: het gaat hier om een schim melaandoening tussen de tenen, die ook wel zwemmerseczeem wordt genoemd. De kenmerken zijn: een schilferende huid, vaak rood gekleurd. De uitslag is grijs-wit en kan jeuken. Soms ontstaan er pijnlijke kloofjes. Als mensen trans pireren kan er ook nog een vervelende lucht ontstaan. Een vrij groot percenta ge van de bevolking - naar schatting tien procent heeft last van dit pro bleem. Kinderen hebben er minder last van. De schimmel kan zich uitbreiden naar andere tenen en is besmettelijk. Sportbeoefenaars zijn vaker de dupe. Openbare gelegenheden als zwemba den, gymzalen, kleedkamers, douches en sauna's zijn ware besmettingshaar den. Het zijn ruimtes waar men vaak met blote voeten rondloopt. De besmet telijke sporen laat men gemakkelijk achter. Ook de eigen schoenen kunnen een bron van infectie zijn. Slechte hy giëne kan een rol spelen, maar ook een overdreven vaak wassen van de voeten. Te veel zeep kan de afweer van de huid verminderen. Het is belangrijk de voe ten goed te drogen. Wissel vaak van sok ken en draag schoenen die 'ademen'. Omdat de schimmel in schoenen kan overleven via sporen, is de kans groot dat op een warme dag, na transpiratie, het zwemmerseczeem terug komt. Om van dit probleem af te komen zijn er di verse preparaten in de handel. Undecy- leenzuur (Decylon en Undecyleen FNA) heeft een zwak schimmeldodende wer king. Het is te krijgen in poeder-, crème- en zalfvorm. Miconazol is een stof die schimmeldodend werkt. Deze is te ge bruiken als undecyleenzuur niet werkt. Overigens wordt Miconazol vaak als eer ste keus gebruikt. Het is in de handel als tinctuur, poeder en crème (merknamen: Daktarin en Dermacure). Het poeder dient om het schoeisel te behandelen. De crème en tinctuur zijn voor de voe ten. De locale middelen helpen soms pas na maanden en geduld is dan op z'n plaats. Het poeder in de schoenen strooi en is alleen nodig als de schimmel zeer hardnekkig is en vaak terugkomt. Voe ten drogen en sokken wisselen blijft noodzakelijk! Voor wie ik liefheb, wil ik heten. Neeltje Maria Min Onlangs heb ik in de informatierubriek van de krant de vraag gezien of, nadat een kindje jong gestorven is, een volgend kind met dezelfde naam bij de burgerlijke stand mag worden aangegeven. Het antwoord wasja" en er werd aan toegevoegd, dat zoiets vrij veelvuldig gebeurt. Wie de vraag had gesteld, werd niet vermeld. Was dat nu een echtpaar in bedoelde situatie? Het gegeven antwoord was juist. Ik houd er moeite mee. Het komt inderdaad niet zelden voordat de naam van een jong gestorvene opnieuw wordt gegeven aan een later geboren kind van hetzelfde ouderpaar. Maar... kan een kind, een mens ooit vervanging betekenen vooreen ander? Kunnen ouders het een nieuwgeborene aandoen metternaam de plaats in te (moeten) nemen van een eerder kind? Houdt dat misschien in dat de tweede als de eerste moet worden? Zo mogelijk uiterlijk, in ieder geval in gedrag? Mensen die het verlies van een heel jong kind moeten dragen, beklagen zich er dikwijls over dat de omgeving weinig of niets begrijpt van hun rouw. Tegen wiegedood. doodgeboorte, miskraam, zeker ook abortus, kijken buitenstaanders heel vreemd aan. Zo jong, nog onvoldragen, dat is toch geen verlies van een kind. En bovendien, de ouders hébben nog de leeftijd om... Je zult echter de moeder maar zijn, of de vader. Er werd een kind verwacht; er werd toekomst gecreëerd vanwege komend nieuw leven. En onvoorzien met uitzondering van de abortus, waaraan toch zeker dagen van spanning, angst, onzekerheid zijn voorafgegaan) is aan de blijdschap om die toekomst een eind gekomen. Vraag het aanstaande ouders maar. Zij zullen ervan getuigen dat het komend kindje, of het babietje dat in de wieg dood gevonden werd, al „een eigen leven was gaan leiden". Hoe lang van te voren weten ze de naam al. Want naam, dat ben je zelf. Natuurlijk wil ik niemand de les lezen, zeggen hoe het vanuit verschrikkelijk verdriet later moet worden. Toch wil ik graag het volgende overwegen. Elk komend of jong leven heeft een eigen identiteit, is een eigen persoon (in wording, misschien). En die is onvervangbaar. Ik vind dat ouders niet zouden moeten spreken van hun eerste en hun tweede Marieken. De tweede kan nooit een kopie zijn van de eerste. Neeltje Maria Min heeft zo treffend geschreven: „Voor wie ik liefheb, wil ik heten". Ze wil dus bij haar eigen naam worden genoemd. Die naam is ze immers zélf Het is haar eigen naam. Ze zou die nooit aan een ander willen afstaan. Daarmee zou ze haar identiteit prijsgeven. Trouwens, meer nog voorde tweede Marieken dan voor het vroeger gestorven zusje geldt: Naam, dat ben ik zelf. Misschien willen ouders op deze manier een gat opvullen; willen ze verdoezelen en vergeten welk gemis ze in hun hart meedragen? Het kan toch niet anders of beginnend, pril leven heeft hun liefde. Maar liefde is onverenigbaar met uitsluiting, uitbanning al is het alleen maar uit de herinnering. Iedereen wil binnen die liefde bij eigen naam blijven heten... Idoor JAN PAALMAN, arts In 1963, driejaar na de uitvin ding van het laserapparaat, vond er in Amerika een op merkelijke demonstratie plaats. Men richtte een ro bijn-laserstraal op een blauwe ballon die in een grote door zichtige ballon was opgebla zen. En zie. De straal ging door de buitenste ballon heen en prikte alleen de binnenste blauwe stuk. Precies deze eigenschap maakt de laserstraal tot een bijna ideaal chi rurgisch instrument: heel gericht, heel precies en heel kieskeurig kan men met een laser ziek weef sel wegsnijden zonder het omrin gende lijf te beschadigen. Dit ge beurt al op grote schaal. Maar wat nu al mogelijk is zinkt in het niet bij wat binnenkort kan. Er is geen medisch specialisme dat niet lik kebaardend toepassingen aan het verzinnen is voor dit nauwkeurig snijdende licht. Golflengte Zonlicht lijkt wit maar bevat alle kleuren van de regenboog. Dat komt omdat de zon licht van alle golflengtes uitzendt en elke golf lengte heeft een andere kleur. Bo vendien lopen al die lichtgolven uit de pas. Zo niet de laser: die geeft licht van één golflengte, dus van één kleur, en al die lichtgolven marcheren ook nog schouder aan schouder precies in de maat. La serlicht is marcherend licht. Ge kamd licht. Daarom verstrooit la serlicht niet een laserbundel ge richt op de maan maakt een licht plek van nog geen tien meter door snee! en daarom bevat laserlicht enorm veel energie, veel meer dan die ongeorganiseerde stralen van de zon. Daar komt nog het volgen de bij: een laser zendt maar één golflengte uit dat vooral wordt op geslorpt door voorwerpen van één bepaalde kleur. Daarom knalde de blauwe ballon wel stuk en de bui tenste doorzichtige niet. Omdat er wel achttien verschillende soorten laser zijn, met achttien verschil lende kleuren laserlicht, hebben artsen achttien verschillende licht messen ter beschikking: voor elke kleur weefsèl één. Oogartsen waren de eersten die de praktische mogelijkheden van de laser zagen. Zo gek is dat niet, want licht is hun vak. Suikerpa tiënten hebben soms vroeg maar altijd laat last van lekkende bloed vaatjes in het netvlies, de gevoeli ge plaat aan de achterkant van het oog. Dat kan tot blindheid leiden en is in Nederland de belangrijkste oorzaak van blindheid. In het net vlies barst het van lichtvangend donkerbruin pigment, precies van de kleur die groen laserlicht bo venmatig absorbeert. Sinds een jaar of zes richten oogartsen Ar- gon-laserlicht op de lekkende plekken. Het bruine pigment slorpt - als een zwarte auto in de zomerzon al dat licht op en schroeit vervolgens het lekkende bloedvat dicht. De rest van het oog, en dat is belangrijk, heeft een an dere kleur, vangt het licht niet op en lijdt dus geen schade. Laserlas- jes lijken wel vingertjes in de dijk. Oogartsen lassen met laserstralen loslatend netvlies vast. Ze kunnen met een laser blindmakend aan- koeksel aan de achterkant van een kunstlens verwijderen. En ze kun nen het hoornvlies, de doorzichti ge voorkant van het oog, met laser stralen zo bijslijpen datje geen bril meer nodig hebt. Dit is nog in het experimentele stadium. De Nij meegse oogarts prof. dr. A. Deut- man kocht begin dit jaar samen met collega's een zogeheten exci- mer-laser - de Ziekenfondsraad weigerde dit apparaat van één mil joen te vergoeden en helpt ieder die dat wil voor 3600 gulden per oog van een bijziende bril af. Er is een wachtlijst van hier tot Tokio, vakbroeders zijn kritisch wat Steeds meer vakantiegangers komen ziek uit de tropen te rug. Volgens een onderzoek van de Geneeskundige Hoofd inspectie in Leidschendam is het aantal mensen dat met een ziekte terugkeert uit'den vreemde vorig jaar toegeno men met vijf procent. De ver wachting is dat die trend zich zal voortzetten. Op dit mo ment lijden 272 Nederlanders aan malaria, 96 aan buiktyfus en 250 mensen aan hepatitis- A (geelzucht). zijn de gevolgen op lange termijn? maar niet onwelwillend. Veiligheid De Gezondheidsraad kwam vorige week met een rapport over de vei ligheid vtan lasers, want aan een mes van staal of licht kun je je snij den. Uitgebreide technische voor schriften kon de Raad niet voor stellen want bouw en toepassing zijn enorm aan verandering onder hevig. Daarom een kleine greep uit een overdaad aan bestaande en mogelijke toepassingen. Met laser stralen kunnen huidartsen een wijnvlekje wegwerken of anders wel een onbezonnen tatoeage. Car diologen gebruiken de stralen om bloedproppen rond het hart of el ders op te lossen; vrouwenartsen kunnen er opstandige cellen in de baarmoedermond mee wegbran den; maag- en darmspecialisten vernietigen met laserlicht ver dachte plekjes in de darm zonder operatie tot diep in de buik; urolo gen verpletteren nierstenen en blaastumoren met laserstralen. Want laser heeft een gelukkig hu welijk gesloten met de kijkopera tie. Bij een kijkoperatie schuift men een fiber-glasbuis door een van onze zeven dan wel acht na tuurlijke gaatjes of anders wordt er wel een gaatje gemaakt om het ver dachte orgaan ter plekke 'endosco- pisch' te bekijken. Via die buis kan men het schroeiende laserlicht nauwkeurig naar het wilde weefsel sturen. Dit nu is het gebied van de onbegrensde mogelijkheden. Kankerweefsel Wat nu volgt is toekomst. Het kan mee- of tegenvallen. Rond 1900 kwamen onderzoekers er achter dat kankerweefsel een overmaat aan porphyrine bevat, de kleurstof die bloed zijn roestbruine kleur geeft. Als je nu een soort laser ge bruikt met precies het soort licht dat door dit porphyrine wordt op geslorpt, dan zou je doelgericht die kankercellen kunnen wegbranden zonder het gezonde weefsel te be schadigen. Het zou zo kunnen gaan: eerst slikt de patiënt een pig ment van een soort dat recht streeks naar de kankercellen gaat, en vervolgens laat men er de laser straal op los, die alleen het zieke weefsel aantast. Het is nog toe komstmuziek. Patiënten schijnen door het ingeslikte pigment maan denlang overgevoelig te worden voor zonlicht zodat men hard op zoek is naar minder belastende kleurstof. Nog veelbelovender is de volgende toepassing. Met het blote oog kan de chirurg bijna niet vaststellen welk weefsel kwaadaar dig is en welk weefsel niet. Na het slikken van een spoortje pigment en bij belichting met de juiste kleur laser, zou bij de patiënt zelfs één kwaadaardig celletje op kunnen gloeien. Dat kan dan ver volgens worden verwijderd. De lijst van mogelijkheden is schier onbegrensd. Met een laser zou je een miniem gaatje kunnen bran den in een eicel om daardoor een zaadcel binnen te sluizen, een ma nier om 'zwak zaad' een handje te helpen. Men zou diep in de cel kunnen opereren. Je kunt het zo gek niet bedenken. U hoort er nog meer van. „Als iemand terug is van va kantie en klachten heeft zoals steeds terugkerende koorts en aanhoudende diarree met bloed en slijm, is het beter om naar de huisarts te gaan". GOS-landen Een oorzaak van de stijging van het aantal ziek terugke rende vakantiegangers is niet alleen de steeds groter wor dende stroom toeristen naar de tropen, maar ook de falen de voorlichting, met name van reisbureaus. Als het goed gaat verandert dat volgend jaar. De reisorganisatoren worden per 1 januari 1993 verplicht om goede informatie te verstrek ken aan de klant. Het gaat dan onder meer over zaken als reisdocumentatie, waaronder de diverse (verplichte) vacci naties vallen. Verder dient voorlichting te worden gege ven over hoe een reiziger ge zond huiswaarts kan keren uit een 'risicoland', zoals Thai land, Indonesië, Kenya, Egyp te, Malaysia, het Caribisch ge bied, Midden- en Zuid-Ameri- ka en het Midden-Oosten. Na het wegvallen van het IJ zeren Gordijn gaan er ook veel mensen met vakantie naar de voormalige Oostbloklanden. Bulgarije, Roemenië en de zuidelijke staten van het GOS worden eveneneens als 'risi colanden' aangeduid. Voor alle deze landen zijn on der meer vaccinaties tegen DTP (Difterie, Tetanus en Po lio), tyfus, geelzucht en gele koorts aangeraden. Nadere in formatie kan bij de GGD's worden verkregen. Zij zijn goed op de hoogte welke ziek tes in welk land voorkomen en beschikking over de nodi ge folders. Muggen Volgens de cijfers van de Ge neeskundige Hoofdinspectie trekken dit jaar 363.000 Ne derlanders naar de tropen. In landen als Egypte, Kenya, In donesië en Thailand, waar ge rekend moet worden met het feit dat veel muggen die het malariavirus bij zich dragen resistent zijn. „Gelukkig wor- I den er steeds nieuwere en be tere middelen uitgevonden te gen malaria", aldus Lootsma. „De huidige medicijnen bie- j den in sommige gebieden niet meer zoveel bescherming, on der meer in Thailand en in West-Afrikaanse landen. Men sen die daar naar toe gaan krijgen andere medicijnen voorgeschreven tegen malaria dan mensen die naar andere gebieden gaan. Dus het is per land anders". Mensen kunnen zelf ook iets doen om mugge- steken te voorkomen. Een I paar tipjes van de gezond- I heidsdienst: je lichaam goed bedekken van zonsondergang tot zonsopgang en slapen on der een klamboe ofwel mus kietennet. Daardoor kunnen heel wat 'muggesteekkwaal- tjes' worden voorkomen. Tijdig De kans om één van deze ziek tes tijdens de vakantie in de tropen op te lopen, is kleiner als tijdig voorzorgsmaatrege len worden getroffen. „Je moet de inentingen op tijd ha len. Dat betekent in elk geval vaccinaties tegen DTP (Difte rie, Tetanus en Polio), tyfus, geelzucht en een tabletten- kuur. Je moet zes weken van te voren beginnen", zegt ver pleegkundige Ronnie Lam- mers van de Gewestelijke Ge zondheidsdienst (GGD) van het gewest Midden-IJsel in Deventer. Lammers geeft sa men met de arts Edzard Lootsma voorlichting en ad vies over vaccinaties tijdens de vakantie. Tussen de tijd van de eerste en de tweede Het komt nog veel te vaak voor dat reizigers naar verre oorden zich niet in laten enten. Idoor SEDAYI BAYRAKTAR Op vakantie gaan. Wie kijkt daar niet naar uit. Even het dagelijkse leven laten voor wat het is. Er gens op de wereld liefst in een tropisch land lekker een paar weken vakantie houden. Daarna helemaal goed uitgerust weer naar huis terugke ren. Maar een nare ziekte als malaria in tropische landen nog veel voorko mend kan de vakantie grondig bederven vaccinatie voor DTP moeten minstens vier weken zitten. Twee vaccinaties voor DTP zijn voldoende voor een reis. Lootsma: „Voor mensen die langer dan drie maanden in een tropisch land willen blij ven, is het beter om nog eerder te komen. Sommige inentingen kunnen niet tege lijk worden gegeven. Verder hebben deze mensen vaak meerdere inentingen nodig, waar tegenover staat dat de immuniteitsduur van bepaal de vaccinaties langer duurt". Volgens Lootsma geven inen tingen nooit honderd procent zekerheid. Verpleegkundige Lammers voegt daar aan toe:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14