'Lid zijn twee kerken verrijkend' GEESTELIJK LEVEN OPINIE Diefstal op spoor 5a Kledij van kardinaal uit de kast gehaald COMMENTAAR Tv-predikant Robertson schenkt 200 miljoen £cidóe@oti4a/nt SaidMOowuvnt ZATERDAG 11 JULI 1992 De enige steen die sommigen bijdragen tot de opbouw van de maatschappij gooien ze dan nog door een ■ruit. Karei Jonckheere Kardinaal Hume had wel willen trouwen LONDEN - De Engelse kardinaal Basil Hume heeft er geregeld spijt van dat hij niet getrouwd is. „Elke keer als ik bij een huwelijk betrokken ben en de mensen zie die gaan trouwen, dan zeg ik tegen mezelf: dat had ik kunnen zijn." „Ik denk dat iemand die celiba tair leeft, zelfs als hij daarmee tevreden is, moet betreuren dat hij niet getrouwd is", al dus de aartsbisschop van Westminster in een interview met de BBC dat zondag wordt uitge zonden. Ook priesters willen „liefhebben en liefgehad worden". Het hoofd van de RK Kerk in Engeland voegt eraan toe dat „het heel be langrijk is om zich te realiseren dat mensen niet voor het celibaat kiezen omdat zij iets te gen het huwelijk hebben". Zij kiezen ervoor omdat ze „geroepen" zijn tot een andere ma niervan leven. Kardinaal Hume. Limburgse kerken willen geld zien voor schade aardbeving ROERMOND - Drie maanden na de aardbeving in Limburg hebben de gezamenlijke kerken alle Limburgers opgeroepen financieel bij te dra gen aan het herstel van beschadigde kerkgebouwen. In totaal is er on geveer 26 miljoen gulden nodig voor tachtig kerkgebouwen, meldt het bisdom Roermond. De kerken hebben zich van meet af aan terughou dend opgesteld, om de belangen van particulieren niet te schaden. Nu de actie ter leniging van particuliere noden is afgesloten, hebben zij geen problemen meer met een oproep om bij te dragen aan het 'Nood fonds Aardbeving Kerken'. Het fonds heeft tot nu toe 300.000 gulden aan giften ontvangen. „De een wacht duidelijk op de ander. En die im passe moet doorbroken worden", zegt A.H.A. Filott, algemeen econoom van het bisdom. Snel herstel van de kerkgebouwen is noodzakelijk, te meer daar de noodvoorzieningen aan een aantal kerkgebouwen het niet onder alle weersomstandigheden zullen houden. Filott rekent erop dat particulieren, bedrijven, instellingen, parochies en gemeenten „een gezamenlijke krachtsinspanning zullen leveren om een belangrijk stuk cultureel-historisch erfgoed te behouden". Daarna •zal de centrale overheid „gegarandeerd ook over de brug komen". door MARINUS V.D BERG De trein van Brussel-Zuid naar Amsterdam, stopt op spoor 5a, ondergronds in Brussel-centraal. Ik heb mijn reistas naast mij staan. Als we stilstaan, tikt iemand op het raam. Hij probeert mijn aandacht te trekken. Ik kijk. Op hetzelfde moment is er een andere jongeman in de trein. Ineens zie ik dat hij mijn reistas pakt. Omdat hij merkt dat ik het zie, laat hij hem staan op de volgende bank en vlucht weg. Het gebeurt allemaal in een fractie van enkele seconden. Ik besef dan nauwelijks wat er precies gebeurt. Als we al weer rijden dringt tot me tot doordat ik slachtoffer was van een bijna- roof. Mijn hart klopt me in de keel. Ik doe mijn verhaal aan een conductrice. Ze besteedt er even aandacht aan. „Er wordt op televisie voor gewaarschuwd", zegt ze. Het voorval knabbelt aan mijn veiligheidsgevoel. Ik heb me in de trein altijd heel veilig gevoeld. Nu weet ik, dat het ook daar oppassen is. Weer wat bijgekomen concentreer ik me op het nieuwste jeugdboek van Jaak Dreesen, een Belgische jeugdauteur: jrAan de overkant van de rivier". Hij schrijft overeen meisje van veertien dat op een vreemde wijze een ongeluk krijgt en-niet uit haar bewusteloosheid ontwaakt. Na enkele weken wordt ze naar huis gebracht. De dokter begint zich af te vragen of ze wel wakker wil worden. Misschien heeft ze angst voor het leven. Jaak Dreesen vertelt het verhaal van een meisje die een onveilige opvoeding heeft gehad. Haar moeder kon haar geen liefde geven, want zij had dat nooit ontvangen van haar moeder die in een Duits concentratiekamp heeft gezeten. Er zijn heel veel verschillende redenen die ertoe leiden dat kinderen een onveilige jeugd hebben. Die onveiligheid kan leiden tot neerslachtigheid. Ze kan ook leiden tot het nemen van onverantwoordde risico's, die de vorm aannemen van criminaliteit. Wie niets te verliezen heeft, waagt soms van alles om te overleven. Bij het bed van het bewusteloze meisje zit haar oma. Ze waakt, ze neuriet een lied, ze vertelt van haar ervaringen in het kamp. „Je moet de werkelijkheid weten om haar aan te kunnen", zegt ze. „Je moet goed luisteren als je een baby hoort lachen. Een mens kan wel honderdduizend geluiden horen, maar de lach van een baby is het mooiste. Er zijn immers alle geheimen van de ménsen in verborgen. Geloof me! Het is roekeloos van die baby zo onbekommerd te lachen; maar hij doet het. Terwijl hij lacht, zegt hij: Neem me. Aanvaard me. Geef mij een naam. Hou van me. Laat me nooit in de steek. Dat zegt een baby, die lacht, mijn kind". Zo wordt er me op deze reis nog een andere boodschap meegegeven. Het is lastig om van je spullen beroofd te worden, maar het is een levenslast als je beroofd bent van de aanvaardende liefde. Als er niemand is die om je geeft, die jou doet voelen dat jij de moeite waard bent. Waar geen aandacht is, daar verkommert de ziel van de mens. Ze wordt een woestijn. Wie liefde en aandacht geeft, die investeert in de toekomst. Liefde en aandacht zorgen ervoor dat een mens zelfvertrouwen, eigenwaardering ontwikkelt. Er wordt heel wat geïnvesteerd in steeds meer veiligheidsmaatregelen. Er kunnen steeds meer deuren steeds beter op slot. Toch is er tegelijk een groeiend aantal mensen die klopt en vraagt om brood en liefde. Gerechtigheid en liefde zijn de gouden sleutels die de deur openen naar een toekomst die echt veilig is. „Je moet daarom goed luisteren als je een baby hoort lachen!" Idoor HA1TZE DE BOER HEMELUM „Ik wil het christen-zijn in de volle breedte beleven". Zo mo tiveert Peter Vessies (49) in Hemelum zijn wat on gebruikelijke verzoek on langs aan de kerkeraad van de samen op weg-ge- meente van Hemelum c. a. om als lid te worden toegelaten. De kerkeraad willigde het verzoek in en zo behoort Vessies, lid van de rooms-katholieke paro chie van Bakhuizen waar hij zelfs penningmeester is van het kerkbestuur, nu officieel bij twee kerken. „Ik ervaar het als heel ver rijkend", zegt hij. Een tamelijk uniek geval. 'Grensverkeer' is er door de ja ren heen vaker. Een predikant die priester is geweest of een pastoor van hervormde af komst, niemand die er van op kijkt. Zelfs een van de Neder landse bisschoppen, bisschop Bar, heeft een protestants ver leden. Maai- Vessies kent geen soortgelijke gevallen van dub bel lidmaatschap. Zo'n dertien jaar geleden kwam hij met zijn gezin (vrouw en twee kinderen) uit Driehuis-Velsen naar de Friese Zuidwesthoek. Hun huis staat er in het 'grensgebied' tussen Bakhuizen en Hemelum. De afstand tot de dorpen is respec tievelijk 3 en 2 kilometer. „We hebben met beide dorpen te maken. Omdat we van huis uit rooms-katholiek zijn, heeft dat mede een rol gespeeld in de keuze van de nieuwe woon plaats". Bakhuizen is een roomse enclave in een overwe gend protestantse streek. „Wij wilden meer ruimte, ook voor de kinderen", zo legt hij de verhuizing naar het Noor den uit. In diezelfde tijd groei de het verlangen naar meer ei gen tijd. Reden om in plaats van veertig twintig uur per week te gaan werken. „Het was een bepaalde ontwikkeling. We wilden wat anders, wat dichter bij mensen, dichter bij de natuur, dichter bij jezelf ook". „Het werk vind ik heel plezie rig, maar het moet geen alles opslokkende bezigheid zijn; er moet ook tijd zijn voor vrijwil ligerswerk. Zoals voor Amnes ty International, waarvoor ik hier de maandelijkse schrijfa- vonden organiseer. Ik ben ver der nog penningmeester van een aantal clubs.Maar 't hoeft geen ophemelend ver haal te worden. Ik doe dit met veel plezier en ik leer er ook veel van. Dat is met geen geld te betalen". Vessies is lid van de Mariën- burggroep, een landelijke ver- Officieel dubbel lidmaatschap nog niet mogelijk "Officieel kan het niet. We krijgen wel regelmatig ver zoeken onder ogen van men sen die van beide kerken lid willen zijn, maar wij vinden het anti-oecumenisch". Dat zegt ds. A. W. Berkhof, secre taris van het hervormd Rome-beraad (officieel 'Her vormd beraad over de ver houding tot de Rooms-Katho- lieke Kerk'), over de stap van Peter Vessies. Ook van katholieke zijde is wat Vessies gedaan formeel gezien onmogelijk. De ge dachte hierachter is volgens Berkhof dat een kerkgenoot schap gezien wordt als onder deel van een groter geheel en dat sluit het lidmaatschap van twee kerken tegelijk uit. Het zou ook een gebrek aan erkenning van de andere kerk betekenen. Overigens verzacht Berkhof zijn oordeel met de opmerking: „We zou den er eens over moeten pra ten, als er veel meer vraag naar komt". eniging van kritische rooms- katholieken die een 'frisse wind' door de kerk wil laten waaien. „Ik ben al vijfen twintig jaar met oecumene be zig. Dat boeit mij en houdt mij bezig". Vessies is zich bewust van de verschillen tussen de kerken: bij rooms-katholieken gaat het in de dienst vooral om het vierende element, terwijl protestanten de Woordverkon diging meer' centraal stellen. "Er zijn in de loop der eeuwen verschillende kampen ont staan als gevolg van polarise rende krachten. Men is na de Reformatie uit elkaar ge groeid. Je ziet vandaag wel oe cumenische werkgroepen, maar, met alle respect, ik zie weinig voeding vanuit de ach terban, weinig uitwerking naar de verschillende richtingen. Het hoeft om mij niet één grote kerk te worden, maar ik zou van christelijke gemeenschap pen willen dat ze meer open en gastvrij zijn. Ik' denk ook aan de eerste christenen, waar je de richtingen niet had. Vanuit de top van de kerken zie ik weinig veranderen. Er gebeurt wel iets, maar men houdt de deuren naar elkaar nog niet zo erg open. Toen heb ik gedacht: als je nu zelf eens vraagt om te worden opgenomen, kun je aan den lijve ervaren wat het In een dorp komt men elkaar gedurende de week regelmatig tegen. „Men doet zes dagen lang allerlei dingen samen, maar ontmoet elkaar niet in een intiem gebeuren als de kerkdienst. Dat vind ik jam mer". Aha.. Over de genoemde verschillen, "door mensen bedacht", wilde hij heenstappen. „Het besluit kwam, na lang wikken en we gen als een soort Aha-Erleb- nis". Hij heeft met zijn vrouw al een aantal protestantse diensten bijgewoond. Heeft zelfs deelgenomen aan het hei lig avondmaal. Dat was een bij zondere ervaring, maar eigen lijk niet zo verschillend van de eucharistieviering in de paro chie. „Het was een heel her kenbaar gebeuren, ik vond het heel vanzelfsprekend zoals het, zittend aan tafel, toeging". In de samen-op-weg-gemeente van Hemelum is het echtpaar Vessies gastvrij ontvangen. Om met beide kerken feeling te houden, gaat men meestal op zaterdag naar de mis en 's zondags naar een protestantse dienst. „Ik wil er heel bewust mee omgaan", merkt hij op. Op de vraag of het officieel Idoor KLAAS GOINGA UTRECHT - Ooit benoemde de paus van Rome drie kinde ren tot kardinaal. Het ging om paus Paulus III Farnese, die aan zijn kleinzonen in de leef tijd van 14 en 16 jaar de rode kardinaalshoed met vijftien kwasten aan beide kanten uit reikte. De Kerk had er drie nieuwe Prinsen bij, daarmee tegelijkertijd aangevend hoe zeer ze in de zestiende eeuw verstrikt was geraakt in carièr- re makerij en baantjesjagerij. Een gruwel in de ogen van de beroemde Rotterdamse huma nist Erasmus, die in zijn Lof der Zotheid deze misstanden aan de kaak stelde, zonder ove rigens zo ver te gaan dat hij de banvloek tegen zich hoorde uitspreken. Erasmus veiwerk- te zijn kritiek op de Kerk zo in genieus in zijn teksten, dat er in 'de Eeuwige Stad' grote ach ting voor hem bestond; Paulus III Farnese wilde hem daar voor zelfs tot kardinaal 'kro nen'. Maar Erasmus behield zijn onafhankelijke geest en weigerde. Wie de tentoonstelling over 'De kleren van de kardinaal' in het Qatharijneconvent in Utrecht bezoekt, zal ongetwij feld Erasmus' karakteristiek over de uitmonstering van kar dinalen lezen. 'Wat betekent de witte kleur van de albe an ders dan een vlekkeloze le venswandel?' zo vraagt Eras mus zich af. 'En wat is de bete kenis van de purperen toog? Niets anders dan de branden de liefde tot God! Wat betekent die royaal neergolvende cappa, die zo wijd is dat zij niet alleen Zijne Eminentie met muildier en al kan omhullen, maar wel een kameel kan bedekken? Niets anders dan allesomvat tende naastenliefde, die ieder een te hulp komt, tot lering is, bemoediging, vertroosting, be risping of vermaning. Die vrede sticht, de slechte heer sers weerstaat en niet alleen haar goed, maar ook vrijwillig haar bloed offert ten behoeve van de kude van Christus'. „Wanneer zij dit alles overwo gen", zo vervolgt Erasmus zijn overpeinzingen over het kardi nalen-college, „dan zou nie mand de kardinaalshoed bege ren en er graag afstand van doen. Ja nog liever het moeiza me en kommervolle bestaan lijden van de apostelen uit de christelijke oudheid". Kortom, een onmogelijke opgave voor de drie kind-kardinalen van Paulus III Farnese. In Nederland Katholiek Nederland heeft tot dus ver zeven kardinalen ge kend: twee in de zestiende eeuw en vijf in de twintigste eeuw van wie twee nog leven. Eén van hen was Erasmus' tijdgenoot Adrianus van Utrecht, die zelfs tot paus werd gekozen. Als Adrianus VI werd hij fel bekritiseerd. Dat weer hield hem er niet van Willem van Enckevoirt tot kardinaal te benoemen (de enige tijdens zijn pontificaat!), het prototype van een baantjesjager. Deze werd o.a. tot bisschop van Utrecht gewijd wat hem 2.000 dukaten per jaar opleverde. Hij heeft zich er nooit laten zien... Van Enckevoirt stierf als een puissant rijk man, die meerdere Nederlanders in Rome behulpzaam was bij 'een carièrre-in-de-kerk. De gewaden van zestiende- eeuwse kardinalen uit Neder land zult u niet aantreffen in het Catharijneconvent. Wel die van de kardinalen De Jong en Alfrink. Ze maakten deel uit van de collectie gewaden, die in 1989 door het aartsbisdom aan het museum in bruikleen werden gegeven. In 1968 was de bisschoppelijke eredienst en het ceremonieel daarbij aanzienlijk gewijzigd en een groot aantal gewaden (waaron der de oude kardinaalsgarde robe) raakte in onbruik. De ge ëxposeerde voorwerpen date ren alle van na 1853, het jaar waarin Rome voor het eerst sinds de zestiende eeuw weer een aartsbisschop van Utrecht benoemde: mgr. Johannes Zwijsen. Symbolen Hoewel in 1968 afgeschaft is de rode kardinaalshoed bij uit stek het symbool van een kar dinaal. Al sinds 1245. In de loop der eeuwen werd de hoed steeds groter en in de zestien de eeuw torste een knecht de hoed als waardigheidsteken op een staak voor de kardinaal, uit. Later werd de hoed zó groot dat hij onhanteerbaar werd. Verder krijgt een kardi naal zijn zijn kardinaalscreatie een ring van de paus, die bijna altijd is voorzien van een gele steen. En verder was daar o.a. de cappa magna: hèt staatsie gewaad voor kardinalen. De kleur is rood net als die van de bonnet en het kalotjes (sche delkapje). Ook tot de kardi- naalskleding behoren de (fraai geborduurde) kazuifels, koor kleden en andere misgewaden, die de kardinaal draagt wan neer hij een mis celebreert. Zoals gezegd werden in 1968 de kledingsvoorschriften dras tisch gewijzigd: de pontificale kousen en schoenen als ook de handschoenen verdwenen. En ook de ondertuniek en de on- derdalmatiek gingen de kast in, evenals het schootdoek. In het Utrechtse museum is dit onderdeel van het 'rijke Room se leven' weer voor een bepaal de tijd uit de kast gehaald. N.a.v. de expositie 'Kleren van de kardinaal' in het Utrechtse Catharijneconvent. Tl lm 27 september. Openingstijden: van dinsdag t//m vrijdag van 10.00-17.00 uur; zaterdag en 7i 11.00-17.00 uur. Weinig kans voor verhaal l De organisaties van het Nederlandse wegvervoer, het ninklijk Nederlands Vervoer uitgezonderd, zijn teleurgesteld in minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Het fejd dat de minister het bedrijfsleven „politiek wil steunen" b|V zijn verhaalsacties voor de geleden schade van ruim hondeip miljoen gulden is de transporteurs niet voldoende. De minil^ ter moet het voortouw nemen, vinden NOB-WegtranspoiL. Wegvervoer CVO en EVO. 'n EEN begrijpelijk standpunt, voor wie bedenkt dat de vel® voerders bij een door henzelf ingediende compensatie-claiijfc weinig of geen kans maken. De Franse regering kan immeij?] volgens de geldende verdragen en wetgeving alleen aansprj.^ kelijk worden gesteld voor de schade als aangetoond kal, worden dat zij „nalatig" is geweest. En dat laatste kan de rf" gering-Mitterrand in alle redelijkheid moeilijk worden vei weten. HOEWEL het omstreden puntensysteem al kracht van w^ had en de chauffeurs bij hun acties niet gesteund werdeÉ door de transportbonden, is de Franse regering reeds in eef vroeg stadium gaan onderhandelen in een poging aan d blokkades een einde te maken. Dat de chauffeurs zich aal het eerste bereikte compromis niets gelegen lieten liggeji kan moeilijk de Franse overheid in de schoenen worden g|| schoven. De Europese parlementariër Pam Cornelissen stelde vorig week zaterdag voor de NCRV-microfoon dat wèl van 'nalati heid' sprake zou zijn als de Franse regering niet voor donde dag nadere actie zou ondernemen. Alsof deze woorden tot het Elysée waren doorgedrongen, rukten al maandag de ee ste soldaten en politiemensen uit om nabij Lyon blokkad^d op té ruimen. Het is spijtig voor de transportondernemers maar de kan is groot dat zij dit jaar als hun cijfers kloppen hondeifk miljoen gulden in mindering zullen moeten brengen op hu toch al niet florissante bedrijfsresultaten. Waarschijnli; doen zij vanuit dit besef nu een uiterste poging om Maij-We gen en ook minister Van den Broek voor hun karretje spannen. Maar de Fransen zien de Nederlandse bewindslii k den al aankomen. De verbazing en ontgoocheling van c transportondernemers over de weigering van Maij en Vs den Broek om voor hen de hete kolen uit het vuur te halen, danook wat hypocriet. kan, zegt hij dat de hervormde kerkorde er op nagezien is. Er waren geen belemmeringen. Een goede ervaring vindt hij het groothuisbezoek. "Dat hebben we als verhelderend en bemoedigend ervaren". Veel reacties heeft Vessies niet gehad. Eén keer belde iemand die had gehoord dat er wat aan de hand zou zijn in het kerkbe stuur. „Er wordt ook wel eens banaal gedaan. Alsof het om het lidmaatschap van een sportvereniging zou gaan. Maar ik ga er naar mijn idee zuiver mee om. Ik wil eigenlijk terug naar de eerste christen gemeente waar ruimte was voor ieder. Waar men niet als gelijkgezinden in een hokje zat en zei: wat hebben we het fijn met elkaar. De kerk moet een open huis zijn". Hij zou ook graag in het bevol kingsregister de aanduiding 'rooms-katholiek' willen laten vervangen door 'christen'. „Ik wil nog uitzoeken of dat kan, want het gaat mij er om meer in de breedte christen te zijn. Er wordt aan mijn christen zijn een dimensie toegevoegd, namelijk de verkondiging. Ik heb al van jongs af aan dat ik er niet bij kon als mensen elkaar pijn deden op geloofsgebied of fel van mening verschilden". VIRGINIA BEACH/NEW YORK De Amerikaanse t( levisiepredikant Pat Robertson heeft aangekondig dat hij 117 miljoen dollar (ruim 200 miljoen gulden) z; schenken aan de Regent Universiteit in Virgini|f Beach, die hij vijftien jaar geleden zelfheeft opgericht.' V Robertson verdient zijn miljoenen met 'Family Channel', het vijf na grootste kabelstation in de Verenigde Staten. Dit op win gerichte station is voortgekomen uit Robertson's (niet comme n ciële) 'Christian Broadcasting Network' (CBN). De televisiepr dikant, die in 1988 probeerde presidentskandidaat te worden vi de Republikeinse Partij, leek eerder dit jaar de nieuwe eigena n te worden van het armlastige persbureau UPI. Hij trok zich ect« ter op het allerlaatste moment als koper terug. Jim Bakker, R(g< bertson's minder fortuinlijke collega die in 1989 wegens fraudjg' tot 18 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, hoorde dezer dah' gen dat er een nieuwe eigenaar is voor zijn religieus themapari g< 'New Heritage USA' in Fort Mill omvat onder meer winkels, ee| hotel en een waterpark. Uitgave: Kantoor redactie Kantoor advertentie-1 abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Telefax: 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Desiderius Erasmus: kritiek op baantjesjagerij ir Hoofdkantoor Telefoon: Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8 Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. R. Edens, drs. Chr. van der Hoff, A. Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piët Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstra, L. Henny, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland er België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordouw (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalerrt), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs. M. de Cocq. 1 n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op z Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend het door geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2