Rijden met grijs kenteken ingeperkt Vaderlandslievende tabaks pijpen en koninklijke kant Van zoethout tot drop BINNENLAND „Ook normale mensen zijn tot gewelddaden in staat" ïleidóc Gouiuut MAANDAG 13 JULI 1992 Jongen (15) in Alblas verdronken ALBLASSERDAM In het riviertje de Alblas nabij Alblasserdam is zaterdag middag het stoffelijk overschot van een 15-jarige jongen gevonden. De jongen, afkomstig uit Alblasserdam, is verdron ken. De jongen was vrijdagmiddag van huis vertrokken om te gaan vissen. Te gen zijn vader had hij gezegd dat hij bij zijn oma zou blijven slapen. Zaterdag ochtend bleek dat de jongen daar niet was aangekomen. Direct daarna begon de familie een zoekactie. Nadat op de oever van de Alblas de fiets en de vis spullen van de jongen werden gevon den, werd de politie te hulp geroepen. De politie vermoedt dat hij vrijdagmid dag in het water is gevallen terwijl hij de motor van zijn bootje wilde starten. Tbc-besmetting op school Vught VUGHT - Bij acht vwo-leerlingen van het Maurick College in Vught is de afgelopen twee weken besmetting met tbc geconsta teerd. Zij werden met de tbc-bacterie geïnfec teerd door een 18-jarig meisje uit Oisterwijk, bij wie open longtuberculose is geconsta teerd. Onder de leerlingen, allemaal deelne mers aan het eindexamen, is volgens de GGD Midden-Brabant geen sprake van verder be smettingsgevaar. Alle aanwezigen op het eindexamen, inclusief de leraren, zijn onder zocht en krijgen zonodig medicijnen. Ook de 150 leerlingen 5-havo worden onderzocht. Dit in verband met een gezamenlijk eindexamen- feest van vwo en havo, eind juni. Een eerste onderzoek onder familie en bekenden van het Oisterwijkse meisje heeft geen nieuwe geval len van besmetting opgeleverd. Man in Steenwijk doodgestoken STEENWIJK - In de nacht van zaterdag op zondag is in Steenwijk een 20-jarige inwoner van die plaats bij een steekpartij om het leven gekomen. De vermoede lijke dader, een 27-jarige plaatsgenoot, kon ter plekke worden aange houden en is ingesloten. De steekpartij vond plaats tijdens een feest. Het slachtoffer werd in de borst getroffen waar door een slagaderlijke bloeding optrad. Motorrijders doodgereden MIDDELBURG - Twee motorrijders uit Axel, G.R. van Duijne (28) en F. Hamelink (26), zijn gistermiddag op de A58 bij Kapelle door een auto geschept en om het leven ge komen. Volgens de rijkspolitie in Middel burg raakte de wagen door hevige regenval in een slip, schepte beide motorrijders die onder een viaduct stonden te schuilen en be landde uiteindelijk in een sloot. Eén inzit tende van de auto moest met verwondingen worden opgenomen in het ziekenhuis. De bestuurder van de auto en een andere inzit tende raakten licht gewond. Een 4-jarig kind, dat achter in de auto zat, kwam met de schrik vrij. Tegen de bestuurder van de auto wordt proces-verbaal opgemaakt omdat wordt vermoed dat hij gezien de weersom standigheden te snel heeft gereden. Y0jL»?HOi.r T„e ibto »m"L- if nu ■f I Naamsverandering Een jongetje draagt een bord mee tijdens een protestdemonstratie van in Nederland woonachtige Macedoniërs gisteren voor het Vre despaleis in Den Haag. Het protest was gericht tegen het EG-besluit om erkenning van Macedonië te verbinden aan een naamsverandering. FOTO: ANP DEN HAAG - Het auto rijden met een grijs kente ken zal nog strenger wor den ingeperkt. Het minis terie van financiën streeft ernaar het per 1 januari 1993 onmogelijk te maken voor particulieren om nog langer op deze manier be lasting te ontwijken. Over auto's met een grijs ken teken, beginnend met de letter 'B' of 'V, behoeft geen bijzon dere verbruiksbelasting (BVB) te worden betaald en minder btw. Bij een middenklasse auto scheelt dat al bijna zes duizend gulden. Bovendien vallen dit soort auto's ook in een lager tarief voor de motor rijtuigenbelasting (wegenbe lasting). Grijze kentekens zijn ooit in gevoerd voor echte kleine be drijfswagens ofwel bestelau to's. De afgelopen jaren kwa men er echter steeds meer per sonenauto's met zo'n kente ken op de markt. In 1988 pro beerde Financiën daarin ver andering te brengen door als voorwaarde te stellen dat dit soort auto's voortaan achterin geen zijramen meer mocht hebben en voorzien moest zijn van een laadruimte met vaste vloer (geen neergeklapte ach terbank). Die maatregelen leken even te helpen maar sinds enige tijd wordt er opnieuw volop gead- veerteerd voor auto's met grijs kenteken: stationcars, auto's met een 'vijfde' deur, zogehe ten boulevardjeeps etcetera. Vooral mensen die met z'n tweeën zijn of één klein kind hebben kopen dit soort wa gens. Vorig jaar werden er in ons land zestigduizend van ver kocht, een stijging met twaalf procent. Door opnieuw inper kende maatregelen te nemen hoopt minister Kok 135 a 150 miljoen extra aan belasting binnen te krijgen. APELDOORN/UTRECHT - Liefhebbers en verza melaars van alles wat met ons koningshuis te maken heeft, kunnen hun hart ophalen op twee kleine, maar bijzondere Oranje exposities. In rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn laat een ten toonstelling met de mistige ti tel 'Ik rook Oranje' zien dat de tabakspijp eeuwenlang ook een propagandamiddel is ge weest waarmee Oranjeklanten hun politieke voorkeur lieten blijken. Klein, maar fijn, rag fijn zelfs, is de expositie in het Centraal Museum in Utrecht van vijf bijzonder fraaie kan ten sluiers van koningin Emma. Toen koningin Emma in 1879 met koning Willem-III trouw de kreeg zij als huwelijksge schenk onder meer een drie hoekige kanten shawl en een zwarte kanten parasol. Het be tekende het begin van een mooie en belangrijke kantver- ^ameling. Het grootste deel Bijzondere Oranje-exposities daarvan bevindt zich nu in het Rijksmuseum in Amsterdam. Koningin Emma vulde haar collectie voortdurend aan met zowel gebruiksstukken als verzamelobjecten die ze kocht in Venetië of op veilingen in Amsterdam. Ook koning Wil lem-III zorgde er regelmatig met cadeautjes voor dat de col lectie bleef groeien. De vijf sluiers die op de exposi tie 'Koninklijk Kant' worden getoond, zijn in 1983 door prin ses Juliana in langdurige bruikleen gegeven aan het Centraal Museum. De witte sluiers zijn tegen een achter grond van blauwe zijde gedra peerd, zodat de bezoeker een goed inzicht krijgt in de fijne, complexe patronen. Ook zijn grote foto's te zien waarop ko ningin Emma de sluiers draagt. De mini-expositie toont verder onder meer een kanten waaier van koningin Wilhelmina. Oranjepijpen In Paleis Het Loo in Apeldoorn ontsluiert de tentoonstelling 'Ik rook Oranje' de geschiede nis van de weinig bekende 'Oranjepijpen'. Oranjegezin- den bedienden zich vroeger van een kleipijp om propagan da te maken voor hun favoriete stadhouder of koning(in). Ze komen in alle perioden voor. De kleipijp was bijzonder ge schikt om als propaganda-arti- kel te dienen. Het is namelijk een van de weinige voorwer pen die lang voor de industrië le revolutie in serie werden ge maakt. De pijpenmakers werk ten in ambachtelijke werk plaatsen, waar zij de witte klei in metalen vormen tot pijpen persten. Door zilversmeden lieten zij in negatief een ver siering in de vorm graveren. Bij het persen van de pijp ver scheen de decoratie vervol gens in reliëf op de pijpekop. Vaak werd daarvoor een ver siering op leus gebruikt die be trekking had op het Huis van Oranje-Nassau. Steeds wan neer een stadhouder of konin- g(in) een feestelijke gebeurte nis vierde, verscheen een toe passelijk pijp op de markt. Daarmee kon de Oranjeklant zijn aanhankelijkheid tonen en zeggen: „Ik rook Oranje". De kerk in die tijd verketterde het roken omdat het een we reldse ijdelheid en aardse ge neugte is. Maar de calvinisti sche overheid had meer oog voor de grote economische be langen en kneep datzelfde oog je dus dicht als het ging om de produktie, transport en de ver koop van tabak. Om er een draai aan te geven werd vooral gewezen op de heilzame wer king van roken. Tabak zou een wondermiddel zijn tegen kies pijn, wormen, specifieke vrou wenkwalen, koude koorts, scheurbuik, jicht, nier- en gal stenen, slapeloosheid en een reeks andere kwalen. 'Ik rook Oranje' is te zien t/m 27 september. Rijksmuseum Pa leis Het Loo in Apeldoorn is ge opend van dinsdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. 'Koninklijk Kant' in het Cen traal Museum, Agnietenstraat 1, Utrecht duurt tot en met 6 september. Geopend: dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 12.00-17.00 uur. I FOTO'S: PERS UNIE NEDERLAND ZOETLAND Nederland" FOTO: PERS UNIE Nederlanders zijn een volk van snoepers en zoetekauwen. Tientallen miljoenen kilo's suikerwaren vinden jaarlijks vanuit fabrieken in binnen- en buitenland hun weg naar de Nederlandse consumenten. Maar wie staat er ooit bij stil hoe al die zoetigheden worden gemaakt? Vijf verslaggevers maakten onlangs een 'snoepreisje' in eigen land en een zesde dook, de gevolgen van onze snoeplust overziend, in de geheimen van de tandpasta. roemde legeraanvoerders als Alexander de Grote en Napo leon voorzagen hun soldaten van zoethout vanwege het dorstlessend effect. In Neder land werd de wortel populair tijdens de Gouden Eeuw, toen het in grote hoeveelhe den door onze zeelui hier werd geïntroduceerd. Nee, hoe het eerste dropje is ont staan weten we niet. Waar schijnlijk door experimenten van apothekers en kruiden mengers". NAARDEN - Voor ik de kraamkamers van de dropfa- briek mag betreden moet ik een witte jas aan en een wit papieren mutsje op. Voor schrift ter bewaking van de hygiëne."Bovendien word ik zo beschermd tegen even tueel stuivend maismeel. Meel? Bij de fabricage van drop? M'n begeleiders lachen geheimzinnig. Nog even en ik zal het zien. Jaarlijks wordt er hier te lan de ruim 27 miljoen kilo drop geproduceerd, vermeldt een informatiebrochure van de gezamenljke dropfabrikan ten. En die enorme berg eten we grotendeels zelf op. On voorstelbaar maar waar. „In geen land ter wereld wordt zoveel drop geconsu meerd als in Nederland. Ster ker nog: in vrijwel geen enkel buitenland is de drop zoals wij die kennen verkrijgbaar", vertelt Harry van Delft, inter nationaal marketing mana ger van dropgigant Red Band Venco. De zwarte of bruine lekkernij blijkt buiten Neder land alleen te koop te zijn in Skandinavië, Noord-Duits- land en Noord-België. Dropgrens Van Delft: „Als je op de kaart van Europa een lijn trekt van Antwerpen naar Berlijn, heb je grofweg de dropgrens. Daarboven liggen de dropge- bieden, waarvan ons land de grootste soortenrijkdom kent, en alles wat daaronder en daarbuiten ligt is drop- arm. Geen wonder dus dat we jaarlijks duizenden kilo's drop meenemen op vakantie of opsturen naar landgenoten in verre streken". Drs. Gerard Helming, com mercieel directeur van Red Band Venco, doceert een stukje geschiedenis: „Drop in z'n oervorm is een aftreksel van de zoethoutwortel, die vooral in het Midden-Oosten groeit. Vele eeuwen geleden ontdekte men al dat het kau wen op zoethout goed hielp tegen maagklachten, keel pijn en dorst. Zelfs in het 2300 jaar oude piramidegraf van Toetanch-Amon is zoet hout aangetroffen. En be- Volgens Helming verandert de 'smaakbeleving' van de mens om de paar jaar een beetje. Dat geldt ook voor drop. „Onze afdeling search en ontwikkeling in Breda is dan ook voortdurend bezig om de voorkeuren van 5< de consumenten te peilen en de productie daarop af te stemmen. „Op dit moment", vult Van Delft aan, „is drop met een pittige, volle drops- maak erg geliefd. Daar tim meren we dus extra mee aan de weg. En er worden uiter aard ook steeds nieuwe vormpjes bedacht die publiekstrekker fungeren, p Met Fabeltjeskrant-figuur-^ tjes kun je bijvoorbeeld nau welijks meer aankomen. Dat worden dan Alfred J. Kwak- dropjes. Warme drop Blokken Tegenwoordig komen er voor de fabricage van drop geen scheepsladingen met zoet hout meer naar Nederland. De wortels worden in de lan den van herkomst al bewerkt tot 'blokdrop': grote zwarte brokken, ongeveer zo groot als twee telefoonboeken op elkaar. Ze smaken als laurier drop, een naam die is ont staan doordat de blokken vroeger werden aangeleverd met laurierbladeren ertus sen, hetgeen een speciaal aro ma aan de grondstof gaf en tevens voorkwam dat de blokken aan elkaar zouden kleven. Nu zit elk blok in plastic verpakt. „Ik snap al hoe het verder gaat", zeg ik wijsneuzerig. „De blokken worden natuur lijk in grote ketels gesmolten en dan wordt er al roerend van alles en nog wat bijge daan tot de echte drop ont staat". „Nee", schudden Van Delft en Helming eensge zind. Maar ik ben wel warm. „Het gaat juist andersom", legt Van Delft uit. „Eerst wor den alle bijkomende ingre diënten tot een egale brij ge maakt: water, gelatine, sui ker, glucosetroop en zetmeel. En natuurlijk komt daar voor zoute drop nog zout bij, voor zoete drop extra suiker, voor mentholdrop een scheut eu calyptus-olie, voor honing- drop honing, enzovoorts. Pas als voor elke dropsoort de ba sispap klaar is wordt de ge smolten blokdrop erbij ge daan, waardoor het mengsel z'n droppige smaak krijgt. Bij het koken en mixen van alle bestanddelen spelen compu tergestuurde machines de hoofdrol. Er komt bijna geen mens meer aan te pas". Op het moment dat ik in m'nL witte jas langs de 'roertanks'L wandel wordt er muntdropL geproduceerd. „Hebt u welL eens warme vloeibare dropL geproefd?", vraagt de fa-L brieksmanager, die als gidsL fungeert. Hij draait eenL kraantje open, waaruit een^, zwarte stroperige massa inu, een lekbak loopt. „Kijk uit,L dit is ongeveer tachtig gra-L den! Als u heel even een vin-L ger onder de kraan houdt,) kunt u een smaaktest doen".|w De fabrieksmanager geeftie het voorbeeld en terwijl hij|e keurend een wijsvinger in z'n[s mond dompelt doe ik hem na.L Gloeiende drop! LetterlijkL om je vingers bij af te likken. Vijf minuten later maak ik deql geboorte van een echt dropje a] mee. Dat gaat opnieuw net even anders dan ik had ge-r dacht. Je kunt namelijk de n vloeibare drop niet zomaar in e, een metalen of houten [j, vormpje gieten, zoals ik on-Br nozel veronderstelde, want a, dan krijg je het spul er nooit c] meer uit. Dat blijft plakken. Daarom gebruikt men malle- tjes van maismeel. Een ma-jj- chine drukt figuurtjes vang gips in grote bakken met 3] meel, precies zoals je een voe- ,a tafdruk in het zand maakt. In r al die afdrukjes valt een afge-5 paste klodder vloeibare drop.;v Vervolgens verhuizen deL meelbakken met hun dropjesL in wording naar enorme^ droogruimten, de 'dropkasV ten'. Daar moeten ze bijnaL twee dagen vertoeven eer de dropjes klaar zijn voor verde-| re behandeling: het meel|&l wordt eraf geborsteld, ze krij-L gen een glanslaagje van wast en ze mogen nog één dag rus-j 1 tig liggen om 'uit te harden',L Maar dan slaan onverbiddel-L lijk de inpakmachines toe. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN c Standaard Uitgeverij/Wavery Productions UTRECHT - Ook mensen die als normaal worden bestem peld, zijn in bepaalde omstan digheden in groepsverband tot de meest gruwelijke geweldda den in staat. Dat staat weten schappelijk vast en er zijn le gio voorbeelden van. Dat zegt prof. dr. F. Beyaert, oud ge neesheer-directeurvan de Psy chiatrische Observatiekliniek van het Gevangeniswezen, het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Aanstaande vrijdag staan voor de rechtbank in Den Bosch drie verdachten van 17, 21 en 22 jaar terecht. Ze hebben be kend dat ze begin dit jaar de 31-jarige, ip zichzelf gekeerde geesteszieke Eindhovenaar Roel Burema ip diens woning meer dan vier uur gruwelijk hebben mishandeld. Ze hiel den daar pas mee op toen de man aan zijn verwondingen was overleden. Het slachtoffer en de verdachten woonden in hetzelfde flatgebouw. De volgende dag haalden de verdachten met het inmiddels vervalste paspoort van het slachtoffer 1.000 gulden van zijn bankrekening. Eén van de verdachten, die regelmatig in zijn woning gastvrijheid ver leende aan groepen jongeren die min of meer met hun ziel onder de arm liepen, liet een 14-jarig meisje een kijkje ne men in de woning van Bure ma. Pas daarna werd het lijk begraven in een vlakbij gele gen park. Om te voorkomen dat het zou worden ontdekt door honden, werd het overgo ten met een laag cement. In de daarop volgende dagen werd de flatwoning van Burema he lemaal leeggehaald om sporen te verwijderen. De inboedel werd meegenomen, de vloer bedekking verwijderd en het behang van de muur getrok ken. De zaak kwam kort daar na aan het rollen toen het 14- jarig meisje thuis vertelde wat haar was overkomen. Het is volgens professor Beyaert van groot belang dat dit soort verdachten grondig psychiatrisch wordt onder zocht voordat ze voor de rech ter verschijnen. In de zaak Bu rema is dat ook gebeurd. De conclusies van dat onderzoek zullen pas tijdens de rechtszit ting bekend worden. „Wanneer het misdrijf puur het gevolg is van groepsgedrag zijn de betrokkenen in wezen niet gevaarlijker dan andere mensen. Dat ligt anders wan neer het misdadige in een be paald individu is geworteld", aldus prof Beyaert. Een rechter kan volgens hem bij dergelijke gruwelijke mis drijven alleen een goed en eer lijk oordeel vellen over de ver dachten als hij beschikt over een gedegen psychiatrisch rapport. Daarom is het volgens Beyaert betreurenswaardig dat een verdachte in Neder land niet kan worden gedwon gen om aan een onderzoek mee te werken. „Wanneer iemand dat niet wil, vindt geen psychiatrisch on derzoek plaats. Dat is een om issie in de wetgeving. Wanneer de samenleving vindt dat een verdachte moet worden onder zocht, moet dat ook kunnen worden afgedwongen". Voordat een groep zich ge welddadig gaat gedragen heb ben zich veelal ingewikkelde psychische processen voorge daan en is een omslagpunt ge passeerd. Het gebruik van al cohol en drugs is een bijko mende factor, maar meestal niet meer dan dat, aldus Beyaert. De leider van de groep, die de anderen op zweept, heeft paranoïde ken merken. Vertoont zo iemand ook nog narcistische trekken, dan is er sprake van een bij zonder gevaarlijk persoon. IJdelheid de zaak Burema die het 14-ja ge meisje in de flatwoning val het slachtoffer heeft gelater dat heeft gedaan uit nareist!) sche ijdelheid. „Hij heeft we) licht daarmee zijn eigen langrijkheid willen vergrote en onderstrepen". Jonge mensen zijn volgei Beyaert gevoeliger v groepsdruk dan ouderen. moet er min of meer vatbai voor zijn. Mensen met ee zwakke eigen identiteit doe eerder mee dan mensen mi een sterke persoonlijkheil Het is vreselijk moeilijk om te schatten hoe groot de kar is dat daders van groepsdelii| ten in herhaling zullen vaP len", aldus professor Beyaert.K Slachtoffers van een groepsd» liet worden door de dadel I vaak tot onmens of duivel vei j klaard, of tot een zogenaamd )f minusvariant. Burema, di n( zich nadrukkelijk afsloot vakR de buitenwereld, behoort vo|f gens Beyaert duidelijk tot dier laatste categorie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4