Het gelijk van José de Cauwer JckbcSoiwmit g !R SPORT 15 Dopinggolf kort voor Spelen Joegoslavië stuurt ondanks boycot atleten naar Spelen Michael Whitaker wint alles tijdens CSI Twente De Vries uit Tour na zware val Maassen en Wijnands zijn gespitst op succes in Limburg li OP DE LOSSE TOUR Val partijen ZATERDAG 11 JULI 1992 MOSKOU - Veertien dagen voor het begin van de Olym pische Spelen in Barcelona is een nieuwe serie gevallen van gebruik van verboden middelen in de atletiek naar buiten gekomen. In een tijdsbestek van 24 uur werd be kend, dat twee vrouwen uit het team van het GOS betrok ken zijn bij doping. Het gaat om Natalia Grigorjeva (100 m horden) en de 1500 meter loopster Natalia Artjomova. Verder zijn er sterke aanwijzingen dat bij de Amerikaanse selectiewedstrijden voor Barcelona, die eind vorige maand in New Orleans werden gehouden, vijf atleten positief heb ben gereageerd bij de controles. Bij hen zou de discuswer per Kamy Keshmiri, met 70,84 meter aanvoerder van de seizoenranglijst, betrokken zijn. Keshmiri heeft zich in middels met een „buikblessure" teruggetrokken uit de Amerikaanse ploeg. Absoluut dieptepunt is, dat de Noorse kogelstoter Lars Arvid Nilsen voor de derde maal in zijn carrière positief is bevonden. BELGRADO - Joegoslavië stuurt ondanks de VN-boycot toch atleten naar de Olympische Spelen, die op 25 juli in Barcelona beginnen. De atleten doen niet mee onder de Joegoslavische vlag maar komen individueel uit. Joegoslavië ging gisteren akkoord met het aanbod van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) om atleten indivi dueel te laten meedoen onder de olympische vlag. Daarmee komen atleten uit Servië en Montenegro, de twee republie ken die samen Joegoslavië vormen, onder het VN-embargo uit dat op 30 mei werd afgekondigd en ook een sportboyeot omvat. Eerder deze week hadden de G-7, de zeven belang rijkste industrielanden in de wereld, de regeling voorge steld. Het IOC wilde dat de Joegoslaven snel beslisten om op zaterdag de opening van het olympisch dorp volgens schema te kunnen laten verlopen. GEESTEREN Michael Whitaker heeft gisteren tijdens het internationale paardesport-evenement CSI Twente on dubbelzinnig aangetoond de op papier sterkste deelnemer van het evenement te zijn. De Brit won met zijn vijftienjari ge ruin alledrie internationale rubrieken op het Erve Maat huis, inclusief de tweede kwalificatiewedstrijd voor de Gro te Prijs van Twente die morgen wordt gehouden. Tijdens het concours hippique werd trouwens Hans Hom, bondscoach van de Nederlandse equipe van springruiters, de „Twente Tribute" toegekend gekregen. Als chef d'équi- pe werd de werkgever van topruiter Jos Lansink uit Oud- Ootmarsum onder meer vorig jaar met de nationale equipe Europees kampioen,in het Franse La Baule. Lansink en oud-bondscoach Ben Arts waren de vorige winnaars van de Twente Tribute. RUSSEL Bij de start an het seizoen omschreef osé de Cauwer het gevoel an de ploegleider zonder our de France. „Dan is et gelijk of ge met ne roep amateurs op stap jt". ogisch, als je met Greg Le- ond al een man in het geel aar de Champs Elysées hebt ;bracht. Maar nu is hij terug het door Europa trekkende reus van Jean-Marie Le- anc, waar hij met zijn ploeg sponsor Tulip over de reep wil trekken voor verlen- ng van de overeenkomst. En is er heilig van overtuigd at het lukt. „Zoals de ploeg :h nu manifesteert, weet ik et waarom dat niet zou ge uren". i Cauwer wijst daarmee op attente manier van koersen e zijn renners kenmerkt. En derdaad, in de etappes waar- lor hij de ploeg heeft, en dat vooral op het vlakke, is. er ieds een groenhemd van vo- n gesignaleerd. In Bordeaux ed Peiper een mislukte eep naar de bloemen, don- rdag was Van de Laer bij de oep die door de sluwe Bon- mpi tuk werd genomen. Gis- 'en sloop de Deen Holm mee ;n Chiappucci en Lemond ina anderhalve minuut weg- tsten van de concurrenten igno en Indurain. In Brussel :ek zoals verwacht de vierde ichter Laurent Jalabert de eiste van het spul. Maar dat erde De Cauwer niet zo, al nd hij wel dat Holm het niet te snugger had aangepakt, k kende de aankomst in ussel en had hem gezegd in kleine versnelling op de kop de laatste bocht in te gaan. Alleen zo had hij Jalabert kun nen aftroeven. Maar dat deed hij dus niet, hij reed zoals zo vaak weer een veel te grote versnelling. Als hij een ziekte heeft, dan is het dat wel". Agressief De voormalige eerste luitenant van Hennie Kuiper is dus vro lijk gestemd door de werklust van zijn onderdanen. „De op dracht is simpel. Ze moeten agressief koersen, met elke ontsnapping meezitten. Zo niet, dan moeten ze het gat dicht rijden. Als ik nog coureur zou zijn, was de keus voor mij niet moeilijk. Maar dat tonen ze ook aan. Bij elke ontsnap ping vandaag zat een manne tje van ons". En dat was niet alleen omdat gisteren seksbom Wendy van Wanten vanuit de ploeglei dersauto de coureurs achter de broek zat. Aanvallen is het middel en medicijn tegelijk voor een goede Tour de Fran ce, meent de Vlaming. „Aan een Tour moet ge deelnemen. Als je maar blijft zitten in het peloton, verlies je langzaam maar zeker de moraal. Neem nou Holm. Die voelde zich gis teren niet goed. Maar als hij vandaag was blijven zitten, had hij zich nog slechter ge voeld. Als je voorin meedoet, ga je vanzelf ook beter rijden". Dat vooraan meedoen heeft ook nog een andere drijfveer dan de opdracht van de ploeg leider alleen. Tulip twijfelt nog steeds over het voortzetten van het sponsorcontract. Eerder dit jaar was de toezeg ging voor nog een jaar daar, maar die werd bijna net zo snel weer ingetrokken door topman Hetzenauer. De zekerheid van deelname aan de Tour middels een wild card gaf alweer wat hoop en het goede rijden tot nu toe ver sterkt dat gevoel binnen de ploeg alleen maar. Een zege zou de finishing touch kunnen zijn maar zo simpel liggen die zaken in een peloton met nog altijd pakweg 190 man in koers niet. De Cauwer: „Dat zou na tuurlijk super zijn. Ik vind het echter niet al te logisch om daar verlenging van het con tract aan op te hangen. Men moet dat niet overschatten Er zijn ploegen die een rit win nen, maar verder de hele Tour niet meer in beeld komen. Laat ik het zo zeggen: als je als ploeg dagelijks in beeld rijdt en zeg maar een uur op televi sie bent. Weegt daar een etap pezege met een halve minuut in beeld op een podium tegen op? Dan kies ik, en naar mijn bescheiden mening ook de sponsor, toch voor dat uur, ze ker?" Ploeg Verbaasd over de dadendrang van zijn manschappen is De Cauwer niet. „Daar was ik voor de start al van overtuigd. Bij ie dereen leefde het gevoel, dat we zouden laten zien dat we niet de 22ste ploeg zijn in dit peloton zoals sommigen vooraf beweerden. Bovendien wordt hier bewezen dat er nog steeds een ploeg staat". Dat er ook een aantal renners tussen fiet sen die nu al weten dat ze vol gende jaar sowieso naar een andere baas moeten uitkijken, doet daar niets aan af, meent de ploegbaas. „Als je daar ver standig over praat met de ren ners, kan het toch ook niet an ders. Een renner als Holm van daag rijdt daar voor zichzelf maar ook voor de sponsor. Zou hij zich als een solist gedragen, dan zou hij die kans om mee te gaan niet krijgen. Een renner verkoopt zichzelf'. 'an kilometer )t kilometer tUSSEL - In Roubaix ver- ikken vrijdagmorgen 193 ureurs voor de zesde etappe n de Tour over 167 kilometer lar het Atomium in Brussel, ïlgië is het derde land dat het loton en de volgers aandoen. :er: bewolkt, regenachtig, km: Aanval Chiappucci, in afdaling sluiten LeMond, ipiot en Marie aan. km: Kwaremont. Voor rong viertal 0.38. 'km: le bon. sprint: 1. Chiap- icci (6 sec), 2. LeMond (4), 3. irie (2). Ploegen Bugno en durain voeren achtervol- ig- km: LeMond, Capiot, Chiap- ïcci terug in petoton. Marie at door. km: Voorsprong Marie 1.30. km: Tegenaanval Bishop, ison, De Clercq, Arnould. ,5 km: Voorsprong Marie op htervolgende groep 0.50, op >ndriest 1.15. Peloton volgt 1.20. Na de Bosberg worden achtervolgers teruggepakt, km: Marie ingelopen door oep van 15 coureurs, onder ie Chioccioli, Alcala, Rooks, ampsten, Van Hooydonck. )li valt snel uit kopgroep. 1 km: Voorsprong kopgroep 30. Lotto voert achtervolging. 10 km: 2e bon. sprint:1. lioccioli (6), 2. Rooks (4), 3. ubino (2). Voorsprong 1.55. 10 km: Voorsprong 1.00. 14 km: Peloton nadert, Marie robeert het opnieuw alleen. 10 km: Peloton pakt vluchters rug. U km: 3e bon. sprint: 1. Chi- ipucci (6), 2. Jalabert (4), 3. olm (2). Chiappucci zet door, Tijgt Jalabert, Holm en Le- ond mee. >0 km: Voorsprong viertal 05. i7 km: Verschil opgelopen tot km: Valpartij in peloton, lachtoffers onder meer De ries, Harmeling, Den Bakker iMaassen. km: Jalabert wint sprint opgroep voor Chiappucci, olm en LeMond. Op 1.22 wint luseeuw sprint van eerste roep, waarin Bugno, Indu- Breukink zitten. Lino be- loudt gele trui. Gerrit de Vries (zittend links) was gisteren betrokken bij de massale valpartij waarbij de renner van de ploeg Raas geblesseerd raakte. FOTO: EPA BRUSSEL - Gerrit de Vries heeft gisteren de Ronde van Frankrijk moeten verlaten. Een zwa re val noopte de Fries tot opgeven. Hij bereikte op eigen kracht op bijna vijf tien minuten van Jalabert wel de finish in Brussel. Na onderzoek in het zie kenhuis van de Vrije Uni versiteit van Brussel bleek, dat De Vries een ge broken heup had. De Vries was een van de voor naamste slachtoffers van een massale valpartij op negen ki lometer van de aankomst. Op een kasseienstrook gleed een groot deel van het peloton on deruit op de glibberige stenen. Eenentwintig renners dienden door de medische staf in de ka ravaan onderzocht te worden. Onder hen ook Rob Harmeling die een diepe vleeswond in zijn onderbeen en duim moest la ten hechten. Hij kan zaterdag wel starten. Behalve De Vries moesten ook Verschueren, Gonzalez, Cor- nillet, Poli en Boden van de ploeg Gisbers voor röntgenon derzoek naar het ziekenhuis. Na afloop was er zware kritiek van de coureurs op het traject en met name dat van de finale dat mede ontworpen is door de grote Eddie Merckx. „Het leek wel een kermiskoers", meende Jelle Nijdam die de renners voor zijn neus over elkaar heen zag stuiteren, maar zelf met de schrik vrij kwam. „Zoveel draaien en keren. Ik dacht op een gegeven moment, dat ik twee keer over hetzelfde stuk heen reed". Nijdam gaf toe, dat het gevaar was toegenomen door de re gen. Maar dat had men bij het vaststellen van het parcours moeten meenemen, vond hij. „Waarom moet het allemaal zo moeilijk", vroeg hij zich af in de schaduw van het Atomium, het kunstwerk waar de ren ners zich ook al omheen moes ten slingeren in de laatste hon derden meters. „Ze hadden hier toch een prachtige aan komst kunnen hebben, zoals die van Parijs-Brussel. Dit was vragen om moeilijkheden. Ik denk dat de organisatie ge woon zeker wilde zijn van pu bliciteit. Ik vind gewoon, dat het hele peloton dezelfde tijd moet krijgen, afgezien van de vier vluchters dan". VALKENBURG - De Eu ropese Tour de France wordt tot nu toe geken merkt door een flinke por tie aanvalsdrift. Dat moet voor een deel worden ver klaard uit het feit dat er zoveel landsgrenzen wor den overschreden. En ie dere renner of ploeg wil graag in het land van her komst scoren. Vandaag is het aldus de beurt aan de Nederlanders. In het bijzonder natuurlijk de twee Limburgers in koers, Ad Wijnands (33) en Frans Maas sen (27), die de laatste 48 kilo meter over eigen bodem wel kunnen dromen. Vooral Frans Maassen geldt als de grote fa voriet. Hij windt er wat zijn ei gen bedoelingen betreft ook geen doekjes om. „Ik ben ge brand op deze etappe, zeer ge brand". Om aan de andere kant droog en" nuchter te con stateren: „De kans dat ik in derdaad win, is misschien wel minder dan een procent". Maassen: „Voor mij is het na tuurlijk de mooiste rit om te winnen. Ik ken de wegen en de Cauberg (de laatste hindernis op twee kilometer van de meet in Vilt bij Valkenburg; red.) ben ik wel honderden keren opgerden, die kan ik wel dro men. Of je er nu met een groepje aankomt of met z'n al len, daar valt de beslissing. De berg is lastig en wie er het bes te tegenop kan rijden, wint. Ja, ik kan dat. Maar zo zijn er meer zoals Rooks, Fondriest. Je moet er op de 16-17 op het - buitenblad op kunnen rijden om te winnen. En dat zijn er niet zoveel. Het is mij ook nog maar twee keer gelukt", aldus de Middenlimburger uit Itter- voort, een plaatsje bij Roer mond. Voor de andere Limburger is het echt een thuiswedstrijd. Ad Wijnands komt oorspron kelijk uit Maastricht en woont tegenwoordig in Eijsden. De routinier is niet bepaald de aangewezen man voor een ont snapping want in de TVM- ploeg vervult hij de rol van koerskapitein. Maar dat sluit niets uit. „Als je éénmaal voor aan zit heb je extra krachten, vooral op eigen bodem". Robert Millar beslist deze Tour of hij zijn (voorwaardelijke) schorsing van drie maanden wegens dopinggebruik alsnog zal aanvechten. De TVM-renner werd tijdens de Ronde van Spanje betrapt op een te hoge testosteron-spiegel. Dit duidde op het ge bruik van testosteron, een spierversterkend middel, dat op de lijst, van verboden middelen staat. Millar voelt zich ernstig in zijn goe de naam aangetast. De kleine klimmer is overtuigd vegetariër en sowieso erg precies als het om voeding gaat. De Ronde van Frankrijk is inmiddels een week aan de gang. Na de zesde etappe van Roubaix naar Brussel had het peloton 1102 kilometer afgelegd. Dat is slechts een derde van wat een deel van de volgers uit met name dé Benelux, Duitsland, Zwitserland en Denemarken op de tellers heeft staan. Meer dan 3000 kilometer. Sommigen zelfs vierduizend, omdat ze vanuit Nederland, via Duitsland, Zwitserland en Italië naar San Sebastian zijn gere den wegens de blokkades van de Franse „routiers". Greg LeMond laat niets aan het toeval over. De Amerikaan sjouwt tijdens de Ronde van Frankrijk een 50 kilogram zware ventilator met zich mee. De drievoudige Tourwinnaar heeft zijn lesje geleerd de afgelopen jaren, doordat hij vaak 's nachts geen oog dicht deed omdat bloedheet was op zijn hotelkamer. „Dat risi co wil ik vermijden, want niet alle hotels hebben airconditio ning," aldus LeMond. Eddy Merckx zet zijn geld op Miguel Indurain. Voor de vijfvoudi ge Tourwinnaar is de Spanjaard topfavoriet. De kanibaal van. weleer raakte onder de indruk van de oppermachtige vertoning van Indurain tijdens de Giró d' Italia. „Hij is bovendien de beste tijdrijder", aldus de meester zelf. Raymond Nackaerts wordt vandaag in Brussel voor de etappe naar Valkenburg lid van verdienste van de Ronde van Frankrijk. De Belg is al meer dan twintig jaar motorrijder voor de NOS-ra- dio. Vandaag komt de Belgische minister van verkeer in de Tour. Hij is onze gast, dat wil zeggen van de TVM-ploeg. Zal ik hem eens vragen of ze de wegen niet wat breder kunnen maken. Tsjonge, wat was dat glad en glibberig in het begin van de koers. Gelukkig zijn we heel de kasseien overgekomen. Dan moetje al met al niet mopperen. Robbie Harmeling is potverdriedubbeltjes wéér tegen het asfalft gesmakt. Wat een ongelooflijke pechvogel. Hij was er eerst beroerd aan toe. Nou weten we allemaal, dat de Tukker ontzettend kan afzien. Toch zal het je maar overkomen. En weer door stuurfouten van anderen. Ik hoop van harte, dat hij de dag van vandaag naar Valkenburg doorkomt. Met een stijf been en een gat van anderhalve centimeter erin wordt dat geen makkie. Het slechte weer is er de schuld van dat er valpartijen ontstaan. Beter gezegd het feit dat veel Spanjaarden en Colombianen er niet aan gewend zijn om op de kasseien te rijden. Die gaan in de remmen knijpen en dat is zo ongeveer het stomste wat je kunt doen. Daardoor raak je uit balans en knikkert tegen de vlakte. Vervelender is, datje een aantal andere mannen meesleurt. Zo dus Rob en Gerrit de Vries. Misschien moet de Tourdirectie aan de Colombianen en de Spanjaarden een cursus fietsen geven voor ze op zo'n groot evenement los te laten. Ze vinden bij TVM, dat ik de sfeer in de groep zit te optimaliseren. Met grappen en grollen. Maar als je nou net een goeie hebt gehoord, dan wil je die toch kwijt. Maar 't is evenzo goed waar, dat ik het in deze Tour redelijk goed naar mijn zin heb. En dat ik me niet druk maak over allerlei dingen die me vorig jaar zwaar op de maag lagen. Ik probeer me zo goed mogelijk op iedere etappe voor te bereiden. Daar heb ik vrijwel alleen mezelf voor nodig. En een goed stuk eten. 't Is voor Bugno en Indurain nog niet in de knip. Chiappucci maakt in het peloton een sterke indruk. Van LeMond denk ik, dat hij ook meer klaar zal maken dan in 1991. Die man kan zijn inzinkingen prima verbergen. Eigenlijk heb ik niet één slechte dag gehad. Dat ik desondanks teveel achterstand heb opgelopen, heeft alleen met domme pech te maken. Dat kun je niet voorkomen, 't Is een Tour waarin de gekste dingen kunnen gebeuren. We hadden een beetje gehoopt op Skibby. De groep waarmee hij vooruit zat leek sterk genoeg. Toch bleven ze mooi niet weg. En dan te bedenken dat Chiappucci en LeMond met Jalabert en Holm in de bagage wél in weinige kilometers een grote voorsprong opbouwen. Jammer voor Steven Rooks, die ook in de kopgroep zat. Die had dan mooi een stuk achterstand goed kunnen maken. De komende nacht slapen we in Hilton, maar als deze krant uitkomt zijn we al op weg naar Zuid-Limburg. Daar komen een kleine half miljoen mensen kijken. We zijn er klaar voor. Eindelijk dhr. P.J. de Waal DEN HAAG - De staf van „Eigen Tour" heeft lang moeten wachten, maar eindelijk komt dhr. P.J. de Waal uit Leidschendam voor in het dagklassement. Vorig jaar een aantal eer ste dagprijzen en tweede in het eindklassement van deze prijsvraag. Maar van daag 16e in het dagklasse ment en nog buiten de prij zen! Jalabert winnaar, helaas voor onze deelnemers. Op plaats 1 dus nul punten in vullen en nog steeds ko men er reacties binnen op Tourtelefoon 070-3190814 (tussen 19.00-20.00 uur). Inmiddels weten de mees te deelnemers hun vervan gende renner. De 6e etappe naar Brussel leverde weliswaar geen verrassende winnaar, maar dat Greg Lemond en Claudio Chiapucci „op het vlakke" al in de slag gin gen is niet te voorspellen. Het maakt het alleen maar aardiger op. Het dagklassement van „Eigen Tour", de 6e etap pe: 1. 77 pnt. A. Vermolen, 's- Gravenzande; 2. 69 pnt. H. J.T. Persoon-Enthoven, Monster; 3.68 pnt. P. Rich ter, Delft; 4. 66 pnt. R. Zwier, Zoetermeer; 5/6. 65 pnt. H.M. Hoekstra, Rijs wijk; P.v. Blink, Delft; 7/8/9. 64 pnt. R. Lemckert, Den Haag; J. Koster, Den Haag; G. van der Hoeven, Naaldwijk; 10. 63 pnt. C. Westgeest, Voorburg; 111 m 15.62 pnt. A. Ploeg, Den Haag; R.P. Hoff, Den Haag; C.L. Berwers, Zoe termeer; R. Bennema, Moordrecht; 16. 61 pnt.' P.J. de Waal, Leidschen dam; 17 t/m 21. 60 pnt. H. Sinnige, Den Haag; N.A. Krul, Den Haag; K. Hoog- enboom, Roelofarends- veen; B. de Gelder, Zoeter meer; G. van Dam, Gouda. Algemeen klassement na de zesde etappe: 1. 133 pnt. H. Oostdam, Hazerswoude; 2. 131 pnt. A. Vermolen, 's-Graven- zande; 3. 125 pnt. D. Ou- weneel, Den Haag; 4. 124 pnt. dhr. Braun, 's-Graven- zande; 5.122 pnt. A.A. Ra- bouw, Gouda; 6/7. 121 pnt. J.J. Straub, Den Haag; R. Bolleboom, Zoeter meer; 8. J.J. Terpstra, Ze venhuizen; 9. 119 pnt. H.W.J. van Baarle, Delft; 10.118 pnt. W.C. van Surk- sum, Zoetermeer; 11 t/m 13. 117 pnt. M. Taal, Den Haag; A. C. van Oudenaar de, Leidschendam; M. Meijer, Leidschendam; 14. t/m 16. 116 pnt. F.M. v.d. Zalm, Zoetermeer; C. Westgeest, Voorburg; R.A. Borghols, Den Haag; 17. t/ m 21115 pnt. W. Noorder- meer, Naaldwijk; W. Mil tenburg, Schoonhoven; J. Klop, Den Haag; S. Bokop, Den Haag. Prijzen De dagprijzen gaan naar: 1 e prijs reis naar Parijs: A. Vermolen, 's-Gravenzande met 77 punten. 2e prijs waardebon t.w.v. 75,- van Radio Modern: H.J.T. Persoon-Enthoven, Monster. 3e prijs „Eigen-Tour- sweatshirt": P. Richter, Delft.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15