Barbecue en kampvuur als spannend sluitstuk van kamp Geschiedenislessen in Kasteel Duivenvoorde CeidócSoivumt BINNENLAND BUITENLAND Instituut Blankestijn kiest weer voor staatsexamen Brandwondenkinderen week bij elkaar Pyromaan veroorzaakt voor miljoenen schade Qeen DDR-bur ffer «1 geen Boildsblirger ZATERDAG 11 JULI 1992 UTRECHT Leerlingen van het instituut Blankestijn heb ben gisterochtend uit de krant moeten vernemen dat zij hun eindexamen Economie 1 niet hebben gehaald. Bij de parti culiere school in Utrecht zelf wist men toen nog van niets. Directeur A. Blankestijn is woest: „Ik weet niet wie die cij fers naar buiten heeft ge bracht, maar men probeert ons te slachten als een dolle hond. Men heeft er een pervers ple zier in om ons instituut neer te halen, omdat het bekend staat als een school voor rijkeluis zoontjes", aldus Blankestijn. Twee docenten van de particu liere school, waar leerlingen voor 32.000 gulden in één jaar het mavo-, havo- of vwo-diplo- ma kunnen halen, hebben het vwo-eindexamen Economie 1 van achttien leerlingen met gemiddeld 2,5 punt te hoog be oordeeld. Dat zou zijn vastge steld door vier gecommitteer den die het werk naar aanlei ding van een kort geding voor de Utrechtse rechtbank ter controle hebben nagekeken. Drie jaar geleden sloot het 27 jaar oude instituut een over eenkomst met de Utrechtse scholengemeenschap De Heemlanden. Docenten van Blankestijn keken vanaf die tijd de examens van eigen leer lingen na, maar De Heemlan den was verantwoordelijk voor het bepalen van het cijfer. Er ontstond een conflict over het nakijkwerk van de twee econo miedocenten van Blankestijn, dat in de ogen van een docent van De Heemlanden niet goed was. De rechter besloot daarop dat het werk nog eens opnieuw moest worden nagekeken door andere, onafhankelijke ge committeerden. Instituut Blankestijn zal de sa menwerking met De Heemlan den zeker opzeggen. Vanaf vol gend jaar moeten de leerlingen weer staatsexamen doen, al dus Blankestijn. „Hierdoor en dank zij alle negatieve publici teit zullen we een geweldige schade oplopen". Voor het vak economie heeft Blankestijn in middels een nieuwe docent aangetrokken. De twee om streden docenten hebben res pectievelijk ontslag gekregen en ontslag genomen. Blankestijn spreekt ook zijn twijfels uit over het nakij kwerk van de vier gecommit teerden. „Niet dat ze erop uit zijn om onze leerlingen te la ten zakken, maar ze beoorde len toch anders dan als een le raar het werk van zijn eigen leerlingen nakijkt. Die zoekt bij twijfelgevallen altijd naar een methode om de eigen leer ling te doen slagen. Hier is dat niet zo. Bovendien zijn ze door alle publiciteit bevooroordeeld geweest", aldus Blankestijn. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs vindt het niet „kosjer" dat Blanke stijn de gecommitteerden ter discussie stelt. Er zijn een dag na de uitspraak van de rechter twee vakinstructeurs be noemd die niet in de provincie Utrecht werken. Voorts zijn er nog twee mensen benoemd die verbonden zijn aan het CITO en die betrokken zijn bij de staatsexamens. Gezamenlijk zijn zij tot een beoordeling ge komen, aldus het ministerie. „Dit zijn toch vergaande aan tijgingen". NUNSPEET - Gister avond gingen ze barbe cuen, dat was pas echt eng. Met brandende fak kels erbij en een kamp vuur. Ze keken er wel te genop, maar het moest. Met vuur om leren gaan, daar ging het onder meer om. Brandwondenkinderen, alle maal zijn ze op de een of ande re plek op hun lichaam ver minkt en daardoor voelen ze zich met elkaar verbonden. Ruim twintig kinderen waren deze week op vakantie in Nun- speet. Voor het eerst in Neder land werd een dergelijk vakan tiekamp georganiseerd. Het initiatief is genomen door de stichting Kind en Brandwond uit Beverwijk. Vorig jaar zijn elf Nederlandse kinderen naar een internationaal kamp ge weest in België. Ook leiders zijn toen meegeweest. Dat be viel zo goed dat nu een vakan tiekamp in Nederland is opge zet. Ongeluk Ze hebben elkaar heel wat te vertellen. Het is niet gemakke lijk om min of meer verminkt door het leven te gaan. Ze wor den nagekeken, omdat ze an ders eruit zien dan 'normaal'. In hun vroeger leven hebben ze een ongeluk gehad. De een heeft een barbecue over zich heen gehad. De ander heeft fikkie gestookt, maar dat liep niet helemaal zo af als de be doeling was. Weer een ander heeft als peuter een ketel ko kend water van het gasfornuis getrokken en over zich heen gekregen. Het is niet toevallig dat de stichting Kind en Brandwond uit Beverwijk komt. Ook het brandwondencentrum Rode Kruisziekenhuis staat in Be verwijk. Alle kinderen die deze vveek in Nunspeet hun vakan tie doorbrachten hebben ooit in dit brandwondencentrum gelegen, op twee na. Die ande re twee hebben gelegen in het Groningse en Rotterdamse brandwondencentrum. Het contact met het brandwon dencentrum blijft. Veel kinde ren moeten nog regelmatig naar het ziekenhuis om een huidtransplantatie te onder gaan. Dat zullen ze blijven Brandwondenkinderen op bezoek in Apenheul. doen totdat ze volwassen zijn (elke keer word je mooier). Tot dat hun lichaam uitgegroeid is. Het probleem voor de kinde ren is dat de getransplanteerde huid niet meegroeit met de rest van het lichaam. Na ver loop van tijd komen ze letter lijk te krap in hun vel te zitten. Een nieuwe operatie volgt. Honderd operaties en meer zijn geen uitzondering. Scholen Een van de initiatiefnemers van het vakantiekamp is Rosa lie van Rijn. Ze werkt al zeven tien jaar als sociaal begeleid ster bij het brandwondencen trum. Ze kent alle kinderen die nu in Nunspeet vakantie vieren persoonlijk, op twee na dan. Rosalie heeft de kinderen begeleid toen ze uit het zieken huis weer de dagelijkse wereld instapten. Ze heeft de scholen van de kinderen bezocht met video's. Video's waarop het zie kenhuiskamertje van de pa tiënt stond afgebeeld. Opna men van de kinderen, die soms nauwelijks meer te herkennen waren voor hun vriendjes en vriendinnetjes. Ze is samen met de kinderen de eerste dag mee naar de klas geweest. Ro salie is ook degene geweest die alle kinderen op de hoogte heeft gebracht van het kamp. Ze hoort erbij voor de kinde ren. Ze noemen haar allemaal bij haar voornaam. Rosalie is in Nunspeet het vertrouwde punt in de toch wat vreemde omgeving. Als ze met een ca mera opnames neemt, letten de kinderen niet eens op haar. Dat moet, heeft Rosalie ver teld, om volgend jaar mensen te laten zien hoe de vakantie was. Dan kunnen mensen die twijfelen overgehaald worden om ook te komen. Pubertijd De kinderen variëren in de leeftijd van dertien tot acht tien. Met opzet is voor deze leeftijd gekozen. „Ze zijn in de pubertijd", legt Rosalie uit. „Juist voor deze kinderen is het heel moeilijk te leren leven met hun handicap". Ze schetst de problemen: „Moet je in de disco dansen ja of nee? Ben je vies? Zijn de mensen bang voor je? Wan neer moet je vertellen tegen je vriend dat je hoofd er wel leuk uitziet, maar je borsten niet om aan te zien zijn? Moetje dat di rect zeggen of er zo lang moge lijk mee wachten?" Dinsdagavond was er een dis cussie georganiseerd, nadat een van de leiders verteld had over zijn eigen handicap. Er zijn twee leiders mee die zelf ook brandwonden hebben en een leven van transplataties en transplantatiecorrecties achter de rug hebben. Daarna gingen de kinderen in kleine groepjes praten. „We zouden om tien uur op houden, maar het duurde tot tien voor twaalf', vertelt Rosa lie. „Als je hoort wat een verha len er los komen. Over schuld gevoelens van ouders, van henzelf, over tekortkomingen in gezinnen en op scholen. De echtscheidingen vliegen als krentebollen over de tafel. Over pesterijen op school. Hoe ze gepakt worden. Zo van: hou jij je mond anders steek ik je andere oor ook in de fik. Of: geef me geld. Jij hebt toch een goedkope crematie want je I FOTO: PERS UNIE bent al voorgeroosterd". Voor het eerst sinds jaren gin gen sommige kinderen dins dag in het openbaar uit de kle ren. Ze gingen zwemmen in Harderwijk, bij het Veluwe- strand. Met opzet was voor een druk strand gekozen, om mid den tussen veel anderen te zijn ('als ze te veel kijken zeg je er maar wat'van'). Uitrusten is er bepaald niet bij voor de vakantiegangers. Ze hebben het druk. Nauwelijks zijn ze terug van paardrijden in de manege, of ze krijgen de camouflagiste voor hun neus. „Camouflage is belangrijk, bij voorbeeld als je uitgaat", zegt de make-updame. „Je moet het beste van je naar voren la ten komen. De vurige plekken in je gezicht wat bij kleuren". Ze doet het voor bij een vrijwil ligster. Anderhalf uur later zit nog steeds ten minste de helft van de groep geïnteresseerd naar de uiteenzettingen van de camouflagiste te luisteren. Therapie is de doelstelling, plezier komt op het tweede plan in deze vakantie, hoewel de kinderen dat nauwelijks zo ervaren. Hardstikke spannend allemaal. TORENS EN KANTELEN Barones J.M. Schimmelpenninck van der Oye: „Die jongelui van tegenwoordig weten niets meer van de vaderlandse geschiedenis". foto: milan konvalinka Nederland telt een respectabel aantal landhuizen en kastelen. De bewoners daarvan zijn lang niet altijd gediend van publiek. De paar families die de bezoekers wel een kijkje in de keuken gunnen, doen dat meestal uit pure geldnood. De lusten en lasten van het wonen op een landgoed. Vandaag: Kasteel Duivenvoorde. Het kasteel is door overer ving, in bezit van de Schim- melpenninks gekomen. In 1960 schonk de toenmalige bewoonster het kasteel aan een stichting. „De successie rechten zijn namelijk niet meer op te brengen. We zou den gedwongen zijn steeds een deel van het interieur te verkopen om de belasting te kunnen betalen. Nu blijft het kasteel in eigendom van de' stichting". Gedeeltelijke verkoop van de inboedel van het kasteel zou erg kwalijk zijn, want Dui venvoorde beschikt over een fraaie collectie porselein en schilderijen. Onderdeel van de porseleincollectie zijn stukken die vroeger aan de stadhouder Willem IV toebe hoorden. Ironisch genoeg is dit in het bezit van Duiven voorde gekomen toen de stadhouder wegens geldge brek het porselein moest ver kopen. Daarnaast mag Duivenvoor de zich de trotse eigenaar noemen van twee complete Loosdrecht eetserviezen. Dat is een vrij uniek bezit, want de Loosdrechter poseleinfa- briek heeft slechts acht jaar bestaan. Door de eeuwen heen hebben de kasteelheren van Duiven voorde een belangrijke rol ge speeld in politiek en militair Nederland. Een groot deel van de familie is vereeuwigd op vaak prachtige schilderij en. Op één van de schilderijen staat een oude kasteelheer met zijn twee vrouwen. „De bezoekers beginnen meteen over bigamie als ik ze vertel dat hij met zijn twee vrouwen VOORSCHOTEN - Kasteel Duivenvoorde is een ideale plaats om de kennis over de vaderlandse geschiedenis op te frissen. Barones J.M. Schimmelpenninck van der Oye toont haar bezoeker tij dens de rondleiding de ene na de andere historische fi guur die op de schilderijen is vereeuwigd is. Vervelend is alleen dat ze de kennis van de bezoeker test. Die blijkt na melijk ver onder de maat te zijn, hetgeen de barones ver lokt tot de misprijzende op merking, „die jongelui van tegenwoordig weten niets meer van de vaderlandse ge schiedenis". Toch is de barones niet ie mand die in het verleden leeft. De energieke dame leidt de gasten slechts bij hoge uitzondering zelf rond, normaal is daarvoor een aan tal parttime gidsen. Dat is jammer, want de barones weet een geheel eigen sfeer aan de rondleiding te geven. Als familielid van de voorma lige eigenaren van het kas teel is ze direct betrokken bij de geschiedenis en weet ze bij bijna alle voorwerpen wel een leuke anekdote te vertel len. De wapenkast met oude pistolen bijvoorbeeld blijkt de verklaring te bevatten waarom de Engelsen links rijden. „Dat kwam omdat men de teugels van de paar den vroeger in de linkerhand hield. Door links van de weg te rijden, kon men met de rechterhand de belagers op de weg aanvallen". staat afgebeeld. Hij is echter met de tweede getrouwd na de dood van zijn eerste vrouw. Zijn ouders, die ook op het schilderij staan afge beeld, waren toen ook al dood. Het is een kwestie van eerbied en volledigheid om iedereen af te beelden. Op een ander schilderij staat bij voorbeeld naast de kinderen een engeltje. Dat is in werke- 1 lijkheid een jonggestorven kind. Dat zie je vaker op oude schilderijen", legt de barones uit. Werkelijkheid Hoe roemrijk het verleden ook geweest is, de barones moet zich ook bezighouden met de hedendaagse werke lijkheid. De openstelling van het kasteel was al noodzake lijk om de exploitatiekosten te drukken, maar nog niet voldoende. Vandaar dat de prachtige balzaal nu wordt verhuurd voor diners, lezin gen en symposia. De hele ca tering is uitbesteed aan Mar tinair Partyservice. De baro nes kijkt mismoedig naar het honderd jaar oude tapijt op de grond en er klinkt spijt door in haar stem. „Kijk het tapijt is enorm gesleten. Hier en daar restaureren we het, maar ja wat doe je eraan als er steeds grote groepen mensen overheen lopen". Iets doet de stichting er wel aan. Naald hakken zijn verboden en als men wil dansen wordt er een vloertje op het tapijt gelegd. Daarnaast heeft de stichting een veto bij de beslissing wel ke feesten wel of niet toege staan zijn. „Wilde studentenfeesten of concerten van die oerwoud- muziek zijn hier taboe", al dus de barones. Openheid is mooi, maar de adel be schermt de waardigheid van het kasteel. Voor inlichtingen over rond leidingen en openingstijden, tel 071-613752. C riii.i i.<*N i ïTTT 11TJ tl mon etiokt+o nn/lro. t P flfllf PPU CrtAA IT 7 P u O* n n STEENWIJK - Een afge lopen weekeinde aange houden 20-jarige inwoner van Steenwijk heeft 50 brandstichtingen bekend. De totale schade loopt in de miljoenen guldens, zo heeft de politie van Steen- wijk bekendgemaakt. De man stichtte onder andere brand in een boerderij in Nije- veen, waarvan de bewoners zich op het nippertje konden redden. Wel verloren dieren bij deze brand het leven. De man stak ook een garagebedrijf en een vestiging van de Gamma in Meppel in brand. Door zijn toe doen brandde in deze gemeen te ook een spoorwegwagon met kunstsstof uit en ontstond er grote schade in een super markt in Steenwijk. De man veroorzaakte verder vijftien branden in natuurgebieden. Vorig weekeinde werd hij op heterdaad betrapt tijdens een poging brand te stichten in een container bij de gereformeerde kerk in Steenwijk. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Een dezer dagen - naar alle waarschijnlijkheid dit weekend - moet het 'Gystel'-project in Oostduitsland van de grond ko men. De naam is een samentrekking van de achternamen van twee Oostduitse politici, Gregor Gysi (PDS) en Peter-Mi- chael Distel (CDU), die een brede volksbeweging op willen zetten, waarin de Oostduitse burgers hun eigen culturele en sociaal-economische belangen bij het moeizame Duitse here nigingsproces kunnen behartigen. teruggave van bezittingen aan vroegere eigenaren. Gregor Gysi veegt wat ver moeid over de priemende don kere ogen. „En het belangrijk ste heb ik dan nog niet ge noemd, namelijk de identi teitscrisis in Oostduitsland. De meer dan 15 miljoen mensen in het oosten van de Bondsre publiek zijn geen DDR-bur- gers meer en nog geen Bonds- burgers. Van de ene dag op de andere is alles veranderd en al les wat hen overkwam, was vreemd, onwennig; het sociale stelsel even goed als de demo cratische partijen". 1 Standaard Uitgeverij/Wavery Productions BONN - De inwoners van Oost-Duitsland zijn een min derheid, maar zonder behoor lijke minderhedenbescher ming. De 44-jarige advocaat en partijleider van de PDS (Partei, des Demokratischen Sozialis- mus) zegt het hoogst serieus. Over de stemming en situatie in de voormalige DDR kan Gregor Gysi met de beste wil van de wereld geen relative rende opmerkingen maken. De kleine, zeer werklustige erfgenaam van de vroegere communistische eenheidspar tij in de DDR, de SED, vindt dat het nu lang genoeg ge duurd heeft met de afwachten de berusting. In nog geen twee jaar hebben de burgers van de nieuwe deelstaten te veel over hun kant moeten laten gaan: de mentale achterstelling als achterlijke 'Ossies' ten opzich te van de beter wetende 'Wes- sies'; de massa-ontslagen, de vernietiging van de overigens verouderde industrie, de socia le achterstelling, de onver wachte huurverhogingen, de Afbraak Er is op geen enkel terrein sprake geweest van een over gangsfase, behalve dan mis schien bij de salarisregelin gen. Want de lonen in Oost duitsland stijgen in etappen en niet ineens naar Westers ni veau. Maar Gysi heeft toch ook in de Bondsdag gezeten, toen Bondskanselier Helmut Kohl onlangs bijna trots meedeelde dat van elke 5 overheidsmar ken er één naar het Oosten gaat? „Jazeker, maar wat de kanselier niet vertelt, is hoe veel er van dat geld weer terug vloeit naar West-Düitsland. Voor Kohl en zijn fïnanciën- minister Weigel, net als trou wens voor de meeste Westerse politici, is het samengroeien van Oost en West voornamelijk een puur financieel-technisch probleem. Ze beginnen er nu langzaam achter te komen dat er meer bij komt kijken om twee van elkaar vervreemde volkeren harmonieus ineen te laten groeien". Dromen Gysi heeft eens gezegd in de Bondsrepubliek een aantal il lusies te zijn kwijtgeraakt. Had hij die dan nog, toen hij als anti-kapitalist en SED-aan- hanger naar Bonn kwam? „Als zelfs ik een aantal illusies heb verloren, sceptisch en afwe rend als ik al was, kun je je voorstellen hoe snel goedgelo vige DDR-burgers hun Wester se dromen uiteen hebben zien spatten". Het prikkelt Gysi alleen maar om bijna kwajongensachtig-in- tellectueel veel politieke 'Wes- sies' op de kast te jagen. Het al weken durende spel over een zogenaamde Ost-Partei in op richting hoort daarbij. Het idee van een zogenaamde Ost-Partei heeft in politiek Bonnn voor veel opschudding en onrust gezorgd. Het zou de nagestreefde totale hereniging alleen maar vertragen, terwijl Gysi en zijn medestander Dis tel juist het tegendeel bewe ren. „Als we niets doen, wordt de kloof tussen Oost- en West- Duitsland elke dag nog gro ter", beweert ook Distel, voor malig DDR-minister van bin- nenlandse zaken, thans (nog) lid van de CDU, maar in zijn ei gen partij als non-valeur en on ruststoker beschouwd. Krenkend De kansen op een echte poli tieke Ost-Partei lijken gering, maar een boven de partijen uitstijgende Oostduitse bur gerbeweging lijkt haalbaar en aanstaande, „niet als concur rent van Neues Forum, die zijn nog tien jaar bezig met de ver werking van het verleden, maar een organisatie waarin de mensen hun zegje kunnen doen, kunnen zeggen wat de problemen van vandaag zijn en mogelijke oplossingen sug- geren". Het massale gevoel van onmacht zichtbaar maken. De hereniging is een last ge worden; de nieuwe deelstaten voelen zich nadrukkelijk kolo nie en ontwikkelingsland tege lijk. Het aantal ministers en top-politici dat regelmatig in de DDR gesignaleerd wordt, is bedroevend klein. De hereni ging wordt technokratisch vanuit Bonn gestuurd en ge leid. Gysi en Distel willen snel ko men met een verklaring van hun 'Comité voor gerechtig heid', zoals de nieuwe volksbe- Gregor Gysi: „Als zelfs ik een aantal illusies heb verloren, sceptisch en afwerend als ik als was, kun je je voorstellen hoea snel goedgelovige DDR-burgers hun Westerse dromen uiteen hebben zien spatten". FOTO SP J weging al wordt genoemd. En quêtes tonen aan dat eer meerderheid van de Oostduit-j sers hunkert naar inspraakmo-i gelijkheden, naar aandacht en® waardering. Zij ervaren het alsL krenkend dat er vrijwel geenr 'Wessies' te vinden zijn dk® met hun ervaring daadwerken lijk in de nieuwe deelstaten wallen komen wonen, werken of helpen. Ambtenaren, manaS gers of welk soort vakspecialist ten ook, allemaal verzetten zm zich met hand en tand tegen een zelfs tijdelijke overplaat-P sing ergens in die oude DDR. ,9 Kohl sprak onlangs over nieu-j we muren die in de harten var de mensen gebouwd wordenL En die lijken moeilijker te de-; monteren dan die ene van beL ton en ijzer die intussen is ver dwenen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4