£cidóe Twee menselijke fouten oorzaak van ramp Cindu Dasa moet aan Fokker verdere concessies doen IT 2 3 g 11 24 25 28 Kardinaal Simonis bij doop klok voor Brezi Tijdens Tour komt geen sterveling Valkenburg uit CVSE-top eindigt met sprankje hoop li „Joseph Luns lokte in 1965 en 1974 zelf een couppoging uit" jA AUTOWEEMSKERIt rl4 Dagen Gratiï n £eidóc6ouxant ZATERDAG 11 JULI 1992 28 PAGINA'S In vier katernen GEESTELIJK LEVEN I 'Lid zijn van twee [y kerken is verrijkend' 1 Asielzoekers sneller uit centra plaatsen Polen heeft voor het eerst in historie een vrouwelijke premier LEIDEN OMGEVING fingelse krant hekelt waliteit Noordwijkse stranden NOS steunt bezuinigingen omroeporkesten kale nuchterheid van Lucas Reijnders Speurtochten bij papoea's naar vliegtuigwrakken Joel Silver houdt van getallen achter zijn filmtitels geestelijk leven/opinie binnenland buitenland leiden/regio dienstverlening kunst/rtv rtv-programmas weer/puzzel/menu sport opinie economie finale 12713 12/13 15/16/17 Noriega krijgt veertig jaar 1IAMI De voormalige Pa jamese dictator Antonio Ma wel Noriega is gisteren in Mi wii tot veertig jaar cel veroor eeld wegens drugshandel bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25387. Losse nummers 1,50. Af en toe zon. Tegen de avond verder toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Mid- dagtemperatuur yan 19 graden aan zee tot 24 graden in het oos ten van het land. Wind draaiend van west naar zuid en toene mend tot matig, kracht 4, aan de kust tot vrij krachtig, 5. DEN HAAG - Op uitnodiging van het Tsjechoslo- waakse episcopaat en het comité 'Klok voor Brezi' heeft kardinaal dr. A.J. Simonis toegezegd op 30 augustus aanwezig te zijn bij de plechtigheden rondom de doop van een nieuwe klok voor en de in zegening van het kerkje van de H. Bartholomeus in Brezi. Onder de lezers van Het Binnenhof/Leidse Courant is de afgelopen maanden een geldinzame lingsactie gehouden, die tot resultaat heeft gehad dat inmiddels vrijwel het hele kerkje in dit dorp kon worden gerestaureerd. Aanleiding vormde het feit dat de parochie van de H. Bartholomeus in 1942 zijn klok aan de nazi's moest afstaan. Dit jaar, vijf tig jaar later, horen de parochianen een geheel nieuwe klok op 30 augustus weer feestelijk luiden. Finale: Klok voor Brezi, symbool van Europese eenheid. VALKENBURG - Alpe- d'Huez-achtige taferelen in Valkenburg. Het Limburgse plaatsje dat toch al niet heeft te klagen over toeristen, is gisteravond en vandaag bij kans onder de voet gelopen in afwachting van de Tour karavaan die in dit zuidelij ke deel van Nederland gaat finishen. De eerste bermtoe risten nestelden zich gister avond al langs de route. In het centrum van de toeristen plaats heerst een koortsachtige stemming. De terrassen zitten overvol. Toch laat niet iedereen zich gek maken. „Als je hier over twee weken komt, tijdens de top van de vakantie, dan is het het nog drukker", zegt een pizzaver koopster laconiek. Twee Franse jongemannen met een hoogwerker rijden Valken-# burg in. Ze kijken slaperig. Het wordt een korte nacht in een ho telletje. De twee zijn betrokken bij de opbouw van het Tourdorp dat bij de finish in het plaatsje Vilt, even buiten Valkenburg, wordt gebouwd. Een sliert auto's rijdt op de Cau- berg stapvoets omhoog. De inzit tenden willen zonder moeite te doen met eigen ogen het traject van de 1450 meter lange klim zien, die de wielrenners moeten overbruggen om 71 meter hoger te komen. Nieuwsgierigen zitten op de tribune. Voor de grote dag zelf hebben ze geen kaartje. De beheerder van camping De Cauberg wijst bezoekers hun stek. „Prachtig" „Ongelooflijk druk is het, prach tig", zegt hij tevreden. Drie kam peerders uit Geleen krijgen een plaatsje in een hoek van het ter rein. „Moet je je voorstellen, we Wonen vijftien kilometer hiervan daan. Maar we gaan hier alvast de nacht 'doorbrengen, anders ko men we zaterdag de berg niet meer op", zegt Herman Cremers aan de vooravond van de aan komst. Hij houdt het op Frans Maessen als etappewinnaar. De eigenaar van hotel Onder de Linden in het centrum van Val kenburg heeft er een pand bij ge huurd. „Normaal gesproken heb ik plaats voor 43 mensen, nu heb ik dik zeventig mensen te sla pen". Wie eenmaal in Valkenburg zit, hoeft er niet op te rekenen er nog uit te komen. Vanwege de Tour de France is een groot deel van het Zuidlimburgse Heuvel land voor verkeer afgesloten. Om te voorkomen dat in die chaos mensen met spoed naar het zie kenhuis zouden moeten, heeft personeel van het Maastrichtse academisch ziekenhuis in Val kenburg een noodpost ingericht. Als vandaag de Tour-karavaan de toeristenplaats binnenrijdt, zal het dorp een weekend lang in het middelpunt van de belangstel ling staan. Vanaf maandag is Val kenburg weer een 'gewone' toe ristenplaats. Alleen iets minder druk. UITHOORN - De ramp woensdag bij Nevcin Poly mers, onderdeel van de chemische fabriek Cindu in Uithoorn, is veroor zaakt door twee menselij ke fouten. Het openbaar ministerie en de arbeids inspectie zijn onderzoe ken begonnen naar moge lijke onregelmatigheden. De eerste fout was dat de reac tor gevuld werd met de ver keerde samenstelling chemi sche stoffen, waardoor ver keerde sterk reactieve produk- ten voor een explosie zorgden. De tweede fout was dat nie mand van het produktieteam die verkeerde samenstelling van stoffen in de reactor heeft opgemerkt. Een ramp kon niet meer voorkomen worden. Dit hebben A. Staalstra, lid van de raad van bestuur van Cindu, en A. Eijkenboom, directeur van Nevcin Polymers, gister avond bekendgemaakt. Bij Cindu volgde woensdagoch tend na een ontploffing een grote brand, waarbij drie be- drijfsbrandweerlieden (de'47- jarige G.Th.G. Gijzen, H.R.A.M. de Meijer (34) en C. de Bruin (40), allen uit Uit hoorn) omkwamen. Tien men sen raakten gewond, van wie er nog enkelen in het zieken huis liggen. Volgens de directie van Cindu is er geen enkele aanwijzing voor technische mankemen ten aan de ketels en zijn het echt verkeerde, eyistige men selijke handelingen geweest die de ramp hebben veroor zaakt. Verklaringen van perso neelsleden en metingen heb ben dat uitgewezen. Dinsdagavond tegen midder nacht kwam door een verkeer de receptuur een veel te reac tief mengsel in de reactor te recht. De temperatuur in de tank steeg daarna tot 300 gra den waardoor de druk toenam. Tijdens de stijging van de tem peratuur in de ketel werd de bedrijfsbrandweer gewaar schuwd om het reactorvat koel te houden. Kort voor de explo sie, tegen tien uur woensdag ochtend, ontdekte een perso neelslid van de administratie de verkeerde samenstelling. Een explosie was toen al niet meer te voorkomen. Het reac torvat klapte uit elkaar. In de chemische wereld is een der gelijk proces van niet meer in de hand te houden tempera tuurstijging bekend onder de naam „runaway". Na de ont ploffing ging damp de lucht in en ontbrandde uit zichzelf. De ketel en de vloeistof in de ketel raakten vervolgens in brand, waarna de brandende vloeistof over het terrein werd ver spreid. Delen van de ontplofte ketel werden vervolgens weg geslingerd en raakten weer an dere tanks, die daarop ontplof ten. De onderzoeken naar de gang van zaken bij het chemische bedrijf Cindu zijn voorlopig nog niet afgelopen. Binnen kort zal de ramp nog eens na gespeeld worden voor onaf hankelijke deskundigen. Zeventiende North Sea Het zeventiende North Sea Jazz festival ging van start: weer duizenden jazzfans voor honderden sterren, dekt door trompettist Clark Terry, trok een vol Tuinpaviljoen. Dianne Reeves, ooit ont- FOTO: FREDERIK COENRAAD HELSINKI - Het topbe- raad vafi de Conferentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa is gis teren in Helsinki dan toch niet helemaal in mineur geëindigd. „De uitkom sten hebben aan onze ver wachtingen voldaan", zei minister Van den Broek na afloop. De CVSE is volgens hem uitge groeid tot een politiek forum van alle Europese landen - en de twee bondgenoten aan de andere kant van de Oceaan - dat in staat moet zijn in te spe len op de instabiele situatie in Europa. Van den Broek toonde zich ui termate verheugd over zijn ei gen diplomatieke succes in verband met de aanstelling van een hoge commissaris voor de minderheden. De be noeming van zo'n 'troubles hooter' kan binnen enkele we ken worden verwacht. Maar ook het" Nederlands-Ameri kaanse voorstel om NAVO en WEU voor vredeshandhaving beschikbaar te stellen aan de CVSE, heeft in Helsinki ieders instemming gekregen. Andere positieve uitkomsten van de top, noemde Van den Broek nog het in werking tre den van het CFE-akkoord. Dit verdrag over de vermindering van de hoeveelheid conventio nele wapens is, op de parle menten van Armenië en Wit- Rusland na, door alle CVSE- landen aangenomen. Voor de ratificatie door de twee ex-Sov- jet-republieken, waar de parle menten al aan een langdurig zomerreces zijn begonnen, is een noodoplossing- bedacht, zodat met de uitvoering van het CFE-verdrag kan worden begonnen. Ook het verdrag dat de plafonds bepaalt van de troepensterkte per land, is in Helsinki aangenomen. „Op het gebied van wapenbeheer sing heeft de CVSE een stap vooruit gezet", vond Van den Broek. „Er wordt niet langer tussen veiligheidsblokken on derhandeld over ontwapening, maar door alle 51 landen die bij de CVSE zijn aangesloten". Pagina A5: Conflict Joegosla vië domper op CVSE-top Oud-minister Stemerdink: li Droogte Duizenden dode vissen liggen op de bodem van een uitgedroogd waterreservoir in de Zuidkoreaanse plaats Haman. Ook veel rijstvel den wordën door de droogte gegeseld. FOTO: EPA DEN HAAG - Mr. Joseph Luns heeft gelijk als hij zegt dat hoge militairen in ons land een couppoging hebben ondernomen. Dat is zelfs twee keer gebeurd: in 1965 en in 1974. Maar Luns is niet zo onschuldig als hij zich voordoet. De oud-minister van buitenlandse zaken en voormalig secretaris-generaal van de NAVO heeft beide couppogingen zelf min of meer uitgelokt. Dit stelt mr. Bram Stemer dink, oud-staats secretaris en oud-minister van defensie en thans lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA, in een zelf geschreven artikel in NRC/Handelsblad. Bij het woord 'coup' moet men vol gens Stemerdink echter niet denken aan een militaire staatsgreep zoals deze eeuw in Griekenland en Spanje zijn ge pleegd maar „aan het aanwak keren van een zodanige onrust binnen de krijgsmacht dat als het ware vanzelf de roep om een sterke man zou ontstaan. Deze sterke man (Luns) zou dan via normale verkiezingen het premierschap moeten ver werven". Volgens Stemerdink heeft in maart 1965 een aantal hoge mi litairen zich tot Luns, de toen malige zeer populaire minister van buitenlandse zaken, ge wend met een verzoek een po ging te wagen de formatie van het 'rooms-rode' kabinet-Cals- /Vondeling alsnog te doen mis lukken en zich in te zetten voor nieuwe verkiezingen „met uiteraard Luns als lijst trekker van de KVP". Tip (12) AUTOVERHUUR F.PRANQ«S Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 (ADVERTENTIES) Het NORTH SEA JAZZ Festival drie avonden lang 'live' bij RADIO WEST »'lr de uitspraak ield Noriega een drie uur du- ende toespraak waarin hij be oogde een onschuldig slacht offer te zijn van de politieke 'ervolging van de VS. De echtbank oordeelde echter lat Noriega 40 jaar in de cel Ooet doorbrengen voor hij in anmerking komt voor voor waardelijke vrijlating. Noriega everde zich op 3 januari 1990 lit aan de Amerikaanse inva- iemacht die twee weken lerder Panama was binnenge- 'allen. ADVOCATEN VAN ROY c.s Rapenburg 55,2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Radio West (88.4 FM)... Jazz op z'n best Donderdag 9, vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 juli van 18.00 tot 24,00 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Mi L^> OFF. DEALER LEIDEN NISSAN ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. DEN HAAG - Zondere verdere concessies en ga ranties van de Deutsche Aerospace (Dasa) aan Fok ker zal minister Andries- sen van economische za ken niet overgaan tot ver koop van de staatsaande- len in het vliegtuigbouw bedrijf. In dat geval zal de overname van Fokker door het Duitse bedrijf niet doorgaan. Dit blijkt uit reacties van het ministerie van economische zaken en Fokker. Officieel spreekt het ministerie van constructieve gesprekken, maar achter de schermen blijkt dat Dasa weinig tege moetkomt aan de Nederlandse eisen. Minister Andriessen, ge steund door de Tweede Kamer, wil nu harde garanties hebben voor het voortbestaan van Fok ker als zelfscheppende vlieg tuigindustrie. Die garantie kan gegeven worden door Dasa geen volledige zeggenschap over Fokker te geven, maar daar lijkt de Duitse vliegtuig bouwer weinig voor te voelen. Die wil het .toekomstige bezit van 51 procent van de Fokker aandelen ook vertaald zien in een meerderheid in de raad van commissarissen. De Ne derlandse staat heeft 31,6 pro cent van de Fokker-aandelen in handen die een waarde ver tegenwoordigen van ruim 400 miljoen gulden. De andere 68,4 procent van de aandelen zijn in handen van een groot aantal kleinere aandeelhouders in binnen- en buitenland. Zonder de verkoop van Fokker-aande len door de Nederlandse staat is het vrijwel onmogelijk voor Dasa om het gevraagde meer derheidsbelang van 51 procent in Fokker te verkrijgen. Minis ter Andriessen stuurt aan op de garantie dat Fokker het lei derschap krijgt in de produk- tie van kleinere vliegtuigen als de Fokker 100 en de Fokker 70. Het betreft dan vooral de pro- duktie en assemblage. Dins dag worden de onderhandelin gen tussen Dasa, Fokker en ambtenaren van economische zaken verder gevoerd. Maan dag over een week verwacht Fokker het definitieve fiat van minister Andriessen, waarna de overname binnen enkele dagen een feit kan zijn. De werknemers van Fokker heb ben gisteren een korte periode het werk stilgelegd om uiting te geven aan hun ongerustheid die eergisteren groeide na het vertrek van F. Swarttouw als lid van de raad van commissa- Wat je van ver haalt is lekker, maar 'Uit in Zuid-Holland' valt ook niet te versmaden. Onder deze titel wordt er in een toeristische actie op gewezen dat Zuid-Holland wemelt van de mogelijkheden om er in de vakantie op uit te gaan. Wie van bloemen, tuinen, parken en buitenplaatsen houdt kan bijvoorbeeld in het Boskoopse Boomkwekerijmuseum terecht, waar een tentoonsteling wordt gehouden van antieke boeken, handgekleurde platen en andere voorwerpen. Veel van het materiaal is zelfs nog nooit eerder tentoongesteld. Waarbij je zo'n beetje dezelfde ervaring hebt als bij het openslaan van de Leidse Courant, de krant die dagelijks met dingen komt waar we nog niet eerder van hebben gehoord. De expositie is open van één tot vijf uur en wel tot 31 augustus, van maandag tot en met zaterdag. Dezelfde dagen als waarop de Leidse Courant verschijnt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging] Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 8 711848 003017" j

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1