Topman Scania Nederland ziet Hansen niet als concurrent Europese eenheid? Was het maar waar Personeel Fokker weinig wijzer na bijeenkomst ECONOMIE Directie Homburg vraagt uitstel van betaling aan GELD GOED WEEKOVERZICHT 18 üiidae Gomant ZATERDAG 11 JULI 1992 19 IBG neemt Schots edrijf over JJSWIJK - HBG neemt GA uldings in Glasgow over. GA een zelfstandig opererend tuwbedrijf dat actief is in ihotland en Noord-Engeland het gebied van utiliteits- iuw en projectontwikkeling, last het hoofdkantoor in asgow is er een kantoor in linburgh. GA behaalde vorig ir een omzet van omgere- nd 350 miljoen. Het bedrijf eft 535 werknemers. De nst voor belastingen be- vorig jaar 7 miljoen. }G realiseerde in 1991 ruim procent van de totale omzet m 4,6 miljard in het Vere- 'l ;d Koninkrijk. ig te if/1 PTT en Kema willen samengaan bij keuringen DEN HAAG/ARNHEM - Het Nederlands Keurings instituut voor Telecommunicatie-apparatuur (NKT), een onderdeel van de PTT, en KEMA in Arnhem wil len de keuringsactiviteiten op het gebied van tele communicatie samenvoegen. Dit betekent hoogstwaarschijnlijk dat alle 31 werkne mers van NKT als nieuwe vestigingsplaats Arnhem krijgen. PTT Telecom stelt in een toelichting zich al geruime tijd te oriënteren op een verzelfstandiging van de keuringsactiviteiten buiten Koninklijke PTT Nederland. De onderhandelingen concentreren zich rond het oprichten van een nieuwe onderneming, maar het is nog onduidelijk hoe de aandelenverhou- ding daarin zal zijn. Er zullen volgens de PTT geen ar beidsplaatsen verloren gaan. Door samen te gaan denken PTT en Kema sterker te staan in internationale markten. Daarvoor zijn grote re investeringen nodig. Prijzen fractie lager DEN HAAG - De prijzen in ons land zijn tus sen midden mei en midden juni met één tien de procent gedaald, doordat vooral kleding en schoeisel goedkoper werden. Ook snijbloe men daalden in prijs. Tussen midden juni vo rig jaar en midden juni 1992 stegen de prijzen met 4 procent, zo heeft het CBS bekendge maakt. Als de kosten van medische zorg buiten be schouwing worden gelaten, is er sprake van een maanddaling met 0,3 procent. Ten op zichte van een jaar eerder lagen de prijzen, exclusief medische zorg, 3,7 procent hoger. Het gecorrigeerde cijfer, met een verlaagde weging voor medische verzorging en zonder de invloed van wijzigingen in de indirecte be lastingen en subsidies, daalde tussen midden mei en midden juni met 0,2 procent. Ten op zichte van een jaar eerder lag dit cijfer 3 pro cent hoger. NS snoeit in dienst Exploitatie: 185 banen weg UTRECHT - De NS heeft gisteren aangekondigd de dienst Exploitatie af te zullen slanken. Hierdoor verdwijnen 185 van de 900 banen. De afslanking gebeurt op advies van het organisatiebureau Proudfoot, zo heeft woordvoerder B. Duym van de Ver- voersbond FNV bekend gemaakt. De Vervoersbond FNV vreest dat de nu aangekondigde sanering nog maar het top je van de ijsberg is. Het organisatiebureau Proudfoot is im mers bij tal van NS-diensten op zoek naar efficiency-verbe- teringen. Voorts dreigt op advies van de commissie Wijffels de rijksbijdrage voor NS met zo'n 400 miljoen te worden ge kort. Op termijn kan dat betekenen dat er nog veel meer ba nen bij de spoorwegen verloren gaan, aldus Duym. NS heeft de bonden voor 21 juli uitgenodigd voor overleg. De Vervoersbond FNV kondigt alvast aan om het reorganisa tieplan scherp tegen het licht te houden. De bond verzet zich op voorhand tegen gedwongen ontslagen en gedwon gen verhuizingen. 'OLLE „Nederland een succes-story. Be- ouwbaar, goede kwali- it, hoge productiviteit, ank zij deze medewer- ;rs is Scania tot bloei ge- Dmen. Zonder hun inzet vakmanschap was het niet gelukt een vaste >et op Europese bodem krijgen". gemeen directeur Arne irlsson van Scania-Neder- id met vestigingen in Zwolle 400 medewerkers) en Mep- (600), doet alle mogelijke oeite om te voorkomen dat indruk wordt gewekt dat de veedse vrachtwagenprodu- nt een nieuwe assemblagefa- iek in het Franse Angers left geopend uit onvrede met prestaties en/of het kosten- veau in ons land. il geeft hij toe dat de fabriek Angers op een bijzonder on- legen moment in produktie imt. Juist nu in Zwolle en eppel de produktie wordt te- ggeschroefd, wordt elders in iropa eenzelfde fabriek geo pend. Dat lijkt tegenstrijdig, maar dat is het volgens Carls- son niet. Hij legt uit. „Regeren is voor uitzien. Dat geldt in de poli tiek, maar ook in het bedrijfs leven. In 1988 konden we niet produceren wat de markt vroeg. Lange wachttijden wa ren het gevolg. Op dat moment is besloten om te gaan zoeken naar een nieuwe lokatie. Niet uit onvrede, maar juist omdat het zo goed gaat". Werkloosheid Uit 69 lokaties bleven vier ves tigingsplaatsen over: Angers en La Rochelle in West-Frank rijk, Spanje en Schotland. Schotland viel af, omdat men bang was op een veto van de EG te stuiten (in Schotland zou immers worden geassem bleerd voor het continent) en Spanje lag te ver van Zweden. De twee Franse kanshebbers bleven dus over. Angers kreeg de voorkeur boven La Rochelle vanwege de beschikbaarheid van een fabriekshal die precies op maat gesneden. Bovendien ligt in Angers de werkloosheid met 14 procent boven het lan delijk gemiddelde. In de filosofie van Scania, uit gestippeld door topman Leif Ostling (voormalig directeur van Scania-Nederland), moet Scania met de huidige drie as- semblagebedrijven (Södertel- je, Zwolle en Angers) straks optimaal kunnen profiteren van de te verwachten opleving van de markt. In combinatie met het streven naar het ver groten van het marktaandeel van 12,1 naar 15 procent, moeten te zijner tijd alle drie fabrieken op volle toeren, dat wil zeggen maximaal 60 trucks per dag, kunnen draaien. Gokken „Vergeleken met het topjaar 1988 is de Europese markt met 25 procent teruggelopen. Van 200.000 naar 150.000 trucks, dat is een verlies van 50.000 trucks. En het loopt nog steeds terug. Maar desondanks mag je er op vertrouwen dat de markt weer aantrekt. Na een laagconjunctuur volgt altijd een hoogconjunctuur. De vraag is alleen wanneer. Dat is gokken. Misschien over één, anderhalf of twee jaar. Ik weet het niet. Maar dat het straks weer beter gaat, dat is een ge geven. En dan staat Scania in de startblokken". Arne Carlsson benadrukt dat Södertelje, Zwolle en Angers geen concurrenten van elkaar zijn, maar partners. „Samen staan we sterk. Scania stopt heel veel geld in re-, search, produktontwikkeling. Zo'n 200 miljoen gulden per jaar .Van die resultaten profite ren alle Scania-vestigingen. Hoe beter het produkt, hoe meer Scania's er worden ver kocht. En dan moeten we voor komen dat we nee moeten ver kopen. Vandaar dat we in An gers een fabriek hebben ge bouwd". Bovendien kan Scania vanuit Angers beter de Franse groei markt bedienen dan nu het ge val is. „De Fransen bouwen nu zelf hun truck. Dat is daar be langrijk". Behalve voor Frank rijk assembleert Angers voor Spanje en Portugel. Scania- Nederland neemt de Benelux, Duitsland en Italië voor haar rekening. V :uristisch UTRECHT - Het vlees- warenconcern Homburg heeft uitstel van betaling aangevraagd voor twee bedrijfsonderdelen. Het betreft Homburg Hol ding NV en Homburg Vleeswaren BV, beide ge vestigd in Cuyk. Van de 140 arbeidsplaatsen drei gen er 90 te verdwijnen. De vakbonden hebben dat gisteren te horen gekre gen van de directie. De bonden vinden dat de Hom burg-directie alles in het werk moet stellen om de gezonde bedrijfsonderdelen te behou den. Homburg heeft naast de vestigingen in Cuyk nog twee conservenfabrieken in Epe en Cuyk en een fabriek voor dieetvleeswaren in Vlijmen. Daarnaast eisen de werk nemersorganisaties dat er een onderzoek komt naar de moge lijkheden voor behoud van werkgelegenheid in Cuyk. De Voedingsbond FNV, de grootste vakbond bij Hom burg, legt in een reactie de schuld van de problemen bij het vleeswarenconcern volle dig bij directeur Van der Kade. Volgens een woordvoerster van de bond had de directie al veel eerder moeten proberen „aansluiting te zoeken binnen de bedrijfstak om zo een ge zonde positie te verwerven". Al drie jaar geleden was duidelijk dat Homburg het alleen niet zou redden, aldus de FNV- bond. De bonden hebben volgens de woordvoerster te horen gekre gen dat er geen geld meer over is voor de financiering van het sociaal plan. „Ronduit schofte rig", vindt zij. Homburg had al lange tijd geleden kunnen zien aankomen dat het mis zou gaan, zo luidde haar redene ring, en dus is het „een schan de" dat de werknemers nu zon der fatsoenlijke regelingen hun baan verliezen. Ook bestuurder J. van Berlo van de Unie BLHP heeft grote zorgen over de werkgelegen heid bij de holding en de Cuyk- se vleeswarenfabriek. Bij Homburg zijn de afgelopen tien jaar in een reeks van reor ganisaties al honderden ar beidsplaatsen verloren ge gaan. Net als zijn collega's van de voedingsbonden pleit Van Berlo er voor het sociaal plan, dat geldig is tot het eind van dit jaar, van toepassing te ver klaren om de sociale gevolgen voor de werknemers te ver zachten. [ervoerders ïaimen schade juETERMEER - De ver- jjersorganisaties NOB Weg- énsport, Wegvervoer-CVO, »IV en NIWO hebben giste- n bij de Franse minister van jlnsport een schadeclaim van I miljoen gulden ingediend. organisaties willen zo een ||el van de schade die ze heb- n opgelopen tijdens de blok- ||de-acties op de Franse we- op de Franse overheid irhalen. een gezamenlijke brief aan Franse regering verwijzen organisaties naar het ver lag van Rome. In dat verdrag dat het vrije ver personen en goede- in binnen de EG door iedere pstaat moet worden gegaran- lerd. Volgens de vervoers- [ganisaties is de Franse rege- pg op dit punt in gebreke ge- leven. let bedrag van 28 miljoen gul- *n is volgens de vier organi ses een „voorlopige maar (ettemin grondige schat tig". De Franse overheid zal een later tijdstip nog een jecificatie van de schade krij- !n. De organisaties vragen jinister Maij (verkeer) of zij brief wil ondersteunen met :n eigen brief. Donderdag liet minister weten eerst een iderbouwing te willen van de rke-')or ^et bedrijfsleven geleden hade voordat ze de Franse gering zal benaderen. De Eu- !rladersorganisatie EVO, die het itevreden is over de houding nze 10 Maij, heeft minister van &n Broek van buitenlandse iken te hulp gevraagd. De gebeurtenissen in het Europa, dat zich naar bui ten zo graag wil presente ren als een eenheid, wij zen nog steeds op een gro te verdeeldheid op econo misch, monetair en poli tiek terrein. De afwijzing van het verdrag van Maastricht door Denemar ken, de aarzelende houding van het Verenigd Koninkrijk ten opzichte van de Europese Gemeenschap, de bijzonder slechte ontwikkeling van de Italiaanse economie, de bur geroorlog der Serven, Kroaten en Moslims in het vroegere Joegoslavié, het onderlinge wantrouwen der volkeren, de separatistische tendenzen der Slowaken en andere Oosteuro- pese volkeren alsmede de on telbare problemen van minder betekenis wijzen er beslist nog niet op, dat een Europeaan zal roepen dat hij een Europeaan is, zoals een Amerikaan, pro dukt van een smeltpot van Eu ropese nationaliteiten, wel trots zegt, dat hij een Ameri kaan is. Bij dit alles komt dan de slui merende aversie tegen de ecu, de nieuwe Europese munt, die te zijner tijd in de plaats moet komen van gulden, mark, de diverse franken, het pond ster ling, de lire en andere munten. Die ecu kan niettemin een fac tor zijn, die de Europeanen van morgen samenbindt. Voordat die ecu een tastbare werkelijk heid is, zal echter nog heel wat water naar de zee stromen. De Association for the Monetary Union of Europe, een club van Europese Gemeenschap moeten twaalf muntsoorten verdwijnen om door een nog niet bestaande centrale instel ling tot één te worden omge vormd. Uiterlijk op 1 januari 1999 moet het zover zijn. Bij dit alles komt als extra ellende vooraanstaande Europese in dustriëlen en bankiers, noemt de introductie van die ecu een 'formidabele taak' en illus treert die stelling met enkele voorbeelden. Toen in het Vere nigd Koninkrijk het tientallige stelsel werd ingevoerd, werd het pond sterling weliswaar ge handhaafd, maar had een van de vele Engelse banken niet minder dan twee jaar nodig om 3,5 miljoen kilogram aan nieu we bankbiljetten en munten te verpakken en te distribueren. Na de 'Wende' moest de Deut sche Bundesbank in een week tijd 460 ton bankpapier in de ex-DDR distribueren, terwijl de 16 miljoen burgers boven dien van aangemunt geld moesten worden voorzien. Een extra probleem vormde het bank-giroverkeer tussen Oost en West-Duitsland. Dit verkeer was helemaal niet op elkaar af gestemd zodat de overboekin gen vaak fout gingen en soms eindeloos lang op zich lieten wachten. In het geval van de een uiterst matige ontwikke ling der economie. Duitsland worstelt bijvoorbeeld met een snel groeiende staatsschuld g van de 'Wende'. Mede daardoor is het geld in grote delen van Europa duur, zoals uit de verschillende dis contotarieven duidelijk blijkt: Duitsland en Oostenrijk 8 pro cent, België en Nederland 8,5 procent, Frankrijk 9,85 pro cent, Verenigd Koninkrijk 10 procent, Italië 12 procent, Spanje 12,40 procent, Portugal 14,5 procent en Griekenland 19 procent. Zwitserland, dat thans graag tot de EG wil toe treden, steekt hierbij gunstig af met 7 pet. Echt goedkoop is geld buiten Europa: de VS 3 procent en Japan 3,75 procent, maar het zou te ver gaan die twee landen een goede econo mische gezondheid toe te dich ten. Daartegenover staan de steeds goedkopere dollar plus het Amerikaanse tot dusverre wei nig geslaagde streven om de economie in dit verkiezings jaar met herhaalde disconto verlagingen aan te zwengelen. Tot dusverre lijkt dat streven tevergeefs, omdat de eerste ge publiceerde winstcijfers over het tweede kwartaal bepaald niet goed zijn, terwijl de werk loosheid onafgebroken stijgt en het vertrouwen der Ameri kanen in hun economie duide lijk taant. De consumenten blijven door de alom heersen de onzekerheid op hun geld zitten, zodat nu ook de bedrij ven, die hun brood verdienen door leveranties aan deze con sumenten, de ongunst der tij den beginnen te voelen. Blokkades De blokkades van de Franse wegvervoerders zijn op een buitengewoon ongelegen mo ment gekomen. Premier Pier re Bérégovoy kan een dergelij ke, de economie ontwrichten de actie niet gebruiken nu de Fransen weldra door middel van een referendum hun me ning zullen moeten geven over het verdrag van Maastricht. Tekenend voor de situatie is, dat verschillende autofrabrie- ken verstoken zijn van de aan voeren van onderdelen, die zij van toeleveranciers plegen te betrekken. Daardoor stagneert de levering van Peugeots, Ci- troëns en Ranaults naar de Ne derlandse importeurs en dea lers. Bedenk daarbij, dat Ne derland in 1991 voor 25 miljard gulden naar Frankrijk expor teerde - Frankrijk was daar mee na Duitsland het belang rijkste exportland van Neder land. De economie van Italië ver keert in een bijzonder slechte positie. De nationale sport heet wanbetaling. De Nederland- sche Credietverzekering Maat schappij (NCM) klaagt dan ook steen en been en weigert nu al polissen op de export van le vende varkens. De aantallen Italiaanse wanbetalers zijn thans tweemaal zo groot als in 1991. Uitermate zwakke econo mieën zijn het kenmerk van landen als Griekenland en Portugal. Hoe de economie van de drie Benelux-landen er voorstaat, is niet tot in details bekend, maar soms komen be richten uit het bedrijfsleven die doen vrezen dat zwaar weer op til is. De Duitse economie lijkt zich te vertillen aan de lasten, die de 'Wende' met zich mee brengt. Denemarken heeft zich in een wankele positie ge manoeuvreerd door het ver drag van Maastricht via een re ferendum af te wijzen. Het Verenigd Koninkrijk houdt het been vaak stijf zodat velen op hoog niveau nooit weten waaraan zij precies toe zijn. De Belgische wapenspreuk is 'Eendracht maakt Macht'. De Belgen zelf zijn daar nog ver van af, maar Europese een dracht heeft veel weg van een luchtspiegeling. Dollar houdt spanning erin L DEN HAAG - De dollar hield de gemoederen flink bezig. Aan het begin van de week begon de Amerikaanse munt aan een vrije val, die pas tegen het einde van de week stabiliseer de. De angst voor een verdere daling blijft de aandelenmark ten echter overheersen. Zolang de Amerikaanse economie niet echt aantrekt kan de dollar alleen maar naar beneden is de algemene opvatting. Met grote belangstelling werd uitgekeken naar de bijeen komst van de wereldleiders op de G-7 top. In het verleden werden tijdens de onderonsjes van de leiders van de zeven belangrijkste industriestaten beslissingen genomen over de richting waarin de economie zich moest bewegen. Zover kwam het deze week niet. Mooie woorden over Joego slavië en Rusland waren er genoeg, maar daar zat niemand op te wachten. Pijnlijk duidelijk werd dat de grote industrie landen momenteel verschillende belangen hebben. De VS en Japan proberen met renteverlagingen de economie op te krikken. De Britten en Fransen willen dat ook, maar Duits land ligt dwars. Op de valutamarkten hoopten de handelaren dat de Duitsers hun strakke rentebeleid wat zouden versoepelen, maar daar was geen sprake van. Als reactie daarop begon de dollar aan een vrije val die pas rond de 1,67 gulden stopte. Daar waren dan nog vermanende woorden van de Franse en Amerikaan se ministers van financiën voor nodig dat de dollar nu wel laag genoeg stond. In reactie daarop steeg de munt weer tot rond de 1,70 gulden, maar niemand durft een voorspelling te doen waar de koers over een week op uitkomt. Uiteraard ging de internationale beroering niet aan de Ne derlandse aandelenmarkt voorbij. Net nu de export weer het trekpaard van de economie is, komt een dollardaling slecht uit. Omgerekend naar guldens komt er minder geld in het laatje van de exporterende bedrijven. Het logische gevolg was dan ook dat de koersen van de internationale onderne mingen een veer moesten laten. Het vervelendste van de G-7 bijeenkomst was wel dat er blijkbaar niemand is die de koers uitzet waarlangs econo misch herstel kan plaatsvinden. De Amerikanen, Japanners en Duitsers hebben momenteel hun handen vol aan binnen landse problemen en kijken wel uit om voor de anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Daardoor ontbreekt elke stu ring aan het economisch beleid. Het feit dat er geen nieuwe initiatieven kwamen om de GATT-onderhandelingen vlot te trekken is daarvan het meest schrijnende voorbeeld. (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL-OOST Werknemers van Fokker zijn gistermiddag maar weinig meer te weten ge komen over de lopende fusiebesprekingen met de Duitse vliegtuigbouwer Dasa dan ze hadden ge hoopt. Vice-voorzitter R.J Duinen van de raad van bestuur van Fokker gaf geen concrete antwoorden op de vragen die zij hem stelden op een personeels bijeenkomst. Hij riep de werknemers op ge duld te hebben omdat de fusie besprekingen nog niet zijn af gerond, zo bleek na afloop van de bijeenkomst. Duinen liet het personeel weten dat er op dit moment „geen aanleiding tot paniek" aanwezig is. Ook vroeg hij het personeel nu geen actie te voeren om de onder handelingen met Dasa niet te bemoeilijken, aldus Van Bers vertegenwoordiger van de In dustriebond FNV na de bijeen komst in de kantine van Fok ker. Journalisten werden door de Nederlandse vliegtuigbou wer van de bijeenkomst ge weerd. „Hij draaide duidelijk om de hete brei heen" aldus een van de werknemers die de bijeen komst had bijgewoond. „We vroegen hem waarom Swart- touw als commissaris is afge treden, waarom Dasa 51 pro cent moet hebben en of Fokker straks naar Duitsland wordt overgeplaatst. Maar op geen van deze vragen hebben wij een duidelijk antwoord gekre gen. We weten nu nog niks". De ontmoeting was inderhaast belegd door de lokale onderne mingsraad van de Fokker-ves tiging Schiphol-Oost onder druk van het personeel. De on rust onder dewerknemers was gegroeid door berichten in een van de ochtendkranten, dat bij een overneming van de zeg genschap bij Fokker door Dasa de Nederlandse vliegtuigbou wer alle macht uit handen zou moeten geven. Die berichten werden door Fokker noch be vestigd noch ontkend. „Van een contract is geen sprake. De partijen hebben een aantal punten waarover is gesproken op papier gezet. Ik spreek dus liever van een discussiestuk," aldus een woordvoerder van Fokker. Van Bers zei stukken onder ogen te hebben gehad die grotendeels overeenkomen met de berichten uit een van de ochtendbladen. .Alleen zijn ze een stuk minder zwart en niet ondertekend". Volgens Peter van Bers bevatten deze papie ren de aanbieding die Dasa aan Fokker heeft gedaan. Bij vervanging van een van de Nederlandse commissarissen mogen de Nederlandse aan deelhouders de kandidaat voordragen, maar aan benoe ming moet de voltallige raad goedkeuring verlenen. Volgens Van Bers moet een aantal punten zoals dat nu in de stukken is geformuleerd, worden verbeterd. Hij zegt geen bezwaar te hebben tegen het belang van 51 procent voor Dasa, maar wil wel keiharde garanties voor de werkgelegen heid. Ook wil hij voorkomen dat Fokker door Dasa wordt uitgekleed. „Ik wil zekerheid over de handhaving van de Fokker-onderneming". Voor een aantal werknemers was gisteren de maat vol na de zoveelste publicatie in de pers. „Van de directie hebben wij nooit behoorlijke informatie gehad over de fusiebesprekin gen. Wij moeten het nieuws uit de media halen", zo klaagden enkele werknemers. Actie BBL-directieleden voor samenwerking met ING BRUSSEL Binnen de directie van de Bank Brussel Lambert (BBL) is een actie op gang geko men tegen de plannen voor een „Belgische ver ankering" van de bank waarmee de Nederlandse bankverzekeraar Interna tionale Nederlanden Groep (ING) de pas zou worden afgesneden. Zo'n driehonderd directiele den van de BBL, de op een na grootste bank van België met bijna 1000 kantóren, hebben een brief op hoge poten aan de raad van bestuur gericht waar in een compromis „op zijn Bel gisch" wordt verworpen en in direct wordt gepleit voor sa menwerking met de ING- groep, zo schrijven gisteren de kranten De Financieel-Econo- mische Tijd en De Standaard. De brief zal niet onbesproken blijven op de buitengewone vergadering van de raad van bestuur volgende week woens dag. In het schrijven spreekt het BBL-topkader zich uit voor een „strategische alliantie met een of meer complementaire buitenlandse banken". Daar mee kanten zij zich wel heel duidelijk tegen de „Belgische verankering" zoals die tot stand zou moeten komen door het Gemeentekrediet een be lang aan te bieden. Eerder deze week werd die ver ankering een stapje vooruit ge holpen doordat Gemeentekre diet-dochter BIL (Banque In ternationale a Luxembourg) een miljoen aandelen ofwel een belang van 5.7 procent ver wierf in de BBL. De bedoeling is dat belang uit te bouwen tot 17,5 procent. De BBL-directieleden hebben kennelijk meer oren naar de ING-groep omdat „een Belgi sche verankering zonder inter nationale openheid ertoe zal leiden dat de BBL met cliën ten, personeel en aandeelhou ders in de (Belgisch-Luxem burgse) thuishaven wegroest tot een Europese derderangs- speler". Gevreesd wordt dat er uiteindelijk een fusie volgt die op den duur leidt tot een sa mensmelting van bankfilialen, en banenverlies.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19