Blokkade rond Sarajevo voor het eerst doorbroken Rabin: vrede heeft prioriteit Tip (13) 2 4 6 13 14 17 Voor merendeel van bedrijven in Rijnmond is rampenplan gemaakt Politie Los Angeles beschuldigd van volgen beroemdheden 1 Brand in Letland deels onder controle [~14~Dagen Gratig CekLcSotwant MAANDAG 13 JULI 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Tweede centrale mosliminstantie opgericht Wachtgeld verslechterd voor hoger loon leraren Dagboeken Goebbels: Hitier al in 1938 klaar voor oorlog LEIDEN OMGEVING Groei werkgelegenheid Zuid-Holland stagneert £cidóe 6omo/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25388. Losse nummers 1,50. Morgen in het algemeen veel be wolking en voornamelijk in de nacht en ochtend nu en dan re gen. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. Tot matig of zwak afnemende westelijke wind, kracht 3, maar aan de kust eerst nog nu en dan krachtig, 6. Paus kampt met naweeën van moordaanslag VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II is gisteren voor onderzoek in het ziekenhuis opgenomen. Art sen sluiten niet uit dat de paus te maken heeft met de naweeën van de moordaanslag in 1981. Hij werd toen zeer zwaar in de buik verwond. De paus had de opname eerder op de dag aangekondigd tijdens het weke lijkse middaggebed op het St. Pie terplein in Rome. Volgens Joaquin Navarro, de woordvoerder van de paus, heeft deze te kampen met een kwaal aan de ingewanden. Pagina 2: Operatie paus mogelijk deze week Nelson Mandela gast op Democratische conventie NEW YORK Nelson Mandela, de voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres (ANC), is woens dag aanwezig op de conventie van de Democrati sche Partij in New York. De conventie, die vandaag is begonnen en vier dagen duurt, zal officieel gou verneur Bill Clinton van Arkansas en senator A1 Gore uit Tennessee kiezen tot de Democratische kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap bij de verkiezingen op 3 november. Het is niet de bedoeling dat de Zuidafrikaanse zwarte voorman een toespraak houdt op de conven tie. Mandela, die naar New York komt voor een bij eenkomst van de Verenigde Naties, is voor de con- I ventie uitgenodigd door voorzitter Ron Brown van I de Democratische Partij Nelson Mandela. Politie arresteert zestig ANC-aanhangers JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft van nacht zestig ANC-aanhangers gearresteerd tijdens een raid op het huis van George Mashele, een lid van de militaire vleugel van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), die vo rige week dinsdag onder verdachte omstandigheden om kwam. Het was het ANC die dit vanochtend meldde, de po litie wilde de arrestaties niet bevestigen. Wat de officiële en politieke redenen van het politie-optreden zijn, was niet be kend. De meeste arrestanten zijn lid van de Jeugdliga van het ANC. Vijf ANC-aanhangers zouden bij de politie-actie gewond zijn geraakt. Volgens de politie stierf Mashele toen een handgranaat ontplofte die hij naar politieagenten wilde gooien, volgens het ANC stierf de man omdat de politie het huis beschoot. Na zijn dood vroeg het ANC „om uitleg, vooral in het licht van de aanbevelingen van de internatio nale experts". Deze experts zijn lid van een panel van tien leden, dat vorige week werd benoemd om de regering ad vies te geven over behandeling van betogingen op straat. Daling autoverkoop AMSTERDAM - De verkoop van personenau to's in Nederland is het eerste halfjaar met bij na vier procent gedaald. Het is voor het eerst in vijf jaar dat er minder auto's worden verkocht. De dalende verkoop is volgens de RAI niet ver rassend. Andere Westeuropese landen gingen Nederland vorig jaar al voor. Als reden voor de daling noemt de RAI een geringer vertrouwen van het publiek in de economie. De tegenval lende verkoop wordt enigszins gecompenseerd door de sterk stijgende vraag naar de relatief goedkope bestelauto's (grijs kenteken). De eer ste helft van het jaar is de verkoop van bestel auto's met 25 procent gestegen, aldus de RAI. Dit weekend werd bekend dat het ministerie van financiën maatregelen gaat nemen om het gebruik van het grijs kenteken terug te drin gen. Pagina 4: Rijden met grijs kenteken inge perkt Geen excuus voor Breuklnk mogelijk Dikke nederlaag voor honkballers Hlllegom grossiert In finaleplaatsen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND BEURS LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU SPORT 8,13 SARAJEVO Dobrinja, de wijk van Sarajevo waar „de mensen gras eten", werd gisteren eindelijk bereikt door VN-troepen die honderd ton voedsel en medicijnen aanvoer den. Het was de eerste keer sinds het beleg van Sarajevo dat een hulp transport de mensen in Dobrinja bereikte. Canadese VN-troepen kwa men met plaatselijke comman danten een staakt-het-vuren van drie uur overeen. De lucht brug met het vliegveld van Sa rajevo werd dit weekeinde voortgezet, maar van de ruim duizend ton voedsel en medi camenten die al aangevoerd zijn, kwam alleen die honderd ton voor Dobrinja terecht bij de mensen die het nodig heb ben. Servische strijdgroepen zetten dit weekend een groot offen sief in met tanks en infanterie. Behalve in Sarajevo werd bijna in heel Bosnië gevochten, on der meer in en rond de stad Gorazde, zestig kilometer ten zuidoosten van Sarajevo. Daar bij raakte een chemische fa briek in brand. De Bosniërs zouden het offensief hier en daar tot staan brengen, maar volgens de Servische militai ren is er sprake van een gesta ge doorbraak. Ook in Kroatië zetten de Ser viërs hun offensief voort, on der meer tegen Slavonski Brod, Slavonski Samac en Ba- bina Greda, zo meldden Kroa tische media. Servische mili tairen stelden dat sinds giste ren „de Servische vlag wap pert" boven Gradacac en Od- zak, waar eenvijfde deel van de bevolking etnisch-Servisch is. Om controle te krijgen over het noorden van Bosnië ont breken alleen nog Bosanski Brod en Orasje aan het ver langlijstje van de Serviërs. In middels controleren de Ser viërs zestig procent van het grondgebied van de gehaven de republiek. Pagina 5: Secretaris-generaal VN wil meer troepen in Bos nië Indisch monument beschadigd DEN HAAG Bezoekers van het North Sea Jazz Festival in het Nederlands Congresge bouw hebben gisteren door on zorgvuldig parkeren van hun auto het Indisch Monument aan de prof. B.M. Teldersweg in Den Haag ernstig bescha digd. De automobilisten wil den hun wagen parkeren in het gras bij de Waterpartij, waar het monument staat. Ze reden tegen het monument op, waardoor twee tegels met gou den inscripties in stukken op de grond vielen. De schade loopt in de duizenden guldens. De politie heeft tijdens het fes tival circa 125 auto's wegge sleept, die fout stonden gepar keerd. ROTTERDAM - Voor het me rendeel van de bedrijven in de Rijnmond die gevaarlijke stof fen opslaan of verwerken is een rampenbestrijdingsplan gemaakt. Dat stelt het hoofd rampenbestrijding van de ge meente Rotterdam, W. Den Boef. Hij reageert daarmee op cijfers van het ministerie van binnen landse zaken. Die lieten zien dat voor tweederde van de gro te chemische bedrijven in ons land geen door de wet voorge schreven rampbestrijdings- plan is gemaakt. Volgens Den Boef heeft Rot terdam de uitwerking van de zogenoemde Europese post- Sevesorichtlijn, die ten grond slag ligt aan de plannen, met medeweten van het ministerie anders aangepakt. Voor het uitgebreide industriegebied bij de Maasstad is geen plan per bedrijf gemaakt, maar is uitgegaan van de gevaarlijke stoffen die onder de richtlijn vallen. Op basis van die stoffen is een basisplan gemaakt dat per bedrijf nader is uitgewerkt. Van de 35 bedrijven die onder de richtlijn vallen, zijn de noodzakelijke gegevens van 30 in een toegespitst plan uitge werkt. Van vijf bedrijven zijn de definitieve gegevens nog niet in een plan verwerkt. Ze liggen ter beoordeling bij de Milieudienst Rijnmond DCMR. Volgens Den Boef wordt dit aantal verder aange vuld met vier bedrijven die on der de richtlijn gaan vallen we gens uitbreiding van de richt lijn. Pagina 3: Rampenplan bij wéinig chemische bedrijven Even alleen Het Nörth Sea Jazz Festival werd door zestigduizend mensen bezocht. Ondanks de drukte waren er in het Nederlands Congresgebouw toch nog plekjes te vinden om even met je geliefde alleen te zijn. foto: peter van mulken Pagina 11: De nieuwe sterren zijn in de maak. JERUZALEM - Yitschak Rabin vraagt het Israëli sche parlement vandaag hem te kiezen tot premier van een regering die streeft naar vrede met de Palestijnen in de door Is raël bezette gebieden. „De proef op ons succes ligt in het vermogen beweging te krijgen in het vredesproces, in eerste instantie tussen ons en de Palestijnen in de bezette ge bieden", zei de 70-jarige Rabin gisteren tot aanhangers in Tel Aviv. Rabin heeft beloofd de Palestijnen volgend jaar be perkt zelfbestuur te geven en een stop te zetten op de vesti ging van nieuwe joodse neder zettingen op de bezette weste lijke oever van de Jordaan en in de Gaza-strook. Hij heeft be loofd voortdurend in gesprek te blijven met de Palestijnen. Rabin zal vermoedelijk vol gende maand president Geor ge Bush ontmoeten in de Vere nigde Staten, voorafgaand aan het hervatten van de vredesbe sprekingen over het Midden- Oosten in Rome. „We blijven ook in gesprek met Syrië, Li banon en Jordanië", zei Rabin. Rabin heeft duidelijk gemaakt dat hij van pldn is persoonlijk leiding te geven aan de vrede sinspanningen: hij wordt be halve premier ook minister van defensie en behoudt het laatste woord over de autono mie. Deze kwestie wil hij niet overlaten aan minister van buitenlandse zaken Shimon Peres, die jarenlang zijn rivaal geweest is om het leiderschap van de Arbeiderspartij. De coalitie van de Arbeiders partij met de uiterst-religieuze Shas-partij en het linkse Me- retz-blok garandeert Rabin een meerderheid van 62 tegen 58 zetels in het 120 leden tel lende parlement. Shamir, de leider van Likud die bij de algemene verkiezin gen van vorige maand ont troond is, heeft definitief laten weten dat hij zich uit de poli tiek terugtrekt als Likud een maal een opvolger gekozen heeft. Pagina 5: Nieuwe regering- Rabin: geen reden tot euforie LOS ANGELES - De nieuwe politiechef van Los Angeles (LA), Willie Williams, heeft een spe ciale inlichtingeneenheid van het politiekorps op non-actief gesteld die wordt beschuldigd van het bespioneren van poli tici en beroemdheden als wijlen Robert Kennedy, voormalig gouverneur Jerry Brown, Michael Jackson en Barbra Strei sand. Williams ging tot actie over na dat hij inzage had gekregen in een boek dat geschreven is door een voormalige medewer ker van de gewraakte dienst. Michael Rothmiller, die van 1978 tot 1983 voor de eenheid werkte, zegt in zijn boek 'De geheime politie van L.A.: Van uit het LAPD elite-spionage- netwerk' dat het ging om een CIA-achtige inlichtingen dienst die alleen verantwoor ding schuldig was aan voorma lig politiechef Daryl Gates, de voorganger van Williams. Rothmiller zegt dat hij bewa kingsverslagen heeft gezien van dertig tot veertig jaar gele den. De detectieves legden gehei me dossiers aan over beroemd heden als Rock Hudson, Bar bra Streisand, Michael Jack son, Robert Redford, Muham- med Ali, Sugar Ray Leonard, Frank Sinatra en Marilyn Monroe, aldus Rothmiller. Ook over burgemeester Tom Brad ley van Los Angeles en de con servatieve televisiecommenta tor Pat Buchanan werden dos siers aangelegd. Gates, die Onlangs na jarenlan ge vetes met de autoriteiten van LA aftrad, werd op de hoogte gehouden van de poli tieke, financiële en seksuele misstappen van de uitverkore nen van de dienst. De inlich tingen, die met behulp van in formanten en afluisterappara tuur werden verzameld, wer den door hoge politiefunctio narissen gebruikt om de ge volgde personen onder druk te zetten of te bedreigen. „De in formatie werd gebruikt om de macht van de politie uit te brei den", aldus Rothmiller. „Som migen noemen dat chantage, anderen niet". Williams, die Gates op 1 juli opvolgde, is een onderzoek naar de dienst begonnen. De eenheid zal opgeheven worden als de beweringen in het boek, dat binnenkort verschijnt, waar blijken te zijn. Wereldrecord voor topstier RARFSEN - Met de produktie van het miljoenste 'rietje' sperma heeft topstier Sunny Boy van Ki Oost afgelopen weekeinde een wereldrecord gevestigd. In ruim twee jaar tijd is een half miljoen koeien over heel de wereld met zijn zaad bevrucht. Het record was gisteravond aanleiding voor de Amerikaanse nieuwszender CNN om aandacht te besteden aan het Harfsense fenomeen. Een pro gramma met Sunny Boy in de hoofdrol werd in ruim veertig lan den uitgezonden. Geen enkele stier in de wereld heeft deze pro duktie in zo'n korte tijd ooit bereikt", aldus technisch directeur R. van Giesen van KI Oost waar de stier op stal staat en elke werk dag één keer springt om een portie zaad te lozen. Soldaten zijn ingezet om de grote branden in onder meer Letland te bestrijden. foto: epa RIGA De brandweer in Letland krijgt de bosbran den die het land teisteren gedeeltelijk onder contro le. Gisteren vroeg Letland internationale hulp om te helpen bij het blussen van de brand die een Russi sche legerbasis nabij de hoofdstad Riga nadert. Het is echter niet uitgeslo ten dat het vuur opnieuw zal aanwakkeren. Finland heeft bekendgemaakt dat het deskundigen naar Let land zal sturen om te helpen. De Letse en de Russische mi nister van defensie hebben la ten weten dat er in Letland geen kernwapens liggen. Er was angst ontstaan dat het vuur zou kunnen overslaan naar een depot waar wellicht kernwapens liggen. Moskou stelt echter dat alle nucleaire wapens uit de Baltische staten teruggetrokken zijn. Politie en grenstroepen waren vanoch tend nog druk in de weer met de bluswerkzaamheden, waar bij ze werden gehinderd door gebrek aan materieel. De bran den ontstonden na drie maan den van droogte. „Tenzij er een echt harde wind komt, is het moeilijk voor te stellen dat er een verdere drei ging is", zei een woordvoerder van het Letse ministerie van defensie. In mei explodeerde na een brand een militair de pot in Vladivostok; daarbij moesten 6000 mensen worden geëvacueerd. Misschien heeft u eerst het weer nog even willen aanzien of pas nu een nieuwe fiets gekregen en zoekt u nu een goede gelegenheid om er met de tweewieler op uit te trekken. Wel als dat zo is, dan kunt u nog deze week uw hart ophalen, want van 18 juli tot 25 juli wordt de Veluwse Fiets Vierdaagse gehouden. Bij elkaar opgeteld gaat het eigenlijk om meer dagen dan vier, want er gaat nog een officiële openingsdag en een kennismakings puzzeltocht op de fiets aan vooraf, 's Maandags begint het pas echt tot en met donderdag, waarna vrijdags de fietsweek wordt besloten. In Ede weten ze er alles van (tel. 08380-32992). Laat u jnschrijven, ook als (proef)abonnee van de Leidse Courant. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: io maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. I I Dhr/Mevr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats:I I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding bestaat, kon e, Bel 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) igerd) ll !l l

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1