nale Presidents kandidaat VS Bill Clinton kiest veilige weg van traditie Conventie Democratische Partij opeens misplaatste traditie... 'CeidóeSouta/ni ZATERDAG 11 JULI 1992 PAGINA 21 NEW YORK - Aanvankelijk waren er nog leuke wilde plan nen. Om Bill Clinton op het po dium van de conventie-zaal een nummertje op zijn saxofoon te laten weggeven. Of om de presi dentskandidaat een van zijn, thuis in Little Rock beroemde, immitaties ten beste te doen ge ven van Elvis Presley. Bij voor keur met 'Don't be cruel'. Men zou immers iets bijzonders moeten doen om waarachtige aandacht van heel Amerika en van de hele wereld te krijgen voor wat er komende maan dag in New York van start gaat: de De mocratische Nationale Conventie 1992, een van de meest massale en dure poli tieke vergaderingen die mensen ooit zichzelf hebben aangedaan. Maar con ventie-producer Gary Smith en Clin ton's campagnestaf hebben tenslotte gekozen voor de veilige weg van de tra ditie. De opluchting is zo groot dat de Democratische Witte Huis-gegadigde Bill Clinton tenslotte toch alle aanval len op zijn karakter heeft overleefd en als winnaar uit de slopende serie voor- verkiezingen binnen zijn partij is geko men, dat nu alle risico's moeten worden vermeden. En Clinton's recente enquê te-winst op de ware tegenstanders George Bush en Ross Perot, nodigt eveneens uit tot behoudzucht. 'Veilig' is een conventie trouwens nooit, want alleen al de omvang van het aanwezige legioen wereldpers vormt een krachtige magneet voor soms heel onwelkome gasten. Elders in New York deden zich deze week straatrellen voor die lichte lijk herinnerden aan het Los Angeles van negen weken geleden. Een herha ling van massieve stedelijke onrust op de drempel van de Democratische con ventie, is voor elke Clinton-aanhanger een huiveringwekkende eventualiteit. Geen frivoliteiten dus op de politieke 'extravaganza' op Manhattan, die met meer dan 40.000 verzamelde politici, journalisten en genodigden nog vele malen omvangrijker (en irrelevanter, zeggen de critici) is dan pakweg de we reldtop van deze week in München. Geen gewaagde experimenten ook tij dens de conventie, zoals de voorgestel de nationale 'town meeting', waarin in principe alle 250 miljoen Amerikanen vanuit hun huiskamers naar het con ventie-computercentrum in Madison Square Garden zouden kunnen bellen om hun opinie te geven over de politie ke 'issues' die daar door de 4.500 regio nale afgevaardigden van de Democrati sche Partij worden 'besproken'. En dus zal de vaststelling van het De mocratische verkiezingsprogramma, zoals altijd al het geval is geweest op deze vierjaarlijkse congressen, het ge bruikelijke ritueel blijven. Zonder noe menswaardige discussie zal het sociaal uiterst voorzichtige, maar door Clinton 'revolutionair' genoemde ontwerp-pro- gram van de 'platform-commissie' (ho gere belasting voor rijken, meer bezui nigingen op defensie, veel beloften aan de hardwerkende middenklasse, weinig gan de allerarmsten) worden goedge keurd. Oceaangolven van gekleurde stembriefjes zullen de gedelegeerden - afkomstig van Florida tot Alaska en van Hawaii tot Maine - teweegbrengen. En de duizenden bordjes met 'Clinton' De Amerikaanse presidentskandidaat Bill Clinton en zijn echtgenote Hillary temidden van hun aanhang in New York. erop zullen voortdurend en georke streerd-enthousiast dansen totaan de horizon, zoals in voorgaande Democra tische conventies de namen dansten van die andere - uiteindelijk meestal succesloze - Democratische presidents kandidaten als Michael Dukakis, Wal ter Mondale, Jimmy Carter, George McGovem en Hubert Humphrey. Ongemakkelijk Het zal - als het explosieve New York zich kalm houdt - gewoon weer het vierjaarlijkse feestelijke uitje zijn voor de horden afgevaardigden, die met geld uit de partijkas naar de legendarische stad aan de Hudson mogen reizen om er vier dagen lang voor het oog van tal loze tv-camera's in dezelfde zaal te kun nen zitten als wereldberoemde partij genoten als Ted Kennedy en Mario Cu omo. En dwalen kunnen ze er, de een voudige partijwerkers, door de honder den glinsterende recepties in de luxe hotels van midtown Manhattan. Of zich met de limousine naar een show op Broadway of een concert in Central Park te laten vervoeren. In zo'n overdadige ambiance heeft de partij van Amerika's gewone man, de Democratische Partij, sinds mensen heugenis al haar conventie gehouden die pleegt uit te monden in de officiële nominatie van de presidentskandidaat. De Republikeinen, de business-partij van de rijken en de kleine middenstand, doen trouwens net zoiets (volgende maand in Houston), maar hun conven tie is met 2.500 afgevaardigden kleiner en ze plegen hun samenzijn wat sober der te vieren. Hoewel dus in New York als vanouds ook de wolken rode, blauwe en witte ballonnen in reusachtige netten aan het plafond klaarhangen om neer te dalen op Bill en Hillary Clinton en het beoog de vice-presidentiële echtpaar, voelen de organisatoren van het festijn zich ditmaal toch zichtbaar ongemakkelijk. Want de conventie mag dan anno 1992 niet veranderd zijn, Amerika is dat wel. Averechts Sterker dan ooit sedert de Tweede We reldoorlog heerst immers in het land een anti-politieke stemming, waarin miljoenen burgers hun wantrouwen en weerzin uiten tegen alles wat met 'poli- tics-as-usual' te maken heeft. De op komst van de partijloze indringer en derde presidentskandidaat Ross Perot, de duizelingwekkende neergang van Republikeins president George Bush in de opiniepeilingen, de populariteit van eerdere rebelse kandidaten als Pat Bu chanan, Paul Tsongas en Jerry Brown, de onthutsend lage opkomst bij de voorverkiezingen, het vrijwillig ontslag dat tientallen Congresleden uit de poli tiek nemen, omdat ze niet langer overal voor boef willen worden uitgemaakt, dat alles weerspiegelt een Amerikaans publiek dat op z'n best op zoek is naar nieuwe politieke regels en spelers, en op z'n slechtst het geloof in de demo cratie heeft verloren. In die atmosfeer kan een Democrati sche conventie - grotendeels ontwor pen om via de televisie de kiezers tot een stem op de partij te verleiden - wel heel gemakkelijk het doel missen, zo niet averechts uitpakken. En de ironie wil dat anno 1992 diezelfde televisie dat gevaar bestrijdt door zich van de con venties af te wenden... Het zijn immers de Amerikaanse tv-omroepen die dit jaar het scherpst op het veranderde po litieke klimaat reageren en tot drasti sche inkorting hebben besloten van de tijd die zij in vroeger jaren aan verslag geving van het evenement plachten te besteden. Nog maar vier jaar terug kon het kijkerspubliek in de VS vier avon den lang telkens vier uur achtereen op de drie belangrijkste kanalen tegelijk (CBS, ABC en NBC) rechtstreeks ge tuige zijn van het gedoe tijdens zowel de Democratische als de Republikeinse conventie. Ditmaal plannen de drie 'networks' één schamel uurtje per avond, nie't eens rechtstreeks en pas vanaf 22.00 uur. 'Spontaan' Dat lijkt een geweldige klap voor aller eerst Bill Clinton en zijn campagnema chine, die erop gerekend hadden de ko mende week de Amerikaanse bevol king vanuit het conventiecentrum in New York maximaal te kunnen besto ken met het Democratische anti-Bush en anti-Perot-vuur. De meest getalen teerde sprekers en de dramatische vi deo-film over de sympathieke leider Bill Clinton blijken nu dan ook zinloos op 'prime time' gezet, de vroege avond uren waarop de meeste Amerikanen tv kijken. Maar misschien valt de schade van de verwaarlozing door de omroe pen mee. „Veel kijkers zullen de politi ci dankbaar zijn dat ze hen dit jaar min der lastig vallen. Hij weet het misschien zelf nog niet, maar Bill Clinton zou wel eens populairder kunnen worden naar mate hij minder in de huiskamers komt", aldus CBS-producent Lane Vernardos. En diens collega van ABC zegt: „Wij willen geen spreekbuis meer zijn van politici die ons willen gebrui ken. Daarmee bewijzen we onze kijkers een dienst. De omroepen zijn er niet om een afgezaagd politiek feestje - waar dit jaar bovendien niemand echt blij kan zijn - uit te zenden, maar om nieuws te brengen. En de Democrati sche Partij heeft alles op alles gezet om komende week verrassingen te voorko men". Zo voorgekookt zijn inderdaad de stemmingen en zo strikt is de agenda van de conventie dat er zelfs een uur is ingeruimd voor 'spontane demonstra ties'... Overigens kunnen de media in de VS zich geen misrekening veroorloven en is het aantal journalisten dat omroepen en kranten komende week voor de ze kerheid naar de happening stuurt nog altijd Amerikaans royaal. Alleen al NBC 'dekt' met een team van 400 ver slaggevers en camera-personeel de con ventie en de Washington Post vaardigt 30 schrijvende en fotograferende jour nalisten af. En de ware politiek ver slaafde tv-kijkers kunnen voor uitge breider conventie-uitzendingen terecht bij kabelzenders als CNN en CSPAN. Hillary In de aanloop naar de conventie die zo nadrukkelijk een anti-climax belooft te worden, heeft het 'dramatisch niveau' dat Clinton en de zijnen proberen op te bouwen, iets grotesks gekregen. Het enige geheim dat de presidentskandi daat deze week nog te vergeven had, was de naam van degene die hij had uit verkoren zijn 'running mate' (kandi daat vice-president) te worden. Clinton leek te genieten van het raadsel dat vooral de pers bezighield, maar dat in de appreciatie van veel 'gewone' Ame rikanen van de arrogante veronderstel ling uitging dat de bevolking van de% Verenigde Staten heus in spanning kon worden gebracht rond de vraag wie de running mate van Bill Clinton wordt... Woensdagavond werd bekend dat dit senator Albert Gore uit Tennessee is geworden. Volgens een bron bij de campagnestaf van Clinton werd de keu ze bepaald tijdens een bijeenkomst in het huis van de gouverneur in Little Rock. Gore (44) accepteerde het aan bod telefonisch. Zijn benoeming bete kent dat de Democraten met kandida ten uit het zuiden de verkiezingen in- 'gaan. Ook de .kleinere intriges van de conventie lijken door het vergrootglas van de media een opgeblazen aanblik te gaan krijgen. Hoe van harte zal New Yorks gouverneur Cuomo klinken als hij, zoals toegezegd, de laatste speech houdt ter introductie van 'the next pre sident of the United States, Bill Clin ton'? Die twee zijn immers geen vrien den, zeker niet sedert Clinton in een op band vastgelegd telefoongesprek met zijn beweerde buitenechtelijke vriendin Jennifer Flowers over de Italiaans- Amerikaan Cuomo sprak als iemand 'die handelt alsof ie bij de maffia is'. En hoe zal Hillary Clinton, door de conser vatieve partijvleugel gewantrouwd om haar feminisme, de rol van kandidaat- 'first lady' op zich nemen? En wat voor onthaal zal senator Ted Kennedy krij gen, die zojuist een jarenlang uiterst ge varieerd vrijgezellenleven heeft afge zworen in een eed van huwelijkstrouw aan de oneindig veel jongere juriste Vicki Reggie? En hoe geestig zal Texaans gouverneur en conventie- voorzitter Ann Richards weer zijn? En ,hoe fel Jesse Jackson, hoe adrem Paul Tsongas en recalcitrant Jerry Brown? Het is dat soort politiek amusement waarnaar de conventie-gangers uitzien, maar dat voor overig Amerika te onbe tekenend lijkt om door geboeid te zul len worden. Dat overig Amerika im mers zucht onder de taaiste economi sche recessie sedert de Grote Depressie van zestig jaar geleden en kan het tradi tionele gedrag van de gevestigde poli tieke orde moeilijk nog aanzien. Zoals, zo lijkt het, ook de gevestigde politiek nog slecht het ware Amerika kan aan zien, dat zich in zijn treurigste variant afspeelt op de trottoirs en in de metro stations rond Madison Square Garden. Daar immers 'wonen' honderden New Yorkse daklozen die, op aandrang van de organisatoren van deDemocrati sche conventie, door de gemeente New York met zachte hand zijn verwijderd uit het zicht van partijgangers en we reldpers. Ze hebben onderdak aange boden gekregen, die zwervers, in nabu rige dagverblijven. Tijdelijk. Voor de duur van het ouderwetse en typisch Amerikaanse politieke feest, dat anno 1992 opeens buitenissig en misplaatst lijkt. Het Amerikaanse verkiezings circus draait weer met toeters en bellen op volle toeren. FOTO'S: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21