Peper trekt handen af van taxiconflict Joseph Luns moest rode gevaar' keren" Moerasgebied Nederland wordt flink uitgebreid BINNENLAND VN-commissie berispt Justitie over uitzetting van Ethiopiërs Asielzoekers sneller uit centra plaatsen 'CeicUeGoivuMtt f ZATERDAG 11 JULI 1992 A3 Gemeenten verliezen enthousiasme voor sociale vernieuwing DEN HAAG - Het enthousias me bij de gemeenten voor het beleid van sociale vernieuwing loopt terug. Bij steeds meer ge meentebesturen zijn duidelij ke tekenen van 'sociale ver nieuwingsmoeheid' te bespeu ren. Dit concludeert de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten op basis van de con tacten van het eigen accoun tantsbureau met een groot aantal gemeenten. De 'sociale vernieuwing' was één van de troefkaarten die het centrum-linkse kabinet Lub bers bij zijn aantreden in 1989 uitspeelde. Via deregulering, het samenvoegen van subsi diestromen en meer vrijheid voor de gemeenten zou de ver betering van de leefbaarheid in achterstandsgebieden „van onderop" aangepakt kunnen worden. De speciaal daartoe ingestelde projectgroep Sociale Vernieu wing onder leiding van oud-ka merlid Jan Schaefer, consta teerde na krap twee jaar echter al dat de sociale vernieuwing een „flakkerend kaarsje" was geworden „dat elk moment uit kan gaan". De VNG heeft de zelfde indruk. In het VNG-blad 'NG-magazine' constateert de vereniging deze week dat zelfs in sommige van de 37 startge meenten, die een voorbeeld functie moesten vervullen, nog steeds geen integraal soci- aal-vernieuwingsbeleid van de grond is gekomen. VB, het accountantskantoor van de VNG, verklaart de ver nieuwingsmoeheid uit het feit dat de sociale vernieuwing ook in 'Den Haag' al langer weinig enthousiame meer opwekt. Een Haegsche Jazz salon door BERT JANSMA „Het idee heb ik mede uitjouw stukje" meldt de import-Hagenaar me door de telefoon. Dus of ik er maar even iets aan wil doen in de krant. Bij zulke mededelingen word ik wat zenuwachtig. Stel je voordat ik geschreven heb dat een acteur om op te schieten is en een bepaald boek niet te pruimen En stel je voordat lezers dat ook nog eens werkelijk gaan uitproberen. Nee, met stukjes als deze voorzichtig omgaan alstublieft. Maar ik werd snel gerust gesteld. Op 16 maart j.l. schreef ik boven deze kolom: „Schreeuwen we te weinig?" Het stukje ging over de Haagse houding in verband met bezuinigigen en het ging over jazz waar geen geld voor is. En overprivé-initiateven voor jamsessies onder leiding van pianist Frans Eisen in het Hofje van Nieuwkoop. De import- Hagenaar vond het toen Haagszei hij. En hij bedoelde de intieme, rustige sfeer van aandacht voorde muziek in dat mooie Hofje bij het Westeinde. Nu blijkt dat hij het niet alleen Haags, maar zelfs 'Haegsch' gevonden heeft. Want de import-Hagenaar heet Huub van Dijk, leidt de jury van de Bird-prijzen die op het festival uitgereikt worden en helpt het North Sea Jazz Festival wel eens aan een ideetje. Dat ideetje heet in dit geval 'Haegsche Jazz Salon' en Huub van Dijk wil ermee de sfeer voortzetten van die aandachtige jamsessies voor liefhebbers uit het Hofje, waar ik overschreef. Alleen wél verplaatst naar de woelige baren van het North Sea. Of ik daar nog iets 'aan wilde doen'. Hierbij dan: Op de zondagmiddag vinden, met als vaste ankers pianisten Udo van Boven en Jan Reinen plus drummer Joost Patocka en bassist Alex Milosevic (géén familie), jamsessies plaats waar een hele rits jong talent van op, om, of na het conservatorium aan bod komt. Huub ratelde een lange reeks namen door de telefoon. Een paar hield ik er nog nét bij: Nils Tausk, Sylvia Sars (zang), Joop Didderer(sax). Uit Breda komt waarschijnlijk het jongste Nederlandse saxofomstje dat die zondag in het Nederlands Congresgebouw zal rondlopen, Milan Bongers, vijftien jaar. De Haegsche salon, waar ik een beetje schuld aan heb, vindt morgen plaats tussen vier en zes, en van half negen tot twaalf. Tussendoor is er Jazz en Literatuur, waar ik overigens geen schuld aan heb. En Frans Eisen? Is die raspianist en échte initiator van de 'jazzsalons' in het Haagse Hofje van Nieuwkoop er dan niet bij? Misschien. Maar Eisen was gisteren al te horen. Samen met een andere jazzstïlist, trompettist - Clark Terry. Haegsch genoeg zo, import-Hagenaar Huub? ROTTERDAM - Burge meester Peper van Rotter dam trekt zijn handen af van het conflict in de taxi wereld in zijn stad. Hij is woedend over de brief die het provinciebestuur van Zuid-Holland naar Rotter dam heeft gestuurd. In die brief stelt gedeputeerde Jansen dat Rotterdam het voortouw zou moeten nemen bij het oplossen van de proble men, omdat die op Rotterdam se grondgebied spelen en de openbare orde van die stad be treffen. Peper had gisteren geen goed woord over voor de wijze waarop de provincie met de taxiproblemen is omge sprongen. Om „definitief alle misverstanden over dit be stuurlijk herenleed uit weg te ruimen" had hij de pers uitge nodigd voor een reactie op de brief. Peper maakte nogmaals dui delijk dat de provincie en niet de gemeente vier jaar geleden door de wetgever is opgeza deld met de uitvoering van het taxibeleid. Dat hij onlangs als „technisch voorzitter" toch be stuurlijke initiatieven heeft ontplooid is vooral te danken aan het feit dat hij „altijd be reid is mee te denken", zo stel de hij. Ook de openbare-orde- problemen in de Rotterdamse taxiwereld hebben daarbij een rol gespeeld. Maar ondanks alle „creatieve suggesties" van de kant van Rotterdam is de provincie nog geen stap verder gekomen in de oplossing van de proble men. Zo heeft ze niets gedaan met de suggestie van Peper de taximarkt eens goed te laten onderzoeken. „Dat was geen goed idee volgens Jansen". Ook heeft de provincie zijn suggestie om een commissie in te stellen niet overgenomen. „En dan nu schrijven dat het een openbare-ordeprobleem is. Dat zijn teksten waar ik echt niet tegen kan. Gedeputeerde Jansen is dus niet leergierig, houdt niet van beleid en vindt bestuurlijke verantwoordelijk heid een eng begrip. Maar ik ben het gebal nu echt zat. Men moet nu echt bij de provincie zijn. Die moet nu maar beleid sinitiatieven nemen die aan sluiten op de creatieve ideeën van Rotterdam. Het provincie bestuur zou bij wijze van spre ken bestuurlijk aktief kunnen worden. Misschien is dat eep suggestie", aldus de burgemeester. DEN HAAG - Het moe rasgebied in Nederland moet de komende twintig jaar fors uitgebreid wor den met ruim achtdui zend hectare. Het nieuwe laagveenmoeras wordt gecreëerd in gebieden waar reeds moeras ligt, zoals de Grote Wielen en de Oude Venen in Friesland, de Wieden en Weerribben in Overijssel, bij Zaanstad en tussen de Vin- keveense en Nieuwkoopse plassen. Staatssecretaris Gabor van Na tuurbeheer stelt dit voor in concepten van het structuur schema Groen Ruimte dat ver moedelijk op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. De aan leg van nieuw moeras stond al in het Natuurbeleidsplan, maar de omvang van de uit breiding was nog onbekend. Afhankelijk van het geld dat Landbouw voor de aankoop krijgt, wordt beslist over de exacte aantallen hectares die zullen worden aangekocht. In principe is voor het moeras gebied Grote Wielen en de Oude Venen een uitbreiding van meer dan tweeduizend hectare gepland, zo is gisteren bevestigd. Een uitbreiding van gelijke omvang komt tot stand in noordwest-Overijssel. Bij de totstandkoming van het natio naal park de Weerribben was dit overigens al aangekondigd. Bij Zaanstad moet een niéuw moerasgebied aangelegd wor den. Het zou dan om een klein gebied gaan waarvan de om vang nog niet is vastgesteld gedacht wordt aan een moeras van 750 hectare. Tussen de Vinkeveense en Nieuwkoopse plassen zou 3500 hectare aan nieuw moeras moeten ont staan. gekoppeld aan het be staande moeras. De gronden die de komende twintig jaar worden aangekocht door rijk passen binnen de zogenaamde ecologische hoofdstructuur die in het Natuur Beleidsplan is aangegeven. De bewindslie den hebben het kabinet afgelo pen weken financiële steun ge vraagd voor de uitvoering. SoVIS -MoÉT JÉ öftVooN PP PINÖÉN PPNS BPKIJKPN PN OVÉR PlNGpN NAPPhKPN ZZfiPfe STPPPS -VIAAR PIN GEN TP JMOPTPN POPN. PRACHT 16 ToCH? KIJKPN PN PÉN- KÉN én kijkén PN PÉhKÉN PN cPPPNS WORP Jp WAKKÉR fMan vrijgesproken na eis van tien jaar cel wegens doodslag I i HAARLEM - De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 20-jari- ge O.K. uit Zaandijk, die beschuldigd werd van doodslag, onmid dellijk na behandeling van zijn zaak vrijgesproken. Tegen de was even daarvoor tien jaar cel geëist. K. werd ervan ver- 31 maart dit jaar in Zaandam een Turkse vriend te hebben K. ontkent elke betrokkenheid bij de moord, hem heeft hij vlak voor de moord wel bij het slachtoffer auto gezeten, maar is hij door hem thuis afgezet. Volgens van justitie, mr. A. de Muy, loog de verdachte. De recht- oordeelde na een kort beraad dat er te weinig bewijs is om nan te kunnen veroordelen. De advocaat van de Zaandijker, D. Moszkowitcz, leverde forse kritiek op de politie van Zaan- jstaa. Volgens hem heeft de politie gedetineerden in het Huis van Ie vefBewaring in Haarlem strafkorting toegezegd in ruil voor belas- -claiijtende verklaringen tegen de verdachte. De officier van justitie nmesontkende de beschuldiging. Volgens hem is de politie wel in het nsDriHuis van Bewarinê geweest om getuigen te horen, maar zijn er in fzijn opdracht nooit beloften gedaan. UTRECHT - De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen (UNHCR) heeft het ministerie van justitie op de vingers ge tikt. De organisatie, die binnen de Verenigde Naties belast is met de bescherming van vluchte lingen, is het niet eens met het besluit van Justitie om asiel zoekers weer uit te zetten naar Ethiopië. Dat is gisteren uit be trouwbare bronnen bij Justitie en de UNHCR vernomen. De vereniging Vluchtelingen- Werk gaat ervan uit dat Justi tie na de interventie van de VN-commissie afziet van de uitzetting van een 23-jarige vrouw die in augustus 1991 naar Nederland kwam. Het mi nisterie wil haar morgen terug sturen naar Ethiopië. Woens dag werd bekend dat Justitie de situatie in Ethopië weer zo veilig vindt dat de zes- tot ze venhonderd Ethiopische asiel zoekers die sinds begin 1991 naar Nederland zijn gekomen naar hun vaderland terug kun nen. Een onderzoekscommis sie van de ministeries van bui tenlandse zaken en justitie heeft dit na een bezoek aan het land bepaald. Vluchtelingen- Werk vindt het „een grof schandaal" dat staatssecreta ris Kosto zich niets aantrekt van de bezwaren van de VN- commissie en de Ethiopische vrouw toch uitzet. Cocaïnevangst WILLEMSTAD De douane heeft donderdag op de lucht haven Hato van Curasao met de hulp van twee snuffelhon den in de koffers van zes Ne derlanders een grote hoeveel heid cocaïne gevonden. De zes, drie vrouwen en drie mannen, 'zijn aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de poli tie gisteren bevestigd. Hoe groot de vangst precies was, kon hij niet meedelen maar het zou zeker om tussen de vijftig en honderd kilo gaan. De cocaïne was verdeeld over zes koffers. De Nederlanders zouden met een vlucht van Air Belgium naar Europa vertrek ken. Dominee Visser teleurgesteld ROTTERDAM - Dominee Hans Visser, de initiatiefne mer van Perron Nul de op vangplaats voor verslaafden bij het Rotterdamse Centraal Station is teleurgesteld over het vrijuit gaan van de mari niers. „Ik zat niet te wachten op strafrechtelijk optreden te gen die jongens. Maar ik had graag gezien dat zij gedwon gen waren om zich te verdie pen in het verschijnsel versla ving. Dat had gekund via een alternatieve straf. Daar had den zij ook geen schade van ondervonden". Visser zou het zeer betreuren als er ook geen disciplinaire maatregelen te gen de betrokken mariniers worden getroffen. Dat zou de marine-leiding kunnen doen. Pyromaan bekent vijftig branden STEENWIJK - De 20-jarige Steenwijker, die afgelopen weekend door de gemeentepo litie in zijn woonplaats op he terdaad betrapt werd bij het stichten van een brand, heeft tot dusver vijftig brandstich tingen bekend. Zijn werkter rein omvatte Steenwijk, Mep- pel, Nijeveen en Havelte. De schade loopt in de miljoenen guldens. DEN HAAG - Door snel lere behandeling van 'ge doogde' asielzoekers bij toewijzing van woningen, het geven van onderwijs en het aanbieden van een baan kunnen de kosten voor opvang van asielzoe kers volgend jaar be- heersd worden. Dit is gisteren afgesproken tussen de bewindslieden van justitie, WVC, onderwijs, socia le zaken en volkshuisvesting. Zij zullen samen initiatieven nemen, om te bevorderen dat asielzoekers beter en eerder worden begeleid. Hierdoor wordt de dreigende kostenstij ging van 440 miljoen voor vol gendjaar fors gereduceerd. Dit bleek gisteravond na afloop van het kabinetsberaad over de begroting voor 1993 die van daag worden afgerond. Vol gens een woordvoerder van het kabinet is de dreigende overschrijding tot redelijke proporties teruggebracht, maar het is nog niet duidelijk hoeveel de maatregelen kun nen besparen. Asielzoekers die een kans ma ken in Nederland te mogen blijven worden vanuit een cen traal opvangcentrum overge plaatst naar gemeenten. Gedoogvergunning Gemeenten zouden nu voor ie dere duizend inwoners aan twee asielzoekers onderdak moeten bieden. De asielzoe kers die vervolgens een ge doogvergunning krijgen heb ben recht op een bijstandsuit kering. De bewindslieden heb ben gisteren afgesproken hen zo snel mogelijk een eigen huis aan te bieden om hen ver volgens na een opleiding aan het werk te krijgen. Zij kun nen dan in hun eigen levens onderhoud voorzien. De door stroom naar een eigen woning stagneert momenteel sterk en het aanbieden van cursussen om de arbeidskansen te ver groten komt te traag op gang. Hierdoor moeten nieuwe asiel zoekers langer in centrale op vangcentra blijven die per be woner erg kostbaar zijn. Minister Hirsch Ballin heeft al eerder aangekondigd de toela ting van asielzoekers zoveel mogelijk te beperken. Vorig jaar kwamen er 20.000 asiel aanvragen binnen. Voor vol gend hoopt hij de instroom te kunnen beperken tot 14.000. Vervolg van de voorpagina) von^EN HAAG - In 1974, alatiltoen Joseph Luns secreta- 3ncjejris-generaal was van de "AVO, zou „een aantal of- Ie eePlcieren in en buiten de kadjdienst" zich weer tot Luns ?bben gewend met een iggestie, om het in recht- kanse kring zeer impopulaire ndefabinet-Den Uyl ten val te p hJbrengen. „Kunt u zich ijnlijpiiet aan het hoofd stellen -Wefvan een politieke bewe- ïtje |ging die het 'rode gevaar' ïdslitkan keren". se t< >dig| a) z; fi'.'i'Omzet pil-piraten IC 'ruim 30 miljard JTRECHT - Met de verkoop 'an vervalste geneesmiddelen s wereldwijd een bedrag van neer dan 30 miljard gulden ge- iiepr noeid. Dit meldt de Neder- ?n v£ landse Stichting ter bevorde- ;enajhng van de Medisch-Farma- 'h ecfceutische Research (MFR) op ;r, Rfêezag van recente becijferin- 'raudgen van de Wereldgezond- er d< ïeidszorganisatie (WHO). Vol- aparlgens John-Francis Dunne van Is, eele WHO wijken de nageboot ste medicijnen soms zo af van het origineel dat ze zelfs dode- ijk kunnen zijn. 'Pil-piraterij' comt vooral voor in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Wederom was het volgens Ste- merdink in zijn artikel niet de bedoeling van de militairen een echte staatsgreep te ple gen; nee, zij wilden alleen een kabinetscrisis en daarmee nieuwe verkiezingen forceren. In het onlangs verschenen boek ,De wereld volgens Luns' vertelt de hoofdpersoon dat drie of vier generaals hem in 1965 vroegem mee te werken aan een couppoging. In tv-in- terviews heeft Luns verklaard dat hij door dat verzoek volko men werd verrast. Hij zou de generaals te verstaan hebben gegeven dat hij niets van hun plan moest hebben en hebben geadviseerd te maken dat ze wegkwamen en nooit meer over iets dergelijks te praten. Maar volgens Stemerdink kwamen de militairen niet zo maar naar Luns. Deze zou zich beide keren, zowel in 1965 als in 1974, bewust hebben ge maakt tot „kristallisatiepunt van ongenoegen binnen de Ne derlandse krijgsmacht". Hij deed dat vooral door zich in het openbaar te verzetten tegen pogingen, vooral van PvdA-zij- de, de krijgsmacht te reorgani seren en goedkoper te maken, aldus Stemerdink. In 1974 was Stemerdink staats secretaris van defensie in het kabinet-Den Uyl. Uit die tijd herinnert zich het volgende: „Luns bracht Den Uyl op de hoogte van het bezoek (van de militairen). Den Uyl vroeg mij en anderen wat ik ervan dacht. Mijn mening toen en nu: Luns stelde Den Uyl op de hoogte van de 'couppoging' om druk uit te oefenen (op de premier) om de Defensienota in aan zienlijke mate te herzien". Stemerdink spreekt schande van dit soort optreden van Luns, temeer omdat hij in die jaren geen politicus, maar in ternationaal ambtenaar was. „De activiteiten van de toen malige secretaris-generaal van de NAVO deugden natuurlijk van geen kant. Deze interna tionale ambtenaar zag er ook geen been in al tijdens de for matie te proberen invloed uit te oefenen op het programma van een nog te formeren kabi net in één van de lidstaten; zo op het eerste gezicht alleeen beleidsmatig maar met de ach terliggende bedoeling door harde kritiek op het defensie- en buitenlands beled van de PvdA de vorming van een pro gressief kabinet onmogelijk te maken". Douane onderschept Ghanese grafbeelden IOTTERDAM De douane leeft in de haven van Rotter- lam een illegaal ingevoerde :ontainer met uiterst waarde volle grafbeelden uit Ghana inderschept. De 135 beelden :ijn vermoedelijk buitgemaakt lij grafschendingen. De hou- en en stenen beelden zijn van [rote cultuurhistorische waar- Ie. Een deskundige van het nuseum vpor volkenkunde in ^eiden heeft inmiddels vastge steld dat ze 200 tot 600 jaar oud :ijn. De Rotterdamse douane leeft een delegatie van de Ihanese ambassade in Brus sel geraadpleegd. Die moet be- lalen of zij beslag wil laten leg- ;en op de beelden. Voor het eerst naar buiten Een anderhalve maand jong witsnuit-neusbeertje kijkt nog wat onwennig om zich heen in zijn buitenverblijf van Artis in Amsterdam. Het beer tje mocht gisteren onder toezicht van de moeder voor het eerst naar buiten. Voor Artis was het twintig jaar geleden dat daar een witsnuit-neus beertje is geboren. De beertjes komen oorspronkelijk uit Midden-Amerika. FOTO: ANP Vroege stro-oogst Een dagloner werpt een baal koolzaadstro op een wagen. Gisteren is met man en macht gewerkt om de stro-oogst in Flevoland voor de voorspelde regen- en onweersbuien binnen te halen. De oogst is dit jaar door het mooie weer van de afgelopen maand ongeveer twee weken eerder dan gebruikelijk. FOTO:ANP CASPER EN HOBBES PAAR IS VAKANTlf ToCH odK Va* NIKS CofN.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3