Afscheid verademing voor Eddy Planckaert SPORT OP DE LOSSE TOUR Van kilometer tot kilometer Lekker eten in de bus Afwachten QaidócQowiarit MAANDAG 13 JULI 1992 bij de autopsie werden sporen van amfetamines in urine, maag en bloed aangetroffen. Dopingcontroles waren inder tijd pas een jaar officieel. Boter 25jaar i is het precies 25 jaar geleden dat Tom Simpson op de Mont Ventoux stierf. Dat gebeurde tijdens de dertiende etappe van Marseille naar Car- pentas. Op de dertiende juli. In een verzengde hitte. Op drie kilometer van de top begon de 30-jarige Engelsman te zwal ken en viel van zijn fiets. Tot drie keer toe. De laatste keer bleef hij liggen. De dood van Simpson werd in verband ge bracht met doping. Hartstil stand door totale uitputting, luidde de officiële lezing, maar Het botert niet tussen Luc Le- blanc en Gerard Rué. De ren ners uit de Castorama-ploeg van Guimard liggen met el kaar overhoop sinds het Frans kampioenschap dat door Le- blanc werd veroverd. Rué ver wijt zijn ploegmakker achter zijn rug te hebben aangevallen om hem de titel te ontfutselen. „Ik zou geen moment rustig slapen", meende Rué. Traditie Duitsland heeft nauwelijks wielertraditie. De belangstel ling voor het métier is mond jesmaat. De kennis van zaken laat ook te wensen over. Zo bleek gistermiddag tijdens een uitzending van de WDR (West Deutsche Rundfunk). Een aan de grens met Nederland gepos teerde verslaggever antwoord de op de vraag vanuit de studio wie de gele trui in bezit had met: „De Fransman Poli....". Poli is een Italiaan en sinds vrijdag na een val uit koers. Lino fietste vrolijk aan hem voorbij. Hoe belangrijk de me dia de Ronde van Frankrijk in schatten bleek tijdens de ver keersinformatie om het half uur. „Wegen einer Radsport- veranstaltung" zijn de volgen de wegen afgesloten De naam Tour de France werd niet eens genoemd. Podium Valkenburg kreeg toch Neder landers op het podium. Niet na de finish, maar gisteren voor de start van de achtste etappe naar Koblenz. Drie zelfs, een ongekende weelde voor een land met gedeukt wielerpresti- ge. Het waren evenwel geen hardrijders, maar twee journa listen en een ploegleider die door de Tour-directie en minis ter Hedy d'Ancona werden ge huldigd. Teammanager Peter Post van Panasonic, TV-com- mentator Mart Smeets en jour nalist Peter Ouwerkerk van het Rotterdams Dagblad kre gen uit handen van directeur Jean-Marie Leblanc de medail le van verdienste. Allen heb ben meer dan twintig keer de Ronde van Frankrijk gevolgd. De Belg Herman Cornells werd eveneens onderscheiden. Hij is al meer dan twee decen nia chauffeur van de NOS-tele- visie tijdens de Tour. Snurken Gert-Jan Theunisse en Robert Millar delen de kamer tijdens de Tour. Normaal gesproken heerst diepe stilte, want bei den zijn renners van weinig woorden, 's Nachts wordt de rust echter wreed verstoord door Millar. De Schot snurkt. Hij maakt lawaai als een hout zagerij. Het geluid is zo irri tant, dat Theunisse tot nu twee keer midden in de nacht op zoek is gegaan naar een ander bed. Directeur Ad Bos van TVM stelde zijn kamer be schikbaar. Millar wist vorige week een keer Theunisse op zijn eigen kamer te houden. Hij beloofde de defecte televi sie te repareren. Dat lukte in een wip. Wat Theunisse echter niet wist, was dat de vegetariër het kapotte toestel had vervan gen door de goed functione rende televisie uit de kamer van Rob Harmeling. TOEKE Tijdens zijn ac tieve carrière was Eddy Planckaert vrijwel dage lijks dankbaar voer voor de media. Conflicten, gro te triomfen en bizarre ont hullingen over mystieke trainingsmethodieken wisselden elkaar in hoog tempo af. Vooral toen hij zich in een Zwitserse kliniek liet injecte ren met cellen van ongeboren lammeren haalde hij wereld wijd de pers. Na zijn dubbele hernia en afscheid van het profpeloton is er in feite niet zóveel veranderd. De jongste telg uit het roemrijke Vlaamse wielrengeslacht is nog altijd repeterend in de publiciteit te bewonderen. Ook nu hij zich zelf als een soort kluizenaar op een 300 jaar oude boerderij 'in the middle of nowhere' heeft teruggetrokken Te popelen voor weer een in terview staat Eddy Planckaert niet. Integendeel zelfs. Het liefst houdt hij zich onledig met het geduldig observeren van de pure natuur in zijn nieuwe woonplaats Toeke, een diep in het Vlaamse land ver scholen gehucht. Het voede ren van de omvangrijke vee stapel met koeien, paarden, varkens, schapen, konijnen en kippen is z'n lust en z'n leven. Een kopje brandnetelthee bij de hand, de beentjes lekker languit op de lemen vloer, af en toe een hapje onbespoten voedsel, geen telefoon - het liefst zou de voormalig sprint koning zich volledig afsluiten van de buitenwereld. Eiland Het is hem niet gelukt zich vol ledig te isoleren, alhoewel hij toch een soort eiland heeft op gezocht. Aan het eind van een doodlopende landweggetje, midden in een onafzienbaar landschap weilanden, staat de boerderij met zeven hectare grond van de Planckaerts. Er omheen is het een ongeorden de puinhoop, er ligt zichtbaar voor jaren werk te wachten. Eddy Planckaert, per zwarte Porsche met kleisporen op de spatborden gearriveerd, over ziet zijn eigendom glimla chend. De frisse tegenzin voor het interview heeft plaats ge maakt voor goedlachse bereid willigheid. Wat dubbelge- stookte Hollandse graanjene ver al niet kan doen. De hereboer is druk. Zo druk dat hij nauwelijks toekomt aan zijn feitelijke plan om terug te keren naar de middeleeuwse leefwijze. Als quizmaster in een Belgische 'spellekes-show' reist hij stad en land af. Daar naast is hij verzeild geraakt in het zakenleven. Samen met een compagnon probeert hij een markt aan te boren voor biologische huizen. „Wij bouwen huizen met lou ter en alleen gezonde materia len", luidt de reclamespot van Planckaert. „De hedendaagse bouwmaterialen zitten vol met troep. Cement met te veel vlieggas, pleisterwerk met kankerverwekkende stoffen, ga zo maar door. Een goeie vriend van mij woonde mid den in de bossen in een prach tig huis. Hij moest verhuizen, omdat zijn dochtertje aller gisch bleek voor de stoffen die vrijkwamen. Ik ben er heilig van overtuigd, dat heel veel mensen ziek worden door hun eigen woning. Er is momenteel nog geen markt voor, maar dat gaat komen, let maar op. Wij doen alles puur natuur. Zelfs de aardstralen laten we verwij deren voor we met de bouw be ginnen. Dat doet een pende laar die met een soort wichel roede de stralen opzoekt. Alles in ons werk is wetenschappe lijk bewezen, behalve die pen delaar". Bonvivant Eddy Planckaert is in zijn ele ment. Thuis in Toeke, op de le ren sofa, naar hartelust babbe lend. Bij voorkeur niet over het wielrennen. „Ik leef hier als God in Frankrijk", glimlacht de bon vivant van weleer. Als men mij tenminste een beetje met rust laat. Ik kan namelijk FRANKRIJK 2051 Stujzheim Straatsburg hoogtewscMw mo«ü(Kh«id»griad moeilijk nee zeggen. Nog steeds word ik overal voor ge vraagd en alle Belgische kran ten hebben al pagina's over me volgeschreven, nadat ik al maanden niet meer koers. Ik snap er helemaal niets van. Zo belangrijk kan een mens toch niet zijn?" Eddy Planckaert mag zichzelf niet bijzonder vinden, ook nu hij zich niet meer met de eind spurt bemoeit, houdt hij er ta melijk ongebruikelijke ideeën op na. Het voormalige feno meen op de fiets trekt daarmee de lijn door, want toen hij nog deel uitmaakte van het rond trekkende circus broodfietsers was het niet anders. Altijd was er wel wat rond 'de kleine'. Aan trainen had hij in wezen een broertje dood; hij leunde liever op de talenten die hij van ho gerhand had gekregen. Zijn erelijst groeide desalniettemin net zo hard als zijn bankreke ning. Zijn broers Willy en Wal ter - eveneens zeer succesvol als wielrenner konden er niet aan tippen. Mythe En altijd was er wat met Eddy Planckaert. Peter Post, zijn baas bij Panasonic, werd soms tureluurs van de eigenzinnige Belg. „Hij is de enige op wie ik nooit vat heb gekregen", zei de Amstelvener onlangs. Het hal ve peloton lachte Planckaert uit toen hij openhartig vertel de dat hij kracht putte uit yoga, meditatie en wierrook. Nog harder werd er gelachen toen Eddy Planckaert zich in Zwitserland in een peperdure kliniek liet behandelen. Hij werd ingespoten met de foetus van een zeldzame berggeit en zou daaruit onvermoede krachten putten. Planckaert werd voor gek versleten, totdat hij kort daarna met minimaal verschil Steve Bauer in de klassieker Parijs-Roubaix ver sloeg. Een mythe was geboren. Tegenwoordig staan de ren ners voor het seizoen in rijen voor de Zwitserse kliniek. Nie mand rept er over. In de huiskamer van Planc kaert herinneren weinig stof felijke zaken aan de periode van succes. Slechts de finish- foto van Parijs-Roubaix en een kei op een sokkel doen denken aan roemruchte tijden. „Ik mis het fietsen nog steeds", bekent hij. „De afgelopen winter heb ik zelfs serieus overwogen om weer te beginnen. De doktor heeft het me afgeraden. M'n rug, hè". De andere kant van de medail- Eddy Planckaert FOTO: DIJKSTRA le is voor Planckaert de rust die z'n geest heeft gekregen. „Vroeger was ik binnen vijf se conden boos. Noem het tempe rament van een sprinter. Over al werd ik boos over, nu kan niets mij meer uit mijn even wicht brengen. Zelfs niet als ze in het verkeer de stomste blun ders maken. Ja, hoe kan dat? Doordat ik te rade ben gegaan bij mezelf, omdat ik niet langer ben verblind door het geld en het succes. Eindelijk was ik ook van de stress verlost. Ik kan nu eerlijk zeggen, dat ik er altijd veel last van heb gehad. Voor elke koers waren m'n bil len nat, omdat ik onder druk stond. Ik moest presteren. In die zin ben ik blij, dat ik er noodgedwongen uit ben ge stapt. De meeste renners ge dragen zich ook als hoeren, de wielersport is zeker niet braaf. De ene dag ben je eikaars vrienden omdat je in dezelfde ploeg zit, de volgende dag is het haat en nijd en moet je el kaar met vieze trucs dwarszit ten". Dierbaar De allerdiepste geheimen over de wielrensport wenst Planc kaert uiteraard niet te onthul len. Zwijgplicht is in het mé tier een erecode en daaraan wenst hij zich nog steeds te conformeren. De sport is hem er ook te dierbaar voor, al sükt hij kritiek zeker niet in. Zo vindt hij de Tour de France „de allerschoonste koers op aar de". Zeven keer was Planc kaert in actie in de Tour, zes Koning Boudewijn van België was zaterdag present in Valkenburg en onderhield zich daarbij met kans hebber en titelverdediger Miguel Indurain. FOTO: EPA zaterdag 0 km: 188 renners vertrekken rond het middaguur in Brussel. Ze laten Cornillet, De Vries, Poli en Boden achter. Het viertal was vrijdag be trokken bij de massale valpartij. Het is bewolkt, fris en winderig. 1 km: Uit het vertrek demarreert Cip- 18 km: De Italiaanse sprinter heeft 4.32 voorsprong. 23 km: Cippolini pakt zes seconden tijdwinst in Waver, Abdoesjaparov wint de sprint van het peloton voor Jalabert. 30 km: Cippolini teruggepakt. 40 km: Het peloton in twee stukken, Bauer, Delgado, Mottet, Alcala en Bernard bevinden zich in het tweede 48 km: Tweede groep heeft een ach terstand van één minuut. De aanwe zigheid van Chiappucci in de kop groep is voor Delgado het sein tot een jacht. Bauer verliest het contact met de tweede groep. Vier ploegmakkers wachten op de Canadees. 59 km: Hergroepering. Bauer sluit 70 km: Na een aanval van onder an dere Muller, Claveyrolat, De Clercq, Bauer en Ludwig breken Pedersen en Maassen uit. 80 km: De vluchters krijgen gezel schap van Wijnands. Peiper, Nijdam. Gianetti, Andreu, Rué, Machler en gele-truidrager Lino. 99 km: Maassen wint tweede de tus- sensprint voor Nijdam en Rué. De voorsprong bedraagt 2.15. 107 km: Kopgroep heeft nog 1.15 116 km: Bij de bevoorrading in Boirs hebben de tien renners nog slechts 50 seconden. Cippolini en Sciandri hou den de 79ste Tour voor gezien 131 km: Peiper is de eerste die wordt teruggepakt door het peloton. 140 km: Nijdam, Maassen, Rué, Wij nands en Pedersen stribbelen tegen, maar het verschil bedraagt nog slechts een halve minuut. 143 km: Koplopers teruggehaald. 146,5 km: Maassen waagt weer een poging. Diaz-Zabala, Tebaldi en Fri- son sluiten aan. Roche, Delion en Meinert voegen zich erbij. 153 km: Voorsprong een halve mi- 155,5 km: Roche passeert als eerste de top van de Savelsbos. Op 0.36 vol gen Theunisse, Konisjev, Holm, Ghi- rotto. Het peloton rijdt op 0.52. 167,5 km: In de afdaling van de Loor- berg is de marge opgelopen tot 1.17. 175 km: De groep met Theunisse en Konisjev heeft de kloof overbrugd, maar is niet bij machte een demarra ge van Roche op de Camerigberg te beantwoorden. De Ier krijgt gezel schap van Tebaldi, Jarmann en De- 187,5 km: In Etenaken bedraagt de voorsprong op een groepje van acht met Theunisse 0,54, op de hoofd macht 2.00. 193 km: Jörmann demarreert. Delion reageert, Roche en Tebaldi volgen. 194 km: Delion versnelt, Roche opent de tegenaanval. Vergeefs, de Frans man blijft vooruit. Roche finisht als tweede, Ghirotto wint de sprint van de achtervolgende groep. Lino blijft in het geel, Jalabert neemt de groene trui over van Museeuw. zondag 0 km: 184 renners starten in Valken burg. De temperatuur schommelt rond de twintig graden. Het is licht bewolkt. 6 km: Demarrage van Frison, tegen aanval Mottet en Roscioli mislukt. Ekimov, Konisjev en Meinert gaan in de achtervolging. 17 km: Frison heeft 19 seconden voorsprong op Ekimov, 24 op Konis jev en Meinert, een halve minuut op het peloton 27,5 km: Hergroepering. Museeuw wint de tussensprint. 36 km: Een valpartij schakelt Par ra uit. Hij loopt een paar gekneusde rib- 72 km: Aanval van Nijdam scheurt het peloton in tweeën. 80 km: Het verschil tussen de groe pen is 40 seconden. 88 km: Onder impuls Van Castorama smelten de groepen samen. 120 km: Moreno Argentin geeft op tij dens de bevoorrading. 128 km: Chiappucci passeert als eer ste de top van heuvel van Bad Neue- 143 km: Skibby, Ledanois, Nevens, Vanzella, Ghirotto en Leanizbarrutia gaan er vandoor. In de achterhoede geeft Van Lancker uit de ploeg van Post op. Vanderaerden zet de achter volging in. 159 km: De Belg heeft 50 tellen ach terstand, het peloton 3.20. 169 km: Het zestal loopt uit. Vande raerden volgt op 1.10, Zülle, Maassen en Ludwig op 2.40, de hoofdmacht op 3.20. 179 km: Vanderaerden wacht op Maassen, Zülle sluit aan. Het drietal heeft twee minuten achterstand op de vluchters 190,5 km: Ledanois en Vanzella wor den gelost uit de kopgroep. 205 km: Nevens demarreert. Zijn metgezellen reageren niet. 206,5 km: Nevens wint zijn eerste rit in de Tour. De elfde in totaal in zijn 13-jarige loopbaan. Skibby wordt tweede. keer stapte hij voortijdig af, één keer bracht hij de groene trui in Parijs. „De Tour is mooi, maar nergens ter wereld wor den renners zo uitgebuit als daar. Elke renner is een num mer en vooral geestelijk moet je heel veel kunnen incasse ren". Nee, geef Planckaert maar het leven op het platteland. „Het liefst zou ik me met paard en wagen verplaatsen", lacht hij de tanden bloot. „Natuurlijk heb ik makkelijk praten met een Porsche op het erf, je bent niet de eerste die daarover be gint. Maar ik meen het echt. Als ik geen vrouw en kinderen zou hebben (Planckaert is va der van een zoon en een doch ter en de derde telg is op komst, RdJj, dan verhuisde ik naar Nieuw-Zeeland of Austra lië. Of ging ik in een klooster zitten". Bergen Planckaert meent het serieus. „Eén worden met de natuur, dat trekt me echt. Ik zit nog steeds gevangen in het web van de vergiftigde maatschap pij waar macht, geld en roem alles bepalen. Natuurlijk, daar kies je zelf voor. En niemand moet nu gaan denken dat ik een dikke nek heb, zo is het niet. In de bergen wonen, hele maal alleen, dat trekt me. Ik ben er ook van overtuigd dat ik dan met dieren kan praten, ik bedoel communiceren. Als je er maar tijd voor neemt. Wan neer ik me op medidatie speci aliseer, dan kan ik wonderen verrichten, daarom wil ik zo graag naar vroeger tijden te rug. De mens van nu denkt toch dat hij alles heeft? Alle maal luxe, reizen, geld? Ze dénken dat ze veel hebben, maar ze hebben niks". „Het gaat om hele andere din gen in het leven. TV-kijken, ook zoiets. Als hier twee keer in de maand tv wordt gekeken is het veel. Willen de kinderen niet eten? Mij zul je niet boos zien worden. Niet eten? Nou, dan zullen ze wel geen honger hebben. Mijn kinderen gaan ook niet om zeven uur naar bed. Die gaan slapen als ze slaap hebben en nooit is er ge zeur. Francesco (genoemd naar Planckaerts idool Fran cesco Moser, RdJ) kan zelf wel bepalen wanneer hij de ogen wil sluiten. Ach, het leven kan zo mooi zijn. Ook als ge primi tief leeft. Het is dat mijn vrouw het wenste, anders was hier nooit centrale verwarming aangelegd. Maar begrijp me goed hè, mijn Christa wil ik nooit kwijt. Zelfs als ik vijf keer reïncarneer en terugkom als een duizendpoot, dan nog ga ik op zoek naar een vrouwt- jesdier als Christa". Ooit, over een jaar of wat, zegt Planckaert z'n familie zo ver te kunnen krijgen dat ze mee gaan naar een ver land, ergens in de rimboe waar ze met z'n allen op zoek kunnen naar zichzelf. „Ik ben er heel eerlijk in", aldus Planckaert. „Om zo te kunnen leven als ik wil le ven, heb je in de huidige maat schappij toch veel geld nodig. Genoeg centen daarvoor heb ik niet. Natuurlijk, ik heb goed verdient}. Maar net toen ik de échte grote salarissen ging ver dienen moest ik stoppen. Bo vendien heb ik door een foutje op de beurs een aanzienlijk be drag verspeeld. Ach, geld blijft het slijk der aarde. Ik denk dat ik goed zonder zou kunnen, al hoewel ik natuurlijk voor m'n gezin moet zorgen. Als iemand mij morgen al m'n geld zou af pakken, dan zou ik me goed kunnen redden. In de fabriek heb ik me ook gered, later als hovenier ook en er zitten nog altijd twee handjes aan m'n lijf. Zorgen voor morgen, ook daar heb ik sinds ik gestopt ben absoluut geen last meer van". Eén ding is wel duidelijk bij zijn vaarwel uit de wieler sport: Geen dikke tranen bij het afscheid. KOBLENZ - Dat renners in een Tour de France nogal wat energie verbruiken, is inmid dels genoegzaam bekend. Dat het met die voeding niet altijd even goed geregeld is, bleek vorig jaar nog eens nadrukke lijk door het drama wat de PDM-ploeg toen overkwam. De begeleiding dacht dat de renners via de normale weg niet genoeg brandstoffen bin nenkregen en legde ze aan het infuus, helaas met een middel dat bedorven was. Wat het ge volg daarvan was, weet ook ie dereen zich nog wel te herin neren. Een wijze les voor PDM, maar ook'voor andere ploegen. TVM bijvoorbeeld. Die ploeg heeft al enkele jaren een contract met Nutricia, producent van voe dingsmiddelen. Van baby maaltijden tot (isotone) sport- drankjes. Dit jaar is het bedrijf nog nadrukkelijker dan daar voor aanwezig in de Tour de France. In een grote autobus is namelijk het laatste deel gere serveerd voor een heuse keu ken. Voedingsdeskundige Pa tricia ten Have-Branderhorst is de chef de cuisine die samen met een kok wanneer dat no dig is een maaltijd in elkaar draait voor de mannen van Cees Priem. Maar bovendien ook zorgt voor de juiste voe ding op het juiste moment. „Direct na de wedstrijd is de honger bij de renners het grootst. Ze moeten dan direct snel en veel voedingsstoffen op kunnen nemen. Daarom maken we daarvoor vaak een geconcentreerde drank klaar, een soort milkshake maar dan wel met speciale inhoud. Dus zit er zo weinig mogelijk vet in", aldus Patricia ten Have. Ook 's avonds kunnen de ren ners in de bus terecht. Dat ge beurt vaak als het eten in het hotel niet al te best is. Hetgeen nogal eens het geval is tijdens de Tour de France. .Afgezien daarvan is het vaak ook heel eenzijdig", verklaart Ten Have. „In elke rennersmaal tijd komt bijvoorbeeld altijd de spaghetti terug. Logisch, want er zitten veel koolhydraten in die de renner nodig heeft. Dat stompt echter wel ontzettend af als je dat drie weken achter elkaar elke dag maar weer krijgt. Terwijl er nog veel meer produkten met dezelfde voe dingswaarde zijn. Soms is een kleine verandering al genoeg om een renner beter aan het eten te krijgen. Door de spa ghetti te vervangen door tagli atelle of tortellini, bijvoor beeld.. In de Midi Libre zijn we meegeweest om proef te draai en en uit te zoeken wat ze lek ker vinden". In de smaak Volgens Ten Have valt de ser vice in de smaak bij de renners van wie ze Harmeling en Skib by tot de beste eters rekent. „Vooral Skibby. Het is maar een klein kereltje. Maar hij blijft bunkeren". Daarnaast zijn ook Gert-Jan Theunisse en Robert Millar zeer verguld met de aanwezigheid van de diëtiste en de kok. Voor Millar wordt een vegetarische maal tijd in elkaar gedraaid en Theunisse eet alleen maar kip. Theunisse baarde vorig jaar trouwens opzien door potjes met babyvoeding van de firma naar binnen te werken. Ten Have: „Die voeding is natuur lijk niet slecht. Maar niet echt toegesneden op een topspor ter. Hij zat vorig jaar aan het eind van de Tour op een vet percentage van onder de vier procent. Dat is natuurlijk veel te laag en gevaarlijk boven dien. Overigens at hij die baby voeding niet omdat hij het zo lekker vond. Het was gewoon snel klaar en zo had hij meer tijd om te rusten". Daar komt ook een ander voor deel om de hoek kijken van een eigen keuken. „Wij kun nen alles zeer snel klaarma ken. De tijd aan tafel hoeft dus niet zo lang te duren als in een hotel waar je altijd met meer gasten te maken hebt. Bij ons zijn ze binnen een half uur klaar". De renners eten overi gens niet elke dag in de bus. „In sommige hotels is het eten gewoon goed. Daar kijken we echter wel mee bij het klaar maken en voegen soms wat toe. Maar in de bus, dat is toch wat aparts. Als we daar eten, zeggen ze vaak: ha, gezellig, we eten in de bus. Ja, dat is toch wel leuk om te horen". GERT Jan Theunisse Een weekend waarin ik hoegenaamd niets heb gewonnen, maar ook niets heb verloren ligt achter ons. En een loei van een tijdrit zit eraan te komen... Eerlijk gezegd had ik me iets meer voorgesteld van de etappe naar Valkenburg. Net toen Konisjev en ik dat gat met de groep-Stephen Roche hadden dichtgereden, demarreerde de Ier echter opnieuw. Dat is een moment waarop je even buiten adem bent. Voordat we op krachten waren hadden we het spel verloren. Jammer voor de ploeg, die hard heeft gewerkt. We hebben op weg naar Valkenburg in de laatste kilometers een te grote achterstand op het kwartet Roche gekregen. De schamele vijf seconden voorsprong op het peloton waren niet eens een pleister op de wonde. Als wij 54,5 kilometer per uur reden buffelden die gasten 55,5 kilometer. Daar stond echt geen maat op. Er wordt ontzettend hard gekoerst in deze Tour. Dat zal nogal wat uitvallers opleveren. Op dit moment zijn er al achttien naar huis. Iedereen wacht af wat het beeld na de tijdrit zal zijn. Dan is er een stuk duidelijkheid. Het valt moeilijk te zeggen wie goed zijn en wie niet. Je hebt kunnen zien dat sommige toppers hun tank met energie aardig hebben aangesproken. Vorig jaar eindigde ik in die z ware tijdrit op de 27e plaats en verloor ik dik vijf minuten op Indurain. Die tijdrit was misschien nog wat pittiger dan die we nu moeten afrazen. Je kunt in de finale flink stuk gaan. Dat zag je toen aan Breukink. Maar, 't is de vraag of hij toen al niet ziek was, zoals later de hele ploeg ziek werd. Van deze Tour is niets met zekerheid te voorspellen. Een patroon ontbreekt. Bij TVM hebben ze dikke pret omdat de andere Nederlandse ploegen hoegenaamd geen prestaties konden boeken. Zelf heb ik het gevoel dat we nog meer zullen beleven. Als de gang er een keer in zit blijft het circus rollen. Met de tweede plaats van Skibby is er in Koblenz wel opnieuw een ereplaats binnengehaald. Het zat de Deen in de finale overigens niet mee. Maar je kunt niet Europees kampioen voetbal worden en ook nog een keer een etappe winnen in de Tour... We hebben zaterdagavond de voedingssponsor op bezoek gehad. Die had een speciaal shirt voor Harmeling meegenomen, waarop de zege in Bordeaux prachtig stond afgebeeld. Rob heeft namens de renners de ploegleiding erop en er omheen bedankt. Hij kan niet alleen een stukje fietsen, maar praat ook als Brugman. Dat hebben jullie waarschijnlijk na die etappe-overwinning wel gehoord. Gilles Delion zit midden in renaissance VALKENBURG - Het knapste jongetje uit het peloton langzaam weer tot leven. Gilles Delion zit midden in de rei sance. Na een rampzalig wieleijaar 1991, heeft de Fransman het mooie gave gezicht dit seizoen twee in het oog springe overwinningen achter zijn naam staan. Na de Alpenklassi zegevierde de 25-jarige kopman uit de Helvetia-ploeg van Köchli zaterdag in de Ronde van Frankrijk. Na een ademl mend duel met Stephen Roche was Delion tijdens de fascini de finale van de achtste rit de sterkste. Voor een decor van derdduizenden mensen in Valkenburg won Delion zijn etappe (en daarmee de gevolgen van de ziekte van Pfeiffer) Tour. Staf van „Eigen Tour" ziet Sciandri uitvallen DEN HAAG - Met het invullen van nummer 68 Sciandri heeft de staf van „Eigen Tour" geen gelukkige hand gehad. De sprinter uit de Motorolaploeg, die in het voorseizoen voor op merkelijke successen heeft ge zorgd viel in de 7e etappe uit, met hem overigens ook Chipo- lini. Het gemis aan punten voor Jalabert doet zich voelen. In de zevende etappe op plaats 10 geen punten invullen dus en in de achtste etappe voor Zulle eveneens geen punten. F, Scheffers, Leidschendam Francke, Leidschendam; 6/10.26 pi R. Reyenga, Maassluis; B. Kloi Delft; H. Grouwstra, Rijswijk; PJ Goedschalk, Den Haag, R. Bol boom, Zoetermeer; 11/17. 25 pnt. Dagklassement van de zevende etappe: 1 36 pnt. J. Fonville, Den Haag; 2/3. 34 pnt A. Uileman, Leidschendam; L. de Groot, Den Haag; 4. 33 pnt. A C. van Oudenaarde, Leidschendam; 5. 32 pnt. W. v Weerdenburg, Den Haag; 6 t/m 8. 31 pnt. P.T. Verdur- men, Leidschendam; H. Oostdam, Hazerswoude; M. Gouw, Den Haag; 9 t/m 14. 30 pnt. T. Veenman, Poeldijk; J. Kropf, Zoetermeer; C.B. Klooster man, Leidschendam; J.J. Hoogen- doorn, Rijswijk; J.C. Boot, Den Haag; G. Balzer, Den Haag; 15/16. 29 pnt. W. Zweekhorst, Rijswijk; P. de Regt, Gouda; P Beekhuizen, Den Haag; 17 t/m 22 28 pnt. R.P. Verstrate, Berkel Rodenrijs; A. van Uffelen-Knoetser, Den Haag; R. Peters, Zoetermeer; W Looije, Den Haag; M v d. Hulst, Den Haag; G. van Dam. Gouda. Prijzen: De eerste prijs de reis naar Parijs gaat naar J. Fonville, Den Haag met 36 punten. De tweede prijs waardebon t.w.v. 75,- van Radio Modern: A Uile man, Leidschendam. Het „Eigen Tour-sweatshirt" gaat naar: L. de Groot, Den Haag. Dagklassement van de achtste etappe: 1/2. 32 pnt. E. van Tol, Gouda; D.W. van As, Den Haag; 3. 28 pnt. J. Dek ker, Alphen aan den Rijn; 4/5. 27 pnt. van Schail, Gouda; J.J.P. Schaa taba] man, Delft; L. Neeus, Berkel; J Jij sen, Naaldwijk; T. Jalman, Zoet meer; G.M.H. Huisman, Voorburg; Fuchs, Den Haag; 18/25. 24 pnt jaarc Terlouw-Koopman, Zoetermeer; Strie Sterrenborg, Zoetermeer; T.H M de E kus, Gouda; H. Huisman, Den Ha ret fv W A. van Hooft. Zoetermeer; PS Gimberg, Voorburg; T Burgers, II wijk; S. Bokop, Den Haag Prijzen De eerste prijs de reis naar Pi gaat naar D.W. van As uit Den Hl met 32 punten. De tweede prijs eveneens met punten, maar Jesper Skibby op aantal plaatsen verder dan de prijswinnaar, E. van Tol, Gouda, ontvangt de waardebon t.w.v. van Radio Modern. Het „Eigen Tour-sweatshirt" naar J. Dekker uit Alphen aan den met 28 punten. Algemeen klassement na de a ste etappe: 1. 183 pnt. H. Oostdam, Hazerswj de; 2. 172 pnt. A. Vermolen, 's-u venzande; 3.166 pnt. A.C. van C naarde, Leidschendam; 4.162 pnt Bolleboom, Zoetermeer; 5. 160 i S. Bokop, Den Haag; 6/7. 157 |j HM. van Oosten, Leidschendam; Francke, Leidschendam; 8. 155 d H.W.J van Baarle, Delft; 9 154 J M. Gouw, Den Haag; 10. 153 pnt-Jj Terpstra. Zevenhuizen; 11152 p Bos, Pijnacker; 12 tot en met 16.1 pnt. K. Rutten, Den Haag; J.H. Rol Pijnacker; D Ouweneel, Den Hall R. E. Berrety, Haastrecht; C. van if kum, Zoetermeer; 17 t/m 19. 149| A. Rodenburg-Mostert, Pijnac P.M. Kooter, Pijnacker; J. Fomj Den Haag; 20 t/m 26.148 pnt. A.J lenhouw, Gouda; M. Taal, Den HM W.C. van Surksum, Zoetermf Schoorl-Verhart, Wassenaar; G der Hoeven, Naaldwijk; A. Fuchs,I] Haag; G. van Dam, Gouda.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18