onf liet in lomper op !VSE-top Monsterfiles op de Franse autowegen Militaire bemoeienis met Servië is noodzakelijk" Polen heeft voor eerst in historie vrouw als premier Jbanië vreest roor een nieuwe balkanoorlog 'Blauwhelmen- etawü discussie' laait op in Duitsland 11 ^eidaeComonl BUITENLAND Sovjet-commandogroep moest Partij beschermen bestand tijdens Spelen ZATERDAG II JULI 1992 ~oodtoestand in olombia afgekondigd )GOTA - President Cesar iviria van Colombia heeft jteren de noodtoestand afge- ndigd om te voorkomen dat ventien verdachte leden van t drugskartel van Medellin irden vrijgelaten. De zeven- n worden al ruim een jaar nder enige vorm van proces stgehouden. Een constitu- inele rechtbank moet uitma- n of de noodtoestand ook •rkelijk kracht van wet heeft, t de rechtbank uitspraak naar verwachting op 15 zal Gaviria's decreet van acht zijn. De noodtoestand rleent president Gaviria een na onbeperkte macht. In 1 PARIJS - Gistermiddag was er nauwe lijks een vrachtwagen te bekennen op de Franse snel- en autowegen. Toch stond het verkeer op tientallen plaatsen muurvast. Nu de blokkades van de vrachtwagen chauffeurs zijn opgeheven, proberen de Fransen met grote spoed naar hun vakan tie-adressen te razen. En dat is, net als vo rig weekeinde, verre van eenvoudig. Begonnen de problemen - bij een vertrek uit Parijs - verleden week pas bij de oprit van de tolwegen, nu was de Boulevard Pé- riphérique al een jungle van blik. Wie zich eenmaal een weg had gebaand naar de Pont de Sèvres (richting zuidwesten), Pont de Saint-Cloud (richting Norman- dië), de Porte de Bercy (richting Oost- Frankrijk) of de Porte d'Italie (richting Lyon) moest daarna bumper aan bumper doorrijden tot het begin van de tolweg. Eenmaal daar aangekomen ging het rede lijk. Maar op de Autoroute du Soleil kwam de vermetele weggebruiker bij Beaune op nieuw in de problemen in verband met de aansluitende weg uit Luxemburg. Dan liep de zaak vast bij de Tunnel onder Four- vière, net voor Lyon. Dan op de kaden in de tweede stad van Frankrijk zelf. Daarna bij Vienne, Valence en verder richting Montélimar. Gistermiddag stond meer dan honderd kilometer file op de Franse wegen, ondanks de nimmer aflatende waarschuwingen van 'Bison Futé', het Franse mannetje dat de sluiproutes aan geeft en gistermiddag de raad gaf tot zon dag thuis te blijven. Het was een puinhoop, die wel wat weg had van de gigantische chaos van tijdens de blokkades. Als premie kregen de ge haaste vakantiegangers verschillende for se regenbuien over zich heen. Menige vrachtwagenchauffeur, nog gefrustreerd van het gedwongen vertrek van de blokka des, zal gisteravond in zijn vuistje hebben gelachen. Wie vanuit Nederland naar zuid- Frankrijk gaat kan volgens de verkeers dienst van dat land dit weekeinde het bes te de A71 tussen Parijs en Clermont-Fer rand nemen. Op die manier kan het Rhó- nedal - volgens de dienst blijft het daar druk tot zondag - worden vermeden. MOSKOU In het proces te gen de voormalige communis tische partij van de Sovjetunie is gisteren een geheim docu ment gepresenteerd met infor matie over een commando groep, .Alpha" genaamd, die tot taak had de CP te bescher men. Het was advocaat Andrej Makarov die het Russische constitutionele hof het docu ment voorlegde. De groep, op gericht door de geheime dienst KGB, vestigde in augustus 1991 de aandacht op zich, om dat men tijdens de mislukte coup van toen weigerde deel te nemen aan de bestorming van het parlementsgebouw. Uit het document zou blijken dat er een „groep professionals" werd opgericht „die tot aan de dood trouw moesten blijven aan de communistische partij en het socialistische vader land". Dat gebeurde op het zelfde moment dat artikel 6 van de Sovjet-grondwet werd afgeschaft en daarmee de lei dende rol van de partij in het hele maatschappelijke leven. Man spreekt nog één keer doodstraf uit LONDEN - In Groot-Brittan nië is gisteren waarschijnlijk voor de laatste keer de dood straf uitgesproken. Op het eiland Man, dat vergaande au tonomie geniet, kreeg een 22- jarige man de doodstraf vooi de moord op een vrouw. In de rest van Groot-Brittannië werd de doodstraf in 1965 afgeschaft en het parlement van het eiland Man is bezig hetzelfde door te voeren. Man kent offi cieel ook nog geseling als straf. Verwacht wordt dat het minis terie van binnenlandse zaken in Londen de straf zal omzet ten in levenslange gevangenis straf. ervolg van de voorpagina) ELSINKI Domper op vergadering in Helsin- bleef toch het conflict Joegoslavië. De CVSE id woensdag Servië ge- horst van deelname aan top. Maar gisteren oog de aanstaande pre- ier van Servië, Milan Pa- de Joegoslaaf met Amerikaans pas- ort - onverwacht naar Finse hoofdstad, in een iging het geschonden nago van zijn moeder- id op te poetsen. een hotel in Helsinki sprak nic met de Amerikaanse mi- >ter van buitenlandse zaken ker, diens Russische ambt- noot Kozirev en de Kroati- sche president Tudjman. „Ik zal er alles aan doen om vrede te stichten", vertelde Panic na afloop. Hij zei verzekerd te zijn van Russische steun in zijn streven om Joegoslavië inter nationaal terug aan tafel te krijgen. „Het etnische geweld en het doden moet stoppen", aldus Panic, die stoer riep dat alle poltici - zelfs president Mi losevic - die dat proberen te verhinderen in hem een lasti ge tegenstrever vinden. De CVSE besloot gisteren waarnemers te sturen naar Ko sovo, en twee gebieden in Ser vië, Vojvodina en Sandjak, waar de etnische spanningen zo hoog oplopen dat oorlog dreigt. De verklaring over Joe goslavië werd op het laatste nippertje door de plenaire ver gadering aanvaard. Rusland, dat als enige nog bezwaar maakte tegen zo'n verklaring, wilde uiteindelijk de consen- sus niet blokkeren. Rusland is voor een terughoudend beleid ten aanzien van Joegoslavë, een houding die is gebaseerd op de historische banden uit het verleden tussen Rusland en Servië. Interventiemacht Om etnische conflicten in een vroegtijdig stadium te voorko men, stelde De Russische pre sident Jeltsin voor een Europe se snelle-interventiemacht te vormen die ingezet kan wor den in Eur-Azië, de ex-Sovjet republieken zeg maar. Hij noemde de explosie van natio nalisme en etnische spannin gen de grootste plaag van de 2 le eeuw. Met veel mooiere woorden had Vaclav Havel, de president van Tsjechoslowakije, daar don derdag bok al op gewezen toen hij sprak over de complete ver warring in de post-communis- zijn Russische ambtgenoot Boris Jeltsin elkaar tijdens de CVSE-top in foto:epa tische wereld na het einde van de Koude Oorlog. „De mensen zijn blij met hun vrijheid, maar hebben tegelijk al hun zeker heden zien wegvallen". De Tsechoslowaakse president wees ook op andere fenomeen dat het post-communisme heeft blootgelegd. „Ineens herinnert iedereen zich de ge schiedenis. Alle oude, en soms zeer oude, conflicten komen tot leven. Ze worden zich be wust van hun nationale identi teit, die zo lang door het com munisme onderdrukt werd. Het is duidelijk dat zo'n situa tie een ideale voedingsbodem is voor fanatieke nationalisten en demagogen". De CVSE moet het antwoord zijn op die nationalisten en de magogen. Maar de top in Hel sinki was alvast een vredes conferentie zonder vrede. Er vallen in Europa nog heel wat smeulende vuurtjes te blus sen. WARSCHAU - Het Pool se parlement heeft giste ren ingestemd met de be noeming van de 46-jarige Hanna Suchocka tot pre mier. Zij is de eerste vrouw in de Poolse ge schiedenis die dit ambt bekleedt. President Lech Walesa had deze week al eerder zijn goed keuring aan de kandidatuur van Suchocka gegeven. Zij kreeg 233 stemmen. Eenenzes tig afgevaardigden waren te gen haar kandidatuur en 113 onthielden zich van stemming. Met het aantreden van Su chocka, die de onlangs afgetre den premier Waldemar Pawlak vervangt, lijkt een definitief einde gekomen aan de vijf we ken durende regeringscrisis in Polen. Vandaag zal het parle ment over haar kabinetskeuze stemmen. Het kabinet van Suchocka be" staat uit zeven partijen - van centrum-links tot centrum rechts - die uit het vakverbond Solidariteit afkomstig zijn. Su chocka is zelf nauw gelieerd aan de centrum-linkse Demo cratische Unie van de voorma lige premier Tadeusz Mazo- wiecki. Suchocka zei in haar eerste rede tot het parlement dat zij de weg van de vrije-markteco- nomie zal voortzetten. Verder zei ze dat de Europese oriënta tie van Polen grote prioriteit heeft. De nieuwe premier zei bovendien te hopen dat er een einde aan de verlammende partijstrijd komt. In een inter view met de krant Gazeta Wy- boreza kondigde ze aan minis ters die niet berekend zijn op hun taak of meer waarde hech ten aan partijpolitiek dan aan het regeringsbeleid te zullen ontslaan. HAAG Secretaris- jneraal Van Eekelen van Westeuropese Unie ndt het niet alleen wen- lijk maar ook „noodza- lijk" dat West-Europa, als gisteren in Helsinki :rd besloten, zich nu ook litair gaat bemoeien ;t de burgeroorlog in t voormalige Joegosla- et alternatief is namelijk dat de hele Balkan in brand raakt. Dat zou voor onze veilig heid maar ook voor die van heel Europa en zelfs de gehele wereld levensgevaarlijk zijn", verklaarde Van Eekelen gister avond met klem nadat hij per vliegtuig vanuit Helsinki in Nederland was teruggekeerd. De voormalige minister van defensie is niet bang dat West- Europa in een uitzichtloos con flict gezogen gaat worden. „Dat proberen we nu juist te voorkomen. Ik ben blij dat we nu eindelijk na al die maanden duidelijke maatregelen heb ben genomen. De bedoeling daarvan is de druk op Servië te vergroten in de hoop dat dit land de gevechten staakt. Als dat niet gebeurt, dan moeten we verdere maatregelen over wegen, maar wel in samen hang met resoluties van de Verenigde Naties". De vlooteenheid die de WEU gisteren in Helsinki besloot in te zetten in te zetten voor de kust van het voormalige Joe goslavië, mag slechts controle ren of het handelsembargo van VN tegen Servië en Montene gro wordt nageleefd. Zij kan zelf geen schepen aanhouden en onderzoeken en mag geen geweld gebruiken. Maar als de schepen of vliegtuigen van de WEU door de Serviërs zouden worden aangevallen, mogen ze terugschieten, zegt van Eeke len. „Natuurlijk, dat mogen ze altijd. Zelfverdediging is altijd het recht van een ieder. Maar waar het nu om gaat is het con troleren van het embargo te gen Servië. Misschien dat we het later, als de Veiligheids raad van de Verenigde Naties dat goedkeurt, ook met militai re middelen kunnen afdwin gen". Van Eekelen is het in beginsel eens met de stelling van gene raal McKenzie, commandant van de VN-troepen in Bosnië, dat de militaire operatie van de WEU de uitoefening van zijn taak in gevaar zullen brengen. „Op zichzelf is dat juist, want de taak van McKenzie is het bewaren van de vrede. Maar het probleem is dat er daar geen vrede is. Dus moeten we nu eerst zien te komen tot een situatie waarin niet meer ge vochten wordt, geen mensen meer worden doodgeschoten. Dat vergt militair optreden. Nu natuurlijk nog op het laagste niveau dat gerechtvaardigd, maar later misschien door een nog grotere militaire betrok kenheid". De kans is groot dat het Neder landse standaardfregat H. Ms. Pieter Florisz deel zal uitma ken van de vlooteenheid die de WEU en de NAVO naar de Adriatische Zee willen sturen. De Pieter Florisz maakt nor maal deel uit van de NAVO- vloot in de Middellandse Zee en ligt momenteel in Lissabon. Deze vloot zal blijven oefenen en niet worden ontbonden. Het Nederlandse fregat heeft een bemanning van ongeveer 170 man. Hanna Suchocka lacht en parlementsleden applaudiseren als blijkt dat zij met ruime meerderheid is gekozen tot premier van Polen. foto ap ERT SCHAMPERS ILSINKI - Het gevaar jor een derde Balkanoor- is levensgroot aanwe- f. Dat zei gisteren de Al- pese president Sali Be- jha. Albanië maakt zich pte zorgen over de circa miljoen Albanezen in de Servische pro vide Kosovo wonen. isha, in Helsinki aanwezig [het topberaad van de Confe- itie voor Veiligheid en Sa- inwerking in Europa, zei je dan ook blij te zijn dat de K ?SE heeft besloten waarne- trs naar Kosovo te sturen, [aarnemers zijn nodig om ?fe[ li oorlog te voorkomen", al- s s Berisha. „Kosovo is een in uitvat. Als de Serviërs daar iurger beginnen, onstaat een situatie zoals in de Golfoorlog". De democraat Berisha, die na de afgelopen parlementsver kiezingen in maart, werd ver kozen tot president van Alba nië, ontkende dat zijn land er naar streeft om Kosovo in te lij ven. „Wij vragen niet om de grenzen te veranderen, maar eisen wel dat de Albanezen in Kosovo met respect worden behandeld". Diezelfde eis geldt ook Mace donië, waar de Albanezen een derde van-de bevolking uitma ken, maar waar zij als minder heid geen volledige rechten hebben. Volgende week be zoekt de Engelse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd zowel Macedonië als Al banië. Berisha zal de voorzitter van de Europese Gemeen schap voorstellen om Kosovo te betrekken bij de EG-vredes- conferentie over Joegoslavië. De was van vluchtelingen hangt te drogen in een opvangcentrum in Sarajevo. In het gebouw zoeken mensen toevlucht die hun leven elders in Bosnië door het strijdgeweld niet zeker waren. foto: ap PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI |93 - Aan boord van de jager kan Rob niet blijven, want hij heeft jngend medische hulp nodig. Daarom wordt hij naar de 'Willem Ba- JkJsz' gebracht, waar een dokter aan boord is. Drie dagen ligt Rob Je ziekenboeg en dan is hij voldoende opgeknapt om de kapitein, J erg nieuwsgierig is om iets meer over zijn vreemde passagier te Jten te komen, iets te vertellen. Rob deelt hem mee, wie hij is en wat I heeft beleefd. "Maar U zult het wel zo fantastisch vinden", zegt hij, "dat U mijn verhaal waarschijnlijk niet gelooft, kapitein." En zo is het ook. De kapitein schudt meewarig zijn hoofd en kijkt de dokter eens aan. De patiënt heeft blijkbaar nog last van droombeelden "Het was een heel werk" zegt de dokter, "om U van die rare baard te verlossen, 't Waren allemaal dunne koperdraadjes. Hoe kwam U daar eigenlijk aan?" Rob -vertelt hem ook dat, maar het lijkt wel, of ze hem nog steeds niet geloven. Autonome Duitse regio aan Wolga MOSKOU Duitsland en Rusland hebben gisteren een volkenrechtelijk verdrag gete kend voor de heroprichting van een Duitse autonome regio aan de Wolga. Het gebied staat open voor de ruim twee mil joen etnische Duitsers in de uiteengevallen Sovjetunie. Rusland legt zich in het ver drag vast stappen te nemen tot wederoprichting van de oude „Wolgarepubliek" als woon plaats voor haar Duitse min derheid, waarbij volgens de tekst de belangen van de hui dige bevolking van het gebied dienen te worden gerespec teerd. Duitsland verplicht zich economisch en financieel bij te springen en deel te nemen aan de opbouw van de infrastruc tuur van het gebied. BONN - De Duitse socia listische partij (SPD) dreigt de Duitse regering voor het constitutionele hof te dagen als het be sluit valt Duitse marine- vliegtuigen toe te voegen aan de internationale be wakingseenheid die in de Adriatische Zee zal wor den ingezet om hulpverle ning aan Bosnië en vooral Sarajevo te garanderen. De voorzitter van de SPD-frac- tie in de bondsdag, Hans-Ul- rich Klose, zei letterlijk: „Ik waarschuw de bondsregering de Joegoslavië-crisis niet lan ger te misbruiken om langs slinkse wegen de grondwette lijke beperkingen voor de in zet van Bundeswehr-troepen uit te hollen". Volgens de socialisten is de door minister van buitenland se zaken Kinkel (FDP) niet uit gesloten en de door minister van defensie Rühe (CDU) zelf toegejuichte Duitse militaire bijdrage aan de internationale marine-eenheid in strijd met de Duitse grondwet. Daarin is duidelijk vastgelegd dat Duit se troepen alleen ter verdedi ging kunnen worden ingezet binnen het NAVO-territorium. Wat er in de Adriatische Zee staat te gebeuren heeft hoog uit nog indirect met humani taire hulp te maken, en dus hebben Duitse soldaten in die operatie niets te zoeken. De buitenlandspecialist van de regerende CDU heeft de drei gementen van de oppositie als „loos alarm" terzijde gescho ven. „Dan hadden de sociaal democraten al met dezelfde rechtsgang moeten dreigen toen Duitse geneeskundige eenheden naar Cambodja wer den gestuurd", aldus Karl La- mers. Minister Kinkel is van mening dat de voorgenomen operatie nadrukkelijk binnen NAVO- gebied plaatsvindt. Vandaar dat hij hoopt op begrip en in stemming van de SPD. Wel moet deelname aan de wet worden getoetst, maar in prin cipe moeten volgens hem Duitse militairen deel kunnen nemen aan internationale be- wakings- en beschermingsac ties, zonodig ook in Georgië, als het zo ver zou komen. „Maar als het tot zuiver militai re acties komt, dan zijn wij he laas door onze grondwet gehin derd daaraan deel te nemen", aldus minister Kinkel. De socialistische oppositie heeft felle kritiek op de gretige houding van de beide minis ters en wijst er nogmaals op, dat er in de bondsdag geen meerderheid te vinden zal zijn om de grondwet zodanig te wij zigen, dat actief-militaire Duit se deelname aan internationa le acties in de toekomst moge lijk zal worden. De socialisten hameren op ver dergaande ontwapening, de ontmanteling van atoomwa pens en een heroverweging over de aanwezigheidsredenen van Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek. Die zou den niet langer tegen de wil van de Bondsrepubliek overal ter wereld ingezet moeten kunnen worden. Geëist wordt een volledig verbod op de Duit se wapenexport buiten de NAVO. HERNANI - De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft de Spaanse regering gis teren aangeboden een bestand van twee maanden in acht te nemen, in ruil voor de belofte dat in de toekomst onderhan delingen zullen plaatsvinden. Het aanbod komt aan de voora vond van de Olympische Spe len die in Barcelona worden gehouden. In de verklaring stelt de ETA dat de organisatie „de politieke wil" toont om ge durende twee maanden geen geweld te gebruiken, waarna beide partijen - de Spaanse re gering en de ETA - in een der de land officiële besprekingen zouden moeten houden. De Spaanse regering heeft nog. niet op het voorstel gerea geerd. Tot dusverre heeft de regering zich echter altijd op het standpunt gesteld dat met de ETA niet wordt onderhan deld zolang de organisatie niet definitief van het gebruik van geweld afziet. ESA wil op komeet landen DARMSTADT De Europese Ruimtevaart Organisatie ESA werkt aan een plan voor de lan ding van een ruimtevaartuig op een komeet. De bedoeling is dat het apparaat een stukje van het te bezoeken hemelli- chaam mee terug neemt naar de aarde. Dit is de volgende stap na de bezoeken van de EêA-satelliet Giotto aan de ko meten Halley en Grigg-Skjel lerup. Met deze missie hoopt de ESA het verband te kunnen leggen tussen het materiaal dat zich tussen %de sterren be vindt, de stoffen waaruit de ko meten bestaan en de meteorie ten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5