Groei werkgelegenheid Zuid-Holland stagneert Don Quijote levert een boeiend spektakel Ccidóc SoivuMit LEIDEN OMGEVING GFT-containers niet schoon via Reinigingsdienst „Is er nog een prins in de zaal?" Verdachte steekpartij bekent gedeeltelijk Brand in kiem gesmoord Goed op tijd CeidóeSouui/nt MAANDAG 13 JULI 1992 *1 LEIDEN De bruine GFT-containers van bewo ners van Leidse laagbouw zullen zij zelf moeten schoonhouden. Het is voor de directie reiniging te kostbaar om de schoon maak voor haar rekening te nemen. De gemeente onderzoekt wel de moge lijkheden om de GFT-con tainers van de hoogbouw regelmatig schoon te ma ken. Maar ook dat is afhankelijk van de financiële ruimte, aldus A. Kraft van de Reiniging. Be zitters van een GFT-container hebben door het warme weer van de afgelopen weken veel last van stank, fruitvliegjes en maden. De stank kan worden teruggedrongen door een thee lepel gips in de container te doen. Dat neutraliseert de reuk. Ook wordt geadviseerd om de container zoveel moge lijk in de schaduw te zetten. Ook maden veroorzaken over last. terwijl ze ziektes kunnen overbrengen. Daarom moeten mensen vlees- en visresten eerst in papier wikkelen voor dat die in de container worden gegooid, zodat er geen vliegen bij komen. Ook kunnen de res ten in de container worden ge gooid die het eerste wordt ge leegd. Als het aantal maden echt te groot wordt, kunnen bezitters van een GFT-bak vragen om een andere container. Dat is de afgelopen tijd in toenemende mate gebeurd. Kraft: „Wij rui len die dan zonder problemen om voor een schone contai ner". Bij navraag bleken ook ander gemeenten met dit pro bleem te zitten, zonder er nog een afdoende oplossing voor te hebben gevonden. Volgend jaar zullen de bezitters van de GFT-bakken eerder worden geïnformeerd over de moge lijkheden om stank- en vliege- noverlast tegen te gaan. Kraft ontkent dat de gemeente zich aan haar verantwoorde lijkheid val onttrekken door het schoonhouden aan de be zitters over te laten. „De kos ten zijn gewoon te hoog. Wij willen wel de wijkcontainers schoonmaken, maar ook daar hangt een prijskaartje aan". Jongetje geschept RIJNSBURG - Een 1 O-ja rige jongetje uit Rijnsburg raakte zaterdag gewond toen hij tijdens het over steken geschept werd door een personenauto. Het on geluk gebeurde op de Jo hannes Poststraat in zijn woonplaats. Het slachtof fertje dook op vanachter een vrachtwagen waardoor een op dat moment passe rende auto, bestuurd door een 23-jarige plaatsgenoot, hem niet meer kon ontwij ken. Met een beenbreuk werd het jongetje overge bracht naar het AZL. Dozen-ver koper wint eerste prijs standwerkersconcou] LEIDEN Ger Stroeve uit Lelystad heeft gistermid dag de eerste prijs in de wacht gesleept op het standwerkersconcours tij dens de eerste Lakenmarkt 1992. De jury wees hem unaniem aan als de win naar omdat hij erin slaagde in luttele minuten een ver trouwensrelatie met zijn klanten op te bouwen waar door zij aan de haal gingen met dozen waarvan zij de inhoud niet eens kenden. Tijdens de traditionele Laken markt, die zich in het hele cen trum van de stad afspeelde en waar tienduizenden mensen weer op afkwamen, toonden ne gen standwerkers van buiten de stad hun kunsten. Zij hadden zichzelf tot taak gesteld respec tievelijk een groenteschaaf, een goochelspel, autopoetsmidde len, pannen, een balspel, dwei len en poetsdoeken, vlekkenwa ter en een oversized bellen blaasapparaat aan de man te brengen. Stroeve bleek echter de absolute winnaar vanwege zijn gave om zijn potentiële klanten te boeien en te bewegen voorverpakte cadeaus te kopen, zonder de inhoud ervan bekend te maken. Zijn verkooppraatje riep herinneringen op aan e gelist Johan Maasbach, i" ook in slaagde met zalv< stem mensen aan zich te bij en een vertrouwen te wekj dat normale grenzen schreed. J. van Goppel won de prijs met zijn verkoopact de negendelige groentescl] L. Haringsman uit Lelyt ging met de derde prijs aal haal omdat zijn produkt,] spel kaarten waarmee trucs» den uitgehaald, onverkoop] leek maar hij er desondanl slaagde zijn gehoor te boeiej de kaarten aan de man te t gen. DEN HAAG/LEIDEN - De groei van de Zuidhol landse werkgelegenheid stagneert. In de periode mei 1990-mei 1991 steeg het aantal werkzame per sonen met slechts 0,8 pro cent. In de tweede helft van de jaren '80 groeide de werkgelegenheid nog jaarlijks met 1,4 procent. De grootstedelijke gebie den van Rotterdam en Den Haag liggen zelfs nog onder het provinciaal ge middelde. Dat blijkt uit cijfers van het Bedrijven Register Zuid-Hol land, die zaterdag door de pro vincie zijn gepubliceerd. Hoe wel de toename in de tweede helft van de jaren '80 groter was dan in de periode 1990- 1991, bleef die in Zuid-Holland achter bij de groei op nationaal niveau. Tussen 1987 en 1990 name de werkgelegenheid lan delijk toe met gemiddeld 2,6 procent per jaar, in Zuid-Hol land was dat slechts 1,4 pro cent. De twee grote steden in Zuid- Holland, Rotterdam en Den Haag, bleven ver onder het provinciaal gemiddelde van 0,8 procent. In 1990/1991 nam de werkgelegenheid in Rotter dam met 0,1 procent en in Den Haag met 0,3 procent toe. Deze ver achterblijvende groei was al eerder zichtbaar geworden. Een verklaring kan volgens de provinciale analisten niet al leen worden gezocht in speci fieke Randstedelijke proble men zoals dichtslibbende we gen. Amsterdam realiseerde namelijk tussen 1987-1990 een groei van 1,9 procent. Utrecht stak daar met kop en schou ders bovenuit met een groei van 3,1 procent. Teruggang De teruggang is in vrijwel elke sector en in elke regio waar neembaar. De grootste afname viel te zien bij de openbare nutsbedrijven, waar de werk gelegenheid met 4,8 procent afnam. Dat is overigens nog al tijd een veel kleiner verlies dan in de jaren daarvoor. Ook in de landbouw en visserij nam de werkgelegenheid af, en wel met 2,6 procent. Deze sector groeide nog in de jaren daar voor. Grootste groeier is nog steeds de zakelijke dienstver lening met 2,7 procent toena me. Maar ook hier lijken de magere jaren aangebroken want het aantal arbeidsplaat sen nam in deze sector tussen 1987-1990 nog jaarlijks met 5,1 procent toe. Handel en horeca zitten met een groei van 1,2 procent nog boven het gemid delde. De bouw daalt (-0,3 pro cent) waar voorheen nog een groei te noteren viel. De zakelijke dienstverlening groeit vooral buiten de grote steden. De Haagse regio kan nog redelijk meekomen met een groei van 2,5 procent, maar Rotterdam kent slechts een groei van 0,1 procent. Rijnstreek Tussen de verschillende re gio's bestaan echter grote ver schillen. De werkgelegenheid groeide het hardst in de RBA- regio Drechtsteden. Het groei percentage was daar het dub bele van het provinciaal ge middelde, namelijk 1,6 pro cent. De RBA-regio Rijnstreek - waaronder vallen de Leidse regio, de Duin- en Bollen streek, de Rijnstreek en Mid den-Holland - blijft met een groei van 0,5 procent achter. Dat is heel wat minder dan de jaarlijkse twee procent werk gelegenheidsgroei die tussen 1987 en 1990 viel te noteren. Het RBA-gebied Rijnstreek springt er wel uit op het gebied van zakelijke dienstverlening. Die vooruitgang is echter ge heel en alleen te danken aan de ontwikkelingen in de Rijn streek, waar de werkgelegen heid in die sector met 12,3 pro cent toenam. De Leidse regio bleef met een groei van 3,6 pro cent achter dat cijfer, maar toch nog boven het provinciaal gemiddelde. Ook in de overige dienstverlening steeg de werk gelegenheid meer dan gemid deld, maar die groei was vooral waar te nemen in de Bollen streek. In de transport- en communicatiesector daalde de werkgelegenheid in de hele RBA-regio met 3,1 procent, ter wijl die provinciaal nog licht toenam met 0,4 procent. Mid den-Holland spande in deze sector de kroon met een terug gang van 8,6 procent. Ook de bouw ging met -1,4 procent harder achteruit dan het ge middelde (-0,3 procent). Bo vendien verloor de industrie in de RBA-regio Rijngtreek meer banen dan gemiddeld. Hier liep de werkgelegenheid terug met 1,5 procent, tèrwijl die op provinciaal niveay stabiel bleef. Den Haag Binnen de regio Den Haag- /Delft valt de relatief forse toe name in de industriële werkge legenheid op. Terwijl die op provinciaal niveau stagneert en in alle andere regio's af neemt, groeit die binnen de ge meente Den Haag met 4,7 pro cent. De bouwwereld in de Haagse regio wordt fors getrof fen door een teruggang in de werkgelegenheid met ruim 9 procent. Raak! ndc Op het Vrouwenkerkplein was het zondagmiddag weer raak met het Middeleeuws Spijs- en Bierfestival. Vooral het eiergooien, dat het tifcer. tionele eiervangen dit jaar verving, was een doorslaand succes. Medewerkers van café 't Praethuys hadden zich beschikbaar gesteld al een: vend doelwit. Het publiek, dat in groten getale was komen opdagen, maakte daar dankbaar gebruik van en bekogelde hen met afgekei|2 eieren alsof het fenomeen 'schandpaal' weer in volle ere was hersteld. En terwijl de zon, die aan het begin van het feest nog verstek dreigt v laten gaan, halverwege de middag definitief doorbrak, speelden in middeleeuwse kledij gestoken muzikanten om het hardst voor een gm je biertje. Maagdelijnen zorgden ervoor dat het de gasten evenmin aan eten ontbrak. De activiteiten worden woensdag voortgezet met een ef dermiddag die geheel in het teken staat van Pippi Langkous. In het Kijkhuis wordt een Pippi-film gedraaid. FOTO: WIM VAN Ndong Kinderfestival bijna in de verdrukking Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN Soms lijkt het Kinderfestival tijdens de Lakenfeesten onderge sneeuwd te raken door ac tiviteiten die vooral be stemd zijn voor volwasse nen. Terwijl de eerste La kenmarkt van dit jaar zon dag tienduizenden men sen op de been bracht, tel de het Van der Werfpark zaterdag ternauwernood driehonderd kinderen. Maar aan de voorstellingen die voor de kinderen werden ge speeld, kan het niet hebben ge legen. Rijn en Trijn van de Stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze wolf brachten Sneeuwwitje rond half vijf tot leven. De prins die de dankbare taak kreeg om haar weer wakker te kussen, werd uit het publiek gerecru- teerd: „Is er nog een prins in de zaal?" Een klein jochie meldde zich, maar toen hij eenmaal voor zijn aandachtig publiek stond, leek hij plotse ling spijt te krijgen van zijn ei gen overmoed. Eén van de ze ven dwergen moest hem aan sporen om Sneeuwwitje, die voor dood in de kist lag, wak ker te kussen. Maar verder dan een heel vluchtig kusje in de lucht durfde de jonge prins toch niet te gaan. Sneeuwwitje bleef nog een minuut in coma liggen totdat een reserveprins zich meldde. Deze koene vader gaf de jonge maagdekijn drie klapzoenen en had het geluk met haar te mogen trouwen. En ze leefden nog lang en ge lukkig. Een uur was voor een aantal kinderen toch wel een lange zit. Dus na een half uur klonk er hier en daar een schreeuw van verveling of een roep om een ijsje. En als dat niet hielp, kon je nog altijd dwars door de voorstelling lopen. Kreeg je tenminste nog aandacht van de spelers. Flupsen De optredens van Ed de Jongh waren in dat opzicht aanzien lijk sterker. Hij verlangde ook een actieve deelname van de luisterende kinderschare, en reageerden zij niet alert ge noeg, dan vroeg hij het gewoon nog een keer. Dat lukte vooral tijdens zijn eerste voorstelling "Veelnix' twijfel' goed door de aanwezigheid van enkele be hoorlijk bijdehante kinderen Blijkbaar herkenden ze de twijfel die De Jongh neerzette wel: zal ik op school blijven ol niet, zal ik de wijde wereld in trekken of thuisblijven, zal ik hier links of rechtsaf slaan, zal ik mijzelf vastleggen in een huis 'ramvol spullen' of zal ik alles weggooien inclusief mijn herinneringen zodat ik niks te sjouwen heb als ik de wereld ga verkennen? Twijfelen, dat hij vanaf zijn geboorte 'flup sen' noemde, deed hij eerlijk, maar hij voegde er wel telkens aan toe dat hij dat eigenlijk he lemaal niet wilde. Het jonge publiek bleek zijn beste gewe ten: schelle kreetjes klonken op om de 'Hupsende' Veelnix tot de orde te roepen en hem tot een beslissing te dwingen. Later in de middag was de be langstelling voor 'Vakantie in het zal niet waar zijn' aanzien lijk groter. Het publiek kreeg 'live' de vakantiedia's uit 'Het- zal-niet-waar-zijn' te zien. Het land waar gladde verkopers onschuldige burgers de laatste belachelijke mode aanpraten, die bestaat uit een glimmende bumper als broekriem en een knipperend voetgangerslicht als 'onwijs gave' zonnebril en waar eenieder 'cool' staat te wezen op zijn eigen vierkante metertje in de plaatselijke dan- sotheek. De Jongh was, on danks het wat rustiger pu bliek, ook hier wel tevreden over: „De kinderen, hoe jong ze ook waren, hadden wel de gelijk de bedoeling van het verhaal begrepen". Kinderspel De organisatie, de Stichting Evenementenfonds Leiden, lijkt de laatste jaren eigenlijk alleen nog maar oog te hebben voor activiteiten die geld ople veren. zoals de Lakenmarkt. Al eerder had Michel de Bakker van de stichting te kennen ge geven zich enigszins in de steek gelaten te voelen door de rest van de organisatie. „De or ganisatie van dit kinderfesti val komt allemaal op één man neer: mij. En terwijl wij als or ganisatie steeds meer moeten doen, groeit die niet mee met de taken die ze krijgt toebe deeld". Maar ook de bovenma tige aandacht die andere zaken dan het kinderfestival krijgen, wekt de indruk dat de Laken feesten bepaald geen kinder spel meer zijn. Ook de theatermakers zelf hadden kritiek. „Ik had hier toch wel iemand van de organi satie verwacht om de kinderen enigszins in het gareel te hou den". Leidde Lakenfeesten: Teatro Nucleo speelt Don Quijote. Gisteren op het Pieterskerkplein. De opmaat van de voorstellin gen van Teatro Nucleo was zo wel voor de groep als voor de organisatie van de Lakenfees ten in mineur: de aanhanger van het Italiaans-Spaans-Ar gentijnse gezelschap werd 's nachts in brand gestoken, waardoor een deel van de kos tuums verloren ging. Binnen een dag moest de schade wor den hersteld. Gezien de voor stelling is dat prima gelukt, hoewel de kijkers natuurlijk niet weten wat ze gemist heb ben. Het voorval bevestigt de stel- lingname van de groep: met ridderlijkheid, spirituele waar den en respect voor poëzie en fantasie is het slecht gesteld in onze maatschappij. Daarom hebben we figuren als Don Quichotte hard nodig: hij mag dan naïef en zwak zijn, maar hij trekt toch ten strijde tegen de windmolens van machts misbruik, leugen en bedrog Op het Pieterskerkplein werd gisteren zijn standbeeld ont huld, dat door donderslagen tot leven werd gewekt. En di rect ging de grijze ridder in zijn kletterende wapenrusting op zoek naar Dulcinea, zijn ideaal, onderweg onrecht be strijdend waar hij het maar dacht te zien. Zijn magere paard Rossinante is gemoder niseerd tot een even spichtig mechanisch vehikel, zijn knecht Sancho Panza rolde met hem mee op een olievat met wielen. Quichotte kreeg het aan de stok met schelven hooi, met zi geuners, met een barbier-rid der, met een Dulcinea die in een heks verandert en met an dere kwade krachten. Meestal stond hij vol onbegrip bij het slechte en de chaos van de we reld te kijken. Dat maakt hem zo sympathiek: hij is de gebo ren verliezer die zich deson danks nooit uit het veld laat slaan en blijft opkomen voor de hoofse erecode, hoe mach teloos hij ook is. De beelden die de groep ge bruikt zijn effectief en mooi. Met de gevel van de Pieters kerk als decor rijden er inge nieuze machines rond, is er heel wat vuur en vuurwerk en zien de spelers er ook in hun vervangende kostuums goed uit. Bij een creatieve groep als Teatro Nucleo blijven de basis ingrediënten van het toneel boeien: scènes worden vaak neergezet als een ritueel, met optochten, dansen, gevechten en verbroedering, liefde en hu mor. In een Mariaprocessie blijkt dat godsdienst leidt tot boek verbranding en dus ook bij leu gens van de wereld hoort. Aan het eind van de vorstelling wordt een brief voorgelezen van Che Guevara, die zich met Don Quichotte identificeerde. Gelukkig loopt het met de rid der van de tragische figuur nog goed af. Na zijn beproevin gen krijgt hij een wit kleed aan en bestijgt hij een metalen Pe gasus, het gevleugelde paard waarmee dichters naar de on sterfelijkheid vliegen. Die waardige hemelvaart is hem van harte gegund. Bedrijven woedend over nieuwe parkeerplaatsen LEIDEN De bedrijven aan de Hooigracht zijn boos over het omzetten van de betaaldp parkeerplaatsen in parkeer plaatsen voor vergunninghou ders. Klanten die maar kort voor de deur hoéven te parke ren, worden nu weggejaagd. De bedrijven eisen dat er weer plaatsen voor kortparkeerders komen. Dat schrijven de be drijven in een brandbrief aan het college van burgemeester en wethouders. Door uitbrei ding van het parkeerrestrictie- gebied is het grootste deel van de parkeerplaatsen aan de Hooigracht bestemd voor ver gunninghouders. De bedrijven vrezen nu dat zij op de langere termijn een flink deel van hun omzet zullen verliezen. Omdat klanten niet meer voor de deur kunnen parkeren al is dat maar voor een korte periode - zullen ze de winkels links la ten liggen. De parkeergarage en de plaatsen op de Kaas markt zijn onvoldoende alter natief, aldus C. van Musscher van verfhandel Van Borselen. „Er zijn alleen nog betaalde parkeerplaatsen voor het Eli- sabethziekenhuis en in de par keergarages. Maar ik zie mijn klanten dat stuk echt niet lo pen met een paar tien literblik ken verf', aldus. Musscher, wiens winkel op nummer 64 is gevestigd. „De mensen durven hier gewoon niet meer te par keren, bang om een parkeer bon van 65 of 75 gulden te krij gen". Namens de bedrijven schrijft Van Musscher dat er door niemand ooit gevraagd is om een volledige omzetting van betaalde parkeerplaatsen in plaatsen voor vergunning houders. „Noch door de bewo ners, noch door de wijkvereni- ging is gepleit voor omzetten van kortparkeerplaatsen in be langhebbenden parkeerplaat sen". Volgens Van Musscher had er overlegd moeten wor den met de winkeliers voordat er ook maar één parkeermaat- regel werd genomen. „Dan had het beter kunnen worden ver deeld, bijvoorbeeld één kant van de Hooigracht voor ver gunninghouders, en één voor de betaalde parkeerplaatsen". Volgens wethouder J. Walen kamp (verkeer) hebben de be langhebbenden echter in de inspraakprocedure voldoende kans gehad om tegen de plan nen te protesteren. Van Musscher vraagt namens alle bedrijven aan de Hooi gracht het college per onmid dellijk de parkeerplaatsen aan de Hooigracht weer om te zet ten in openbare parkeerplaat sen. „We hebben nog geen gro te omzetverschillen kunnen constateren, maar we voorzien ze wel". LEIDEN - De 44-jarige Leidenaar, die afgelopen dondem aangehouden werd op verdenking van het doodsteken van y 33-jarige Leidenaar in de Herenstraat, heeft een gedeeltelijke lat i kentenis afgelegd. Sectie op het stoffelijk overschot heeft du iu lijk gemaakt dat de man door meerdere messteken om het le n n is gekomen. Volgens de politie is er nog grote onduidelijkl e ni over de toedracht en het verloop van de steekpartij. Getuival worden daarom verzocht alsnog contact op te nemen met de 11 he oy LEIDEN - Een paar oplettende studenten hebben zaten nacht een grote brand op het Pieterskerkplein voorkomen. Ttiei tien over twee kwam bij de politie de melding binnen dat er i voor de ingang van de Pieterskerk enkele goederen in brand ren gestoken. De ernst van de brand bleek bij aankomst var dur politie mee te vallen, omdat de studenten al drie jerrycans 'v benzine, drie vaatjes lampolie en een kar bij het vuur vand v vijf' gehaald. Desondanks werd een deel van de kostuums van het °I zeischap Teatro Nucleo in de as gelegd. ae§5 uil Ongewenst bezoek van 'controleurs' LEIDEN Een 85-jarige Leidse alleenstaande vrouw heeflra^i terdag bezoek gehad van twee mannen, die zich uitgaven e controleurs van het waterleidingbedrijf. Ze belden rond elf 1Jn aan en stelden enkele vragen over het watergebruik. Vervol) ging één van hen naar boven. Vlak hierna kwam de buurvi toevallig binnen. De twee mannen kozen daarop het hazepa» hebben niets meegenomen uit het huis. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare qual wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks.het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste j twee weken gratis bezorgd. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorg! I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: - maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: i Naam: 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar d Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10