Vrijgezellen voor een knaak op mannenveiling in Moskou lOptimistische Democraten gaan twijfel over Clinton overstemmen BUITENLAND Nationaal Park Zimbabwe geteisterd door droogte li Op Sardinië ontvoerde jongen na halfjaar gijzeling vrij gjJCckiócSoivtq^xt MAANDAG 13 JULI 1992 'I MOSKOU - Ondanks het vrouwenover- ij schot in het grootste land ter wereld J bracht de eerste vrijgezellenveiling in I Moskou nauwelijks meer dan honderd da- i mes op de been. De deuk die het overspan- nen ego van het Russische mansvolk op- i liep, was vooral zo gevoelig omdat de inzet 1 belachelijk laag was: tweehonderd roebel. 4 Probeer in Nederland maar eens een man 4 te kopen voor een knaak. Alleen vrouwen mochten bieden. De dame die kocht, kreeg voor vier uur het volledi ge beschikkingsrecht over het mannelijke object, al was het wel de bedoeling eerst een restaurant naar keuze te bezoeken. In concertzaal Izmajlovo kraakten de luid sprekers. Na trompetgeschal deelde een zwoele vrouwenstem herhaaldelijk mede wat iedereen al wist: „Dit is de vrijgezel lenveiling". Op een groot podium, onder roodkarton- nen harten waardoor een minder kunst zinnige cupido een kromme gouden pijl had geschoten, zetten negen adonissen van 22 tot 52 jaar hun beste beentje voor. Zo vertelden een arts, een tandarts, twee juristen, een theaterregisseur moppen of zongen liedjes en legden uit waarom ze meededen aan het spektakel. „Avontuur", zei de kalende Viktor Jerzjov, de nestor onder de koopwaar. „Ik hou van sjieke spelletjes", zei Valeri Serboelov, 24 jaar. De zaal giechelde toen presentator Filippov aan hem ontfutselde dat hij daaronder seks verstond. „Een vrouw moet trouw zijn", vond Georgi Savtsjenko. De man niet? „Nee", ant woordde de 24-jarige, „een man is het aan zijn sekse verplicht om overspelig te zijn". Hilariteit en applaus in de zaal. De tiende kandidaat moest een vrijwilli ger uit de zaal zijn. Er waren vijf vrijwilli gers, dus moesten de vrouwen door klap pen duidelijk maken welk van de vijf het werd. Het lacherige publiek liet vier jonge vrijgezellen in de kou staan om keihard te stampen en gillen voor een bejaarde pi loot, die al sinds 1973 met pensioen is. „Bent u eerder getrouwd geweest?", vroeg een dame uit de zaal. „Officieel twee keer", antwoordde de grijs aard. Gelach in de zaal. Hij heeft één zoon, die getrouwd is. „Uit welk huwelijk?", vroeg de zaal. „Uit het eerste. Het tweede heeft niks op geleverd, kostte me alleen mijn woning". De zaal brult, de gepensioneerde kan niet meer stuk. Sinds Gorbatsjovs perestrojka zijn in Rus land vele taboes doorbroken. Seks is daar een van. De Russische televisie is bedui dend minder kuis dan de Amerikaanse en loopt nauwelijks achter bij de Westeurope- se. De show in Izmajlovo past uitstekend in de nieuwe amusementstraditie, die eve nementen kent als de 'Miss Borst-' en 'Miss Benenverkiezing'. De organisatoren van de veiling toonden zich teleurgesteld over de geringe belang stelling van de kant van het publiek. Aan de reclame lag het niet, want de kranten hebben er wekenlang over geschreven. Er waren in Izmajlovo meer journalisten dan dames. Sommige kandidaten hadden suc ces. Voor vier uur met een van hen was een schuchtere dame bereid vijfduizend roe bel, meer dan een gemiddeld maandloon, neer te tellen. Andere mannen lagen min der goed in de markt, getuige het feit dat ze in andere steden niet 'gekocht' waren. In een land met meer vrouwen dan man nen is dit alles een duidelijke boodschap aan de zelfingenomen Russische man met zijn gezwollen ego: aan zijn imago moet flink gesleuteld worden. 1S De dakloze Newyorker Richard Brockway zit al drie jaar tegenover Madison Square Garden. Hij laat zich dan ook niet door het stadsbe stuur wegsturen, alleen maar omdat de Democratische Conventie plaatsvindt in de 'Big Apple'. Richard blijft voorbijgangers vragen om mva hulp. FOTO. EPA ;pre Perot beledigt zwarte Amerikanen NASHVILLE Ross Perot heeft zaterdag tijdens zijn eerste optreden voor een publiek dat niet uit zijn eigen aanhangers bestond leden van de zwarte burgerrechtenbeweging NAACP beledigd door zwarten Jullie soort mensen" te noe men. Hij zei achteraf dat het hem speet als hij iemand bele digd had, en hij herhaalde die verontschuldiging in een in terview met de nieuwszender CNN. Perot deed zijn uitspra ken toen hij vertelde over de relaties van zijn familie met zwarten tijdens zijn jeugd. Ook vertelde hij over zijn plan om de smeltkroes Amerika tot een sterk punt te maken en hield hij zijn standaardtoespraak over misdaadbestrijding en het aanzwengelen van de economie. „Financieel gezien wordt het een lange hete zomer. En ik hoef jullie niet te vertellen wie er het eerst getroffen wordt in dat soort omstandighe den", zo vertelde Perot. NEW YORK - „Onze de legatieleider heeft gezegd: 'Juwelen thuislaten, geen metro nemen, niet 's avonds gaan wandelen'. Ik zal me dus maar als een angstige provinciaal ge dragen en keurig met de georganiseerde tours meegaan", zegt Molly Ca sino, lid van de afvaardi ging van cowboy-staat Wyoming naar de nationa le conventie van de Demo cratische partij in New York. Ze was nog nooit in de kolken de stad aan de Hudson ge weest. Zoals de meerderheid der Amerikanen nog nooit 'the Big Apple' heeft bezocht, bang gemaakt als ze zijn door alle verhalen over misdaad, het stedelijke lawaai, het chaoti sche verkeer en de fameuze onvriendelijkheid van de Ne wyorker s. Molly is een van de 4500 gede legeerden naar de Democrati sche conventie en zal in de ko mende vier dagen als stemge rechtigde meehelpen het ver kiezingsprogramma vast te stellen en Bill Clinton officieel te nomineren als de Democra tische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. „Er zijn voor ons zoveel attrac ties om uit te kiezen. Ik kan een bustrip maken door de ar moede in de Bronx, ik kan op een boot rond Manhattan va ren. Ik ga morgenmiddag mee joggen met onze partijleiders in de fun-run door Central Park. En vanavond gaan we naar een jazz-kelder in Har lem". De opwinding gloeit op Molly's blozende wangen als ze in de hal staat van Lexing ton aan de gelijknamige Ave nue in Midtown. New York is dezer dagen voor de zeven miljoen inwoners, de honderdduizenden zomerse toeristen en de in totaal veer tigduizend genodigden van de Democratische conventie (al leen al vijftienduizend journa listen uit alle uithoeken van de aarde) een nog bruisender stad dan gewoonlijk. Stadsoogst Ook voor Larry McConnel, so ciaal werker bij City Harvest ('Stadsoogst'), een liefdadig heidsclub die met kleine trucks langs grote recepties en andere luxe eet- en drinkpar tijen pleegt te gaan om na af loop de restanten op te halen en naar de gaarkeukens en nachtverblijven voor New- yorks daklozen te brengen. „Ik denk dat alleen al Madison Square Garden, het conventie centrum, elke dag goed is voor honderden kilo's overgebleven gegrilde kip, aardappelsalade, toastjes en slagroomsoezen. De Democratische partij is zó behoudend geworden, dat ze in haar politieke programma weinig belooft aan de allerarm sten. Maar door de conventie in New York te houden, maakt ze iets goed van dat verzuim". Het mammoetevenement be gint officieel vandaag, maar de meeste gasten zijn op deze zondagse vooravond al door honderden vliegtuigen bin nengevlogen en zwermen in drommen door de smalle ravij- nen tussen de wolkenkrab bers, door de exotische drukte van Chinatown of door de ele gante rust van Greenwich Vil lage. Ze zijn herkenbaar aan buttons met Bill Clinton en Al Gore, de running mate erop, door partij symbolen als de weerspannige democratische ezel en door indrukwekkende bossen perskaarten aan hals kettinkjes. Ook in Washington Heights, de Spaanstalige buurt in de noordpunt van Manhattan, waar de afgelopen dagen felle straatrellen hebben plaatsge had, zijn conventiegangers poolshoogte gaan nemen. Ooit was dit een van Newyorks sjiekste wijken. Nu straalt nog maar weinig van die allure door het verval van de gevels van de kolossale huizen heen. "Wash Heigths' is een centrum geworden van drugs en ge welddadigheid. Lome hitte Maar op deze middag, nu de lome juli-hitte op de trottoirs hangt, is het er kalm en biedt Fernando breed lachend zijn schaafïjs aan de voorbijgan gers aan. Een televisieploeg van de BBC maakt opnamen van de kaarsjes die op Amster dam Avenue op het wegdek zijn gezet, ter herinnering aan Jose Garcia die hier vorige week door de politie is doodge schoten. „Kom, laten we terug naar Midtown gaan. Er valt hier verder niets te halen", zegt de Britse verslaggever te gen zijn geluidsman. Daar, in het stadscentrum, waar limousines af en aan rij den voor de grote hotels, het Waldorf Astoria, het Marriott Marquis op Times Square, het Hilton en de Plaza zindert het Democratisch optimisme door de ontvangsthallen en de bal zalen. Bill Clinton en Al Gore doen het volgens de laatste en quêtes beter dan het concurre rende Republikeinse 'ticket' Bush-Quayle en de partijloze derde man Ross Perot. De zwarte leider Jesse Jackson heeft vanochend voor het eerst ondubbelzinnig zijn steun be loofd aan Clinton en de partij wordt dan ook minder dan ooit geplaagd door raciale spannin gen. „Perot heeft gisteren de fout van zijn leven gemaakt", zegt Willy Waxman uit Alaba ma glunderend. Hij en tal van andere gedelegeerden hebben met moeilijk te onderdrukken leedvermaak het bericht ver nomen dat Perot zich afgelo pen zaterdag schuldig heeft gemaakt aan politiek incorrect woordgebruik door tegenover een zaal met zwarte leden van de NAACP (Nationale Associa tie voor de Vooruitgang van Gekleurde Mensen) te spreken over „You people". Dat moge goed bedoeld Texaans dialect zijn en Perot moge zich veront schuldigd hebben, wie wil kan er een zweem van discrimina tie in horen, althans van af stand, tussen „wij blanken en jullie zwarten" en die verden king is voldoende om in de De mocratische Partij een ver hoogd vertrouwen te vestigen dat Ross Perot nauwelijks zwarte kiezers zal wegkapen van Bille Clinton. „Eenheid" is het thema dat de Democratische Partij deze week hoopt uit te stralen naar de rest van het land en naar de wereld, nu het jeugdige duo Clinton-Gore de 'screentest' van alle tv-camera's zo schitte rend heeft doorstaan. Van een betekende vleugel van lastige progressievelingen lijkt geen sprake meer nu zowat de hele partij het erover eens is, dat een gezond sociaal conserva tisme de enige manier is om George Bush het Witte Huis uit te krijgen. Jerry Brown is de enige nog sputterende 'linkse' tegenkan didaat van Clinton voor de pre sidentsnominatie, maar Brown is progressieve folklore gewor den en zal vriendelijk worden overweldigd door het behou dende zuidelijke accent waar Clinton en Gore de hele partij mee hebben gecharmeerd. Abortus, van oudsher de ge meenste splijtzwam, zal op deze conventie niet meer voor heftige emoties zorgen. De De mocraten zijn „gematigd voor", dat wil zeggen het mag maar het hoeft de vrouw ook niet te gemakkelijk te worden gemaakt. En buitenlandse po litiek, historisch eveneens dy namiet voor de Democraten, is sedert het einde van de Koude Oorlog nauwelijks meer rele- Het feest van de eenheid moet deze Democratische conventie worden. Zelfs het decor, New York, de stad der steden, lijkt op deze vooravond de gloed van de nieuwe Democratische spirit over te nemen. „We heb ben als stad onze problemen, maar eigenlijk zijn die ook ver rassend beperkt", zegt Harold, die filosofisch voor zijn deur aan de Westside zit. New York is een fantastisch mozaiek van mensen. Nergens ter wereld wonen zoveel verschillende rassen in zulke grote aantallen zo dicht opeen. En het is geen oorlog hier. New York is een model voor de hele wereld". Zelfs de New York Times doet vandaag, voor deze feestelijke gelegenheid, mee in het koor der opgewekten en meldt dat de recessie haar dieptepunt in de stad voorbij is en dat zowaar de misdaad met 5 procent is te ruggelopen (de afgelopen 12 maanden nog maar 1900 moor den, tegen 2000 in het jaar daarvoor...). In deze modelstad gaat de De mocratische Partij Amerika's „nieuwe leiderschap" kronen. Weg zijn even de zorgen over Bill Clintons karakter en over de hernieuwde aanvallen die met name de Republikeinen in de maanden voor stembusdag, 3 november, beramen. Ver drongen is even het gevoel dat de Democratische Partij eigen lijk een andere kandidaat had willen zien. Voor zover er als nog een andere leider had moeten komen, zal de conven tie die deze week in New York construeren: Bill Clinton. Een nieuwe Bill Clinton, prachtig gerestaureerd en eendrachtig bezongen door een hecht De mocratisch front, dat zijn ei gen twijfels zal overstemmen. ;iek farouk Kassam, voordat hij ontvoerd werd. F0T0 '9 CAGLIARI De achtjari ge Farouk Kassam, die in januari ontvoerd werd en zes maanden lang gegij zeld werd op het eiland Sardinië, is vrijdagavond na 177 dagen gevangen schap vrijgelaten. De gijzeling van de Belgisch- Arabische Farouk, zoon van de welgestelde hoteleigenaar Fa- teh Kassam en Marion Bleriot, veroorzaakte grote opschud ding in Italië. Zijn ontvoerders stuurden vorige maand een stuk van zijn oor naar zijn ou ders en dreigden hem in stuk ken te snijden om hen ertoe te bewegen een losgeld van 7 mil jard lire (10,2 miljoen gulden) le betalen. Vijf dagen na de ontvoering bevroren de autori teiten de tegoeden van de fa milie, zodat die het losgeld niet zou kunnen betalen. Deze maatregel maakte deel uit van het harde beleid dat de Itali aanse overheid wil voeren bij ontvoeringszaken Deze week werden plannen aangekondigd om 4000 man troepen naar Sardinië te stu ren om de vrijlating van de jon gen af te dwingen. Volgens on bevestigde berichten is het aan de tussenkomst van de Sardi- nische misdadiger Graziano Mesina, bijgenaamd „de ge liefde bandiet", te danken dat Farouk is vrijgelaten. Mesina zou Farouk in de bergen van Sardinië opgehaald hebben, waarna hij het kind in Nuoro overdroeg aan de Italiaanse politie. De familie zou uiteindelijk, volgens onbevestigde berich ten, 2 miljard lire (iets minder dan 3 miljoen gulden) losgeld betaald hebben. Er werd gespeculeerd dat de ontvoerders van de jongen ten onrechte van mening waren dat het gezin verwant of be vriend was met Karim Agha Khan, de schatrijke leider van de Ismaili-sekte. Agha Khan heeft miljoenen geïnvesteerd in de ontwikkeling van de Sar- dijnse kust in de buurt van Ol- bia waar de ouders van de ont voerde Farouk een hotel heb ben. De vader van de jongen heeft gezegd dat hij lid is van de Ismaili-sekte, maar hij on- kende dat hij een vriend of fa milielid is van Agha Khan. Hij zei dat hij het geëiste losgeld niet kon betalen. HARARE Vrachtwa gens vol nijlpaarden, oli fanten en buffels worden afgevoerd uit het nationa le park Gonarezhou in Zimbabwe. Het park wordt geteisterd door droogte en er is een groot schalige operatie van start gegaan om zoveel moge lijk dieren van de dood te redden. Een deel van de dieren, waar onder 2000 olifanten, zal moeten worden afgeschoten zodat er meer water en voedsel beschikbaar is voor de reste rende dieren tot het volgende regenseizoen. „Gonarezhou is een ecologisch rampgebied", zegt Colin Saunders, coördina tor van de reddingsoperatie. „Het is bezaaid met kadavers". Gonarezhou, aan de zuidoost grens van Zimbabwe met Mo zambique, is het op twee na grootste nationale park van Zimbabwe. De droogte die nu heerst is de ergste van deze eeuw. De ongeveer honderd resterende nijlpaarden in het gebied moeten door hun poten om zich in de bijna opgedroog de waterpoelen te kunnen dompelen. Een deel van de dieren wordt naar particuliere ranches gebracht. De andere dieren zullen in de droge win termaanden worden bij gevoed of worden afgeschoten. Er zijn al honderden dieren omgeko men. Buffels De reddingsoperatie is een ge zamenlijke actie van de rege ring en de natuurbescher ming. De buffels worden 1000 kilometer verderop naar een safarigebied bij Victoria Falls gebracht, bij de noordwest- grens met Zambia. De olifan ten vormen een groter pro bleem. Tenminste 2000 van hen zullen moeten worden af geschoten. Er blijven dan nog zo'n 4000 olifanten over in het park. Een deel daarvan, voor namelijk de jongere olifanten, zullen tijdelijk naar andere ge bieden worden overgebracht, in de hoop dat ze na de regens weer naar het park kunnen te rugkeren. Ook de sabeldieren, zebra's, waterbokken en gnoes zullen elders worden ondergebracht, evenals 40 hartebeesten, een zeldzame antilopesoort. Onge veer 5000 impala's, kleine anti- lopes, zullen worden afgescho ten. Het vlees van de afgescho ten dieren zal gratis worden uitgedeeld aan de mensen die in de omgeving van het park wonen. Hun oogsten en dier- stapels hebben ernstig van de droogte te lijden. Stropers Het park is gesloten voor het publiek. „We streven herstel na op lange termijn", aldus Saunders. „Na twee jaar goede regens moet er enige verbete ring te zien zijn". De milieube scherming van Zimbabwe kampt met een aanval op twee fronten op de fauna van het land. Enerzijds is er de droog te, anderzijds zijn er de stro pers. Er is nu ook een operatie van start gegaan om de grootste kudde ter wereld van ongeveer duizend zwarte neushoorns te beschermen tegen stropers. De stropers zijn uit op de horens van de dieren, die in het Verre Oosten voor medicijnen wor den gebruikt en ongeveer 1500 gulden per pond opbrengen. De milieubescherming verwij dert nu zelf de horens om de stropers voor te zijn. Beide red dingsoperaties zijn kostbaar. De dringend om geld verlegen milieubescherming klaagt dat de recente bijeenkomst in Ja pan van de Conferentie over Internationale Handel in Be dreigde Diersoorten (CITES) Zimbabwe de kans heeft ont nomen om geld te verdienen voor dergelijke reddingsacties. Zimbabwe had CITES ge vraagd de handel in zowel ivoor als neushóornhorens te legaliseren. Met de de inkom sten hieruit zou het natuurbe heer verbeterd kunnen woe den. Tegelijkertijd zou de vraag op de zwarte markt naar ivoor en horens afnemen, en daarmee het stropen. Tl' SfMi^WHÊSBBÊKÊÊÊÊm Het nationale park Gonarezhou in Zimbabwe.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7