^Wachtgeld verslechterd voor hoger toon leraren Valkenburg 'Tour-istischer' dan ooit Krimpenerwaard ernstig vervuild flfoidacGouocwtBINNENLAND MAAJTOAG13 JULI 1992 Omstreden ledenstop voetbalclub opgeheven KIPFILET TOURMALET Rampenplan bij weinig chemische bedrijven Reis Zuid-Afrika van de baan )EN HAAG - De Tweede Kamer crijgt deze week per brief de for- nele bevestiging dat het voor au- rustus geplande bezoek van de cabinets-top naar Zuid-Afrika de- initief niet doorgaat. Premier rubbers, vice-premier Kok en mi- lister van buitenlandse zaken fan den Broek buigen zich dezer jagen over de formulering van de jrief. Eerder al viel in een debat jver de reis in de Tweede Kamer lit antwoorden van minister Van len Broek op te maken dat de eis niet zou doorgaan, nadat het iNC had laten weten dat de Ne- lerlandse delegatie nog niet wei tom is. •k )EN HAAG De vier onder lijsbonden weigeren genoe- en te nemen met de besluiten ie het kabinet het afgelopen Doptiveekeinde heeft genomen ver het niveau van de leraren- alarissen. Vooralsnog zijn de onden dan ook van plan de oor 24 september aangekon- igde algehele onderwijsstak- ing gewoon door te laten nid Boete voor reclame met prins Bernhard AMSTERDAM Het Amsterdamse reclamebureau PMS heeft een boete van 25.000 gulden gekregen van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). Het bureau heeft zonder toestemming van de RVD een foto van prins Bernhard gebruikt voor reclame voor een Ja pans automerk. De prins is op de foto te zien met een nieuw lasergeweer tijdens een demonstratie kleiduivenschieten. „Het is een knipoog ge weest naar het nieuwe geweer en de beertjes van Mazda. We heb ben ons van tevoren wel afgevraagd of het mocht, maar we hebben de gok genomen. We dachten dat het wel zou loslopen, omdat we het op zo'n vriendelijke manier deden, maar dat deed het dus niet", vertelt managing-director A. Tiggelman. De RVD verzocht het bureau vrijdagmiddag de reclamecampagne stop te zetten. Het bureau gaf aan dat verzoek gehoor, maar voor een aantal ad vertenties was het te laat om ze nog terug te trekken. „We zullen het niet meer doen. Het kind is stout geweest en we zijn gestraft", aldus de directeur. Hij ontkent dat de foto is geplaatst met het doel gratis publiciteit te krijgen. „We wilden alleen dat de advertentie op zou vallen en dat is wel gelukt". PMS betaalt de boete aan het Wereld Natuur Fonds. Hoofdagent buiten functie gesteld AMSTERDAM Hoofdcommissaris Nordholt van de Am sterdamse politie heeft vanmorgen een 47-jari- ge hoofdagent buiten functie gesteld. De man, die dienst deed bij de Criminele Inlichtingen Dienst, zou zich niet hebben gehouden aan de interne voorschrif ten over de manier waarop contacten met informanten moeten worden onderhouden. De hoofdagent was al eerder gewaarschuwd. Ethiopische asielzoekster mag blijven UTRECHT - De uitzetting van een 23-jarige Ethiopische asiel zoekster is voorlopig van de baan. Staatssecretaris Kosto (Justitie) wil eerst de bezwaren van de Hoge Commissaris van de Vluchtelin gen (UNHCR) tegen deze uitzetting grondig bestuderen. Dat heeft een woordvoerster van Justitie gisteren meegedeeld. De vrouw, van wie het asielverzoek is afgewezen, zou gisteren worden uitgezet. Het zou de eerste uitzetting naar Ethiopië zijn sinds jaren. Daarte gen werd onder meer geprotesteerd door UNHCR, de commissie van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen. Gevreesd wordt dat de veiligheid van de vrouw, die banden had met het vorige regime in Ethiopië, niet kan worden gegarandeerd. Justitie hield tot het laatste moment zijn poot stijf, maar is kennelijk onder druk van het protest van mening veranderd. Volgens Justitie betekent het op schorten van de uitzetting echter niet dat het ministerie het beleid ten aanzien van de Ethiopiërs gewijzigd heeft. Het ministerie vindt dat er nog steeds naar Ethiopië kan worden uitgezet, maar dat nu tegemoet is gekomen aan de bezwaren die gelden voor dit indivi duele geval, aldus de woordvoerster. DpU- /on- Om danlinister Ritzen mag volgend iar iets meer dan 200 miljoen ulden extra gaan besteden an verbetering van de lera- insalarissen. Volgens de bon en is dat echter bij lange na iet voldoende, temeer omdat helft van dit bedrag moet omen uit een verslechtering in de wachtgelden voor werk- )ze docenten. Dit is dus weer een sigaar uit gen doos", zei een boze ■litter De Jong van de protes- nda-ants-christelij ke vakorganisa- Wa1e PCO gisteren desgevraagd. n regering wekt zijns inziens Vi onrechte de schijn dat lera- in graag ophouden met wer- en dat daarom het wacht- n >id best wat omlaag kan. wal Maar men stapt niet uit het Df iderwijs. Men wordt eruit it, door bezuinigingen igering. Ons wachtgeld is ab- iluut geen luxe-regeling en oet dus zeker in stand gehouden", aldus De >ng. tegenstelling tot de onder ijsbonden is de onderwijsva- wganisatie Na-Hossers wel delijk tevreden. „Het is een ap op de goede weg. We zul- n er echter wel op toezien dat toegezegde 200 miljoen gul- tn inderdaad naar de verbe- ring van de salarissen van de iginnende leraren gaat" de organisatie. laims et kabinet bereikte zaterdag in akkoord over de uitgaven- de begroting voor 193. Alle claims van ministers lor extra geld bleken sterk ireduceerd. En alleen de ex- uitgaven voor opvang van iielzoekers en uitbreiding in het aantal gevangeniscel- worden door het gehele ka- net opgebracht. middelen ter verbetering in onderwijssalarissen moet inister Ritzen grotendeels :n te vinden door te bezuini- >n op andere posten van zijn 'groting. Ritzen vroeg aan- nkelijk ruim 300 miljoen ilden voor verbetering van salarissen in 1993. Dat be- ig heeft het kabinet ver- eind tot 211 miljoen gulden, larvan de bewindsman zelf igeveer de helft op tafel moet (gen, door terugdringing in het ziekteverzuim en de beidsongeschiktheid >or verslechtering van de ichtgeldregeling. Over dat itste wil Ritzen binnenkort an onderhandelen met de iderwijsbonden. onderwijsminister toonde zaterdag een tevreden an. De 211 miljoen gulden hij extra van het kabinet ijgt wil hij met name gaan nwenden ten behoeve van aren in vakken waar moei lijk docenten voor te krijgen zijn. Daarnaast denkt hij aan het verhogen van de aanvangs salarissen. De dreigende extra kosten van 440 miljoen voor de opvang van asielzoekers zijn in de mi nisterraad teruggebracht tot ongeveer de helft. Die vermin dering is mogelijk, denkt het kabinet, door een betere door stroming te bevorderen van asielzoekers vanuit rijkscentra naar gemeentelijke opvang huizen. De asielzoekers blij ven nu te lang in één van de dertig rijkscentra, waar de kos ten per bewoner aanmerkelijk hoger zijn dan in de gemeen ten. Deze laatste zijn verplicht twee asielzoekers per duizend inwo ners op te nemen. Gemeenten die zich daar niet aan houden worden door het kabinet aan gepakt. Daarnaast blijven asielzoekers, die geen perma nente verblijfsvergunning krijgen maar wel worden ge doogd, te lang in de gemeente lijke opvanghuizen zitten. Deze mensen zouden sneller in eigen woningen moeten ko men. Daarvoor is het noodza kelijk hen te voorzien van zo'n eigen woning en voor hen te bemiddelen bij het zoeken naar werk. Minister Hirsch Ballin van jus titie krijgt extra geld voor de uitbreiding van het aantal cel len. Aanvankelijk zouden de cellen worden gekocht, maar dat plan is bijgesteld. De cellen zullen nu worden 'gehuurd'. Daarmee is jaarlijks een be drag van 15 miljoen gulden ge moeid. De 40 miljoen extra die nodig zijn voor een krachtiger aan pak van de zware criminaliteit zal Justitie zelf kunnen 'ver dienen'. De opbrengsten van deze maatregelen zullen na melijk terugvloeien naar dit ministerie. Het gaat dan vooral om het afnemen van crimineel verworven vermogens, het geen in de ministerraad popu lair gezegd de actie 'Pluk ze' is gaan heten. Premier Lubbers zei het zater dag te betreuren dat het kabi net vrijwel geen financiële ruimte heeft voor nieuw be leid. Bijna alle nieuwe voorne mens gaan dus ten koste van reeds bestaande uitgaven. Zo is ondermeer niet tegmoetge- komen aan de claim van minis ter Bukman en staatssecreta ris Gabor van Landbouw en Natuurbeheer. Zij wilden meer geld hebben voor een snellere uitvoering van het natuurbe leidsplan 'Groene Ruimte'. De regeringsfracties CDA en PvdA toonden zich zaterdag blij over het feit dat het kabi net er de afgelopen weken vrij gemakkelijk is uitgekomen. Overigens wordt algemeen aangenomen dat de besprekin gen in augustus aanmerkelijk moeilijker zullen worden. Het gaat dan om de inkomstenkant van de begroting. Dan worden onder meer de belastingen, de sociale premies en de eigen bijdragen voor de volksge zondheid vastgesteld. Minister Kok van financiën, die tevens leider is van de PvdA, deed nu vast een beroep op het CDA om mee te helpen zoeken „naar mogelijkheden om de mensen die het 't moeilijkst hebben te vrijwaren van koopkrachtda ling". Helicopters Helicopters van het Amerikaanse bedrijf Era Aviation worden uitgela den op Schiphol na een reis per Boeing vanuit Anchora. Vijf helicop ters zullen worden ingezet door de Verenigde Naties in het vroegere Joegoslavië. De inmiddels witgespoten machines zijn gisteren door de technische dienst van KLM ERA Helicopters vliegklaar gemaakt en voorzien van VN-markeringen. Vandaag nog vliegen de helicop ters naar Zagreb en Belgrado. De toestellen zullen uitsluitend voor humanitaire doeleinden zoals reddingsoperaties en voedseltrans- porten worden ingezet. FOTO: ANP Een mond vol jazz Vier dagen lang heeft het immense circus van Acket me van de straat gehouden. Ik weet 't, ik weet 't, ik doe 't mezelf aan. Niemand vraagt van me om naar alle concerten te gaan. Geen hoofdredacteur die van me eist dat ik na afloop van het festival in de vroege uurtjes naar de bar van het Bel Air hotel moet om ook daar muziek te recenseren. Het is allemaal m'n eigen schuld. Omdat het - onder ons gezegd en gezwegen - zo mooi is. Een festival is er voor het publiek, maar Ackets creatie heeft iets extra's: muzikanten vinden het óók leuk. Ze zien elkaar maar af en toe, horen heel soms een collega spelen. Maar nooit hebben ze zóveel collega's om zich heen als bij het North Sea. Dus snellen al die jonge jazzbroekjes naar de bar van het hotel waar hun oudere collega's bivakkeren, en spélen. Om gehoord te worden. En wat een genoegen om dan Clark Terry in de hal te zien rondlopen met andere musici, Chick Corea te zien praten met een stel Nederlandse muzikanten, en even te schrikken als Lou Rawls zich omdraait wanneer je langs hem wilt en voor de verandering jóuw stemgeluid imiteert in plaats van jij het zijne. Zeventien festivals nu al en je bent er al die keren geweest. In die tijd komt een kind ter wereld, groeit op, gaat school en verlaat het huis. Zo lang. „Ja jongen" zegt een vrouwelijke kennis, die 't ook al die jaren al meemaakt, „we worden oud". Ze lacht er bij. Ik denk terug aan die allereerste kennismaking met jazz. Mulligans 'My funny Valentine'. Dave Brubeck, maar dan vooral het geluid van saxofonist Paul Desmond. Het Modern Jazz Quartet. In de schoolbanken schreef ik een gedichtje over hun bijzondere geluid. Zou ik 't nog hebben? Oscar Peterson. En maar met mekaar zeuren over wie de betere drummer was, Joe Morello, Conny Kaye ofEd Thigpen. Bij het bedrijf waar ik m'n eerste baan had, werkte een vriend die piano speelde. We aten met twee knapen van elders in de middagpauze gezamenlijk onze boterhammen op. Vier jazzliefhebbers wandelend over straat. Han (nog pianist en nu eigenaar van een pianozaak) noemden we Monk. Naar Thelonious. Frans (inmiddels leraar en jazzcriticus) heette Parker. Naar Charlie. Een ander was Brookmeyer (Bob) en ik liep door de Javastraat als Tatum. Naar pianist Art. We ruilden jazzplaten, wisselden het laatste jazznieuws uit, en hadden met volle mond hoge meningen. Er is veel veranderd. We zijn ouder, hebben andere kennissen. Maar de jazz is gebleven. Ik heb niet de hoop dat ik er ooit afkom. VALKENBURG - L'Alpe- d'Huez in Limburg. Het ultra korte bezoek van de Tour de France aan Valkenburg leidde in het weekeinde tot taferelen die doorgaans in het mega-wie- lerspektakel alleen op de be faamde Franse Alpentop voor komen. Naar schatting vijfhonderd duizend mensen klapten hun stoeltje uit langs het traject van vijftig kilometer over Ne derlands grondgebied, waar van de helft op de Cauberg pro beerde over eikaars ruggen een glimp van de coureurs op te vangen. Ze zagen de vader landse vedetten pas op het mo ment dat de Fransman Gilles Delion twee kilometer buiten het dorp als eerste over de streep was gekomen. De 79e Ronde van Frankrijk moet een Europees spektakel worden en daarom koerst het peloton door zeven landen. Spraakmakend waren de eer ste ritten door Spanje, Frank rijk en België door het koers verloop, in Nederland leidde de massale belangstelling tot verbaasde gezichten. Neder land liep uit. De drie heuvels in Limburg werden opgetoverd in openbare campings, waar het krioelde van de mensen. Kroegen en terrassen puilden uit. De regen zorgde voor ver koeling. Oranje-orkesten langs de weg zorgden voor een sfeer tje dat normaal gesproken al leen EK- of WK-voetbalwed- strijden van het Nederlands Elftal voorkomt. Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc wilde spektakel. De oud journalist keek zijn ogen uit. „Een schitterend parcours en een ongekende hoeveelheid mensen. Dit maakt de Ronde tot een uniek gebeuren". Een van de renners keek onge lovig in het rond bij het berei ken van de Cauberg. „De men senmassa die elk jaar op l'Al- pe-d'Huez voor een fantasti sche sfeer zorgt, stond zater dag in Valkenburg". Het binnenhalen van de Ron de kostte het Limburgse stadje voor negentien uur ruim zes ton, waarvan 350.000 gulden werd betaald om de Tour over 67 kilometer Nederlands grondgebied te laten rijden. De overheid paste geld bij voor de noodzakelijke begeleiding op de weg. Tussen Kanne en Val kenburg werd elke toegangs weg afgesloten. Ruim zeven kilometer dranghekken moes ten in de omgeving Valken burg de rijendikke massa van de straat houden. Vluchtheu vels werden weggehaald om de coureurs een vrije doorgang te verlenen. „Dit heb ik nog nooit meege maakt", keek Frans Maassen terug op de laatste vijf kilome ter. „De Tour leeft in Neder land, ook al zijn de prestaties van de Nederlanders het hele seizoen matig. Doodzonde dat er geen Nederlander vooraan zat. Ik wilde per se als eerste Limburg bereiken. Helaas lag de grens drie kilometer te ver", sprak de Limburger op de plaats waar zijn ploegleider Jan Raas in 1979 de wereldtitel greep. „We komen zeker terug", zei Jean-Marie Leblanc gisteroch tend voor de start. Enkele uren later constateerde hij het schrille contrast met Limburg bij het naderen van Koblenz. Duitsers hebben geen fiets- historie, bleek langs de kant van de weg. Daar was het rus tig alsof het een autoloze zon dag betrof. Grote elektriciteitsmasten ontsieren het landschap van de Krimpenerwaard. Uit bodemonderzoek is ge bleken dat deze grote polder op honderd lokaties ernstig is vervuild. FOTO: anp DEN HAAG Op honderd van circa vijfhonderd onderzochte lo katies in de Krimpenerwaard is sprake van ernstige vervuiling met onder meer chemisch afval, dat in de jaren zestig en zeven tig illegaal is gestort. Dit blijkt uit bodemonderzoek dat in de pol der is uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid-Holland. De vervuiling is volgens de Zuidhollandse milieugedeputeerde Van der Vlist ernstiger dan die in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn. In het onderzoeksrapport zijn de risico's van de vervui ling in kaart gebracht. Honderd plekken moeten op een of ande re manier worden gesaneerd. De Keuringsdienst van Waren on derzoekt de melk van koeien uit de Krimpenerwaard en omge ving. Volgens Van der Vlist zijn er in de Krimpenerwaard vaten aange troffen met chemisch afval, dat afkomstig is van bedrijven uit het havengebied van Rotterdam. Het bevat onder meer verf- resten en ziekenhuisafval. „Wat eigenlijk naar de chemische ver brandingsoven moest, werd gemengd en gestort in de Krimpe nerwaard", zegt de milieudeskundige. Naar aanleiding van het bodemonderzoek worden rond één dumpplaats bij Stolwijk volgende week waarschuwingsborden met de tekst 'verboden toegang' geplaatst. In de buurt ligt een camping en er wordt intensief gerecreëerd. Volgens Van der Vlist worden de verbodsborden geplaatst om te voorkomen dat mensen zelf op onderzoek uitgaan en zo met de vervuiling in aanraking komen. De milieugedeputeerde zegt dat er in de Krimpenerwaard geen direct gevaar voor de volksgezondheid bestaat, omdat mensen niet meteen aan de vervuiling worden blootgesteld. Wel dreigt het gevaar dat het grondwater vervuild raakt. Welke maatrege len moeten worden genomen op de gevaren voor het milieu en de volksgezondheid te keren is nog niet duidelijk. Vooralsnog denkt de provincie Zuid-Holland aan afdekken, afgraven en in dammen van sloten. ASPER EN HOBBES ik WAS hECE/UAAH VER- GETEN PAT ik /VIIJN TRANSFORAIONITECR- PISTOrt- bij /ME HAPI NU IS HET GEWOON EEN KWESTIE VAN cP WlEzEW= richten En ik bEn safe. HAAKSBERGEN Het bestuur van de Voetbalvereni ging Haaksbergen heeft gisteren besloten de ledenstop voor buitenlanders ongedaan te maken. Dat is gebeurd nadat de KNVB de voetbalvereniging zaterdag had laten weten bezwaren te hebben tegen de ledenstop. Haaks bergen had de ledenstop vrijdag afgekondigd omdat er teveel le den van Turkse afkomst zouden toetreden. Nederlandse ouders hadden gedreigd hun kinderen van de club te halen als het per centage buitenlandse jongeren verder zou stijgen. Een vijfde deel van de 250 leden van Haaksbergen is van Turkse afkomst. Het bestuur verwachtte dat het percentage Turkse jongens zou stijgen tot 70. Het probleem bij de W Haaksbergen is volgens het bestuur dat de buitenlandse leden onvoldoende integreren in het clubgebeuren, waardoor er een afstand tussen hen en de andere leden ontstaat. (ADVERTENTIE) HILVERSUM - Voor twee derde van de grote chemische bedrijven in Nederland is door de be trokken gemeenten nog steeds geen wettelijk voorgeschreven rampbe- strijdingsplan gemaakt. Dat blijkt uit nieuwe cijr fers van het ministerie van binnenlandse zaken, die gisteren voor de IKON-radio werden be kendgemaakt. Het ministerie roept op korte termijn de burgemeesters van gemeenten zonder een vereist rampbestrijdingsplan bijeen om de achterstand in te halen. Het ministerie vindt dat er ei genlijk voor alle gevaarlijke objecten een gemeentelijk rampbestrijdingsplan moet komen, aldus mr. G.N. Roes, plaatsvervangend directeur- generaal Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken. Het gaat volgens Roes om vijf enzeventig bedrijven die val len onder de zogenoemde Eu ropese Soveso-richtlijn omdat ze grote hoeveelheden gevaar lijke stoffen opslaan of verwer ken. Per 1 januari 1993 worden nog eens veertig bedrijven aan de lijst toegevoegd omdat de Soveso-richtlijn wordt aange scherpt. Voor slechts vijfen twintig bedrijven is op dit mo ment een gemeentelijk ramp bestrijdingsplan gemaakt. Het bedrijf Cindu in Uithoorn, waar afgelopen week zware ontploffingen plaats vonden waarbij drie doden vielen, had overigens geen rampbestrij dingsplan omdat het bedrijf niet onder de Soveso-richtlijn viel. Een woordvoerder van de In dustriebond FNV verklaarde dat het 'schandelijk' is dat zo veel bedrijven zonder rampen plan werken. De industrier bond vindt dat de overheid zich op het punt van de veilig heid actiever moet opstellen. „Ik vind dat deze gegevens., ook een verwijt zijn aan de overheid", aldus de woord voerder. Voor de bond is het vaak moei lijk te achterhalen hoe het met de veiligheid is gesteld in de chemische industrie. Bedrij ven meten vaak de mate van veiligheid af aan de mate van verzuim. De meeste bedrijven kennen geen hoog verzuim en zouden dus redelijk veilig moeten zijn. De vraag is echtér of je op deze manier wel ge noeg te weten komt over de werkelijke toestand, aldus de woordvoerder.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3