Klok voor Brezi 'finale Joodse nederzettingen zijn niet meer terug te draaien" Symbool van verenigd Europa Saoedi-Arabië betaalt verzet tegen zelfbestuur CeidócGouoant In het kerkje van Brezi zijn gespecialiseerde schilders bezig de kunstwerken en de te renoveren. Nadat bleek dat vocht de muurschilderingen van onderop bedreigdenbesloot het comité Klok voor Brezi, hoewel er geen extra geld voor beschikbaar was, toch een drainage te la ten aanleggen. De sleuf wordt hier afgedekt met stenen. m foto's: milankonv.4linka Idoor AAP VAN HOLSTEIN BREZI „Het ene, nieuwe Eu ropa komt niet achter tafels tot stand, het moet komen van de mensen, die samen iets beleven". In één kernachtige zin verwoordt vicaris Miroslav Cüth uit het Tsjechische provinciestadje Ri- cany de symbolische betekenis van de actie die onze krant al enige tijd voert onder het motto 'Klok voor Brezi'. De vicaris is aangewezen om de doop van de klok en de herinzegening van het bijna geheel gerestaueerde bijkerk je van de Heilige Bartholomeus, dat in zijn vicariaat ligt, organisatorisch voor te bereiden. Daarbij zal ook een groep Nederlanders acte de présence geven, onder wie een heel zangkoor, dat met een bus naar Tsjechoslowakije reist om de feestelijkheden op te luisteren. Gewend om zoiets te organiseren is de vicaris allerminst, bekent hij, want zo wat een halve eeuw lang heeft de r.-k. kerk in Tsjechoslowakije immers iets dergelijks zelfs niet mogen organiseren. En zelf is hij veel korter als priester in de kerk werkzaam. Maar de bedoeling weet hij kernachtig te verwoorden: „De nieuwe klok van Brezi moeten we zien als het symbool van de nieuwe eenheid van Europa". En dat symbool wordt ook echt zichtbaar als op zondag 30 au gustus kardinaal Simonis en twee Praagse bisschoppen de klok feestelijk in de toren hijsen. Uitstraling Brezi ligt in een gebied, dat zoals bijna overal op het platteland sterk onder invloed stond van het communis me en daar eigenlijk nog niet zo erg on deruit is. De ongeveer zeshonderd, veelal in Praag werkende, inwoners van Brezi volgen alle gebeurtenissen rond de kerk met veel belangstellng. Hun wekelijkse wandelingetje gaat nu vaker langs het kerkje om te constateren hoe dit werkelijk zienderogen opknapt. Het meest valt het nieuwe rode pannendak op, waarmee het kerkje nu trots boven het groen uittorent. Maar ook de grote veranderingen in het interieur zijn wei nig dorpelingen ontgaan. Sommigen hebben er ook actief aan meegewerkt al moesten er specialisten worden aange trokken voor bijvoorbeeld het restaure ren van het achttiende eeuwse altaar en de schilderijen. Die werden soms ge confronteerd met problemen ontstaan door goedbedoeld schoonmaakwerk, waarmee in feite nog meer schade werd aangericht. Schilder Karei Vanis uit Praag, die overal in het land dit soort restauratie werk verricht, vertelt bijvoorbeeld dat de vrouwen uit het dorp in hun schoon maakwoede hier en daar zelfs het blad goud van de beelden hadden gepoetst. In de 'open rug' van een van de houten sculptures had een vogel zijn nest ge bouwd, wat ook weer niet zonder gevol gen voor het beeld zelf is gebleven. Ka- Idoor WILLY WERKMAN JERUZALEM „Wat een ge doe", roept Hella Hartman in haar knus ingerichte woonka mer. „Al die journalisten die hier komen kijken hoe bang we zijn voor de toekomst! Denkt u nu echt dat wij de verhuiswagen -al besteld hebben om deze prachti ge nederzetting te verlaten? Geen haar op mijn hoofd die daaraan denkt. Ik woon hier veel te mooi en veel te fijn". Ze is een van de 120.000 joodse kolo nisten op de bezette westelijke Jor- daanoever. Al acht jaar woont ze met man en kinderen in het Israëlische stadje Ariel, acht kilometer ten oosten van de grens die tot de Zesdaagse Oor log Israël scheidde van de westelijke Jordaanoever. Voor deze ex-Neder landse lerares grafisch ontwerpen „ge woon een mooi voorstadje van Jeruza lem"; voor de Palestijnen één van de 142 pijnlijke voorbeelden van de Israë lische nederzettingenpolitiek. Vol trots vertelt ze over de nieuwe vier- baansweg die vlak bij Ariel wordt aan gelegd. Over de werkgelegenheid, waarvoor nieuwe industriële projecten nodig zijn. En over de twee flats, die ook nog na de verkiezingen verkocht worden. „Rabin zal misschien wat diplomatie ker zijn, zodat we gemakkelijker Ame rikaanse leninggaranties krijgen", zegt ze. „Maar zelfbestuur voor de Palestij nen? Vergeet het maar! Die Palestijnen accepteren dat toch niet. Ze willen niets anders dan heel Israël!" rel en zijn collega hebben alles in de oude staat teruggebracht en de verf met een stof geïmpregneerd, die meteen ook de sterk oprukkende houtworm Net twee weken na de politieke om wenteling die de uitslag van de algeme ne verkiezingen in Israël teweeg bracht, is de regeling voor Palestijns zelfbe stuur, die de nieuwe regering-Rabin binnen een jaar wil bereiken, voor velen een bron van opgewonden vredeshoop. Maar een bezoek aan het toekomstige zelfbestuur-gebied doet de vredeshoop pijnlijk landen op de conclusie dat de il lusie zoeter is dan de werkelijkheid. „Zelfbestuur voor de Palestijnen", meent de Palestijnse journalist Jamil Hamad, „is een jurk naaien van een lap stof die in kleine stukjes is geknipt. Vooral de laatste jaren zijn de Israëli sche nederzettingen rondom de Pale stijnse bevolkingscentra gebouwd. Als die nederzettingen, zoals Rabin heeft verklaard, onder Israëlische controle blijven", zegt Hamad, „blijft er voor de Palestijnen alleen al in geografisch op zicht weinig mogelijkheid tot zelfbe stuur over. Hebron zal worden afgesne den van Nabloes. Bethlehem van Jeru zalem. Vlak bij Jericho blijft er niet meer over dan een twee kilometer bre de Palestijnse strook temidden van de Israëlische nederzettingen". Dina Shalit, de zacht sprekende woord voerster van het Ontwikkelingsfonds in Ariel, ziet dat in feite net zo. „De jood se ontwikkeling hier is zo sterk", zegt ze, dat je kunt spreken van een Israë lisch gebied met Arabische eilandjes. Als het dus tot een regeling van zelfbe stuur voor de Palestijnen komt, zal die autonomie neerkomen op cantonisa- tie". Ze leidt ons trots rond door het zich snel uitbreidende stadje, dat zich de hoofdstad noemt van het gebied dat de Israëli's volgens bijbelse termen Sama ria noemen. Hier een nieuw sportsta dion, daar een theater, en rij na rij nieu een onverbiddelijk halt toeroept. De dorpskroniekschrijver van Brezi J. Starek nog stammend uit een oude boerenfamilie in een streek waar na de we flatgebouwen. „We hebben ook al het begin van een eigen universiteit", zegt ze, „en we hebben een winkelcen trum met airconditioning". En waar komen de miljoenen vandaan voor al deze bouwnijverheid? „Voor een deel van de regering", zegt ze, „die ons tot nu toe ook op zeer gunstige voorwaarden hypotheken verleent en belastingaftrek. Maar ook als dat zou ophouden, kunnen we drijven op de gelden die joodse gemeenschappen vanuit het buitenland naar ons sturen. Hoeveel? Dat mag ik niet zeggen". Bijbel Veel dieper in bezet gebied dririken we op een kruispunt een koud drankje in een afgedankte autobus, waar de zestig jarige Miriam trots vertelt over „onze jongens, die hier toch maar prachtig werk doen", en waar ze tegen de avond zo bang wordt van „die Arabieren", dat ze een langslopende soldaat vraagt haar een poosje gezelschap te houden. „Als ik 's avonds laat de boel hier afsluit", vertrouwt ze ons toe, „laat ik me naar huis brengen en doe ik de deur en de ramen goed op slot. Je weet nooit". 'Huis' is voor haar de kleine, met prik keldraad omheinde en door soldaten bewaakte nederzetting Tapouah, waar extreem-religieuze joden in primitieve caravanhuisjes wachten op de komst van de Messias. „Zelfbestuur voor de Palestijnen?", vraagt een meisje dat in de verzengende middaghitte een krui wagen voortduwt en daarbij ook nog - „God zij gezegend" - moeder van twee kleine kinderen blijkt te zijn. „Ik weet nergens van. Wij wonen hier gewoon omdat dit land van ons is. Het staat in de bijbel". Steviger met de benen op de grond staat Benny Katsover in Elon Moreh, die de titel heeft van burgemeester van de joodse nederzettingen in 'Samaria'. Hij is voorman van de voormalige ex treem-rechtse Tehiya-partij. „Van al die zogenaamde vredesplan nen van Yitschak Rabin", zegt hij zelf verzekerd, komt toch niets terecht. Als er een beperkte regeling van zelfbe stuur komt, zullen de Palestijnen het niet accepteren. Komt er een ruime zelfbestuursregeling, dan nemen wij het invoering van de kolchozen geen zelf standige boer meer te vinden is heeft het er de laatste tijd maar druk mee. Want ook de gebeurtenissen rond het kerkje moeten, net als al die andere dingen, voor het nageslacht bewaard blijven. Immers, het idee van een paar parochi anen om in het buitenland, en met name Nederland, wat rond te laten neuzen of daar misschien nog een twee dehands klok te vinden zou zijn voor het na de politieke omwenteling van 1989 weer in gebruik genomen kerkje, heeft onverwacht resultaat opgeleverd. De actie onder lezers van Het Binnen- hof/Leidse Courant en later ook de Twentsche Courant heeft meer geld opgeleverd dan voor de klok nodig was. Wat er aan geld zou overblijven, zou dan wel worden gebruikt om de kerk wat op te knappen. Maar dat het 'op knappen' ztfu uitlopen op een bijna complete restauratie, was niet voorzien. Dat komt mede omdat gezien de nu nog lage prijzen in Tsjechoslowakije met betrekkelijk weinig geld veel kan worden gedaan. Het vernieuwen van het dak met Portugese pannen en het aanbrengen van koperen goten kostte, omgerekend, slechts iets meer dan vijf duizend gulden. Met als gevolg dat vrij wel het hele kerkje in tijd van een half jaar 'van aanschijn kon veranderen'. Vocht Volgens schilder/restaurateur Karei Vanis komt „het grootste gevaar voor het schilderwerk van het vocht. Dat was op sommige plaatsen tot twee meter hoog in de muur opgetrokken. We niet. Geloof niet dat wij zullen luisteren naar een Palestijnse politieman. Komt niets van in. We zullen ons op alle mo gelijke manieren verzetten". „Ook met wapens?", vragen we. Er komt een mys terieuze lach op het gezicht van de bur gemeester. „We hebben allemaal wa pens", zegt hij veelbetekend. Militaire bronnen in Tel Aviv spreken onmiddellijk na de verkiezingen al hun bezorgdheid uit over de mogelijkheid van gewapend verzet tegen een even tuele zelfbestuursregeling onder een deel van de joodse kolonisten. „Wij zul len niet buigen voor welke Palestijnse autoriteit dan ook", dreigt Benny Kat sover. „Als dat ons wordt opgelegd, zal het hier oorlog zijn". Lapjesdeken Elon Moreh ligt tegen de Palestijnse stad Nabloes aan. Vlak nadat Mena- dachten dat we dat wel voldoende had den bestreden met het nieuwe dak, maar nu blijkt dat het van onderen op nieuw optrekt". „Daarom achtten wij een goede draina ge nodig, wilden we al ons werk niet voor niets hebben gedaan. Op de bin nenmuren zaten vijf tot zes lagen verf, die in al die eeuwen erop zijn aange bracht. Die hebben wij eerst verwij derd. De oorspronkelijke verflaag bleek blauw te zijn met sterretjes. Dat moest de indruk geven dat je in deze kerk in de hemel kwam", vertelt Karei Vanis, hopend dat de sleuf die nu om de kerk is gegraven en waarin de drai nage wordt aangebracht het optrekken van het vocht voldoende zal tegengaan. Een expert van de Haagse Bouwmaat schappij (HABO) heeft zich belange loos over het vraagstuk gebogen en er voor gewaarschuwd dat vocht dat eeu wenlang in de muren is getrokken, niet in een maand tijd eruit kan worden ver wijderd. Dat is sneu voor het comité 'Klok voor Brezi', dat door deze tegen valler nu weer geld tekort komt. Toch bestaat de hoop dat de maatregelen die nu worden genomen voorlopig vol doende zullen zijn. Voldoende in elk geval om de feestelijkheden op 30 au gustus door te laten gaan. Mgr. Frantisek Radkovsky, bisschop van Praag, hoopt dat deze gebeurtenis zal helpen de invloed van het vorige re gime, die op het platteland nog zo voel baar is, verder terug te dringen. Al is de kentering wel al merkbaar. Zo heeft de burgemeester van Brezi, die de nieuwe klok het liefst alleen zou gebruiken in geval van brand, toch besloten, nu het kerkje wordt opgeknapt, een in zijn ge meente volkomen verwaarloosd heili chem Begin, de toenmalige leider van de Likoed-partij, in 1977 premier van Israël werd, wijdde hij er de joodse sy nagoge in. „Er zullen nog heel veel Elon Moreh's komen", verklaarde hij bij die gelegenheid. Zijn belofte is on der vijftien jaar Likud-regime waarge maakt. „Dit", zegt Benny Katsover, „is niet meer terug te draaien. Onze nederzet tingen zullen niet worden ontmanteld en wij zullen ook de bescherming hou den van ons leger. En niet als een vorm van demonstratie maar gewoon omdat ik al lang van plan was om een huis in Elon Moreh te kopen heb ik dat vorige week gedaan". We zijn sterk", zegt hij, „en we zullen nog veel sterker worden. Als hier een half miljoen joden wonen, zullen de Palestijnen hun droom over een eigen vaderland vergeten. En wil len ze dat niet, dan is de normale oplos sing dat we ze dwingen te vertrekken". ZATERDAG 11 JULI 1992 PAGINA 27 genbeeld van St. Jan ook in een nieuw jasje te steken. Patroonsfeest De datum van 30 augustus voor de doop van de nieuwe klok is gekozen omdat het de eerste zondag is na het feest van de H. Bartholomeus, de pa troon van het kerkje. Dat feest wordt al jaren in Brezi gevierd. Of er nu commu nisme was of niet. Net als trouwens in tal van andere dorpen en steden, waar de viering van het patroonsfeest van de parochies ook altijd is doorgegaan. In Brezi is het dan de gewoonte om de fa milie op die dag met een bezoek te ver eren, waarbij dan op speciaal gebakken koekjes wordt getrakteerd, en er is een kermis. Vicaris Miroslav Cüth wil in zijn vicari aat, waaronder Brezi valt, op 30 augus tus alle kerken sluiten en de gelovigen oproepen gezamenlijk voor één keer naar Brezi op te trekken. Op het im mense terrein voor het kerkje is ruimte genoeg om een massa mensen te plaat sen. Mgr. Radkovsky wil het groot aan pakken door de kerkelijke pers en de Tsjechische televisie erbij te betrekken, want zo'n gelegenheid doet zich maar zelden voor. Zeker als ook nog eens een groep Nederlanders èn een Neder landse kardinaal de reis naar Brezi ma ken. Karei Vanis is zo ver nog niet. In het kerkje van Brezi kijkt hij even op van zijn restauratiewerk aan het beeld van de Heilige Jacobus, werpt een blik op het terrein rond de kerk en mompelt: „Eigenlijk is het jammer dat Maria hier nooit is verschenen, want het zou een geweldig mooi bedevaartsoord zijn". Saoedi-Arabië is erop uit de kans op de regeling van zelfbestuur voor de Palestijnen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook te saboteren. Volgens een zeer goed geïnformeerde Palestijnse bron in oost-Jeruzalem stuurt het koninkrijk van koning Fahd grote sommen geld naar de Islamitische fundamentalistische Hamasbeweging in bezet gebied. Hamas is vanuit haar Islam- ideologie sterk gekant tegen welke vorm van onderhandelingen dan ook tussen de Palestijnen en de joodse staat. De gulle Saoedi- Arabische fondsen bereiken de Hamas-aanhangers via persoonlijke cheques. Reden voor Saoedie-Arabië om het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen tegen te werken zou de woede zijn, die de Saoedie- Arabische koning nog steeds koestert over de houding, die Jordanië heeft ingenomen tijdens de Golfoorlog. Koning Hussein koos toen voor de zijde van Irak. In het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen spelen de Jordaniërs een hoofdrol. Het is niet uitgesloten, dat met name op grond van de Saoedie-Arabische activiteiten in de door Israël bezette gebieden, de Jordaanse koning volgens een publicatie in de Egyptische krant 'Al Ahram' van plan is zeer binnenkort overleg te plegen met de nieuwe Israëlische premier Yitschak Rabin. Jr r.m^t In de bezette gebieden van Israël zijn al 142 joodse nederzettingen gevestigd. foto: ep a De Israëlische kabinetsformateur Yitschak Rabin zal binnenkort zijn nieu we regering aan het parlement voorstellen. Dit kabinet neemt zich voor bin nen een jaar te komen tot een regeling voor de Palestijnen in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever. In deze sinds 1967 door het Israëlische leger bezette gebieden zijn inmiddels 142 joodse nederzettingen gebouwd, waar in totaal meer dan 120.000 joodse kolonisten wonen, temidden van on geveer een miljoen Palestijnse bewoners.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27