Dikke nederlaag voor honkballers Spaan naar beste i resultaat seizoen G Remy van Rees doet van zich spreken C&tdaeSoiittKtiSPORT Andreas Brehme naar Zaragoza Zuid-Afrika gelijk op met Cameroun Doek valt voor het profvoetbal in VS Gelijkspel voor SW Dordrecht '90 MAANDAG 13 JULI 1992 ZARAGOZA - Verdediger Andreas Brehme van het Duitse elftal zal de ko mende twee seizoenen voor Zaragoza spe len. De Spaanse club heeft overeenstem ming bereikt over de transfer met de hui dige werkgever van Brehme Internazio- nale. Zaragoza zal ongeveer 350.000 gul den als vergoeding naar Milaan moeten overmaken. De overgang naar Zaragoza, de geboorteplaats van Brehme's echtge note Pilar, komt als een verrassing. Zara goza, uit de middenmoot van de Spaanse eerste klasse, had aanvankelijk bezwaren tegen de hoge persoonlijke eisen van de 31-jarige Duitser. Brehme zal de komen de dagen de onderhandelingen met zijn nieuwe club voortzetten. JOHANNESBURG Zuid-Afrika en Cameroun hebben hun serie van drie wedstrijden in evenwicht afgesloten. Nadat beide landen één keer hadden ge wonnen, eindigde het der de duel zaterdag in Soweto onbeslist, 2-2 voor weer 50.000 toeschouwers. De serie van drie wedstrijden in vijf dagen was te veel voor de twee elftallen, die duidelijk scherpte misten. Cameroun nam al in de zesde minuut een voorsprong door Jean-Claude Pascal. De speler, donderdag in Kaapstad een van de twee Ca- merounezen, die uit het veld ge stuurd werden, bekroonde een schitterende pass van Roger Milla. Zuid-Afrika, met de steun van 50.000 zeer chauvinistische toe schouwers in de rug, kwam nog voor rust gelijk door Chippa Massinga. Dezelfde speler zorg de ook voor de tweede gelijkma ker nadat Jacob Ewane Came roun vlak na rust weer een voor sprong had bezorgd. Cameroun, de verrassing tij dens het wereldkampioenschap van twee jaar geleden in Italië, hield de gelijke stand daarna vrij gemakkelijk vast. Ten eer ste door zijn veel grotere erva ring, ten tweede door de balver liefdheid van de vooral voor ei gen glorie spelende en weinig produktieve Zuidafrikanen. Coach Jules Nyongha had don derdag, nadat twee van zijn spe lers waren weggestuurd, felle kritiek geuit op het arbitrale trio uit Botswana. Hij dreigde niet meer te zullen spelen onder de zelfde leiding. Aloysius Sisikwe, die bij de vorige wedstrijden niet actief was, floot zaterdag een wedstrijd zonder grote inci denten en rode kaarten. Oliveira gaat naar bl Cagliari BRUSSEL - Au- derlecht heeft zijn middenvelder Luis Oliveira verkocht aan Cagliari. De Italiaanse club betaalde ruim zes miljoen gulden voor de Braziliaan met een Belgisch pas poort. Oliveira (23) tekende voor drie jaar bij de Sardijnse club. Zijn jaarsala ris bedraagt 700.000 gulden exclusief premies. NEW YORK - Twee jaar voor de eindronde van het wereld kampioenschap is het profvoetbal in de Verenigde Staten begraven. De Major Soccer League (MSL) overleed zater dag. De MSL leed veertien jaar een wankel bestaan. Pogin gen om toeschouwers naar de stadions te lokken faalden. Het einde kwam toen de verkoop van de St Louis Storm mislukte. Eerder hadden de ploegen van Tacoma en Was hington zich teruggetrokken uit de competitie van 1992/93. De eigenaars van de overblijvende teams uit Dallas, Balti more, San Diego, Wichita en Cleveland besloten daarop una niem de MSL op te heffen. Voor Alan Rothenberger, voorzit- - - ter van de Amerikaanse voetbalbond en van het WK-organi- - satiecomité, betekende het verdwijnen van de MSL een zware klap. Maar niet de ultieme knock-out. „Ik reken er op", zei hij, „dat van het WK voetbal zo'n impuls uitgaat, dat Andreas Brehme FOTO: AP er in 1995 weer een nieuwe profcompetitie van start gaat". DEN HAAG - Voor groep 8 van de intertoto-compe- titie speelde SW Dor- drecht'90 tegen Aalborg (Den) 1-1 (0-1). Scoreverloop was: 35. Möller 0- 1, 57. Breetveld 1-1. Toeschou wers: 400. Scheidsrechter: Lammers. Andere uitslag was: Saarbrücken - Hammarby 3-1. Stand: 1. Aalborg 2-3 4-1, 2. Saarbrücken 3-3 4-5, 3. Ham marby 2-2 4-3, 4. SW D'90 3-2 2-5 Uitslagen vriendschappelijk voetbal: Regioteam Stedum - FC Gro ningen 1-5 (1-2). Doelpunten Groningen: Van Kessel, Slor, Zuurman, Roossien en Olde Riekerink. Hasselt (Bel, 3e klasse) - Fortu- na Sittard 0-3 (0-1). Doelpun tenmakers: Taihuttu (3). Toe schouwers: 250. Germinal Ekeren (Bel, le klas se) - RKC 2-2 (2-1). Doelpunten makers: Hofmans en Keita (Ekeren), De Wijs en Luhukay (RKC). Toeschouwers: 500. FC Utrecht - Grampus Eight (Jap) 1-3 (0-2). Smolarek scoor de voor Utrecht. JPS (afdeling) - Willem II 1-13 (1-7). Doelpunten Willem II: Stewart (4), Van Geel, Watena- be en Sylla (2), Dijkstra, Vin cent en Feskens. Stewart voor rust uitgevallen en naar ziekn- huis gebracht uit vrees voor een gebroken middenvoets beentje. Sparta Nijkerk (Zat. le klasse) - Ajax 0-12 (0-4). Doelpunten: Petersen (5), Pettersson en Da vids (2), Wiliems, Groenendijk en Wijnhard. Bij Ajax ontbra ken de internationals. Mansell brengt landgenoten in vervoering SILVERSTONE - Negen Grand Prix', zeven zeges. Voor Nigel Mansell is win nen dit seizoen nogal ge woon, maar de eerste plaats van gisteren vond hij toch wel speciaal. De Brit won op het „eigen" circuit van Silverstone en bracht duizenden Engel sen in vervoering. De fans namen bezit van het asfalt en letten nauwelijks op de andere bolides. Mansell reed het Britse record van Jackie Stewart uit de boe ken. Het was zijn 28ste Grand Prix-zege, tegen 27 voor de oud-wereldkampioen. De 38- jarige, afkomstig van het eiland Man, was vorig jaar dicht bij de wereldtitel en be sloot voor een miljoenensalaris nog tenminste een seizoen te racen. Hij heeft na negen van zestien races om de wereldtitel een voorsprong van 36 punten op teamgenoot Ricardo Patre- se uit Italië. Over de vrijwel ze kere titel weigerde hij te spe culeren. „Ik loop al te lang mee en heb al te veel teleurstellin gen moeten verwerken". Patrese was op het droge cir cuit, tijdens de trainingen had het nog gegoten, het snelst weg. Reeds in de eerste bocht nam Mansell de leiding over. Definitief. Zo weinig span nend is de gemiddelde race dit seizoen. De Brit vestigde het ene ronderecord na het andere en finishte met 39 seconden voorsprong, waarna hij uitbun dig met de Britse vlag begon te zwaaien. Duizenden toeschou wers stroomden het circuit op, terwijl de andere deelnemers nog onderweg waren naar de eindstreep. De omroeper van Silverstone maakte het volk duidelijk dat het levensgevaar lijk was zich op het asfalt te be geven, maar het aantal feest vierders rond de Williams-Re nault werd steeds groter. BUDAPEST - Slechts vijf coureurs keek Hans Spaan gis teren in Budapest voor de ver andering in de rug. De Castri- cummer scoorde met zijn Apri- lia met de zesde plaats zijn bes te resultaat van dit seizoen in de strijd om de wereldtitel in de 125cc-klasse. De race lever de me.t Alessandro Gramigni de zesde Italiaanse overwin ning van het seizoen op. Wilco Zeelenberg sleepte ondanks zijn lichamelijke ongemakken de vijfde plaats weg in de 250cc-klasse, die gewonnen werd door de Italiaan Luca Ca- dalora. Spaan rekende gisteren op het Hongaarse circuit, waar de en treeprijs van rond de 200 mark (230 gulden) de toeschouwers weghield, af met alle pech in de de voorgaande wedstrijden. De 125cc-rijder kreeg afgelo pen week nieuwe cilinders van Aprilia, waarmee hij op het cir cuit van Assen enkele testen aflegde. Schijnbaar functio neerde het materiaal van de Italianen dit keer wel naar be horen. De twaalfde trainings- tijd, op een seconde van de snelste, gaf hem eindelijk zelf vertrouwen. Op het bochtige circuit, waar stuurmanskunst naast het be schikbare vermogen een be langrijke rol speelt, startte Spaan redelijk. Hij kon zich niet mengen in de strijd om de eerste plaats maar het verschil liep niet zo hoog op als bij de acht eerdere Grote Prijzen. „Na de trainingen had ik het gevoel dat ik in Budapest in de punten kon rijden. Dat ik zo dicht op de winnaar zou eindi gen, had ik echter niet ver wacht". De laatste aanspre kende prestatie van de Castri- cummer dateerde alweer van vorig seizoen, toen hij in de Grote Prijs van Oostenrijk naar de vijfde plaats reed. Dit seizoen was hij alleen in Ma laysia in de punten terecht ge komen. Met de negende plaats. Loek Bodelier en Arie Molenaar bleven met respec tievelijk de twaalfde en veer tiende plaats buiten de pun ten. HAARLEM - Stevige ne derlagen heeft het Neder lands honkbalteam wel vaker opgelopen, maar de afstraffing van zaterdag was uniek. Het pijnlijke verlies tegen Japan (0-10) werd gisteren gevolgd door een goede zege op Australië (10-4). Zodat bondscoach Jan-Dick Leurs constateerde „dat het niet zo slecht was". Leurs kon niet ontkennen dat Nederland zaterdag was afge gaan. Slechter had het thuis- team een van de internationale toernooien (Haarlem en Rot terdam) nooit geopend. Al wil de de bondscoach-voor-één- jaar de ontluistering graag toe schrijven aan een ongelukkige inning, die acht punten op het bord bracht. Een etmaal later volgde herstel. Door een home run van Marcel Kruyt, die drie punten opleverde, nam Neder land definitief afstand van de Australiërs. Geoffry Kohl won het door Erik Lommerde ge starte duel. Zaterdag waren Peter Callenbach, Jan van Gor- kum en Paul Nanne in de Ze vende slagbeurt ten onder ge gaan tegen Japan. Als het aan Leurs had gelegen was er gisteren in het geheel niet gehonkbald. De jaarcon tractant achtte het onverant woord te spelen. Als gevolg van urenlange regenval was het buitenveld veranderd in een meertje. „Ik ben verant woordelijk voor een team. Die verantwoordelijkheid wordt mij afgenomen door de toer- nooi-organisatie". Die vond dat er met twee uur uitstel best kon worden gespeeld, hetgeen gebeurde. Absent Nederlandse honkballers zijn deze maand absent als er in Barcelona voor het eerst om olympische medailles wordt gespeeld. Door vorig jaar tij dens de Europese titelstrijd kansloos tegen Italië te verlie zen, viel de destijds door Jim Spelmoment van Japan-Nederland. Ralph Milliard wordt op het tweede honk gestopt door Nishi. Stoeckel (tegenwoordig assis tent bij Australië) geleide for matie buiten het deelnemers veld van acht teams. Puerto Rico, favoriet voor de Haarlemse toernooizege, gaat wel naar Barcelona. Japan ook, maar zal een sterker team af vaardigen dan in Haarlem. Vijf spelers die afvielen voor de olympische selectie maakten korte metten met Nederland. De groep werd aangevuld met een mengsel van het studen ten- en fabriekshonkbal. Voor aanvang van het toernooi had het Aziatische gezelschap niet meer dan vier keer ge traind. Evenals in het verleden verkeek Nederland zich op de snelheid waarmee de Japan ners alle facetten van het spel uitvoeren. .Alle openingswed strijden zijn moeilijk", stelde Eric de Bruin. „Zeker als je een week eerder gewoon een hoofdklasseduel met ADO hebt gespeeld". De Bruin van Neptunus was gisteren met clubgenoot Pa trick Vielvoye de leidende slagman met drie uit vier. Op merkelijk was de produktie van de Neptunianen, die te kenden voor elf van de veer tien honkslagen. De tik van Kruyt, ook van de landskampi oen uit Rotterdam, vormde het hoogtepunt. Australië bezet niet meer dan een marginale positie in de honkbalwereld. Een aantal Amerikaanse Major Leagues organisaties is geïnteresseerd in contacten. Maar die belang stelling betreft voornamelijk het aangename klimaat waar een wintercompetitie kan wor den georganiseerd. En passant zijn de profclubs wel van plan talent van Down Under op te pikken. Tot op he den heeft het reservoir van 70.000 honkballers nog niet veel opgeleverd. De Los Ange les Dodgers gaven Stoeckel de opdracht er eens wat onder zoek te verrichten. I FOTO: ANP Nederland en Australië beho ren ontegenzegelijk tot de zwakkere van de zes deelne mende teams. Puerto Rico en Nicaragua, dat bij het laatste WK achter Cuba als tweede eindigde, zijn van de eerste ca tegorie. Daarna volgen Japan en de Sullivans, die het toer nooi in 1988 en 1990 wonnen. Daarmee is de zestiende honk- balweek waarschijnlijk de sterkste uit de geschiedenis, die inmiddels een periode van 31 jaar omspant. Nederland 0-0-0-0-0-0-0=0 Japan 2-0-0-0-0-8-x=10 Werpcijfers. Nederland. Callenbach (5 1/3): 2-0-7-3, Van Gorkum (3 man): 0-0-3-0, Nanne (2/3): 0-0-3-0. Japan: Tsuruta (5): 7-2-2-0, Tobai (1): 1-0-1-0, Maeda(l): 1-0-1-0. Australië 0-1-1-0-1-0-1-0-0=4 Nederland 3-0-3-l-2-l-0-0-x=10 Werpcijfers. Australië: Jessop (2 1/3): 1-1-8-0. McNally (2): 2-1-4-0, Simon Sheldon-Collins (3 2/3): 1-1-2-1. Ne derland: Lommerde (4 2/3): 1-1-6-0, Kohl (4 1/3): 2-2-2-0. Homeruns. Nederland: Kruyt (+2). Australië: Vagg (solo). GDYNIA Motocrosser Pedro Tragter is in de strijd om de wereldtitel in de 125cc-klasse verder achterop geraakt bij Greg Albertijn, maar Leid- schendammer Remy van Rees deed voor het eerst na zijn ble sure van zich spreken. Albertijn won in de Grote Prijs van Polen twee manches en scoorde ook nog een keer door als vijfde te finishen. Tragter eindigde als derde en tweede, waarna hij in derde manche spectaculair ten val kwam. Het verschil tussen de nummers één en twee in de wereldtitel strijd bedraagt 36 punten. De titelkans van Tragter liep in Gdynia een dreun op. Toch is de Epsenaar nog niet kansloos. Zeker nu Mill als plaatsver vanger is aangewezen voor de Grote Prijs van Brazilië. Trag ter liep schade op in de derde manche. Bij de metershoge springschans botste de Neder lander met de Italiaan Monti. Het betekende het einde van zijn optreden, al bleven ver wondingen uit. Greg Albertijn won de eerste twee manches. Remy van Rees wierp zich op als concurrent. In de eerste reeks bleef de Nederlander op de tweede plaats steken, de manche daarop werd hij als vierde afgevlagd. Van Rees sloeg toe in de derde reeks. In die manche startten alle top pers achterin. Het leidde tot ri sicovolle inhaalraces. Albertijn werkte zich van de laatste tot de vijfde plaats op. De passage van John van den Berk in de laatste ronde lever de de Zuidafrikaan zijn Grand Prix-zege op. Remy van Rees bleef bedroefd achter. Door de opmars van de leider in de strijd om de wereldtitel bleef hij van zijn eerste zege in een Grote Prijs verstoken. Dave Strijbos begon in Gdynia niet fit aan de wedstrijd. De Brabander behaalde toch en kele belangrijke punten voor het wereldkampioenschap. Ook hij mag zich nog niet kansloos achten. „Ik schoof in de eerste manche bij de start onderuit. In de training was ik ook al hard gevallen. In mijn urine zat bloed. Maar bij de volgende wedstrijd ben ik weer fit. In Mill heeft niemand kans tegen mij. Op 2 augustus ben ik de te kloppen man en zal de strijd om de wereldtitel wellicht weer open zijn", aldus de nummer drie uit het tussen- klassement. In Cussac scoorde Carlo Hulsen geen punten voor het wereldkampioen schap in de 500cc-klasse. De Brabander bleef met de zes tiende, achttiende en nog maals de zestiende plaats drie keer net buiten de prijzen. Zijspannen De zijspancombinatie Eimbert Timmermans/Eric Verhagen heeft bij de Grote Prijs van Duitsland de schade beperkt gehouden. In Bielstein conso lideerden de titelverdedigers de eerste plaats in de strijd om de wereldtitel door twee keer als derde en een keer ais vier de te finishen. In het klasse ment bedraagt hun voor sprong op het winnende Belgi sche koppel Ramon/Strubbe 46 punten. Marco Bens werd in het ziekenhuis opgenomen, waar een uit de kom geschoten elleboog werd geconstateerd. Onderzoek vandaag in een zie kenhuis te Geldrop moet uit wijzen of ook zijn kniebanden zijn afgescheurd. Voor Bens was het de derde keer dit sei zoen dat hij door een aanrij ding uitgeschakeld werd. „De start is het belangrijkste on derdeel van de race, dan moet je risico nemen. Alleen loopt dit bij mij steeds verkeerd af', aldus de ongelukkige bestuur der. Zesde zege p In de 250cc-klasse behaalde ïol Luca Cadalora zijn zesde over- lie winning in negen wedstrijden, roe Verrassender was de klasse- en ring van Wilco Zeelenberg. De Brit vond het huldebetoon prachtig. „Dit was de mooiste race uit mijn loopbaan en de grootste dag in de geschiede nis van de Britse racerij", wist hij uit zijn hoofd. „Ik draag deze zege op aan al mijn sup porters. Ze waren werkelijk fantastisch. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt en ik heb het ook nog nergens gezien". Hij herinnerde zich een onge lukje: „Ik heb een man omver gereden. Hij was groot en ik reed gelukkig maar een paar kilometer per uur. Ik hoop dat hij weer gezond is opgestaan". Teamgenoot Patrese was voor de zesde keer tweede achter zijn kopman. Spannend was de strijd achter de topplaatsen. Brundle, Schumacher en Ber ger werden derde, vierde en vijfde en finishten binnen ze ven seconden. Wereldkam pioen Ayrton Senna viel in de 53ste van 59 ronden uit met mechanische pech. Hij kan prolongatie van de wereldtitel vergeten. De zesde plaats was voor Mika Hakkinen, die van geluk mocht spreken dat hij mocht starten. De Fin, die zich had verslapen, werd op weg naar het circuit tot twee keer toe door de politie aangehouden omdat hij in een poging het vertrek nog tijdig te halen te hard reed. Na tussenkomst van medewerkers uit de Lotus stal werd hij vrijgelaten Woensdag moet hij voor de rechter verschijnen. Coach-manager Jan Dik Leurs maakt een wat gedemoraliseerde in druk tijdens het duel met Japan. FOTO: ANP Remy van Rees was eindelijk weer eens op dreef, maar miste de dagzege. FOTO: SP Ruim een maand na zijn zware val in Barcelona ging de Suzu- ki-coureur als vijfde over de streep. Twee weken geleden in Assen kroop hij voor het eerst weer op de motor. De elfde po sitie werd met enthousiasme ontvangen, de prestatie in Bu dapest leidde tot een klein feestje. Zeelenberg kreeg acht punten en consolideerde zijn negende plaats in de strijd om de we reldtitel, waarin Cadalora met 155 punten nauwelijks meer te achterhalen valt. Ook Egbert Streuer vulde zijn geringe puntentotaal in Hon garije aan. Met zijn Britse bak kenist Peter Brown eindigde de Drentse zijpancoureur als vijfde. De zege ging voor de tweede achtereenvolgende keer naar zijn Zwitserse team genoot Rolf Biland, die de ach terstand op de Brit Steve Web ster (tweede) in de strijd om de wereldtitel met vijf punten verkleinde. Aftroeven Miljoenen investeerde de Itali aanse motorfabrikant Cagiva om in de 500cc-klasse de tradi tionele heersers uit Japan af te troeven. Gisteren lukte het op de Hungaro-ring in Budapest. Eddie Lawson bood de produ cent van de vuurrode wegra- cers voor het eerst een tegen-i dienst voor zijn waanzinnig hoge salaris. De Amerikaan gevierde voor zijn landgenoten Doug Chandler (Suzuki) en oudgediende Randy Mamola (Yamaha). Zestien jaar geleden lukte het I dc een Europese motorfabrikant Rf voor het laatst de Aziatische concurrentie in de toenmalige pi koningsklasse voor te blijven, an Die prestatie kwam van Giaco- rui Agostini, die in Duitsland iau' op een MV Augusta als eerste Jnc de streep passeerde. ree leai Nigel Mansell behaalde de zevende zege in negen races. FOTO: AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14