Japans voetbal mikt met Hans Ooft op WK in 2002 i lfgcidae(3oma*xi SPORT ZATERDAG 11 JULI 1992 li Hans Ooft: „Ik ben geen Don Quichotte". UTRECHT - Yasuhiko Okudera (40) kan bogen op de indrukwekkendste loopbaan. De voormalige Japanse voetbalprof staat ij bekend als een speler met een degelijke staat van dienst in de Bundesliga. De Duitse clubs Hertha BSC, FC Köln en Werder Bremen hadden de Japan ner tot volle tevredenheid op de loonlijst staan. Ka- zuo Ozaki (Arminia Biele feld) was een speler van minder allooi en schopte het dientengevolge min der ver. In Nederland poogde Tatsuya Mochizu- ki (Haarlem en Telstar) tussen '82 en '84 tever geefs te slagen als brood voetballer. Hun land van herkomst blonk in internationaal opzicht al leen in 1968 uit op de voetbal velden. Geadviseerd door de Duitser Dettmar Cramer inden de Japanners tot ieders verras sing het brons in het olympi sche voetbaltoernooi van Mexico. Cramer was een coach op afroep. De 44-jarige Hans Ooft, de afgelopen drieëneen half jaar technisch-directeur van eredivisieclub FC Utrecht, wordt binnen de professionele Japanse sport de allereerste bondscoach van buitenlandse komaf. Doel van Oofts missie: de Japanners klaarstomen voor het wereldkampioen schap van '94 in de Verenigde Staten. Deelname aan de 'Mondiale' dient het voetbal- hart van de 'economische reus' te versterken en het binnenha len van de organisatie van het WK in 2002 te vergemakkelij ken. Niets is Japanse sportbestuur ders te dol. Gary Lineker, de lieveling van de Spurs, wordt een miljoenencontract gegund bij een volgend jaar nieuw te formeren profvoetbalclub in Nagoya. Naar Bryan Robson (Manchester United) kijkt een team in Hiroshima verlangend uit en Ruud Gullit staat in Ja pan op het verlanglijstje van elke club. Japanse auto- en electronica- giganten laten de yens wappe ren in een poging bij een nieuw publiek in de gunst te komen: voetbalfans. De op po ten te zetten profliga, gevormd door tien kapitaalkrachtige clubs, moet een doorslaand (commercieel èn sportief) suc ces worden. Vanaf volgend jaar mei gaat het balletje in Japan, in tien zo goed als nieuwe voet balcentra, letterlijk rollen. „Met per ploeg ten hoogste vier buitenlanders op de loon lijst en drie in het veld", zegt Hans Ooft, oud-directeur bij FC Utrecht. Voor de post van allerhoogste voetbalbaas in Japan werd niet naar internationaal klinkende namen gehengeld. Franz Bec- kenbauer en Johan Cruijff mochten in het verleden door Japanse voetbalbonzen wel eens om raad zijn gevraagd, gepolst voor de functie van hoofdcoach zijn ze niet. Niet dat geldschieters het prijs kaartje van dergelijke arrivés niet aanstond, maar vanwege het ontbreken van een 'Japan se' achtergrond. Ooft bezit deze wel en hem viel de eer te beurt. Zijn lijfspreuk deed weer eens opgeld. „Het is doodzonde ergens op te stap pen zonder voetstappen achter te laten." Als beginnend docent in dienst van de afdeling opleidingen van de KNVB kwam Ooft tien jaar geleden voorzichtig met het Japanse voetbal in aanra king. Hij trainde in die tijd wel vaker buitenlandse jeugdploe- gen, die ter voorbereiding op een internationaal toernooi in de Zeister bossen waren neer gestreken, maar werd vooral getroffen door het aanstekelij ke Japanse enthousiasme. Veel vertegenwoordigende ju niorenteams tellen pupillen van de voetbaltak van de Shi- mizu Higashi-hogeschool. On der de rook van Tokyo worden de beste voetballertjes gebo ren. De prefectuur Shizuoka geldt als de bakermat en is vanaf volgend jaar met de Shi- mizu FC (vanzelfsprekend) vertegenwoordigd in de pro league. Shizuoka werd begin jaren tachtig Oofts eerste (vakantie- )werkplek in Japan dank zij de contacten die hij als KNVB'er met de Japanners had opge bouwd. Ooft spendeerde het gros van zijn vakantiedagen in '82 en '83 aan zijn job als part time trainer van het team van het Yamaha-concern. De be drijfsvoetballers sponnen daar garen bij. Zij sleepten spelen derwijs het landskampioen schap binnen en lieten zich bo vendien tot winnaar uitroepen van de Keizerlijke Cup. Voetbalbladen, in miljoeneno plagen op de sportbladen- markt gedropt, schreven in dertijd in lyrische bewoordin gen over het voetbaloptreden van het 'speeltje' van Ooft. „Voetbal", kopte het maand blad 'Soccer Magazine', „op z'n Nederlands." Daaronder niets dan lof: „Sinds de komst van de Nederlandse voetbaltrainer Ooft speelt Yamaha totaal voetbal. Het voetbal dat Neder land propageerde op het we reldkampioenschap in '78. Ya maha is gegroeid op de basis die Ooft er heeft gelegd." Welgevallen Ooft liet zich de loftuitingen welgevallen en legde zich toe op zijn dagelijkse bondswerk. Totdat, begin '84, zijn bijbaan tje uitmondde in een vaste aanstelling als trainer/coach van de voetbalpoot van auto mobielconcern Mazda in Hi roshima. Op een tweejarig con tract bij de club uit de tweede divisie volgde in '86 een ver verste verbintenis van nog eens twee jaar. „Moet die Ooft helemaal naar Japan om een voetbalclub te kunnen trai nen." Bij zijn afscheid van de KNVB, na een dienstverband van zes jaar, werd meer dan eens de gek met hem gesto ken. In eigen land had hij tot dan toe zijn 'papiertje' Ooft is in bezit van het diploma coach betaald voetbal - nimmer in clubverband te gelde gemaakt. SEC, een vierdeklasser in Soest, trof in hem eind jaren zeventig een toevallige voor bijganger als amateurcoach. Practicus werd de in Rotter dam-Zuid opgegroeide Ooft in het land van de rijzende zon. Zijn ster als coach rees daar toen de ex-speler van Feye- noord, Heerenveen en Cam- buur ook met het Mazda-team kans zag door te dringen in de prestigieuze eindstrijd om de Keizerlijke Cup. Dat van de voetballers van het concurre rende bedrijf Nissan werd ver loren, was slechts een smetje op zijn blazoen. Hij had zijn team in competitie-verband immers naar de toplaag van het Japanse voetbal geloodst. De werkwijze van Ooft („Het ligt aan je creativiteit om iets van je ideeën bij een groep spe lers terug te zien") werd alom geroemd op 'het eilandenrijk. Een bondsdelegatie dacht hem in '87 al te kunnen paaien met de functie van bondscoach. Hij hield toen de boot af, te meer daar hij zijn verbintenis met Mazda nog niet had uitge diend. Terug in Nederland hoefde hij niet lang te kniezen. FC Utrecht zag in hem de idea le technisch -directeur. De af gelopen drieëneenhalf jaar was hij intermediair tussen het bestuurscollege van Theo Aal- bers en de hoofdtrainers Cees Loffeld en Ab Fafié. In het va cuüm dat ontstond na het ont slag van Loffeld, verruilde Ooft uit nood even de kantoor stoel voor de trainersbank. In de Domstad leek de polder bewoner na terugkeer uit Japan had hij zich genesteld op „een mooi kaveltje" in Dronten zich te settelen. Totdat er eind vorig jaar weer een felle 'Oosterse' wind op stak. Ooft werd de leiding van het nationale Japanse team op de lange route naar het volgen de wereldkampioenschap, dat '94 in de Verenigde Staten, toe vertrouwd. Een voorstel dat hij niet lang in beraad hoefde te houden. Referentiekader Hans Ooft ziet het als een belo ning voor zijn inspanningen in het Japanse clubvoetbal. „Ze weten wat ik daar heb gedaan. Een volslagen buitenstaander, met welk referentiekader dan ook, begrijpt de verbindingen daar niet één twee drie. Als je niet weet waarom ze volgens hun cultuur iets doen, kun je ze nooit in jouw richting over de streep trekken. Het was een prettige verrassing dat ze bij me aanklopten." „Ze hadden Beckenbauer kun nen vragen, ja. Ik vind het dus hartstikke eervol dat ik het ben geworden. Vooral in de zin dat ik de eerste niet-Japanner ben die een nationaal team on der zijn hoede krijgt. Dettmar Cramer is jarenlang adviseur van de Japanse voetbalbond geweest. Dat vrijblijvende is wel lekker, maar ik eiste ver antwoordelijkheid. Dat ik die heb gekregen is in feite on-Ja- pans. Daarom heeft het zo lang op zich laten wachten, want ik ben in '87 ook al eens bena derd." „Vrijblijvende adviezen kun nen in de wind worden gesla gen. Daar moest ik niets van hebben. Ik wilde alles, öf niets. Anders werkt het niet. Die eindverantwoordelijkheid is geen ballast, maar geeft wel extra druk. Grote fouten kun je je niet veroorloven, dat is duidelijk." Het veranderde profmilieu spreekt hem aan. De tien hoogst geplaatste voetbal teams zijn niet langer onder deel van multi-nationale on dernemingen, „maar worden eigen bedrijven, naamloze vennootschappen. De afhan kelijkheidsrelatie met één be drijf is weg." Volgend jaar mei gaat de prof-competitie-nieu- we-stijl van start. Tot die tijd hebben de clubs de gelegen heid hun selecties aan te vul len met buitenlandse avontu riers. Gary Lineker is bij Tot tenham Hotspur opgespoord en Bryan Robson van Man chester United staat op de no minatie naar Japan te verkas sen. De komst van blikvangers van overzee moet het toe komstperspectief voor het voetbal, nu nog in de schaduw van het zwaar gesponsorde honkbal, vergroten. Omhoog Ooft: „De attentiewaarde moet omhoog. Voetbal moet niet langer gekoppeld zijn aan één bedrijf, maar dient streekge bonden te worden. De stad Osaka moet te klein worden voor het electronicabedrijf Matsushita. Het moet wijdser, landelijker worden. Het aantal hoge-schoolteams dat meedoet aan de kampioenschappen is al enorm uitgebreid onder in vloed van de uitstraling van de sport. De jaarlijkse wereldbe kerfinale in Tokyo, tussen de clubkampioen van Europa en Zuid-Amerika, is daar een goed instrument voor geweest. Daarnaast zijn de media inge sprongen op het voetbal. De belangrijkste wedstrijden ko men live op televisie. De be kerfinale op 1 januari is tradi tie geworden. Half twee is de aftrap, dat weet iedereen." „Voetbal was al teamsport nummer twee in Japan, maar staat op het punt het honkbal te overtreffen. Dat is wat. Die honkballers beginnen er een beetje bang van te worden. Vooral jongetjes jonger dan twaalf trappen steeds vaker te gen een bal. Het aantal jeugd- teams dat meedoet aan de offi ciële schoolkampioenschap- pen is in die leeftijdscategorie in ruim tien jaar verdrievou digd." „In hun hele denken staat cen traal dat de organisatie van het wereldkampioenschap in 2002 moet worden binnengesleept. De drang om dat doel te verwe zenlijken gaat zelfs zo ver dat het jaartal op mijn officiële vi sitekaartje is afgedrukt. Nee, het is niet mijn postcode. Be slist niet. De stadions van de tien nieuwe profclubs moeten in orde zijn, zodat de infra structuur voor 2002 klaar is. Ik denk niet zo ver vooruit, dat mag ik ook niet. Ik ben er voor het doel op korte termijn, de kwalificatie voor het WK in Kemphanen Weten de Japanners volgend Gekker, doller, dwazer door FRANK WERKMAN FOTO: PERS UNIE voorjaar in een voorronde uit de greep te blijven van de Ver enigde Arabische Emiraten, Thailand, Sri Lanka en Ban gladesh, dingen ze in eind '93 in een poule van zes mee naar twee tickets voor het WK 'Amerikaanse stijl'. De te ver wachten kemphanen op het laatste traject zijn de beide Ko rea's en China. „Plus waar schijnlijk twee Arabische lan den", peilt Ooft de krachtsver houdingen. „En hopelijk zit Japan daarbij. Dat is mijn klus." Om zijn selectie te kristallise ren heeft hij een grootscheep se oefencampagne opgesteld. Tot en met december staat het programma in grote lijnen vast. De maand juli wordt gro tendeels in Europa doorge bracht. Een uitgebreide trai ningsstage wordt omlijst met twee a drie wedstrijden. FC Twente is op vrijdag 17 juli in Bathmen, bij Deventer, spar ringpartner van de Japanse ploeg-in-de-steigers. De Europese zomertoer staat in het teken van een duel 'op leven en dood', ook al heeft het de strekking van een vriend schappelijke wedstrijd. Want op 1 augustus is Seoul decor van Zuid-Korea-Japan, qua emotionele beleving te verge lijken met Duitsland - Neder land. „Haal dat vriendschap pelijke etiket er maar af. Ja panners zijn niet zo geliefd in Zuid-Korea." Later die maand volgen in Japan twee confron taties met de Italiaanse serie A-vertegenwoordiger Juven- tus en wordt in China een toer- nooi-cyclus afgewerkt met het gastland en de twee Korea's. In november is Hiroshima plaats van handeling van het Azia tisch kampioenschap. „De te genhanger van het EK", meent Ooft. Japan is als gastland au tomatisch geplaatst voor deze krachttoer. „Aan het eind van het jaar moet ik inzicht hebben in de kwaliteiten van mijn selectie spelers en in de niveauver schillen tussen de diverse lan den. Tussen de wedstrijden en toernooien door zal ik de spe lers een paar maal oproepen voor centrale trainingen in een nieuwe, vaste standplaats van de bond." Dido Havenaar De in '84 door Ooft naar Japan meegelokte doelman Dido Ha venaar (ex-FC Den Haag) treedt toe tot het korps assis tenten. Havenaar, zelf nog spe lend in een Japans clubteam, krijgt op part-time basis als taak de doelverdedigers te tes- Eerderdeze week viel op een laat avondlijk uur mijn oog op televisiebeelden van atletiekwedstrijden in Lille. Verdiept in de vraag of het actuele of ingeblikte plaatjes waren heb ik me niet, gefascineerd als ik raakte door wat er allemaal op mijn netvlies werd geprojecteerd. Ooit was atletiek een bezigheid, waarin maar drie elementen golden: hoger, sneller, verder. Maar die tijd ligt inmiddels achter ons. De moeder der sporten heeft zich namelijk inmiddels gehuld in zo'n veelkleurige uitmonstering datje de adem soms bijna wordt benomen. Daardoor is het motto thans: gekker, doller, dwazer. Ik kan me herinneren dat badnimfen in de zwemwereld opzien baarden door plotsklaps op de startblokken te verschijnen in kostuumpjes, die twintig jaar geleden aan de Cote d'Azurniet zouden misstaan. Hoog uitgesneden heuplijnen en smal gecoupeerde kruisstukken markeerden de van een onvergelijkbaar strak materiaal vervaardigde zwem-outfits. Daar tussen kon zo waar hier en daar een heuse bikini worden gesignaleerd, hoewel je je daarvan ook weer niet al te veel moest voorstellen. Slechts een smal reepje buik bleef daarbij onbedekt, terwijl juist een zo breed mogelijke strook vel en vlees tussen boven- en onderstuk zo zinneprikkelend kan zijn. Maar dan de atletiek in Lille. Wie schetste mijn verbazing toen ik tussen de atletes, die aan de start stonden voor de 1500 meter óók een paar bikini's ontdekte. Even nog dacht ik dat ik aan zinsbegoocheling leed, het was tenslotte al na het middernachtelijk uur. Maar nee, nadat ik mijn ogen had uitgewreven ontwaarde ik zelfs Zola Budd in zo'n uitdossing. Zola Budd is zoals bekend het Zuidafrïkaanse meisje, rond wie net zo veel heisa ontstond vanwege haar landsaard als haar blote voeten. Op eeltklompen placht zij ooit over het tartan te roffelen, waarbij ze doorgaans haar opponentes slechts haar hielen liet zien. Ditmaal werd het slechts haar buik. Voor het Zuidafrïkaanse wonderkind van weleer is de tijd evenwel niet stil blijven staan. Bij de hernieuwde kennismaking bleek me dat Zola de geneugten des levens niet aan zich voorbij heeft laten gaan. Waardoor tussen de twee stukken textiel rond haar lichaam een strookje huid zichtbaar was dat het ergste deed vrezen omtrent haar sportieve ambities op korte termijn. Lang vertoefde Zola Budd. tijdens de race in Lille nog aan de kop van het peloton, maar toen haar merendeels decent geklede en normaal geschoeide concurrentes even gas gaven was het over en sluiten voor de barrevoetse atlete. Die nog niet zo lang geleden de absolute top was in haar discipline. Maar nu nog slechts op de been lijkt te worden gehouden door de drijfveer toch nog eenmaal uit te kunnen komen bij de Olympische Spelen. Een toneel, waarop ze vanwege de boycot van haar land nimmer eerder mocht verschijnen. Zola Budd was in Lille en is straks in Barcelona niet de enige extravagant uitgedoste sportvrouw. De internationale atletiek is tegenwoordig vergeven van de Agassi-achtige lieden. Je ziet in de startblokken niet alleen overmaatse bikini's, maar ook gestroomlijnde maanpakken met lange pijpen. Het enige dat nog ontbreekt is de bij de schaatsers gebruikelijke hoofdbedekking, de aan het pak vast zittende muts, die wapperende en dus lucht- weerstand oproepende haren in toom moet houden. Dat is maargoed ook, want atletiek is inmiddels ook de sport waarin de coiffure tot handelsmerk is uitgegroeid. Je ziet hoog opgeschoren nekken alsmede artistiek uitgevoerde uitstulpsels, waarmee vooral de donkere hardloopsters zich onderscheiden. Deze exotische uitwassen geven atletiek tegenwoordig een extra dimensie. Vooral de plaatjes vóór de start van het een of andere nummer vormen daardoor amusant kijkvoer. Een voetbaldoelman bij een rechtstreekse uitzending weet dat hij bij lang talmen tijdens het uitschieten veel in beeld komt. op de video thuis. Een atleet (ml v) beseft dat naarmate hij/zij er gekker, doller of dwazer uitziet de kans groter is op een royale projectietijd in de huiskamer; soms langer dan de race zelf duurt. Met alle prettige gevolgen vandien voor later te incasseren,startgelden. Sporters mogen dan allerwege door kledingfabrikanten worden uitgekleed, dat geldt niet voor hun bankrekening. ten tijdens speciale oefenses sies. „Dido komt twee keepers tegen die hij al kent, want die heeft hij mee helpen opleiden in onze Mazda-tijd." De andere assistenten rekruteert de Ne derlandse bondscoach ter plekke uit het bestand club trainers. „Zij zullen moeten aangeven wie er voor selectie in aanmerking komen. De graad van samenwerking met de tien profclubs moet hoog zijn." Hordes voetbal-immigranten, hongerig gemaakt door vorste lijke aanbiedingen, ziet Ooft liever niet in Japan aankomen. „Geen vliegtuigen vol alsje blieft. Goede voetballers die een bijdrage willen leveren aan de ontwikkeling van het Japanse voetbal, zal ik wel be groeten. Het moeten goede voorbeelden zijn, zoals Line ker. Wie er komen, weet ik niet. Laten we even het EK af wachten. Misschien zijn er wei- Nederlanders bij." De onder drukte glimlach duidt op voor kennis, maar Ooft wenst die niet te spuien. Als bondscoach zal hij de juiste mix moeten bereiden van uit eenlopende stijlen, van het in het land graag beoefende sam ba-spel tot de door Japanners gekopieerde Europese speel- trant. Zoiets als een typisch Ja panse speelwijze bestaat niet. „Een Japanner is een groeps- mens, voelt zich dus thuis in de groepsdynamiek. Daar hoef je geen kenner voor te zijn. Het gaat erom de juiste afstemmin gen te krijgen. Om die te ont dekken heb ik voor een vrij lange aanloop gekozen. Want de beste spelers, waar ze ook vandaan mogen komen, moeten daarin gaan functione ren. Eens zal het team er moeten staan, want voetballers willen nu eenmaal zekerheid. Dan gaan ze groeien. Aan een vraagteken op zijn rug heeft een speler niets." Gestructureerd „Japanners zijn bezige men sen, Japanse voetballers bezi ge bijen. Maar dat bezig zijn moet gestructureerd worden. Hun spel kenmerkt zich nog te veel door grote pieken en da len. Ze verschuilen zich "als groepsmensen nog wel eens in de groep en volharden te vaak in de van tevoren opgestelde tactiek. Anticipeert een tegen stander daarop, moet je het over een andere boeg kunnen gooien. Dan moeten de bakens worden verzet. Dat is een pro bleem, want dat vraagt eigen initiatief. De flexibiliteit in de tactiek zal verhoogd moeten worden." „Je kunt zeggen: dit wil ik met het team, maar als het onhaal baar is, moet je geen Don Qui- chot zijn. Dan moet je als een speer gaan uitzoeken wat wel haalbaar is en daaruit het maximale rendement halen. De Japanners hebben te larig geteerd op het brons van de Olympische Spelen in '68. Ik bespeur dat het jaartal minder vaak valt in gesprekken met voetballers en managers. En dat is een heel goed teken. Ze hebben in de gaten dat leven in het verleden geen zin heeft. De dag van gisteren is voorbij en in de sport telt altijd de vol gende wedstrijd."

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17