Lakenfeesten minder druk De stijl van Kuifje Meer controle op boeken parochies LEIDEN OMGEVING 11 Braderie veroorzaakt opstopping bussen Opnieuw protesten egen stadskantoor n Leidschendam BOUWPLANNEN? Amusante Feuersbrunst kan knipoog gebruiken I Hou 't droog! CeidócSou/ta/nt lidóe Souoaut eagjchool- ateriaal in ammen op N ;SE - Een schuur t schoolmateriaal 3ncl ist de fietsenstalüng 5V fI de St.Willibrord- 145 ooi in Lisse, is van- radle rgen vroeg geheel al); m gebrand. De brand ust di rd omstreeks vijf uur dekt door een sur- ?1 J' llancewagen van de - witil itie. De brandweer - i t het vuur snel te do- 3 i. De oorzaak van de du nd is nog onbekend. WOENSDAG 15 JULI 1992 LEIDEN De stadsbus sen van West-Nederland (WN) hebben vanmorgen vroeg hinder gehad van marktkooplieden en standhouders, die zich voorbereidden op de bra derie in de Breestraat. Sommige bussen kon den eenvoudigweg niet verder en moesten ach teruit de Breestraat uit rijden. In verband met de braderie, die vandaag op de Breestraat gehouden wordt, was daar vanaf zeven uur vanochtend vandaag geen verkeer moge lijk. De marktkramen wer den echter al ruim voor die tijd neergezet, waardoor bus sen niet konden doorrijden. Alle busmaatschappijen wa ren er wel van op de hoogte gebracht dat de bussen vanaf zeven uur niet meer konden doorrijden. Ook WN was vol gens vestigingschef Van der Zaan (WN) hiover ingelicht. Rond kwart voor zeven ston den echter een paar bussen klem in de Breestraat. Ze konden niet doorrijden om dat werknemers van Ver schoor al bezig waren met het opzetten van de kramen. „Misschien dat onze chauf feurs hun papieren niet goed hebben gelezen en er reke ning mee hadden moeten houden", aldus Van der Zaan. Hij wil vooralsnog geen be schuldigende vinger wijzen naar de marktkooplieden, die te vroeg zouden zijn begon nen met hun voorbereidin gen. De bussen van de NZH waren vanochtend niet betrokken bij de opstopping. De poütie had geen meldingen ontvan gen. Travestieshow aan Nieuwe Beestenmarkt LEIDEN - Aan café het Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt wordt vanavond vanaf 21.30 uur een travestieshow ge houden, waaraan ook het bekende Nederlandse talent Lou Lou meewerkt. De presentatie wordt verzorgd door de zanger van het Leidse levenslied, Leidse Kees. De toegang is vrij. Krakers uit huis Rijnsburg gehaald RIJNSBURG - De politie van Rijns burg heeft illegale bewoners uit een leegstaand huis aan de Rijnsburger- weg in Rijnsburg verwijderd. De poli tie was poolshoogte in het pand gaan nemen, na een tip van een oplettende Rijnsburger. In het pand werd een 23- jarige man uit Ierland aangetroffen. Uit het verhoor bleek dat er in de nach telijke uren meerdere buitenlanders de woning gebruikten om er te slapen. Bij controle 's avonds trof de politie in derdaad nog vier mensen aan. De poli tie heeft hen uitgelegd hoe de zaken hier in Nederland zijn geregeld. Zij sla pen nu op een andere plaats. Kalf Golf van autoinbraken gestolen LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren zeven- tien aangiften gekregen van inbraken in auto's. Uit Volgens woordvoerder D. Graveland is dat aanzien lijk meer dan normaal. Toch heeft de politie niet de aanhanger indruk dat er een bende actief is gweest. Daarvoor zou er te weinig samenhang zijn te vinden in de in- LEIDEN - Een kalf is braken die door de hele stad zijn gepleegd, de gisterochtend rond meeste gisternacht. Behalve personenauto's waren kwart over negen gesto- °°k bedrijfswagens mikpunt van inbrekers. Zo ver- len uit een aanhanger dween uit bestelauto's aan de Buys Ballotstraat en die bij de Groenoordhal- aan de Juliana van Stolberghof een aanzienlijke len was geparkeerd. Het hoeveelheid elektrisch gereedschap. Uit auto's die kalf met een waarde van aan de Maliebaan, Houtlaan, Storm Buysingstraat, ongeveer 800 gulden Boshuizerlaan, Rijnsburger singel en Apothekers- was eigendom van een dijk verdwenen radiocassetterecorders. Bij het 43-jarige inwoner van kantoorpand van JVC aan de Heideweg werden Nieuwpoort. Het dier drie auto's opengebroken. Ook hier werden de ra- was waarschijnlijk diocassetterecorders gestolen. De daders werden eerder die ochtend ge- hier overlopen, maar wisten per brommer te ontko- kocht op de veemarktmen. Jis Olijerhoek een klein van zijn roomjectie :hroomde odroosters, n '50-servies Amerikaanse processors 1IN|edzfde OTO' WIM VAN )RT Inhei 'De klare lijn' aan de hooigracht 'AN VAN HAASTEREN JIDEN - In een tijd i arin de modernste pro- J eten worden bedacht ldur wetenschappelijk op- gerstr eide ontwerpers, blijkt vraag naar ouderwets, ng ambachtelijke gebruiks- siervoorwerpen juist te nemen. De wiskun- eraar Hans Olijerhoek hier op ingesprongen J. or een winkeltje te ope- a 11 waar die voorwerpen agehjk J tussen 1920 en 1960 n gemaakt, te koop zijn. wordt werkelijk van alles elinge kocht in dit winkeltje aan gracht, dat een maand eden haar deuren opende is 'de Klare Lijn' gedoopt is. 3 npen, zwaar verchroomde 15-12.1 lodroosters, zwaar geëmail- lormaii rde koffiebussen en broodt- '™va unels, volstrekt asymme- M4>ch servies. „Veel spullen ,j{ uien de mensen omdat hun ze hadden", zegt Olijer- „Toen vonden ze het ven si gr niks of zetten ze zich er ld®sr fs tegen af. Vaak blijkt dat 1 kinderen het juist weer leuke dingen vinden", naam 'de Klare Lijn' is 00-19. irgenomen van een teken- jm^Sp waarvan Hergé, de teke- van de Kuifje-strip, de grondlegger is. Deze stijl ken merkt zich door en dikke con- trastlijn en een sobere stijl zonder tierelantijntjes. „Die stijl vind je ook terug in mijn produkten", zegt Olijerhoek. „Ik probeer ook zoveel moge lijk spullen met een klare lijn in de winkel te hebben". Over de manier hoe hij zijn spullen koopt wil Olijerhoek eerst niet te veel kwijt. „Dat is het geheim van de smid, hè. In ieder geval ben ik vaak aan het rondsnuffelen op markten. Dat is toch wel het leukste van dit werk. Het is een hele leuke ervaring als je iets vindt dat je nog nooit hebt gezien. Vaak is dat een beetje spannend en dat mis ik nogal eens in mijn werk als wiskundeleraar". Erfenis „Veel mensen verkopen de spullen die ze erven als bij voorbeeld één van ouders is overleden", gaat de leraar aan het Rijnlands lyceum verder. „Daar blijken dan nogtfl eens prachtige of waardevolle spul len bij te zitten zonder dat ze het zelf weten". Bij het selecteren van voorwer pen gaat Olijerhoek selchts op •zijn eigen smaak af. „Ik vind het leuk om dingen te verko pen waar ik zelf heel enthou siast over' ben. Het is meer een uit de hand gelopen hobby, winst maken is niet mijn hoofddoel. Als ik winst zou wil len maken, zou ik ook veel nepprodukten of dingen die to taal niet in mijn smaak vallen, verkopen. Als ik op een markt iets vind dat ik zelf prachtig vind, maak ik de prijs heel hoog. Dan wil ik het eigenlijk niet kwijt, omdat ik er nog wel even tegenaan wil kijken". De Klare Lijn wordt vaak be zocht door verzamelaars. „Die weten vaak nog meer over de produkten dan ikzelf. Ook toe risten komen vaak, opvallend is dat Duitsers altijd wel wat kopen. De meeste mensen ko men hier, omdat ze iets willen hebben dat bijna niemand heeft. Die vinden de moderne spullen te glad of juist te trut tig. Sommige kopen dingen uit nostalgie, zo heb ik hier een paar landkaarten en prenten die velen nog van vroeger op school kennen". Oerlelijk Voor beginnende winkeliers heeft Olijerhoek nog een ad vies. „Er zijn nu veel winkel tjes waar de prachtigste din gen te koop zijn. Maar er zijn ook mensen die juist expres oerlelijke dingen willen ko pen. Een winkeltje dat zich. specialiseert in lelijke spullen zou het volgens mij best goed doen. Er bestaat zoveel rom mel waarvan je je echt af vraagt; 'hoe heeft de ontwerper zoiets kunnen verzinnen?". HOL WESSELING P IDSCHENDAM - Bij het e eae ^krecht voorafgaand aan I fjie gemeenteraadsvergadering n Kin#1 Leidschendam zijn op- kleute uw protesten geuit tegen de 0. bal nnen voor de bouw van het is afs dskantoor aan de Bachlaan leidschendam. Ch. Boissevain plaatste agtekens bij de architecten- ize, de financiering en voor de vorm van het bouwwerk ghee!-1 zoals gemeld een diagonaal j1 (en mt vanaf de Koningin Juli- 30-19 awe§ naar een zijvleugel het bestaande raadhuis, getoonde maquette is vol- overie|is hem misleidend omdat Kinde l eigenlijk een luchtfoto zou 'verhullende propagan- Ronduit ergerlijk noemde 'de wollige taal om het pro- ttgoed te praten'. Het stads kantoor, in Leidschendam 'de balk' genoemd, is volgens de inspreker 'een massaal bouw werk dat villa-achtige huizen van drie woonlagen architecto nisch verplettert'. Als voor beeld verwees hij naar 'de ste nen mislukking' aan de Zwol sestraat in Scheveningen. Wat de voorgestelde promenade betreft was hij van mening dat juist alles moet worden gedaan om extra-verkeer op dit druk ke kruispunt van de noord- zuid- en oost-westverbinding te vermijden. De inspreker had ook bezwaren tegen de procedure voor de bouw die volgens hem met veel geheim zinnigheid is omgeven. Wethouder Volmuller vertelde dat in september in commis sies en raad concrete voorstel len voor de realisatie van de structuurnota zullen worden gedaan. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MUI SS rbvcu Fabnek en showroom: De Lasso 60. Roelolarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 m Floriade compenseert terugval hotels LEIDEN Minder toeris ten dan vorige jaren kie zen deze zomer Leiden als verblijfplaats. Volgens C. Hugens, directeur van de VW, komt dit door de slechte weersomstandig heden van de laatste tijd. De Lakenfeesten lijden hier ook enigszins onder. „Toch zijn we niet ontevre den", zegt Hugens. „Er is wel iswaar sprake van een con stant klein kameroverschot in de Leidse hotels, maar dit wordt toch grotendeels door de Floriade-bezoekers opgevan gen. Bij Holiday Inn is de be zetting heel redelijk. Voor an dere hotels kan ik heel moei lijk spreken". In samenwer king met andere toeristische instellingen zal worden gepro beerd om de toeristen wat lan ger vast te houden dan een dag. Hugens: „Leiden heeft wat dat betreft niets te klagen over dagjesmensen". Tegenvallers De Lakenfeesten 1992 hebben tot nu toe een paar kleine fi nanciële tegenvallers laten zien. Slechts de helft van de plaatsen voor de twee avond voorstellingen van Don Quijo- te waren verkocht. De voorstel ling van het Engelse dames theatergezelschap Skinning the Cat werd maandagavond afgelast vanwege het slechte weer. Hugens schat de schade hierdoor op 2500 gulden. De dames van het gezelschap wa ren nog bereid om hun acts uit te voeren in de Pieterskerk, maar dan wel een dag later pas optreden. Dat was voor de or ganisatie reden om er hele maal vanaf te zien. Ook de La- kenmarkten trekken minder bezoekers dan voorheen. Vol gens de VW-directeur hoeft dit niet per sé te maken te heb ben met de verhoging van de marktgelden. Vorig jaar wer den de marktgelden al met vijftig procent verhoogd. Het gevolg was toen dat twintig procent van de marktkooplie den afhaakte. Hugens voegt daar aan toe: „Het kan ook ko men doordat er steeds meer zo- mermarkten in Leiden komen. Hierdoor gaat het speciale er een beetje van af'. Overigens is vanochtend om half elf op de Koornbrugsteeg een steunpunt van de VW ge opend in het stadhuis, aan de kant van de Koornbrugsteeg. Het experiment met dit 'Sleu- telpunt' loopt tot en met 3 ok tober. Vakantiespelen in Roelofarendsveen grandioos succes ALKEMADE - Bijna 600 kin- deren kwamen gisteren naar de eerste dag van de vakanties- pelen in Roelofarendsveen. Ondanks die enorme opkomst zijn er nauwelijks problemen geweest. De organisatie zou al leen graag meer vrijwilligers zien. Organisatrice Annie Aker boom vertelde gisteravond dat alles soepel was verlopen. „Ge lukkig hadden we voldoende vrijwilligers bij het bouwen van de hutten. De aangevoerde hoeveelheid hout bleek vol doende en iedereen had goede zin. Voor de open-huis-aktivi- teiten zouden we nog wel wat extra hulp kunnen gebruiken; nu zijn er in de grote tent maar net genoeg helpers". De kinde ren bij het onderdeel Open- Huis in de tent hielden zich gisteren bezig met allerhande creatieve zaken, zoals bloem schikken, verven, tekenen, fi guur zagen, het maken van glasmozaïek en het in elkaar zetten van decoratieve ballen van stof. Vandaag hebben de kinderen ondermeer gesoldeerd, zonne wijzers van hout gemaakt en nieuwe verftechnieken als sandy art uitgeprobeerd. De huttenbouwers hebben een burgemeester en naam voor hun huttendorp gekozen. Aan het eind van iedere vakantie dag worden prijzen uitgereikt aan de makers van de mooiste werkstukjes en wordt er een spelletje bingo gespeeld. Mor gen staat geheel in het teken van muziek; er zullen muziek instrumenten worden ge maakt en bespeeld. De hutten- bouwers hebben met elkaar een groot kookfestijn op grote vuurhaarden, 's Avonds zullen de kinderen een muzikaal op treden in het kader van Stuif- es-in verzorgen, waarna ze des gewenst mogen overnachten in hun zelfgebouwde onderko mens. Vrijdagochtend gaan ze verkleed en mét hun muziek instrumenten in optocht over het feestterrein. Vrijdagmid dag worden de festiviteiten af gesloten. De gemeente Alkemade heeft toegezegd ontheffing te zullen verlenen op de Algemene Poli tie Verordening, zodat het hout van de hutten, na te zijn ontdaan van spijkers, plastic en andere troep, in de open lucht mag worden verbrand. ALLERLEIDS Bibliotheek De Leidse bibliotheken sluiten deze vakantie allemaal hun deuren voor twee weken. De bi bliotheek van het Morskwartier is al dicht en blijft dat tot en met 25 juli. In de Merenwijk ge beurt dit van 20 jidi tot en met 1 augustus. In de Stevenshof zijn van 27 juli tot en met 8 au gustus geen boeken te leen en 't Spoortje sluit van 3 tot en met 15 augustus. Tot slot is de bi bliotheek zuid-west van 10 tot en met 22 augustus dicht. De Centrale Bibliotheek is de gehe le zomer open. DeX Sociaal-cultureel centrum De X dat is gevestigd in de ge kraakte bioscoop Rex is elke donderdagavond geopend van 18.00 uur tot 23.00 uur. 16 juli zorgt Renée Stevense (zang- Icontrabas) voor de muzikale omlijsting. De Miniature Hor ses mogen op 23 juli hun muzi kale lusten akoestisch botvie ren. De toegang'aan de Haar lemmerstraat 52 is gratis. Die Feuerbrunst 1 door de Zomeropera in de Pieterskerk in Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT Leidse Lakenfeesten: De Zomerope ra speelt Die Feuerbrunst van Joseph Haydn. Regie: Jan Bouws. Muzikale leiding: Frank van Koten. Begelei ding: het Esterhazy Orkest. Gezien op 14 juli. Vanavond herhaling. 'Opera comique vom abge- brannten Haus' is de onderti tel van Die Feuerbrunst, een pas herontdekte en gerecon strueerde opera van Haydn. En we zullen het weten, dat het hier om de volkse, amusante variant van de serieuze opera gaat. Haydn laat zich van een onverwacht koddige kant zien en schotelt ons een dwaas ver haal voor. Ook Die Feuer brunst schreef hij voor zijn mecenas, de vorst Esterhazy. De culturele behoefte van het volk en de adel lag destijds kennelijk niet altijd ver uiteen. Het verhaal zou goed passen in de commedia dell'arte. De schoorsteenveger Hanswurst is verliefd op Colombine. Zij ook wel op hem, maar als zich geschiktere (lees sjiekere) kandidaten aandienen, past ze zich graag aan. De eerste waar voor ze Hanswurst laat schie ten is de verfijnde Leander. Hanswursts vriend Steckel heeft schulden bij haar vader. Die neemt zijn huis in beslag en gaat daar wonen. In de cata comben daarvan verschuilen zich vuurwerk, een kostbare edelsteen en de geest van zijn vader. Dolle verwikkelingen volgen: het huis brandt af en Colombine en haar vader zijn plotseling berooid, Hanswurst speelt net zoveel rollen totdat Colombine hem weer terugwil en draait Leander een poot uit, zodat Steckel zijn schulden kan terugbetalen. De Zomeropera heeft zich ge specialiseerd in dergelijke Haydnopera's; hij heeft er nog al wat geschreven. Met de joli ge sfeer weet de groep goed raad, maar naar mijn smaak had de regie het genre met een grotere korrel zout kunnen ne men dan nu het geval was. De geest van Steckels vader (Frank van Aken) als dronken- man uit de kelder laten komen en zingen en de (quasi-)geïm- proviseerde tekst bij Han§- wursts verkleedpartijen waren een aardige stap in de richting, maar deze Feuerbrunst ging nog niet zo ver dat hij niet voor serieus op de Oostenrijkse tv uitgezonden had kunnen wor den. Muzikaal was Die Feuerbrunst erg in de haak. Het orkestje dat voor de gelegenheid door het leven gaat als het Esterha zy Orkest had een fraaie klank. Jorine Samson zong als Co lombine niet alleen mooi, maar had ook de juiste ironische blik: kijk mij hier nou eens een idioot verhaal spelen. Corinne Romijn was veel serieuzer in haar rol en gleed muzikaal wel eens uit. Rein Kolpa was onno zel genoeg voor een Steckel, maar bleef daar goed bij zin gen. Hanswurst is de figuur waar het om daait en Tom Sol stal de bescheiden show. Zijn erva ring werpt zijn vruchten af. Hij is sterk in het luchtige genre, lijkt zich helemaal op zijn ge mak te voelen in de rollen die hij spelen moet en kan vocaal flink uitpakken, maar ook emotionele nuances aanbren gen. De Zomeropera musiceert op een hoog niveau en verdient daarom meer belangstelling. Hoewel ik me kan voorstellen dat het toch wat oubollige soort opera niet iedereen aan spreekt. Nieuwe richtlijnen na fraude Petruskerk LEIDEN/ROTTERDAM Parochies moeten voortaan meer openheid van zaken geven over het financiële reilen en zeilen. Het bisdom is voortaan gemachtigd om zelf bank verklaringen te kunnen opvragen in plaats van de periodieke controles af te wachten. Dat zijn twee van de richtlij nen die het bisdom Rotterdam heeft uitgevaardigd na de frau dezaak in de Leidse St. Petrus- parochie. Daarnaast moet een kascommissie voortaan con troleren of het opgegeven ver mogen inderdaad aanwezig is. Boven een bepaald bedrag moeten betalingsopdrachten door meer dan één lid van het kerkbestuur worden onderte kend. De administratie en het financieel beheer mogen niet langer in één hand zijn. De fi nanciële toestand van de paro chie moet minstens vier keer per jaar worden besproken in het kerkbestuur. Er dient één postadres te zijn in plaats van gebruik te maken van ver schillende privé-adressen. Medeverantwoordelijk De penningmeester van de Leidse Petrusparochie slaagde erin het gehele parochiever mogen van ruim zes miljoen gulden achterover te drukken, onder meer door vervalsing van bankverklaringen. Naar aanleiding daarvan besloot het bisdom de controles te ver scherpen. De algemeen econoom van het bisdom, drs. F van Bronswijk, heeft geen reden om aan te ne men dat er op meer plaatsen iets mis zou zijn met het finan cieel beheer. Dat laat hij weten in het bisdomblad 'Tussenbei de'. De richtlijnen gaan ervan uit dat het hele kerkbestuur zijn medeverantwoordelijkheid ten aanzien van het financieel beheer waar maakt. „Met name de penningmeesters hebben daar recht op", aldus de algemeen econoom. De aanvullende richtlijnen houden voor veel kerk- en pa rochiebesturen overigens veel nieuws in, omdat zij het finan cieel beheer nooit aan slechts één deskundige overlieten. Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krar de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: rj maand (automatische betaling) f 27,00 I fj kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de paraplu naar: Naam Postcode/plaats: i Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ■iiiiiHiwiiiiimiiiTim

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11