LEIDEN OMGEVING Leiden moet wachten met Stadsdistributiecentrum Man doodgestoken in Herenstraat Sponsoring slaat toe in Peurbakkentocht Muziek Woningzoekenden hangen in de punten aan de wilgen Brug vernielt politiewagen Buslijnen omgeleid tijdens Lakenfeest Meelfabriek moet plaats maken voor ranke woontoren £eidóe6ou/ia/nt Wethouder wil advies niet opvolgen Niet voor iedereen door STAN VAN HAASTEREN lABYli 4.00. 1 6.15, J 'Oude Vest' wint Rembrandtwedstrijd LEIDEN - De eerste prijs van 500 gul den bij de Rembrandt Schilderwedstrijd is gewonnen door C. Doorn uit Leiden. Hij heeft een pastel geschilderd met de naam 'Oude vest'. In het juryrapport wordt gesproken van een sfeervolle blik op de Leidse Schouwburg voor de aanvang van een voorstelling. Gister middag heeft Doorn de prijs in ont vangst mogen nemen, die altijd in het kader van de Leidse Lakenfeesten wordt vergeven. De 60 inzendingen van de overige amateurschilders zijn tot 20 juli te bezichtigen in de Hooglandse Kerk. PfinPmS LEIDEN - De Leidse woningzoekenden lijken X dllLi «.o vooruit te lopen op het nieuwe systeem van woonruimteverdeling, dat per 1 januari vol- In de serie 'Muziek gend jaar in zou moeten gaan. Het aantal wo- in de Pancras', die ningzoekenden is in de afgelopen vijf maanden zich deze zomer namelijk gedaald van 10.819 naar 10.582, zo weer afspeelt in de blijkt uit cijfers die de gemeente onlangs publi- Hooglandse Kerk, ceerde. „Sommige woningzoekenden schrij- treedt morgen niet ven zich niet meer in omdat ze denken dat de Marie-José van punten er toch niet meer toe doen", aldus be- Dongen-Zwaan op, stuursmedewerker P. Prudhomme van Reine, maar Eric van Brug- Het nieuwe systeem, dat nog door de gemeen- gen, organist van de teraad moet worden goedgekeurd, komt kort- Waalse Kerk in Lei- gezegd neer op 'wie het eerst komt, wie het den. eerst maalt'. VRIJDAG 10 JULI 1992 LEIDEN Bij de aanhouding van zes Leidse 'brughangers' is de politie gistermiddag een surveillancewagen kwijtge raakt. Rond half drie zag een agent zes jongens aan de slag bomen bij de Spanjaardsbrug hangen. Een surveillancewagen kwam ter assistentie uit de richting van de Van der Valk Boumanweg. De auto werd geparkeerd achter de slagbomen, pèt voor het beweegbare deel van de brug. Dit was nodig om de jongens te kunnen aanhouden. Tevens lagen daar enkele kledingstukken, die ze hadden uitgetrokken bij het beoefenen van hun spel. De Spanjaards- brug, een van afstand bediende brug, ging op dat moment omhoog. Het contragewicht van de brug kwam hierbij tegen de voorzijde van de politieauto, waardoor deze totaal werd vernield. De zes jongens, variërend in leeftijd van 11 tot 15 jaar, zijn met een andere auto naar het politiebureau vervoerd. 192 I CcidóeSouoont Mier vliegt uit in bruidsvlucht LEIDEN - Een scherpe daling van de luchtdruk zorgde giste ren in Leiden en wijde omge ving voor enorme zwermen vliegende mieren. De insecten, prinsessen en mannetjes van de soort 'bruine wegmier', maakten hun eerste en enige bruidsvlucht. Hoog in de lucht vindt de paring plaats. De vlucht van de bruine weg mier komt slechts één keer, hooguit twee keer per jaar voor, aldus Marten Zijlstra, als bioloog en mierenkenner ver bonden aan het Noorder Die renpark in Emmen. De vlucht vindt altijd plaats in juli of au gustus en bij een combinatie van warm weer en een daling van de luchtdruk. Het uitvlie gen gebeurt vaak vóór een re genbui omdat de prinses haar eitjes na de vlucht in de grond kwijt moet kunnen. Zijlstra: „Als Erwin Kroll in zijn han den wrijft over een dikke de pressie, gaan de mieren vlie gen". Duitse pech: wielen weg NOORDWIJK - Een Duitse toeriste, die in Noordwij k voor vakantie verbleef, zal niet met genoegen op haar 'Urlaub' te rugkijken. Vanmorgen bleken alle vier de wielen inclusief de banden on dér haar auto te zijn weggehaald. De wielen hadden een gezamenlijke waarde van vierduizend gulden. 'Het Strippe Schip' werd uitgeroepen tot de mooiste peurbak. FOTO: WIM VAN NOORT Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN De monumen tale meelfabriek aan de oever van de Zijlsingel zal plaats moeten maken voor een slanke woontoren. Dat is één van de uit gangspunten voor heront wikkeling van de meelfa briek en de directe omge ving. Wethouder T. van Rij is altijd een voorstander geweest van sloop van het massieve ge bouw. Daardoor zouden het Katoenpark en het Ankerpark met elkaar verbonden kunnen worden om de 'groene gordel' rond de binnenstad te sluiten. „Het is altijd mijn streven ge weest om het Katoenpark met het Ankerpark te verbinden, om zo de groenstructuur in stad te verbeteren". Op het ter rein moeten woningen komen. Van Rij: „Dat is altijd mijn uit gangspunt geweest". Wie zal tekenen voor sloop en herontwikkeling van het ge bied is niet duidelijk. Voor wet houder Van Rij is dat ook niet belangrijk: „Het maakt mij niet uit wie het ontwikkelt, Meneba, een woningbouwver eniging of wij". De Woning bouwvereniging Leiden heeft tot twee keer toe een plan laten ontwikkelen voor het terrein. Directeur J. Boggia van de WBL geeft wel toe dat zijn cor poratie de eerste zal zijn die in aanmerking komt voor bouw en exploitatie van de wonin gen in de sociale huursector. Hij benadrukt echter dat er 'geen recente contacten over concrete voorstellen' zijn ge weest met de gemeente. Bog gia sluit overigens niet uit dat er ouderenwoningen worden gebouwd, iets waar vooral de buurtverenigingen op hebben aangedrongen. „Er zullen ze ker ook ouderenwoningen ko men, daarvoor bestaat tenslot te een groeiende markt". Voordat daadwerkelijk begon nen kan worden met sloop van de Meelfabriek, moet er echter nog heel wat water door de Rijn stromen. Er ligt nog een hinderwetver gunning op het gebouw en de gronden. Het bestemmings plan moet eveneens worden aangepast, terwijl voor de be drijven en ateliers die er nu on derdak hebben gevonden, al ternatieve huisvesting moet worden gevonden. Bovendien zijn de sloopkosten 'gigantisch', aldus E. Meule- ma. ambtenaar van de afdeüng stedebouw. „Die schat ik op drie tot vijf miljoen gulden. Als je de fundering niet wilt aan tasten, moet het gebouw steen voor steen worden afgebro ken". Aankoop van het ge bouw en de bijbehorende gron den 'is te overwegen'. „Zolang daar voldoende inkomsten te genover staan. Door de bouw van woningen in de duurdere sector is dat haalbaar. Leiden wil tenslotte ook meer vrije sector-woningen bouwen". Alle woordvoerders benadruk ken echter dat alles afhangt van de plannen die eigenaar Meneba met de Meelfabriek heeft. Directeur H. Spoon van Meneba was niet bereikbaar voor een reactie. I Postcodc/plaats: I Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: I Sfraat' Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ LEIDEN - Tijdens de Lakenfeesten worden de buslijnen door het centrum van de stad gedurende drie dagen omge leid. Tijdens de Lakenmarkt, die zondag wordt gehouden, rijden de bussen niet via de Turfmarkt en de Beestenmarkt. Vanaf de aanvang van de dienst tot circa 18.00 uur rijden de bussen in de richting van het station via het Noordeinde, de Rijnzichtbrug en de Morsweg. De halte Nieuwe Beesten markt komt tijdelijk te vervallen. Tijdens de tweede Laken markt, op zondag 19 juli, duurt deze omleiding de hele dag. Tijdens de braderie in de Breestraat op 15 juli zullen de bus sen via de Witte Singel en het Noordeinde rijden. Deze om leiding duurt vanaf de aanvang van de dienst tot circa 22.00 uur. De halte Breestraat komt tijdelijk te vervallen. De bus sen zullen wel de halte Korevaarstraat aandoen. EIDEN Leiden moet achten met het verwe zenlijken van een itadsdistributiecentrum ;otdat de bevindingen die Maastricht opdoet met dit blan, duidelijk zijn. Dat heeft het Gemeenschap pelijk Overleg Bereik baarheid (GOB), waarin tipok de vervoersbedrijven feijn vertegenwoordigd, ■geadviseerd. Wethouder Walenkamp van verkeer '%n economische zaken Jieeft echter aangekon- 3digd het advies niet op te 'Jrolgen. 'i)e plannen van een stadsdis- jlributiecentrum houden in dat pe binnenstad wordt gespaard Jloor er grote vrachtwagens uit Ie weren. Die zullen hun Irracht moeten lossen aan de jand van de stad, waarna klei- pere bestelwagens de vracht Eervoeren naar de bedrijven. - het advies van het GOB dreigt het draagvlak voor een distributiecentrum onder de vervoerders weg te vallen. Het advies wordt namelijk ge steund door het NOB-Weg- transport, die de Nederlandse vervoersbedrijven vertegen woordigt. Dit terwijl de ge meente altijd heeft gesteld dat een draagvlak bij de vervoer ders een belangrijke voorwaar de voor de verwezenlijking van het plan is. Walenkamp verwacht echter niet dat het advies tot minder steun zal lei den. Als het advies wel wordt opge volgd, betekent dat een ernsti ge vertraging van het plan. Die wil Walenkamp niet accepte ren, omdat de druk op de bin nenstad van de grote vracht wagens te groot is. „Bovendien is het stadsdistributiecentrum een te belangrijke voorwaarde voor de plannen van een auto- luwe binnenstad", zegt hij. „Ik denk ook dat wachten op de bevindingen van Maastricht geen zin heeft, omdat in Lei den toch sprake is van een vol strekt andere situatie. Twee jaar wachten is niet verant woord". Woordvoerster N. Rutten van' het GOB vindt het daarente gen niet verantwoord om een stadsdistributiecentrum te bouwen, voordat duidelijk is hoe het proefproject in Maas tricht is bevallen. Zij vindt dat de voor- en nadelen van een stadsdistributiecentrum te on duidelijk zijn om er massaal toe over te stappen. „Een stadsdistributiecentrum is na melijk zeker niet dé oplossing van de verkeersproblemen", zegt ze. De mogelijkheden van een stadsdistributiecentrum in Leiden worden op dit moment onderzocht door het Hoofd- dorpse bedrijf Hom bv. Vol gens C. Geertsema van Hom gaat het 'uitstekend' met dit onderzoek, „Het gaat de goede kant op, want de reacties van de ondernemersorganisaties zijn positief. Ook de Kamer van Koophandel denkt na een gesprek met ons aanmerkelijk positiever over de plannen". Dit wordt tegengesproken door C. Broeksma, algemeen secretaris van de Kamer, die nog steeds een aantal nadelen ziet. „Ik denk dat Geertsema aan 'wishful thinking' doet". Voorts heeft Broeksma zijn twijfels over de toezegging van de gemeente dat Hom behalve het onderzoek, ook de uitvoe ring van het plan voor haar re kening mag nemen. „Dan is het onderzoek dus niet meer onafhankelijk", zegt hij. Zo zou Hom in de verleiding kun nen komen om de zaken veel te positief af te schilderen. „Al snap ik wel dat de gemeente direct tot uitvoering wil over gaan als het een haalbaar plan is", zegt Broeksma. Zowel Geertsema als Broeks ma zijn van mening dat de plannen niet moeten worden gekoppeld aan het streven naar een autoluwe binnenstad. „Die dingen staan los van el kaar", zeggen beiden. „We wil len beide plannen gewoon pragmatisch op de voor- en na delen beoordelen", zegt Broeksma. „We willen ook niet dat het ene plan wisselgeld van het andere wordt. Maar dat kunnen wij wel willen, de ge meente legt die koppeling dui delijk wél. Het hele idee van het stadsdistributiecentrum is geboren uit de discussie over de autoluwe binnenstad". Enkele tientallen meters van de coffeeshop overleed het slachtoffer op straat. FOTO: WIM VAN NOORT (vervolg van de voorpagina) LEIDEN - Een 33-jarige Lei- denaar is gisteravond rond half elf doodgestoken in de He renstraat, ter hoogte van cof feeshop 'Huzur'. Korte tijd la ter werd een 44-jarige plaatsge noot aangehouden op verden king van doodslag. Het slacht offer had op zijn zoon gescho ten. Eerder op de avond was het slachtoffer de coffeeshop binnengekomen, waar hij on enigheid kreeg met de vader en zijn 29-jarige zoon. Hij ver liet de zaak, maar kwam even later terug met een vuurwa pen. Daarmee richtte hij op de zoon, die hij in zijn been raak te. De schutter liep naar buiten maar de vader volgde hem on middellijk. Buiten viel er nog een schot, dat echter niemand raakte. De politie vermoedt dat de vader een mes uit zijn daar geparkeerde auto pakte. Hij stak de 33-jarige man in zijn hartstreek. Deze probeerde nog te ontko men in de richting van de Le- lietraat, maar verloor na enke le meters het bewustzijn. Hij overleed nog voordat hij in een ambulance kon worden getild. De vader en de zoon zijn naar het AZL overgebracht. De zoon kon na behandeling en onder vraging worden heengezon den. De vader is aangehouden. De politie gaat ervan uit dat de aanleiding voor de schiet- en steekpartij ligt in relationele problemen. Direct na de moord werd de Herenstraat afgezet door de politie. Het mes en het vuur wapen werden op straat aange troffen. LEIDEN Ondanks drei- ;end onweer was de Leid- ie Peurbakkentocht '92 l net recht een succes te jioemen. Even leek Lei- j len, gezien de carnavales- j te taferelen, op Rio de Ja- leiro. Maar de onderne- .hers in de regio hebben Ie peurbak inmiddels ont dekt als het ultieme recla memedium. |S>e deelnemende vaartuigen gen al ruim van te voren aan- meerd aan de Apothekers- lijk, sommigen al vanaf de na- liddag. Om kwart voor zeven •raken enkele barbecuers in zorg uit over de beginnen- regen. De ijscoman De Wit tast de Waag verzuchtte dat j beter bier of warme choco- idemelk met slagroom had innen verkopen. Maar het turende kinderen-effect' zou :m toch een goede avond be- >rgen. fanfare 'De Gespleten Klomp' leed nog een poging om met iet inzetten van 'Ga mee naar ren. luiten allemaal' in marstempo pe regen te bezweren. En ja- rel: vlak na het spelen van leze klassieker hield de regen >P en kwamen de eerste peur- pakken in het gezichtsveld fan de drommen mensen die fich hadden verzameld rond „Kijk ons staan met uien en peen op ons hoofd", lachen twee leden van de Carnavalsvereniging De Hut spotten. FOTO: WIM VAN NOORT Dit jaar waren er slechts 27 deelnemers die meedongen naar één van de drie prijzen. Er was een prijs voor het mooiste vaartuig, een prijs voor het ori gineelste vaartuig en de pech- prijs. De jury had zich op de splitsing van de Nieuwe Rijn en de Oude Rijn genesteld, in de buurt van het bier van An nie's Verjaardag. Tot grote hi lariteit van de omstanders had den veel deelnemers moeite koers te houden en moesten ballonnen en andere versierse len als stootwil dienen tijdens 'aanvaringen' met de juryboot. De Bierschuivers hadden om evidente redenen problemen met de navigatie, hoewel het spel van de fanfare smetteloos was. Om even duidelijke rede nen was een als Heineken-krat versierde boot 'de zuipschuit' genoemd. Frankrijk Civiele werken kwam onder de brug doordrijven in een half gezonken vrachtauto. Wellicht was er sprake van enige sym pathie met de Franse vracht wagenchauffeurs. Toneelge zelschap Toverlei gleed onder aanvoering van een slavendrij ver in een Romeinse galei door de Leidse grachten. Wijn en druiven waren het motto van dit decadent in toga gehuld ge zelschap. Ondertussen hadden de ser veersters het te druk om hun voorkeur te kennen te geven. De sfeer zat er in, de verfrissin gen waren nauwelijks aan te slepen. Het lijkt erop dat De Leidse Peurbakkentocht een manier aan het worden is waarop Leidse bedrijven mid dels sponsoring reclame kun nen maken voor zichzelf. On- afhankelijken waren dit jaar in de minderheid. Ook de boot 'het supertrio', dat eigenlijk een kwartet was, maakte recla me, maar dan voor de illegale lotto. Uiteindelijk werd de stripboot, met zes Walt Disneyfïguren, door de jury tot de mooiste boot gekroond. De babyboot kreeg de originaliteitsprijs, al hoewel Turbo-Graas als pro pellerboot hier ook een gooi naar deed. De Chinese draak boot kreeg de pechprijs, omdat de brandweer nimmer in de prijzen viel. Het maakte carnavalsvereni ging 'de Hutspotten' echter al lemaal geen zier meer uit wie er won. „Elk jaar denken we weken na wat we gaan doen met de peurbakkentocht", zegt een hutspotter. „Toch hebben we altijd de lelijkste boot, maar hebben we het be- regezellig. Kijk ons staan met uien en peen op ons hoofd". Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^Noteer als nieuwe abonnee inaaanHe- I Dhr./Mevr.:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9