Groene Tas brengt milieuboodschap thuis Moordende concurrentie drukt Grundig in rood CVB (Reaal) praat met SNS over volledige samenwerking ECONOMIE 7 DAF krijgt honderd miljoen gulden aan overheidssteun Kappers in de clinch met bestuurder Kapperbond FNV Duitse en Franse verzekeraars vormen alliantie Gedwongen ontslagen Frico- Domo niet langer uitgesloten y&dae Soman! VRIJDAG 10 JULI 1992 KLM Cityhopper topt vluchten totterdam-Frankfurt OTTERDAM Al na een half jaar heeft LM Cityhopper besloten de driemaal dage- jcse vluchten tussen Rotterdam Airport en 1 ankfurt te stoppen. De directie vindt de rac enst niet meer verantwoord omdat gemid- riJ8 |id ruim vier van de vijf stoelen onbezet is §ei1 .bleven. sse bM Cityhopper heeft sinds de start van de «Jl -ankfurt-lijn te kampen gehad met een on- :ceP instig vliegschema. Bij de eerste vluchten februari verwachtte het bedrijf nog dat r t vooral van Frankfurt betere aankomst- vertrektijden zou krijgen, zoals een vroe gte ochtend- en een avondretourvlucht. Maar at is steeds niet gelukt. De vluchten stop- in al vanaf aanstaande maandag. Lening EIB voor Gelderse centrale BRUSSEL - De Europese Inves teringsbank in Luxemburg heeft een lening van 30 miljoen gulden verstrekt voor dé bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale in het Gelderse Ede. De bank zegt het project te financieren, omdat het bijdraagt tot rationeel energiever bruik. Het gaat om de bouw van een gecombineerde warmte- en elektriciteitscentrale van het STEG-type. De brandstof is aard gas. De centrale dient gedeeltelijk ter vervanging van een verouderde centrale. De opdrachtgever is een gezamenlijke onderneming van de Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij en AKZO. Schuld Brazilië met 35 procent gekort BRASILIA De schuld van 44 miljard dol lar die Brazilië heeft uitstaan bij commercië le banken wordt teruggebracht met 35 pro cent. Dat is de uitkomst van een akkoord dat een comité van banken en het Zuidameri- kaanse land gisteren hebben bereikt over de herstructurering van de schuld. De overeen komst is de laatste in een serie die de finan ciële positie van het Latijnsamerikaanse land moet verbeteren. In januari kreeg Bra- zilë een lening van 2,1 miljard dollar van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) als steun voor de harde hervormingsmaatrege len die de regering doorvoerde. Het bereikte akkoord met het comité moet nog worden goedgekeurd door elk van de ruim 500 banken die vorderingen hebben op Brazilië en door de Braziliaanse senaat. Nutsbedrijf daagt ABN AMRO voor rechter MAASTRICHT - Mega-Limburg, het be drijf dat zowel elektriciteit als gas levert aan consumenten in Limburg, heeft gisteren aangekondigd juridische stappen te zullen ondernemen tegen ABN AMRO Bank. Het nutsbedrijf wil niet dat deze bank voor ac ceptgirokaarten en voor de verwerking van automatische incasso's respectievelijk der tig cent en tien cent in rekening gaat bren gen. Voor Mega Limburg betekent dit een kostenpost van ruim acht ton per jaar. Dit bedrag zal op de gebruikers en de klanten van Mega Limburg verhaald moeten wor den. De directie van Mega deelde mee dit hoogst onredelijk te vinden, omdat de ban ken bij overschrijvingen grote winsten ma ken. Depositorente VS gedaald tot niveau jaren dertig NEW YORK - De Amerikaanse banken hebben hun rente op ingelegde gelden (depositorente) na de recente disconto verlaging van een half procent verlaagd tot onder de drie procent. Daarmee ko men de banken met hun depositorente in de buurt van het niveau van de jaren der tig, toen tijdens de zware economische depressie die rente daalde tot 2,5 procent in 1936. BankAmerica heeft de deposito rente verlaagd tot 2,75 procent terwijl de andere banken gemiddeld 2,92 procent rente betalen over ingelegde gelden. De Amerikaanse spaarbanken betalen een iets hogere rente van gemiddeld 3,37 pro cent op spaargelden. Bukman houdt voet bij stuk in melkruzie met Italië DEN HAAG - Nederland stemt ook in de toekomst niet in met een hoger melkquo tum voor Italië. Dat heeft minister Buk man (landbouw) gisteren gezegd tegen zijn Italiaanse ambtgenoot Fontana, die een bliksembezoek bracht aan Den Haag. Nederland tilt zwaarder aan de kwestie dan vaak wordt verondersteld, aldus Buk man. Italië eist van de EG een hoger melk quotum dan de 900 miljoen kilo die het land nu jaarlijks mag melken. Nederland vindt dat daar geen sprake van kan zijn, temeer Italië nooit de regels van de super heffing heeft toegepast. De overige Bene- lux-landen en Groot-Brittannië zijn de zelfde mening toegedaan. elu ans Swarttouw is met onmid- n llijke ingang afgetreden als 'heiimmissaris van vliegtuigbou- iïj6 ir Fokker. hek FOTO: ANP 'liti Mwarttouw ziet ider enjmenwerking jSpkker en Dasa ieil iet zitten rssi ndf Vervolg van de voorpagina) i ea ISTERDAM - Commissa- jnd van Fokker, Frans Swart- •an) iw, heeft eerder ernstige kri- iaai k uitgeoefend op het plan etc n de Fokker-directie om sa- ar l >n te werken met Dasa. De eei d-bestuursvoorzitter ver- f e et de directie schriftelijk g h( an alternatief achter de rvand te hebben voor samen- P- E rking met Dasa. lan farttouw stelde daarbij dat lelij kker de aandelenemissie i d< n 500 miljoen ten behoeve an d n de ontwikkeling van de Mi kker 70 vorig jaar gewoon lanj i moeten laten doorgaan, r hi i emissie is toen opgeschort >kk i Dasa in de gelegenheid te hau llen deze eventueel over te ■zie nen. arttouw verwoordde daar- e de mening zoals die bij 2j»t Fokkerpersoneel leeft dat kker de Duitsers niet nodig iftvoor de ontwikkeling van verlengde en verkorte ver van de Fokker 100. arttouw zou in de brief te ns naar voren hebben ge acht dat elke afspraak met Duitsers over een leidende voor Fokker in de bouw van 'aalvliegtuigen binnen het saconcern op losse schroe- komt te staan zodra de om- ndigheden zich wijzigen, tzou volgens Swarttouw be- zijn on een hele nieuwe nt venture op te richten ar Dasa en Fokker op gelij- voet instappen, uitvoerig overleg tussen mmisarissen en bestuur van kker heeft Swarttouw inder- zijn verwijten ingetrok- Volgens luchtvaartkrin- houdt het ontslag van rarttouw als commissaris iter wel degelijk verband tzijn eerdere verwijten. centrale ondernemings- id (cor) van Fokker heeft et grote teleurstelling" ken- genomen van het besluit Frans Swarttouw. In een I rklaring zegt de cor namens tpersoneel zijn grote erken- ijkheid uit te spreken voor inzet waarmee Swarttouw onderneming gedurende e jaren heeft gediend, raad van bestuur van Fok- wilde gisteren niet reage- i op het besluit van Swart- iw. Swarttouw zelf was on- reikbaar voor nader com- aitaar. DEN HAAG - We kopen met z'n allen per jaar 2,5 miljard plastic tasjes en geven daar, uitgaande van een kwartje per stuk, 750 miljoen gulden aan uit. In het gunstigste geval be landen ze na gebruik in de meterkast om later nog eens te worden gebruikt. Het kan ook anders. Dat bewijst de Haagse stich ting Tasmania met de campagne 'Groene tas'. De campagne is gericht op het terugdringen van de plastic tas door het aanbieden van een ongebleekt katoenen alterna tief. Daarnaast moet de klant zich bewust worden van zijn consumptiepatroon. Sinds april is Tasmania met de Groene Tas bezig. Met de over handiging van het eerste exemplaar aan mr. P. Winse- mius werd gisteren in Den Haag het officiële startsein ge geven. Inmiddels hebben tus sen de zestig- en zeventigdui zend tassen de winkelbedrij ven bereikt. Daaronder zijn de superversmarkten van De Jong (Rotterdam en Drechtste- den), de drogisterijketen van Het Kruidvat, Jamin, de Netto- markt en Hubo-houthandels. Het aantal verkochte exempla ren wordt geschat op tien- a twintigduizend. Boodschap Alexander Blom, een van de twee initiatiefnemers, vertelt: „De campagne speelt zich af aan de kassa van de super markt. We hebben het groot winkelbedrijf uitgekozen als doelgroep. Het is niet direct de grootste vriend van de milieu beweging, maar je kunt er een grote groep mensen mee berei ken en er dus veel effect mee sorteren". Tasmania heeft de Haagse vormgever Donald Janssen een tas laten ontwerpen van ongebleekt katoen, die als hij niet gebruikt wordt opgerold kan worden tot een klein bun deltje. Er zit een handig vak in voor portemonnee of bood schappenboekje en de tas kan, door een verstelbare draag band, zowel over de schouder als in de hand worden gedra gen. De inhoud is twintig liter, de winkelprijs 4,95 gulden. Voor de dagelijkse boodschap pen voldoende, maar wie een maal in de week inslaat kan be ter boodschappenkratten of dozen gebruiken. De meerwaarde van de tas be staat uit de boodschap die erbij hoort. Wie zo'n tas aanschaft, krijgt er een gebruiksaanwij zing bij. Maar belangrijker zijn de tips: niet méér kopen dan echt nodig is; beter letten op de verpakkingen; voor pro- dukten kiezen die het milieu minder belasten en de voor keur geven aan duurzame arti kelen. Het lijkt vreemd dat super markten meewerken aan de verkoop van de tas: hun omzet zou immers wel eens kunnen verminderen als de klanten massaal gehoor zouden geven aan de oproep. Supermarkt- en slijterijketen De Jong, die als eerste tiendui zend groene tassen bestelde, heeft dit argument echter niet zwaar laten wegen. Adjunct-di recteur J. Vermeijden: „Onze klanten leggen een enorme in teresse voor het milieu aan de dag. Zo'n tachtig procent van de vragen die we krijgen gaan over het milieu. Verder kost de afvalverwerking ons steeds meer. En aangezien er bij ons al 3,5 miljoen plastic tassen per jaar doorgaan, was de stap naar de alternatieve groene tas niet zo groot". Dat betekent niet dat bij De Jong de plastic tas de aftocht heeft geblazen. „Wij willen de klant niets opdringen. Hij moet zelf de keus hebben", al dus Vermeijden. Steun Van het begin af aan heeft Tas mania steun gezocht en ge kregen van milieu-organi saties: de Vereniging Milieu defensie, de Stichting Natuur en Milieu en verschillende pro vinciale milieufederaties. „We wilden van het begin af aan se rieus genomen worden", liéht Blom toe. Het ministerie van VROM ondersteunt met fol ders boordevol milieutips, die via de Groene-Tas-folder kun nen worden aangevraagd. Als het project goed gaat lopen, dat wil zeggen als er honderd duizend zijn verkocht, willen Blom en zijn compagnon Gert- Jan Hox uit de opbrengst an dere projecten gaan opzetten. Blom en Hox hopen dat aantal dit jaar te bereiken. Twee pro jecten die op stapel staan zijn een voorlichtingsproject over het milieu aan allochtonen en een ecologisch landbouwpro ject. Dat laatste houdt in het verbouwen van katoen zonder bestrijdingsmiddelen in Tur kije of India. De contacten met Bo-weevil, een bedrijf dat on der meer kleding produceert die van onbespoten katoen is gemaakt, zijn daarvoor al ge legd. De Groene Tas brengt niet alleen de boodschappen thuis, maar wil de consument stimuleren om bewuster inkopen te doen. FOTO: PR De van Philips afkomstige top man Pieter D. Harmsen, sinds 1 januari de vervanger van de plot seling afgetreden Johan van Til burg, denkt dat Grundig ook dit jaar in de rode cijfers blijft zitten. FOTO: ANP FURTH - Het afnemen van de vraag naar tv's en audio-videoprodukten in Europa, waardoor de on derlinge concurrentie moordend is geworden, heeft de Duitse consu mentenproducent Grun dig in de rode cijfers ge dreven. Kon het bedrijf in 1990/91 nog een recordwinst van 190 mil joen mark boeken, in het daar op volgende boekjaar noteerde Grundig een min van 19 mil joen mark. Om het kostenni veau te verlagen en zo de winstmarges te herstellen, wil Grundig 3000 arbeidsplaatsen schrappen. Dit is gebleken tij dens de toelichting van het jaarverslag gisteren. De vooruitzichten zijn niet al te best voor het bedrijf. Niet al leen kan Grundig minder ap paraten afzetten, maar zakken de verkoopprijzen sterk terug door de prijzenoorlog van di verse fabrikanten. „De prijzen slag werkt vernietigend", al dus directielid Herbert Bruch. De van Philips afkomstige top man Pieter D. Harmsen, sinds 1 januari de vervanger van de plotseling afgetreden Johan van Tilburg, denkt dat het be drijf ook dit jaar in de rode cij fers blijft zitten bij een gelijk blijvende omzet. Kon Grundig in 1990 nog profi teren van de Duitse hereni ging, waardoor de verkoop ex plodeerde, dit keer zijn de vooruitzichten somberder. De problemen bij Grundig om voldoende tv's en video's af te zetten, komen duidelijk tot uit drukking in het hogere voor- raadniveau. Op de schappen van de Duitse fabrikant liggen ongeveer 700.000 video's - ge lijk aan een jaarproduktie - te wachten op een koper. Bijna alle Duitse fabrieken van Grundig werken nu op halve kracht. Tot zeker eind dit jaar moeten de meeste werkne mers rekening houden met werktijdverkorting. Harmsen zet het mes in het personeels bestand om zo de te hoog ge worden loonkosten te druk ken. Binnen anderhalf jaar moeten drieduizend werkne mers naar ander werk omzien, terwijl door het onderbrengen van de video-activiteiten bij Philips nog eens 1700 mensen bij Grundig verdwijnen". Uit eindelijk wil Grundig uitko men op een werknemersbe stand van 15.500 personen. In het recordjaar 1990/91 had de onderneming nog 21.747 me dewerkers. Vooral de beslis sing van Harmsen om zeer in tensief samen te gaan werken met grootaandeelhouder Phi lips op videogebied heeft som mige personeelsleden bang ge maakt. „Philips dreigt Grun dig uit te benen", aldus een vakbondsbestuurder. Philips bezit al sinds het begin van de jaren tachtig ruim 31 procent van de Grundig-aandelen en heeft verder het recht om de bestuursvoorzitter te benoe men. De aangekondigde vor ming van een joint-venture op videoterrein tussen Philips en Grundig heeft de werknemers angstig gemaakt. „Straks blijft alleen de naam Grundig over en zijn de activiteiten overge nomen door Philips", aldus een van de werknemers. öllemann lorspelt groei uitse economie )NN De Duitse minister economische zaken Jür- Möllemann verwacht in een economische groei in n land van 3 procent. De in- :ie zal in dat jaar uitkomen ongeveer 3,5 procent. Hij id zijn uitspraken gisteren dens een bijeenkomst van regeringsraad voor econo- 5ch zaken waaraan ook de nister van financiën en af vaardigden van de deelsta- en lokale overheden deel- men. De groei van de Duitse onomie moet voortkomen een herstel van de werelde- nomie. Ook moet het oude •Duitsland volgend jaar n grotere bijdrage leveren n de totale economie van de 'ndsrepubliek. Dit jaar val- de ontwikkelingen in de ormalige DDR vallen enigs- !s tegen, zo zei Möllemann. economie in het oosten °eit dit jaar 9 a 11 procent, aartegenover staat dat de °ei in het westen van Duits- Ad groter is dan was ver acht. Die komt uit op 2,5 pro fent. EINDHOVEN - DAF krijgt van de Nederlandse overheid een lening van 100 miljoen gul den. De Belgische overheid zal zich mogelijk garant stellen voor eenzelfde bedrag. Met de leningen kan DAF de ergste fi nanciële nood lenigen, die ont staan is door de aanhoudende verliezen bij de vrachtwagen fabrikant. De 200 miljoen gulden moet nog wel goedgekeurd worden door de Europese Commisie. De kans bestaat dat de steun als concurrentievervalsend wordt afgewezen. Daarom wordt nog bestudseerd in wel ke vorm het geld het best naar DAF kan worden gesluisd. DAF zit dringend verlegen om nieuw kapitaal. De afgelopen jaren leed het bedrijf bijna 700 miljoen gulden verlies, door de malaise op de truckmarkt. Daardoor zakte het eigen ver mogen tot een onaanvaardbar laag niveau. Om de ergste nood te lenigen gaf DAF al aandelen uit tegen een gunsti ge koers en een gegarandeerd dividend. Nu de verkopen van trucks tegen blijven vallen, met name in de voor DAF be langrijke Engelse markt, komt het bedrijf opnieuw in moei lijkheden. Voor nieuw kapitaal heeft men zich in eerste instantie tot de overheid gewend. De lening zou in de vorm van een conver teerbare obligatielening moeten plaatshebben. Dat be tekent dat de lening kan wor den omgezet in aandelen DAF. Daarmee zou de staat een aan- delenbelang in DAF krijgen. Voor de overheid is dat in zo verre aantrekkelijk, dat ze in vloed krijgt op de onderne ming. DAF staat hoog op de lijst van bedrijven die moeten samenwerken met, of overge nomen worden door een bui tenlandse partner. Via de aan delen kan de overheid dan voorwaarden stellen aan de overnemende partij. Ruimte jojo Jojo-ontwerper Tom Kuhr toont zijn nieuwe Silver Bullet-2 model. De jojo zal door de astronaut Jeffrey Hoffman worden gebruikt bij experimenten in de komende shuttlevlucht. Hiervan zal een videofilm worden gemaakt voor educatief gebruik over voorwerpen in gewichtsloze toestand. FOTO: AP UTRECHT De cao-onder handelingen voor de kappers branche zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. De werkge versorganisatie ANKO weigert te praten met onderhandelaar J. Visser van de Kappersbond FNV, omdat die uitlatingen heeft gedaan die de kappers branche in een kwaad daglicht hebben gezet. Een woordvoer ster van de ANKO heeft dat gisteren bevestigd. De werkge vers eisen dat de Kappersbond FNV iemand anders dan Visser naar de onderhandelingstafel stuurt. Gebeurt dat niet, dan zijn ze vooralsnog niet bereid te praten over een nieuwe cao, die al op 1 juli had moeten in gaan. „Maar we beraden ons nog hoe we hieruit moeten ko men. Want het is in niemands belang dat er geen cao komt", aldus de woordvoerster. De kappersbond is zeker niet van plan op de eis van de ANKO in te gaan en overweegt zelfs een rechtszaak om de werkgevers weer aan de onder handelingstafel te krijgen. De werkgevers moeten zich vol gens de kappersbond niet be moeien met de samenstelling van de onderhandelingsdele gatie van de bond. De eis van de ANKO is opvallend, omdat de Kappersbond FNV dit voor jaar op last van de rechter in Utrecht een aantal negatieve uitlatingen moest inslikken. De ANKO won in maart een kort geding tegen de bond. In mei volgde een rectificatie in het vakbondsblad De Kapper. De bond nam toen onder meer afstand van de door Visser ge uite bewering dat de ANKO zich had schuldig gemaakt aan afpersing en chantage. De be trokken bestuurder J. Visser van de bond kan dg opstelling van de ANKO niet helemaal bevatten. De werkgevers zei den immers in maart nog dat ze via het kort geding het ge schonden vertrouwen met de bond wilden terugwinnen. „Nu werpen ze weer een nieuwe drempel op. Bij ons gaat echt het licht uit. De eis is onnozel, laat ik het daar maar op hou den", aldus Visser. AKEN De Duitse verzekeringsmaatschappij Aachener und Münchener (AMB) en haar branchegenoot Assurance Générales de France (AGF) hebben hun maandenlange strijd gestaakt en gaan samenwerken. De bekendmaking volgt kort vóór de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering van AMB op 14 juli. AMB zal het stemrecht op de aandelen die AGF bezit (25,4 procent) erken nen. De meeste van deze aandelen zijn op naam gesteld en zijn pas stemgerechtigd als het bestuur van AMB hiermee akkoord gaat. AMB en AGF zullen door middel van deelnemingen in el kaar een al eerder ontworpen Europese alliantie aangaan. Ook nemen zij bij elkaar een zetel in de raad van commissarissen. De Europese houdstermaatschappij Epic, waarin AMB samenwerkt met Britse en Italiaanse verzekeraars, staat hierbij niet ter dis cussie. Door de aangekondigde samenwerking ontstaat tegelijk weer de mogelijkheid om vastgelopen gesprekken over deelneming van de Franse staatsbank Crédit Lyonnais in BfG Bank in Frankfurt vlot te trekken. AMB heeft een belang van 51 procent in BfG. Crédit Lyonnais moet, aldus AMB en AGF, nog dit jaar een meer derheidsbelang in BfG krijgen. UTRECHT/DEN BOSCH - De Reaal Groep in Utrecht en SNS in Den Bosch gaan een onde- zoek instellen naar een volle dig samengaan van de Centra le Volksbank (een dochterbe drijf van Reaal) en SNS Bank Nederland, zo hebben de twee concerns gisteren bekendge maakt. De SNS-groep streeft al langere tijd naar de vorming van een onafhankelijk ge mengd financieel concern met bank- en verzekeringsdien sten voor zowel de particuliere als de zakelijke markt. Het werkgebied van SNS Bank omvat half Nederland, waaron der het grootste deel van de ge bieden langs de grenzen met België en Duitsland. Eind vo rig jaar had de bank 288 kanto ren, 11 kassierschappen en 186 geldautomaten. Het balansto taal van de groep bedroeg 12,6 miljard en het eigen vér mogen 955 miljoen. De CVB behoort sinds 1990 tot de Reaal Groep, ontstaan uit de fusie van de Algemene Spaarbank Nederland (ASN), de Holland se Koopmansbank en Reaal Verzekeringen. De CVB ver leent bankdiensten aan parti culieren via 28 (traditionele) kantoren en 622 vestigingen die gedreven worden door agenten. SNS en CVB vullen elkaar volgens de gespreks partners in veel opzichten aan. Het kantorennet van de CVB omvat voor een belangrijk deel vestigingen in kleine plaatsen, die onvoldoende draagvlak bieden voor een traditioneel kantoor. Dat betekent dat het overlappen van de werkgebie den van de twee banken niet tot een verdubbeling maar tot een verfijning van het distri butienetwerk leidt, waarbij de kantoren van SNS een com merciële en facilitaire onder steuning kunnen vormen voor de CVB-vestigingen. Bij beide banken wordt mo menteel gewerkt aan verbete ring van de efficiëncy. Naar verwachting zal de samenwer king als zodanig geen nadelige gevolgen hebben voor de in to taal ongeveer 2400 medewer kers. Samen komen de banken op 960 vestigingen en een ba lanstotaal van 15,5 miljard. Reaal is gegroeid uit vijf ban ken en verzekerinsgmaat- schappijen. De samenvoeging van de verzekeraars verliep voorspoedig, maar met de ban ken bleek het nogal moeilijk te liggen door hun grote onder linge verschillen. Reaal heeft behalve de CVB de ideële Alge mene Spaarbank Nederland in Den Haag en de Hollandse Koopmansbank in Amster dam. LEEUWARDEN Een grootscheepse reorganisatie van de Kaasdivisie van de zuivelcoöperatie Friesland Frico-Domo zal 415 arbeidsplaatsen kosten. Dat heeft de directie van het concern gisteren bekend gemaakt. De directie sluit gedwongen ontsla gen daarbij niet langer meer uit. De reorganisatie maakt deel uit van het eerder aangekondigde plan 'Huis op Orde'. Door de dalende melkstroom wordt er min der kaas geproduceerd. Hierdoor zullen de kaasfabrieken in Tuk en Oosterzee (totaal 111 werknemers) gesloten worden. Ook de opslag- en veredelingslokatie Hemrik Leeuwarden en de lokatie Eefde worden gesloten, In totaal gaat het in de opslag en verede- lingslokaties om 212 werknemers. Bij de overhead verdwijnen 93 arbeidsplaatsen. De divisie kaas wordt anders georganiseerd. Daarnaast wordt ruim dertig miljoen gulden geïnvesteerd in be staande lokaties. De directie van Friesland Frico-Domo wil er al les aan doen om de werknemers vervangend werk aan te bieden. Gedwongen ontslagen worden echter niet langer meer uitgeslo ten. Het concern wil daarom het sociaal plan aanpassen, waarin ondermeer 'geen gedwongen ontslagen' in verankerd is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7