een excuus voor reukink mogelijk Krajicek wel, Schultz geen toernooizege Enkel Romario in het gips Doden bij WK waterskiën De zak voor caddie tijdens wedstrijd Geen air-conditioning in geopend olympisch dorp lori '92 Scenario verstoord Sowamt SPORT MAANDAG 13 JULI 1992 J3 Richard Krajicek toont de trofee die hoort bij zijn tweede grand prix- zege. FOTO: AP DEN HAAG - Richard Kraji cek heeft het invitatietoernooi van Tokyo op zijn naam ge bracht. In de finale versloeg de Hagenaar de Japanner Matsu- oka met 6-3 6-3. Met zijn over winning verdiende hij 68.000 gulden. Brenda Schultz slaag de er niet in voor de tweede keer dit jaar een toernooi te winnen. In Palermo verloor de Heemsteedse in de finale met 1-6 7-6 1-6 van de Francaise Mary Pierce. Voor Krajicek was het zijn tweede toernooizege in zijn loopbaan, al had hij er dit keer met het geringe deelnemers veld slechts drie winstpartijen voor nodig. Twee jaar geleden won hij het ATP-toernooi van HongKong. In Tokyo, waarin hij in februari in het ATP-toer- nooi in de finale stond tegen Courier, verdiende Krajicek geen punten voor de wereld ranglijst. In de halve eindstrijd versloeg hij de Zuidfafrikaan Ferreira met 6-2 6-4. Krajicek, dertiende van de we reld, neemt twee weken vakan tie. Daarna gaat hij naar Los Angeles om te trainen en te spelen. Hij blijft tot half sep tember in de Verenigde Sta ten. Na de US Open keert hij terug voor de Davis Cup wed strijd tegen Uruguay. Brenda Schultz zocht de voor bereiding op de olympische gravelbanen in het met 170.000 gulden gedoteerde toernooi van Palermo, waar de echte ve detten niet warm voor liepen. Via de Italiaanse Baudone en de Kroatische Ercegovic haal de als tweede geplaatste Schultz, die kort voor Wimble don het sterk bezette toernooi in Birmingham won, de finale tegen de als eerste gerang schikte Mary Pierce, die zater dagavond nog haar halve fina lepartij tegen de Italiaanse Fa rina had moeten spelen. In een wisselvallig duel was Pierce, zestiende van de wereld, te sterk voor Schultz: 1-6 7-6 (7-3) 1-6 na iets meer dan twee uur. Senna dreigt met stoppen SILVERSTONE - Ayrton Senna stopt met autoracen als hij komend seizoen geen topauto mag besturen. Dat heeft de 32-jarige Braziliaan zaterdag voor de Grand Prix van Engeland gezegd. De drievoudige en regerend we reldkampioen noemde de huidige situatie, waarin hij met zijn McLaren-Honda op grote achterstand van Nigel Mansell is gezet, als uitermate frustrerend. „Het enige dat me interesseert in de Formule I is het winnen van wedstrijden, niet met drie seconden achterstand rondrij den. Ik heb geen zin mijn leven te riskeren voor een der de plaats. Ik kan McLaren niet zomaar de rug toekeren want het team heeft me geholpen de titel te pakken. Toch wil ik een ploeg die me technische en organisatori sche garanties kan bieden". Senna viel gisteren kort voor het einde van de door Nigel Mansell gewonnen grand prix van Silverstone uit. Hij lag toen op de vierde plaats achter Mansell, Patrese en Brundle. Doorbraak met nieuw zwempak LONDEN - De Britse zwemmer Nick Gillingham heeft in Londen een revolu tionair badpak geïntrodu ceerd. Het nieuwe ontwerp van Speedo bedekt het ge hele lijf van de zwemmer of zwemster en laat alleen ar men en benen vrij. Gilling ham zal de mogelijke voor delen van de vinding even wel niet kunnen benutten bij de Olympische Spelen, omdat de Britse zwembond een contract heeft met een concurrerende firma. EINDHOVEN - Romario de Souza Faria, ongekend fit naar Nederland gekomen, is zaterdag tijdens de oefen wedstrijd van PSV bij Maarheeze geblesseerd uitgevallen. Uit voorzorg is zijn gekwetste linker enkel in gips ver pakt, hoewel foto's hebben aangetoond dat er niets is ge broken'. Volgens manager Kees Ploegsma is de blessure niet te ernstig, vandaag vindt een nieuw onderzoek plaats. Romario liep zijn blessure tien minuten na rust op in de wedstrijd die PSV met 11-0 won. Romario had twee keer gescoord en was op weg naar een mogelijk derde treffer. Een verdediger van Maarheeze wilde de bal voor Romario wegtrappen, schoot echter in eigen doel. Vermoedelijk heeft Romario door de onverwachte beweging zijn tegen stander geraakt en daarbij de blessure opgelopen. MEDELLIN De wereldtitelstrijd waterskiën voor junioren is nog voor het begin uitgelopen in een tragedie. In Medellin in Colombia vielden drie doden en raakten acht mensen gewond. De organisatoren waren bezig het parkoers uit te zet ten toen hun boot op een hoog spanningskabel voer. Drie mensen werden ter plekke geëlectrocu- 'teerd, acht anderen werden met verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. De wedstrijden wer den niet afgelast, maar vierentwin tig uur uitgesteld. GULLANE Wat moet een golfer doen om beter te spelen? Zijn caddie ontslaan is één van de mogelijk heden. De Australiër Wayne Riley deed het gisteren in Gullane, Schotland, na twee holes van zijn kwali ficatie voor het Brits Open. De winnaar van het laat ste Australian Open zette Riley, die de bijnaam „Wild Colonial Boy" geniet, zijn caddie op straat na twee beroerd gespeelde holes (bogey, double bogey). Zijn commentaar: „Ik kon hem niet langer verdra gen, hij was zo slecht, hij raakte zelfs mijn paraplu kwijt". Riley droeg één hole zijn tas zelf totdat een jongetje uit het dorp zich aanbood als caddie. De Au straliër begon opeens voortreffelijk te spelen en ging uit in 71 slagen, een goede uitgangspositie voor de tweede kwalificatieronde van vandaag. BARCELONA - Kort na de opening door IOC- voorzitter Juan Antonio iamaranch en Barcelo na's burgemeester Pas- ij qual Maragall zijn de eer ste 200 sporters van meer dan 14.000 in het olym pisch dorp getrokken. De 200 kwamen uit Spanje, Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Griekenland, Tur kije, Hongarije en Fiji. De eer ste Nederlanders waren de zei lers onder aanvoering van as sistent-chef de mission Hans Bertels. Samaranch en Maragall knip ten precies twee weken vóór het begin van de Olympische Spelen een lint door van het „Poble Nou" genoemde dorp, waar het overgrote deel van de 15.200 deelnemers zullen sla pen in kamers zonder air-con ditioning maar met de frisse lucht van de Middellandse Zee nabij. Het complex wordt zwaar be waakt. Binnen zal het de spor ters aan niets ontbreken: kran tenstalletjes, alcoholvrije bars, speelruimten, bioscopen en Juan Antonio Samaranch knipt het lint olympisch dorp in Barcelona winkels. Het Amerikaanse basketbalteam, bestaande uit louter multi-miljonairs, heeft gekozen voor een vijfsterren hotel in de stad. Na de Olympische Spelen en de Paralympics (september) zullen de appartementen in het dorp aan particulieren wor den verkocht. „Ik hoop dat de Olympische Spelen in Barcelo na in een sfeer van vriend schap en vrede zullen plaats vinden", sprak de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité. „We staan op een punt dat de wereld weer een eenheid wordt", vond Ma ragall. Sporters uit Servië en Monte negro zullen als „onafhankelij ke ploeg" deelnemen. Hun kledij is wit. Tijdens de ope ning en sluiting zullen zij ach ter de olympische vlag mar cheren. Deze vlag wordt ook gehesen bij eventuele huldi gingen. Voorts zal de olympi sche hymne ten gehore wor den gebracht. Het IOC doet de resterende dagen voor de ope ning nog moeite ook sporters uit Bosnië-Herzegovina aan de start te krijgen. Bij de Spelen zullen ontbreken: Albanië, Centraal Afrikaanse Repu bliek, Liberia, Lesotho, Sene gal, Yemen en Zaire. uiteen. Na een week met alleen tijdverlies, opgelopen tijdens de proloog, op de Marie Blan- que en vrijdag op weg naar Brussel, lijkt pessimisme eerder op zijn plaats dan opti misme. Ploegleider Gisbers deelt die visie. „Vóór de Tour zag ik mogelijkheden voor een plaats op het podium in Parijs. Na een week dien ik de doel stelling bij te stellen. De vijfde plaats is de hoogst haalbare. Hij is niet goed genoeg", oor deelde Gisbers. 'Gezond De conclusie van de Brabander wordt niet gevolgd door Jos van Aert, kamergenoot van Breukink. Het hulpje van de tijdritspecialist beweerde gis teren in Valkenburg dat Breu kink in een uitstekende vorm steekt. „Hij rijdt goed en is ge zond. Ik verwacht van hem een explosie in de tijdrit". Het woord is aan Breukink. Hij reageerde gisteren enigszins geprikkeld. Geïrriteerd door de kritiek van Nederlandse media. Moreel zou het niet goed zitten met Breukink, werd de afgelopen dagen ge suggereerd. Hij is te weinig strijdvaardig en te timide. Hij zou zich al te snel bij een ne derlaag hebben neergelegd. „Ik heb gehoord, zelf lees ik nauwelijks kranten, dat ik mentaal niet in orde zou zijn. Niet de juiste vorm zou heb ben. Ik vraag me af waar dat vandaan komt", aldus Breu- De kritiek is afgeleid van nuchtere cijfers. Die liegen niet. De marges zijn nog steeds te overzien voor Breukink. Maar vandaag kan hij zich niet langer verschuilen. „Dan moet ik met de billen bloot", erken de hij. „Dat geldt echter ook voor de anderen. Ik tip Indu- rain als belangrijkste kansheb ber. Hij heeft in de Giro, ook al was de tegenstand miniem, ge demonstreerd dat hij op dit ogenblik de te kloppen man in de chrono-ritten is. Bugno ta xeer ik ook hoog in. Na de tijd rit weten we meer, dan kan de juiste waarde van de tijdwinst van Chiappucci en LeMond ook bepaald worden". Gisteravond verkende Breu- king het heuvelachtig par koers rond de hoofdstad van het landje, waar hij drie jaar geleden zijn eerste en tot nu enige gele trui droeg nadat hij de proloog had gewonnen. Het kostbaarste stukje textiel voor een renner spookt door Breu- kinks hoofd, maar dan dient hij vandaag zeker een minuut op Indurain, Bugno en Le Mond terug te winnen. Anders is hij kansloos voor de Tourze ge. VALKENBURG - Het draaiboek zag keurig uit, het resultaat was niet na venant. Een Nederlandse zege op de Cauberg. De wens van het publiek, de droom van de renners. Met Frans Maassen, Jelle Nijdam, Ad Wijnands en Gert-Jan Theunisse voor op, maar niet in de finale. Het scenario werd zaterdag eerst verstoord door de ren ners van Peter Post die een vroege vlucht van tien, met ge noemd drietal, ongedaan maakte en de weg effende voor Gilles Delion. De tegenaanval van de Panasonic ontlokte Jel le Nijdam enkele minder vlei ende woorden. „Welk belang hadden ze erbij? Lino was weliswaar betrokken bij de uitbraak, maar Panaso nic heeft geen enkel belang bij het klassement. Ik snap het niet goed", speelde Nijdam de vermoorde onschuld. Ploegleider Jan Raas reageer de genuanceerder. Hij zei te begrijpen waarom de Post-ren- ners de ontsnapping verijdel den. „Met Ludwig, Ekimov en Fondriest had hij ook potentië le winnaars. Het was een be grijpelijke reactie. Ik snap al leen niet y/aarom ze' vervol gens niets meer ondernamen. Of ze hadden te veel gegeven, of?", grijnsde hij veelbeteke nend. Doelend op het nog al tijd sluimerende haat en nijd tussen Post en Raas. Gert-Jan Theunisse probeerde vervolgens het oranje een zon nig kleurtje te geven. Maar de bergkoning kon op de Came- rig-berg de demarrage van Ro che niet beantwoorden. „De achtervolging op de koplopers had te veel kracht gekost", klonk zijn te eenvoudige ver klaring. Zo oordeelde werkge ver Ad Bos ook. De directeur van TVM zei cryptisch maar kraakhelder: „De bevestiging van wat ik vermoed". Gert-Jan Theunisse is niet in vorm. De renner zelf spreekt deze harde conclusie fel tegen. „Jullie concluderen dat dat de goede vorm er niet. Ik was na die jacht doormidden gebroken". Merkwaardig Merkwaardig, want Theunisse was niet alleen. Hij was in ge zelschap van onder andere Ko- nisjev en later Meinert. De drie renners van TVM slaagden er niet in de vluchters, Roche, Delion, Tebaldi en Jaermann Erik Breukink heeft in de tijdrit van vandaag moeten aantonen nog inige kans in deze Tour de France te hebben. FOTO: EPA Boven: Tussen vele rijen supporters rijden de renners op weg naar Valkenburg. Er waren in Limburg naar schatting 300.000 toeschouwers aanwezig. Links: Jelle Nijdam en Frans Maassen (rechts) getuigen van de teleurstelling na de etappe Brussel- Valkenburg. FOTO'S: ANP terug te pakken. „Bij iedereen was de energie op. Het ging niet meer". Gisteren joeg Skibby namens TVM vergeefs op de overwin ning. Een gebroken frame was volgens de Deen de oorzaak dat Nevens zo gemakkelijk kon wegglippen in de finale voor vier heren. Ook Frans Maassen meldde zich gisteren op weg naar Koblenz promi nent in beeld. Ook dit keer luk te het de Limburger niet zijn zo fel begeerde Tourrit achter zijn naam te krijgen. „Het is om gek van te worden. Er wordt echter ontzettend hard gereden. Als we zo doorgaan lopen we straks voor de bergen met zijn allen op de wenkbrau wen en zijn we na de Alpen- tochten zo dood als een pier", dacht Maassen. Het hoge tempo, het hectische en onverwachte in het eerste gedeelte van de Ronde van Frankrijk kan geen excuus zijn voor het tegenvallende presteren van de in steeds meer mineur verkerende Oranje-kamp. „Je moet ook een beetje geluk hebben", zei Frans Maassen, die in ieder ge val inzet en werklust toont Sarcastisch merkte hij gister morgen in Valkenburg op: „Ik kan er zeker niks meer van". een Nederlandse zege staan; Harmeling in Bordeaux. Vandaag moeten de vedetten kleur bekennen. Na de tijdrit rond Luxemburg kan een voorlopige balans opgemaakt worden. Het uur van de waar heid is genaderd, de race tegen het uurwerk over 64 kilometer op sterk geaccidenteerd ter rein zal meer duidelijkheid verschaffen. Het klassement zal overzichtelijker worden. Of Nederland na vandaag nog een rol van betekenis kan spe len is de vraag. Het mysterie- Erik Breukink is de laatste hoop, want Gert-Jan Theunis se en Steven Rooks kijken al dagenlang als een Alpencol te gen de strijd tegen het horloge op. Zij weten dat ze nog meer tijd zullen verspelen. „Ik ben al tevreden als ik niet meer dan drie en halve minuut inle ver", legde Rooks zich al bij voorbaat neer. Indachtig zijn parool: „In de Alpen moet ik er staan. Daarna zien we verder". Van Breukinks vorm is geen hoogte te krijgen. Binnen zijn ploeg lopen de meningen sterk 0 KOBLENZ De favorie- ten hielden zich in het Tourweekeinde tamelijk rustig, uitgezonderd Step hen Roche. Maar de Ier '00ri werd in de bespiegelingen iam vooraf ook niet genoemd t rac als kanshebber. Hij is van daag een onberekenbare N|ei outsider in de tijdrit. Pascal Lino werd gisteren voor de zesde achtereenvolgende dag naar het erepodium gebo den om een nieuwe gele trui aan te trekken. De ritten van zaterdag en gisteren brachten zijn leidende positie nauwe lijks in gevaar. De dagwin naars Gilles Delion (Valken burg) en Jan Nevens (Koblenz) vormden geen bedreiging voor zijn leidende positie. De kleur van de Oranje-afvaar- >/an i diging in de 79ste Tour de France wordt steeds fletser. Alle goede wil en inspannin gen van Maassen, Nijdam en Theunisse ten spijt, het saldo bleef de eerste Tourweek op

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13