Secretaris-generaal VN vil meer troepen in Bosnië tooit meer oorlog, ltijd lijden' Nieuwe regering Rabin: geen reden tot euforie BUITENLAND Kapitein Exxon vrijgesproken Dode en gewonden bij strijd in Moldavië Sootmit MAANDAG 13 JULI 1992 paanse regering verwerpt iderhandelingen met ETA J)RID - Ministers van de Spaanse regering heb- 1 zaterdag het door de ETA aangeboden bestand als iitief omschreven, maar weigerden in te gaan op de van de Baskische afscheidingsbeweging hiervoor ruil onderhandelingen op te starten. De ETA bood dag de Spaanse regering een bestand van twee anden aan, in ruil voor de belofte dat in de toekomst ierhandelingen zullen plaatsvinden. Het aanbod nt aan de vooravond van de Olympische Zomerspe- die in Barcelona worden gehouden. De Spaanse lister van jusititie Tomas de la Quadra en de minis- van openbare werken Juan Manuel Equiagaray zei- i het aanbod te verwelkomen, maar bleven erop idringen dat de ETA eerst het gebruik van geweld rijst, voordat onderhandelingen kunnen plaatsvin- Ondanks de opmerkingen van beide ministers er (nog) geen officiële verklaring van de socialisti- eregering van premier Felipe Gonzalez. FIS-leiders weigeren voor rechter te verschijnen ALGIERS - De leiders van het Alge rijnse Islamitische Reddingsfront (FIS), die ervan worden beschuldigd de regering te hebben willen omver werpen, weigerden gisteren voor de rechtbank in Algiers te verschijnen. Gisteren zou het proces tegen hen, dat twee weken geleden werd ver daagd, hervat worden. De zeven FIS- leiders zeggen dat ze geen eerlijk pro ces krijgen omdat de internationale pers, mensenrechtenbewegingen en acht Marokkaanse advocaten die aan hun verdediging zijn toegevoegd, buiten de rechtbank gehouden wor den. Het proces tegen de FIS-leiders gaat echter gewoon door, ook zonder de aanwezigheid van ANCHORAGE - Het hof van beroep in Alaska heeft het vonnis tegen de kapitein van de olie tanker Exxon Valdez vernietigd, omdat hem im muniteit voor vervolging verleend had moeten worden voor de olieramp voor de Amerikaanse kust. Kapitein Hazelwood had de autoriteiten namelijk geïnformeerd over de olievlek. De uit spraak van het hof is gebaseerd op de federale wet dat mensen die schadelijke vervuilingen melden immuniteit voor vervolging krijgen, dus niet gerechtelijk vervolgd kunnen worden. Hazelwood is veroordeeld wegens nalatigheid voor zijn rol in de olieramp op 24 maart 1989 waarbij zijn supertanker van Exxon Corp aan de grond liep en er 42 miljoen liter ruwe olie in de Prins Williambaai terechtkwam. Hazelwood is nu officier op de Empire State, het trainings schip van het zeevaartcollege van New York. Duitsland komt voor '96 met snelwegbelasting BONN - De Duitse minister van ver keer Günther Krause wil voor 1995-96 een snelwegbelasting invoeren. Dat meldde het Duitse weekblad Der Spiegel zaterdag. Automobilisten zul len een vignet moeten kopen dat tus sen de 200 en de 400 mark per jaar zal gaan kosten. Krause heeft gezegd voor vrachtwagens al midden vol gend jaar met een extra belasting te zullen komen. Hij duidde aan dat de Duitse regering de snelwegbelasting „als het nodig is" ook alleen zal invoe ren, aldus Der Spiegel. De EG heeft enkele maanden geleden een andere Duitse wegenbelasting afgekeurd omdat die Duitse transportonderne mingen zou bevoordelen boven ande re Europese bedrijven. Ziekten eisen tol in Nepal KATHMANDU De afgelopen da gen zijn in Nepal meer dan 200 mensen gestorven als gevolg van maag- en darmstoornissen. De slachtoffers, onder wie veel kinde ren en vrouwen, zijn vooral afkom stig uit het westen van het land. Volgens organisaties ter plaatse kan het dodental nog behoorlijk oplopen, omdat uit verscheidene delen van het land spaarzaam in formatie komt. Elk jaar in de zo mer vergen maag- en darmstoor nissen veel mensenlevens. Oorza ken zijn vuil water, een gebrekkige medische verzorging en ontoerei kende hygiëne. Vorig jaar kwamen 400 mensen om. Irak Vecht' voor bevroren tegoeden BAGHDAD - Irak heeft internationale banken opgeroepen bevroren Iraakse tegoeden vrij te geven zodat medicijnen en voedsel kunnen worden gekocht. Baghdad zei ook gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de Bank voor In ternationale Regelingen (BIS) in Zwit serland, die volgens het Iraakse ministe rie van handel de fondsen blijft blokke ren. Volgens de VN-resolutie van 2 au gustus 1990 waarmee het embargo tegen Irak van kracht werd na de Iraakse inva sie van Kuwayt, heeft Baghdad het recht medicijnen en voedsel te importeren. Iraakse studenten demonstreerden gis teren voor het ministerie van landbouw tegen de aanwezigheid van VN-inspec- teurs in Irak. fervolg van de voorpagina) 1LGRADO Secreta- -generaal van de Vere nde Naties Boutros Gha- vroeg de Veiligheids- id gisteren om meer epen om de luchthaven Sarajevo te beveili- ïtros Ghali wil nog eens 500 n extra om het vliegveld, irlangs hulpgoederen voor i.OOO inwoners van de 1 worden aangevoerd, te be- ermen. Hij waarschuwde er ter voor dat de aanhouden- gevechten een bedreiging men voor de VN-operaties Josnië. Op dit moment zijn 104 VN-militairen, politie agenten en burgers ingezet in de hulpoperatie in en om Sara jevo. Aangenomen wordt dat de raad vandag of morgen bij een zal komen om te praten over het verzoek van de secre taris-generaal. De door Serviërs gedomineer de regering van Joegoslavië noemde gisteren de veroorde ling van Joegoslavië door de CVSE „onaanvaardbaar, on eerlijk en onrechtvaardig". De beschuldiging dat Servië aan stichter is van het geweld in Bosnië-Hercegovina is volgens Belgrado „onjuist en onge grond". Vrijdag stelden de deelnemers aan de Conferen tie over Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE) in Helsinki dat Belgrado de „eerst verantwoordelijke" is voor het geweld in Joegoslavië. Twintigduizend Bosnische vluchtelingen wisten afgelo pen weekeinde te ontkomen naar Kroatië. Alle hulpgoede ren die hun opvang mogelijk maakt zijn echter op, zo meld de de Kroatische minister van buitenlandse zaken, Zdenko Skrabalo. De minister vroeg de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties opnieuw om mili taire maatregelen tegen Ser vië, terwijl de aanval op de stad Gorazde voor de Bosnische president Alija Izetbegovic aanleiding was om een spoed zitting van de raad te vragen. De Amerikaanse president George Bush heeft de VS bereid zijn een deel van de Zesde Vloot in te zetten om de VN-sancties tegen Servië af te dwingen, en dat de VS even tueel luchtsteun zullen verle nen voor het forceren van de corridor van de kust naar Sara jevo, waarlangs de VN hulp goederen wil gaan aanvoeren. Frankrijk schortte dit week end volgens de Franse radio de zending van legerhelikopters naar Sarajevo ter bescherming van de humanitaire hulpverle ning voor onbepaaldte tijd op. Dit wegens de vrees van Ame rikaanse officieren dat de komst van de toestellen tot een escalatie van geweld zou kun nen leiden. De helikopters worden wel gereed gehouden om binnen 48 uur ingezet te kunnen worden. RAJEVO Ramaiza :erevic boog zich vori- Datlweek om haar kat eten vak-geven. Op dat moment jffen de scherven van li mortierbom haar van iteren. ligt nu in het Kosevo-zie- huis in Sarajevo. Haar gro- ogen kijken naar een wereld wanneer kinde- op weg naar herstel langs rbed huppelen, ïaiza is 11 jaar. Omdat ze af haar middel verlamd is, ze nooit meer lopen. Het ■ziekenhuis neemt 85 ent op van hen die gewond .en bij de gevechten in de gerde Bosnische hoofd- Meer dan 8000 mensen, wie driekwart burgers, zijn afgelopen vier maanden stad gewond geraakt. De ste slachtoffer komen per aan. Ze worden 's nachts vrienden naar het zieken- gebracht bij gebrek aan juate ziekenauto's. Func- arissen geven toe dat ze idee hebben hoeveel r gewonden opgesloten 'n in geïsoleerde steden die een enkele manier het zie- huis kunnen bereiken dat ;nige in de voormalige Joe- avische republiek is dat in- cht is op de behandeling de ergste verwondingen. ma Zaimovic, die ver- gster is op de afdeling voor onde kinderen, zorgt voor latiënten. De jongste, van maanden, is de zoon van beroepsbasketballer die er van droomde dat zijn zoon )ok zou worden. Een mor- doodde de moeder en e een van de benen van de af toen zij in mei in de rij i voor brood. ilp ons" tien kinderen zijn fit ge- om hun middagmaal aan lage tafel te nuttigen. De iren eten in bed of weige- te eten en worden gehol- of schreeuwen om hun der, waarop ze getroost „Schrijf dat wij niet genoeg voedsel hebben help ons - we hebben de hulp van de we reld nodig om ons te redden", zei Fatima in hakkelend En gels. Faris Gavrankapetano- vic, een chirurg op de afdeling traumatologie, inspecteert een röntgenfoto van de dij van een jong meisje met een puntig stuk metaal erin. „Dicht bij de dij slagader", zegt hij met holl- le ogen als gevolg van een te kort aan slaap. „Een moeilijke operatie. We pakken de wond in, maar opereren niet. Geen tijd". En hij haast zich weg naar een brancard die binnengebracht is door een groep soldaten. Erop ligt een Bosnische strij der met een reusachtige en lukraak verbonden wond in zijn been. Het been wordt inge pakt en iemand vertelt Faris dat er nog vijf gewonde kinde ren zijn aangekomen. Hij grijnst en gaat naar hen toe. Een hulpkonvooi van de Vere nigde Naties heeft het zieken huis geholpen aan twee vracht wagens medicijnen, appara tuur en babyvoedsel. Het per soneel juicht, al is men onder voed en uitgeput. Besir Karacic, een moslim-slo tenmaker, werd vrijdag door een sluipschutter getroffen toen hij naar zijn werk ging. Met verwondingen in arm en buik zal hij overleven, anders dan zijn broer die eerder in de oorlog gedood is. Hij spreekt tegen dat hij verbitterd is door zijn lijden. „Ik wil alleen maar dat deze oorlog ophoudt", zegt Hij. „En dat kan alleen maar met een militaire interventie van bui tenaf om alle zware wapens te vernietigen". Mirza Susko, een 25-jarige fa brieksarbeider, werd drie da gen geleden door een sluip schutter'in zijn onderbuik ge troffen. Hij ziet er verwilderd uit en heeft pijn, maar is in staat om te praten. „Ik ben niet boos", zegt hij. „Ik wil geen wraak, maar laat hen een eind maken aan deze oorlog". Filippijnse vissers vermist na orkaan SAN FERNANDO - Twee dagen nadat het noorden van de Filip pijnen werd getroffen door de orkaan Eli, die topsnelheden van 120 kilometer per uur bereikte, is vandaag een zoektocht inge steld naar 25 vermiste vissers. De vissers, die zich op negen boten bevonden, zijn zaterdag voor het laatst gesignaleerd voor de kust van de provinciehoofdstad Baler, op ongeveer 145 kilometer van Manila. Door de slechte verbindingen werd niet eerder met de zoektocht begonnen. Van wege zware regenval in de buurt van de vulkaan Pinatubo, dreig den lawines van vulkanisch materiaal zaterdag naar beneden te komen. Hierdoor moesten 1.600 mensen in de provincie Luzon hun huizen verlaten. Macedonië Z'n familie slaapt, maar deze jonge moslim in een Macedonisch vluchtelingenkamp wil wel wakker blijven voor de foto. In Macedonië demon streerden gisteren tienduizenden mensen tegen een mogelijke naamsverandering van de voormalige Joegoslavische republiek. FOTO: epa Uitgestelde reis Nadat de blokkades op de Franse wegen zijn opgeheven, reisden vele vakantiegangers dit weekeinde alsnog naar hun vakantiebestemming. Een enorme drukte was het gevolg. FOTO: AP CHISINAU - Bij het oplaaien van de strijd in de Oostmolda- vische plaats Bendery is een Moldavische politieagent om het leven gekomen en zijn ze ventien gewonden gevallen, zo hebben de autoriteiten giste ren verklaard. Ondanks het laatste staakt- het-vuren van afgelopen woensdag braken in Bendery zaterdagavond gevechten uit. De stad aan de Dnjestr wordt voor het grootste deel door de separatistische etnische Rus sen uit het zich afgescheiden Trans-Dnjestrië beheerst. Bij gevechten tussen Moldavische loyalisten en de separatisten zijn in de afgelopen vier maan den zeshonderd doden geval len. Het was niet duidelijk wie za terdag de gevechten was be gonnen. Volgens het Moldavi sche ministerie van defensie vielen separatisten een politie bureau van aan Moldavië ge trouwe agenten aan. De met de separatisten samenwerkende loco-burgemeester van Bende ry, Konstantin Caranov, zei dat de confrontatie was uitgelokt door Moldavische loyalisten. „Dergelijke provocaties zullen voortduren totdat hier vrede stroepen zijn gestationeerd", aldus Caranov. Het Moldavische parlement besloot vorige week in te gaan op een initiatief van het Geme nebest van Onafhankelijke Staten om vredestroepen uit Rusland, Oekraïne, Belarus, Bulgarije en Roemenië in een bufferzone op het grondgebied toe te laten. Belarus en Bulga rije hebben het idee echter al verworpen en het Roemeense parlement heeft een beslissing uitgesteld. TEL AVTV - Nieuwe be zems vegen schoon en als het aan de kersverse rege ring van Yitschak Rabin ligt, komt er al binnen een jaar een zelfbestuur-rege ling voor de Palestijnen in bezet gebied. Dit zou een eerste stap moeten zijn op weg naar een definitie ve politieke oplossing voor de Palestijnen, die vijf jaar later van kracht moet worden. Ra bin wil daartoe niet een keer in de zes weken, zoals onder de regering-Shamir gebeurde, maar een keer in de drie we ken onderhandelingsrondes houden. De eerste ronde zou op 28 augustus in Rome begin nen. Na de stroefheid, waarmee de onderhandelingen tussen Is raël, de Palestijnen en de Ara bische wereld tot nu toe verlie pen, is het niet zo verwonder lijk, dat de verwachtingen over de nieuwe vredesimpulsen van de regering-Rabin hoog ge spannen zijn. De nieuwe pre mier zal zeer binnenkort niet alleen door de Amerikaanse president Bush naar Washing ton worden uitgenodigd, maar ook door de Egyptische presi dent Mubarak naar Cairo. De Jordaanse koning Husayn zou zelfs al hebben besloten Rabin persoonlijk de hand te komen schudden en ook de Marok kaanse koning Hassan heeft al een uitnodiging in de maak. e^PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Cuba voert hervormingen door Onenigheid Na een paar dagen is Rob zover opgeknapt, dat hij de zie- mag verlaten. En in de salon heeft hij genoeg gelegenheid eens uitvoerig zijn belevenissen te vertellen. De kapitein en officieren kunnen het rare verhaal nog altijd niet geloven, Rob wijst hun op de kaart de plaats aan, waar het eiland moet "We zijn er niet eens zo ver vandaan", zegt de kapitein; "we kunnen onze koers wel iets wijzigen en eens zien of dat eiland werke lijk bestaat. Als dat zo is..." Twee dagen later blijkt, dat Rob inderdaad de waarheid heeft gesproken: in de verte doemt de vulkaan op, de hoogste top op het eiland. Rob waarschuwt de kapitein goed uit te kijken naar potvissen, de levende onderzeeboten van'Lupardi. MEXICO-STAD - Het Cubaanse parlement heeft met grond wetswijzigingen vrijheid van godsdienst en directe verkiezingen mogelijk gemaakt. Ook zijn maatregelen genomen om buiten landse investeerders te lokken. De Nationale Assemblee voert de wijzigingen door om de politie ke isolatie te verminderen, waarin Cuba terecht is gekomen door het uiteenvallen van de Sovjetunie, de traditionale geldschieter. Ook de gesubsidieerde handel met Oost-Europa is ingestort. Op Cuba zijn tekorten ontstaan aan voedsel, brandstof, machines en onderdelen. Veel goederen, waaronder benzine, elektriciteit en kleding, zijn op de bon. Het parlement besloot gisteren zijn leden direct door het volk te laten kiezen en niet meer via regionale groepen, zoals nu het ge val is. Daarmee wordt de wil van het Cubaanse volk, „de wil van de democratische basis die de macht heeft", uitgevoerd. De Cu banen krijgen ook vrijheid van godsdienst, hoewel het eiland of ficieel atheïstisch blijft. Het parlement benadrukte dat de grond wet buitenlandse investeringen in de Cubaanse economie be schermt. De grondwetswijzingen betekenen niet dat Havana be zig is het communisme af te zweren, aldus parlementsvoorzitter Juan Escalona. „Laat de vijand niet misleid zijn. Zij vinden niets in deze tekst waaruit terugtrekking blijktomdat wij niet aan druk toegeven", aldus Escalona. Maar hoe reëel zijn, van Pale stijnse kant gezien, de kansen voor een overeenkomst met Is raël? Na de overwinning van Rabins Arbeidspartij zijn in de bezette gebieden zelf geen ui tingen van feestvreugde uitge broken en vallen ook de Pale stijnse leiders niet van enthou siasme om. Zelfbestuur zou een belangrijke' stap kunnen zijn naar de door hen zo vurig gewenste Palestijnse onafhan kelijkheid, maar Rabin zelf laat tenslotte in alle talen we ten, daar nu juist tegen te zijn. Binnen de Palestijnse ge meenschap bestaat bovendien juist over het vredesproces grote onenigheid. Terwijl aan de ene kant de gematigde Fa- tah-PLO-aanhangers, onder leiding van Feisal Husayni het onderhandelingsproces een kans wil geven, zullen de isla mitische fundamentalistische Hamasbeweging en de radica le volgelingen van het demo cratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina alles in het werk blijven stellen om het vredesproces te torpederen. Maar een nog veel groter strui kelblok voor de zelfbestuur- hoop is de houding van de Ara bische wereld. Syrië zal zich te gen een Israëliseh-Palestijnse overeenkomst verzetten, zo lang zij zelf de Golan-hoog- vlakte, die Israël in 1967 vero verde, en intussen heeft inge lijfd, niet heeft teruggewon nen. Net als president Hafez el-Assad in 1985 de Israëlisch- Libanese 'vredesovereen komst' opblies, zou hij ook nu wegen kunnen vinden een Is raëliseh-Palestijnse regeling te voorkomen. Jordanië daarentegen is van- wëge haar interne problemen uitermate gebrand op een op lossing voor het Palestijnse probleem. Maar Saudi-Arabië en Egypte kunnen hun grie ven over de houding van het Hasjemitisch Koninkrijk tij dens de Golfoorlog niet verge ten. Dat betekent in de myste rieuze Midden-Oostenpolitiek, dat er beslist niet teveel steun van deze landen is te verwach ten voor een regeling, waarin Jordanië een rol speelt. Saudi- Arabië zou zelfs grote sommen gelds toespelen aan de Hamas beweging in bezet gebied, die in de afgelopen dagen de Fa- tah-aanhangers letterlijk uit het vredesproces probeert te schieten. Optimisme Al sinds het begin van deze eeuw het belangrijkste slacht offer van het Israëlisch-Ara- bisch conflict, zijn de Palestij nen nu meer dan voorheen verdeeld en geïsoleerd. Ze missen daarbij de juist nu zo nodige krachtige leider, die hen kan leiden op het vredes- pad zoals indertijd de Egypti sche president dat met zijn volk deed, toen Israël in 1977 bereid bleek de gehele Sinaï- woestijn te ontruimen in ruil voor een vredesverdrag. De al 25 jaar durende bezetting van de Westelijke Jordaanoe- ver en de Gaza-strook door het Israëlische leger is zowel voor de Palestijnen als de Israëli's een onhoudbare situatie ge worden. Nu Israël een nieuwe regering heeft, die pragmati scher en openlijker tegen dit probleem zal aankijken dan het koppige Shamir-regiem, is er dus best wel reden tot opti misme, maar zeker niet tot eu forie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5