£eidóe Qowumt Kabinet blijft bij legitimatie op werkplek 0 Premier Rabin doet dramatische vredesoproep li Pil moun flfll l Veiligheidsraad: 500 man extra naar Sarajevo Tip (14) £eidóc6ouxcmt Dollar herstelt zich weer iets Drie ton voor oude golfclub 13 Nederland groot in lexport tabakswaren Vrouw vermoord Boringen naar gif Coupépolder gestart Republikeinen maken Clinton weer zwart T14 Dagen Gratig ■iimnii^uiiijiicnx Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25389. Losse nummers 1,50. Vannacht half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in het zuiden nog wat regen of motregen. Mor gen droog en in de loop van de dag af en toe zon. Minimumtem peratuur omstreeks 13 graden Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige tot zwakke wind, rond kracht 3, uit west tot zuidwest. Ster van Ross Perot tuimelt uit de hemel LEIDEN OMGEVING Pater Muller viert gouden priesterjubileum in Ter Aar Dertienjarige doctorandus LONDEN - De dertienjarige Ganesh Sit- tampalem is gisteren de jongste afgestu deerde aan een Britse universiteit gewor den. Hij kreeg een bul in wiskunde aan de Universiteit van Surrey. Ganesh, die vijf maanden geleden dertien jaar werd, ver sloeg de vorige recordhouder met zeven maanden. Ganesh ging vier dagen per week met leeftijdgenoten naar school en kreeg eens per week privéles aan de uni versiteit. „Hij gedroeg zich als een gewone jongen. Dat is zijn charme", zei prof. Ron Shail. „Ganesh was een luie baby die laat liep en praatte", zei Nela Sittampalam, de moeder van de jongen. Toch waren de ou ders niet verbaasd dat Ganesh als kleuter al graag met cijfers goochelde: beide ouders zijn zelf ook afgestudeerd in wiskunde. De Britse wiskundige Ganesh Sittampalem (13). foto. ap AMSTERDAM In afwachting van maat regelen van de Duitse centrale bank ter ver- krapping van de geldmarkt heeft de dollar zich vandaag enigszins hersteld na de schrik die de daling met 2,5 cent van giste ren teweeg bracht. Omstreeks 10.00 uur no teerde de Amerikaanse munt 1,6735, even hoog als het slot van gisteren op de Amster damse wisselmarkt. Algemeen wordt ver wacht dat het Bundesbank-bestuur donder dag de kredietteugels zal aantrekken om de geldontwaarding tegen te gaan. De mark en in zijn kielzog de gulden worden dan gezien de te verkrijgen opbrengst nog aantrekke lijker valuta's dan zij in relatie tot de dollar nu al zijn. Pagina 7: Dollar volledig uit de gratie Sociale premies deels omhoog; deels omlaag ZOETERMEER - De premies voor aow en wao kunnen volgend jaar naar beneden, die voor de aww, de aaw en de ww moeten omhoog. Dat concludeert het bestuur van de Sociale Verzeke ringsraad vandaag in een (concept-)advies aan staatssecretaris Ter Veld. De premies die het SVR-bestuur adviseert zjjn (tussen haakjes de premie over 1992): aow 14 (14,35); aww 2,3 (1,15); aaw 2,8 (2,75); wao 11,4 (12,55); ww 2,6 (1,7). Grootste dosis slechte adem SYDNEY Om tandplak te kunnen onderzoeken hebben Nieuwzeelandse wetenschappers een kunstmatige mond compleet met slechte adem en tandbedervende bacterieën gemaakt. De mond is van glas en viftig centime ter lang. In plaats van tanden heeft de mond 'tandplakgroeistations', waar de bacterieën worden gekweekt met een mengsel van suiker en een stof die overeenkomt met menselijk speeksel. Onderzoeker dr. Chris Simmons zei op een conferentie in Sydney dat de stank die de mond voortbrengt aan ranzige boter doet denken en lucht verversers in het laboratorium nood zakelijk maakt. „Het is de grootste do sis slechte adem ter wereld", zei hij. EDINBURGH - Een zeldzame, acht- tiende-eeuwse golfclub is op een veiling van Sotheby's in Schotland voor 92.400 pond (bijna 300.000 gulden) verkocht. Een Londense handelaar kocht het slag werktuig voor de Valderrama Golf Club in de Spaanse plaats Soto Grande, die de golfclub tentoon zal stellen in haar mu seum. Woordvoerder Christopher Proudlove van Sotheby's zei dat de ano nieme verkoper zich niet had gereali seerd hoeveel de club waard was. De kinderen van de eigenaar speelden er mee in de tuin en het ding werd bewaard in een schuurtje. De club, die is vervaar digd tussen 1680 en 1720, heeft een groot gekromd blad en een essehouten steel. Erik Breuklnk zoekt vergeefs naar oorzaak van zijn falen ieestelijk leven/opinie 3INNENLAND buitenland beurs economie LE.CLN RFCIO dienstverlening KUNST/RTV sport rtv programma s weer/puzzel/menu DEN HAAG - Het kabi net houdt vast aan zijn voornemen om alle werk nemers te verplichten zich te allen tijde op de werkplek te kunnen legi timeren. Dat blijkt uit een wetsontwerp dat minister Hirsch Ballin van justitie gisteravond bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het gaat de bewindsman erom dat overheidsfunctionarissen bij invallen kunnen controle ren of er illegalen aan het werk zijn en of de sociale-zeker- heidswetten worden nage leefd. Daarom toont Hirsch Ballin zich bereid af te zien van de invoering van een spe ciaal persoonsbewijs. Hij acht het voldoende als een werkne mer zich kan legitimeren met een al bestaand officieel docu ment, bijvoorbeeld een rijbe wijs. Deze wijziging van Hirsch Bal lin is bedoeld om tegemoet te komen aan de grootste bezwa ren van regeringsfractie PvdA. De sociaal-democraten spre ken van „een stap in de goede richting" maar willen toch niet nu al zeggen of zij zullen in stemmen met een algemene legitimatieplicht op de werk plek, zo bleek uit een eerste re actie van jsustitiewoordvoer- ster Kalsbeek. Volgens haar zal waarschijnlijk pas tijdens het debat in de Tweede Kamer blijken of haar fractie kan in stemmen met het wetsvoorstel van Hirsch Ballin. De PvdA heeft zich altijd fel verzet tegen een algemene le gitimatieplicht. Wel wilde zij akkoord gaan met zo'n plicht op speciale plaatsen, bijvoor beeld het openbaar vervoer (te gen zwart rijden) en het voet balstadion (tegen vandalisme). Het kabinetsvoorsel om ook op de werkplek een legitimatie plicht in te voeren vonden de sociaal-democraten te veel lij ken op een algemene verplich ting. PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens heeft al eens gezegd dat het voldoende is als iemand zich alleen bij indiensttreding kan legitimeren. DEN HAAG - Nederland is de grootste exporteur van tabaks- produkten in de Europese Gemeenschap, vóór Groot-Brittannië en Duitsland. Al tien jaar lang stijgt de uitvoer van sigaretten en ip shag. Joi P, In 1982 werden nog maar 35,5 miljard sigaretten en 11,6 miljoen lol kilo kerftabak geëxporteerd met een een waarde van 1,2 mil- ii jard. In 1991 ging het om 77 miljard sigaretten en 8,1 miljoen kilo tabak met een waarde van 3,1 miljard. Dit bedrag is gelijk aan gj de totale inkomsten van de Nederlandse overheid aan accijns en g btw op de binnenlandse consumptie. Dit blijkt uit cijfers uit het t jaaroverzicht van de Vereniging Nederlandse Kerftabakindu- strie over 1991. Meer dan 90 procent van de export blijft binnen M de EG. Vooral in Frankrijk en Italië maakt de Nederlandse siga- ret furore. Ondanks de tegenwerking van de nog steeds bestaan- de monopolies in die landen en van de nationale ovefheden heeft de Nederlandse industrie er een unieke positie weten te verwer ven. De belangstelling voor de Nederlandse shag komt vooral uit Duitsland, België en Luxemburg. HEERLEN - Een nog onbe kende vrouw is gisteren dood aangetroffen op een braak liggend terrein bij een par keerplaats in Heerlen. Zij is om het leven gebracht, aldus een woordvoerder van de Heerlense gemeentepolitie. Haar stoffelijk overschot waarop in de loop van van daag sectie is verricht is door een toevallige wandelaar ge vonden. Hij liet op het ter rein zijn hond uit. Volgens de politie wordt de plek waar de vrouw gevonden is door veel wandelaars bezocht. De poli tie hoopt dat getuigen zich zullen melden. Een werknemer toont zijn beschermende kleding bij het begin van de boringen. i foto: wim van noort ALPHEN AAN DEN RIJN - De proefboringen in de Coupé polder in' Alphen aan den Rijn naar twee zeecontainers waar in volgens getuigenverklarin gen gifgas zit, zijn vanmorgen rond zeven uur begonnen. Het ingenieursbureau IWACO voert de boringen in opdracht van de provincie Zuid-Holland uit. Er zijn diverse veiligheids maatregelen genomen voor het geval er giftige stoffen ont snappen. Een gebied van 250 meter in de omtrek van de hoorplaats op de voormalige vuilstort, waar nu een recrea tiegebied ligt, was afgezet Brandweer en ambulance dienst waren in de buurt opge steld. De mensen die de borin gen verrichten dragen be schermende kleding. Met het project is gewacht op weer met een stevige westenwind, zoals vandaag. Eventueel vrijko- Yitschak Rabin in gedachten verzonken. foto: epa JERUZALEM - Israel's nieuwe premier Yitschak Rabin, heeft gisteren een dramatische vredesop roep gericht tot de Pales tij nen in bezet gebied en de leiders van Jordanië, Syrië en Libanon. Hij nodigde niet alleen de Jor- daans-Palestijnse onderhan delingsdelegatie uit voor het vredesproces in het Midden- Oosten, maar ook de Jordaan se koning Hussayn en de pre sidenten van Syrië en Liba non. „Ik ben ook bereid", zei de nieuwe Israëlische leider, „vandaag nog naar Amman, Damascus óf Bayrut te reizen, in dienst van de vrede". „In ie der conflict zijn overwinnaars en verliezers," zei hij. „In de vrede wint ieder". Rabin verwoordde zijn vredes boodschap vanaf het podium van Israel's parlement, de NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren op verzoek van secretaris-generaal Boutros Ghali unaniem het sturen van nog eens 500 VN-militairen naar Sarajevo goedgekeurd. De extra manschappen zullen de 1.100 reeds in Sarajevo aan wezige VN-soldaten helpen bij het beschermen van de huma nitaire hulpverlening. Het was niet duidelijk hoe snel het con tingent in Sarajevo zou aanko men. maar diplomaten zeiden dat de inzet spoed vereiste. Kroatië en Bosnië hadden de Veiligheidsraad verzocht om een buitenlands militair ingrij pen om een einde te maken aan het bloedvergieten in Bos- nie-Herczegovina. De veilig- heidsraadraad ondernam gis teren echter niets wat betreft de verzoeken. Servische strijdkrachten zijn vandaag begonnen aan een, wat ooggetuigen noemen, be slissend offensief tegen de door hoofdzakelijk door mos lims bewoonde stad Gorazde in Oost-Bosnië. In het grote of fensief in Noord-Bosnië heb ben de Servische troepen, vol gens hun zeggen, definitief de stad Odzak, die een Kroatische bevolking heeft, in bezit geno men. Daarentegen meldden de Kroaten dat. zij de buurstad Doboj heroverd hebben. Vol-, gens de plaatselijke comman dant van de Kroatische strijd krachten zijn bij de gevechten honderden mensen om het le ven gekomen. Verscheidene dorpen in de grensregio tussen Kroatië en Noord-Bosnië liggen voortdu rend onder Servisch vuur. Het gebied herbergt tienduizen den ontheemden die het oor logsgeweld in Bosnië-Hercego- vina zijn ontvlucht. Id NEW YORK Het nieuwste wat in Republikeinse kring is opgediept uit het verleden van Democratisch presidentskan didaat Bill Clinton is diens 'schuld aan de zelfmoord van zijn minnares Susan Cole man'. Deze vrouw uit de Ame rikaanse deelstaat Arkansas zou zich in 1977 van het leven hebben beroofd nadat ze als gevolg van een buitenechtelij ke verhouding met gouver neur Clinton in verwachting zou zijn geraakt. Het verhaal is volgens de familie van Cole man van alle waarheid versto ken. Verspreider van het ge rucht is reclameman Floyd Brown. Brown was vier jaar ge leden de maker van de roem ruchte Willy Horton-televisies- pot, die volgens veel deskundi gen sterk heeft bijgedragen aan de overwinning van Bush op toenmalig Democratisch kandidaat Michael Dukakis. Onlangs begon Floyd Brown een nieuwe eigen reclame-ac tie ten bate van Bush. Hij opende een speciaal telefoon nummer waarop bellers een bandopname konden horen van een gesprek tussen Clin ton en Jennifer Flowers (die heeft beweerd een langdurige seksuele relatie met de Demo cratische presidentskandidaat te hebben gehad). Een Ameri kaanse rechter heeft die stunt van Brown intussen verboden. Gisteren bleek dat de reclame maker voor Bush de nabe staanden van Susan Coleman -lastig valt met pogingen beves tigd te krijgen wat hij hoopt te mogen vermoeden. Pagina 5: 'Eenheid' Democra ten vertoont scheuren mende stoffen kunnen zich daardoor vlug verspreiden. Gedurende de werkzaamhe den werden constant lucht monsters genomen. Eerder is al geconstateerd dat er twee grote metalen voorwerpen op de betreffende plek liggen. Als de containers gevonden wor den zal IWACO zo mogelijk ook de inhoud bekijken. Op graven en afvoeren van de con tainers stond echter niet voor vandaag op het programma. Knesset, in een bewogen rede, waarin hij de grondlijnen van zijn nieuwe regering presen teerde. De Knesset sprak gis teravond met een meerderheid van 67 tegen 53 stemmen haar vertrouwen uit in de regerings coalitie van Rabin, die bestaat uit de Arbeidspartij, Meretz en Shas. Zich rechtstreeks tot de Pales- tijnen op de bezette Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook richtend, zei de nieuwe Israëlische leider: „Jullie heb ben gefaald in de oorlog. Jullie hebben in de illusie geleefd ons te kunnen verslaan. Wij stellen jullie, die geen dag van vrede en vrijheid hebben ge kend, de best mogelijke en meest eerlijke oplossing voor. Er js genoeg bloed en er zijn genoeg tranen geweest". Hij waarschuwde hen er aan de an dere kant voor „zonder com promis" Palestijns terreur en geweld te zullen onderdruk ken. Pagina 5: PLO wil direct vredesoverleg „Keuzemomenten van dubbeltalenten". Een intrigerende titel voor een tentoonstelling die in het museum het Catharina Gasthuis in Gouda wordt gehouden. Het gaat om kunstwerken van elf Nederlandse dubbeltalenten, dat wil zeggen kunstenaars die op meer dan een gebied getalenteerd zijn. Zo is daar werk te zien van Herman Brood. Hugo Claus, Jan Cremer, Wim Janssen, Peter Klashorst, Hans van Manen, Jan Wolkers en anderen. Ze hebben zich zelf met de samenstelling van de tentoonstelling bemoeid. Leuk om de andere kant van deze beroemdheden eens kan tot 2 augustus te bewonderen. Tot half juli kan degene die de bon invult zijn keuzemoment voor de Leidse Courant gratis uitstellen met het invullen van de bon. I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Voorl: I Telefoon:. 1 Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711 848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1